Ravenloft

Vannax
6.4.2021 23:20
Kromě oficiálně vydaných domén vznikají mezi hráči a hlavně DM i neoficiální domény. A popravdě řečeno, co do počtu je takřka stejně jedněch i druhých. U fanovských domén je ale častěji problém s kvalitou. Představuji vám doménu, kterou DM mezi sebou vyhodnotili jako nejlepší z neoficiálních. A ač jsem nečetl kompletně všechny z nich, musím dát za pravdu, že tahle za to opravdu stojí.
Autorská citace #1
7.4.2021 07:01 - Jerson
Jestli je tohle nejlepší z neoficiálních výtvorů, pak mám k tomu jen tři slova.
W. T. F.??
Autorská citace #2
7.4.2021 08:43 - Jocho
Na celom dobrodružstve mi vadí hneď niekoľko vecí:

Prehliadanie a nečinnosť okolia.
Prostredie je fajn, je urobené univerzálne, ale neviem ako by som ho umiestnil do fungujúceho panstva. Keby som mal zámožného majiteľa farmy, ktorý terorizuje okolitých farmárov, rozhodne by to autority nenechali len tak. Miestny veľmož, pod ktorého moc farmár spadá, by určite nebol rád, keby mu niekto robil rozbroje na zdrojoch príjmov. Takisto napadnutí farmári by určite vyhľadali pomoc, keby sa ráno prechádzali po pozemku a zrazu našli hraničný kôl stáť o pol kopca bližšie než naposledy.

Strašiaci
Neviem predstaviť, ako možno schovať štvrť človeka do strašiaka tak, aby z neho nepresakovala krv. A nikomu neprišli divné červené mláky uprostred obilia? Strašiaci sú prebudení temnou mocou ale aj keby bola jej prapôvodom bratova kliatba, stále mi nie je jasné, prečo, kedy a ako strašiaci nadobudli vedomie. Prečo sa snažia množiť sami? Keď sú natoľko inteligentní, majú osobnosti, napríklad osôb, ktorých časti tiel sú v ich vnútri? Čo potom v prípade, že sa stretnú strašiaci s kúskami jedného človeka?

Arlington
Farmár nie je vykreslený ako bojovník, ale napriek tomu sa častokrát aj viacerí farmári nechajú dobrovoľne zviazať a jeden po druhom povraždiť - nikto sa mu ani len nepostavil na odpor? Nikto ho ani len nezranil? Viac by sa mi páčila linka, kedy by pri takomto pokuse o vraždu dostal strašnú nakladačku, nádenník by však utiekol a on sa musel zotavovať. Počas tejto doby by jeho prácu na poli zastávala žena, ktorá by sa mu tak nemohla venovať a on pripútaný na lôžku by viac upadal do izolácie a bludným predstavám, že ho žena podvádza.

Zbytočnosti
Neviem si predstaviť, aký zmysel majú mať niektoré scény, keď vo výsledku skončia aktéri ako plnka do strašiakov. Prečítame si tak dramatické pozadie udalostí na Arlingtonovej farme, ale vo výsledku sa text vlastne iba venuje zbytočným linkám a jeho priestor mohol byť využitý na lepšie fungovanie toho, s čím budú hráčske postavy priamo interagovať. Alebo, keď už boli tieto linky načrtnuté, malo sa s nimi narábať viac. Čo sa stalo napríklad s deťmi, ktoré unikli z farmy? Nepokúšajú sa šialeného otca zastaviť?

Najväčší problém vnímam v tom, že keďže je jediným obyvateľom domény farmár Arlington, hráči nepotrebujú veľa podnetov, aby ho napadli z prvej. Farmár je sám na celej desivej farme. Buď by sa ho postavy vydali hľadať kvôli sňatiu kliatby (bez vonkajších náznakov sa hráči na 82 % rozhodujú zahubiť hrozbu) alebo by na farmu zablúdili - v tom prípade sa farmár takisto nevykresľuje ako dôveryhodná postava a len čo hráčom dôjde, že je to jediná NPC, s ktorou môžu interagovať a narazia naňho opäť po prvom pokuse o odchod z farmy, predpokladal by som, že ho preklasifikujú ako arcizloducha tejto oblasti a skúsia ho zabiť, pretože predstavuje jediný interaktívny prvok v celom dobrodružstve.

Edit: Možnosť presvedčiť Arlingtona o márnosti jeho snaženia ani neberiem do úvahy - postava, tak ako je vykreslená, je skrz naskrz zlá a keď mu nepomohla otvoriť oči vlastná rodina (prepána, veď sám ju posekal do plnky), hráčom by som pri debate s ním ani nedovolil hádzať si na charizmu.
Autorská citace #3
7.4.2021 09:21 - Jerson
dvě třetiny textu tvoří nepříliš dobrý popis minulých událostí, který je nesmyslně pitomý a do hry se nedá dostat jinak, než že to postavám převypráví hlavní záporák. Další část textu je popis prostředí, které je silně neinteraktivní, drží hráčské postavy uvnitř a přitom by šlo popsat jedním odstavcem textu. A zbytek jsou pravidlové staty protivníků.

Pro mě ani nemělo smysl vypisovat všechny kraviny v tomto textu skryté, protože výsledek by byl delší než původní článek. Jen jsem se pozastavil nad tím, že takováto blbost byla někdy hodnocena jako nejlepší ve své třídě. To bych vážně chtěl vidět, která by pak byla nejhorší.
Autorská citace #4
7.4.2021 09:52 - LokiB
Texty k Ravenloftu mají často za cíl zejména vystihnout a navodit atmosféru, ve které se hra odehrává. Z tohoto pohledu Jersonovy výtky střílí mimo.
Je to podobné, jako když bys v jiném dobrodružství dal GMovi detailní popis lodě, její historii, náčrt NPCčka a staty možných protivníků, ať si s tím udělá co uzná za vhodné. Jak se to při hře vyvine, je pak věc GM a hráčů.

Jocho píše:
arazia naňho opäť po prvom pokuse o odchod z farmy, predpokladal by som, že ho preklasifikujú ako arcizloducha tejto oblasti a skúsia ho zabiť, pretože predstavuje jediný interaktívny prvok v celom dobrodružstve.


takoví hráči si lepší dobrodružství nezaslouží :)

Rozhodně to není materiál pro každého, mnoho GMů i hráčů si s ním nebude vědět rady.
Za mě, se zkušeností z původního Ravenloftu a jeho domén, je to poměrně tradiční typ materiálu, který vyžaduje další investice od GM, aby z toho udělal zajímavé dobrodružství.
Autorská citace #5
7.4.2021 10:08 - Jocho
LokiB píše:
... je to poměrně tradiční typ materiálu, který vyžaduje další investice od GM, aby z toho udělal zajímavé dobrodružství.


Do tajov písaných cudzích modulov stále iba prenikám, pretože som ich 15 rokov tvrdošijne odmietal, ale nemali by byť moduly postavené skôr tak, že čitateľ má hneď nápady na zápletky a stará sa skôr len o to, ako ich napasuje do sveta?

Tento modul má bohatú históriu, ktorú - ako Jerson spomenul - nijako neviaže na udalosti ani na interaktívne okolie. DM, ktorý si prečíta celý tento text, bude možno nahypovaný, aké strašne cool celé toto dobrodružstvo môže byť; súboje v kukuričných poliach, desiví strašiaci s kúskami tiel stále trčiacimi z ich vnútra, vyšinutý majiteľ farmy, kontrastné hry farieb žltých lánov a atramentovo modrej oblohy kvôli blížiacej sa búrke, vietor fúka, klasy šuštia...

... ale bez toho, aby si DM sadol a vymyslel kopu obsahu do domu (napr. denník farmárovej ženy, cez ktorý by sa hráči mohli dozvedieť hrozivé udalosti), priame sťažnosti obyvateľov blízkych dedín v podobe zvestí, povedačky detí, ktoré majú zakázané chodiť za humno, alebo priamo svedectvo nádenníka, čo medzi poslednými utekal z farmy, drvivá časť pozadia príbehu ostane skrytá.

Prečo by to postavám farmár hovoril? Je to doména z roku 2001, takže uznávam, postupy sú 20 rokov staré, ale klišé so zloduchom, ktorý postavám na prahu smrti povie celý svoj plán, je neporovnateľne staršie a neverím, že už vtedy ho hráči nemali plné zuby. Nieto teraz.

Pre doplnenie: ako námet na poviedku je to naozaj evokatívne a stále tvrdím, že by som sa tým pokojne nechal inšpirovať. Ako modul určený pre hranie to však trpí veľkými neduhmi, ktoré DMovi vo výsledku prinesú veľmi veľa nečakanej práce.
Autorská citace #6
7.4.2021 10:27 - LokiB
Jocho: tak to ale s Ravenloft doménami bývá. Schválně si přečtěte původní Domains of Dread.
To nejsou "dobrodružství". Popis domény není něco, co vezmeš a začnete v tom hrát. Když k tomu budeš přistupovat jinak, budeš imho zklamán vždy.

Dalo by se to napsat jinak? Ale určitě. Dovedu si představit, že to bude zpracované i včetně dobrodružství, námětů atd.
Když si člověk koupí stavební parcelu, neměl by se zlobit, že na ní nestojí barák. Jestli ho zlobí, že tam nejsou přivedené ani inženýrské sítě, pak záleží na tom, jestli o tom dobředu věděl, nebo si o tom nic dopředu nezjistil a teď naštvaně žmoulá čepici a má chuť s ní prásknout o zem.
Autorská citace #7
7.4.2021 10:38 - LokiB
Pro kontext, takhle treba vypadala oficialni domena z Domains of Dread

Kalidnay
Dementlieu

To je to, na co jsou hráči Ravenloftu zvyklí a co se jim tak nějak dostávalo. Mohli toho dostat více? Ano, ale to není v doménách, ale v modulech dobrodružství. To je úplně něco jiného.
Autorská citace #8
7.4.2021 12:02 - Jerson
LokiB píše:
Texty k Ravenloftu mají často za cíl zejména vystihnout a navodit atmosféru, ve které se hra odehrává. Z tohoto pohledu Jersonovy výtky střílí mimo.

Tenhle argument používá i Tirus pro dobrodružství v DH, ale ani u něj, ani tady nevidím způsob, jak by to extra dlouhé a nesmyslné povídání o historii statku dokázalo nějak navodit atmosféru. Možná pro GMma, který rád čte - a píše - povídky. Pro hráče vůbec.

A opět říkám, že moje výtky se týkají skutečnosti, že tohle má být nejlepší neprofesionální doména. To je jako by někdo řekl, že Ultraviolet je nejlepší film.
Autorská citace #9
7.4.2021 12:09 - York
Jerson píše:
tohle má být nejlepší neprofesionální doména.


Možná tě to překvapí, ale hodnocení je subjektivní. To, že to je nejlepší pro DMy, kteří tak hlasovali, neznamená, že to musí bejt nejlepší i pro tebe.
Autorská citace #10
7.4.2021 12:13 - LokiB
Jerson: a viděl jsi ty profesionální, které jsem tu linkoval? co bys řekl k nim?
Autorská citace #11
7.4.2021 13:59 - Jerson
Loki, to že jsou "profesionální" DnD produkty často mizerné úrovně vím dávno, tak nějak jsem doufal, že fanouškovská tvorba by mohla být lepší, tak jak v některých oblastech bývá. Ale holt nestalo se.

York píše:
To, že to je nejlepší pro DMy, kteří tak hlasovali, neznamená, že to musí bejt nejlepší i pro tebe.

A tobě se taková doména, takt o popsaná a fungující - opravdu líbí?
Autorská citace #12
7.4.2021 14:19 - LokiB
Podle mě nechápeš podstatu tohoto produktu. Očekáváš od něj něco, co neobsahuje a obsahovat ani nechce.
je to stejné, jako by sis stěžoval, že tvé nové auto nelétá. Ano, existují létající auta, ale je to holt jiný typ produktu než běžné auto.

Tady někdo dodává fanouškům Ravenloftu to, na co jsou zvyklí a co chtějí. Což ti pochopitelně nemusí vyhovovat a já to neobhajuju.
Autorská citace #13
7.4.2021 15:46 - Jerson
Já od toho nic nečekám. Většinu obsahu tvoří nesmyslný příběh, který si neumím představit, jak se udál, a který ani nic zásadního nedodává. Tedy někdo na auto přivařil mechanické nohy a křídla, hodil do ho vody, a ono neplave, ale potopilo se.

Nicméně asi se nemusíme dohadovat o čtrnáct let starém článku, který na mě dneska náhodně vykoukl.
Autorská citace #14
7.4.2021 16:22 - sirien
Ta doména má jediný problém a to ten, že jde o místo s nějakou už mrtvou minulostí, která jen ospravedlňuje proč vypadá jak vypadá a proč v něm je co v něm je. Jako prostředí, ve kterém se bude odehrávat nějaký příběh, mi přijde v pohodě a dané informace o minulosti mohou být nějak k dispozici v rámci onoho příběhu.

Na druhou stranu, celé se to dá snadno fixnout tím, že se použije Ravenloftová cyklická logika událostí, kdy údělem Arlingtona není trpět na zničené farmě, ale znovu neustále dokola prožívat svůj temný osud. Farma se někde objeví a historie se začne přehrávat znovu. Síla Mlh způsobí, že farma zapadne do okolí, "jakoby tam vždy byla". Občasné rozpory a paradoxy které to způsobí mohou fungovat jako hint. Arlington může takto cestovat sám, nebo s částí lidí které kletba stihla spolu s ním - tak nebo tak, nikdo si nic nepamatuje, minimálně dokud není konfrontován s nějakou skutečností (nalezenými ostatky mrtvol ve strašáku atp. - následuje krátká chvíle prozření, než Mlhy opět zatmí mysl dotyčného.

Efektivně by to vytvořilo takový ten klasický hororový feeling divného místa jehož obyvatelé sami jsou totálně weird, ale je těžké říct, kdo a proč a jak.

Příběh se nabízí sám - Arlington získává novou manželku, opět s ní má děti, opět začne vraždit, opět pozabíjí svou rodinu, opět skončí sám ve zničené hnijící usedlosti, opět ho zahalí mlhy a přenesou ho pryč (možná s částí lidí co přežijí), objeví se v novém světě, opět začne hledat manželku... (nebo teoreticky to může začínat zabíjením bratrů, popř. oním prvotním požárem, proč ne). Kde postavy do tohoto koloritu vstoupí je čistě na DMovi - stejně jako to jak moc do něj dokáží zasáhnout - vyrvat nějakou postavu kterou farma natáhne? Manželku? Děti? Nebo jen některé "vedlejší" aktéry zachránit před konečným pohlcením Mlhami do dalšího cyklu? Nebo je možné cyklus i zcela přerušit? To může být klidně závislé na úrovni.

Dokážu si představit, že v kampani odehraju Arlingtonovu farmu třeba i dvakrát nebo třikrát - např. na 4. Úrovni postavy zvládnou zachránit pár lidí, ale hlavní aktéři budou mimo jejich dosah. Na 12. úrovni vrátim Farmu do hry zpátky a užiju si zděšení/nadšení/vztek hráčů, když jim to secvakne. Jenže moc postav na 12. Úrovni je už o dost větší - dost možná zachrání manželku nebo děti, možná i všechny kromě Arlingtona a farmu vytlačí do Mlh. A pak na nějaké 16., popř. dokonce 17. úrovni znovu... fun je, že pokaždé můžu postavy nechat navštívit farmu v jiném momentu cyklu jejích událostí.

Když nad tim přemejšlim, tak by to vlastně bylo ve skutečnosti naprosto awesome.

Samozřejmě, člověk se na to musí dívat optikou toho co z té věci dokáže udělat a ne optikou toho jestli to je rovnou dodané v naprosto neprůstřelně dokonalé verzi. Za mě... dodává mi to prostředí, dodává mi to nápad, dodává mi to zajímavý děj a cool momentkové scény, chybí mi postavy, navržení protivníci jsou lame... asi bych to musel víc nastudovat / přípravně ošmatat, ale takových 5 nebo 6 z 10 bych tam bez problémů viděl - rozhodně to neni take&play, ale určitě to je velmi solidní základ.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.089266061782837 secREMOTE_IP: 3.230.162.238