Kultura

Autorská citace #1
28.2.2010 05:41 - chrochta
Vynikající článek. Někde zkusím vyhrabat pár ilustračních citátů (např. jak Athéna obdivuje Odyssea).

Jo, a Héraklés je především vztekloun, kterému pravidelně chytnou saze a pak zabíjí bez ohledu na cokoli.
Autorská citace #2
28.2.2010 07:50 - loktar13
Opravdu krásný článek. Už dlouho jsem si něco, tak hezkého nepočet.
Autorská citace #3
15.3.2010 14:51 - Vaeranias
Jen drobnost - řečtí heroové nejsou tak docela identičtí s dnešním pojmem "hrdina". Jsou spíš určitým stupněm v božské hierarchii. Osud-bohove-polobozi-magické bytosti (zde končí říše nesmrtelných a začíná říše smrtelníků) - heroové-významní lidé-běžný lid....

Heroové konali prostě velké činy nebo byli ve víru vyššího osudu v poměru k běžným lidem nebo i králům. Bylo zcela jedno, jestli dobré nebo špatné, nebyli to hrdinové, ale dějově významní lidé. Tak jako bohem nebyl jen ten, kdo konal dobro a na Elysejské nivy se nedostal dobrák ale ten, komu bohové přáli. Záměna za hrdinu je dílem používání identického slova pro víc významů. Héroové jsou "hrdinové děje", "hrdinové knížky", nikoli "hrdinové cti, bez bázně a hany". Odtud zřejmě ten zdánlivý paradox hrdinů, kteří loupí a zabíjejí.

Podmínkou prohlášení za jednoho z héróů byl spíš zřetelný "dotek osudu". Orestés nebo Paris například jsou také mezi héróy, a přitom mnoho velkého sami o sobě neudělali, prostě je jen vláčel vyšší osud. Ale hrdinové ve smyslu "bez bázně a hany" to zpravidla nebyli, až na Persea, jediného dokonalého héróa-hrdinu. Hrdina v antice v dnešním smyslu byl vojenský hrdina nebo někdo kdo nesobecky bez ohledu na sebe prospěl druhým nebo obci. Takový byl k héróúm přirovnáván (nebo k jejich osudu/činům), ale nebyl s nimi totožný.
Jasně to je vidět třeba v Libaniovi, Lúkiánovi nebo v Solónově řeči k Kroissovi, kdy se Kroissos ptal Solóna, jestli je zná nad něj šťastnějšího člověka.

V tomhle jsou héróové přesně jako PC :-). Antičtí bohové evidentně hráli RPG.

Ale nakonec je to jedno, záleží na kultuře. Ve všech starých kulturách bylo dobro a zlo jasné, tak jako v "Pouští a pralesem" v podání černocha Kaliho: "Špatný čin být, když Kalimu někdo ukrást krávu. Dobrý čin, když Kali někomu ukrást krávu."

Chrochta:
Z toho pohledu byl Héraklés hérój i hrdina - své vedl k úspěchu přes mrtvoly cizích, pomstil i křivý pohled a rozhodně udělal víc než kdo jiný. Nicméně v afektu zabíjel především proto, že byl prostě příliš silný. Jako PC na 30 levelu. Je problém, když i naplocho uděláte CPčkům takové zranění, že je zabije jen to stínové poškození.
Autorská citace #4
6.10.2010 12:11 - Argonantus
Velice podnětný článek; plno těch věcí jsem si nikdy neuvědomil. To je halt ta moje neznalost antiky.

je zajímavé, jak se moderní filmy pokoušejí "přeložit" pojetí hrdiny tak, aby nám bylo trochu srozumitelnější; Brad Pitt coby Achilles už ze žalu nad smrtí homosexuálního partnera neobětuje několik otroků jako v originále, ale pěkně heterosexuálně balí jednu otrokyni, ke které se chová docela ohleduplně (ale stejně je to studenější týpek, než ten Hektor, marná sláva).

Tuhle trasu zahájili už ve středověku, kde přešívali řecké hrdiny na rytíře bez bázně a hany.


Jinak ten Hérakles snad měl být původně egyptský bůh. Ale už nevím, kde a u koho jsem na to narazil.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.1436779499054 secREMOTE_IP: 3.236.222.124