Tipy a triky

MartinCZ
27.2.2016 21:35
Rozkrývání mapy hráčům
Ahoj,
zajímalo by mne, jakým způsobem řešíte postupné rozkrývání mapy hráčům, během procházení podzemí (domy, paláce, stoky, atd.), pokud jim nechcete pro moment překvapení a samozřejmě zábavě, ukázat celou mapu hned na začátku.
Dlouhodobě jsem to řešil překreslováním předpřipravené mapy, což mi čím dál tím méně vyhovuje.
Neuvažuji případ, kdyby si ji hráči malovali sami z instrukcí.
Díky za vaše zkušenosti a typy.
M.

související diskuse: Jak vytvořit při živém hraní fog of war
Autorská citace #21
28.2.2016 20:45 - Morfin
sirien píše:
Oh, REALLY?
A smím se zeptat ve kterém roce a který z vypravěčů byl tak hustej že to měl takhle namakaně připravený?
(srsly, tohle je informace co se na GC může dost hodit...)

Já se bál, že se zeptáš. Po chvíli hledání: Scratt minulý rok u Vymítání domu Kormisových. Ten Mac ho sice dost dost zlobil, ale jako připomínka toho, že žijeme ve světě 21 století to bylo dobré.
Máš pravdu, že papír, tužky/pastelky a vlastní fantazie má něco do sebe. Jenže, jak sám píšeš v dalším postu, když i ten nejzatvrzelejší hráč uvidí na stole mapu skládanou třeba v CC3, nebo v Dundjinni, změkne.

Jo, ta sůl mě dodnes dostává a rád se k tomuto odstavečku vracím :D Na druhé straně pak existují jiné a možná i šílenější nápady, nebo dokonce tohle.
Jeden si říká, kam se svět posunul od dob vysypané slánky. ;-)
Autorská citace #22
28.2.2016 21:34 - sirien
Aegnor píše:
A nestává se vám pak, že byste neměli s čím házet?

Kdyby ses tu už nějakou dobu nepohyboval, skoro bych měl dojem, že si začal hrát RPG včera s kostkami vytaženými z Člověče/Monopolů a ještě jsi nestihl navštívit svůj lokální geekshop :D

Můj váček s váčkama na kostky a tokeny váží tolik, že praštit s ním někoho po hlavě by mi soud napálil za ozbrojený útok... člověk by skoro řekl, že mám těch věcí příliš mnoho, jenže okolo mě jsou lidé, o kterých si já myslím, že toho mají příliš mnoho... třeba když jsem hrál kdysi Exalted s Fossym, tak jen jeho sbírka žlutých (oranžových, fialových a dalších caste-color-coded) d10 potřebovala na uskladnění mísu. A i tak přetékala.

Morfin píše:
Jo, ta sůl mě dodnes dostává a rád se k tomuto odstavečku vracím

Nikdy jsem neměl odvahu to zkusit, protože sem se vždycky děsil toho, jak to pak budu muset luxovat...

Morfin píše:
Scratt minulý rok u Vymítání domu Kormisových.

Díky :)
Autorská citace #23
28.2.2016 21:49 - Aegnor
Sirien: Ok, očividně hrávám s lidma, co mají málo kostek:-) Já si jenom představil tu A3/A2 plachtu, celou zakrytou kostkama. A přišlo mi, že to vyjde tak nějak na maximum kostek, co průměrná skupinka může vlastnit:-)
Autorská citace #24
28.2.2016 22:10 - sirien
Aegnor: nech mě hádat, ty "lidi se kterejma hráváš" - to asi nehráváte moc dicepool systémů, co? :D

Trocha hraní v dicepool systémech Ti v tomhle směru úplně změní perspektivu... bejt hustej protože máš bonus +15 k 1d20 je něco úplně jinýho, než bejt hustej, protože Tvůj base attack zlatou traverzou je 15 kostek s maximem na 25 při first excellency. A všechny úspěšné (statisticky polovinu) po odečtení xDV (obvykle 4-7) přičteš k útočné hodnotě a hodíš si damage... nebo bejt hustej s machine-gun ranged útokem na 9 kostkách s běžným navýšením až na 18 a potenciálem na několik rerollů failnutejch kostek...

Chápeš, prostě když si tak hustej, že se Ti Tvoje útoky nevejdou do jedné hrsti a musíš házet oběma rukama a i tak máš problém to pobrat, tak to je úplně jinej level hustosti, než si přičítat čísílko k jedné kostičce :D
Autorská citace #25
28.2.2016 22:21 - Aegnor
párkrát jsem sledoval hraní nWoD, ale tam těch kostek neměli extrémně moc (každej tak 10/15 max), takže to o čem mluvíš opravdu neznám. A věřím, že je to epický pocit:-)

Jinak občas hrávám "domácí variantu" Warhammer Fantasy Battles, tam se kostek taky používá docela dost... ale to jsou šestistěnky, který jsou mnohem menší:-)
Autorská citace #26
29.2.2016 00:39 - sirien
njn, nWoD je už downgradelej. Taky tam nehraješ takový husťáky jako v Exalted :)

(máš ale pravdu, že ty standardní d6 sou skladnější než standardní d10 - těch 18d6 při hraní Shadowrunu nemělo zdaleka takovou váhu co 18d10 v Exalted. Mám teda i "malé" d10 o velikosti normálních d6, ale už od pohledu máš dojem, že jsou takové "menší" než by být "měly"...)
Autorská citace #27
29.2.2016 05:54 - Vojtěch
Aegnor: Ani ne. Za prvé není mapa na celou A4 (větší papíry nevedu) a za druhé ty kostky taky něco váží, takže se dá zbytek zakrýt přehnutím papíru, nebo taky přebývajícími deníky atd.
Autorská citace #28
29.2.2016 08:44 - Gurney
Mě se na jednu stranu všechny ty vytištěné mapy, projektory apod. dost líbí, ale jsem líný tuhle přípravu dělat, a nakonec téměř vždy skončím schématického překreslení nějakého velmi hrubého náčrtu co mám v poznámkách na mazatelný battlemat (dříve na papír, ale u battlematu je super, že se na něj dají snadno zachycovat změny, jako když něco vybuchne a/nebo se zbortí), případně u stavění mapy z tilesů (těch ale zas tolik nemám a všechno jsou to technické interiéry... a jeden TIE fighter). Navíc čas od času dojde například k boji (nebo jiné, představu o prostoru vyžadující situaci) někde, kde jsem to nečekal, a mapu potřebuju zaimprovizovat, což nějakou předpřipravenou mapu vylučuje.

Ale někdy chci vyzkoušet ten postup se zakrytím mapy něčím sypkým (jemný písek by stačil, netřeba blbnout se solí) ...venku na chatě, u sebe doma bych se písku v koberci rád vyvaroval...
Autorská citace #29
29.2.2016 08:53 - Vojtěch
Když už bych měl písek, tak bych se asi vrátil do dětství a dělal ty mapy rovnou na pískovišti :D
Autorská citace #30
29.2.2016 09:24 - hasonm
To jsme občas dělali, to stou solí... My jsme používali mouku. Docela to jde, klidně zkuste :)
Autorská citace #31
29.2.2016 21:33 - MartinCZ
Paráda, nečekal jsem, že tu po dvou dnech najdu tolik tipů a nápadů.
O zakrývání mapy sypkými materiálu jsem už četl, přišlo mi to vtip, zdá se ale, že to má své zastánce. Technologické hračky jsou moc fajn, ale trochu mne děsí čas na přípravu, když nemám potřebnou praxi. Vyzkouším rozstříhání, také mne napadlo při hledání na internetu. Myslel jsem že bych to jen volně pokládal, ale přišpendlení na podklad bude mnohem lepší. Díky.

Omlouvám se opakovanou diskuzi, vyhledával jsem vše s mapami, vůbec mne nenapadlo hledat pojem Fog of War.
Autorská citace #32
29.2.2016 21:36 - Dukolm
Netuším jestli to tu už padlo ale sranda je i s lepícíma lístečkama na poznámky.
Autorská citace #33
29.2.2016 21:46 - PetrH
Dukolm píše:
Netuším jestli to tu už padlo ale sranda je i s lepícíma lístečkama na poznámky.

dobre jsou ty ouzke zalozkove:) da se ty prouzky odebirat a jak postavy jdou tak odhalovat:)
Autorská citace #34
29.2.2016 22:45 - sirien
hasonm píše:
To jsme občas dělali, to stou solí... My jsme používali mouku. Docela to jde, klidně zkuste :)

eeemmm... to je vtip nebo ne? (vážná otázka)

Jako jestli to neni vtip... jak u té hry proboha dýcháte? Do kyslíkových masek? Já měl vždycky tu vizi že se někdo jen trochu rozmluví nebo se rozesměje a mapa je v tahu a koberec spolu s ní...

I kdyby tohle nebylo, tak to musí přece dělat bordel na stole, ne? Jako nevim ale u mejch her je stůl obvykle zavalenej věcma - sheetama, kostkama, náčrtkama, limunádama... a všechno se tam válí přes sebe, představa že tam mám uprostřed stolu obdelník mouky...


Jinak Dukolmovy lepící lístečky - jako nevim, není problém s tím, že se ta nepřilepená strana odchlipuje?

PetrH píše:
dobre jsou ty ouzke zalozkove:) da se ty prouzky odebirat a jak postavy jdou tak odhalovat:)

Nevyjde to trochu zbytečně draho? Vím co myslíš, ale na A4 mapu by jich bylo potřeba docela hodně a zrovna tyhle nejsou tak levný a taky nevydržej věčnost...

MartinCZ píše:
Omlouvám se opakovanou diskuzi, vyhledával jsem vše s mapami, vůbec mne nenapadlo hledat pojem Fog of War.

To máš jedno, ono se to neztratí, já se ptal spíš jakože sem si říkal že v té předchozí diskusi už určitě něco padlo, tak by byla škoda to tu neodkázat.
Autorská citace #35
29.2.2016 22:51 - PetrH
sirien píše:
Nevyjde to trochu zbytečně draho? Vím co myslíš, ale na A4 mapu by jich bylo potřeba docela hodně a zrovna tyhle nejsou tak levný a taky nevydržej věčnost...

vyjde, pekelne. jednodussi je mit kopii mapy a dokreslovsat do ni, nebo mit smyvatelnou tabulku a na tu kreslit, nekdy obyc staci mit ctvereckvoany papir v euroobalu a na nej krelsit lihacem.... pak papir prendas jako podlozku do dalsiho obalu a ficis, obvzlaste, kdyz hraci si chtej nechavat mapy co kdyby... no a 100 euracu vyjde levne
Autorská citace #36
29.2.2016 23:30 - York
sirien píše:
Jako nevim ale u mejch her je stůl obvykle zavalenej věcma - sheetama, kostkama, náčrtkama, limunádama... a všechno se tam válí přes sebe, představa že tam mám uprostřed stolu obdelník mouky...


Při hraní v čajovně jsou stolky zastavěné podnosama s čajem, pohárama s medovinou, odloženejma miskama s kuskusem, přes to se předává šlahoun šíšy... Je docela umění najít kousek místa, kde se dá hodit jednou kostkou - a většinou stejně skončí na zemi, občas i pod křeslem nebo pod gaučem ;-)

Kdybychom tam měli na stolku kus papíru posypanej nějakým bílým práškem, ve kterém by byly "cestičky", fakt nevím, co by si o nás zbylí hosti mysleli :D
Autorská citace #37
2.3.2016 10:17 - Shako
Morfin píše:
Když si seženeš zrcátko a něco, co bude držet projektor nahoře, můžeš promítat na stůl. Poprvé jsem to viděl na Gameconu a nedalo mi to, abych si to nezkusil také. Pak ale zas potřebuješ to zavěšení/ten stativ/skříň vedle stolu/ otroka, co by držel projektor.


Morfin píše:
Scratt minulý rok u Vymítání domu Kormisových.


Jj, používá to u sebe doma a tam to funguje v pohodě. :) Hrál jsem na tom nějaký příběh v železném městě (trošku Steampunk v PF provedení) a ten pocit byl výtečný.
Autorská citace #38
2.3.2016 12:27 - MarkyParky
Ad projektor:

Nevýhoda projektoru je, že potřebuje tmu a světlý stůl, aby bylo něco vidět + figurky a hráči házejí stín.

Momentálně experiemntuji s jinou variantou a tím je kombinace IKEA stolečku za pár šupů a starého 27" monitoru, vsazeného do něj, aby mírně vystupoval a po krajích kolem něj zůstalo hráčům místo na kostky, deníky, skleničky a pod...

- Výhoda oproti projektoru je, že monitor dost svítí i na denní světlo a není potřeba, aby nad stolem visela nějaká příšernost na které je projektor s tendencí houpat se (já teda s projektorem zkoušel jen zavěsit přímo projektor - na nějaká zrdcadla jsem neměl sílu).

- Nevýhoda bude, až do toho monitoru někdo zvrhne kafe.


- Přemýšlím i o nějakém "augmented reality" upgradu - třeba ten monitor shora snímat kinectem, detekovat tím figurky a ukazovat jim kolem podstavečků HPčka/Ohrožení/Posílení/Whateverzrovnahrajetezahruahodíseukázat.


Finální verzi téhle šílenosti budu mít zítra nebo v pátek, postnu sem pak fotky a dojmy.
Autorská citace #39
2.3.2016 13:49 - Mildar
MarkyParky píše:
- Nevýhoda bude, až do toho monitoru někdo zvrhne kafe.

To se bezne resi tim ze nad monitorem bude jeste vsazene sklo
Autorská citace #40
2.3.2016 13:57 - Aegnor
nebo mít pití a jídlo na vedlejším stolku:-)

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.078982830047607 secREMOTE_IP: 18.206.160.129