sirien
13.6.2017 18:09
Autorská citace #1
13.6.2017 18:09 - sirien
Jednoho dne si za to schvalování nezveřejněnejch článků urazim ruku; sorry všem co ten článek zkusili otevřít a nefungovalo to :)
Autorská citace #2
13.6.2017 19:50 - Šaman
Za ty tři dny asi pětkrát. :)
Už jsem si říkal, že to napíšu na Kostky jsou vrženy.
Autorská citace #3
13.6.2017 20:06 - Aegnor
Teda stále se mi ten článek tváří jako nepřečtený, i když jsem ho přečetl. Ale to je mám pocit něco spojenýho se skupinama?

V posledním bodu u Snů a vzpomínek máš větu "Crow zmiňuje ... ale crow ..." (Dvě osoby pod stejným jménem). A občas pár překlepů (Booker vs Brooker například).
Autorská citace #4
13.6.2017 20:12 - Šaman
Aegnor píše:
Teda stále se mi ten článek tváří jako nepřečtený, i když jsem ho přečetl.

Mě taky pořád svítí jako nový. Takže se to na ty Kostky možná přecejen dostane. :)

Jinak zajímavé čtení i pro nehráče - včetně některých zmínek o systému (přijít o kontakt kvůli následkům apod.)
Autorská citace #5
13.6.2017 20:49 - Aegnor
Šaman píše:
Mě taky pořád svítí jako nový. Takže se to na ty Kostky možná přecejen dostane. :)

Už dostalo. Konkrétně Můj dotaz a Sirienova odpověď (jiný článek, stejný případ).

A teda musím souhlasit, že i pro mě je to opravdu zajímavý soupis. Subjektivně mi přijde i mnohem lepší, než Soldierův blog Session One - ...
Autorská citace #6
13.6.2017 23:51 - sirien
Hm. Když už sem to zveřejnil tak sem taky moh napsat hlavičku, co? :)

GoD znamená Gangs of Doskvol.
Systém a setting sou Blades in the Dark

GM dělá Gurney
Tidea hraju já
Dalmoru Demonica
Crow je Dukolmův
Stranger je Captainův

Šaman píše:
Za ty tři dny asi pětkrát.

Ale notak, asi jeden a půl...

Aegnor píše:
Ale to je mám pocit něco spojenýho se skupinama?

Pořád totéž - ta funkcionalita přečtenosti se prostě nekamarádí se zařazenim do skupinovýho kořene.

Šaman píše:
Jinak zajímavé čtení i pro nehráče - včetně některých zmínek o systému (přijít o kontakt kvůli následkům apod.)

Ono to je ve skutečnosti ještě vtipnější - to nebylo kvůli následkům (tj. nebyla to žádná "cena za úspěch" nebo "následky průšvihu"), ale bylo to v důsledku "dozvuků" - prostě když hraješ gangstery, tak svět okolo není úplně bavlnka a každá akce trochu rozvíří vody, takže po každé akci házíš hod na to co špatného se stane. Nám to padlo nějak že nám měli buzerovat kontakty či co tak sem to zamotal jakože sem z příběhovejch důvodů ochotnej obětovat Nyryx (protože mi přišlo cool to navázat na postavu, co se ve hře už objevila a tak).

Aegnor píše:
lepší, než Soldierův blog Session One

Mě ten blog přijde vpohodě, i když sem k němu teda nic nepsal, tak sem i čet docela dobře.

(Je ale pravda, že v psaní zápisů ze hry mám už poměrně praxi, no...)
Autorská citace #7
14.6.2017 09:38 - Soldier76
Aegnor píše:
A teda musím souhlasit, že i pro mě je to opravdu zajímavý soupis. Subjektivně mi přijde i mnohem lepší, než Soldierův blog Session One - ...
Au.
Autorská citace #8
14.6.2017 09:44 - Aegnor
Soldier76 píše:
Au.

Pardon, nic osobního. Tvůj zápis se mi taky četl dobře, jenom šel na můj vkus moc málo do hloubky, takové ... chudé to bylo. Nevím, jestli je to zápisem, nebo odehranou hrou, to nedokážu posoudit.
Autorská citace #9
14.6.2017 10:09 - LokiB
Komparativní pochvala většinou potěší jen jednu stranu ;)

Jinak ten zápis tady je fajn.
Siriene: jak se ti Blades in the Dark hraje jako systém? Vyhovuje to tvému oblíbenému stylu hry? Nějaké neduhy, postřehy?
Autorská citace #10
14.6.2017 13:30 - Šaman
Jo, mě to taky připadá čtivější, než ten Soldierův blok, protože poněvadž tam se dočtu jen toto:
"Warning: mysql_result() [function.mysql-result]: Unable to jump to row 0 on MySQL result index 47 in /data/d20cz/html/moduly/class/DiskuzeLayout.php on line 62"


(Na Kostky to dávat nebudu, stejně v úterý bude nový redakční systém.)
Autorská citace #11
14.6.2017 13:40 - Soldier76
To je, protoze jsem to smaznul, pro me to byl cenny feedback, ze muzu ten cas investovat lepe a nema smysl v tom pokracovat. Respektive psat to budu furt, ale do supliku, on to byl spis recap co se precte vzdycky, aby jsme si po mesici vzpomneli co bylo minule nez vylozene zapis ze hry tak, jak jej pise treba sirien. Na to nemam zkusenosti ani trpelivost. A my hrajem fakt jen for fun a tak ty hry opravdu nejsou tak deep, jak jsou mistni asi zvykli coz by samo o sobe nevadilo, kdyz se zucastneni bavi, ale zase to tady nemusi byt nalinkovany jako nejaka hruzostrasna ukazka mnohem horsi hry
Autorská citace #12
14.6.2017 13:58 - sirien
LokiB píše:
jak se ti Blades in the Dark hraje jako systém? Vyhovuje to tvému oblíbenému stylu hry? Nějaké neduhy, postřehy?

Hele... velmi dobře, ve skutečnosti. Je to fakt jednoduchej intuitivní systém co de krásně přes ruku. Ale je tam pár věcí, na které je potřeba být naladěný nebo si na ně zvyknout - zejména ten systém pasivní opozice kdy je všechno centrované na postavy a NPCčka dávají jen pasivní rezistenci - tj. průběh akce je takový že neustále jednají postavy a hod v podstatě říká, jestli se jim zadařilo nebo jestli to proběhlo podle protistrany.

Například v boji 1:1 PC vs NPC prostě hází pořád hráč - když hodí dobře, tak provede svojí akci a stane se to co chtěl, když hodí špatně, tak se stane to co chtěla NPC a pak znovu hází hráč. Funguje to dobře, výsledek je v podstatě nerozeznatelný od toho kdyby proti sobě házely obě strany opozitní hod, ale ten čistě hráčskej pocit je ze začátku trochu zvláštní. Ale dá se na to zvyknout dost rychle.

Podobně když jsou na stole nějaké další věci (něco stihnout, něco udělat, něčemu se vyhnout atd.) tak jsou zobrazené těmi hodinami a GM tam v podstatě jen vyvolává ty jednotlivé hodiny v případě neúspěchu, což dává GM do trochu jiné pozice - resp. mu to dává odlišné nástroje - než jinde. Ale taky to v důsledku funguje velmi dobře.

Všim sem si, že Gurney byl z kraje trochu rozpačitej z toho, že v případě kdy je aktivní protistrana a PCčka sou spíš pasivní (např. když Tide opouštěl akci a jeden protivník mu ještě vystřelil do zad) tak vlastně GM nehází na žádnou akci, ale prostě vyhlásí "událost" s nějakým negativním výsledkem (tj. v podstatě rozhodnutí - automatický úspěch) a hráč si pak jen hází na odolání. Ale na poslední session už se zdálo že se s tim taky docela zžil a pohoda.


Musim říct, že je to fakt hodně žánrovej systém z toho, jak je nastavenej a doslova tlačí dynamický akční záležitosti s nějakým plánem v pozadí a tak (tj. pro "leverage" žánr). Hraní věcí ve stylu Mission Impossible, A-Team, Dannyho parťáci, Ca$h, John Wick atd. v něm nejspíš poběží naprosto hladce a rychle bez ohledu na detailní rozdíly nebo zasazení do settingu.


Soldier76 píše:
To je, protoze jsem to smaznul

A to je myslim dost škoda, mě se ten zápis líbil.

Člověk se nikdy nezavděčí všem a navíc zápis ze hry často neni ani tak o té hře jako spíš o tom, kolik času do toho je člověk schopnej a ochotnej investovat.
Autorská citace #13
14.6.2017 14:04 - Aegnor
Soldier76 píše:
To je, protoze jsem to smaznul, pro me to byl cenny feedback, ze muzu ten cas investovat lepe a nema smysl v tom pokracovat.

Tak a teď mě mrzí, že jsem něco napsal. Jo, takhle zpětně si říkám, že jsem mohl být mírnější (odpustit si třeba to "mnohem"), ale nikdy jsem neřekl (a ani jsem si to nemyslel), že je ten tvůj zápis špatný.
Autorská citace #14
14.6.2017 14:51 - Log 1=0
Soldier76 píše:
To je, protoze jsem to smaznul, pro me to byl cenny feedback, ze muzu ten cas investovat lepe a nema smysl v tom pokracovat.

Tos neměl, já byl docela zvědavý, jak to bude dál.
Jako byly tam drobnosti, které se daly vylepšit, aby to bylo příjemnější pro nás "čumily", ale celkově to bylo zajímavé. Jestli to stejně hodláš sepisovat, tak by byla škoda to sem nedávat.
Autorská citace #15
14.6.2017 15:17 - LokiB
Sirien: dík

Soldier76: I mně to smáznutí přijde škoda. Ono k zápiskům z hraní obecně nebývá moc komentářů, resp. přečtu si to, ale většinou nemám, co k tomu říc, a jen pro napsání "hele, dobrý" ... na to jsem asi většinou moc línej.

z toho jednoho srovnání bych si ale hlavu nedělal. jednak si člověk nemůže v konferencích případnou kritiku moc brát, druhak to ani nebyla taková kritika, jen srovnání.
ale zas, jak je komu libo.
Autorská citace #16
14.6.2017 15:33 - sirien
Ono hlavně nemá moc smysl srovnávat různé zápisy mezi sebou, protože náročnost jejich tvorby roste vůči výsledné "kvalitě" exponenciálně a zatraceně rychle. Což vím moc dobře z vlastní zkušenosti. Udělat pár bodů co dávají smysl lidem co byli u hry je jen o málo víc než triviální, udělat strukturovanej zápis už stojí dost času a přetvořit zápis do nějaké skutečně sofistikované čtivé podoby je náročnější, než napsat o stejném rozsahu povídku z hlavy. A prostě ne každej má vždycky tolik času a energie.

Popravdě kdyby měl bejt každej můj zápis ze hry automaticky a ihned srovnávanej s Deníkem Jacka Norrmana, tak by mi asi totálně hráblo, protože psaní Jackova deníku byl fakt těžkej záhul a každej díl (každá session) sežral hodiny času. A kdybych šel ještě o patro vejš a měl sem mít svoje zápisy srovnávaný s Rodinnou minulostí... nebo se Sethiinejma Kronikama F'inëalar nebo s tím, co předváděli hráči AAček... tak to bych fakt už asi nikdy nemoh napsat ani řádek.
Autorská citace #17
14.6.2017 15:49 - Šaman
Soldier76 píše:
To je, protoze jsem to smaznul…

Já ho sice nečetl, ale nevidím žádný důvod mazat zápisky. Už takhle jich je málo a většina hraní zůstává nezaznamenána a časem z hlav vyšumí.

Takže se přidávám k těm, hlasují pro to zápisky nechat a holt občas spolknout nějakou poznámku o kvalitě - vím, že je to nevděčná práce, ale vylepšuje fantazáckou karmu. (A u mě občasné psaní navíc udržuje snesitelnou úroveň gramatiky a slohu, která od školních let dost upadá.)
Autorská citace #18
15.6.2017 10:46 - Gurney
Předně díky Sirienovi za to že to napsal, je to nejen fajn na čtení, ale i hrozně užitečná pomůcka do hry, zvlášť po delší době, co se nehrálo.

sirien píše:
Všim sem si, že Gurney byl z kraje trochu rozpačitej z toho, že v případě kdy je aktivní protistrana a PCčka sou spíš pasivní (např. když Tide opouštěl akci a jeden protivník mu ještě vystřelil do zad) tak vlastně GM nehází na žádnou akci, ale prostě vyhlásí "událost" s nějakým negativním výsledkem (tj. v podstatě rozhodnutí - automatický úspěch) a hráč si pak jen hází na odolání. Ale na poslední session už se zdálo že se s tim taky docela zžil a pohoda.

To byla zrovna dost specifická situace, která trochu souvisí s tím, že ta hra v podstatě neumožňuje nastavovat rozdílné pravděpodobnosti, jen pozici (tj jak drsný může být neúspěch) a efekt (jak drsný může být úspěch). A asi jsem měkkej, ale v té konkrétní situaci, když někdo pálí pistolí, tech level tak 18.století, na poměrně velkou vzdálenost, mi přišlo blbý arbitrárně oznámit něco jako "máš to za dvojkový harm" a tím z tebe v podsatě ždímat až pět stresů. Dneska bych si asi zcela nesystémově hodil d6, kde 1-3 = výstřel do prázdna; 4, 5, 6 = 1-, 2- , 3-harm.

sirien píše:
...je tam pár věcí, na které je potřeba být naladěný nebo si na ně zvyknout - zejména ten systém pasivní opozice kdy je všechno centrované na postavy a NPCčka dávají jen pasivní rezistenci...

Pro mě je asi největší změna v tom kdy vymýšlt komplikace. U normální hry už ve chvíli, kdy si říkám o hod obvykle mám představu, zda případné selhání povede k "tvrdému" failu (snažíš se ho dohnat, ale je příliš rychlý) nebo komplikace/úspěchu za nějakou cenu (zachytíš se na okraji propasti, ale tvůj 3 vorpal sword se řídí do hlubin). U Blades jsou všechny tři možnosti vždy na stole a vymýšlet komplikace k úspěchu je třeba u cca poloviny výsledků. Ne že by to byl takový problém, je to spíš o zvyku, ale já si kolikrát až zpětně uvědomím, že perfektně přijatelná komplikace na výsledek hodu 4-5 je prostě a jednoduše snížený efekt, proto některé ty scény co jsme odehráli (hlavně ty bojové) působily trochu divně.

sirien píše:
Podobně když jsou na stole nějaké další věci (něco stihnout, něco udělat, něčemu se vyhnout atd.) tak jsou zobrazené těmi hodinami a GM tam v podstatě jen vyvolává ty jednotlivé hodiny v případě neúspěchu, což dává GM do trochu jiné pozice - resp. mu to dává odlišné nástroje - než jinde. Ale taky to v důsledku funguje velmi dobře.

Hlavně v té hře má GM lehce odlišnou roli (a pravomoci), než je zvykem. Třeba ty hodiny souvisí s tím, že v podstatě nemůže (resp. ho od toho pravidla velmi silně odrazují) nějakou akci jen tak shodit ze stolu - posoudit, jestli je daná věc vůbec proveditelná a jestli spadá do žánru, je v první řadě na zodpovědnosti toho, kdo akci vyhlašuje a následně na posouzení všech u stolu, jestli se tohle může stát právě v jejich Doskvolu. GM ale pak může říct, že akce se vyhodnotí pomocí jiné vlastnosti, než hráč plánuje (což může být rozdíl třeba mezi třema kostkama vs. hoď dvě, vezmi horší), může říct, že věc se nedá zvládnout během jedné akce/jednoho hodu (tj dát menší efekt a/nebo nastavit hodiny) nebo nastavit dost brutální komplikace.

Soldier76 píše:
To je, protoze jsem to smaznul, pro me to byl cenny feedback, ze muzu ten cas investovat lepe a nema smysl v tom pokracovat. Respektive psat to budu furt, ale do supliku, on to byl spis recap co se precte vzdycky, aby jsme si po mesici vzpomneli co bylo minule nez vylozene zapis ze hry tak, jak jej pise treba sirien.

Škoda, já teď skoro dva týdny neměl moc času nazbyt, a tak jsem to stihl jsem to jen rozliknout a plánoval si to přečíst až bude koncem týdne trochu čas v práci... každopádně přišlo mi to na první pohled docela fajn počtení. Každému se prostě vždy zavděčit nelze. Jinak tyhle zápisky mají funkci přesně tu samou (alespoň pro mě) a nějak super deep ta hra fakt není - já se snažím tak trochu o steampunk verzi Riddicka + ten okolní svět jak je popsanýv knize je sám o sobě docela weird. Navíc tu asi nepadlo, že hrajem po netu skrz Roll20, což mi přijde že trochu omezuje interakce a rp mezi postavama.
Autorská citace #19
16.6.2017 02:13 - sirien
Gurney píše:
že ta hra v podstatě neumožňuje nastavovat rozdílné pravděpodobnosti

Tohle je další z těch věcí na které je potřeba si "zvyknout", ale zjistil sem, že mi vlastně... vyhovuje, jen to je o úhlu pohledu.

V podstatě to je žánrovej nástroj - ta hra efektivně říká: akce které děláš jsou TAKHLE náročné, jinak na ně nemá smysl házet. Pokud se to nehodí, tak to:
a) rozsekej na víc hodů na věci co mají postupnou šanci dané úrovně, protože hraješ kompetentní postavu a máš mít šanci uspět
b) zvětši rozsah toho, na co se hází - řekni si o větší efekt a rozsah úspěchu, protože tohle má být akční a svižná hra kde kompetentní postavy jdou po hustejch věcech a ne patlání se v drobnostech

Tj. ta hra Tě tlačí do toho abys házel na věci určitého "rozsahu" a "náročnosti" která je dost "malá", aby jí postavy zvládaly, ale dost "velká", aby to bylo tricky a dramatický.

(Slyším přibližujícího se Makryho co si stěžuje že sem přesně tohle ve skutečnosti brutálně kritizoval na DrDII... jo no. Zaprvé si nejsem jistej, že původní DrDII tuhle myšlenku zcela obsahovalo a pokud ano, tak holt BitD jí uměly mnohem líp a jasnějc prodat)
Autorská citace #20
11.11.2017 22:57 - sirien
Dopsal sem session 4 a 5 a zveřejnil přehled postav.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.089745044708252 secREMOTE_IP: 3.238.142.134