Kultura

sirien
13.10.2007 13:17
Jak udělat magii tak, aby byla opravdu magií? Jaký je rozdíl mezi mágem, který z ruky vrhne blesky mystické energie, a týpkem s integrovaným fůzním generátorem a kybernetickým iontovým usměrňovačem v ruce, který udělá totéž s elektřinou? Je vůbec nějaký? A měl by být? Je magie jen prostředek? Nebo skutečně může být něčím vznešeným a tajemným, i když je v číslech?

poznámka ke kompatibilitě diskuse: při revizi článku jsem změnil význam termínu "mystik" - prakticky jej přesně obrátil. Původní článek používal termíny mystik (ten co nechápe) a mág (ten co chápe), současný článek používá mystik (ten co chápe), čaroděj (ten co nechápe) a mág (na pomezí obou). Datum změny odpovídá postu #181
29.12.2013 00:45 - sirien
Po šesti letech jsem článek přepsal... obsahově zůstává stejný, jen místy ujasněný a doplněný. Zrušil jsem různé pitomé poznámky a zbytečné samoúčelné hlody na účet DrD a vůbec to dost zahladil z té mé původní vulgární formy psaní.

Z těch větších změn:

Sjednotil jsem terminologii a přístup s novými články na dané téma.

V kpt. 1 jsem dal lepší vysvětlení vlastností a doplnil jsem rozdíly v náhledu na věci. Přidal jsem tematický vtípek.

V kpt. 2 jsem přidal ujasnění tří úrovní náhledu na magii (převzato z novějšího článku na dané téma, nicméně popsáno v souvislostech tohoto článku)

Přepsal jsem kpt. 3, zahladil 4 a 5

Kapitolu 6 (stručný popis 6 mg systémů z Fate 2e) jsem zcela zrušil

Rozdělení na kapitoly jsem zachoval jak je, i když jsem měl chuť udělat pár změn (zrušit 3, přenést relevantní do 5...), ale nakonec jsem si řekl že budu vstřícný k případně tam někde venku existujícím odkazům.

Tak... doufám, že se takhle bude líbit minimálně stejně jako dřív

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.12266802787781 secREMOTE_IP: 3.236.222.124