Tipy a triky

Jerson
21.5.2020 14:05
RPG pro úplné nováčky
K založení téhle diskuse mě přiměl jeden příspěvek z Redditu popisující těžkosti člověka, který se má bez předchozích zkušeností pustit do vedení hry. V daném příspěvku šlo o maminku silně motivovaného hráče DnD, který hry stále vedl a chtěl si také zahrát postavu, nicméně díky svému natěšení má poměrně vysoká očekávání. Po přečtení pravidel a dalších jiných textů zjistila, co má a nemá dělat (tvořit svět, ne příběh, nechat hráče dělat rozhodnutí, ne každé setkání musí být boj, ... prostě celkem užitečné rady). Nicméně i po tom všem jí zůstává řada nezodpovězených otázek, jak to udělat, co udělat a kolik toho udělat.

Dostalo se jí rad, že si má stáhnout nějaký už hotový modul, ve kterém dostane vše potřebné, nicméně tahle rada není až tak užitečná, a už vůbec ne pro naše prostředí - nováček do modulu nevidí, těžko posoudí, který je dobrý a který nikoliv, přizpůsobivost preferencím hráčů je taky dost složitá, a navíc to znamená přečíst si další hromadu textu, dost možná mnohem větší, než ve hře skutečně použije, a nějak se s ní popasovat. U nás se přidá ještě celkem malý výběr česky psaných modulů.

Což mě přivádí na otázku myšlenou obecně - máte zkušenosti s tím, když někdo (dobrovolně nebo z lehkého donucení) začal vést hru opravdu od nuly, bez předchozích herních zkušeností, přičemž nešlo o vlastní zkušenost někdy ze začátku 90. let, ale z relativně nedávné doby, kterou jste schopni posoudit z pohledu zkušeného hráče, který se mohl i nemusel takové hry účastnit, a hlavně který dokázal posoudit, jak si tento nezkušený Vypravěč/GM vedl.

Druhá otázka je, zda máte nějaké RPGčko, ať už tištěné nebo na netu, o kterém víte, že nezkušený Vypravěč je podle něj opravdu schopen vést uspokojivou hru, ať pro nováčky, nebo zkušené a nadšené hráče, aniž by musel pátrat po dalších radách na netu? Na složitosti daných pravidel nezáleží, ale samozřejmě že jednodušší pravidla budou výrazně lepší.
8.6.2020 15:02 - Gurney
sirien píše:
Gamers nebo Natural one

Je pravda, že tyhle lépe ukazují, jak divné lidi lze v rpg komunitě potkat.
19.10.2020 08:37 - Jerson
Ve skupině hráčů deskovek se už asi 360 lidí vyjádřilo, že RPG nikdy nehráli, ale chtěli by s ním začít. Jde o komentáře pod soutěžním příspěvkem o pravidla Dračí hlídky, a vyhrát může jen jeden, takže tu máme hromadu potenciálních hráčů -1, kteří nejspíše zůstanou nevyužití. Přijde mi škoda takovou šanci nevyužít, takže se ptám:

Jaký systém mám těmto lidem nabídnout na hraní?

V drtivě většině jde o ženy ve věku cca 25 - 40 let, které budou hrát nejspíše s dětmi či širší rodinou. Kvůli zadání vyjádřily své preference pro fantasy, takže fantasy by měla být první volba, ale nemusí být jediná. Systém by měl být určitě dostupný v češtině a nejlépe na internetu, klidně i nějaká zjednodušená, nicméně hratelná verze. Teoreticky můžu nabídnout systémů víc, ale zase nechci zájemkyně zavalit.

Takže - jaké jsou vaše návrhy? A prosím přímo o odkazy.
19.10.2020 08:58 - Gediman
Za sebe říkám My Little Pony: Equestria Tails.

+ velmi jednoduchý systém, vhodný pro děti (i dle autorů)
+ je to z franšízy pro děti (tedy je fakt, že spíš pro holky)
+ je to pohádkové fantasy, které se nebere vážně, humor + narážky na popkulturu
+ pokud sledují seriál MLP: FiM, body nahoru
+ pokud to jsou bronies, další body nahoru
- je to anglicky

Má to několik dalších příruček, které rozšiřují možnosti hry, což je taky fajn.
19.10.2020 09:34 - Jerson
Je to anglicky, takže jako by to nebylo. A hráčkám, které vyjádřily preferenci ke klasické fantasy opravdu nebudu nabízet poníky.
19.10.2020 09:42 - efram
co ty zapomenute země Jersone? Vlastně mají vše po kupě. Asi to není úplně začátečnické, ale mohlo by je to oslovit.
19.10.2020 09:44 - Gediman
Jerson: Ok, pravda, že klasické fantasy to není. No, potom tedy musím říct další jedinou věc, která mě napadá - Void: Fantasy. Je to v češtině, je to na internetu a je to i docela jednoduché.
19.10.2020 10:25 - sirien
efram: ZZ nejsou obsahově úplně to co bych intuitivně nabídl matkám ke hraní s dětmi.

Moc ale netuším jak moc má tahle diskuse pointu, protože už zase tuším kolečka toho že někdo něco doporučí a Jerson to odmítne protože jemu to přijde špatný - protože fantasy nebo reasons.

Osobně bych totiž natvrdo doporučil DnD 5e (Essentials kit) nebo Fate Core (v kombinaci s oblíbeným dětským seriálem). Jsou to velmi dobré a poměrně jednoduché systémy, jsou v češtině, mají podporu (materiály, SRD, DnD má dobrodružství, Fate zase multižánrovost...) a komunitu.

Asi existují lepší věci pro malé děti (Hero Kids třeba?), ale doteď je nikdo nepřeložil.
19.10.2020 10:31 - Log 1=0
sirien píše:
Moc ale netuším jak moc má tahle diskuse pointu, protože už zase tuším kolečka toho že někdo něco doporučí a Jerson to odmítne protože jemu to přijde špatný - protože fantasy nebo reasons.

Na RPG F je už první iterace. Tady ostatně taky...
19.10.2020 10:35 - sirien
Log: dobře, "je to jen anglicky" je ještě legitimní argument - češi sou na tom s angličtinou bídně.
19.10.2020 10:56 - efram
sirien

chapu, jen mi prisla ta pravidla celkem rozumne kompelxni vcetne pribehu atd. + čeština
19.10.2020 11:06 - Jerson
Když by ZZ byly jako pdf, tak nabídnu, ale zatím není. Rozhodnutí o tom co hrát nechávám na nich, jen se ptám na preference - nemá smysl nabízet matce pětileťáka ZZ.
Prostě nabídnu to, co je dostupné na jedno, nanejvýš dvě kliknutí a dá se to přečíst na netu.
19.10.2020 11:10 - ShadoWWW
Skaven hodlá PDF ZZ prodávat a je to IMHO záležitost pár dní, max. pár týdnů.
19.10.2020 11:11 - sirien
V tom případě nabídneš DnD 5e, Fate 4e, Shadowrun 6e, Apocalypse world 2e, Savage worlds a Cyberpunk Red. Linky na vše zmíněné jsou tady někde okolo.

Diskusi o tom komu co nabídnout nebo ne podle něčího názoru tentokrát asi passnu.
19.10.2020 11:11 - Gediman
Píše:
nemá smysl nabízet matce pětileťáka ZZ


Proč ne? Zkusit to můžeš. Jak jsem koukal, tam je ta hexová mapa. To by se dětem mohlo líbit. Třeba Void by mohl zase hodně bavit lidi, kteří hrají League of Legends a podobné hry. A to jsou většinou ti mladší, AFAIK.
19.10.2020 11:12 - efram
ShadoWWW

myslíš ze tem co zakoupili ZZ v klasické podobě bude dodano take ?
19.10.2020 11:16 - Log 1=0
Gediman píše:
Proč ne?

Protože se tam usekávají uši, nosy, nohy, ruce a hlavy. Fakt to není "rodinná hra" (to, jestli to děti a rodiče budou hrát se svými vrstevníky, tak, aby ti druzí nevědli, nechám stranu).
19.10.2020 11:16 - LokiB
Jerson: čím se tato iterace oblíbené otázky liší od těch předchozích? :)
19.10.2020 11:18 - Jerson
V tom, že momentálně mám 300 lidí, z toho asi 290 žen, které se vyjádřily, že nikdy RPG nehrály (nebo jednou kdysi v minulosti) a chtěly by to zkusit. Tedy můžu udělat test na desítkách, možná (když to dobře půjde) na stovkách reálných lidí.
19.10.2020 11:28 - Gediman
Píše:
Protože se tam usekávají uši, nosy, nohy, ruce a hlavy.


Ale tak zase... kde ne? Teda jo... v MLP ne, ale to Jerson odmítl. Chci říct, záleží na tom, jak ten souboj popíšeš. Třeba hry W40k od FF mají systém pro ustřelené končetiny, explodující hlavy a podobně, kde by se to skutečně moc okecat nedalo, ale to je taky jediný systém, kde jsem něco takového viděl. Jinak míra detailů záleží na popisech hráčů - tedy záleží na tobě, jestli tam chceš přidat krev a brutalitu.
19.10.2020 11:33 - Lethrendis
Nedávno mi Sirien říkal, že nějaký jeho známý hraje SR6 se svou desetiletou dcerou a jejími stejně starými kamarádkami. Takže...

Tím nechci říct, že by byl zrovna SR nejvhodnější hrou pro začínající děvčátka, dokonce bych řekl, že naopak. Ale evidentně záleží hodně na osobních preferencích a asi i na nahodilosti, ne až tak na systému.

Kdybych měl něco doporučit já, řekl bych, ať je to české. Ať je to na krámech, aby si mohli koupit tištěná pravidla. A pro začátečníka je hodně důležitý i ten vizuál, takže ať je to i hezké.

Z toho mi vychází nějaká ta CZ klasika, jako jsou Dračí hlídka, DrD2, teď nově i Zakázané země. Je to nakonec business jako každý jiný. Nevyhrává ten, kdo je nejlepší, ale ten, kdo je ve správný čas na správném místě.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.078984022140503 secREMOTE_IP: 44.202.128.177