Kultura

Alek
19.11.2010 19:59
Fantasy komedie
Taky vám při tomto spojení vstávaj vlasy hrůzou, co to zas bude za trapnost? Mně teda jo, ale jen do chvíle, co jsem viděl trailer na film Your Highness. No dobře, zprvu jsem trochu váhal, ale pak jsem si ty nařachlý 3,5 minuty pustil znovu a pak zase atd.

Pořád si myslim, že to balancuje nad útesem, ale pokud dopadne celej film jako trailer, mohlo by to bejt zatraceně dobrý. Navrch si přihoďte Natalie Portman v pancéřovanejch tangách. Tohle by mohlo mít úspěch, ne?
Autorská citace #41
6.12.2010 09:58 - Olorin
No, abych to uvedl na pravou míru. K HP jsem se dostal až díky filmům, kdy jsem viděl první díl, když měl vyjít druhý díl, tak jsem si půjčil jeho knižní předlohu, abych věděl co se tam bude dít, pak jsem si přečetl i třetí a čtvrtej (v té době už vyšly), pak jsem se vrátil k prvnímu, ale to mě už tak nebralo, respektive jsem se neprokousal ani přes druhou kapitolu. A pak jsem čekal na pátý díl, a tak dál až k sedmému. Od pátýho už mě to ale moc nebralo a četl jsem to jen proto, abych se dozvěděl jak to celé dopadne, prostě jakoby samospádem.
Autorská citace #42
6.12.2010 11:39 - Flanker.27
Aneb tajemství autorčina úspěchu. "Všichni o tom mluví" a "chci vědět, jak to dopadlo"...

Komerčně úspěšnejch je spousta zhůvěřilostí, nevim, proč před tím mít respekt.
Autorská citace #43
6.12.2010 12:02 - Argonantus
Mno, navzdory spojeným silám Siriena, Kamila Fily a mnoha dalších se na HP 7 docela těším. A myslím, že Rowlingová psát umí.

Po neopúatrném shlédnutí nového opusu od Poledňákové mi vyvstává nový kandidát na nejstrašnější film všech dob. Je mnohem strašnější, než jsem pokládal za možné. A fantasy je určitě taky, alespoň doufám, protože pokud takoví lidé existují, je to důvod k neprodlené sebevraždě.

tady se s Filou zase shoduji naprosto
http://aktualne.centrum.cz/kultura/film/clanek.phtml?id=629392
Autorská citace #44
6.12.2010 12:14 - Alek
Že by byla ohrožena pozice Kameňáků? :-)

Já si taky myslim, že Rowlingová psát umí (i když mimo Bradavice mě to baví o hodně míň) a filmy mám vesměs rád. První dva jsou takový pohádkový, třetí je dokonalej, 4-6 slušný bijáky, ale 7.1 se prostě imo nepoved.

Jsem zvědavej na tvoje hodnocení, Argo...
Autorská citace #45
6.12.2010 12:26 - Chmur
Píše:
Aneb tajemství autorčina úspěchu. "Všichni o tom mluví" a "chci vědět, jak to dopadlo"...
Komerčně úspěšnejch je spousta zhůvěřilostí, nevim, proč před tím mít respekt.

Možná je na místě otázka..."Proč o tom všichni mluví?" A proč se ty knihy umisťují tak vysoko v různých anketách o nejoblíbenější knize?
Autorská citace #46
6.12.2010 12:32 - Flanker.27
Chmur: to je samozřejmě dobrá otázka a přiznávám, že odpověď neznám, resp. něco si myslet můžu, ale nemám jak bych to doložil. Ale když to tak vemu, takové gladiátorské zápasy také měly svého času slušnou popularitu (i když asi nebyly tak krvavé jak to vypadá ve filmech).
Autorská citace #47
6.12.2010 13:31 - sarven
trochu selfpromo, ale zároveň aj príspevok do diskusie. môj pohľad na pottera.

http://www.kinema.sk/clanok.asp?id=34557
Autorská citace #48
6.12.2010 14:56 - Alek
sarevn: četl jsem před zhlédnutím a teď znovu. No, se závěrem souhlas, snad máš pravdu :-)
Autorská citace #49
6.12.2010 14:58 - sirien
Olorin píše:
Když se nad tím zamyslíte, tak takový průběh mají prakticky všechny HP knihy.

protože byly všechny psány do puntíku podle základních knih pro amatérské pisálky, konkrétně podle nějaké "příručky pro začínající spisovatele" a podle "jak psát knížky pro malé děti", přičemž autorka byla tak trapná že se těchto držela naprosto doslova v míře, která by komukoliv soudnějšímu přišla pod vlastní úroveň.
Všimni si že v těch knížkách není absolutně žádná původní invence, všechno je odněkud ukradený a knížky samotný sou jen elementárně řemeslně zpracovaný.

Flanker.27 píše:
Komerčně úspěšnejch je spousta zhůvěřilostí, nevim, proč před tím mít respekt.

...zejména když z marketingového hlediska paradoxně na tomto úspěchu nemá autorka takřka žádnou zásluhu, protože původ úspěchu HP spočívá v jeho virálním kaskádovém šíření, což je fenomén marketingem a sociologií sice popsaný, ale zatím naprosto nepochopený a první člověk, který jej dokáže vytvořit cíleně vydělá doslova miliardy na vlastní účet. Pochybuju, že by jakási učitelka průměrné inteligence vládla většími znalostmi marketingu a sociologie než všichni ti specialisté na universitách a lidé v institutech, které do výzkumu této záležitosti narvali miliony dolarů, takže se omlouvám, ale JKR tenhle úspěch uznat moc nehodlám, přišla k tomu jak slepá k houslím.

Alek píše:
Já si taky myslim, že Rowlingová psát umí (i když mimo Bradavice mě to baví o hodně míň)

"mám vypiplanej backhandovej úder na cross" neznamená "umím hrát tenis"
"umím krásné carvingové obloučky na rovné červené sjezdovce" neznamená "umím carving", natož "umím lyžovat"
"umím napsat podle přiruček příběh držící se jedné specifické šablony a několika specifických vložených vzorů" není "umím psát"

JKR neumí psát, JKR tak maximálně umí psát Harryho Potttera.
Autorská citace #50
6.12.2010 15:22 - Chmur
Já nechci být obhájcem JKR, je mi více méně ukradená.
Ale nevěřím tomu, že ke svému úspěchu přišla jako slepá k houslím.
Štěstí (být ve správném okamžiku na správném místě) hraje důležitou roli, ale nevěřím, že je to pouze o tom.
Já jsem asi tři díly četl a nijak mě zvlášť to nenadchlo, ale nemůžu jim upřít čtivost a určitou přitažlivost. Možná tu funguje jakýsi domino efekt, ale i kdybych to četl kvůli reklamě či kamarádům, přece nebudu automaticky považovat ty knihy za dobré. A spousta lidí (já ne) ty knihy považuje za skvělé.
Zřejmě dokážou pobavit (pro Flankera .... podobně jako gladiátorské hry:-))a nějaké hluboké myšlenky nejsou potřeba. Lidi a zvláště děti se chtějí bavit.

Píše:
"umím napsat podle přiruček příběh držící se jedné specifické šablony a několika specifických vložených vzorů" není "umím psát"

Ale umět psát podle šablony také není k zahození. Zvláště když díky tomu a souhře okolností vyděláte majlant.

Mimochodem kdyby si předložil svůj názor na HP ty a vedle tebe Rowlinová širokým masám lidí, tipuji že pro většinu bys byl nýmand ty. Protože, kdo určuje kvalitu díla? Marketing? Nic víc? Kritici? Koho jejich názor zajímá? A nebo právě ty široké masy fanoušků, spotřebitelů atd.?
Autorská citace #51
6.12.2010 15:22 - sirien
hej... ten Kamil Fila se docela příjemně čte... si projdu nějaké jeho další práce a možná zauvažuju nad svým předchozím plošným odmítnutím filmových kritiků jako takových
Autorská citace #52
6.12.2010 15:29 - Chmur
Píše:
JKR neumí psát, JKR tak maximálně umí psát Harryho Potttera.

Což ji zabezpečilo do konce života, sta tisíce lidí ji znají a má (ač je to smutné) vliv na veřejné mínění mnoha lidí (viz. problém s klecovými lůžky).
Malé rypnutí - Co jsi napsal ty? Co jsi stvořil, vymyslel?
Autorská citace #53
6.12.2010 15:32 - noir
sirien: Kamil Fila alias Tetsuo je asi nejlepší český filový publicista současnosti. Chytrej chlap, kterej dokázal skloubi akademickou kariéru (učí na FF MU) s novinářskou praxí. A navíc je kulturista, což působé mezi rachitickými nebo pupkatými kritiky jako pěst na oko a rudá muleta současně :)
Autorská citace #54
6.12.2010 15:45 - Alek
sirien píše:
JKR neumí psát, JKR tak maximálně umí psát Harryho Potttera.

Kdybych já uměl psát aspoň takhle, tak bych se nezlobil. Ale mám pocit, že k podobnýmu konci už jsme se sirienem v jedné debatě o HP došli, proto už to ze své strany nehodlám dál rozviřovat :-)
Autorská citace #55
6.12.2010 15:53 - Flanker.27
Chmur píše:
Zřejmě dokážou pobavit (pro Flankera .... podobně jako gladiátorské hry:-))a nějaké hluboké myšlenky nejsou potřeba. Lidi a zvláště děti se chtějí bavit.


Asocioval jsi mi několik věcí, kromě silvestrů Petra Novotného a falešného vrchního Vrány ("žádný velký umění, lidi se chtěj bavit") třeba Rogera Waterse nebo věčný spor mezi průměrností a skutečnou hodnotou, jak je zachycenej v Amadeovi.

Jsem docela zvědavej, jak se na potterovskou éru budeme dívat za 20 30 let, když i tehdy to bude lidi oslovovat ve stejnym měřítku, pak to asi nějakou hodnotu má. Ale BTW pokud vim, Potter není řadou fandů vnímanej jako "obyčejná zábava", ale jako hluboké a obsahově plné dílo.
Autorská citace #56
6.12.2010 16:04 - sirien
Chmur: Slušných knih které jsou nenáročné, pobaví, dobře se čtou a jsou relativně dobře řemeslně zpracované jsou tuny, ale pouze jedna z nich chytla virální kaskádu a to je HP, autora se to vůbec netýká.
Podobně myslím že dokonce první vůbec zaznamenaná virální kaskáda - Adidas, Reebok, Puma, Nike... tyhle všichni se konkurenčně mlátěj, tihle všichni vyrábí dobré sportovní boty, tihle všichni rvou miliony dolarů do reklamy, osobně si kupuju tenisky od těch i těch a musim říct že jsou kvalitou, zpracováním, designem... takřka vším - nastejno, jednu sezonu sou o něco lepší tyhle, pak zas tamty. Ale pouze Nike chytil virální kaskádu a z těhle čtyř a dalších pouze Nike se začal šířit jako street-brand, kdy jejich odbyt stoupl aniž by jakkoliv navýšili reklamu, uvedli převratný produkt nebo cokoliv. Představitelé Nike se sami vyjádřili v tom smyslu že nemají tušení, co se to děje, ale že tomu rozhodně nehodlají odporovat.

Někdy se prostě věci začnou šířit napříč sociální skupinou jak požár, jejich výběr je zdánlivě náhodný, je to jedna věc ze sta zaměnitelnejch, na kterou se takhle ukáže... ale pak prostě patří k věci tu věc mít, znát, aspoň nějak o ní něco vědět, takřka se jí nedá utéct, i když se snažíš.

Alek píše:
Kdybych já uměl psát aspoň takhle, tak bych se nezlobil.

Věnuj jeden rok života zájmu o tvůrčí psaní - choď do kroužku, přečti si pár příruček a je to Tvoje.

Chmur píše:
Což ji zabezpečilo do konce života, sta tisíce lidí ji znají a má (ač je to smutné) vliv na veřejné mínění mnoha lidí (viz. problém s klecovými lůžky).

Chjo. Tenhle pseudoargument se objeví vždycky
Nic ze zmíněného jsem nikdy nezpochybňoval
Nic ze zmíněného nebylo z mé strany předmětem diskuse - mluvil jsem o autorské kvalitě, invenci a přidané hodnotě díla, nikoliv o meinstreamovém úspěchu autorky ve stylu posledního výherce Superstar.

Chmur píše:
Co jsi napsal ty? Co jsi stvořil, vymyslel?

Rýpeš do mě, jako že jsem nic nestvořil a nevymyslel, nebo neúmyslně rýpeš do sebe, jako že patříš k tupému davu co nezná ani tu základní a věčnost starou poučku říkající, že kritika a schopnost autentické tvorby nemusí (dle některých by dokonce ani neměly) mít průnik? (v cz prostředí byl jejím nejhlavnějším propagátorem už někdo z obrozenců pokud se nepletu... musel bych vyhrabat poznámky k maturitě, ale určitě ji později silně razil Čapek)

Flanker.27 píše:
Jsem docela zvědavej, jak se na potterovskou éru budeme dívat za 20 30 let

Zeptej se jinak - kdyby tu nějakej maník nestrašil s aktuálníma filmama, vzpomněli bysme si vůbec na nějakýho pottera, dokončenýho před několika lety?
IMAO ani omylem, možná tak kdyby na nás spadnul z knihovny
Autorská citace #57
6.12.2010 16:21 - Argonantus
Můj názor na Pottera je všeobecně známý, takže s tím nechci ztrácet čas.

Fila je daleko zajímavější případ; je chytrý jak opice, a občas se s ním 100% neshodnu (urputná bitva o Tolkiena, kdysi dávno, nebo v opačném gardu Matrix, který jsem zas tak úplně nevydýchal já), nicméně občas je to zase 100% trefa.
Je tak intelektuální, že občas pochválí něco, co běžní intelektuální snobi masově odsuzují (krom Matrixu třeba Avatar nebo Inception; rozhodně stojí za přečtení).
No, a když něco strhá, stojí to taky zato; krom Poledňákové mi v hlavě uvízla Kněžna Libuše, což jednou musím vidět už jen kvůli té šílené recenzi.
Autorská citace #58
6.12.2010 16:24 - Alek
Flanker.27 píše:
Jsem docela zvědavej, jak se na potterovskou éru budeme dívat za 20 30 let

No to já taky, bude to tak rok zpátky, co jsme na d20.cz vedli podobnou debatu (myslim, že snad s Jersonem a Argem) a já tam (neuváženě?) prohlásil, že Potter s filmy nechcípne. Že se bude dětem hojně číst atd. S postupem času se mě zmocňují pochyby - a za pár let možná budu muset dát Jersonovi za pravdu... no snad na to zapomene. :-) Ba ne, pořád myslim, že budoucnost má, protože ono pořád ne a ne vzniknout něco, co by to nějak výrazně trumflo. Navíc JKR už si připravuje půdu pro pokračování...
Autorská citace #59
6.12.2010 16:52 - Chmur
Píše:
Slušných knih které jsou nenáročné, pobaví, dobře se čtou a jsou relativně dobře řemeslně zpracované jsou tuny, ale pouze jedna z nich chytla virální kaskádu a to je HP, autora se to vůbec netýká.

Zajímavý termím...virální kaskáda. Z tvých slov jsem pochopil, že nikdo pořádně neví, co to spouští a jak to funguje, ale dobře se to zřejmě používá jako argument...

Píše:
Rýpeš do mě, jako že jsem nic nestvořil a nevymyslel, nebo neúmyslně rýpeš do sebe, jako že patříš k tupému davu co nezná ani tu základní a věčnost starou poučku říkající, že kritika a schopnost autentické tvorby nemusí (dle některých by dokonce ani neměly) mít průnik?

Sorry jestli jsem tě urazil. Mám totiž velký problém s kritiky. Zafixoval jsem si, že napsat jak by se to mělo dělat, je ovela snažší než sám něco vytvořit.
Zcela nepokrytě přiznávám, že kdyby podobná slova jako ty psal spisovatel, kterého si vážím např. Martin, zřejmě bych se na to díval jinak.
Také mi vadí lidi, kteří považují svůj názor či vkus za směrodatný /neříkám, že jsi to ty/ a ostatní jsou tupé ovce.
Každý má samozřejmě právo na kritiku, nicméně tvá kritika obsahovala, pokud jsem dobře četl, pouze negativa a tak, ač nejsem žádný Potterovský fanoušek, jsem se rozhodl lehce oponovat. Toť vše.
Autorská citace #60
6.12.2010 17:08 - sirien
Chmur píše:
Zajímavý termím...virální kaskáda.

nazývá se to různě.
Jak to funguje se vzásadě ví. Co to spouští se víceméně nějak tuší. Problém je, že nikdo neví, jak namixovat správné ingredience v těch přesných dávkách, aby to odpálil úmyslně.

Chmur píše:
Zcela nepokrytě přiznávám, že kdyby podobná slova jako ty psal spisovatel, kterého si vážím např. Martin, zřejmě bych se na to díval jinak.

Takže jsi oslněn osobností mluvčího a nikoliv argumentem samotným? hm.

Chmur píše:
Každý má samozřejmě právo na kritiku, nicméně tvá kritika obsahovala, pokud jsem dobře četl, pouze negativa a tak, ač nejsem žádný Potterovský fanoušek, jsem se rozhodl lehce oponovat.

Potter se tu omýlá každého třičtvrtě roku dokola a dokola (už aby natočili ten osmej film a byl od toho pokoj). Moje kompletní kritika na Potterovskej účet včetně kladných bodů je v některé místní diskusi tak rok a půl nazpátek. Možná dva roky nazpátek.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.15964102745056 secREMOTE_IP: 3.80.5.103