Tipy a triky

Alnag
13.4.2007 15:28
Je libo magický meč +4? Ano, máme zde 5 skladem a jestli chcete +5, tak si musíte počkat na další týdne, to nám zas dovezou ... to víte, "pluspětky" poslední dobou letí.
Autorská citace #61
17.4.2007 15:23 - Rytíř
Andtom: řecké falangy měly píky? Aha.. já myslel, že to byl výmysl makedonských falang, díky nimž právě (samo mimo jiné) Alexandr nad Řekama triumfoval.. stejně jako později nad Peršanama a jejich jízdou.
btw tady mam pocit už trochu slovíčkaříme, co je vlastně píka? Dlouhé kopí? no asi jo.. Kdy je dlouhé kopí už píkou? až tak na krev bych to neřešil :))
Autorská citace #62
17.4.2007 15:26 - Jerson
Argonente, z tohoto hlediska máš pravdu, kopí se jako symbol objevuje dost často. Já mluvil o reálně existujících zbraních - artefaktech, s vlastními jmény, což je něco trochu jiného.
Andtome, ratištové zbraně znám a o příbuzných píky vím. Nicméně na hromadnosti takových zbraní to moc nemění - ratišťová zbraň je dobrá do bitvy, ne na souboj (i když jsem si jist, že ti co umí s halapartnou dovedou na volném prostrenství účině bojovat proti lidem ozbrojenými meči.)
Tak nebo onak, jsou prostě zbraně, k jejichž magičnosti jsem se někdy dostal, a pak zbraně, u kterých otázka zmagičtění nikdy nepadla, a píka i trojzubec spadají do druhé kategorie.
Tak nebo onak, tuto otázku jsi otevřel proto, abys zjistil co se zbraněmi, které se netasí z pochvy, na což jsem si odpověděl (myslím že vyčerpávajícím způsobem), takže tu na tebe dále nemusím machrovat, a v otázce píky ti zkusím nechat poslední slovo :-)
Autorská citace #63
17.4.2007 15:28 - Jerson
Rytíř - ještě k otázce kopí a píky - kopí z principu lze vzít do jedné ruky a za jízdy ho zabodnout do protivníka, píku takto použít nelze. Konkrétní rozměr ti neřeknu, ale kopí má obecně do dvou metrů, píka více.
Autorská citace #64
17.4.2007 15:28 - andtom
Rytíř: Pravdu píšeš, makedonské, ne řecké, omlouvám se. Právě Makedonce Římané rozsekali, jak jsem psal, ale už si nepamatuji kde.
Autorská citace #65
17.4.2007 15:38 - Argonantus
Jerson: Pravdaže - artefakty měly jména. Což platí i pro ta slavná kopí. Jistá vychytávka je, že se pozornost soustřeďuje často jen na hrot toho kopí, který je kovaný a všelijak důmyslný - násadu lze třeba i vyměnit. Mám dojem, že se tohle pojetí vztahuje i na slavné sekery.
Stran toho trojzubce - napadá mne nějakej Poseidon...
Rytíř: Nechci prudit s upřesňujícími detaily, ale úplně slyším, že na tomto místě by Wothan zvolal, že drátená zbroj je keltský vynález, čili patent paradoxně o mnoho starší, než většina zbrojí i méně dokonalých a novějších. Nevytlačila všechno ostatní čistě proto, že byla přece jenom docela pracná a ne úplně laciná.
Autorská citace #66
17.4.2007 15:39 - andtom
Jerson: V pohodě. Hromadnost zbraní nevylučuje, že mohou být magické, toť vše.
Autorská citace #67
17.4.2007 15:48 - Jerson
Argonante, to tvrzení o mečích jako jediných zbraních nosící jméno jsem četl v chytré knize, a jak jsem četl, tak prodávám, takže je docela možné, že se pletu - znáš mě, rád se nechám poučit, že skutečnost je jiná než jsem si doteď myslel.
Autorská citace #68
17.4.2007 15:53 - Argonantus
Jerson:
Kopí svatého Mořice - nebo Longina - je, domnívám se, vlastní jméno. Mjölni je taktéž jméno, a týká se kladiva (Thorova). Předpokládám, že by se našlo i jméno nějaké sekery. Je docela dobrý důvod dát jméno individuální a drahé zbrani, na které v jistém smyslu závisí hrdinův život.
Z tvrzení té chytré knihy bych bral slabší verzi, že meče se k pojmenování hodily častěji, než co jiného...
Autorská citace #69
17.4.2007 16:18 - Rytíř
ad výhodnost: pravda, měl jsem ještě asi říct, že se bavím o tabulce zbraní z dnd, kde jsou bez ladu a skladu k sobě naházeny zbraně z různých epoch, odlišných nejen kulturně, ale i historicky.. Výhodnost drátěné košile proti starším typům brnění je zřejmá, stejně jako plátovky pro jezdce proti drátěné zbroji.. atd. Neplatí to už tolik pro zbraně pocházející ze stejné doby a stejného kulturně-hospodářského zázemí ;)
Je chybou, když tenhle obecný seznam zbraní neřeší vlastní pravidla konkrétního světa, pak je ono vybírání výhodnosti do očí bijící a divné, jaja.
PS Andtomovi: co píšeš 17.4.2007 13:51, tam už se krásně potkáváme.. :)) blbě sem to předtím pochopil, takže zas jednou jako bych v podstatě nic.
Ad slavné zbraně - rozhodně je to tak, že čím déle se nějaká zbraň v historii používala, tím snáze o ní vzniknou legendy, jj.. :) Plus samozřejmě v případě mečů se do toho započítává fakt, že meč byl dlouhou dobu odznakem příslušnosti k nějaké společenské elitě, o níž přirozeně vznikají (a hlavně se dochovají) legendy častěji.
Jsem v tomto směru nudný realista a vysvětlení podobných věcí nesvádím na nějakou magii výroby nebo tak něco, jako spíše na lidskou představivost a žízeň po skandálech slavných :)
EDIT: No a koukám, že mezitím jste tu zas sepsali kdeco.. no měnit už to nebudu, když sem to tak dlouho sepisoval :)) ad jména zbraní - souhlas, že teprve vlastní jméno dává zbrani duši a vlastní minulost. Tak mě napadá, dovolujete hráčům si zbraně pojmenovat? Jistě ano, když je to napadne.. ale zajdu ještě dál, když si pojmenuje nějakou svou zbraň, třeba obyčejnou, už se vám stalo, že by pak z toho vznikla opravdu legendární zbraň? Stačí párkrát prohodit nějakou frázi, vyzvat své kladivo ke spolupráci - a když za sebou vzápětí na to padnou párkrát velká čísla, legenda je na světě! :) a lecjaký DM podlehne a i v budoucnu pak onu zbraň zvýhodňuje.. tohle je vůbec nejhezčí pojetí zvl. předmětu ;)
Autorská citace #70
17.4.2007 19:33 - andtom
Rytíř: Jojo, potkáváme se, paráda. Přesně to jsem měl na mysli, že v tabulce zbraní v PHB je to naházeno jedno s druhým.
Krásná scéna je ve filmu Vikingové, kde si Antonio Banderas radši pořídí zbraň, která mu je blízká (tuším scimitar, ale nebijte mně, když je to odborně vzato něco jiného :) ). Vikingové kolem zůstávají u svých mečů. A všichni jsou spokojeni. Absolutní hodnoty zbraně v tom, co a proč si Banderas pořídil, zcela zřejmě nesehrály rozhodující roli. A vo tom to je :)
Mimochodem, Vikingové jsou hezký inspirativní film, jak hrát postavu z jiného (exotického) kulturního prostředí. Obdobně třeba v seriálovém Robinovi Hoodovi lze potkat takovou postavu.
Autorská citace #71
18.4.2007 08:40 - Jerson
Argonatnus - jak jsem uváděl, Mjölni není zbraN, která by reálně existovala, a "kopí svatého Mořice" je asi jiný typ jména než "Excalibur".
Nicméně to jsou detaily, řekl bych.
Autorská citace #72
18.4.2007 09:03 - andtom
wraiths: Já se opravil na makedonskou falangu a omluvil za tento omyl. Řecká falanga nepoužívala až takovou délku zbraně, makedonská však skutečně ano. Psal jsem z hlavy, negooglil jsem, to se stává. Před očima jsme měl knížku, kde se popisuje konkrétní bitva mezi Římany a falangou (ano, padesátkrát doma napíšu za trest, že makedonskou), kde došlo k rozbití jejího tvaru a Římané s nepoměrně menšími ztrátami falangu rozsekali.
Autorská citace #73
18.4.2007 09:07 - Argonantus
Jerson:
Ono u Excaliburu také není úplně nachlup jisté, že existoval, stejně jako u Hruntingu nebo Durandalu. Také není vůbec jisté, že bylo nějaké kopí svatého Longina (a zda byl vůbec svatý Longin); ani s tím Mořicem to není stopro jisté; tomu kopí ve Vídni se tak říká spíše ze svatého nadšení... Opravdu prokázaných pojmenovaných zbraní (navíc totožných s těmi, co máme dochované) bude zřejmě daleko méně; a nevylučuji, že to budou fakt jenom meče, protože ty jsou určitě nejčastější případ.
Přísně vzato, nenapadá mne jediný.
Autorská citace #74
18.4.2007 09:10 - wraiths
andtom v pohode vsak ja to take opravuji....;-). jsem prehledl jednu stranku :-/. Proste rekove pouzivali kopi.

Jerson no s vysvetlenim to tak je kopi se da vzit do jedne ruky. pika jiz nikoliv. ale kopi byly i 6m dlouha coz se mi zda trochu nerealne s nim manevrovat jednou rukou. ale to je vec militaristu.
Autorská citace #75
18.4.2007 09:39 - Rytíř
Argo: myslím, že kdybysme zabrousili do Japonska, budeš mít pojmenovaných, historicky naprosto přesně doložených mečů přehršel, včetně úžasné, někdy až tisíc let dlouhé historie! Myslím samozřejmě jejich rodové katany.. u nich i já, jakožto v reálu velký "magický skeptik", jsem ochoten věřit na takřka nadpřirozené síly, protože tyhle meče jsou vážně úžasný. A čím starší, tím lepší. Nechápu :)
Autorská citace #76
18.4.2007 09:41 - wraiths
rytir:Tak mě napadá, dovolujete hráčům si zbraně pojmenovat? Jistě ano, když je to napadne.. ale zajdu ještě dál, když si pojmenuje nějakou svou zbraň, třeba obyčejnou, už se vám stalo, že by pak z toho vznikla opravdu legendární zbraň? Stačí párkrát prohodit nějakou frázi, vyzvat své kladivo ke spolupráci - a když za sebou vzápětí na to padnou párkrát velká čísla, legenda je na světě! :) a lecjaký DM podlehne a i v budoucnu pak onu zbraň zvýhodňuje.. tohle je vůbec nejhezčí pojetí zvl. předmětu ;)

presne toho zneuzivam a davam svym zbranim jmena. a ony pak opravdu padaj vetsi cisla...:-))
Autorská citace #77
18.4.2007 09:47 - wraiths
Rytíř :.....A čím starší, tím lepší. Nechápu :)

si myslim ze je to asi jejich technikou boje kdy oni vlastne odrazeni protivnikovy udery plochou stranou. a je mozny ze tim vlastne svuj mec vytvrzuji...sklepavaji ocel.
Autorská citace #78
18.4.2007 10:19 - Rytíř
Wraiths: hmm, zajímavá teorie.. líbí se mi! Vliv by to rozhodně mít mohlo.
Autorská citace #79
18.4.2007 10:39 - Argonantus
Víra ve vlastní zbraň nepochybně má reálný bojový efekt, i kdyby to bylo čisté placebo. Když přesvědčíte venkovského šmoulu, že jeho vidle jsou trojzubec starobylého titána, jeho bojová síla vzroste o +2 (nebo o kolik).
Jinak heslo "čím starší, tím lepší" platí všeobecně prakticky o čemkoli v RPG i v magii...
Autorská citace #80
18.4.2007 11:00 - Jerson
Wraiths - nikdy jsem o kopí dlouhém více než 2 metry neslyšel, delší zbraně byly v češtině nazývány píkou. Možná se sem tam nějaká ty výjimka v pojmenování vyskytla, ona terminologie nebyla ještě donedávna moc sjednocená.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.10224795341492 secREMOTE_IP: 18.226.187.199