Kultura

Rytíř
24.11.2009 11:17
Před nějakou dobou jsme se Vás ptali, co by Vás zajímalo... padl mj. dotaz na historii, konstrukci a použití válečných vozů. Připadá mi to jako zajímavé téma, takže zde je, co jsem o nich našel.
Autorská citace #1
24.11.2009 11:17 - Rytíř
Narazil jsem na docela zajímavé pojednání o válečných vozech.. jsou tam zmíněny národy, o kterých sem netušil, že vůbec vozy používali :)))

A celkem pěkný obrázky. Je tam toho víc, válečné vozy jsou jen na začátku článku, pak jsou přilby. A pak palné zbraně. Taková zvláštní směsice..
Autorská citace #2
24.11.2009 13:58 - Goran
V Evropě byli nejlepšími vozataji Britové, nezapomínejte na Caesarovy zápisky.

Vozová hradba není zdaleka jen husitská záležitost; na druhou stranu nevím o tom, že by někdo jiný byl tak nečestný a používal v bitvě vozy jinak než jako ochranu zázemí.
Autorská citace #3
24.11.2009 15:10 - Rytíř
Britové myslíš Keltové alias galové? jj, víme.. už mám o tom něco rozepsáno ;)
Autorská citace #4
24.11.2009 16:54 - Colombo
áh, zas Caesarovi nevěřte každé slovo.
Autorská citace #5
24.11.2009 20:12 - noir
Colombo: Přečti si Tain Bo Culange - tam má vůz každý.
Autorská citace #6
25.11.2009 10:11 - Colombo
??? Trochu mimo.
Autorská citace #7
26.11.2009 09:43 - Rytíř
Colombo, nepsal o tom jen Cézar :) Jak šílenci Keltové uměli jezdit a používat svý vozy v boji je údajně v zápiscích řady jiných římských válečných kronikářů. A napovídaj tomu právě i jejich báje a pověsti, vozataj měl u nich hodně slušný postavení.
Autorská citace #8
26.11.2009 10:14 - noir
Vozataj byl vůbec bůh. A to doslova - v Mahábháratě všichni dolízali za Krišnou, aby jim řídil vozík, byl v tom fakt jednička...
Autorská citace #9
26.11.2009 11:43 - Colombo
Nejlepší způsob jak ukázat, jaký jsem frajer je zveličit svá vítězstí. Nejlepším způsobem bylo říct, jak můj nepřítel byl silnější.
Spousta kronikářů od Caesara taky opisovala a Caesar si lecos vymyslel atp.

Co já vim, platilo to i u keltů, vůz byl u nich zpodobením slunce, sakra, nečetl jsem to tady?
Autorská citace #10
26.11.2009 11:53 - noir
Colombo: A tady někdo jiný než ty mluví o Caesarovi?
Autorská citace #11
26.11.2009 13:09 - Colombo
Goran píše:

V Evropě byli nejlepšími vozataji Britové, nezapomínejte na Caesarovy zápisky.
Autorská citace #12
27.11.2009 10:17 - Goran
Colombo: že jsem odkázal na nejznámější zdroj neznamená, že jiné neexistovaly.
Autorská citace #13
27.11.2009 12:06 - Colombo
Neznamená, ale jak to souvisí s mým tvrzením?
Autorská citace #14
28.11.2009 19:25 - Goran
Vyvracel jsi tady Caesara, jakoby ho v tomhle nepotvrzovalo x jiných pramenů. S tímhle polemizuju.
Autorská citace #15
28.11.2009 19:29 - Colombo
Fakt číslo jedna: Caesar si mnohé přikrášlil aby vypadal jako větší hrdina.
Fakt číslo dvě: Spouta historiků od Caesara jednoduše opsala.

Já se s nikým nehádám, jestli Keltové vozy měli nebo ne. Jen jsem poukazoval na jistou nespolehlivost Caesarových zápisků. Tak co mi zas vkládáte do úst? (teda do prstů)
Autorská citace #16
28.11.2009 22:03 - Chrochta
O keltských válečných vozech jsem toho moc nenašel, takže nevím o nic víc než že je používali ještě v prvním století našeho letopočtu. Hlavní oblastí - nebo alespoň oblastí nejprofláknutější - byl Blízký Východ v době bronzové. Tehdy ještě neexistovalo jezdectvo páč na koních nikdo jezdit neuměl a podnebí ponechávalo vojáky lehce obrněné nebo zcela beze zbroje (štíty se nepočítají). Vozy zde hrály asi stejnou úlohu jako tanková vojska a letectvo dohromady ve 20. století: aby stát přežil, musel buď být v pro vozy nevhodném terénu nebo mít vlastí "útočnou vozbu".
Autorská citace #17
16.3.2012 13:57 - DenGrasse
noir píše:
Vozataj byl vůbec bůh. A to doslova - v Mahábháratě všichni dolízali za Krišnou, aby jim řídil vozík, byl v tom fakt jednička...

Řekl bych že to je obráceně :-)))
Krišna byl bůh a proto ho všichni chtěli mít za vozataje.
Autorská citace #18
16.3.2012 20:22 - chrochta
to Noir a DenGrasse: Za Krišnou lezli, protože to byl bůh a chtěli od něj pomoc ve sporech. To, že bratránkům dal na výběr buď jeho vojsko nebo jeho samotného jako (nebojujícího) vozataje, je věc druhá. Ale je pravda, že vozatajové byli dost divná cháska: třeba u takového Cú Chulainna nebo Mitry (?).
Autorská citace #19
17.3.2012 00:00 - A15
Goran píše:
na druhou stranu nevím o tom, že by někdo jiný byl tak nečestný a používal v bitvě vozy jinak než jako ochranu zázemí.

To vyprávěj římanům u Adrianopole a dějiny Evropy se budou ubírat jinam (i když asi ne).
Autorská citace #20
3.11.2015 02:54 - Colombo
Hezký článek o bojových vozech a zrodu kavalerie. Celkově ta knížka vypadá hezky, ale 200$ za ebook se mi vyhazovat nechce. Zkusím to upirátit.
odkaz

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.090949058532715 secREMOTE_IP: 3.237.5.1