Tipy a triky

Wild West
8.8.2011 09:09
Co je důležité, když chete hrát?
Představte si, že potkáte nějakého GM, kterému je 15 a nebo méně. A chce hrát. Co považujete za opravdu užitečnou radu? Co má udělat, a co naopak udělat nemá?
Autorská citace #1
8.8.2011 09:12 - Alnag
Po pravdě... moje rada by byla "vybodni se na všechny rady a zejména a hlavně na všechny teorie, popadni kostky a běžte kydlit skřety nebo dělat cokoliv, co vás bude právě bavit." Ale to asi není to, co chceš slyšet, že?
Autorská citace #2
8.8.2011 09:31 - andtom
1. K nezaplacení je dle mého vyhledat zkušenějšího GMa a hrát s ním nebo si i jen přisednout ke hře a poslouchat. Pokud se dá, pak to udělat u několika různých GMů.
2 Dát na Alnagovu radu a vykašlat se na vznešené teorie.
Autorská citace #3
8.8.2011 09:43 - noir
Ve skutečnosti nemám žádný tip. Bo když jsem začínal já, tak byli začátečníci všichni :) Ale je pravda, že charismatický a zkušený GM je k nezaplacení. A taky jednoduchá pravidla.
Autorská citace #4
8.8.2011 12:39 - Wild West
Nemám žádné preference, co chci slyšet. Tohle je tak trochu brainstorming.
Autorská citace #5
8.8.2011 13:05 - Noldo2
Já bych asi řek, že rozhodně neplatí, že GM má vždycky pravdu... zažil jsem GM despotismus a určitě jsem se ho i dopouštěl a je to asi největší zlo. Ať si naslouchaj.
Autorská citace #6
8.8.2011 13:07 - Alnag
Dobře... tak jedna. Rozhoduj se podle toho, co bude nejlepší zábava.
Autorská citace #7
8.8.2011 13:07 - Horacio
Najít za spoluhráče nějaké normální lidi a probrat s nimi, co by se žánrově mělo hrát.
Pořídit nějaká RPG pravidla, coby základní návod k obsluze.
Vymyslet první dobrodružství a jít do toho, neb to není žádná věda a bude překvapen, jak rychle se do toho dostane.
Používat zdravý rozum.
Pokud bude mít pocit, že v tom plave, tak je to normální.
Pokud bude mít pocit, že v tom plave hodně, tak se pobavit s někým z okolí s většími RPG zkušenostmi.

…a v žádném případě nechodit pro rady na internet.
Autorská citace #8
8.8.2011 13:22 - Beltar
Moje začátky vypadali následovně:

V pátek nám jeden zkušený PJ odehrál naše první dobrodružství, dva souboje se skřety a mezitím trochu stopování.
Úplně nadšení jsme si vzali deníky a opsali z bestiáře dvě nestvůry: Kentaury a Kanibaly.
No a pak jsme celej víkend nedělali nic jiného, než že jsme bojovali s těmito nepřáteli.

Bylo to super a jak jsme se časem víc učili od toho zkušeného PJ, tím obsáhlejší byli naše hry.

Takže opravdu nejlepší rady jou:
1) hrát cokoliv, hlavně, když to baví
2) inspirovat se u zkušenějších
Autorská citace #9
8.8.2011 13:24 - noir
Beltar: Pěkný! To mi připomíná mou první ADnD hru - v Německu jsem na výletě 14 dní nejedl a tím ušetřil na německy psaná pravidla; nezbylo mi ale už na Monster Manual, tak jsem si pro první hru mrchy zcela vymyslel (tehdy ještě nebyl internet - nepředstavitelné!). Později jsem se divil, jak jsem se u některých přesně trefil...
Autorská citace #10
8.8.2011 13:59 - Alnag
Noir: Tak proto jsi takový vyzáblý. :)
Autorská citace #11
8.8.2011 14:12 - Bajo
15 letém GMovi bych v prvé řadě doporučil, ať se snaží být o nejvíce spravedlivým vypravěčem (a to jak na úrovni vedení hry, tak na úrovni odvíjení příběhu).
Autorská citace #12
8.8.2011 14:13 - Sparkle
Asi si pro začátek pořídit nějaká hotová dobrodružství třeba z Pevnosti... minimálně aby si je přečetl a inspiroval se.

A taky mu vysvětlit, že cílem není postavičky zabít, ale potrápit je aby to bylo napínavý ale přežily to.
Autorská citace #13
8.8.2011 14:23 - Colombo
Nevím, jestli hotová dobrodružství z Pevnosti jsou to nejlepší...
Autorská citace #14
8.8.2011 14:28 - Me-dea
Má rada: Neposlouchej cizí rady. Ano, je to paradox :-)
Ale jinak nějaké předpřipravené dobrodružství pro začátečníky, jako je např. keep on the shadowfell (nebo tak nějak), je podle mě dobrý začátek jak pochopit pravdila a moc se přitom nezbláznit.
Autorská citace #15
8.8.2011 14:36 - Beltar
Né, jen né DnD 4.edici , příliš složité, začátečnící se utopí. Neznám jediného NonGeek nováčka, který by nebyl tou hromadou pravidel znechucen. Pár jich hraje i dál, ale postavu si nechají vytvářet a jen ji RP.
Autorská citace #16
8.8.2011 14:40 - noir
Beltar: Já viděl úplné začátečníky na DnD GameDayi a pravidla chytili během 5 minut. Je pravda, že studovat je sám, je mnohem horší...
Autorská citace #17
8.8.2011 14:41 - Me-dea
Samozřejmě jsem myslela začátečnické dobrodružství v systému, který chce hrát. Ale jen tak mimo mísu mě DnD4 nepříjde vůbec složité, tedy alespoň v porovnání s DnD3.5, DrD, DrD+. Navíc si myslím, že hero fantasy (nebo jak tomu říkáte) je to, co bude chtít takový 15 letý kluk hrát nejvíc.
Autorská citace #18
8.8.2011 16:16 - Sparkle
Colombo píše:
Nevím, jestli hotová dobrodružství z Pevnosti jsou to nejlepší...


Tak já předpokládám, že když je mu 15 a míň, tak neumí dost dobře anglicky, tj má na výběr jen dobrodružství v češtině a ty se, mimo Pevnost, shánějí dost zle...
Autorská citace #19
8.8.2011 17:07 - Ebon Hand
Domluvit se s hráči, jak si hru představují a klidně si přiblížit prostředí nějakým filmem či knížkou, aby byli aspoň na podobný vlně. Nebát se a jít si hru s kámoši zahrát. Nervozita a plavání, který zmínil Horacio je normální. Já jsem nervozní pořád, většinou mnohem víc než hráči díky tomu, že víc, co by se mohlo stát..
Vést hru tak, aby měli postavy pořád co dělat, bylo to napínavý, nevleklo se a nezadrhávalo v místech, kde jsou hráči bezradní a nemohou najít něco zrovna hrozně důležitýho, co si vypravěč připravil.
Vypravěč nehraje ani za sebe, ani proti družině, ani s nima, jeho úkol je výš, dává hře grády, spád, napětí, drama a zábavnost.
Pro mě jediný důležitý cíl, aby to všechny FAKT bavilo. Vše ostatní je vedlejší.
Když hra zkončí a hráči švitoří, co je bavilo, jak někoho mastili, či jakou měli cool scénu, je to nejlepší vodítko, kam se má hra ubírat a co hráče baví nejvíc. Samozřejmě to nemůžeš slepit jen z tohodle, ale měli by si to tam zařazovat.
Autorská citace #20
8.8.2011 20:01 - sirien
vykašlat se na RPG a najít si holku dokud je ještě čas

Začal bych tím, že by si měl najít hráče, kteří skutečně mají zájem sejít se a zahrát si - tj. ne jen spolužáky které hecne aby si hodili kostkama o přestávce.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.093853950500488 secREMOTE_IP: 3.237.51.235