Sparkle
7.5.2012 08:48
Hraní Das Schwarze Auge 5e - povede Tarfill
- sobota 03. června 2017

  • Hunter
  • LokiB
  • sirien
  • Mildar
  • captain66
Proběhlé Sirienovy one-shoty:

19. BŘEZNA / NEDĚLE: AS: Pleasure bringers (Šaman, Vojtěch, Šroty, Naoki, Tomislav)

2. DUBNA / NEDĚLE: Star Wars (Fate) (Šaman, Huner, Mackintoush, Demonica, Tony)

23. DUBNA / NEDĚLE: Sabotovaná mise (Fate) (Shako, Šaman, Sroty, LokiB, Hunter)
20.3.2017 14:55 - Šaman
No, tady vidím největší problém v tom, že se začínalo jakoby se měla hrát celá kampaň. Nejprve popis světa, historie války, popis všech ras a "povolání", následně tvorba postav.
Nedohráli jsme to, takže nevím, jak moc je vůbec celá historie nutná a jestli by se to vlastně nedalo odehrát jako soukromí detektivové v mafiánském Riu někdy v polovině minulého století. (Což by mohlo start urychlit tak o tři hodiny.) :D

Sabotovaná mise má prý předpřipravené postavy, takže tam očekávám rychlejší nástup. A taky je to Fate, takže se nebude vysvětlovat zhruba 50 vyšetřovacích dovedností (z nichž jsem byl schopen přeložit ani ne půlku).
20.3.2017 15:28 - sirien
Ono sem nad tím přemýšlel a nejspíš si někde sepíšu článek "Ashen Stars one-shot intro". Přijde mi, že tam je dost informací, které se v textové podobě dají předat snáz a navíc si to lidi můžou přečíst den před hrou. Jak moc tam je ta která informace z toho úvodu důležitá pro hru se neodhaduje úplně snadno, protože se to tam může a nemusí objevit podle toho, jak hráči co zahrají.

Typicky ten popis války dává tomu settingu stylizaci. Jak důležité je říct to rozsáhleji než "hej byla tam válka" je hlavně o tom kdo byli/jsou Mohilars a záleží to na scénáři a jeho odehrání - v Pleasure Bringers to důležité být může a nemusí, v Dead Rock Seven to důležité spíš docela je.

Odehrát Pleasure Bringers ve stylu "soukromí detektivové v Riu" by asi šlo - problém je, že to pak je trochu jako hrát hororovej Dead Rock Seven v Mephitu, ta stylizace toho scénáře se dost změní a stane se o hodně plošší.

Přemýšlel sem (znovu) jak moc by usnadnilo mít k AS předpřipravené postavy, jenže se mi do toho nějak nechce - ty postavy sou v GUMSHOE poměrně rozsáhlé a nejsem si moc jistý jak by bylo přívětivé pro hráče dát jim do ruky takovou postavu která už je předem udělaná.
20.3.2017 16:20 - Shako
Šaman píše:
začínalo jakoby se měla hrát celá kampaň.


Šaman píše:
Nejprve popis světa, historie války, popis všech ras a "povolání", následně tvorba postav.


Je pravda, že v tomhle jsou všechny ostatní Gumshoe přívětivější, protože tam je to jen nějaká variance našeho světa.

Šaman píše:
A taky je to Fate, takže se nebude vysvětlovat zhruba 50 vyšetřovacích dovedností (z nichž jsem byl schopen přeložit ani ne půlku).


Ani tak nejde o to je přeložit, jako spíš pochopit, co dělají, abys mohl říct, jestli je chceš nebo nechceš (hodí se k tvému konceptu). V tomhle imho pomůžou ty předpřipravené postavy fakt hodně. Opět spíš záležitost Ashens Stars, které díky technologiím má ten list vyšetřovacích dovedností nejdelší a nejsložitější, co do pochopení.


Sirien: A není prostě jednodušší vybrat nějaké jiné scénáře na oneshoty? Které jsou víc stand-alone. To, co popisuješ prostě nedává smysl hrát jako oneshot. A ani vlastní scénáře tě moc nezachraňují, jak jsme si vyzkoušeli během 4 večerů.:-D Obecně si myslím, že aby vynikl princip gumshoe detektivky, tak je to aspoň 6 hodin hraní + postavy (klidně předpřipravené) + pravidla. Ashen star mají ještě kupu věcí navíc, jak řešíme výše. Předpřipravené postavy to zachrání aspoň o hodinu času, ale nevím, jestli to pomůže. Intro bude dobrý, ale když si ho někdo nepřečte, tak taky bude ztracen.

sirien píše:
Přemýšlel sem (znovu) jak moc by usnadnilo mít k AS předpřipravené postavy, jenže se mi do toho nějak nechce - ty postavy sou v GUMSHOE poměrně rozsáhlé a nejsem si moc jistý jak by bylo přívětivé pro hráče dát jim do ruky takovou postavu která už je předem udělaná.


A když uděláš dvě variace pro každé povolání (zejména s jinou rasou)? Jasný trošku problém bude, aby pak zapadali do skupiny v libovolných kombinacích, ale tak dá se řešit tím, že vyšetřovací dovednosti budou stejné (rámcově, ale můžou mít jiné body) a obecné může mít každý jiné. Vybavení můžeš udělat různé. Loď bude připojené k pilotovi. :) Jasný některé kombinace nebudou dostupné, ale tak to ani neočekáváš, když hraješ oneshot. Ne, že by tvorba postavy a lodi nebyla zábavná, ale je dlouhá, což jsem tady psal několikrát.

Btw. Na ofiko webu nic není k stažení? Protože jinak to není málo práce.

EDIT: Drobné úpravy.
20.3.2017 16:40 - sirien
Shako píše:
Opět spíš záležitost Ashens Stars, které díky technologiím má ten list vyšetřovacích dovedností nejdelší a nejsložitějš

Nemá, má ho prakticky úplně stejnej, jako ostatní GUMSHOE hry.

Academic skills rozpadají standardní "History" na 8 dovedností, které jsou dokola totéž (History: Species / Species Culture). Reálně 9, Xenoculture je taky o tom samym.

Interpersonal jsou pokud se nepletu úplně stejné, jen Streetwise se menuje Downside (je tam "navíc" Respect, ale jen napůl - v poznámkách k pravidlům je že tahle dovednost je přidaná obecně a můžeš si jí s klidem doplnit i do dřívějších her)

Technical sou jediné, co se nějak liší, ale taky ne moc. Astronomy dostává navíc k základu rozměr navigace ve vesmíru, přibyly žánrové Energy a Bio Signatures, zmizelo Ballistics a významově se rozdělilo mezi Energy signatures (analýza používaných střelných zbraní) a Kinetics (odhad fyzického dění). K tomu tam je navíc Virology, což je efektivně prostě teoretická a high-tech medicína. Ostatní se moc neliší (Decryption, Explosive devices, Forensic Anthropology...) - půlka toho seznamu je stejná, čtvrtina je jen trochu přejmenovaná nebo lehce upravená.

K tomu tam sou 4 Vas Mal rasové schopnosti, které ale zajímají jen Vas Maly.


To už je na pohled větší rozdíl v General abilities - ale taky jen na pohled, protože ve skutečnosti ty rozdíly sou opět jen hromada různejch rasovek (4 Vas Malí, 2 Cybe/Androidí a po jedné Balla, Tavak a Durug), zbytek je běžná sada.


Nicméně ano, těch dovedností je hodně a některé je holt bohužel potřeba vysvětlit trochu víc.


Shako píše:
A není prostě jednodušší vybrat nějaké jiné scénáře na oneshoty?

Záleží co chceš hrát, nejspíš. Pokud jde jen o ukázání GUMSHOE, tak stačí vzít Esoterroristy a odehrát nějakou triviální vyšetřovací storku, že jo. Pokud chceš ukázat Ashen Stars, tak tam jde taky o to ukázat něco z toho settingu a stylizace a tak.

Shako píše:
A ani vlastní scénáře tě moc nezachraňují, jak jsme si vyzkoušeli během 4 večerů.

Bylo to 5 a přetáhli jsme asi o jednu session - Freezing Hel nikdy nebylo zamýšlené jako one-shot scénář, tvořil sem ho jako short chronicle. Btw. s Dukulmem, Gurneym, Demonicou a Cemi sem ho odehrál za dvě session - nemůžu za to, že sme u Tebe hráli tak krátké sessions :p

Shako píše:
A když uděláš dvě variace pro každé povolání (zejména s jinou rasou)?

Přemýšlel sem o tom. Problém je, že GUMSHOE přiděluje skilly podle počtu hráčů ve skupině :/

Ještě si to nechám projít hlavou.
20.3.2017 16:54 - Vojtěch
Shako: Kdyby se družinka nerozštěpila na dvě části a půlka by nevyrazila dělat moped gangsta gang, tak by to asi dost věcí urychlilo ;)
20.3.2017 18:15 - Naoki
Především děkuju za hraní. Setting moc pěknej, systém se mi taky docela líbí, a mise vypadala zajímavá. Tím spíš zůstává ta hořkost z toho že jsme to nemohli dohrát (když už to konečně vypadalo že začínáme tušit o co by mohlo jít, tak se to muselo utnout - ale jsem si jist že stále toho máme spoustu co objevit).

Souhlasím s tím, že příprava trvala moc dlouho (cca 2 hodiny) a plus jsme zabili trochu času blbůstkama (odhadem tak celkem hoďku), ale nevím pokud by ty tři hodiny stačili k dohrání... nezdálo se mi že bychom vyloženě tápali v příběhu, pořád jsme se hnali dopředu za novými stopami, ale konec v nedohlednu.

Doufám že bude možnsot to dohrát via net. Jinak do budoucna rád pomůžu s tvorbou předpřipravených postav (hlavně pokud si tam budu moci vytvořit easter-egg Zd-Brg :D )
20.3.2017 18:23 - Šaman
Shako píše:
Tak čekám nějaký non-spoiler drby.

Vlastně celý se to točí okolo základního problému lidstva - hipíci vs. puritánci.

Vojtěch píše:
Kdyby se družinka nerozštěpila na dvě části a půlka by nevyrazila dělat moped gangsta gang, tak by to asi dost věcí urychlilo ;)


Sex, drogy a rockenroll! Konečně jsem objevil tu pravou Církev obnovené tělesnosti vedoucí ke spasení. :D
20.3.2017 20:03 - Sroty
Mně se naopak ten úvod líbil. Čekal jsem, že se o Ashen Stars dozvím něco víc do hloubky, což se stalo, a kdyby se to odbylo několika větami, určitě by mě to mrzelo. Díky tomu jsem pak ze hry měl ten správný feeling a i přesto, že jsem musel odejít si to moje postava užila v mnoha směrech. A já taky. Díky moc za hru.
20.3.2017 23:28 - sirien
Šaman píše:
Vlastně celý se to točí okolo základního problému lidstva - hipíci vs. puritánci.

Eh. Au. Utišuju se tím, že jsme ten příběh nedohráli a dost věcí se do hry tedy nestihlo dostat :D

Šaman píše:
Církev obnovené tělesnosti

Církev Obnovující Tělesnosti.


Jinak klidně to někdy rád dohraju online - třeba příští týden? (úterý / čtvrtek večer?)
20.3.2017 23:29 - Vojtěch
Church of regenerating Carnality. Přesnější by bylo asi Církev obnovující tělesnosti, ale jo, tyhle mše budou asi zábavné :D

BTW ještě, že jsme nečetli K-class species popisy před hrou. Takoví dermoidi by z toho udělali dobré psycho :D
20.3.2017 23:53 - sirien
Church of Regenerative Carnality, pokud se nepletu.

Jinak jo, K-Class sou občas hodně zábavné záležitosti - když sem se poprvé v AS dočet že Combine fakt uznával něco jako K-Class tak sem si řikal "wtf? Ten fluffy Combine a má celou kategorii tvorů co je "kill on sight"?" - pak sem se dočet k popisům těch K-Class a řek sem si "jo, to ve skutečnosti dává zatraceně dobrej smysl..."
23.3.2017 07:35 - Naoki
Ad dohrání dobrodružství, což se nějak zakeclo, za mě jsem k dispozici každý všední den od 21:00. Dříve nebo víkendy jsou horší.
27.3.2017 10:15 - Demonica
V kolik v neděli budeme začínat? A kdy asi budeme končit? Abych si naplánovala cestu zpět do Brna.
27.3.2017 14:23 - Sparkle
Na krámě s váma bude tentokrát někdo jiný než já, takže vás poprosím nepřetáhnout přes 20:00.
27.3.2017 19:41 - sirien
Hele, Fate všichni aspoň trochu známe, Star Wars taky - takže otázka je, jak moc si chceme zahrát :)

Tu desátou sem minule docela zvládnul, ale ono tam stejně pak bylo nějaké blbnutí s pizzama na oběd - tak se můžeme sejít na dvanáctou s tím, že jídlo všichni stihnou dát před hrou a vyjde to nastejno, ale bez přerušování :)
27.3.2017 19:49 - Demonica
Jo, souhlas s dvanáctou. To mi vyhovuje mnohem víc, než vstávat v půl šesté ráno :)
27.3.2017 19:57 - sirien
Jinak ze zjevných důvodů nemůžu hrát ani jeden z těch dvou příběhů, které mám, takže si můžete vybrat, jestli chcete hrát za Republiku (v tom případě bych udělal navazující příběh s tou pěticí postav, které už mám) nebo za Impérium (v tom případě bych udělal navazující příběh za druhou stranu). (Bych mohl sepsat celou kampaň téhle války, co? :D )
27.3.2017 20:00 - sirien
(Přidal sem anketu)
27.3.2017 20:53 - Demonica
Tak hlasuju za Impérium, docela bych se na to podívala z druhé strany. :)
27.3.2017 21:16 - sirien
Ale kulový, prostě ses jen doslechla, že Temná strana nabízí o týden dovolené navíc a lepší zdravotní pojištění.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.093510866165161 secREMOTE_IP: 54.147.102.111