Kultura

sirien
19.1.2009 14:08
Áčkové fantasy
Čím je pro vás specifická nebo vyčleněná áčková třída fantasy literatury? Které knihy tam řadíte a proč?
15.9.2010 07:03 - Bouchi
noir: No, sirien napsal "co se neuděluje za literaturu, ale za politicky orientovanou literaturu" a sem spada z poslednich deseti drzitelu minimalne Elfriede Jelinek, ne?
15.9.2010 07:14 - noir
Jakože je členka komunistické strany Rakouska? Nebo že upozorňuje na sociální problémy? Sociální drama je tedy politicky orientovaná literatura? Je to míň politicky orientované než Heinlein nebo Neff?
15.9.2010 07:41 - Bouchi
Jen tak namatkou - "Jiné její texty se vztahují přímo k aktuální politice v Rakousku, například protivládní Das Lebewohl. Ein Heider-Monolog. V textové montáži Ich liebe Österreich kritizovala azylovou politiku."
Ale treba zrovna v tomhle Wikipedie lze, co ja vim, vic casu a ggogleni tomu v tomto okamziku venovat nemuzu.
15.9.2010 08:33 - Argonantus
Nobelovku za literaturu a za mír bych vážně nespojoval.
U Nobelovky za literaturu - která je tu aktuální - cítím přesto jasný vliv "politické korektnosti", když si projdu, o co jako jde. Nejde tedy o literaturu jako takovou, ale určitým způsobem zaměřenou. Ten Rushdie je ostatně excelentní případ - těžko by byl tak známý, kdyby nenasral tolik lidí.

Mnohem zajímavější je trend, ve kterém má Noir pravdu - hodně novějších nositelů Nobelovek píše fantasticky. Což může znamenat
a) Královská komise to vzala na vědomí
b) ono už se pomalu jinak nepíše.

Takže se zdá, že opravdu zbývají už jen školní osnovy. A Kamarádi Jiřího Čistírenského.
15.9.2010 15:57 - Radan
Noir píše:
Stejný dojem mám i z tvého posuzování Nobelovy ceny míru - soudíš ji podle svých(ne)znalostí, ne podle toho, o čem je a vždy byla. Už od počátku ji dostávali lidé, kteří se aktivně věnovali zabíjení, ale vždy ho dokázali proměnit. Myslím, že "zabiják z Mexika" Marshall nebo "mám plán" Stresemann jsou toho dobrý důkazem...


Z toho jsem nepochopil, jestli říkáš, že Nobelova cena míru je špatně už úplně od začátku, a nebo že je dobře, když jí dostávají lidé, kteří se zasloužili o spoustu utrpení a mrtvol a pak řekli, že už to dělat nebudou.
15.9.2010 16:12 - noir
Říct o Jelinekové, že je politicky korektní, je velmi úsměvné :) A Rushdie? Člověk, který občas opěvuje britský imperialismus? Hm...

Radan: já ji hlavně nesoudím. A je jaká je - ostatně příběh člověka, po němž se jmenuje a který jí dal vstupní kapitál, je dostatečně ukázkový a IMHO v mnoha ohledech srovnatelný s tím Arafatovým. Nobelova cena míru se bohužel pro spoustu bezvěrců (nemyšleno negativně) náhradou za svatořečení - to ale nikdy nebyla a neměla být.
15.9.2010 16:23 - Bouchi
noir: Jen aby to nezapadlo - to, co cituji zde, tedy neni pravda (a nejde o politicky orientovane texty)?
15.9.2010 16:31 - Argonantus
Noir:

Jinak - bytostně moderním znakem je "poselství" díla, nejlépe politické. V podání některých takové velikánské kladivo, kterým ti tlučou do hlavy svoje pravdy.

Postmodernista z toho má tak maximálně srandu, a pokládá za ctnost jistou dávku nesrozumitelnosti až kryptičnosti. "Vyvolat silný pocit" neznamená, že to je nutně silný pocit křivdy nad právy černochů.

Pročež se mi zdá, že se výběr těch Nobelovek zase původním kritériím tak úplně nevzdálil.
15.9.2010 17:40 - Radan
Noir: Máš pravdu, jistá paralela tam je, to se nedá popřít. Ale na druhou stranu "Guns don't kill people. Chuck Norris kills people." Jistě víš, z čeho to vzniklo. Ale to nejhorší na tom je ten výsměch lidem, který má na svědomí. Přijde mi za hranicí vkusu dávat někomu takovému něco jiného, než doživotí. Ovšem, pokud je toto ocenění opravdu postaveno (také) na tom, že "ji dostávali lidé, kteří se aktivně věnovali zabíjení, ale vždy ho dokázali proměnit", pak je to v pořádku, ale asi by se mělo jmenovat jinak (a nebo zrušit, protože to je ostuda).

EDIT: Jako porovnej Ghándího (ale ten jí asi nedostal že), dalajlámu, lékaře bez hranic a Arafata. Nechci aby to vypadalo, že je ta cena špatná, ale strkat pod jednu záštitu tydle 4 (3) objekty se prostě nesluší.
15.9.2010 18:02 - sirien
Arafat který zabránil vzniku Palestinského státu kyž odstoupil z jednání, která předtím sám prohlašoval za úspěšná (pro muslimy) a tím zajistil pokračování konfliktu. Obama, který ji dostal v době, kdy udělal totální kulový... který ukončil Americkou misi v Iráku, aniž by jí ukončil, zrušil Guantanamo, když ho rozstěhoval jinam, posílil Afghánskou misi tak, že tam pořád prohrává a je kritizovanej armádníma velitelema...

jsou opravdu ukázkou lidí co zabíjeli, ale uměli to proměnit.

Al Gore, který ji dostal za politickou agitaci ve zpolitizované záležitosti exaktních věd, v níž je politická agitka jasná, ale odborná veřejnost ani ne tak rozpolcená jako spíš nejistá a mluvící spíše v možnostech a hypotézách, nikoliv teoriích mi přijde spíš jako cena za PR a aplikovaný populismus.
Shirin Ebaldi... která to dostala, ok, poměrně poprávu... ale takových je ve světě docela dost, jenom tahle byla z Íránské opozice.
Matka Tereza... za vedení křesťanských ghet a povedené světové PR.
Cena pro Cartera komentovaná následovně: "It can and must also be seen as criticism of the line the current US administration has taken on Iraq." je taky funny

Hm, ty starší laureáti mi už moc neříkaj, tak u těch nevim a z moderní doby mi pár dalších přijde trochu podezřelých, ale nevim toho tolik abych je rovnou jmenoval.

Nobelovky za literaturu sou roztomile orientovaný na spisovatele "vážné", "vyšší" literatury, správně akademické - "kavárenští intelektuálové sobě"... už jen samotná představa toho, že by byl třeba nominován Tolkien, Gibson, Gaiman, Verne, Wells... (zakladatelé žánrů které nakonec přerostly ze samotné literatury, odrážely kulturu i myšlenky doby...) případně Clarke, Asimov...
...snad jedině Orwell by z autorů (sociologické) SF měl nějakou naději (ne že by Nobelovku dostal, ale tak...)

Obvinění Nobelovky za literaturu ve smyslu její politizace je poměrně časté napříč světem a i kdybysme odhlédli od tohodle, tak už jen samotné její úzké profilování ji poměrně diskredituje.

Ostatně podívej se na zdůvodnění: "za poetický jazyk", "za vystižení života v současném Dánsku", "Za práci vždy poznamenanou (marked) idealismem a humanitou", "za obecnou sympatii s lidskými problémy", "za hluboce emotivní .. bla bla .. koncept tragédie", "za .. život rolníků v současné Číně" (v roce ´38, velmi apolitické téma...) "příkladnost klasickými humanistickými ideály", "...v nichž vyzvedává ideály humánnosti..." (začínám úplně cítit tu apolitičnost, hlavně tu kulturní neutralitu), "za poezii, v níž typickou silou ukazuje tragické zkušenosti ze života v našich dnešních časech (´59)", "nezávislé tradice Ruské literatury (´70, disidentovy, nepřevzal ze strachu) ...zdá se mi to, nebo to začíná bejt trochu monotematické?... "...ve službách svobody", "s kořeny v polsko-židovské kulturní tradici přivádí k životu universální okolnosti lidského života" (uděleno v ´78, také velmi apoliticky znějící), "který s nekompromisním a nezastřeným hlasem odhaloval lidské podmínky v několika světových konfliktech" (oh c´mon, začínám mít dojem že vypisuju ocenění za nejlepší PR humanistické filosofii...), "charakteristické citlivou inteligencí a humanistickou celistvostí", "...bylo velkým ziskem pro humanitu" (začínám mít lehce ironický úsměv už jen při samotném čtení) "...smyslová extáze, průzkumník lidskosti za a pod..." bla bla
- namátkový výběr, dost podobných sem přeskočil a ty co sem nakonec necitoval jen nejsou tak úderný, ale nesou se v podobném duchu

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.16364502906799 secREMOTE_IP: 3.236.222.124