Tipy a triky

andtom
28.3.2007 15:36
Jakou postavu začátečníkovi
Diskuze k témě Výzkum preferencí povolání v D&D mně přivedla k otázce: JAKÝ typ postavy D&D byste doporučili začátečníkovi a PROČ? Myslím tím nejen povolání, ale i něco víc o postavě (jak inteligentní, povaha, ...). Máte nováčka s široce otevřenýma očima, velmi omezenou znalostí pravidel (pokud vůbec), a ptá se vás na to - máte mu jako DM vhodně poradit a vést ho při tvorbě postavy. Předpokládejme, že ostatní hráči si rytířsky zvolí postavy až po něm a své postavy přátelsky provážou s postavou nováčka.
Autorská citace #1
28.3.2007 15:39 - Fibriso
No, rozhodně bych NEdoporučoval Clerika a Druida
Autorská citace #2
28.3.2007 15:43 - andtom
Fibriso: OK, ale proč, prečo, why, pourquoi, pačemu? A co bys doporučoval, cokoliv z devíti zbylých povolání a udělej si to jak chceš, nic víc, žádná další rada do života? :)
Autorská citace #3
28.3.2007 15:51 - Rytíř
Asi vám neřeknu nic nového.. ale tak když se Andtom ptá :)
Každý nováček, který se dostane k Dnd, musel mít nějaký impuls. A z něj je třeba vycházet. Třeba nečte fantasy, ale viděl Pána prstenů. Diskutoval o tom všude možně a dostal se k Dnd. Pak je na místě otázka, která postava se mu líbila nejvíc? Co by chtěl zažít, divoké souboje? Mocnou magii, jejíž otěže třímá vlastní rukou? Obojí? :) Anebo "jen" příběh, jít s přáteli kamsi daleko, poznat cizí lidi, kraje, tvory..? To hodně napoví. Každé povolání se dá charakterizovat několik slovy, na jejich základě si může klidně vybrat ion sám, ačkoli netuší o mechanice hry vůbec nic.
Podle mých zkušeností je základ nezavalit nováčka pravidly. Přestože je válečník jednodušší postava (z hlediska pravidel samo), může hrát klidně i kouzelníka. Je jen třeba ho nechat mluvit vlastníma slovama, dělat mu překladatele.. teprve postupem času, během hry, mu pravidla odhalovat.
Autorská citace #4
28.3.2007 15:55 - Alnag
Hráči bych doporučil buď sorcerera (rozhodně snazší než než wizard), roguea (snazší než třeba bard), fightera (snazší než barbar, paladin...) nebo rangera (snazší než třeba druid, monk). Určitě bych nedoporučil clerica. Žádné z těch základních povolání není marné a multiclass později to jistí. Mezi nimi bych nechal vybrat podle chuti.
Podstatné je, že každé to povolání je více méně čistě zaměřené a snadno zvládnutelné.
Autorská citace #5
28.3.2007 15:56 - Fibriso
Spellcastři jejichž kouzla se kombinují sou pro zažátek nevhodní. Klerik by možná nemusel být blbý pro začátečníka, pokud by hu hrál jako léčitele. Druid je hodně složitý s tím Wildshape.
nejjednoduší by asi byl Ranger s fighterem, pokud chce spellcastera tak toho Sorcerera, lehce složitější asi ten klerik, rogue (armáda skillů), wizard a pak ti nevhodní Monk, paldin (rolepay) a druid.

no, když jsme začínali SW, tak jsem vysvětloval co jak kdo umí (oblíbená hláška Technican10/fringer10 je Mac Gayver 1 (jak se to pise)) a jak to asi bude složité...
Autorská citace #6
28.3.2007 16:06 - Aeris
Pre začiatok asi ten fighter, pokiaľ fakt nemá predstavu o tom čo by chcel hrať, alebo rogue.
Autorská citace #7
28.3.2007 17:46 - thief
Fighter nebo sorcerer. Podle preference hráče.
Autorská citace #8
28.3.2007 20:46 - alef0
Cisto mechanicky je fighter asi najjednoduchsia vec - ak sa mu vhodne odporucia featy.
Sorcerer je tiez pravidlovo jednoduchy - staci si vybrat niekolko dobrych kuziel dobre kuzla a uz len evidovat na "pivni listecek" kolko slotov ostava. Ostatni kuzlici su komplikovani uz len v tom, ze ked zaciatocnik uvidi zoznam kuziel na stranu a ma si z neho vybrat, tak je to pomerne komplikovane.
Autorská citace #9
28.3.2007 21:18 - Alnag
A vybrat pro začínajícího sorcerera kouzla taky není těžké že?
Magic Missile (nejjednodušší ofenzivní kouzlo), Shield (výborné obranné kouzlo)
Autorská citace #10
29.3.2007 07:28 - Fritzs
Cleric... slušně mlátí a umi čarovat... hráč pochytí v podstatě všechny mechaniky, co se řeší ináč jak hodem d20ckou...
Autorská citace #11
29.3.2007 07:58 - wraiths
ja myslim ze je to jedno co za postavu kdyz mu DM pomuze, kouzla predvybere po domluve s hracem. a pak primouri oko pri prvni hre. ale asi nejlepsi jsou vsechna povolani bez kouzel... válečník,zloděj.
Autorská citace #12
29.3.2007 09:43 - Xeth
Taky si myslím, že je to víceméně jedno... je důležité, aby mu s tím DM popř. ostatní hráči pomohli. Některé začátky jsou snazší, jiné složitější, ale těžko můžete někomu naordinovat něco co nechce hrát a čekat, že bude zvlášť spokojený.
Je důležité kdy (v jakém stádiu hry) se hráč přidává - jakou bude mít jeho postava úroveň a jak jí chce hrát. Ono je moc snadné předepsat začínajícímu sorcererovi Magic Missile a Shield, ale co když ho chce hráč rát úplně jiným způsobem ? Co když bude začínat na 10. úrovni nebo výš ?
Ano, nejjednodušší k začátku jsou určitá povolání (můj tip je Fighter nebo Rogue), ale nemyslím si, že to má moc co dočinění s tím co by měl začínající hráč hrát. Mnozí co příjdou prvně ke stolu mají docela jasnou představu co by chtěli hrát (byť je obecná), založenou na tom co jim kde imponovalo (jak píše Rytíř v knize nebo filmu) a pomoc k dosažení toho cíle je IMHO klíčem k úspěchu. :)
Autorská citace #13
29.3.2007 09:50 - andtom
U mně je priorita, aby byl nováček zvoleným typem postavy povzbuzen zapojit se ve hře i jinak, než jen mlácením a smažením. Proto bych mu radši nedával fightera a už vůbec ne barbara, tahal by se tiše s ostatníma a pouze při boji by byl tlačen kupředu (cannon fodder). Samozřejmě, fighter a barbar se dá hrát i jinak, pestřeji, ale to už vyžaduje zkušenosti. Pokud má nováček zájem o spíš silovou postavu, to už bych mu radši dal rangera, bude ho to vést k užívání klasických rangerských skillů, později si dokonce lehce zakouzlí. Paladina bych nedával pro komplikovanost s morálním kodexem, to opravdu není povolání pro začátečníka.
Clerica bych mu překvapivě svěřil. Jeho styl hry (jednání ve hře, kouzla, ...) lze zvláště dobře ovlivňovat přes přízeň/nepřízeň boha a není až tak na hraně jako paladin. Monk je dle mého z hlediska vhodnosti pro začátečníka tak nějak mezi clericem a paladinem, spíš bych ho ale nedoporučil. To už radši druida, ale také ne úplně nadšeně.
Pokud tíhne ke kouzlení, doporučil bych mu wizarda a to inteligentního, ale s nízkým selským rozumem (knihomola) - podle mně možná nejlepší postava pro začátečníka, protože se hodně kryje se schopnostmi hráče orientovat se ve hře. Takový wizard knihomol introvert se někde po létech studia vyhrabe na sluneční světlo a je v běžném herním světě naprosto dezorientován - problémy s komunikací, neumí se orientovat v boji, atd. (tj. klasický nováček D&D), ale zato ovládá čtení svitků, detekci magie a další kouzla zapsaná v knize (a další si pomalu přidává). Plus nebojové skilly. Na této postavě se také dá díky větší různosti kouzel, které zná (proti sorcererovi), dobře demonstrovat, že hra není jen o mlácení a smažení, pokud je hra s tímto ohledem vedena (spousta kouzel pomůže vyřešit problém jinak než silově).
Sorcerera bych nedoporučoval. Díky úzkému výběru kouzel svádí k tomu, aby nováček tíhnul k mobilní artilerii (viz doporučení od Alnaga ;) ). Wizard je dle mého pro nováčka lepší, jak jsem už napsal.
Bard je pro začátečníka spíš nevhodný pro nároky na komunikační stránku věci. Rogue v rukou nováčka je hra s ohněm.
Autorská citace #14
29.3.2007 11:31 - Xeth
andtom: Nerozumím tomu co má komunikační náročnost společného s tím, že je hráč začátečník.... To je přece něco, co s pravidly nemá nic společného a ve výsledku jde jen o hod d20.
Autorská citace #15
29.3.2007 12:05 - andtom
Xeth: No moje zkušenost je taková, že většinou začátečník přibraný do hry zkušenějších hráčů nebývá moc ukecaný z řady důvodů: od vyjukané nesmělosti, přes obavu aby něco nezkazil až po to, že hodně "procesorového času" mu zabírá vstřebávání informací, jak věci fungují, pozoruje pozorně, co dělají jiní (a nemá tolik prostoru připravit si co řekne jeho postava).
Autorská citace #16
29.3.2007 17:25 - Fritzs
andtom: Nicméně to je nováček do RPG vůbec, jiná je situace s hráčem, který sice hraje, ale s DnD se dostává do kontaktu poprvé...
Autorská citace #17
29.3.2007 18:39 - andtom
Fritzs: Začátečníkem, nováčkem, je samozřejmě myšlen úplný. Omlouvám se, pokud to nevyplývá ze startovacího postu diskuse.
Autorská citace #18
29.3.2007 18:58 - Alnag
Jj. a obecně D&D bývá považováno za top1 "entry level" hru (tedy hru, na níž začíná valná většina těch úplných nováčků) i když u nás je to samozřejmě jinak. U nás je entry level hrou DrD a D&D je naopak vnímáno jako hra po Dračákisty, kteří se rozhlížejí po tom, co dál a nechtějí přitom měnit fantasy téma hry. Což mi stále připadá krapet legrační. :-)
Autorská citace #19
30.3.2007 06:24 - Fritzs
Alnag: Pak asi nejsem klasický hráč, já sem začínal hraním bezpravidlově... a nemyslim si, že sem absolutní vyjímka, IMHO se najde dost lidí, co začínali na WoDech, nebo Shadowrunu...
Vrátim li se tedy k tématu, já bych doporučoval asi fakt toho klerika, jelikož je užitečnej jak v boji (hráč pochopí všemožné bojové manévry) tak i na kouzlení (takže hráč pochopí jak kouzla fachčí) a navíc je obecně považovaný za nejsilnější class a v neposlední řadě je snadno manipulovatelný DMem prostřednictvím boha...
Autorská citace #20
30.3.2007 10:32 - andtom
Alnag, Fritzs: Pro mně bylo D&D entry level hrou, tedy AD&D a začínal jsem zrovna clericem. Jsem tím poznačen na celý život, nevím, jestli je to dobře nebo špatně :)

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.085795879364014 secREMOTE_IP: 3.235.139.122