[podcast] Stvořitelna

Povídání o hrách na hrdiny a věcech s nimi spojených. Mnoho Countových otázek, které určitě napadly nejednoho hráče, či pána jeskyně. A na každou otázku se pokusí Jerson najít uspokojivou odpověď.
Napsal: Jerson
Autorská citace #1
20.7.2021 06:59 - Jerson
Setting - 1. část

První podcast Stvořitelny na téma Setting. Co je setting a co přesně to slovo v rámci RPG znamená? Jaké existují kategorie, psaná a nepsaná pravidla? Jak setting "ohnout" dle svých potřeb? Reálný svět jako setting, dohody při výběru settingu, či extrémy a bizarnosti, které lze mezi settingy najít.

https://open.spotify.com/show/0WQoppOoX9EHUCuF81DFgQ
Autorská citace #2
20.7.2021 09:37 - ShadoWWW
Já setting, případně campaign setting, překládám v překladu DnD jako herní svět.
Autorská citace #3
20.7.2021 11:27 - Corny
Netuším, jak to chápe Jerson, ale já osobně beru setting jako dost širší pojem, než jen svět.
Autorská citace #4
20.7.2021 11:39 - LokiB
Setting vnímám obdobně jako ShadoWWW, tedy jako "herní svět".
Pod tím se tedy neskrývá pouze mapa, demografie, ekonomika atd, ale rozhodně i "herní nastavení" (pravidla, která budou používaná, dostupné rasy, povolání a další herní charakteristiky postav ...)
Autorská citace #5
20.7.2021 11:43 - York
ShadoWWW: "Settingu" běžně řikam "herní prostředí" nebo "prostředí pro hru". "Campaign setting jsem asi nikdy neměl potřebu překládat, asi by to bylo "prostředí pro kampaň".

Loki: Systém (pravidla, podle kterejch se bude hrát) bych teda určitě do settingu neřadil, to by pak moc nebyl důvod pravidla a setting rozlišovat.
Autorská citace #6
20.7.2021 11:55 - LokiB
York: hmm, to je zvyk z Savage Worlds. V rámci pravidel máš celkem dost "Setting rules", kterými právě v daném settingu nastavuješ jeho herní charakteristiky. tedy jak moc bude smrtný a brutální, jak v něm budou fungovat začátky postav, co bude a nebude dostupné atd.

možná to z toho, co jsem psal, vypadalo, že do toho settingu počítám to, jestli se hraje DnD nebo PF ... ale tak to nebylo myšleno. Do settingu už ale počítám, jestli v rámci DnD budeme používat Featy, jestli se bude hrát na konkrétní zranění atd.
Autorská citace #7
20.7.2021 11:57 - Jerson
On se i termín "herní svět" dá brát různě široce. Každopádně i proto jsem řekl, že se to obvykle nepřekládá.

Každopádně budu rád za opravy nějakých nepřesností a chyb, a obecně za jersonování :-)
Autorská citace #8
20.7.2021 12:01 - York
LokiB píše:
V rámci pravidel máš celkem dost "Setting rules", kterými právě v daném settingu nastavuješ jeho herní charakteristiky. tedy jak moc bude smrtný a brutální, jak v něm budou fungovat začátky postav, co bude a nebude dostupné atd.


To znám jako "aplikaci systému" pro konkrétní setting. Sparkle třeba shání lidi, kteří by byli ochotni vytvořit aplikace různejch systémů pro Tauril :)
Autorská citace #9
20.7.2021 12:34 - LokiB
York: ano, jen nemusí být úplně to samé. Třeba mám jeden svět (středověké Čechy), které hraju v jednom herním systému (SW), ale používám v nich pro různé skupiny různé "setting rules" ... takže i když je to stejný systém a stejný "svět", tak působí jinak díky jinému nastavení právě Setting rules.
Takže pro dobrou představu o dané hře nestačí úplně říc "hrajeme středověké Čechy v Savage Worlds", ale pro plný obrázek je dobré dodat "používáme Conviction, Creative Combat, Gritty Damage a Heroes Never Die setting rules".
Autorská citace #10
20.7.2021 13:01 - ShadoWWW
York: Tak jako ty tomu říkají právě hráči, co se prve setkali s pojmem setting, a teprve pak měli potřebu to slovo překládat. Pokud ho vůbec mají potřebu překládat. Zpravidla mu říkají prostě setting.

Ale lidé z druhé strany mince, ti, kteří pochází z českých RPGček a nikdy neměli potřebu něčemu říkat "setting", protože se s tím pojmem v pravidlech ani nesetkali, ti tomu běžně říkají herní svět. Přesně tomu, co se v USA pokládá za setting nebo campaign setting (i DnD tyto dva pojmy běžně používá jako synonyma). Tito lidé běžně používají pojmy herní svět nebo jen svět jako synonyma (svět pro DnD, svět pro Dračí doupě apod.) a myslí tím obecně prostředí, ve kterém se bude hrát, ať už je to obecné, jako "Star Wars", "2. sv. válka" nebo konkrétní světy typu Asterion nebo Zapomenuté říše.
Autorská citace #11
21.7.2021 15:38 - PetrH
podcast si budu rád odebírat, trošku mě ve sluchátkách tahala ta zvuková nevyváženost hlasitosti, kdy Jerson je jinde a asi po "skype" je připojen.
Add setting: pro mě to je svět, popis, jeho fungování, ale i třeba zápletky, náměty, čili trošku širší...
add Jersovono pozadí: on umí být i vtipný ;) (+point)

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.15550494194031 secREMOTE_IP: 3.231.230.177