Tipy a triky

Jerson
15.6.2020 08:41
GM screen
Používáte GM screen? Pokud ano, závisí na systému, který hrajete, nebo ho použijete vždy? Máte ho před sebou, nebo po straně? Jaké výhody pro vás použití má, a případně jaké nevýhody?

Pokud GM screen nepoužíváte, tak proč ne? Jak se stavíte k tomu, když jste hráči, a GM ho použije?

Měl by se GM ptát hráčů, zda a jakých způsobem GM screen použít, nebo to má rozhodnout sám? A co když by hráči chtěli používat vlastní obdobu?
Autorská citace #21
16.6.2020 09:07 - efram
Používat GM screen je prostě super. Už jen ten obrazek na přebalu za to stojí. Navíc trenuje Gm svou mysl, když se snaží o 106 odolávat praseni hracum, kteri jeho hody nevidí
Autorská citace #22
17.6.2020 12:12 - Count
Používáte GM screen? Ano

Pokud ano, závisí na systému, který hrajete, nebo ho použijete vždy? Vždy

Máte ho před sebou, nebo po straně? Před sebou

Jaké výhody pro vás použití má, a případně jaké nevýhody?
Výhody: Mám na něm připnuté poznámky ke hře, mapy, příšery, pravidla. Pro hráče některé informace z druhé strany. Brání nechtěnému nahlédnutí do materiálů.
Nevýhody: Občas je potíž se natáhnout a kreslit, posunovat figurkami.

Měl by se GM ptát hráčů, zda a jakých způsobem GM screen použít, nebo to má rozhodnout sám? Je to rozhodnutí GM.

A co když by hráči chtěli používat vlastní obdobu? Nenapadá mě důvod, ale pokud používají např. dice tower na kterou nevidím, nemám problém.

Zástěnu používám. Od nataženého prostěradla přes půl místnosti na začátku 90' jsem se dostal ke čtyřem A4 slepeným naležato. Zástěna je pro mě hlavně nosič informací a jistota, že v případ zmatku na hráčském stole mé nastavené kostky zůstanou nedotčené.
Autorská citace #23
17.6.2020 12:23 - Aegnor
Count: co si mám představit pod "nastavené kostky"?
Autorská citace #24
17.6.2020 15:05 - Count
Používám kostky pro počítání kol v boji, trvání kouzel NPC nebo příšer, značím si na nich iniciativu a po tahu v daném kole přesunu, abych věděl, kolik potvor ještě zbývá, atd. Kostky mám vyrovnané u zástěny a protože na hráčské části se hází, posunuje, maluje a podobně, slouží mi zástěna mj. jako bezpečný prostor.
Autorská citace #25
25.6.2020 18:16 - Aegnor
Jerson píše:
Budete mít zájem o seznam názorů hráčů z různých serverů, nebo vám stačí názory, které jste tu četli a případně napsali?

Mně zajímá tvůj názor. Ale můžeš sem přihodit i názory odjinud, třeba to zase rozjede nějakou zajímavou diskuzi.
Autorská citace #26
25.6.2020 18:31 - Jerson
Dlouho jsem nevěděl, že něco takového existuje, a když se mi první dostal do ruky v Katalogu pouličního Samuraje v Shadowrunu, tak jsem ano nevěděl, co to je a jak to použít. První jsem viděl použitý asi až při hře s Dalcorem a dvěma dalšími GMmy, a pak jsem zažil asi ještě dva, uč ne.

Osobně je nemám rád, hodně mi vadí, protože vytváří bariéru mezi hráči a GMmem, a sám bych je nikdy nepoužil. I když jsem měl občas na stole laptop, tak nikdy nebyl předemnou, ale vždy po straně, a když ho použil GM jako bariéru, tak jsem se ho zeptal, zda ho může dát stranou, abych na něj (myšleno na GMma) viděl.
Určitě na to má i moje silná orientace na vizuální podněty, a nastavení když nevidím, tak neslyším (to mám třeba i na přednáškách).

Takže za mě jasné ne, a pokud ho GM fakt potřebuje, tak ať si ho postaví po straně. A samozřejmě hraju prakticky vždy systémy, ve kterých ani nemá smysl DM screen používat.
Autorská citace #27
25.6.2020 19:02 - Aegnor
A byla by překážka, i kdyby ten GM screen Vypravěče vlastně moc nezakrýval? Třeba jak to má Jason Carl v LA by Night (stačí prvních pár vteřin).

A teda k tématu je tu ještě video od Matta, co si on schovává za svým GM screenem.
Autorská citace #28
25.6.2020 19:15 - Jerson
Tohle je pro mě pořád bariéra. Viděl jsem tedy vyšší, až prakticky po bradu, které jsou horší, ale i tohle mi vadí.
Co všechno GMmové schovávají za Screen lidé celkem podrobně popsali v diskusích a rozumím tomu, nicméně na mém pocitu barikády to nic nemění. Člověk za bariérou na mě nepůsobí jako někdo, kdo hraje společnou hru.
Autorská citace #29
25.6.2020 19:19 - LokiB
V tomhle dokážu Jersona pochopit, každý máme svá psychická specifika. Někomu třeba vadí, když se GM při hře směje.
Zajímavé by bylo zjištění, jestli je to dané Jersonovou špatnou zkušeností z dřívějška (a jeho obecnou averzí k GMům), nebo čím přesně. Z mé zkušenosti je bariérou to, co kdo za bariéru považuje. Samo prostorové rozdělení jí být může, ale také nemusí, jak pro koho.
Autorská citace #30
25.6.2020 20:08 - Jerson
Ty dvě zkušenosti nebyly ani zdaleka to nejhorší, co jsem v RPG zažil. Spíše nemám rád vizuální bariéry obecně. Když si s někým mám povídat přes otevřený laptop, cítím se stejně oddělen.
Autorská citace #31
25.6.2020 20:48 - Aegnor
Jako, jestli můj dotaz vyzněl vůči Jersonovi nějak negativně, tak se omlouvám. Opravdu jsem se jenom zajímal. Jako taky by mi docela vadilo, kdyby byl GM za screenem schovanej až po uši, ale když je ten screen někde na úrovni břicha a všichni sedíme na +- stejné úrovni, tak mi to jako bariéra už nepřijde. V podstatě tu zástěnu odignoruju úplně stejně jako pití, dicetower ...
Autorská citace #32
25.6.2020 21:01 - Zarahel
Já mám s DM screenem trochu jiný problém. Vlastním jej, občas dost pomůže, ale v podstatě pokaždé na něj zapomenu... :D
Autorská citace #33
25.6.2020 21:43 - Dukolm
No sám jsem ho použil jednou u první hry Myší hlídky kdy se ten tahák dost hodil. Ale hrály jsme kolem takového konferenčního nízkého stolku kdy nebránil výhledu na hráče ale bránil jen hráčům číst na moje poznámky.

U klasického kuchyňského stolu bych zástěnu ale asi nikdy nepoužil.
Autorská citace #34
25.6.2020 21:43 - Jerson
Napadlo mě, že mi vlastně vaší třeba i PETky na stole, myslím 1.5 litru, i když mi brání ve výhledu na jiné hráče, byť jen trochu. Co jsem si všiml, tak často hráčů tohle vadí taky, a části to nevadí vůbec, tak nevím čím to je. Každopádně mi přijde, že obecně nemusí jít jen o DM screen který hráčům vadí, ale prostě nějaké objekty mezi hráči obecně. DM screen je jen nejširší a cíleně dělaný na bránění pohledu.
Autorská citace #35
25.6.2020 22:53 - LokiB
Tak je to individuální, jak jsem psal. Prostě někomu něco vadí, i když nemusí být jasné proč. Pro mě GM screen bariéra není, hráče ani GMa podrobně vidět nemusím, abychom s nimi mohl dobře komunikovat. Ale někomu to problém dělá. Mně zas můžou vadit jiný věci.
Ta teorie s bariérou je pro mě trochu umělá a nasazená jako "vysvětlení".
Autorská citace #36
26.6.2020 10:42 - Jerson
No, četl jsem to teď od několika GMmů, četl jsem to v článku o DM screenu před lety, píše se o tom snad v každé příručce o komunikaci, tak mi to nepřijde umělé vysvětlení.
Nicméně bych se na tom nerad zasekl. I když vlastně nevím, zda na fígle téma je ještě co řešit.
Autorská citace #37
26.6.2020 10:58 - Log 1=0
LokiB píše:
Ta teorie s bariérou je pro mě trochu umělá a nasazená jako "vysvětlení".

Vždyť je to jen jiný popis toho, o čem výše píšeš, že to je individuální (jestli jsem tě tedy pochopil).
Autorská citace #38
26.6.2020 11:27 - Corny
Já bych tu bariéru asi taky docela chápal. Třeba já se snažím u her spíš nedržet nějaký "oddělení" GMa a ostatních hráč a GM screen by v tom byl asi spíš kontraproduktivní (ať už by šlo jen o bariéru pomyslnou a fyzicky by nám moc nepřekážela).
Autorská citace #39
26.6.2020 11:44 - LokiB
Jerson: tak k řešení je třeba to, jak to řešit :)
hele, to je jako spousta jiných blokád věc psychologická. když si budeš říkat, že je to bariéra, tak to pro tebe bariéra bude. když si budeš dávat opakovaná cvičení, která ti pomohou to jako bariéru nevnímat, tak to bariéra nakonec být přestane. tak to v člověku funguje.
ty jsi asi celkem spokojený s tím, že to pro tebe bariéra je a nemáš potřebu to měnit. Ok, to je jistě možné rozhodnutí v celkem marginální otázce hraní RPG. Píšu to celé pro to, že si myslím, že je dobře v lidech necementovat, že to musí být bariérou.
Autorská citace #40
26.6.2020 12:01 - sirien
Loki: hele, bariéra je fakt - osobně kvůli tomu screeny nesnáším. A nejde jen o výhled, ale o samotnou existenci něčeho co mě odděluje od hráčů. (Z úplně stejného důvodu nesnáším pultíky a stoly při přednášení a když sem lidi učil přednášet, tak sem je tlačil do toho aby se ksakru naučili stát před publikem otevřeně.)

Tahák na pravidla si před sebe můžu i položit a poznámky co nechci aby hráči viděli si dávám do zavíracího bloku se záložkama.

GM s nimiž jsem hrál dýl to všichni vnímali stejně (popř podobně - minimálně k tomu neměli potřebu), takže jsem to nikdy nemusel řešit - nicméně kdyby na to došlo tak dotyčného GM asi zkusím intenzivně přesvědčit ať ten krám zahodí. Potkal sem to párkrát (jednotky případů) na one shotech. Bylo mi to protivný i jako hráči, ale v rámci one shotu sem to neřešil.


Totéž platí pro počítač, jak tu už zaznělo. Tablet je na tohle mnohem lepší. Když už je počítač u hry, tak ho zásadně dávám bokem aby nebyl mezi mnou a hráčema.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.077487945556641 secREMOTE_IP: 34.204.52.16