Tipy a triky

Jerson
21.5.2020 14:05
RPG pro úplné nováčky
K založení téhle diskuse mě přiměl jeden příspěvek z Redditu popisující těžkosti člověka, který se má bez předchozích zkušeností pustit do vedení hry. V daném příspěvku šlo o maminku silně motivovaného hráče DnD, který hry stále vedl a chtěl si také zahrát postavu, nicméně díky svému natěšení má poměrně vysoká očekávání. Po přečtení pravidel a dalších jiných textů zjistila, co má a nemá dělat (tvořit svět, ne příběh, nechat hráče dělat rozhodnutí, ne každé setkání musí být boj, ... prostě celkem užitečné rady). Nicméně i po tom všem jí zůstává řada nezodpovězených otázek, jak to udělat, co udělat a kolik toho udělat.

Dostalo se jí rad, že si má stáhnout nějaký už hotový modul, ve kterém dostane vše potřebné, nicméně tahle rada není až tak užitečná, a už vůbec ne pro naše prostředí - nováček do modulu nevidí, těžko posoudí, který je dobrý a který nikoliv, přizpůsobivost preferencím hráčů je taky dost složitá, a navíc to znamená přečíst si další hromadu textu, dost možná mnohem větší, než ve hře skutečně použije, a nějak se s ní popasovat. U nás se přidá ještě celkem malý výběr česky psaných modulů.

Což mě přivádí na otázku myšlenou obecně - máte zkušenosti s tím, když někdo (dobrovolně nebo z lehkého donucení) začal vést hru opravdu od nuly, bez předchozích herních zkušeností, přičemž nešlo o vlastní zkušenost někdy ze začátku 90. let, ale z relativně nedávné doby, kterou jste schopni posoudit z pohledu zkušeného hráče, který se mohl i nemusel takové hry účastnit, a hlavně který dokázal posoudit, jak si tento nezkušený Vypravěč/GM vedl.

Druhá otázka je, zda máte nějaké RPGčko, ať už tištěné nebo na netu, o kterém víte, že nezkušený Vypravěč je podle něj opravdu schopen vést uspokojivou hru, ať pro nováčky, nebo zkušené a nadšené hráče, aniž by musel pátrat po dalších radách na netu? Na složitosti daných pravidel nezáleží, ale samozřejmě že jednodušší pravidla budou výrazně lepší.
19.10.2020 11:34 - Šaman
ZZ je survival, kde samotné přežití je úspěch. Moji synovci (průměr 6 let), kterým jejich táta četl Robina Hooda (přeložený originál, žadná dětská pohádka) chtějí být hrdinové. Imho co jsem tak koukal, ZZ jim to (aspoň ještě dlouho pozačátku) nenabídne.

Fate + oblíbený dětský dobrodružný seriál/film by byl fajn, kdyby to vedl někdo, kdo Fate už umí používat. Ta nejednoznačnost pravidel (ukázka, kde se jedna situace může řešit čtyřmi způsoby) ho myslím u rodičů, kteří nemají čas na RPG teorii, trochu diskvalifikuje.
Když se ale vezme volně (je to spíš doporučení, ne Boží desatero), tak může být jednoduchý a zcela dostačující systém pro svižnou hru.
19.10.2020 11:37 - Log 1=0
Gediman píše:
ale to je taky jediný systém, kde jsem něco takového viděl.

V ZZ si, když ti klesne vlastnost (hodnota vlastnosti tam funguje taky tak trochu jako životy) na 0, tak si (někdy, ale v boji často) hodíš na náhodnou tabulku zranění, kde jsou popsané důsledky zásahu i s mechanickými efekty. A jsou tam i ty radosti, co jsem popsal výše.
19.10.2020 11:45 - ShadoWWW
efram
Myslím, že ne. Že se to bude prodávat zcela samostatně, tak jak je to u anglické verze.

Šaman píše:
Moji synovci (průměr 6 let), kterým jejich táta četl Robina Hooda (přeložený originál, žadná dětská pohádka) chtějí být hrdinové.

Toto je velmi dobrá poznámka, která sice ve skupině maminek nepadne na úrodnou půdu, ale sám vidím trend, že čím mladší hráči, tím víc je jim fuk nějaká realističnost a tím víc chtějí něco marvelovského, heroického.
19.10.2020 11:45 - Jerson
sirien píše:
Linky na vše zmíněné jsou tady někde okolo.


Praktický postřeh - pro úplné nováčky jsou ty linky na hovno. Vážně, když někomu pošlu odkaz na stránku s překlady Fate nebo překlady DnD, tak jsou lidé zmatení.

Potřebuju jediný odkaz, který otevře stránku s pravidly pro čtení, případně rovnou začne stahovat. Třeba u DnD jsem takový odkaz našel.
19.10.2020 11:51 - Lethrendis
Jersone, Sirien už vícekrát psal, že nová podoba Kostky je na cestě, nezbývá než doufat v nějaký dobrý rozcestník.

A pořád si myslím, že než je nechat se utopit v množství zdrojů na internetu, je lepší poslat je do nějakého fantasy obchodu.
19.10.2020 11:53 - Tarfill
Jersone,
sice to není nějak komplexní a vymazlená hra, ale pro začátečníky v rámci jednoduchosti bych klidně doporučil i Kouzlem a Mečem...
19.10.2020 11:54 - Aegnor
Jerson:
DnD 5e - čtení.
DnD Essential's kit - stahování. (Ta adresa je http://www.d20.cz/private/dnd5e/Uvodni_sada_pravidla_v1.10.pdf )

Fate 4e Core - čtení.
Fate 4e stažení. S instrukcí "Stáhni Fate základní pravidla v PDF" to musí být naprosto jasné.
19.10.2020 12:01 - Šaman
Jerson píše:
Potřebuju jediný odkaz, který otevře stránku s pravidly pro čtení, případně rovnou začne stahovat. Třeba u DnD jsem takový odkaz našel.

Imho DnD 5e: Úvnodní sada, nebo jim říct o DH/ZZ v obchodech.
Všechno ostatní bude potřebovat nejprve nějaké studium. Pokud chceš quick start, tak imho jen tyhle. DH bych preferoval před ZZ.
19.10.2020 12:02 - ShadoWWW
Ke stažení přímo z Kostky ale musíš být registrovaný a souhlasit s tím, že vlastníš originál.
19.10.2020 12:04 - ShadoWWW
Deskofobie už taky čte Zapovězené země. :)
19.10.2020 12:05 - Lethrendis
Z vlastní osobní zkušenosti mohu říct, že se někteří lidí neradi zbůhdarma kdekoliv registrují :D
19.10.2020 12:06 - malkav
Ten předpoklad, že hraní bude i s dětmi je jen předpoklad, který se tu vylíhl, nebo fakt? A věk těch dětí někdo mapoval? :) Já bych se na to neupínal. A kdesi v podvědomí mám i historku o předváděcím hraní pro rodiče pro rozptýlení obav ze hry, která se zvrhla v krvelačnou lázeň :D
19.10.2020 12:11 - RoVan
Sice ne zdarma, nicméně k dostání v češtině ve všech větších knihkupectví je Myší hlídka, pokud předpokládáme by to měla být rodinná hra.
19.10.2020 12:12 - sirien
Šaman píše:
kdyby to vedl někdo, kdo Fate už umí používat

tenhle kolující mýtus založenej na nějaké představě... vlastně ani nevim čeho je už FAKT únavnej a poněkud otravnej.

Fate dodává nováčkovi všechno, co pro takovou hru potřebuje. Doslova. Postavy, prostředí, za ručičku provede tvorbou dobrodružství.


Jerson píše:
Potřebuju jediný odkaz

Bullshit.

Co potřebuješ je přestat si hrát na Severní Irsko a vymejšlet si problém na každé řešení.

Kdyby Tvoje vize nováčků byla reálná, tak to je banda slintajících tupců jejichž kompetence končí u "jedno-klik + čtení max. 1 A4 a jen pokud je popsaná velkejma tučnejma písmenama". Pokud někoho odradí druhý kliknutí, tak to s tím zájmem zjevně nebude moc žhavý, že?

Mimochodem je zábavné když si na řešení vymejšlíš problémy, který přehlídneš, že už byly taky vyřešený - Log Ti už dodal JEDEN link na všechen Fate a JEDEN link na všechno DnD.
19.10.2020 12:14 - LokiB
sirien píše:
tenhle kolující mýtus založenej na nějaké představě... vlastně ani nevim čeho je už FAKT únavnej a poněkud otravnej.


hele, asi je to tedy falešná představa, ale zatím jsem měl tuhle reakci od všech spoluhráčů, kterým jsem Fate k hraní nabízel. přesně tu, kterou popsal Šaman.
A třeba bez ukázkového hraní s tebou, bych v tom tápal o dost dýl, než bych si to na poněkolikátý přebral.
19.10.2020 12:19 - Aegnor
RoVan: Hej, za mě je Myší hlídka asi docela blbý doporučení. Ten systém mi přišel zbytečně složitej a divnej.

ShadoWWW píše:
Ke stažení přímo z Kostky ale musíš být registrovaný a souhlasit s tím, že vlastníš originál.

Ah, máš pravdu. V tom případě zbývá jenom SRD, cco se dá dělat.

LokiB píše:
hele, asi je to tedy falešná představa, ale zatím jsem měl tuhle reakci od všech spoluhráčů, kterým jsem Fate k hraní nabízel. přesně tu, kterou popsal Šaman.

A to bylo od nováčků? Nebo od rpg veteránů, co akorát neznají Fate?
19.10.2020 12:20 - cyrasil
Píše:
...cco se dá dělat.


Koupit si original a pak se tu registrovat?;-P
19.10.2020 12:32 - LokiB
Aegnor píše:
A to bylo od nováčků? Nebo od rpg veteránů, co akorát neznají Fate?


RPG veteránů, kteří do té doby hráli class and level nebo skill based hry. chápu, že mají podle vás třeba blok, protože ta hra je jiná. ale zas to nejsou hlupáci, dokážou se nad systémem zamyslet a pochopit ho.

Jerson: řekni jim, že existuje Dračí Hlídka, že to jako takový ukázkový entry point RPG her může dobře posloužit, i když to má nějaká specifika :D
19.10.2020 12:40 - sirien
Loki: bez ohledu na Fate, je mnohonásobně ověřené, že přístup lidí co už nějaké RPG znají k novému RPG je zcela odlišnej od přístupu úplně nových hráčů. Jakože fakt je, hrozně moc - není to o inteligenci, ale o HROMADĚ vstupních očekávání, zvyků, přístupů... lidi co na hru přechází z jiného systému stejně jako nováčci hlásí u většiny her nějaké problémy a dotazy - a tyto se většinou prakticky vůbec nepřekrývají.

Moje zkušenost je, že Fate je mnohem míň přístupný lidem co na něj přechází než nováčkům, protože má hodně prvků, co fungují prostě jinak. Jenže nováčka tohle nepotká, protože nemá srovnání a bere jak dostane. (Nováčci zase mají problémy pojmout nějaké věci které z Evil Hat příruček Fate moc nevyplývají o samotném procesu hry, které ale přecházjící hráče ani nenapadne řešit, protože je už mají zažrané do morku kostí a prostě vědí, jak hrát RPG.)
19.10.2020 12:43 - Dukolm
Popravdě těžko někdo z nás odhadne jak k tomu přistupuje člověk co nikdy nic nehrál. Většina z nás zná x systémů je zvyklá na věci koukat už s nějakými zkušenostmi. A čili náš pohled je zaujatý a pokřivený.

Podle OG hraní a z okolí mi příjde že s Fate má problém člověk co přechází z DnD nebo DrD. Člověk co nic nehrál/nevedl ty pravidla čte tak jak jsou nehledá v tom podobnosti, ...

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.059037923812866 secREMOTE_IP: 3.81.79.135