RPG odborně

Dalcor
26.11.2007 09:12
Dalcorovy úvodníky z Pevnosti
Nedávno tu proběhla diskuze na téma mé úvodníky v Pevnosti. Bohužel Pevnost mi je nedala k dispozici, pouze odkazy na připravovaný web Dechu draka (resp poprosila mě abych pouze odkazoval). Je to sice trochu diskutabilní rozhodnutí (já jsem majitelem práv, né Pevnost) ale budiž, nechce se mi až tak jít do sporu když o nic nejde. Tudíž tady jsou:


O světech

Systémová xenofobie

Společná komunita=utopie?
Autorská citace #41
27.11.2007 18:33 - Fritzs
Alnag: Máš z části pravdu, čtení holých systémových koster většiny systémů nic negeneruje, nicméně třeba Bliss Stage je vlastně takové holá systémová kostra s nějakým tím minimem navíc, keré můžeš v klidu vynechat (a něco z toho sem vynechal) a třeba na systému s v pravdě hozivým názvem Panty Explosion je zajímavý právě ten systém (japonská střední...? koho to sakra zajímá!) a na Shab-Al-Hiri roach je zajímavý taky víceméně pouze systém... a z "velkých" systémů pro mě v určité doubě byl dosti zásadní GURPS... Pochopitelně budeš li číst ntou variaci na DnD, tak ti to nic nového nepřinese, takže je třeba si vybírat...
A k té termodynamice... samozřejmě přečíst 200 stránkovou anglickou příručku stojí trochu času, kerý bys mohl věnovat hraní RPG (i když já tu trochu času rád obětuju)
Autorská citace #42
27.11.2007 23:04 - sirien
au au au.

Bouchi: Dobrá, teď už to chápu, omlouvám se za zmatek. Pokud tedy změnu článku tak aby obsahoval adaptaci k DrD považuješ za dostatečnou odlišnost, pak si rozumíme. Docela rád bych s tebou dohodl podrobosti, tenhle víkend má být s-con (scon? s con? tak nějak), budeš tam? Případně mi pošli PM (koukám že tady nemáš účet, ale myslím že na RPG F by to neměl být problém). Nebo se mi ozvi na icq 208-980-071

Hm. Což mi připomíná, že Hač má už asi tak rok mnou napsanou a pokud vím stále nepublikovanou recenzi na Severní Tarii v rozsahu článku pro Pevnost... musim se mu ozvat, nesnášim když dělám nějakou práci zbytečně :/ .


Tak, a teď k vašim krásným postům na účet variability. vzhledem k tomu, co tady hodlám spustit, vás tímto všechny zvu do nové diskuse.
Autorská citace #43
27.11.2007 23:11 - Argonantus
Fritzs píše:
Takže, co chce dav slyšet? Nové příšery s DrD statistikymi? Není to náhodou o tom, že žádná RPG komunita neexistuje a nikdy neexistovala, že je to jenom naše zbožné přání, ale ve skutečnosti si každý hrabeme na svém vlastním separovaném písečku a když k nám přijde někdo z písečku kousek vedle tak ho vyženeme, ne proto, že je nám nesympatický, ale prostě proto, že nás nezajímá a nemáme na něho čas...?
Je to přesně tak. Jsem v této věci dost skeptický. Někdo, kdo má zájem vyslechnout něco o mém systému nebo příběhu je vlastně zázrak, a měl bych ho prohlásit za svatého. A pokud vymyslím téma debaty, které zaujme někoho jiného (co nepochybně hraje něco jiného a jinak), je to taky zázrak. Kritérium pro všechno budiž - "bude to zajímat taky někoho cizího?"
To, že vůbec nějaká debata existuje, je velký úspěch. Očekávat, že by se měla nějak dramaticky rozrůstat je naproti tomu nemístný optimisus.
Autorská citace #44
27.11.2007 23:43 - sirien
Argo: Já se Tě na Tvůj systém ptal asi tak třikrát, pokaždé jsi mi odpověděl něco jako "no, v zásadě hodně změněný DrD". Jinak jsem založil tuvedlejší diskusi :)
Autorská citace #45
28.11.2007 08:15 - andtom
Fritzs píše:
Mrtvá písmenka tu jsou proto, aby na ně mohli hráči individuálně reagovat...
Mluvil jsem o opačném sledu informačního toku, o zpětné vazbě. Písmena nejsou schopna reagovat na hráče. Něco podobného jako gamebook.
Autorská citace #46
4.12.2007 13:54 - Argonantus
Sirien:
no, a co chceš slyšet? Seznam povolání se tak nějak rozšířil o Střelce (mutace zloděje) a Lučištníka (mutace Hraničáře), na hraně je vznik Velitele.
Sicco a Mág byli dost podstatně změněni - Mág zejména oslaben, Siccovi byla dost zásadně konkretizována pravidla pro sítě.
Čarodějova kouzla se dělí do skupin, což má následky ("bílý" čaroděj se nemůže nikdy naučit některá kouzla, temný naopak), a ubylo podstatně magenergie. Theurgové mají dopracovanou teorii až k 72. sféře.
Vůbec je po světě plno kouzel, artefaktů a věcí, co mají unikátní a nečekané vlastnosti a schopnosti, normálními metodami nedosažitelné.
Existují obdoby "multiclassových" povolání, ovšem zejména mezi NPC, například křižáci různých řádů. U hráčů to moc nepodporuji, ale když na tom občas někdo trvá, tak proč ne.
NPC postavy mají plno méně podstatných povolání, co jsou dopracovaná jen v nástinu, neb víc není třeba - mlynář, kapitán, obchodník atd. Šlechtické rody mohou mít rodové zvláštnosti, a zejména mívají rodinné artefakty. Mnišské řády mívají také svoje speciality - a taky specialisty, třeba inkvizitory.
Nejmocnější osoba našeho světa je obyvatel s asi deseti životy, co žádné povolání ani schopnosti nemá.
Stačí takto?
Autorská citace #47
4.12.2007 14:08 - sirien
Argo Hm... a nechtěl by ses o to podělit? Jsem si jistý že Ti tu Alnag/Max/Rytíř v non.d20 určitě rádi založí sekco "DrD podle nás" nebo jakkoliv jinak nazvanou, a že jiní hráči DrD by jistě rádi ocenili Tvé nápady.
Autorská citace #48
4.12.2007 14:18 - Lotrando
Argo, Sirien: setting je to jistě zajímavý a docela rád bych ho viděl, hlavně bez vazby na pravidla. Otázkou ovšem je, kolik je to ho v hlavě a kolik na papíře v publikovatelné formě.
Nicméně, vytvořit setting Přemyslovské Čechy v Době Knížecí :))). hmm. Ještě by to mohla být učební pomůcka.
Autorská citace #49
4.12.2007 15:00 - LZJ
Lotrando: No, jestli by z RPG v době Přemyslovců měla být učební pomůcka, tak by to chtělo d20 verzi, aby se nepropagovalo DrD, ale něco rozumného. Stejně jde hlavně o prostředí B-)
Autorská citace #50
4.12.2007 15:01 - Lotrando
L.Z.J: jasně, aplikaci si každý udělá sám :)
Autorská citace #51
4.12.2007 15:26 - Argonantus
Já to vlastně už provozuju na rpgf, pod krycím názvem Historie a realita, a moc se mi to nechce dublovat. V podobě debaty, abych z toho taky něco měl, a vzdělával se dál. Pro zájemce - třeba tenhle Lotrandovou péčí vzniklý skvost rpgforum.cz/viewtopic.php?t=4616&start=0
Doma mám asi tak 200 stran textů, rozptýlených v různých materiálech, které ovšem bezohledně nastavuji z dalších externích pramenů (když jsme v Regensburgu, použiju mapu Regensburgu, a taky mohu kouknout do Palackého, do Žemličky, nebo kdovíkam ještě).
Takže nejucelenější dojem lze získat z těch povídek (pokud bude Rytíř a Ježíšek hodný, třeba tu pověsím ještě nějakou). To mi připomíná, že musím dopsat, jak to bylo s Argonantem v roce 1179, po dobrodružství s drakem.
Autorská citace #52
4.12.2007 15:44 - Jerson
Když už tu zazněla řeč o článcích v Pevnosti / Dechu Draka ...
Bouchi, bylo by možné zveřejnit můj článek o hraní s více skupinami zveřejnit tady na D20? Protože tím že jsem ho napsal pro Dech draka jsem zároveň přišel o možnost získat nějakou reakci od čtenářů - nevím zda nějaké komentáře k němu přišly na adresu redakce, ale mě k němu neřekl nikdo nic a tak nevím, jestli to bylo téma, které nikom,u nic neřeklo, nebo zda to někdo vyzkouší ... potřeboval bych nějakou zpětnou vazbu.
A v souvislosti s tím mě napadlo, že pokud napíšu nějaký další článek do časopisu, bylo by určitě mnohem lepší, kdybych ho napřed zveřejnil na netu (třeba tady), aby si ho lidé přečetli a zkritizovali - co do nejasnostní, námětů, otázek, atd. A článek upravený na základě těchto komentářů bych pak poslal do Dechu draka.
Jak se stavíš k těmto možnostem?
Autorská citace #53
4.12.2007 16:25 - Rytíř
Argonantus: Nojo, měl jsem jisté podezření, o účelu Historie a reality.. :) ale je to pane mistr tak dovedně maskováno, že to fakt skoro nejde odhalit.
Půvab k tomu účelu sepsaného herního prostředí je v jednoznačnosti podání a lehko nabitých info pro potencionální zájemce.. Daň je zřejmá, chudák tvůrce se u toho zapotí a sám z toho moc nemá. Akorát vlastně dává to, co má srovnané v hlavě, na papír.
Takže se mi onen návrh na tvorbu settingu nezdá ani teď tak nesmyslný. Ale chápu, že se Argo zdráhá :)
Jo a fakt mi vrtá hlavou, jak přesně máme bejt s Ježíškem hodný? Teda u něj představu mám :) u sebe už jí hledám hůř..
BTW sme tu už hodně mimo, co se přesunout k povídkám z Čech?
Autorská citace #54
4.12.2007 18:20 - Argonantus
Rytíř: no, lze se přesunout, kam chceš, já ovšem jaksi nemám co říct; kdyby byl konkrétní dotaz stran toho settingu, tak asi tam.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.1513729095459 secREMOTE_IP: 3.236.222.124