Kultura

ShadoWWW
4.7.2014 06:20
Dungeons & Dragons 5e (II)
Diskuse o páté edici pravidel Dungeons & Dragons po jejich vydání.

Překlady pravidel najdete ZDE (do diskuse k nim vstoupíte napřímo tudy)

Errata

Základní pravidla v angličtině ke stažení zdarma - Basic D&D

SRD

"Vy víte kde" pro ty z vás, co nevědí kde.

D&D Adventurers League - dobrodružství pro hraní v hernách. Dobrodružství si můžete zahrát i doma, ale pokud jste z Prahy, můžete si přijít zahrát každou středu do Mephitu. Pokud jste z Brna, můžete si přijít zahrát každou středu do Risahdy. Pro domácí hry si je můžete zakoupit online přes DMs Guild.

CAVALIER
Povídání o oboru na Youtube (zatím nejaktuálnější zdroj)
Říkají tam, že výsledný Cavalier bude něco mezi původním Cavalierem v UA a Knightem v UA.
Jak přeložit Cavaliera? Hlasujte v anketě.
Do této diskuze nemůžete odpovídat. Dikuze je uzamčena, nebo určena pouze pro členy skupiny.
Autorská citace #1
4.7.2014 06:27 - ShadoWWW
Vyšly první produkty k 5e, tak se můžeme vrhnout na diskuzi po vydání. :-) Škatulkování podle fanoušků různých edic či her mi nepřijde fér, protože názory jsou imho rovnocenné. Proto jsem přidal (a budu dál přidávat) hodnocení jednotlivých produktů (jako ve škole).
Autorská citace #2
4.7.2014 07:20 - noir
Tak já si to prošel zatím jen v metru z práce a do práce, ale určitý dojmy už mám:
1) Moc se mi líbí jazyk těch pravidel. Ta angličtina je lidská, nehraje si to na něco sofistikovaného. Přitom je vše srozumitelné a jasné. V tomhle se mi ze všech edic 5e zdá jako jasný vítěz.
2) Vynikající jsou příklady v rámečkách. Třeba ten, kde se ukazuje, že zatímco mechanicky je Tika a Artemis něco zcela totožného, mohou ty postavy vypadat reálně ve hře úplně jinak...
3) Pravidla mě neoslovují. U spousty her jsem měl po přečtení pocit "tyjo, tak tohle si prostě musím vyzkoušet, to je úžasný". 5e mi z basic pravidel přijde tak šedá a drží se tak při zdi, že mě na ní vlastně nic neláká.
4) Vidím to víc jako ShadoWWW než jako Alnag. Zdá se mi to jako vytuněná druhá edice ADnD, v podstatě ve všem. Nevidím vlastně žádný důvod, proč bych měl investovat do 5e, když to své deutsche ADnD mám pořád ještě doma.
5)Je super, že to PDFko má jen tří mega, to se povedlo.

Jinak se k tomu nemůžu moc vyjadřovat, prostě to ve mě nevyvolává žádné vášně, ani pozitivní, ani negativní...
Autorská citace #3
4.7.2014 07:30 - Nachtrose
ShadoWWW vedle píše:
Wow! Kouzlo roj meteoritů způsobuje drtivé zranění 20k6 + ohnivé zranění 20k6. Kdó si chce hodit čtyřiceti kostkami? Nehlaste se všichni...


Diky sve priprave na SR mam d6 dostatek, a kybl se taky najde :-)
Autorská citace #4
4.7.2014 08:34 - Vojtěch
Tak 3 MB jsou jasné z nedostatku obrázků, že ;)
Autorská citace #5
4.7.2014 08:37 - ShadoWWW
Mike psal, že ilustrace doplní, až bude Basic ve finální podobě (tedy na konci roku). I tak budou existovat 2 verze - z toho jedna pro tisk nejspíš bez obrázků.
Autorská citace #6
4.7.2014 09:34 - ShadoWWW
Robert Schwalb (jeden z desinéru 5e) psal na svém blogu zajímavý článek (který bohužel nadzvedl ze židle hodně 4e fanoušků). Robert ale mimo jiné píše, že nová edice se vrací k TSR edicím také v tom, jak nahlíží na přípravu postav.

TSR edice se vyznačují tím, že tvorba postavy trvá velice krátkou dobu. Problém byl ale v tom, že mnoho vytvořených statistik postav působilo stejně a pravidla určovala relativně hodně restrikcí.

WotC edice se snažily rozšířit přizpůsobitelnost postav, aby si každý mohl vytvořit takovou postavu, která bude mít přesně takové statistiky, jaké hráč očekává a které podpoří jeho představu z hlediska mechanismů. Vyskytly se ale dva problémy.

1) Tvorba postavy začala zabírat stále větší dobu. První sezení, jehož čas se využil pouze tvorbou postav, nebyl výjimkou. Příprava postavy se v podstatě stala svou vlastní minihrou. Mnohé hráče to bavilo, ale šlo o podstatnou překážku pro nové hráče. Trendem ve všech ostatních hrách (např. sběratelských karetních hrách, figurkových válečných hrách, ale i deskových hrách) se v poslednch letech ukázal přesný opak - tlak na co nejrychlejší přípravu hry. D&D tak šlo proti proudu mainstreamových stolních her.

2) Více přizpůsobitelnosti vyvolalo větší tlak na optimalizování postav. V jistém smyslu už nešlo o RP, ale o čistou matematiku. Kdo je lepší matematik, má i úspěšnéjší postavu. Optimalizování zase vytvořilo tlak na na maximální matematickou vyrovnanost ve všem a tlak na neustálé updatování pravidel, jakmile se objevila nějaká byť malá nerovnost.

5e se opět snaží přivést do hry rychlou tvorbu postavy bez tlaku na optimalizaci. A tím by měly být hlavně produkty Basic řady (Basic PDF a Starter Set). Ve stylu vem a hrej a o optimalizaci se nestarej.

Větší přizpůsobitelnost by pak měla přinést základní trojice plus pozdější moduly.
Autorská citace #7
4.7.2014 09:52 - Alnag
Mně není moc jasné, proč by to mělo nadzvednout ze židle fanoušky 4E. To mi přijde jako celkem jasná věc, která byla dobře viditelná (žádná předchozí verze nepotřebovala na vytvoření postavy počítačový program, a kdo zkoušel dělat 4E postavu bez něj, tak ví svoje).
Autorská citace #8
4.7.2014 10:15 - wlkeR
Rychlý průjezd Basicem se mi zatím líbí, zejména spellcasting deník.Hrát asi zatím budeme i nadále podle playtestu, minimálně než přijde PHB, páč družina ve složení Paladin - Bard - 2× Ranger by se asi blbě převáděla.
Autorská citace #9
4.7.2014 10:29 - ShadoWWW
Nadzvedlo je, že se vývojář 5e podle nich negativně vyjadřoval k 4e, i když 5e by mělo pojmout hráče všech edic.

wlkeR: Já se těším na barda a čaroděje, ale na barda nejvíc.
Autorská citace #10
4.7.2014 10:30 - noir
ShadoWWW: Schwalb má ve všem pravdu... A navíc to moc hezky formuloval. Jako fanoušek 4e s ním ve všem souhlasím.
Autorská citace #11
4.7.2014 14:20 - ShadoWWW
Mě zaujalo, že kapitola Boj je až skoro na konci toho PDFka a kapitola popisující RP prvky (Osobnost a Minulost) je hned za popisem ras a povolání. Taky kapitola o dobrodružství je dřív než boj. Skoro jako by se nechali inspirovat Jersonovými radami, jak napsat dobré RPGčko. :-)

Taky je zajímavé, že se vrátili k mnohovesmíru (multiverse). Tedy že všechny D&D světy (vydané i domácí) jsou součástí jednoho nekonečného mnohovesmíru a jsou spolu navzájem spojeny podivnými tajuplnými cestami.

To vytváří možnosti, že každý svět může být skutečně jiný a originální a dá se mezi nimi cestovat (planescape, jo!). (Nejmenovaná edice k tomu svého času přistoupila opačně - ve všech světech je vše více méně podobné, hlavně kosmologie.)
Autorská citace #12
4.7.2014 17:58 - sirien
Alnag píše:
Mně není moc jasné, proč by to mělo nadzvednout ze židle fanoušky 4E.

Možná protože pokud se nedočteš až k závěru, tak to vyznívá jako kritika 4e? Aspoň mi to trochu přišlo, v podstatě ty faktické informace o 4e (jak dlouho trvá příprava a tvorba postavy...) tam formuluje negativně (nebavilo mě, odrazovalo mě...)
Autorská citace #13
4.7.2014 18:25 - Vojtěch
To myslím, že bylo v 3E i horší...
Autorská citace #14
4.7.2014 19:12 - Gurney
ShadoWWW píše:
Robert Schwalb (jeden z desinéru 5e) psal na svém blogu zajímavý článek (který bohužel nadzvedl ze židle hodně 4e fanoušků). Robert ale mimo jiné píše, že nová edice se vrací k TSR edicím také v tom, jak nahlíží na přípravu postav.

No, ono ve chvíli kdy se mrkneš do diskuze co následuje (ezekiel a jeho kouzelný rant) imho 5e ani ta nenadzvedává ze židle hráče 4e, jako spíš lidi co hrají jenom 4e. Přesně z toho jeho příspěvku tam přímo teče jak má zažité že co není v kodifikování v systému, jako by neexistovalo - viz. že mu přijde minimálně nefér (i když se tváří spíš že je to zhola nemožné) hrát 3E aniž by znal nazpaměť bestiář. A ten horor nad tím, že by některá rpg mohly naprosto kašlat na nějakou vyváženost postav. Přijde mi to jako taková DnD obdoba dračákysmu - trochu víc sofistikovaná, ale naprosto identická zažranost do jednoho stylu hry v rámci jednoho systému.

Článek samotný má hodně do sebe, i když je to trochu kopnutí směrem 4e a 3e. Zkušenosti s vytvářením postav můžu potvrdit - hrál jsem WFRP 2e i 4e se dvěma nováčky (WFRP s kamarádem co hrál kdysi hrozně dávno DrD, 4e s úplným nováčkem) a zatímco ve WFRP byla příprava postavy naprosto blesková a zábavná (a to dělala postavy celá družina, nejen on), ve 4e jsem většinu věcí musel udělat sám (tak cca půl hoďky bez pc) a pak mu ještě prezentovat powery lidským jazykem (větší ohnivá koule nebo... ehm, menší výbuch s větší teplotou... co odhazuje ?!...) - celkově vyčerpávající hodinová zkušenost...
Autorská citace #15
4.7.2014 19:36 - Alnag
Mně třeba to dlouhé vytváření postavy na 4e docela dost baví. Člověk si tak prohlíží, čím by jeho postava mohla být, co by mohla umět, rozvažuje... nejsem si jistý, že blesková příprava = zábavná příprava. Chápu tu potřebu "začít hrát" s nováčkem. Věřte, že tomu naprosto rozumím. Ale pro mne i to vytváření má svoje kouzlo a vlastně si ho nechci krátit.
Autorská citace #16
4.7.2014 19:59 - Vojtěch
Tuhle věc si ale vychutnají až fajnšmekři, kteří se v D&D, nebo Pathfinderu rochní. Nováčci už tolik ne. Myslím, že ty přídavné moduly v tomto prvku 5e podstatně posílí.
Autorská citace #17
4.7.2014 22:34 - sirien
Alnag: já Tě naprosto chápu. Znám to z Exalted třeba. Tam taky než projdeš ty stovky charmů a sta tisíce jejich kombinací...

Problém je, že z těch samých Exalted vím, že někdy to je opruz jak svině. Trvá měsíce než se člověk zorientuje reflexivně. Sednout si a hrát random one shot je takřka šílenství. Newbie unfriendly jak sviň, bez zkušeného průvodce nemá nováček šanci - IMO základní fail Exalted jako takových kvůli kterému se nikdy nestaly top systémem.

WoD je v tomhle lepší... základ je easy a když chceš, můžeš si hodiny hrát s hackama a meritama... Ale chápu, že to není ono. Ten char build Exalted to nenahradí. Na druhou stranu to nikoho nevyděsí a na rozdíl od Exalted, WoD můžu hrát z fleku bez přípravy.
Autorská citace #18
4.7.2014 22:45 - wlkeR
Mno, naházel jsem postavu. Proces tvorby nejvíc zdržely velmi omezené možnosti Basicu, protože kupodivu vybrat si ze 4 classů je mnohem těžší než z 20. Celé to zabralo asi půlhoďku s tím, že zbývá poznámky přečárat do deníku. Kupodivu rozhodování bylo dost - znal jsem background, chvilku mi trvalo si k němu vybrat pasující class (ale to většina lidí mívá už nějakou ideu) a pak doladit skilly, gear a přizpůsobit tomu ability scores (nakonec dost jiné než původní návrh). Výjimečně nehraju sesilatele, takže odpadly výběry kouzel, nejvíc asi dal zabrat styl boje, protože velká část je velmi lákavá.

Kupodivu jsem rád že nemusím vybírat powersy, páč ve 4E jsem se vždycky cítil pod velkým tlakem jednak vybrat ty nejvíc OP a pak s nima nějak rozumně hospodařit. Tady jsem koukal že mám (nebo budu mít) jistý počet omezených zdrojů (a teď nemluvím o materiálech typu šípy a tak), ale nic z toho není daily, takže se člověk nemusí zas až tolik bát.

Nu a k zábavnosti - tvorba postavy mě vždycky baví (asi proto jich mam miliony), ale 5E mi prostřednictvím Backgroundů konečně dala to co jsem si vždycky musel vyžebrat u DM (a ve 4E to pak nešlo namlátit do kompu): prakticky libovolné kombinace skillů bez ohledu na class. V žádné jiné edici bych takhle nestvořil vedoucího katedry tělesné výchovy na magické univerzitě - pokud by mě to vůbec napadlo. Takhle mě k tomu postrčila samotná pravidla, což si myslím že je super.
Autorská citace #19
4.7.2014 22:48 - sirien
Gurney: mě se víc líbí jak si stěžuje, že DnD není dostatečně Magicové :-)
Autorská citace #20
4.7.2014 23:20 - ShadoWWW
Já se těším, jak si budu vytvářet vlastní backgroundy. Přijde mi úplně super, že si člověk může vymyslet cokoliv a snadno to podpořit přes skilly a vybavení, aniž by nad tím ztrácel zbytečně moc času. 5e je vlastně první edice, která nabízí výběr libovolných skillů bez omezení, co dřív bývalo podle povolání.

Štourat se ve vybavení mě ale nikdy moc nebavilo, tak asi sáhnu po nějakém equipment packu (jo, ty tam udělali pro takový, jako jsem já :-)), nebo z nějakého budu minimálně vycházet. Díval ses na ně wlkeRe, jak jsou ty packy užitečný, nebos je prostě ignoroval a vybíral vše sám?
Autorská citace #21
5.7.2014 00:58 - ShadoWWW
Mrkněte na oficiální deníky postav. Verze pro tisk má předkreslené řádky, je tam i interaktivní verze. U ní je vtipný, že když kliknete na "můj portrét", tak můžete vybrat obrázek z počítače.
Autorská citace #22
5.7.2014 08:45 - wlkeR
Um, zaregistroval jsem u povolání takovej step-by-step guide jakej gear vybrat, a beru to jako "budgetově daný" takže z toho jsem si naházel věci do invu podle buildu (ono u fightera je výběr equipmentu něco jako u kouzelníka kouzla - plus já se po prvnotním šťourání v postavě rozhod, že někdo se Sage backgroundem přece nebude lítat v plátovce, přeladil jsem na Dexteritu a změnil některý volby), ale jinak většinou volim takový ty "kity," načež projedu nabídku equipu a ještě nějakej bordel si do toho inventáře naházim z flavorových důvodů.
Autorská citace #23
5.7.2014 09:34 - noir
ShadoWWW: Tak u té osobnosti a minulosti je to logické, je to součást tvorby postavy. Za návrat různorodého multivesmíru jsem rád.
wlkeR: Zajímavý, žes použil slovo kit. Mě ty backgroiundy docela hodně připomínají druhoediční kity. Přičemž jsem si samozřejmě vědom těch rozdílů (třeba že kity byly většinou jen pro konkrétní povolání)
Autorská citace #24
5.7.2014 14:35 - Andy
Len pre info, pripravujem na preklad Basic Rules v0.1
Ked dokocim, dam linku aby ste si to mohli prelozit.
Ako pozeram, je to trochu ine ako pri beta teste, ale ak mate prekladove pamete ulozene, asi tak 70% uz mate :)
Autorská citace #25
5.7.2014 19:56 - ShadoWWW
Ještě k tomu přijetí 5e ve světě v anketě EnWorldu:
- 70% miluje Basic PDF
- 25% s názorem vyčkává, jak se pravidla osvědčí ve hře
- 5% nesnáší Basic PDF

A to ještě ani nevyšla velká trojka, kde bych teprve čekal nárůst oblíbenosti.
Autorská citace #26
5.7.2014 20:28 - sirien
To... mi přijde jako že má Mike dobrý důvod otevřít šampus. Možná ne úplně ten nejlepší a drahý, ale na nějaký obyčejný to určitě je dostatečný důvod.
Autorská citace #27
6.7.2014 01:24 - ShadoWWW
Poslechněte si rozhovor, co Mike Mearls poskytl 4.7. (den po vydání Basic PDF) webu The Tome Show. Hodně zajímavé imho.

EDIT:
- Z playtestu zjistili, že drtivá většina hráčů chce hlavně jednoduchá pravidla.
- WotC chtějí, aby noví hráči přistupovali do hry přes Starter Set, ne přes core 3 přiručky, jejichž velikost a komplexnost by mohla nové hráče zahltit (3 x 320 stran).
- Basic PDF je tu pro hráče, kteří si chtějí vyzkoušet novou edici, ale nechtějí do ní investovat. Hráči si mají kupovat knihy proto, že chtějí, ne proto, že jsou nuceni si je kupovat, aby mohli hru vyzkoušet.
- U core příruček se hodně dbalo na grafiku. Core 3 příručky 5e mají přinést zcela nový vizuální zážitek. Grafika a layout je stále důležitější a každá z core 3 knih má čtenáře zcela ponořit do světa D&D. Grafika a layout mají být na vyšší úrovni než cokoliv předtím, proto taky zvýšená cena příruček.
- Monster Manual, mimo velmi inspirujícího fluffu, má mít ze všech 3 příruček nejlepší grafiku a layout. Mike řekl: Monster Manual je naprosto fantastický.
- WotC chtějí, aby po přečtení tří core příruček měl hráč pocit, že má úplně všechno, co potřebuje a nic dalšího už nepotřebuje.
- Co se týče rozšiřujících knih, odstrašujícím případem jsou např. Martial Power 4E a různé knihy featů, které si člověk koupil, aby měl nějaký feat, ale v záplavě knih si pak už ani nepamatoval, ve které daný feat je. Rozšiřující knihy by měly být ve stylu Tyranie draků, rozvíjející nějaký příběh a hráč by měl cítit chuť si je koupit, protože ho nadchla dějová linie a chce vědět, jak to bude dál.
Autorská citace #28
6.7.2014 02:02 - Nerhinn


Proklatě. Ta pravidla mě vůbec nelákají. Ale hra, která byla tradičně prodávaná jako zábava pro bílé heterosexuální kluky, má najednou respekt vůči minoritám a ženám? Mám chuť po nich hodit penězi :D
Autorská citace #29
6.7.2014 02:24 - ShadoWWW
Nerhinn: Pěkný easter-egg. :-) Mě zase baví, jak v části o tvorbě postavy si berou jako příklad Bruenora - postavu z Icewind Dale. Odkazy na světy D&D (a Tolkiena), fluffové úryvky a zejména jazyk, jakým jsou nová pravidla napsaná, mě prostě baví.

5e má vůbec kladný vztah k Tolkienovi. Mike psal, že 5e má zahřát na srdci fanoušky Tolkiena. 5e měla interní kódové jméno Andúril, což opět odkazuje na Tolkiena. Půlčíci mají velmi připomínat Tolkienovy hobity.

Andúril - Plamen západu píše:
Andúril byl vyroben ze zlomeného Narsilu a byl používán Aragornem.
Autorská citace #30
6.7.2014 08:21 - Vojtěch
Tím chtějí naznačit, že předchozí D&D byly broken? :o)
Autorská citace #31
6.7.2014 09:31 - wlkeR
Hmmm, překlady. Že bych jimi zabil kus prázdnin? Pokud si někdo na překladech pracující chce ušetřit práci o jednu-dvě kapitoly (pokud možno minimálně využívající klíče, jsem líný vyhledávat klíčované termíny), hoďte je na mě.
Autorská citace #32
6.7.2014 22:22 - Andy
ahojte
https://www.dropbox.com/s/bugrlnnxpf2jx7z/DnDBasicRules%20refont%20Folder.zip

tu je linka, na pripraveny ZIP
fonty som sice mal aj povodne, no bez podpory CE, tak som vybral co najblizsie
pouzil som InDesign CS6 (Mac) ale je tam aj IDML keby nieco.

tak a hor sa prekladat :)
Autorská citace #33
6.7.2014 22:42 - Andy
ozaj, aby so nezabudol
PDF zo dnd stranky nebolo tagovane, a texty mali niekedy poskodene znaky
dokument som musel pustit cez OCR, takze niekde mozu byt chybne pismenka, pripadne pomlcky atd.
prekontroloval som dokument, no mozno mi nieco uslo
Autorská citace #34
7.7.2014 01:20 - ShadoWWW
Andy: Jsou tam dva dokuemtny. Jeden pro tisk a druhý s grafickým podkladem. Jeden z nich je myslím lepší. Lidé si taky ztěžovali, že jim někde nefungovalo CTRL+C a CTRL+V, tak prý v pondělí to překontrolují a možná vyjde opravená verze.

Díky za zdroj. :-)
Autorská citace #35
7.7.2014 01:30 - ShadoWWW
Nápis "Basic Rules" je původně ve fontu Modesto Condensed. Zrovna se mi "shodou okolností" válí na disku. :-) (Ještě jsem si ale nenašel čas mu dodělat české znaky, to ale pro tebe určitě nebude problém.)
Autorská citace #36
7.7.2014 06:52 - ShadoWWW
Tak už pomalu přichází produkty třetích stran pro 5e.
- Bestiáře od Necromancer Games
- Dobrodružství The Wizard's Amulet - zdarma - od Frog God Games
Autorská citace #37
7.7.2014 16:10 - ShadoWWW
Adam Koebel - tvůrce hry Dungeon World - si vytváří postavu podle PDF Basic D&D ve videu ZDE.
Autorská citace #38
7.7.2014 16:12 - noir
Ad. ta sexuální tabulka. Hm,tak to je první věc, která mě inspirovala. Příště hraju transsexuálního trpaslíka, a myslím to vážně, ne jako fór. I ti queer elfové jsou boží a současně i v něčem tradiční a logičtí...
Autorská citace #39
7.7.2014 17:04 - ShadoWWW
Stejně jako Adamovi mi pijde, že by hodně usnadnilo, kdyby prvním krokem tvorby postavy nebyl výběr rasy, ale vygenerování vlastností. Takto člověk musí udělat několik rozhodnutí a poznamenat si několik úprav vlastností před tím, než vůbec dojde na jejich generování. V playtestu bylo generování vlastností jako první a nechápu, kvůli čemu to změnili.

Taky mi přijde, že Basic D&D vlastně ani není moc vhodné pro začátečníky. Nejen že obsahuje už teď 110 stran, což mnohé začátečníky může notně odradit, ale už v první části - tvorbě postavy - musí činit rozhodnutí, kterým mohou rozumět až po přečtení pravidel, jak hra funguje. Takže buď musí prve přečíst celá pravidla, nebo si dělat jen slepě poznámky, což není vůbec dobré.

Přijde mi, že Basic D&D tak nějak předpokládá, že hráč už prošel Starer Setem a tudíž zná základní mechaniky hry. Pak teprve to dává celé smysl. Že totiž Basic D&D je spíš Advanced D&D a skutečně Basic je spíš Starter Set.

Co zatím vím o Starter Setu, tak ten je naopak udělaný hodně přehledně a dobře pro úplné začátečníky. A když pak člověk přejde na Baisc D&D, už ví, co je to výhoda/nevýhoda, co jsou jednoduché/vojenské zbraně apod., tedy základní věci, které musí znát, aby ho neodradila tvorba postavy.

Wizardi pro úplné začátečníky slibovali online instruktážní videa, ale zatím není nic. :-/
Autorská citace #40
7.7.2014 17:21 - York
ShadoWWW píše:
Že totiž Basic D&D je spíš Advanced D&D a skutečně Basic je spíš Starter Set.

Co zatím vím o Starter Setu, tak ten je naopak udělaný hodně přehledně a dobře pro úplné začátečníky.


To mi přijde v pořádku.
Autorská citace #41
7.7.2014 17:42 - Vojtěch
Ono to asi vyplývá z toho, že to tvoří lidi, kteří mají D&D v krvi na tolik, že jim to ani nepřijde.
Autorská citace #42
7.7.2014 17:58 - ShadoWWW
Vojtěch: Ale backtestují to lidi, co s D&D nemají moc zkušeností. V tom to asi není. Spíš je to minimálně v tuto chvíli záměr, kdy pro nováčky je Starter Set a Basic D&D je v teď spíš taková ochutnávka z Core pravidel. Do konce roku bude možná lépe přizpůsobený pro nováčky (a přibudou ilustrace).

Starter Set dělají ti stejní lidi a dělají ho dobře, takže v lidech problém není.
Autorská citace #43
7.7.2014 18:12 - noir
Basic je háček na hráče starších edic. A funguje v tom moc dobře, včetně všech těch pomrkávání na geek věci. Pro začátečníky není ani náhodou, v tom nedávají smysl ani ty "kulturní odkazy" - viz. Tika Vs.Artemis, kde nefan ani nepochopí, že Artemis není ta antická bohyně...
Autorská citace #44
7.7.2014 18:26 - ShadoWWW
noir: Jo, to dává smysl. Naprostý. Plus to, že hráči starších edic většinou nejsou ochotni jen tak investovat přes 100$ na core příručky, jen aby si vyzkoušeli novou inkarnaci toho, co už stejně mají doma. A dál proto hrají svou starou oblíbenou edici. Toto jim může ukázat, v čem je nová edice jiná, aniž by hráči museli investovat peníze. (A pokud se chytí, tak stejně investují, protože jsou to většinou geeci. :-))
Autorská citace #45
7.7.2014 22:11 - ShadoWWW
noir píše:
Basic je háček na hráče starších edic. (...) Pro začátečníky není ani náhodou

Proto jsem se rozhodl, že v překladu nazvu Starter Set "Pravidla pro začátečníky" a Basic D&D nazvu

(Je to trochu kostrbaté, ale to je převodem na jpg, v PDF to vypadá dobře.)
Autorská citace #46
7.7.2014 22:38 - wlkeR
Dle mého názoru je všechno ok. Jediná mezera jsou lidi co by chtěli začít ALE zadarmo. No, nemůžeme mít všecko.

Co se týče pořadí výroby postavy, já většinou čísla nahazuju až daleko po volbě rasy/povolání. A nikde nevidím zákaz změny pořadí :D
Autorská citace #47
8.7.2014 06:54 - Arten CZ
ShadoWWW píše:
Proto jsem se rozhodl, že v překladu nazvu Starter Set "Pravidla pro začátečníky" a Basic D&D nazvu "Pravidla pro pokročilé"

Kdybych si to zde nepřečetl, tak bych v tom měl docela bordel... Proč vidíš problém přeložit názvy a používat je tak? Startovní sada a Základní pravidla?
Autorská citace #48
8.7.2014 07:48 - Vojtěch
Taky bych zauvažoval, zda by nebylo by lepší to pojmenovat to něco jako Základ, nebo systému. Pravidla pro začátečníky na druhou stranu by na tu krabici seděly.
Autorská citace #49
8.7.2014 08:28 - noir
ShadoWWW: Mě to taky nesedí. Spíš bych byl pro něco jako Základní pravidla.
Autorská citace #50
8.7.2014 08:48 - sirien
ShodoWWW: upřímně, kdybys nenapsal, že to bereš z překladu, myslel bych, že si z toho děláš srandu... pravidla pro pokročilé fakt moc... nesedí.
Autorská citace #51
8.7.2014 08:55 - ShadoWWW
Ohledně překladu můžeme pokračovat v novém vláknu. Je rozhodně lepší se shodnout na něčem lepším, než jsou moje návrhy. :-)
Autorská citace #52
9.7.2014 22:34 - ShadoWWW
Ukázka ras z PHB, hlavně jaké rasy tam budou:


A ještě ukázka trpaslíka (text je shodný s Basic D&D)
Autorská citace #53
9.7.2014 22:36 - ShadoWWW
Oproti playtestu chybí vykovaný (warforged) a šotek (kender). Jestli tam bude drow jako podrasa elfa je otázka. Ale vykovaný byl potvrzen jako součást DMG.

Mně se to líbí hlavně z hlediska layoutu. Má to přehlednost 4E a krásu 3E. Ten drop shadow na podklad a ten "trhaný papírový" přechod pomocí nástroje tužka a vůbec celkové zakomponování je prostě nádhera! Jen fonty mohly zvolit trochu hezčí. Ty se jim imho v 5E moc nepovedly.
Autorská citace #54
9.7.2014 22:48 - wlkeR
Jo, styl vypadá dobře. Už jsem teda potkal wtf ilustrace (včetně dost divnýho použití toho "trhanýho papíru") ale zrovna tenhle příklad hezkej. Warforged ani Kender mi nechyběj, myslím, že core + nejpopulárnější rasy tam jsou.

Řekl bych že Drow bude podrasa, už jen páč Elfiska maj 5 stránek, zatímco zbytek ras 3.
Autorská citace #55
10.7.2014 07:37 - Merlin
shadowww: nepřekládal se warforged jako válkovaný?
Autorská citace #56
10.7.2014 09:14 - ShadoWWW
Merlin: v klíči tady na Kostce je pouze vykovaný. Nevím, jak je to tam dlouho, ani kdo to tam dával, ale je to tam už asi hodně let.
Autorská citace #57
10.7.2014 09:17 - Vojtěch
Válkovaný je sice doslovný, ale příšerný výraz. Když už, tak bych raději Kovaný
Autorská citace #58
10.7.2014 09:18 - Merlin
Hmm...vidíš a já celou dobu žiju v vtom, že to překládáme finálně jako válkovaný :)
Autorská citace #59
10.7.2014 09:18 - Merlin
Vojtěch: my ho používáme dlouhodobě a mě právě příjde jako nejen doslovný, ale i dobrý výraz :)
Autorská citace #60
10.7.2014 09:33 - Vojtěch
Bohužel výsledky snahy překládat vše často připomínají snahy našich puristů s čistonosoplenami a tak dál. Tohle je pro mě jeden z nich. Člověk neznalý věci neví, jestli to je z války, nebo z váleného plechu.
Autorská citace #61
10.7.2014 09:53 - Merlin
Vojtěch: ale to je dobře :) to se mi právě na té češtině líbí..
Autorská citace #62
10.7.2014 09:56 - Vojtěch
Já myslel, že by překlad měl pokud požno oslovit co nejvíc lidí a neodradit. Puristické snahy sice pár lidí nadchnou, ale dost dalších to odloží, protože je to divně vypadající a prkenné.
Autorská citace #63
10.7.2014 10:16 - ShadoWWW
Důvod, proč ho do 5e nedali, je: "Čekáme, až jak se dohodnou na Kostce s překladem."
Autorská citace #64
10.7.2014 10:26 - Vojtěch
Důvodem, proč tam není, je, že jsou zase Realmsy "Core" setting a zatím nevymylseli do kterého z Dales posadí fabriku ;)
Autorská citace #65
10.7.2014 10:30 - noir
Vojtěch: Mám pocit, že vyšel nějaký článek, který situoval fabriku na Lantan. Ale ten šel ve 4e pod hladinu, takže žádní další už nebudou. I když 5e možná vrátí Toril před 4e, nebo nějak ty změny vyneguje...
Autorská citace #66
10.7.2014 10:35 - Alwaern
Nemusí tam posadit fabriku, stačí, když dorazí loď z Realmspace, potažmo ze Sigilu, naložena plecháčema s válcovnou.
Autorská citace #67
10.7.2014 10:37 - Vojtěch
To se vám jednou Bruenor strašlivě sťal a napadlo ho, že to nemá cenu chlastat sám... no a byli tady.
Autorská citace #68
10.7.2014 20:17 - noir
Asi bude komiks Baldurs gate: https://www.facebook.com/dungeonsanddragons/photos/a.98724281070.125189.73340321070/10152515655531071/?type=1
Autorská citace #69
11.7.2014 14:05 - ShadoWWW
Starter set se dostal do první desítky bestsellerů Amazonu. (Jednu chvíli byl dokonce na 8. místě.)

Figurky postav ze Starter Setu!
Autorská citace #70
11.7.2014 14:10 - noir
Tak ta cena je fakt skvělá, o tom žádná...
Autorská citace #71
11.7.2014 16:58 - ShadoWWW
twitter píše:

@jephlewis : There's an alpha of D&D 5e's PHB floating around. Not sharing the link because reasons, but figured @mikemearls would want to know. #dnd5e
@mikemearls : Thanks! Info passed along.

Ta dobrodružství od Koboldů vypadají čím dál zajímavěji.
Autorská citace #72
11.7.2014 18:04 - Vojtěch
Tak Koboldi umí...
Autorská citace #73
11.7.2014 19:42 - Alwaern
OT: pokud recentně sledujete 4chan thread pro DnD 5e, pak tady mám pro všechny obrázek :)

How to kill a dragon in 1 round
Autorská citace #74
12.7.2014 08:53 - ShadoWWW
Tiefling z PHB.


Autorská citace #75
12.7.2014 08:54 - ShadoWWW
Miniukázka z barda (PHB):
Autorská citace #76
12.7.2014 11:18 - wlkeR
Arghhh nejdelší prázdniny v historii >.< Už aby to bylo.
Autorská citace #77
12.7.2014 12:51 - noir
Thiefling je asi prvbí ilustrace, co se mi nelíbí...
Autorská citace #78
14.7.2014 07:06 - ShadoWWW
Wizardi právě dokončují Monster Manual. Ať se snažili sebevíc, nakonec stlačili obsah na 352 stran, tedy o 10% víc (+32 stran), než bylo v plánu. Nechtěli totiž ani zkracovat fluff, ani vyřadit nějaké nestvůry. Cenu se rozhodli zachovat.
Autorská citace #79
14.7.2014 09:36 - ROBOcop
Jeden horky sken - Startovní sada
Autorská citace #80
14.7.2014 09:46 - ShadoWWW
A mapy pro hráče ve vysokém rozlišení.
Autorská citace #81
14.7.2014 18:42 - noir
A takhle se, přátelé, dělá PR. O nové edici a vlivu DnD jako megafenoménu článek v NY Times... Dračák to dotáhl do Pevnosti...
http://www.nytimes.com/2014/07/14/books/dungeons-dragons-has-influenced-a-generation-of-writers.html?_r=1
Autorská citace #82
14.7.2014 19:30 - Alnag
Zalistoval jsem tím starter setem (víc z hlediska DMa než hráče) a musím říct, že když jsem u nestvůr narazil na kouzla (nerozepsaná, normálně odkazy do pravidel), uvědomil jsem si, jak moc jsem rozmazlený ze 4e. Ano, takhle to bylo ve 3. edici (a asi to tak je v Pathfinderu, předpokládám), ale to, že si buď musím to kouzlo pamatovat, předem vypsat nebo ho nalistovat v pravidlech mi přijde jako výrazný krok zpět. Vím jak to chodilo, když jsem DMoval 3e - kouzla, která jsem si nepamatoval nestůvry raději nepoužívaly. Je to škoda, že jim raději nedali cool schopnosti jako to má 13. věk. V tomhle myslím je úlitba bohům starých edic na škodu.
Autorská citace #83
14.7.2014 19:51 - ShadoWWW
Píše:
O nové edici a vlivu DnD jako megafenoménu

Někde jsem četl, že jeden člověk hrál svého času D&D a v něm si rád kreslil mapy na čtverečkovaný papír. A pak ho napadlo, jaké by to bylo udělat hru odehrávající se v podzemí na čtverečkovaných mapách... přišel do vznikajícího iD Software, svůj nápad představil a stal se z něj tvůrce map a mapových konceptů původního DOOMa. DOOM se taky inspiroval D&D systémem zranění... vlastně velmi mnoho herních konceptů, které se objevují v počítačových hrách, mají dokonce většinou přímou souvislost s D&D (lidé, co je přivedli do počítačového světa, jsou bývalí hráči D&D).
Autorská citace #84
14.7.2014 19:57 - noir
Alnag: Mě tohle vyděsilo u jedné ukázky z toho dobrodružství, Přišlo mi to jen zastaralé a zbytečné. Zrovna u tohohle jsem si myslel, že 4e nestvůry dělala výborně... Jo, PF to má stejně.
Autorská citace #85
14.7.2014 19:59 - noir
Shadowww: Jo,to jsem četl letos na guardianu, mám to v záložkách: http://www.theguardian.com/artanddesign/2014/jan/27/how-we-made-video-game-doom
Autorská citace #86
14.7.2014 21:00 - ShadoWWW
Alnag: Viděls tam něco, co tě naopak (pozitivně) zaujalo oproti 4e?
Autorská citace #87
14.7.2014 21:04 - wlkeR
Mně 4e nestvůry moc hrát nejdou, abych pravdu řekl, pokaždé zapomenu na nějakou auru/minorku/trigger/???/profit a hráči to pak mají děsně lehké. Essentials udělalo krok k blbuvzdornosti, ale přísahám že ani s Monster vaultem přečtenym, opoznámkovanym a předpřipravenym to nedávam. Monstra byla cool, ale prostě ty staty se nedaly (a v paragon tieru už se ve svých statech nevyznaj ani postavy, takže combat je děs). Nevim jak pro profíky, ale my casual hráči to nedáváme.

5E monstra jsem zatim nehrál, nejdřív chci dojet 4kovou kampaň.
Autorská citace #88
14.7.2014 21:41 - Alnag
ShadoWWW píše:
Alnag: Viděls tam něco, co tě naopak (pozitivně) zaujalo oproti 4e?


Líbily se mi ilustrace. A taky mapy... v první chvíli jsem měl dojem, že ty mapy už jsem někde viděl, ale myslím, že stejný ilustrátor dělal nějakou generaci map pro Dungeon (svého času). A obecně ty mapy vypadaly smysluplně, což je plus. Větší detail zatím nemám, jsou to první dojmy.
Autorská citace #89
14.7.2014 22:28 - ShadoWWW
Dělal třeba tu slavnou mapu pro Forgotten Realms Campaign Setting (3e), ale i mnohé mapy v 4e. Teď mu vyšel jeho dungeon styl pro CC3 viz zde nebo ukázka mapy zde. Spolupracuje taky na nové verzi CC3, zvané CC3+.

Ukázka z jeho CC3 stylu:


Dobrý je, že se domluvil s ProFantasy na tom,že ten jeho "venkovní" styl, ve kterém jsou mapy Forgotten Realms, bude defaultní styl CC3+.

Autorská citace #90
14.7.2014 22:46 - Gurney
Alnag píše:
...kouzla (nerozepsaná, normálně odkazy do pravidel)...

To me taky troch zarazilo. Z povahy spellů v 5e je sice do statbloků nejde vypsat celé, ale malý hint na téma aspoň dmg (u bojových kouzel) nebo velmi hrubého popisu o co vlastně jde by nebyl úplně od věci. Aspoň ne v něčem co se jmenuje "Starter set" a těch spellů zas NPC tak moc nemají.

ShadoWWW píše:
Někde jsem četl, že jeden člověk hrál svého času D&D a v něm si rád kreslil mapy na čtverečkovaný papír. A pak ho napadlo, jaké by to bylo udělat hru odehrávající se v podzemí na čtverečkovaných mapách... přišel do vznikajícího iD Software, svůj nápad představil a stal se z něj tvůrce map a mapových konceptů původního DOOMa.

Proto má taky DOOM tak skvělé mapy, ta inspirace staršími D&D moduly je tam hodně vidět.
Autorská citace #91
15.7.2014 01:00 - Vojtěch
Co se kouzel týče, tak by bylo fajn, kdyby použili v 3E ty popiskyc co měli na začátku kapitoly, kde byly přehledy kouzel pro jednotlivá povolání.

Jako tady
Autorská citace #92
15.7.2014 01:04 - ShadoWWW
Vojtěch: To v 5e je. Např. str 82 v Basic D&D.
Autorská citace #93
15.7.2014 06:27 - ShadoWWW
V noci hráli Wizardi další část dobrodružství ze Starter Setu. Záznam.

Project Morningstar (alias DDI 5e) začal s registrací beta testerů. Přihlaště se ZDE.
Autorská citace #94
15.7.2014 06:55 - ShadoWWW
Převod statistik nestvůr z 1e do 5e.
Autorská citace #95
15.7.2014 08:47 - ROBOcop
Startovaci sada v jednom optimalizovanem souboru.
Prirucka pro hrace v hodne alfa verzi. Spis jen pro zajimavost.
Autorská citace #96
15.7.2014 09:36 - Vojtěch
ShadoWWW: já myslel jako dávat to k potvorám...
Autorská citace #97
15.7.2014 22:20 - ShadoWWW
Ukázka zázemí v PHB. Text je stejný jako v Basic D&D, přibyla akorát ilustrace.

Autorská citace #98
16.7.2014 13:52 - wlkeR
Během překladu starter dobrodružtví jsem dospěl k závěru, že se mi líbí a rád bych si ho zahrál. Jak ale na to, když široko daleko nikde? Tož jsem si ho zkusil sólnout (zatím 1. část). Zatím dojmy:
- Na jednu stranu otrava při combatu listovat Appendixem B (extrémně otravné když jsem si to natáhnul do tabletu). Na druhou stranu gobliny a vlky jsem po prvním střetnutí znal nazpaměť (a to mám paměť dost mizernou bych řekl), bugbeara po pár kolech taky.
- 2k10+2 damage na 1. levelu FAKT bolí. Měl jsem víc štěstí než rozumu.
- Combat běží velmi svižně. Vzhledem k omezenému množství spolubojovníků (0) jsem musel hodně improvizovat a systém advantage/disadvantage je v tomhle velmi flexibilní (hlavně člověk nemusí stackovat milion modifierů).
- U skillů jsem zatím nepotkal contest, protože nakonec je stealth většinou porovnávaná s pasivním vnímáním. Stanovování DC je velmi přímočaré a snadno se pamatuje (10, 15, 20 atd).
- 2-weapon fighter = op, teď jsem na lv 3 kterým by pomalu mohl začít crit-fest (pokud mi kostka bude dále přát).
Autorská citace #99
16.7.2014 15:11 - ShadoWWW
wlkeR: Kdybys chtěl a našel by se ještě někdo, mohli bychom ho zkusit zahrát přes Google Hangouts.
16.7.2014 15:12 - wlkeR
Later that day: Vážně? Vážně contest Stealthu s PASIVNÍM VNÍMÁNÍM? Víš co, 5E, trhni si nohou. Pasivní budu nadále brát jako DC >.<
16.7.2014 15:16 - Quentin
Já bych to určitě zkusil, pokud mi nebude zase blbnout net.
16.7.2014 15:16 - Naoki
Já bych si to rád zkusil, jen se obávám že vzhledem k časovému rozdílu to bude těžké skloubit :)
16.7.2014 15:16 - Nachtrose
ShadoWWW, wlkeR: ja!
16.7.2014 16:16 - kin
Já taky, já taky rád! :)
(připravuji kampaň v 5e, tak si to alespoň pořádně vyzkouším .)
16.7.2014 16:17 - wlkeR
Lol problém je ten že snad každý z nás to dobrodružství aspoň prolistoval... A další problém že mi momentálně došly postavy, protože dobrodružící tělocvikář z kouzelnické univerzity se trumfuje těžko XD DMovat se mi v tomto čase moc nechce, dokončuju 4E kampaň a plánuju 5E co nejdřív jak vyleze Tyranny.

Narazil jsem na první velké zklamání, související právě s výše zmíněným Contestem v případech Stealth/Perception. V rámci dvou stránek je systém použit pokaždé jinak - poprvé jde o opravdový contest pasivní Perception vs Stealth (s tím že remíza dopadne bůhvíjak), podruhé o jakousi imitaci hodu Stealth proti DC danému passive Perception, ale je tu výjimka, že je-li hod = DC, pořád je to neúspěch. Říkal jsem od začátku že contest je svinstvo a dělá neskutečnej bordel, a tohle je toho, řekl bych, důkazem.

EDIT: Na třetí stránce nalezen TŘETÍ druh tohoto otravného contestu. Vážně, proč? :((
16.7.2014 17:23 - Nachtrose
Treba ja to jeste ani neprolistoval.
16.7.2014 18:22 - Quentin
Já taky ne.
16.7.2014 18:32 - ShadoWWW
Já taky ne.
16.7.2014 18:39 - Sparkle
Mně se to jen tak číst nechce. Nezahrajem si to v Praze? Třeba do tý doby dorazí ty fyzický starter sety.
16.7.2014 20:14 - wlkeR
Buď máte úžasně silnou vůli, nebo jste línější než já.

Praha je daleko :(
16.7.2014 20:42 - ShadoWWW
Mně přijde na Google+ dobrý, že člověk nemusí řešit čas strávený cestováním. Co se týče pátrání/vnímání, tak na to vznilo celé vlákno.

Neboli také tyto přklady:
Píše:
Perception gets you the evidence. Investigation tells you what the evidence means.

Perception: There's tracks here, cleverly hidden. Looks like boots.

Investigation: From the heel depth, I gather the person who made these tracks weighs 180 lbs. And the stride length suggests a height of around six feet. We can rule out dwarves, halflings, & elves. The prints are too narrow for Orcs. This was a human - and given the clever way he hid his tracks, he's a hell of an outdoorsman. Keep an eye open for snares and traps. Clever bastard.
------------------------
Perception check to notice the secret door. Investigation check to work out how to open it.
16.7.2014 21:21 - Vojtěch
Wlker: Tak udělej skupinu profesorů a studentů na výletě? Jediný kdo by kouzlil je školník, který má toliko kouzla, které lze užít k úklidu, nebo opravám ;)
16.7.2014 23:02 - Quentin
Sparkle: Jsem pro, když to nebudu muset vést :-)
16.7.2014 23:29 - wlkeR
ShadoWWW no JO ale stopování je - gasp! - na Survival! Tedy přežití! Když jsem to překládal, musel jsem se umívat pod fousy, páč "postava co uspěje v hodu na přežití... najde stopy, yay).

A spíš než o konkrétní skilly mi jde o demenci mechaniky Contest a jejího uplatnění, protože si jednou krásně zvyknu na to, že hod >= DC -> úspěch a najednou je to POKAŽDÝ JINAK, pokud se vůbec někdo obtěžuje to říct. Jako jasně, DM je poslední arbitr, ale proč ho zatěžovat takovou s prominutím ***ovinou? WTF, D&D?
17.7.2014 22:33 - ShadoWWW
Wizardi dnes prozradili, že ilustrátorem obálky Monster Manualu je Raymond Swanland.

wlkeR: Nějaký termín, kdy by se ti hodilo hrát? Co takhle některý všední den příštího týdne od 18:00 CET? Než se vrhnu do revizí a nutně se tak dozvím obsah dobrodružství, rád bych si ho předtím zahrál. :)
18.7.2014 09:46 - wlkeR
No, proč ne. Jen se budu muset naučit zprovoznit Hangouty. Ćas mám téměř libivolně (prázdniny).
18.7.2014 10:23 - ShadoWWW
Super. QuentinW má velké zkušenosti se zprovozňováním přenosů na Hangoutech, tak snad poradí víc. :-)
18.7.2014 11:47 - wlkeR
OK. Jen - budeme psát, nebo mluvit? V prvním případě bych mohl bejt schopnej doplnit naše počty z řad mých hráčů.

EDIT Asi by to chtělo založit nové vlákno. Jen tu na to nikde nevidím tlačítko D:
18.7.2014 12:24 - wlkeR
Jinak zpět k původnímu tématu - další postřehy k 5E, zejména combatu na nižších úrovních:
- Všechno je hodně o kostkách. Když nepřejí, hlavně v iniciativě, dá se umřít strašně snadno, i když jste třeba lv 2 nebo 3 proti potvorám s CR 1/2.
- Překvapení = často auto win.
- Přesila s více útoky za kolo + advantage = mixér.
- Přesnost příšer je akorát. Plecháček se štítem odrazí dost útoků, squishové v leatheru/clothu by se měli sakra zajímat o to, kde je nejbližší cover.
- I v rozhraní ToTM je fajn využívat terénu. Jedna věc je cover, jiná různé srázy/oheň/voda/??? Jasně, většina z toho má menší damage output než nabušenej hrdina, ale zvláště důležité často bývá dostat se na chvíli z dosahu smrtících zbraní. Co tím chci říct je, že 5E pořád úplně plnohodnotně neodměňuje neútočné akce (resp. takové které nedávají čistou, co nejvyšší damage), ale různé úhybné manévry vám pořád můžou zachránit krk spíš než "zabijte to dřív než to zabije nás." Protože to dřív zabije vás [citation needed].
18.7.2014 17:18 - Sparkle
Starter sety dorazily do Prahy.
18.7.2014 18:00 - ShadoWWW
18.7.2014 18:00 - ShadoWWW
Ukázka z Morningstaru:

18.7.2014 18:19 - Alnag
Co je to morningstar?
18.7.2014 18:22 - ShadoWWW
5e varianta DDI - zkrátka elektronické nástroje určené pro hráče a DM. Oproti DDI to nebude v Silverlightu a půjde to načíst i na Androidu, iPhonu a iPadu.
18.7.2014 18:29 - wlkeR
Proč Dragonborn vypadá jak mindflayer?

Android FTW <3
18.7.2014 19:24 - Vojtěch
Protože Silver Dragon asi né?

18.7.2014 19:42 - uzdil88
Alnag píše:
Co je to morningstar?


Morningstar - jitřenka ale taky to je taková ta ostnatá koule na řetězu. vyhledej si na googlu "morningstar flail"

Kde jsi to viděl? V těch obrázkách nad tvým postem jsem to nenašel (ne,že bych to nějak dlouho hledal :-) )
18.7.2014 20:24 - Vojtěch
V D&D je to ostnitá koule na klacku, tedy bez řetězu. S řetězem už je to flail. V 3E to byla hlavně užitečná zbraň poboční na nižších úrovních, protože to byla simple weapon, tedy s tím uměl kde kdo, medium weapon, tedy se nechala používat v jedné i obou rukách (power attack, heh heh) a dával jak piercing, tak bludgeoning damage, takže se s tím nechaly zranit věci, na které meč, nebo sekera nestačí.
18.7.2014 20:42 - ShadoWWW
uzdil88 píše:
Kde jsi to viděl? V těch obrázkách nad tvým postem jsem to nenašel (ne,že bych to nějak dlouho hledal :-) )

Alnag samozřejmě ví, co je to zbraň morningstar, on reagoval na můj post.
ShadoWWW píše:
Ukázka z Morningstaru:

:-)
18.7.2014 21:32 - ShadoWWW
Nové zázemí poustevníka (z PHB):

18.7.2014 22:56 - wlkeR
Vidim jisté silverovské rysy, ale proč je proboha reskinovali způsobem kdy vypadaj jak ty hybridi z Dragonlance (draconian)? Nebo je chtěj sloučit do jedný rasy? Ach, nová edice, miluju tě, ale někdy fakt nedáváš smysl.
19.7.2014 00:02 - ShadoWWW
Před chvílí Wizardi vydali předpřipravené deníky postav ze Startovní sady v PDF.
19.7.2014 07:38 - Vojtěch
Wlker: Mám za to, že to krapet může souviset s tím, že Dragonborni budou vypadat jinak v Realmsech a jinak v Greyhawku.

Možná se taky vrátí k základnímu původu dračích/demihuman hybridů z 3E, kdy se tímto stávali základní rasy po jakémsi rituálu ve jménu bahamuta, aby bojovali s Dragonspawn armádami Tiamat namísto toho, že dragonspawní města spadla z nebe alá 4E.
19.7.2014 17:14 - ShadoWWW
Zajímavost: 5e pravidla se na několika místech odkazují na hru Three-Dragon Ante set, což má být karetní hra ve světech D&D. Je to ale současně i hra z produkce WotC, která byla svého času přeložená i tady na Kostce do slovenštiny v rámci 4E jako Dračí trojboj. (Odkaz ke stažení už bohužel nefunguje).
20.7.2014 11:21 - wlkeR
Never solo a dragon.

Draci jsou v 5E docela nabušení. Mají tunu životů, vysoké AC a dobré pozorování, o devastujících útocích (12d6 damage dechem? Jasně) nemluvě. Sejvy jsou rozumné, ale i půl damage bolí. Dovedu si představit, že ten zelenej mazlík ve Starter Setu (což není spoiler, páč je přece na coveru) zvládně wajpnout družinu bez problémů, hlavně jestli vyhraje iniciativu. Jsem zvědav, jestli si na něj ShadoWWW a spol. troufnou.

A mluvě o nich, ještě jsou volná 2-3 místa v hangoutu - pokud se nezaplní začátkem týdne, půjdu rekrutovat mezi svoje hráče.
20.7.2014 12:05 - Element
Nechtelo by se vam z toho udelat podcast? Nevim jak moc je to technicky narocne.

Jak jste se nakonec domluvili s tema webkama? Museji byt nebo ne?
20.7.2014 15:27 - wlkeR
Minimálně já nevím k čemu webkamera v online hraní je, pokud si lidi nechtějí kompenzovat smrt postavy kritkou bordelu v DM pokoji. Diksusi k online hraní ale pls k příslušnému tématu.
21.7.2014 12:51 - ShadoWWW
Dnes vyšel článek o featech v PHB. Jeden mě zaujal: Mage slayer.
21.7.2014 19:07 - noir
Ty obrázky jsou fakt super: http://boingboing.net/2014/07/21/an-exclusive-look-at-the-new-d.html
21.7.2014 20:02 - ShadoWWW
Pěkný. A dokonce je tam jedna stránka z černokněžníka (warlocka), co dosud nebyla zveřejněna.
21.7.2014 20:19 - wlkeR
Wayne Reynolds <3

warlock vypadá, že bude mít vždycky jen nej-OP spelly pro danej level a zbytek se nějak vyflikuje boonama - zajímavý mechanický prvek, ale když se zatím pro encouters rozhoduju mezi war-bbn-sorc tak Warlock šel maličko dozadu.
24.7.2014 08:38 - ShadoWWW
V pátek jde do tisku Bestiář.

Ukázka z Příručky hráče - odbornost Hospodský rváč:


Kouzla jako power cardz.
24.7.2014 09:04 - wlkeR
THE RETURN OF GRAPPLE! Ach ta nostalgie. *suší slzičky*

Ty karty jsou dobrej nápad, ale myslím že už jasně vyplynuly z 4E. Zatím jsem teda nad casterem nijak extra neuvažoval, ale vypadá to, že popisy kouzel teď mají rozumně dlouhé popisy, za což palce vzhůru.
24.7.2014 09:16 - Babaj
parada.. aspon si to nemusim vystrihavat jako do ted :_)))
24.7.2014 09:17 - Vojtěch
V 4E nebyl grapple?
24.7.2014 09:29 - Babaj
je tam
24.7.2014 10:01 - ShadoWWW
V 4e se jmenoval grab
v Basic D&D 5e zas grappling
24.7.2014 10:26 - wlkeR
Grab právě bylo dosti omezené - prostě člověk někoho chytil, no a co pak? Myslím že to ani nebylo moc op, vzhledem k tomu, že to nepoužívají ani moji power hráči. ANI TY CO HRAJÍ ZA SUKUBY. Grapple jako fakt GRAPPLE bylo myslim v nějakém obskurním featu/class buildu (hmm, Dark Sun, maybe?), ale už si to nepamatuju.
24.7.2014 10:27 - ShadoWWW
Přesunul jsem to, kde to má být. :-)
24.7.2014 11:07 - Vojtěch
Jsem si říkal, že jsem ho tam viděl...
24.7.2014 14:26 - ShadoWWW
Napadlo mě: jaké znáte blogy/fóra/osobní stránky, kde se diskutuje/hraje/mluví o Dungeonds & Dragons na českém internetu? A tím nemyslím, že jednou někdo někde založil diskuzi, co brzy umřela, ale něco aktivního. Nemusí to být jen fórum, diskuze, ale třeba i stránky nějaké aktivně hrající skupiny nebo fanouška vydávajícího doplňky. A nemusí jít jen o 5e, ale i o jinou edici (ale ne jinou hru).

Když jsem zkoušel trochu googlit, abych si udělal představu, tak o 5e to našlo většinu odkazů na Kostku, pak něco málo na RPG F a pak už jen na obchody s produkty. No, vzhledem k tomu, že na RPG F to není poslední dobou diskuze, ale spíš jen výkřiky do tmy, tak je to docela smutné. Přitom na počátku vydávání 4e o něm psalo nejen RPG F a Kostka, ale i třeba Rommikův blog a našel jsem tehdy i několik blogů se skupinami, co ho hráli.

A přitom na anglických webech je toho hromada. Nejen na zavedených fórech, ale i spousta blogů (např. Harbinger of Doom), podcastů nebo youtube videí.

Abych to shrnul: Znáte
- Blog/fórum/podcast/youtube kanál nebo cokoliv jiného o D&D
- Aktivní, ne umřelý
- O jakékoliv edici D&D
- Česky
?
24.7.2014 14:30 - ShadoWWW
Jinými slovy, zajímalo by mě, jestli je Kostka s D&D skutečně takový unikátní skleník, jak se zdá.
24.7.2014 14:36 - wlkeR
Já bych řek že jo, měl jsem takové tendence založit blog, ale meh, takových je tuna v AJ. Možná kdybych psal česky, jsem slavnější. A dostávám do komentů míň spamu.
24.7.2014 14:44 - Element
Nee, nedavno jsem se snazil sehnat hrace, takze jsem prolizal kde co a vazne nic neni. Kostka nema vubec zadnou konkurenci.

Pak jsem snizil naroky a hazel inzeraty i do drd stranek/for/blogu/facebook skupin a bylo to o neco min mrtvy, ale ne o moc.

Podarilo se mi najit jen asi dve skupiny, kam bych se mohl pridat, ale obe hraly drd 2, coz jsem zdvorile odmitl.
24.7.2014 14:51 - noir
Shadow: Ne, neexistuje nic. Dokonce ani na Facebooku, nikde. Já si dělal asi před půl rokem analýzu kvůli něčemu pracovnímu - jak peněz, co se v tomhle oboru pohybují, tak počtu lidí. Nula a nula, je to zcela mrtvé. Zábava pro pár stovek, v současné době už reálně spíš pár desítek lidí...
24.7.2014 14:55 - uzdil88
To je docela smutné, ne?
A čím to podle Vás může být? Lenost?
24.7.2014 15:04 - ShadoWWW
Pokud to tak je, jako že asi ano, tak je to větší bída, než jsem myslel.

uzdil: Lenost ne. Na jednu stranu je to dáno samotným stylem RPG. Jakmile si najdeš stabilní skupinu, obvykle nemáš důvod vyledávat další a kvůli kampaňovitému stylu hraní si s těmi pár lidmi vystačíš celé roky.

Pak taky to, že obvykle nemáš důvod vystavovat věci z hraní (dojmy, zápisy, doplňky, dobrodružství) veřejně na internet, protože právě nevidíš zájem ostatních, kteří také buď nemají zájem, nebo na internet kvůli RPG nechodí, nebo prostě neexistují.

A další důvod je ten, že RPG se tradičně šíří externalitami a vyžaduje mainstreamového tahouna, který dokáže přitáhnout do hobby mainstream a odtud pak případně lidi přechází k jiným RPG. Ta jiná RPG jsou většinou s užším zaměřením, speciální. A protože nemainstreamové hry jsou založeny na modelu přechodu od mainstreamu k nim a ne k zaujmutí zcela nových hráčů (i když se jim samozřejmě nebrání), tak pokud umře mainstream, tak pomalu vymírají i ony.

DrD, jako někdejší mainstream, se dokázalo svým stylem vyprofilovat v hodně speciální hru, která nedokáže zaujmout mainstream. A protože neexistuje mainstream, nedokážou přitáhnout nové lidi ani jiné RPG.

Tak to aspoň čtu já.
24.7.2014 15:04 - Element
Proste je to okrajova zabava. Dost nekompromisne tomu konkuruji z jedne strany pc hry a z druhe deskovky. Porad to ma urcite socialni stigma. To co by proslo sitem se jeste odfiltruje na lidi co jsou ochotni delat dm okolo vseho skakat a zbytek odumre. Kdyz uz ti vznikne takovy jedinec, tak to vetsinou zapichne u drd. Na dnd ani nedojde. Kdyz to nema ani hrace, tak se ctenym blogum vznika tezko.
24.7.2014 15:07 - Element
Vznik dnd skupiny v CR ma jen o neco malo min podminek nez vznik zivota ve vesmiru.
24.7.2014 15:22 - noir
Vrabčák: Ani na to sociální stigma jsem nenarazil. Sociální stigma mívají věci obecně známé; RPGčka jsou natolik úplně neznámá, že ani to stigma neexistuje...
24.7.2014 15:25 - York
ShadoWWW: Taky si to myslím. Onstatně jsi to tu postoval jako citaci z nějakého článku od vývojářů 5e: Že DnD má v podstatě povinnost oslovovat nové hráče. A že částečně to teď spadá na Pathfinder.

Ale není to jen o tom, je to podle mě taky o tom, jak moc ten tahoun podporuje sdílenou tvorbu doplňků. V tomhle třeba Fate Core není moc dobrý, protože v něm prakticky všechno vzniká v průběhu hry a na míru jedné družiny. Kromě zápisu ze hry pak prakticky není co sdílet.

Chtěl bych to teď zkusit trochu rozhýbat návratem k úplným základům.
24.7.2014 15:45 - ShadoWWW
BTW Někde jsem četl, že kdyby po pádu TSR nepřevzali D&D Wizardi, tak bychom o papírovém RPG četli už jen v historických knihách. I když bylo D&D tehdy v USA docela slavné, tak právě kvůli "pravidlu mainsreamu" by se nedokázal najít ekvivalent, který by dokázal přivést do hobby dostatek nových lidí.

Zdá se to neuvěřitelné, ale podle té studie by to dopadlo tak, že tedejší hráči D&D by zůstali u D&D, ale noví hráči by D&D hrát nemohli, protože pravidla by nebyla na trhu (Ebay) v dostatečném množství, navíc by ani žádní noví hrái moc nebyli, proože by trhu chyběla propagace.

Sice by vznikly zcela nové hry, které by ale nedokázaly přitáhnout do hobby dostatek lidí. Klon D&D by vyjít nemohl kvůli právům na tehdejší licenci. Nebyl by žádný pokračovatel D&D.

Podle té studie by to dopadlo tak, že by sice vznikly populární počítačové hry na motivy D&D, ale papírové RPG by bylo zábavou jen pár nerdů. No něco jako u nás. :-)
24.7.2014 15:59 - Quentin
Sirien píše:
- zelený hlen (což je fakt nudnej dungeon-crawling enemák s úrovní zajímavosti Gygaxovy želatinové krychle)

WTF?
Já oozu použil čtyřikrát za poslední půlrok a dycky to byl awesome encounter.
24.7.2014 16:02 - wlkeR
Založil jsem blog, nebo spíš myšlenkovou skládku. Oslavujte mě a postavte mi pomník.

Časem na něj nahodím nějaké věci ke kampani a pravidlům.
24.7.2014 17:01 - sirien
York: nesmysl. Fate úpravy pro jednu skupinu pokud jsou zajímavé může použít ke kdo. O to víc, že ve Fate lze obvykle úpravy pro A často snadno překlopit i pro B, C, D a E.

Samozřejmě pokud hraješ vanilla Fate a úpravy jsou jen o tom kde co jak na co používáš tak není moc co sdílet. V tomhle mají paradoxně horší systémy jako třeba DrD výhodu, podobně více tematicky zaměřené systémy, protože se v obou nabízí mnohem víc smysluplných úprav ke sdílení.
24.7.2014 17:12 - York
Sirien: Měl jsem namysli spíš dobrodružství, potvory a podobné věci. Ne, že by to ve Fate nešlo, ale prostě to k tomu tolik nevede.

Ohledně systémových úprav souhlasím. Obecný a ještě navíc vyladěný systém nedává až tak moc prostoru ke smysluplným úpravám, o které by mohl mít zájem i někdo mimo jednu skupinu.

Každopádně přesně z těhle důvodů volím jako formát dungeony - snadno se tvoří a dobrý dungeon ocením, i když si dokážu vymyslet vlastní.

Respektive teda nebudou to jen dungeony, budou to ucelené balíčky dungeon + potvory + stučný nástřel settingu + magické předměty v daném dungeonu + unikátní schopnosti pro postavy, všechno v jednom maximálně čtyřstránkovém modulu.
24.7.2014 17:20 - Sparkle
Trošku rozvířím ten váš pesimismus sdělením, že Starter set je beznadějně vyprodán v celé Evropě :)
24.7.2014 17:22 - Nachtrose
Ale u Tebe jsem ho jeste videl "skladem".
24.7.2014 18:08 - ShadoWWW
Sparkle: pár postřehů:
- Německý Amazon hned první den vydání posunul dodávky až na konec července, i pro předplatitele.
- V Černém rytíři měli asi 4 kusy, ale ty byly okamžitě pryč a teď mají datum dodání: na vyžádání.
24.7.2014 18:16 - Alnag
Sparkle píše:
Trošku rozvířím ten váš pesimismus sdělením, že Starter set je beznadějně vyprodán v celé Evropě :)


A všechen jej prý vykoupili fanoušci z D20.cz 8-)
24.7.2014 19:49 - Element
:( Tak to jsem dobre zavahal
24.7.2014 20:09 - wlkeR
Ať žije podpultový prodej :D
<<- organizátor s benefity

Popravdě řečeno jsem u Starteru trochu zaváhal, ale za 350 Kč je to prostě dobrá věc, protože:
- krabice je krásná, a když budou mít core knížky solidní rozměry, prostě je tam vrazím a budu si připadat velmi důležitý.
- snad mám konečně nástroj k rozjetí plnohodnotného D&D kroužku u nás na škole (ikdyž části děcek spíš dám českou verzi.)
- je to prostě první a jediná D&D věc na trhu. Musím jí mít už z principu (curse you, WotC marketing!)
24.7.2014 20:54 - noir
Figurky k Tyranny of Dragons jsou luxusní! https://www.facebook.com/dungeonsanddragons/photos/pcb.10152546137991071/10152546135166071/?type=1&theater
To je taková škoda, že se mi na 5e líbí líbí vlastně úplně všechno - až na pravidla 5e :)
24.7.2014 21:04 - York
Zrovna figurky jdou celkem dobře použít s vcelku libovolnými pravidly ;)
24.7.2014 21:07 - Nachtrose
Budou se dodavat uz namalovane? Protoze paintjob poslednich serii miniatures byl opravdu zalostny... A tyhle vypadaji prilis dobre na nejaky ten seriovy paintjob.
24.7.2014 21:16 - Malabar
Ohledně těch živých stránek, tak já mám blog, kde většinou nahazujeme zápisy ze sezení + občas něco jiného (houserule, popis světa a podob.) Využijí se najde asi jen u mých hráčů.
24.7.2014 21:17 - chrochta
Myslíš? Adresa by nebyla? Já jsem NADŠENÝ čtenář...
24.7.2014 21:25 - ShadoWWW
noir: Počkej si na PHB, nebo DMG. Třeba tě to ještě chytne. :-)

V DMG má být docela rozepsaný boj s figurkami.

Jinak dnes vyšel hodně zajímavý rozhovor s MM. Půvdně jsem myslel, že ho zas přeložím, ale bohužel nestíhám. Zaujal mě hlavně konec:

Píše:
Are there any big surprises coming for fifth edition? Anything you can tell me?

There are definitely some big, exciting surprises coming up. There are easily six things that come instantly to mind that I want to talk about, but I don’t think I can tease anything yet. I can talk about the philosophy behind our approach to the future.

I will completely admit my jealousy for games like Magic: the Gathering or Mass Effect, where you have players on the edges of their seats waiting for the next release. I think in the past D&D relied way too much on a volume strategy, where we did so much stuff that it was hard for people to get excited about any one thing. Book after book came out each month, far faster than anyone could absorb it all.

Our philosophy now is to make everything count. If we release a new super adventure, like Tyranny of Dragons, or a new rules expansion, we want it to be an event. When you add stuff to an RPG, you’re asking all the DMs out there to evaluate their campaigns, learn new options, and then try to implement them. You have to be very careful in how you add things to the game, and very deliberate in making those additions exciting and compelling.

My dream would be a world where new expansions are real events, where people are seeing exciting new ideas and concepts for the game. Even better, as we expand into digital gaming we can bring D&D to life through video games in ways that people have never dreamed. That’s really exciting to me.


A něco pro Quentina :-D

Píše:
We’ve already had DMs cook up conversion guides for earlier editions. We’ll be producing official ones that will be freely available in the fall, once we dig ourselves out from beneath the three core rulebooks.
24.7.2014 21:28 - ShadoWWW
MM také popsal hlavní rozdíl v přístupu k obchodnímu modelu oproti 3E a 4E:
Píše:
By sharing the rules, we’re making it easier than ever for people to get into D&D. For way too long the rules have been a deterrent. So, it’s really about focusing on what’s important – campaigns and adventures – and selling that, while removing barriers to entry.

As far as worrying about sales goes, we’re definitely approaching the business in a different way. In the past, the way to make the business work was to release more and more RPG books. In reviewing sales records, it’s pretty clear that after a few expansions people simply stop buying and many even stop playing. Could you imagine trying to keep up with a boardgame if a new expansion or three came out for it every month?

Instead of flooding the market with an endless tide of RPG books, we’re moving to diversify the business. We have two active MMOs, board games, miniatures, t-shirts, novels, and even more stuff we’re working on.

In hindsight, it’s actually a fairly obvious move. Let’s say you buy the three core rulebooks and then the two volumes of the Tyranny of Dragons campaign. That gives you everything you need for the next 6 to 12 months of gaming. Do I really have much of a chance to sell you more RPG stuff during that time? Why fight that battle?

Instead, what we’re doing is looking at all the time you have when you can’t play the RPG and looking to fill that with more entertainment. In that world, someone who downloads the Basic Rules and likes D&D is a customer. Maybe not for tabletop RPG stuff, but they might want to buy a novel, or try out our new video game.
24.7.2014 21:33 - ShadoWWW
Ohledně streamovaného vysílání se mě jeden člověk ptal, jestli bych nemohl napsat něco o rozdílech mezi Roll20 a Fantasy Grounds.

Je to už několik let, co jsem použil FG pro 4E a shodou okolností dnes vydali velký udpate pro 5e. Tak jsem na něj mrkl a je tam několik moc pěkných vychytávek oproti Roll20. Imho největší nevýhoda je, že FG nemá žádný svůj systém pro video/voice chat. :-( Škoda, že se nedá zapracovat do GH tak jako Roll20. To je největší slabina. Pro samotný engine hraní má ale některé moc pěkné vychytávky, co Roll20 nemá, nebo je nemá tak dobře udělané.

Přemýšlím, že bych nastreamoval pár videí o 5e ve FG. Ale až jak bude čas.
24.7.2014 21:52 - Alnag
ShadoWWW resp. Mike Mearls píše:
In hindsight, it’s actually a fairly obvious move.


No je zajímavé, že Paizo s Pathfinderem tuhle strategii úplně nezvolili. Minimálně dobrodružství chrlí v daleko větší kadenci. A nějak to taky funguje. Taky pohled do minulosti D&D ukazuje, že chrlení příruček (v dobách AD&D masivní) bylo něco, co tu hru táhlo vpřed (i když na druhé straně plné sklady neprodaného zboží při koupi TSR ze strany WotC).
A pak je tu samořejmě ten fakt, že doba se změnila. Dřív ve volném čase gameři četli všechny ty fluff příručky, které pro hraní třeba nikdy nepoužili. Dneska místo toho masí nějaké MMO. Takže kdo ví, třeba má pravdu. Uvidíme.
24.7.2014 21:56 - ShadoWWW
No jejich model je právě o tom,že příjem z knižního D&D RPG bude jen část zisků. Mnohem víc se zaměří na knihy, PC hry (hlavně Neverwinter MMO) apod.

Díky tomu bude mnohem menší tlak na kadenci nových příruček.

U Paiza je PF Path jasný. To je to, co je živí. Pravidla mají jen jako okrajový doplněk. Schválně si všimni, že pravidla mají v SRD zdarma, PDF pravidel za 10 babek... to vše jako vábničku na jejich dobrodružství, které... už nejen nezpřístupňují zdarma na web, ale ani neprodávají samostatné PDF.
24.7.2014 22:11 - Alwaern
OT Derp
24.7.2014 22:15 - Malabar
chrochta píše:
Myslíš? Adresa by nebyla? Já jsem NADŠENÝ čtenář...

Najdeš to na www.bburn.eu ... ale varuju asi píšeme dost jako prasata :)
24.7.2014 22:36 - andtom
ShadoWWW: To asi jenom jedna paní povídala, že Adventure Path od Paiza nejsou dostupná jako samostatná PDF.
24.7.2014 22:56 - ShadoWWW
andtom: máš pravdu, teď jsem se na to díval. Vím, že kdysi mě zmátlo, že to nejde předplatit v PDF, jen v knihách. Ale teď se dívám, že to PDF běžně zpřístupňují v den vydání knihy.
25.7.2014 00:11 - noir
Minulý týden jsem viděl ideální cílovku DnD a dalších stolních RPG her. A vedl jsem bezpočet zcela zbytečných řečí na tohle téma. A bohužel, je to tak, ti lidi to cítí správně: čas papírových her je pryč... Bude to hezký koníček pro úzce definovanou skupinu - ale stejně jako zmizely filatelistické krámky a předtím parukáři, je konec i s tímhle hobby. Pro mladou generaci je (a sorry za mou oblíbenou metaforu) hraní paper RPG něco jako vyrábění elektřiny třením ebonitové tyče o liščí ohon - v době jaderných a přílivových elektráren. Smířit se s tím je fajn začátek...
25.7.2014 00:31 - York
Není to tak. Prakticky všichni mí RPG spoluhráči hrajou počítačové hry, někteří docela hodně. Ty žánry jsou si dost podobné, ale negenerují stejný druh prožitku.

Druhá věc je ovšem globální trend velkých brandů - a DnD je velký brand, a to poměrně silný. A silný je mimo jiné právě proto, že to je tabletop RPG se spoustou úspěšných počítačových implementací. Ta dualita je na něm to, co ho dělá výjimečným a jen blázen by to zaříznul.
25.7.2014 00:52 - noir
York: Ne. Není, fakt ne. Když se ptáš asi 5000 fandů fantasy na DnD a asi 99 procent ti řekne, že PnP fakt ne, má to pro mě docela silnou výpovědní hodnotu. Dualita vím o existenci/ nehraju to - je fajn, jen na tom fakt nic nevyděláš...

Ale mě se to líbí, stává se z toho znovu taková ujetá zábava ujeté menšiny, aneb návrat k fundamentu :)
25.7.2014 02:07 - Vojtěch
Alnag: Ono to chrlení z Paiza zdaleka není takové. Každý měsíc vydají Adventure Path, což je dobrodružství s nějakým settingovým bonusem, příběhem a pár potvorami, takže žádné moc rozšiřování, pak Settingovou knížku o cca 60 stranách, kde občas nějaký ten crunch je a občas je to celé crunch, ale těch je daleko méně. Nakonec každý mėsíc vychází hráčský modulek o nějakých 30 stranách s tematickým zaměřením, kde crunch bývá docela dost.

Celkově tak, vydají něco k 30 stranám včetně předmětů a potvor. Takové ty bichle jako wizardi vypustí jednou za čas a event to je...
25.7.2014 03:02 - sirien
Možná se jednoho dne dočkám i toho že noir některé že svých vždy negativních tvrzení o tom nebo onom doprovodí i nějakým jiným podkladem než svým poetickým žurnalistikým vše vedením. O úpadku a zániku RPG jako hobby čtu od doby co jsem kdysi přišel na RPG F a ejhle... dalších 25 procent celkové doby existence RPG uplynulo a nezdá se, že by náš svět končil. Skoro spíš naopak, Paizo vzkvétá, WotC se zvedá z popela, Evil Hat tvoří šílené hypy na kickstarteru... jestli ono to není jako s tou morálkou, vždy se najde nějaký moudrý noir aby svět poučil o tom, že ta dnešní mládež nemá žádné skutečné hodnoty... ještě zakázat nějaké ty internety a bude to prakticky komplet.
25.7.2014 07:32 - ShadoWWW
Noir: Takže papírové D&D je mrtvé a chceš PC hru? OK. Mrkni SEM - Tyranie draků přilétá do Neverwinteru (s novým Dragonborn packem).
25.7.2014 08:30 - ShadoWWW
Twitter píše:

Hey #dnd folks - the D&D Encounters PDF of Hoard of the Dragon Queen goes live tomorrow! Stores that scheduled should receive an email
25.7.2014 10:50 - Sparkle
noir píše:
Když se ptáš asi 5000 fandů fantasy na DnD


Vidíš, já si zase myslím, že jsi možná nevybral ideální cílovku. Mladí lidé na vrcholu sil, schopní a ochotní trávit čas u počítače, v hospodě, sexem a cestováním, nemají skutečně důvod hrát stolní RPG. Já jsem se taky ke stolním RPG vrátila až mi táhlo ke třicítce, když mi začal pro všecky ty povrchní a virtuální vztahy chybět nějaký hlubší emoční prožitek s real-life lidma u stolu.

Tzn vidím stolní RPG ideální spíš pro starší lidi a rodiče s malýma dětma, který to budou hrát po večerech, když nemůžou / nechtěj do hospody.
25.7.2014 11:18 - Element
Malabar píše:
Najdeš to na www.bburn.eu ... ale varuju asi píšeme dost jako prasata :)

Du na to :D Zatim jsem v roce 2012 a je to dobre syrovy, oni asi nejsou uplne dobrodruzi co?
25.7.2014 11:21 - noir
ShadoWWW: Ale jo, tomuhle věřím. Přijde mi, že tohle je rozhodně budoucnost žánru. Však jsem psal jen o PnP jako o mrtvole...

Sparkle: Možná jo. Jenže my 30+ zase nemáme jinou dost podstatnou věc - ten volný čas. Respektive: hm, ne, asi nemám sílu do toho abych se tu rozepisoval. Tak nějak to cítím, víc asi nejsem schopný písemnou formou sdělit.
25.7.2014 12:17 - Almi
Mno, co se týče věku lidí hrajících RPG, nemusí se nám to líbit, nemusíme s tím souhlasit, ale je to tak to jediné, co se s tím dá dělat. RPG má za sebou období, kdy se jednalo o masovou modní vlnu (v ČR to byla 90. léta a DrD), dnes je to na ústupu.

Sám jsem svůj volný čas letos na Gameconu zasvětil právě zkoumání tohoto trendu a rozhovory s kýmkoli mladým (tj. školou povinným) - prakticky jediní noví hráči papírových RPG se rekrutují z řad lidí, jejichž rodiče je hráli také a díky tomu k nim mají pozitivní vztah. Jinak se jedná pouze o dočasný experiment, cosi jako sexuální experimentování mladých :) Jako, zní to, že jsme hrozně starý, ale je to tak. Ostatně to dokazuje i ústup rpg linií z conů atp.

To, že Paizo a Wizardi a bůhví kdo ještě mají našlápnuto, je dáno dle mého čistě tím, že naše generace už peníze vydělává. A nemá problém je utratit za věci, které milují. Ale VELMI často je nehrajou. Když to zase vztáhnu na GC - oni ty lidi koupí všechno, dokonce i jednou za rok přijedou na GC. Ale už reálně nehrajou, nemají čas, mají děti, rodiny..atd... a max. si tak udělají čas občas zavzpomínat na staré časy. Ať už na GC nebo v hospodě.

Třeba já, co vedu aktivně hry a hraju jsem v jejich očích naprostou výjimkou. nechápou, kde na to beru čas. A o tom to je. Nedělám si iluze, že až slečna C. rozhodne, že nastal sirienův čas a navíc ho pohltí skutečně nějaká práce, bude i o siriena méně ;) Viděl jsem to v KV, odkud pocházím, i jinde. A mohu jen doufat, že lidé, které mám rád, nedopadnou jako můj kamarád B... Sám si díky tomu vážím o to víc lidí, jako je Noir či Sparkle (ale i další) - pracovně vytížený, hromada dětí, manželka a práce...a přesto si najdou čas jak na hru, tak i na teoretizování na nerdských forech. Na které zase mně čas nezbývá :)
25.7.2014 12:20 - York
Almi píše:
Mno, co se týče věku lidí hrajících RPG, nemusí se nám to líbit, nemusíme s tím souhlasit, ale je to tak to jediné, co se s tím dá dělat. RPG má za sebou období, kdy se jednalo o masovou modní vlnu (v ČR to byla 90. léta a DrD), dnes je to na ústupu.


S tím tu asi nikdo nepolemizuje. Imho v tom ale hraje hodně podstatnou roli to, že dneska už není k dispozici dračák (respektive nějaká varianta s podobnými vlastnostmi a přiměřeně moderním designem).
25.7.2014 12:25 - Almi
York: Podle mne nehraje. Dneska každý mladý umí anglicky. Díky PC a netu jsme dnes úplně někde jinde. Prostě není poptávka. Není to fenomén. Toť vše.

Když se dneska bavím s lidmi o papírovém RPG, jediné, nač se chytají, je pár epizodních ukázek z The Big Bang Theory. Prostě je to fakt.
25.7.2014 12:38 - York
Jo, ale to jde spolu ruku v ruce. Nemůže být fenomén něco, co tu prostě není. DnDčko u nás nehraje roli tahouna a nikdy nehrálo, naopak bylo přesně v té pozici druhotného RPGčka - někteří dračákysti na něj přešli, ale málokdo sám o sobě začal DnDčkem (a když, tak proto, že se přidal ke skupině vzniklé z ex-dračákystů). Ani dneska u nás DnD není tahounem a imho ani pátá edice nebude, přestože na to nejspíš má potřebné vlastnosti, protože se nikomu nevyplatí investovat spoustu peněz do její propagace a distribuce, natož do oficiálního překladu a vydání v češtině (nehledě na to, že to Wizardi ani neumožňují).
25.7.2014 12:50 - Merlin
To je ale záležitost především velkých měst. tady v té naší prdelkovici o pár desítkáchtisíc lidí buď rpg hrajete a nepřestali jste, nebo nehrajete :). je ale pravda, že před XXIII lety nás začínalo mnohem víc a z dávné kumpanie jsme zůstali jen dva :) aktivní. Postupně přibyli lidi a zase odešli a pokud vím, už moc nehrajou.
25.7.2014 12:53 - Malabar
Vrabčák píše:
Du na to :D Zatim jsem v roce 2012 a je to dobre syrovy, oni asi nejsou uplne dobrodruzi co?


No to máš pravdu :) i když nějaký vývoj postav směrem k větším hodnotám tam trochu je. Nejdříve byly loajální k penězům a postupně se to překotilo v loajálnost k cechu, resp. jeho „ide“ :) A cejtím, že v budoucnu se jestě trochu polepší (aspoň někteří :).
25.7.2014 13:03 - Quentin
My jsme nějaký tři nebo čtyři roky zpátky hráli s mladejma (14-16let) na MDDM a většinu to bavilo. Někteří vypadali opravdu nadšení. Ale sotva jsme přestali vést hry, přestalo se hrát. Chvíli o založení vlastní hry mluvili, ale nikdy na to nedošlo.

Nejde ani tak o to, že by je RPG nebavily. Nemají vypravěče.
25.7.2014 13:17 - York
Q: S tím může celkem dost pomoct buď vydávání kvalitních připravených dobrodružství, nebo trochu jiný přístup k vedení hry. Obojí bychom už dneska měli umět.
25.7.2014 13:29 - wlkeR
Zejtra přijde Tyranie? Paráda, se budu do toho inboxu po dlouhé době i těšit :)

Co se kouzla PnP RPG týče, můj osobní pohled je ten, že na počítači se oddávám grafickým orgiím, ale pokud chci opravdický příběh, na kompu ho nenajdu. A nevidim způsob, kterým by toho šlo v dohledné době dosáhnout. Ani Nevewinter se svojí Foundry není ono (nemluvě o tom, že příběhy většiny MMOček jsou prostě na h, hlavně když vám vykládáají jak jste vyvolení, načež vám jiný vyvolený vyninjuje moba a musíte čekat na respawn. F* that.)

U nás se ta hra postupně rozrůstá. Řeknu že to táhnu především já a nebudu daleko od pravdy - udržuji při životě dvě domácí hry a jednu veřejnou (další přibude, pokud škola dovolí). Problémem je nejen propagace, ale i velmi obtížný úvod do hry - v Magicu dám nováčkovi půlpaklík karet, ukážu mu hru, vysvětlím pravidla a vykopnu do světa, ať si hraje s kým chce. D&D potřebuje pokud možno stabilní skupinu, lidi na stejné vlně a je kolem toho mnohem víc babrání.
25.7.2014 13:44 - York
wlkeR píše:
Magicu dám nováčkovi půlpaklík karet, ukážu mu hru, vysvětlím pravidla a vykopnu do světa, ať si hraje s kým chce.


Tohle přesně se chci pokusit udělat v rámci té soutěže ve tvorbě minidungeonů. Je to v podstatě přesně stejný princip - maximálně zeštíhlená základní pravidla a postupné přidávání dalších pravidel v modulech. Dokonce uvažuju o tom, že by něco z toho bylo skutečně na kartách, tj. měl bys malý modul s dungeonem a k tomu třeba karty s magickými předměty, které hráčům dáš, když je v tom dungeonu najdou. A nejen s magickými předměty, ale o tom později ;-)

edit:
A tvorba postavy bude spočívat v tom, vymyslet si jméno a vybrat si zbraň. Všechno ostatní se bude získávat v průběhu hry.
25.7.2014 13:47 - ShadoWWW
Wizardi plánují nějaká instruktážní videa pro začátečníky (nejspíš na YouTube). Původně ta videa měla být hotová s vyjitím Startovní sady, ale nestíhají, tak bude později. Dohodit tam české titulky by taky mohlo pomoci propagaci.
25.7.2014 14:11 - wlkeR
York: *cough* Castle Ravenloft *cough*
Tohle přesně je noobmode D&D 4E. Easy? ANO! Prvky rpg? JO! Zabralo to? Ani bych neřek (krom toho že mám šuplata zabraný dvěma kravsky velikýma krabicema).

Imho bývaly časy, kdy faoušky ke hře dotáhly knihy. Nyní kdo chce úspěšnou knihu, potřebuje k ní úspěšnej film. Kdy vyšlo něco D&D-related na obrazovku? Viděl jsem ten seriál z 80. let a chtělo se mi brečet, ze stejnojmenného filmu (i jeho pokračování, tuším) taktéž. Imo vyrobit někdo vizuální orgie (s epickým příběhem!!!!!!!!!!...) a přilípnout těsně před titulky větičku "chcete tohle zažít po svém? Hrajte D&D!" ... Jo, jsme mladý a naivní. Jdu si naházet paladina.
25.7.2014 14:33 - ShadoWWW
Kdy naposledy vyšlo něco D&D-related na obrazovku?

Dračí doupě 3 - Kniha děsivé temnoty (2012)

Další noční můru už prosím né!
25.7.2014 14:44 - noir
ShadoWWW: Mě se ten třetí díl nakonec líbil ze všech těch DnD filmových hrůz nejvíc. Je tam praštěný, až jsem se párkrát zasmál, což se mi u prvního ani druhého nepovedlo...
25.7.2014 15:06 - York
wlkeR píše:
York: *cough* Castle Ravenloft *cough*
Tohle přesně je noobmode D&D 4E. Easy? ANO! Prvky rpg? JO! Zabralo to? Ani bych neřek (krom toho že mám šuplata zabraný dvěma kravsky velikýma krabicema).


Že to pracuje s podobným interfacem (dungeon, karty s vybavením) ještě nemusí nutně znamenat, že se to bude i stejně hrát (jako že nebude).
25.7.2014 15:22 - wlkeR
Pročítám recenze a myslím, že to nerisknu. O__o

York: Nemusí, ale ta možnost tu je, chce-li se jí někdo chopit.
25.7.2014 15:23 - Jerson
Dvě věci:
1) k lákání hráčů na RPG se mi velmi osvědčil film Gamers 2. Posledně se jedná slečna zmínila, že ho viděla a chtěla by zkusit hrát.
2) Fantasy sucks. Většině lidí to nic neřekne, protože mají dojem, že když jsou tam kouzla a meče, tak vlastně můžou dělat cokoliv, nemají se čeho chytit a nebere je to. Ti Gamers to můžou trochu vylepšit, ale v poslední době se mi podařilo oslovit pět holek a všem pěti přišla zajímavá Omega, protože to není fantasy. Dvě nebo tři mají přitom zkušenost s Dračákem.
25.7.2014 15:28 - Quentin
Jerson: Pořád opakuješ, že fantasy sux. Co si myslíš o scifi?
(stargate/startrek/starwars etc.)
25.7.2014 15:40 - ShadoWWW
Ad fantasy sux: V ČR bych tomu věřil. Spolu se sci-fi nemá tak velkou tradici jako ve světě. Naopak ve světě, když se řekne: "Je to fantasy," tak většina to chápe tak, že nejsou tak svázaní např. historickými reáliemi.

Starší lidi zajímá spíš literatura faktu než fantasy, takže pokud jsi to ukázal dospělým lidem, pak to není překvapivé. Naopak děti (7-10 let) dávají mnohem víc přednost dobrodružné a fantasy literatuře než literatuře faktu, takže si troufám tvrdit, že kdybys lovil v této skupině, tak Omegou moc nenadchneš (oproti fantasy).

Faktem je, že děti v tomto věku skoro nemají šanci potkat se s RPG. Většina lidí v ČR se dnes setká s papírovým RPG na střední nebo na vysoké.

Taky je zajímavé, že nerdi (= všichni, co přizpívají do diskuzí o RPG, kromě Jersona :D) mají zpravidla pozitivní vztah k fantasy anebo Sci-Fi. A lidi, které tyto žánry nebaví, jsou obvykle křupkouni, kteří by sami bez nějakého tahouna nehráli.
25.7.2014 15:46 - York
ShadoWWW píše:
Taky je zajímavé, že nerdi (= všihni, co přizpívají do diskuzí o RPG, kromě Jersona :D) mají zpravidla pozitivní vztah k fantasy anebo Sci-Fi. A lidi, které tyto žánry nebaví, jsou obvykle křupkouni, kteří by sami bez nějakého tahouna nehráli.


To není až tak překvapivé, když vezmeš v úvahu, že rpgčka u nás začali hrát, psát a propagovat fantazáci, a že je další hromady fantazáků spoustu let hrály a propagovaly na conech.

Jersonovo tvrzení je, jako už tradičně, platné jen při vhodném výběru vzorku populace. Fantazáky je nejsnazší zaujmout fantasy (popř. scifi) RPGčkem. Jerson má zjevně blíž k lidem s jinými zájmy, takže u nich to pochopitelně neplatí.
25.7.2014 17:32 - Element
noir píše:
Vrabčák: Ani na to sociální stigma jsem nenarazil. Sociální stigma mívají věci obecně známé; RPGčka jsou natolik úplně neznámá, že ani to stigma neexistuje...


IMO rpcka jeste nejsou neznama jak rikas, mozna par generaci se tam dostanou, ale zatim mi to tak neprijde.

Drtiva vetsina lidi, ktery s tim oslovim to zna a slysela o tom. At uz to byl profesor, borec ve fitku nebo kolegyne v praci. OK, neoslovil jsem kvadrilion lidi jako ty, ale ze by o tom nikdo neslysel se mi nestalo.

Naopak, jo znaji to a vi o tom 2 veci, zabira to HROZNE MOC casu, od cely vecer po cely vikend, coz je pro ne naproste sci-fi.

Hraji to tlusti loseri ve strednim veku v mamine basementu. (Tady se to prekryva s pc hrama, legem a jinyma nemacho blbostma).

Potom si jeste nekteri mysli, ze to je nejaky larp a beha se s podomacku vyrobenyma kostymama a zbranema po venku.

Tohle jsem myslel tim socialnim stigmatem, co mam ja zkusenost, drd VSICHNI znaji a maji to spojeny s temi 2+1 vecma nahore.

RPG potrebuji zkratit byrokracii okolo, aby se DM nerovnalo otrok masochista. Nejakym zpusobem dat najevo, ze 100% zazitek neni zabity vikend. A ze pokud budete hrat rpg, tak z vas nevyroste fat hopeless dood.

Docela chapu, ze se wizardi snazi zapojit vic holky.
25.7.2014 17:37 - Jerson
QuentinW píše:
Jerson: Pořád opakuješ, že fantasy sux. Co si myslíš o scifi?

Co si myslím já není tak podstatné, podstatné je, na co nalákáš hráče. Se sci-fi jsem to myslím nikdy nezkoušel, takže nevím.

ShadoWWW píše:
Ad fantasy sux: V ČR bych tomu věřil. Spolu se sci-fi nemá tak velkou tradici jako ve světě.

Nevím jestli by to byl takový rozdíl - možná hodně dělá velikost trhu, ale nevím, s nečeskými hráči jsem nemluvil.

ShadoWWW píše:
Starší lidi zajímá spíš literatura faktu než fantasy, takže pokud jsi to ukázal dospělým lidem, pak to není překvapivé. Naopak děti (7-10 let) dávají mnohem víc přednost dobrodružné a fantasy literatuře než literatuře faktu, takže si troufám tvrdit, že kdybys lovil v této skupině, tak Omegou moc nenadchneš (oproti fantasy).

Nevím, zda bych souhlasil. Literatura faktu obecně zajímá méně lidí. RPG ukazuju lidem vě věku 16 - 30 let, sem tam i víc. Žádné děti, žádní lidé výrazněji starší než já. Ostatně sám jsem se k RPG dostal až v patnácti letech.

ShadoWWW píše:
Taky je zajímavé, že nerdi (= všichni, co přizpívají do diskuzí o RPG, kromě Jersona :D) mají zpravidla pozitivní vztah k fantasy anebo Sci-Fi. A lidi, které tyto žánry nebaví, jsou obvykle křupkouni, kteří by sami bez nějakého tahouna nehráli.

Popravdě, ono je hodně lidí, kteří do žádných RPG diskusí nepřispívají a hrajou ledacos - problém je v tom, že na ně nenarážíme a nemáme si jak udělat obrázek, co je baví.

York píše:
Jersonovo tvrzení je, jako už tradičně, platné jen při vhodném výběru vzorku populace. Fantazáky je nejsnazší zaujmout fantasy (popř. scifi) RPGčkem. Jerson má zjevně blíž k lidem s jinými zájmy, takže u nich to pochopitelně neplatí.

Mé poslední úlovky jsou holky, které se mi ozvyla na Festivalu fantasie. Jedna z nich si šije kostým Éowyn, druhou jsem viděl v jiném fantasy kostýmu. Jedna další hrála DrD, a podle svých slov "v té hře dělala blbosti".
Jak ti sirien může potvrdit, když se na FF hrálo RPG a hráčům se nabízely hry, tak napřed se lidi hlásili na moje nácky (tehdy Druhá válka o svět), pak na Vampire a až zbytek na DnD. Když jsem dalším fantasákům ukázal InSpecters ve stylu Ghostbusters z 80. let, hned další hru chtěli zkusit hrát sami.
Takže nesouhlasím ani s tímhle. Fantasy je slovo, která může takového lidi natáhnout blíž, ale to vůbec neznamená, že by je nejvíc bavilo fantasy RPG.
25.7.2014 17:40 - Element
Yorkuv format je neco, jak bych si to predstavoval i ja, ze by se to mohlo chytit.

Mala serie minidobrodruzstvi, ktere odehrajete pred vecernickem nebo za skolni den o prestavkach, kde priprava = 5 minut cteni pred startem zatimco ostatni poresi postavy.

A od tohodle se odpichnou nadsenejsi nebo pokrocile skupinky dal. Dneska cist setting/adventure book o 200 stranach v aj je pro nejen mlade lidi dost scifi for so many reasons.

Navic podobny trend lze videt i v pc hrach. Driv letelo hardcore, ale dneska se na hardcore hrace zvysoka prdi a vsechno je delane pro casuals. viz. treba starcraft, ja nevim LoL nebo treba WoW.

+ bude se ubirat text a pridavat obrazky.
25.7.2014 17:59 - York
Jerson píše:
Mé poslední úlovky jsou holky, které se mi ozvyla na Festivalu fantasie. Jedna z nich si šije kostým Éowyn...

...moje nácky, pak na Vampire a až zbytek na DnD.


Myslím, že proč se to neprolíná, je vcelku zřejmé. Takhle kdyby v té nabídce bylo třeba tohle, to by pak divné bylo.
25.7.2014 18:16 - sirien
ShadoWWW: já mám rád fantasy jako žánr, ale k fantasy v RPG taky nijak moc netíhnu přijde mi nudná. Generic je pořád totéž dokola jak kolovrátek a nějaká hard core co by byla zajímavá není, protože by pro většinu lidí byla příliš weird. Naopak to co obvykle rád hraju buď nemá úplně obdobu nebo má, ale já ji mimo RPG moc nevyhledávám. Lidé ve svých zájmech obvykle nejsou tak přímočaře jednodušší.

Quentin: rozlišoval bych sci-fi a seriálové sci-fi. Seriály dělají prostředí bližší a známější a berou z toho pryč dojem složitosti a "vědeckosti", to dělá hodně.
25.7.2014 18:25 - York
Vrabčák: Když jsem před časem na netu hledal dungeony (staré DnD moduly a podobně), tak jsem jich několik zavrhnul kvůli rozsahu. A to ne proto, že bych neměl čas to číst, nebo si ho nechtěl udělat, ale proto, že to na mě bylo moc informací najednou a bál jsem se, že v tom při hře budu coby DM plavat.

To, že lidi nemají čas, je podle mě z velké části mýtus. Ano, jsou nepochybně i tací, co tráví většinu času prací a tu trochu, co jim zbyde, s rodinou. To je ale extrém. Většina podle mě tráví volný čas u televize, v hospodě, na chatě, na facebooku, sledováním videí na Youtube, hraním počítačových her a podobně.

Další hromada lidí se syndromem "nemám čas" ho nemá proto, že si ho plánuje a rozvrhuje předem na různé aktivity. Takže jeden večer jdou třeba do divadla, druhý na koncert, třetí na oslavu kamarádových narozenin a pokud si s nimi dopředu a včas nezabookujete nějaký konkrétní termín, tak si na něj prostě domluví něco jiného a pak ten čas opravdu mít nebudou.

Druhá věc je čas, který tím je třeba trávit mimo vlastní herní session. Já mám třeba stolním RPGčkům vyhrazenou opravdu hodně vysokou prioritu. Na hry, které chci hrát, jsem ochoten si čas vyhradit prakticky kdykoliv. Což neznamená, že bych v tu dobu nedělal nic jiného, co považuju za přínosné nebo zábavné, mám i jiné zájmy. Jen jim prostě nedávám takovou prioritu.

Ale i s tímhle přístupem jsem měl obrovský problém, když jsem vedl dlouhodobou kampaň a měl jsem na každé sezení dělat přípravu s tím, že když ji neudělám, tak hra pravděpodobně nebude moc dobrá. V takové situaci tvrzení "nemám čas" nabírá úplně jiný rozměr - neznamená to, že bych ten čas opravdu neměl nebo si ho na to nemohl udělat, ale že ty jiné věci, které bych taky mohl dělat, už mají mnohem větší prioritu než se nutit do nějaké přípravy.

Přitom tvorba hry může být činnost, kterou budu dělat rád a budu z toho pak mít pocit dobře a přínosně ztráveného času. Problém vzniká, až když z toho vznikne povinnost.

Co z toho pro mě plyne:
- pořádně prošťouchnout styly hry, které tohle eliminují.
- víc se bavit o tom, jak organizovat hraní. Tohle je poměrně dost opomíjené téma a při tom imho extrémně důležité.

Jsou hráči, kteří si třeba zahrají rádi, přináší při tom hodně zábavy svým spoluhráčům, ale nejsou ochotni udělat si z toho pravidelnou každotýdenní povinnost. Pravidelně hrající skupina sestavená z malého počtu hráčů, je pro takového hráče v podstatě zabitá, protože jeho absence znamená, že se nebude hrát vůbec, což po čase odradí ostatní.

Přitom se i takový hráč dá při učitém stylu vedení hry a organizace skupiny v pohodě zapojit. Další skvělou příležitostí, která se zatím moc nevyužívá, jsou otevřené hry. A nemyslím tím jen oneshoty. Já třeba teď už delší dobu vedu kampaň, u které opakovaně inzeruju, že je kdokoliv zvaný klidně i na jednu hru. Navíc hrajeme v čajovně, takže o moc přístupnější to fakt už být nemůže. A přes to tu možnost zatím nikdo nevyužil.
25.7.2014 18:34 - York
Když už jsem se tak rozepsal, tak přidám ještě jednu související úvahu:

V našich podmínkách podle mě dává zdaleka největší smysl cílit v prvé řadě na bývalé hráče. Pokud někdo strávil několik let hraním RPG, tak je celkem pravděpodobné, že to považuje za rozumnou metodu trávení volného času. A nehraje pravděpodobně proto, že se mu rozpadla původní skupina (lidi čas od času odjiždějí na delší dobu do zahraničí, odstěhovávají se do jiného města či státu, udělají si rodinu a po dobu, kdy je mimčo budí 10x za noc, fakt na hraní náladu nemají, atp.) a není kolem nich nikdo, kdo by je aktivně pozval na nějakou jinou hru.

Otázka je, jak těmhle lidem dát vědět, že tu je možnost zajít na nějaký opengaming, že existují skupiny, které nabírají nové hráče, nebo že existují hry, které mohou vést aniž by si museli dělat těžkou hlavu z potřeby pravidelné přípravy.

edit: BTW když jsem teď nedávno hledal hráče na pravidelné hraní, tak se mi nejdřív přihlásil Ant - jeden z autorů DrD plus, který teď dlouho nehrál nic, mezi tím stihnul založit rodinu a je teď pracovně a časově poměrně dost vytížený. Ale jeden den v týdnu si na to vyhradil, když se mu naskytla ta možnost. Druhý byl Karotka, který taky delší dobu nehrál a šel do toho taky proto, že měl možnost nebýt PJ. Neříkám, že je to nějaký extrémně reprezentativní vzorek, ale očividně tu opravdu jsou ex-hráči, kteří by hráli, kdyby měli přiměřeně snadnou příležitost a dozvěděli se o ní.
25.7.2014 19:36 - Jerson
York píše:
Pravidelně hrající skupina sestavená z malého počtu hráčů, je pro takového hráče v podstatě zabitá, protože jeho absence znamená, že se nebude hrát vůbec, což po čase odradí ostatní.

Tak je třeba dělat hry, u kterých tak moc nevadí, když hráč jednou nemůže.
25.7.2014 19:46 - York
Jerson píše:
Tak je třeba dělat hry, u kterých tak moc nevadí, když hráč jednou nemůže.


Tak. Jenže to není tak jednoduché, jak se může na první pohled zdát. Potřebuješ si v první řadě uvědomit, že tohle je dost podstatná věc a stojí za to se kvůli ní omezit někde jinde. Pak si udělat dostatečnou rezervu v počtu hráčů, aby tě jejich fluktuace nedostávala pod kritický počet účastníků sešny. A v neposlední řadě nějak pořešit dějové nekonzistence, které nepravidelné hraní nutně přinese.

Zažil jsem dost PJů, kteří při absenci jediného hráče odmítali hrát, protože to kazí hru a příběh. Což je sice pravda, ale pak to právě vytváří pocit, že je účast na hře povinná.

Na tyhle věci se samozřejmě dá časem přijít, ale obecně imho není moc dobré, že se o tom není moc kde dočíst.
25.7.2014 20:00 - Jerson
Když hraju jednotlivé epizody alias mise, tak mi vůbec nevadí, že někdo nepřijde.
Dřív jsme samozřejmě také hráli souvislý příběh, jenže pokud máš problém s lidmi, kteří nemůžou chudit pokaždé, tak musím přizpůsobit hru, jinak nebudeš hrát vůbec.
25.7.2014 20:07 - York
Já souvislý příběh hraju a platí, že když nemůže hráč, tak nemůže ani postava. Když pak hráč zas dorazí, tak zpětně ve stručnosti probereme, co mezi tím jeho postava dělala. Vznikají z toho občas výborné situace, protože ten hráč neví, co se mezi tím odehrálo, ale reaguje na to, jaké to mělo dopady, což občas generuje nečekaně zajímavý příběhový zvrat.

Ale jak říkám, tohle jsou věci, na které si většinou hráči po čase přijdou sami, ale bylo by docela fajn, kdyby si o tom mohli nejdřív někde něco přečíst.
25.7.2014 23:33 - ShadoWWW
Obsah PHB:


Čaroděj

26.7.2014 04:15 - sirien
Co se stane když lvl 1 postavě dám +20HP a level increase snížím na +2/lvl?
26.7.2014 05:57 - Vojtěch
WotC ti přijede vygumovat osobní deník a zabavit knížky ;)
26.7.2014 07:45 - Quentin
Sirien: Nezapomeň, že každá classa dostává hp jinak rychle. Mohl by jsi třeba snížit všem zvedání životů o jedna nebo dva za lvl a na prvnim dát místo bonusu za con celou odolnost.

třeba ten sorcerer o dva příspěvky výš by měl na prvnim 6+(třeba)14 a na každym dalšim +2.

Pokud je pravda, že má tahle edice plochej powerlvl, tak to neudělá nic. Jen na prvnim lvlu nebudeš umírat na jednu ránu. Maximálně to bude takový neestetický, protože potvory to mají jinak. A možná healing bdue působit divně, protože je na začátku kolem 1k8/1k10 apod., ale to se s lvlama srovná.

Každopádně, jestli bude DMG fakt toolkit, tak by tam na tohle mohl bejt i oficiální hack.
26.7.2014 10:17 - Babaj
nejka jsme tady ztratil tu moznost si tu basik set stahnout.. nesel by ten link nekam vypichnout?
26.7.2014 11:13 - York
sirien píše:
Co se stane když lvl 1 postavě dám +20HP a level increase snížím na +2/lvl?


Jak píše Quentin - budou se ti postupně rozjíždět poměry mezi hpčky postav. A kromě toho na nízkém levlu budou oficiálně ostatovaní protivníci vcelku zívačka, zatímco na vysokém budou drsní až nedatelní.
26.7.2014 11:20 - Gurney
sirien píše:
Co se stane když lvl 1 postavě dám 20HP a level increase snížím na 2/lvl?

Ono už se tím jak zatrhnout rychle rostoucí životy zabývalo doclea dost lidí, viz třeba tenhle docela dobrý pokus (kde postavy začínaj někde cca mezi 8-20HP a největší na odolnost ujetí trpové - legendy elitních gard se blíží 45HP a na 0HP začínáš teprve dostávat nějaká konkrétní vážnější zranění). Ale mám takový dojem, že snad většina house-rulerů, kteří takové věci řešili nakonec zjistili, že v praxi jim to vlastě nestojí za to.

Spousta lidí taky přísahá (aspoň u 3E) na E6 variantu, kde se postupuje jen do šestýho levlu a pak už se postava rozvíjí výhradně skrz featy. Na RPGSite mimochodem probíhala diskuze o tom, že E6 v 3E = cca E10 v 5E. Nějaká ta inflace životů sice pořád zůstává, ale při praktický hře, i když jseš ten na odolnost zaměřenej magor s nějakýma 120 HP (zhruba strop na lvl 10), mladý drak s útoky za (2d10+4 + 2d6) + 2x (2d6+4) (EDIT: + dalších 6d6 nebo 12d6 za dračí dech každý cca 3 kola, skoro bych zapoměl :) je pořád docela úctuhodnej protivník.

Btw líbila se mi ta myšlenka z Dungeon Crawl Classics, že lvl 1-5 jsou ještě regulérní lidé, kterých je na světě relativně hodně (lvl 5 - badass generálové, ultrahustí ninjové, neustále válčící králové, co jsou zvyklí velet z první linie a tak), ale 6 - 10 už jsou fakt legendy typu Conan, Herakles nebo Merlin. Líbí se mi na tom, že výš zmíněný Young Green Dragon (lvl 8) už je fakt velká hrozba a na likvidaci jeho staršího bráchy aby se sešli nějací Argonauti/Avengers... prostě vesnická fantasy done right :)
26.7.2014 11:40 - York
Ona to není úplně triviální úprava především proto, že celé scalování systému se skrývá v ručním nastavení strašné spousty věcí - hpčka postav a protivníků, rozsahy damage jednotlivých zbraní, kouzel, schopností, pastí, nestvůr, whatever. Tohle všechno bys v podstatě měl ručně přescalovat, schopnost po schopnosti, zbraň po zbrani, aby se ti to nikde nerozjíždělo.

Asi nemusím říkat, že existují systémy, které mají scalování řešené jinak a jsou tudíž v tomhle ohledu mnohem pružnější. Nemusím ani chodit daleko, jeden tu mám právě otevřený v LibreOfficu ;-)
26.7.2014 12:55 - sirien
Gurney: jasný. Ono hlavně mi zatím přijde že co mi na 5e asi jako jediné vadí (co sem tu čet, ještě jsem se nedostal k přečtení) je kontinuita onoho souboje stylem hit/miss/hit/hit/miss s klesajícími HP a HP inflací. Už jsem příliš dlouho na systémech co používají superior defense logiku a příliš sem si na ně zvyknul.
28.7.2014 09:51 - wlkeR
OMG Lost Mine of Phandelver je tak zabugovaný že už mi začínají cukat prsty, abych to v překladu opravil. Taková krásná možnost použít Strength save alé néééééé nacpeme tam Atletiku. Vrrr.

Combaty mi přijdou blbý v okamžiku kdy se dostanou do melee. S lukem se dá vymyslet strašná spousta vtipných volovin.
28.7.2014 13:58 - ShadoWWW
Pohled jednoho starého D&D hráče na 5e:
Angel7 píše:
My group and I are very pleased with the Basic Rules. As a 42 year old gamer, I've played a lot of AD&D in high school, followed by 2e, 3e, and 3.5 before moving to Pathfinder in recent years. My only regret is allowing my dislike for 4e to inform my decision to pass on the 5th edition playtest, as I've missed out on what would have undoubtedly been a very enjoyable and informative experience.

Speaking for myself and probably a lot of fans of the 5e Basic Rules , I can say without hesitation that the new system REALLY DOES have a 1st and 2nd edition feel to it with a lot of 3e's improvements in game mechanics, but without the later editions' numbers bloat. I have to admit that I always believed the epitomy of game design had to include a massive amount of math, heavily involved mechanics, and a plethora of feats in order to provide highly customizable player characters and a rich, immersive, and enjoyable game experience. I can't express how thrilled I am to have been wrong in my long standing assumptions.

What 5e has shown me is that you can have an even richer and more immersive game experience in a (for lack of a better description) stripped down, back to basics style system while still retaining a high level of character customization. The beauty of this is that you can focus more on game world exploration and character interactions and less on a TON of pluses and minuses that pull you out of the fantasy, hindering your suspension of belief, and forcing you to have constant "math moments". This is what makes this system more enjoyable for myself and my group. Better immersion with less real world math. Ironic that less really is more. This simple yet brilliant game philosophy has really challenged my assumptions on game design and has been an incredibly enjoyable eye opener.

And here was the convincing moment for me....

Considering I am not a min/maxer by any means, I have always saved a portion of my feats and options to support my background, in the interests of character flavor, over choosing ones that simply gave a mathmatical combat advantage. That said, my very first AD&D character was a dual short sword weilding, knife throwing, high elf, thief acrobat which (to this day) holds a nostalgic place in my heart, having played him for years before his unfortunate demise by a large green dragon (RIP). Over the years, I've tried to emulate my original (and favorite) character concept by trying to resurrect him in each new edition with less and less success. By the time of 3rd edition and then Pathfinder, I had resigned myself to the belief that it was no longer possible to resurrect my beloved old school character without at least 6 feats and many character levels, and it would still result in a glaringly weak link of any well rounded party. With 5e, I can make my character concept a reality in ways no other game or edition has allowed. I don't need a million feats or have to play to level 15 to achieve this. I don't need dodge, mobility, spring attack, weapon finesse, two-weapon fighting, and a degree in calculus to keep track of all my attack/damage bonuses. I can enjoy playing him right now.

Mike and Jeremy - you have given me back my favorite character by providing a game system that is simple and elegant, yet highly customizable with a strong focus on character concept. A game system that appreciates what makes your character unique and memorable, and not just a sheet of statistics. Most of all, you've brought back the excitement and nostalgia for me in a way I haven't felt since I was 15 years old holding a heavily doodled AD&D sheet and that has brought a tear to my eye and a smile to my face. Thank you for all the hard work you've put into this playtest to make it something truly special and for all the contributions you continue to make to our beloved game.

Now, if you'll excuse me, I have a 27 year old grudge with a particularly unruly green dragon. I think I can take him this time...
28.7.2014 15:07 - ShadoWWW
Ukázka z barda (zdroj):

29.7.2014 06:58 - ShadoWWW
Hoard of the Dragon Queen (verze pro Encounters)
29.7.2014 07:45 - Vojtěch
Mno, ten Bard mi do toho pozadí moc nesedne... moc pestré k tomu základnímu obrázku :(
29.7.2014 08:46 - Merlin
no..ta matějská pouť mne upoutala téměř okamžitě..je to jak z knížky Majlitlpony na pouti
29.7.2014 08:54 - wlkeR
Díky! Psal jsem našemu WPN representative, kde máme encounters, a zatim přišel jen tiket o zaslání dotazu na helpdesk. Jako vážně, nadělali takej cirkus kvůli e-mailovejm adresam, na který se mají organizátoři obracet, a nakonec to stejně skončilo na helpdesce. In other words, Hasbro sux.
<END RAGE>

Mně se ten bard líbí. Teda ne ten obrázek na pozadí, kterej vypadá jako když si výtvarně nadané dítě poprvé hraje s tabletem, ale na druhou stranu to vyvolává takový dojem "you may lead your happy lives, but I know something you don't." Vzhledem k tomu, že jsem po X letech zrovna rozehrál NWN2, které na něčem podobném začíná (načež se zvrhne v jatka) - já nevím, přijde mi to takové... Příběhotvorné. A o to přeci jde, ne? :)
29.7.2014 21:10 - ShadoWWW
D&D má nový web.
29.7.2014 21:26 - Alnag
Bezva. Ale kde v tom člověk najde 4e Character Builder? :/
29.7.2014 21:43 - wlkeR
Oh great, další wizardí podweb ze kterýho nevytřískam RSS. ještě že občas linknou článek na facebook =_=
29.7.2014 21:50 - ShadoWWW
29.7.2014 22:04 - ShadoWWW
Ukázka paladina z PHB.
29.7.2014 22:18 - Alwaern
Jůůů, paladin - tormita
29.7.2014 22:19 - ShadoWWW
Alnag píše:
kde v tom člověk najde 4e Character Builder? :/

tady (ale prý tam bude odkazovat přímo nový web, ale ještě není 100%
29.7.2014 22:25 - ShadoWWW
Vypadá to, že zatímco swordmage se stal oborem bojovníka (obor Eldritch Knight), tak pod paladinovy obory přešli warden a avenger.
29.7.2014 22:28 - Vojtěch
Torm - to není Helmova paprč, anóbrž Tormova. Helm by tam měl ještě oko.
29.7.2014 22:36 - Alwaern
Mhm, jsem se nechal unést tou rukavicí, takže tormita
30.7.2014 06:05 - Vojtěch
O dost nudnější volba bohužel :(
30.7.2014 09:56 - wlkeR
Jo, taky jsem koukal jak to zabalili :) Myslím že docela elegantní řešení.
30.7.2014 20:49 - ShadoWWW

Dungeon Bastard přináší ukázku barbara:


30.7.2014 21:08 - Nachtrose
Nemel v playtestu i treti utok?
30.7.2014 21:26 - ShadoWWW
Ne. Akorát v Cestě berserkra měl na 10. úrovni schopnost, že když minul útokem nablízko, tak mohl místo toho zaútočit ještě jednou. Ale pokud zasáhl oběma svými normálními útoky, tak potřetí už nemohl zaútočit.
31.7.2014 15:23 - ROBOcop
Byl by zajem o tuhle Hordu? ;-)
31.7.2014 15:30 - ShadoWWW
Díky, díky, díky! :-D
31.7.2014 16:47 - Nachtrose
Koukam, ze ROBOcop sem temer neprispiva, ale kdyz uz, tak je to poklad :-)
1.8.2014 07:20 - ShadoWWW
Hráčův průvodce k Tyranii draků.

Ukázka z odborností (featů):
1.8.2014 07:35 - Nachtrose
Skoda, ze tam neni ten heavy armor feat. Fakt by me zajimalo, v jake forme se dostal do finalni knihy.
1.8.2014 09:37 - ROBOcop
2 ShadoWWW, Nachtrose: Pokud muzu, tak rad pomuzu komunite ;-).
Omlouvam se predem za offtopic. Byl jsem vasnivy hrac RPG od roku 1990 (Dracak, DnD). Bohuzel muj zivot se zmenil diky rodine, detem a praci. Cas uz na to neni, ale jsem vasnivy fanda a sberatel. Rad bych poskytl nejake materialy i vam. Akurat jsem zatim nenasel vhodnou formu. Pokud nekoho napadne jak to elegantne spachat, budu rad. Muj archiv ma 100GB materialu. Pripravil jsem seznam. Pokud nekdo neco shani, rad pomuzu. Tyden ted budu mimo (dovolena), aspon mate cas projet ten seznam :-). Vice se muzem domluvit pres PM.
Jinak materialy pro Dnd 5e budu poskytovat zde pokud narazim na neco zajimaveho.
Slibeny seznam najdete zde.
1.8.2014 10:00 - Nachtrose
A to jsem si rikal, jak velkou mam sbirku :-D
Osobne bych se ted rad dostal k Advanced Races: Gearforged. A taky shanim Gamemastery decky, hlavne teda Item decky, ale ty jsem u tebe nenasel :-(
1.8.2014 10:28 - ROBOcop
Nachtrose píše:
Advanced Races: Gearforge

Ale ono to tam je pod E:_RPG_Pathfinder RPG_3rd Party_Open Design - Advanced Races 3 - Gearforged.pdf ;-). A uz taky tady
A Decky jsou pod E:_RPG_Pathfinder RPG_Paizo Decks
Ale nezas**ejme tady tohle forum. Posilejte mi soukrome zpravy. Porad hledam nejaky elegantni zpusob jak se s vama podelit :-). Vsechny napady jsou vitany.
1.8.2014 10:33 - Nachtrose
Decky jsem tam prehlidnul, ale koukam, ze jich stejne mas jenom par, dokonce mam pocit, ze mam mozna neco navic doma ja... Ale teh asi vic v PDF stejne nebude :-(
1.8.2014 10:34 - Nachtrose
A co se sdileni tyce, co to tak vyexportovat jako torrent?
1.8.2014 16:20 - Gurney
ROBOcop píše:
Porad hledam nejaky elegantni zpusob jak se s vama podelit :-). Vsechny napady jsou vitany.

Co Mega ? Do 50GB by to mělo být free a pro tyhle účely dostatečně zašifrovaný.
1.8.2014 16:21 - ShadoWWW
https://cloud.mail.ru/ Dává dokonc 100 GB zdarma, při občasných akcích dokonce 1 TB. Jediný blbý, že je to rusky bez anglické verze. :-/

EDIT: Tak některé stránky mají anglickou verzi, teba sign up.
2.8.2014 00:41 - ShadoWWW
Divoká magie.


2.8.2014 10:24 - Arten CZ
Nemohl by prosím někdo zobrazit ukázky monster ze Starter setu? Pročetl jsem Basic, ale nemám s čím porovnat, jak by vlastně měla vypadat opozice ve hře.
2.8.2014 10:47 - ShadoWWW
Arten: Jsou v dobrodružství na konci - viz záhlaví.

EDIT: Nemohl sis jich všimout, protože jsem je tam dal až později.
2.8.2014 11:30 - Arten CZ
Super, děkuju, nějak jsem si odkazů v záhlaví nevšiml...
3.8.2014 21:15 - ShadoWWW
Old-school doplněk k 5e.


(obrázek se dá rozkliknout)
3.8.2014 21:48 - Vojtěch
Žádný animate dead nebo ve statech zapsané velení ghůlům? :(
3.8.2014 22:04 - Gurney
Sice nevím proč je oldschool (vlastně vím, je to cool značka, co zrovna letí :), ale pěknej.
4.8.2014 23:17 - Almi
Mám už delší dobu svrbění jazyka a už se nevydržím nezeptat - zatím každá potvora, kterou jsem pro 5e viděl, je neskutečně nudná, pitomá a hloupá. Pro DMa minimálně. Skutečně pravidla 5e neumožňují vymyslet zajímavou potvoru? To mají všechny hnusky jedno AC v minimálním rozmezí a všechny hnusky mají jeden útok (maximálně x 2) a jejich dmg se liší jen typem? A pod názvem oldschool si mám představit hnusku mávající halberdou a zároveň metající nepoužitelná kouzla používajíc ten trapnej seznam, kterej mne iritoval už ve 3e?!

Prostě, když to shrnu - to skutečně žádnému vypravěči nevadí, že je 5e ne o jeden, ale hned o několik kroků zpátky? Že je z tohoto hlediska absolutně nudná? Že i potvory v DrD jsou zábavnější? Nebo jsem něco přehlédl?

Já si nemůžu pomoct, chápu hráče že se jim leccos líbí, ale kdykoli vezmu do ruky cokoli pro DMa, získám během 3 minut pocit hmm, možná i zajímavé, ale hru bych v tom vést nechtěl.. a s tím jakékoli dobrodružství zase odkládám.
4.8.2014 23:47 - wlkeR
Já nevim, často od D&D nechci combatový orgie. Většinu příšer naopak radši vidím jako miniony co přiožužlají družinu, dokud nehodím... NĚCO. A heck, ShadoWWW a spol. mohou dosvědčit, že zapomínám na útoky a schopnosti 5E příšer. Těch pro 1. úroveň.

Nic mi nebrání dělat vlastní potvory. Recharge mechanika tu pořád je. Víc ani nepotřebuju, vážně.
5.8.2014 00:04 - York
Pro spoustu hráčů jsou oficiální potvory a dobrodružství hodně podstatnou součástí hry a vlastní si nevymýšlejí.
5.8.2014 00:09 - wlkeR
O to ani tak nejde. Pokud chceš aby postava/příšera udělala něco awesome, tak ať to prostě udělá! Oficiální pravidla toho nebo onoho berou těm speciálním okamžikům lesk. Jinak řečeno, není to úplně o tom co ta věc je, ale o tom, jak jí použiješ.
5.8.2014 00:14 - York
No hlavně to, že teď třeba nejsou moc zajímavý potvory, ještě neznamená, že nemůžou bejt zajímavý v budoucnu.
5.8.2014 08:17 - Merlin
wlkeR píše:
O to ani tak nejde. Pokud chceš aby postava/příšera udělala něco awesome, tak ať to prostě udělá! Oficiální pravidla toho nebo onoho berou těm speciálním okamžikům lesk. Jinak řečeno, není to úplně o tom co ta věc je, ale o tom, jak jí použiješ.

to, že si musím něco echt vymýšlet, abych dosáhl nějakého výsledku, že musím překrucovat nebo dodávat něco, co tam není, se tady vyčítalo už jednomu produktu. popravdě...chci si vzít hnusku, která už je připravená a maximálně tak změnit typ zranění (z ohně na blesky atd.), nebo ji přefluffovat. A nevymýšlet nové hnusky.
5.8.2014 08:41 - ShadoWWW
Z hlediska DM to nedokážu posoudit, protože žádnou 5e hru nevedu. Taky nevím o žádném jiném 5e DM, kromě wlkeRa.

V naší GH hře mi nepřijde (z pohledu hráče), že by nestvůry byly nezajímavé nebo nudné. Ani nepůsobí jako přes kopírák, naopak každá působí dost jinak. Oproti 4e mi přijde, že:
- Nestvůry více využívají prostředí
- Nestvůry nepůsobí jako mechanický soubor statistik, naopak působí živěji
- Každý detail v jejich popisu může znamenat cokoliv (protože se nejede podle univerzální šablony)

Boj s neznámou nestvůrou si každý dvakrát rozmyslí (nikdo nechce jít první), protože boj se může zvrtnout v jatka a TPK. Právě ten pocit, že nemusí jít o vyrovnaný zápas, vyvolává taktizování nejen v samotném boji, ale i jestli se do boje vůbec pouštět a jak ho vůbec začít. Začátek boje má velký vliv na jeho průběh a získat kolo překvapení je hodně velká výhoda.

Jinak je to asi podobný případ jako u schopností postav v 5e, které nemají zjevné powers. Třeba Quentin posílá hráče smíchy do kolen, když ukazuje, jak se dá hrát na zázemí (background), které může definovat postavu dokonce víc než její schopnosti.

Ta hra má zkrátka jinou filozofii a využívá jiných prostředků než 4e. Hodně se tu srovnává s 3e. Určitě má blíž k 2e a 3e než k 4e, ale imho stojí ještě trochu někde jinde. Je to asi tím, že 4e je prostě hodně odlišná edice než zbytek D&D. 5e není jako Pathfinder, který působí jako 3.75. 5e působí dost odlišně. Nejspíš bych ho přirovnal k 2.5e nebo naopak 4e verze B, tedy jak by mohla vypadat čtvrtá edice, kdyby vycházela víc z předchozích edic.

3. a 4. edice byly hodně zaměřeny na boj. 5e je méně zaměřená na boj a víc zaměřená na interakci a průzkum, což ji činí dost odlišnou a řekl bych nezvyklou.

Nejlepší je asi zkusit si to zahrát na vlastní kůži.
5.8.2014 09:20 - wlkeR
Merlin: A ochudit se o nejlepší (eh, možná jedinou) zábavu co na DMení je? Oo; Styl "pop and play," kde vedu věci as-written mi přijde přinejlepším nezáživný. Přišel bych si jako audiogamebook za $0.99.

Co já čekám od prefabrikátu jsou nějaké základy, tu a tam s architektonickým prvkem, ok, ale vymalovat si to chci sám. O 100% dílo, na kterém si z jakéhokoli důvodu nemůžu přimalovat ani čárku, nestojím. Konec konců, žádné takové dobrodružství nemůže počítat s tím co udělají hráči. (Konkrétně hráči vždycky udělají něco, s čím se nepočítalo.) Já jako DM musím mít dost flexibility s tím něco udělat (což se blbě trénuje, pokud je člověk jen archivem boxed textů) a pokud možno z toho vytřískat něco málo pro sebe. Nějaké zadostiučinění. Kdybych měl zadostiučinění ze čtení, nehraju D&D. Ne, já rád číhám na skulinky ve strategii hráčů a stavím svůj vlastní minipříběh kolem nich. Miluju proto nový 1-hodinový short rest, protože během hodiny se dá napáchat tolik zla! Padouši uprchnou, nachystají léčky, zajmou rukojmí a tak... :)

Zkrátka, může to bejt jenom můj quirk, ale prakticky nikdy nehraju věci as-written. Potřebuju tam mít něco vlastního. To šlo ve 4E dost blbě, protože všechno prostě bylo dokonalý a věšet k tomu ještě nějaký extra ability už byl overkill. 5E je v tomhle ohledu dost ostrouhaná, ano, ale 1) souboje jsou mnohem svižnější a 2) pokud JÁ, DM, CHCI aby potvora byla zajímavá, JÁ, DM, si PŘIZPŮSOBÍM tuto potvoru svým (ívilním) záměrům.
5.8.2014 09:25 - Vojtěch
Já mám z DCC podobný pocit z potvor, jako ShadoWWW. Na generování tohohle pocitu musí být pravidla nakloněná improvizaci a poskytnout nějakou tu oporu. To by snad 5e zvládat měla, ne?
5.8.2014 09:52 - -aNDRe-
Zdar chlapi,

nedávno (cca 1 měsíc) jsem přesvědčil svou družinu k přechodu z DrD 2 na DND. Nikdo by jste nevěřili, jaká to byla fuška, nicméně se povedlo. Jelikož DND5 ještě nejsou kompletní, padla volba na DND4, což u některých hráčů vyvolalo maličké znechucení především díky větší míře fantasy (my hráli DrD2 v Asterionu - byla to taková temná středověká fantasy s příměsí magie). Je podle Vás DnD5 lepší volbou než DnD4? Mám družinu zkusit dokopat ještě k jedné změně? Nebo si máme DnD4 pořádně odzkoušet? Díky moc!
5.8.2014 10:01 - Quentin
Já souhlasim s Almim. Potvory pro 5e zatim vypadají celkem suše.

Nechtěl bych je předělávat do podoby 4e potvor, který

a) měli powerů zbytečně moc, což bylo super na šesti a víc kolový boje na gridu,
ale pro normální dungeoncrawl to není potřeba

b) protože se těch powerů muselo vymyslet hodně a potvory musely plnit různé role, tak některé schopnosti přestali dávat smysl ve fikci. Člověk musí být schopný odhadnout, co mu goblin může provést, aby proti němu mohl vymyslet nějakou taktiku a mohl ve hře dělat alespoň vzdáleně informované volby. Že se hajzl bude moct shiftnout o šest políček, jen protože je to skirmisher, to shazuje z dnd na deskovku.

Tím nechci nijak kritizovat 4e. Protože 4e je AWESOME :D Jen to je jiná hra než staré dnd.U 5e potvor bych se držel toho, aby byly všechny powery relativně uvěřitelné, a aby jich nebylo zbytečně moc. To ovšem neznamená, že všechny potvory budou mít jen basic attack, trošku jinou kombinaci statů a cool obrázek.

Stačí když dostanou dost powerů k tomu, aby byl ten boj odlišnej od všech ostatních.

Goblin - horda, pasti, vidí ve tmě (-1 v denním světle), srabi
Salamander - plive oheň, fire aura, jen brání teritorium, staví domečky z drahejch kovů
Giant - háže kameny, skoro instakill kyjem, hlupák
Giant Spider - pavučina, poison, jump, nosí smotané oběti do spížírny
apod.

Přihoďte k nim pořádnej damage, ať jsou nebezpeční, a motivují hráče nebojovat s nima úplně na přímo a je o zábavné encountery postaráno

Goblin - Oslníme je magickým světlem. Prvního sundejte šéfa, ať klesne morálka. Pozor na propadla a střílny
Salamander - Zabalte se do kožešin a zalijte vodou. Frost spellem ho zaženem a akorát tou jeskyní proběhem. Jestli se thief odpojí, tak je v tom sám za sebe
Giant - Zkusíme, jestli nás pustí, když mu dáme koně. A radši toho koně otrávíme, kdyby nás pustit nechtěl, ale koně si vzal. A kdyby se nasral, tak utíkejte do lesa, kde nebude moct házet, a já se tam schovám a skočim mu na hlavu pro extra damage.
Giant Spider - Sežeňte protilátku od bylinkáře. Vy dva pohoupejte pavučiny na severní straně. Až na vás vyběhne, tak zachráníme ty lidi. Kdyby na někoho z vás skočil, tak se kryjte těmahle tlustejma štítama, při troše štěstí mu ten bodec zašpuntujem

Aspoň takhle to dělám na svých hrách.PS: Jedinej důvod pro to, aby NPC casteři měli stejnej pool spellů, co postavy, je loot. Pokud se čarodějové učí nová kouzla tak, že je opisují ze spellbook mrtvých nepřátel. A i tak bych byl pro, aby kouzla měla stručný zápis a vešla se celá přímo k té potvoře do MM. To listování je peklo.
5.8.2014 10:03 - ShadoWWW
aNDRe: Neřekl bych, že je lepší. Je jiné. Záleží, co tvá skupina preferuje.

4E bych doporučil někomu, kdo má rád high fantasy: postavy jsou hned od začátku schopní hrdinové, později ověnčení magickými předměty. Magie a kouzelné předměty jsou na každém kroku a jsou součástí herní matematiky (neboli jsou více méně předpokládanou součástí hry). Hra je hodně zaměřená na taktické boje na herním plánu (bez něj to nejde). Boje jsou hodně zábavné, ale občas zdlouhavé. Hra je koncipovaná tak, aby v rámci boje měly všechny postavy rovné šance a boj byl vyrovnaný zápas mezi nestvůrami a družinou dobrodruhů.

5e bych doporučil někomu, kdo má rád vesnickou fantasy a spíš než o taktické boje mu jde o roleplaying. Postavy nejsou tak výrazní hrdinové, boje odsýpají mnohem rychleji (pro některé 4e fanoušky možná až příliš rychle), ale mohou být smrtící a postavy obecně nejsou věhlasní hrdinové (spíš až mnohem později). Magie je vzácná, ale kouzelné předměty jsou mocnější než v 4E. Kouzelné předměty jsou nepovinné a nejsou běžnou součástí herní matematiky (pokud nevíš, co to znamená, tak zkrátka, že by se jimi mělo šetřit.) Ohledně RP: hra má mechaniky nejen na boj, ale i na průzkum a interakci. Působí víc old-schoolově než 4E.
5.8.2014 10:07 - noir
Mě přijdou potvory v 5e vysloveně nudné... Zatím u žádné jsem nenašel ani vtipnou myšlenku ani nápad, jak ji udělat jedinečnou tak, aby na setkání s ní hráči ještě dlouho vzpomínali. Stejně tak jsou neintuitivní a nepoužitelné IMHO i pro GM - už jen to, že si musí procházet seznamy kouzel (které hnuska umí), aby vůbec věděl, jak ji použít, je prostě opruz.

Shadowww: Docela by mě zajímalo, co myslíš větou "Nestvůry více využívají prostředí" - jak to ve hře vypadá?
5.8.2014 10:08 - Merlin
QuentinW píše:
A i tak bych byl pro, aby kouzla měla stručný zápis a vešla se celá přímo k té potvoře do MM. To listování je peklo.

s tímhle naprostý souhlas, tohle mne vždycky štvalo a odrazovalo už v ADnD.

wlkeR píše:
A ochudit se o nejlepší (eh, možná jedinou) zábavu co na DMení je

nevím jak ty, ale já tu zábavu mám ve hře s hráči, né v tvorbě enemíků :)
5.8.2014 10:18 - Beltar
-aNDRe-
Pravidla nenutí k settingu. S většinou pravidel můžeš hrát My little pony i horror.
Můžete ve 4.edici hrát jen nemagická povolání a některé popisy si přeformulovat a bude to fungovat. Také se můžete vykašlat na magické vybavení a místo toho si říct, že za každé 4.levely mají postavy o 1 vyšší obrany, útok a damage, než normálně.
5.8.2014 10:21 - ShadoWWW
noir: Například náš včerejší boj s "nestvůrou s velkým okem". Byla v průrvě (hluboké asi 6 metrů a široké asi 5 metrů), odkud šel mrazivý, až nepřirozený chlad, proto se nikomu z nás tam nechtělo skákat ani slézat.

Zkusil jsem po ní vystřelit, ale minul jsem a nestvůra zalezla do takové minijeskyňky, odkud jsme na ni zvrchu neviděli.

Zkusil jsem tam hodit lahvici oleje a pochodeň a zapálit ji, ale oheň jen bafl a objevil se jen namodralý obláček s lebkami a nijak viditelně jí to nezranilo.

Kouzly se nám ji taky nepodařilo nějak efektivně udolat.

Půlork mě (půlčíka tuláka) zavěsil za nohy a zhoupl dolů jak na banjee-jumpingu (ala Tarzaní skok). Nestvůra se na mě škaredě podívala a najednou se mi udělalo šoufl (mínus 13 životů z 15), a přestože jsem po ní během zhnoupnutí už v mrákotách vystřelil z kuše a způsobil jí kritické zranění (vysoké, ale ne smrtící), tak podruhé se mi tento artistický výkon už opakovat nechtělo.

Zkusili jsme to jinak. Šli jsme dál podzemím a později jsme narazili na sud s naloženým masem. Zkusili jsme jí hodit pár mas do průrvy, abychom jí vylákali. Což se sice povedlo, ale nachystané útoky bohužel minuly nebo se ne úplně zdařily a nestvůra zase zalezla do své jeskyňky a už jsme jí nevylákalí ani na maso.

Kvůli tomu mrazivému chladu se nám dolů nechtělo a nakonec jsme z této patové situace vycouvali.
5.8.2014 10:30 - ShadoWWW
Ohledně krátkých zápisů kouzel u nestvůr: Kouzla nejsou u nestvůr, aby se v pravidlech příliš neopakoval ten samý text. Taky kdyby došlo k opravě (erratům) u nějakého kouzla, muselo by se to opravovat hned na několika místech.

Řešení je takové, že vyjdou karty s vytištěnými kouzly v sumarizované podobě (někde jsem tu už postoval odkaz), takže DM si jen nalistuje příslušné karty. Mimo karty by to měl umět online projekt Morningstar, tedy že u nestvůr s kouzly přímo zakomponuje kouzla do statistik nestvůry.

A taky to jde udělat tak, že prostě vykopírujete statistiku nestvůry a kouzlo z PDF, upravíte třeba ve Wordu a vytistknete.
5.8.2014 10:32 - Nachtrose
ShadoWWW: a kolik toho bylo definovano pravidly/dobrodruzstvim, a kolik wlkeRova invence?
5.8.2014 10:33 - ShadoWWW
Jak to mám vědět? To je otázka spíš na něj.
5.8.2014 10:51 - fogs
Zrovna včera jsme hráli úplně stejné střetnutí s onou okatou stvůrou, moc zajímavé stvoření.. Já ho tedy udělal upovídanější a lezlo postavám do hlav, ale to je tím, že jsme to zkoušeli jen jako dungeon bez jakékoli přípravy. Postavy ze stálého hraní se ještě válí v jeskyních pod sutí :-).

btw: díky za překlad jak Shadowwwovi za pravidla tak wlkeRovi za příběh :-) bez toho bych asi pětky ani nezkoušel a zůstal u svých pseudo her s minimem pravidel :-)
5.8.2014 11:05 - Merlin
shadowww: no ale vždyť to přece jde hrát v jakékoliv edici/pravidlech...
5.8.2014 11:22 - ShadoWWW
Merlin: Však ano. To platí o jakékoliv edici.

fogs: Díky. :)
5.8.2014 11:31 - Merlin
shadowww: no, proto mne zajímá to, že nestvůry víc využívají prostředí...proč by to měla být jako specifikace 5e???
5.8.2014 11:41 - ShadoWWW
Neřekl bych, že je to specifikace 5e. Spíš je to rozdíl oproti 4e, kde se nestvůry spoléhaly spíš na své powers než na vyjednávání nebo obecné rysy terénu.

Pokud měl okolní terén ve střetnutí nějaký rys, bylo to právě proto, že ho využívala nestvůra ve své schopnosti (např. těžký terén). Už třeba jen to, že čtverce s těžkým terénem byly jasně označeny trojúhelníkovou značkou. Jinými slovy: v 4e jsi nepřemýšlel "Co by ta nestvůra mohla udělat," ale "jak by mohla co nejlépe využít své powers" (a k tomu byl ve střetnutích v ofic. dobrodružstvích většinou i jasný návod). Terén ve střenutí byl účelně přizpůsoben schopnostem nestvůr, aby je co nejlépe využily.

V 5e nemáš žádné jasné volby. IMHO DM řeší činy nestvůry víc situačně a situace se může vyvinout různoroději.

Ale jak jsem spal, to je spíš můj pohled hráče, jako DM zatím zkušenosti s finální verzí nemám.

Specifikum 5e jsou spíš backgroundy, ty v této podobě nejsou v žádné jiné edici (nejvíc se podobají tématům - themes - z 4E, ale je tam jen určitá podobnost).
5.8.2014 12:02 - wlkeR
Merlin: Aano, tady to máme jinak. Jsem DM tak trochu z donucení (nobody else wants to do it) a jsou i sezení, kdy se skoro nedostanu ke slovu páč družina si prostě řeší svý interní věci a já do toho nesmím promluvit. It's not good, it's not bad, it's different.

K dobrodružství: Je pravda, že tady jsem si něco přidal, konkrétně tu možnost příšery úplně zalézt. Dobrodružství jsou tak nějak balancována pro 4 postavy a 6 je +50% overkill. Navíc všechny proti jedný potvoře už pobouřilo mého inner paladina. Pokud jí fakt chtěli dobrodruzi rozsekat, prosím, stačilo slézt dolů a probrodit se nějakejma mrtvolkama. Nicméně jsem se snažil je ukecat k nějakému dialogu, což se nakonec zvrhlo jen ve snahu jí vylákat a dopadlo jak dopadlo.
Naopak jsem potom něco ubral - příšera měla využívat v dialogu tajemství postav, která si mohla vyhledat v jejich hlavách, ale tohle je zrovna jedna ze situací, kde chcete hrát s lidma co dobře znáte. Takdy se hodí komunikace přes papírky, ale to v online hře moc nejde (hlavně páč jsem ještě úplně neuovládnul technologii whisperů, navíc datluju pomalu a strašně to trvá).
Note to self: Připravit si další textové záležitosti předem do notepadu.
5.8.2014 12:30 - Merlin
wlkeR. jasně, taky nesrovnávám kdo co a jak :). Taky bývá čas, kdy se hráči baví jen mezi sebou a nepotřebují DM resulty :) mě to nevadí, věnuju se sledování co a jak dělají :)
S hnuskama dokážu hrát i tak jak jsou. Občas změním nějakou jejich abilitu (né čísleně ale popisně).
Shadowww: rozumím co chceš říct..no, snažím se neřešit prostředí podle toho co je pro hnusku výhodné powerově (i když, pokud je ona ten, kdo je tu doma, tak logicky využije vlastního prostředí), ale podle toho jak si myslím, že by to mělo vypadat :). Párkrát jsem měl boj, kdy prostředí dokonce hnusky omezovalo ale přišlo mi logické, že to tam tak je.
5.8.2014 15:38 - ShadoWWW
Uvědomil jsem si, že v překvapení je drobná odlišnost oproti 4e.
pravidla 5e píše:
Jsi-li překvapený, nemůžeš se ve svém prvním tahu boje pohnout ani provést akci a nemůžeš reagovat, dokud tento tah neskončí.

V 4e, když byla postava překvapená, tak ztrácela celé jedno kolo jako "kolo překvapení", kdy nemohla nic dělat, a iniciativa se uplatnila až po kole překvapení, které se bralo jako první.

v 5e žádné kolo překvapení není. Překvapený tvor se nemůže v prvním svém tahu prvního kola boje pohybovat ani provést akci, ale poté už může provést případnou reakci.

Hypotetický příklad:
Postava hodí na iniciativu 18 a nestvůra 7, postava je překvapená. Postava ve svém prvním tahu nemůže nic dělat. Nestvůra ve svém prvním tahu přijde za polovinu svého pohybu k postavě, zaútočí a za zbytek pohybu odejde. Protože při tom opustí dosah postavy a protože postavě už předtím skončil její první tah (kdy nic nedělala), může reagovat a zaútočit příležitostným útokem.

Nutno podotknout, že v 5e má tvor pouze 1 reakci za kolo.

Výše uvedený příklad je jen hypotetický, prakticky k němu asi nikdy nedojde. Jde ale o zajímavý rozdíl v definici překvapení mezi 4e a 5e.
5.8.2014 19:09 - sirien
Almi: neni spíš trochu smutný, když si v kreativních z fantazie těžících RPGčkách jeden z nejvyhlášenějších DMů celé scény stěžuje, že mu to autoři přímo nepředžvejkali?

Tohle musí bejt nějakej zásadní fail v komunikaci typu co psal Gurney na téma Combat as war/game, jen na téma kreativity, protože mě naopak 4e-čkový mechanicky popsaný powery přišly vždycky extrémně nudný a nenápaditý (aneb "kterou kartičku si potvora tapne teďka? Aha...") a hromadě dalších lidí taky... a co sem viděl z 5e mi naopak přijde dost cool. A pak tu jsou fanoušci 4e co to popisujou přesně naopak. Dokud si tu na tohle téma stěžoval noir, tak o nic moc nešlo, ale když už se přidáváš i Ty...
5.8.2014 19:11 - sirien
-aNDRe- DrD2 -> DnD 4e... větší skok už jsi předpokládám vymyslet nezvládl? :)

5e bude snazší držet "při zemi" (ne nadarmo se ke 4e vázal svého času termín "Dungeon punk"), případně bych na Tvém místě možná zvážil Pathfinder.
5.8.2014 19:44 - Quentin
sirien: Mě jako dungeon punk přišel dycky nejvíc Pathfinder.

Pokud by nakonec pro Andreho zbyla volba mezi PF a dnd5e, tak bych šel radši do 5e. Není to zas taková rychta, jak jsme doufali, ale aspoň je to o chlup jednodušší než PF.
5.8.2014 19:50 - York
sirien píše:
neni spíš trochu smutný, když si v kreativních z fantazie těžících RPGčkách jeden z nejvyhlášenějších DMů celé scény stěžuje, že mu to autoři přímo nepředžvejkali?


Proč smutný? Almiho zjevně hodně baví právě to tapovací taktizování na plánu a nemálo hráčů baví to takhle s ním hrát. Každému fantazii a kreativitu nakopává něco jiného.

Hodně podobný příklad je, jak je spousta lidí nadšená z bestiáře ke dvojce. Mně to přitom přijde naprosto stupidní a nepoužitelné, nápady ve stylu "jak se může sojka zapojit do dobrodružsví" mě spíš ubíjí než co jiného.
5.8.2014 20:17 - wlkeR
Někdo má rád holky, někdo Mimiku :)

Je zajímavé, že mám zkušenosti s mladým zeleným drakem jak ve 4E, tak v 5E (ikdyž toho jsem hrál sólo sám proti sobě). 5E drak nic moc neumí - multiattack + dech. 4E verzi si nepamatuju. Nicméně oba encountery byly vrcholnými souboji. Ze 4E verze utkvělo v paměti jen to, jak zabil paladinku když mu vyšplhala na záda a on s ní vyletěl nahoru, mimo dosah a dostřel spojenců, kde jí setřásl a plesk! palačinka. Což asi je zřejmé, že není součástí statblocku :D 5E encounter nebyl úplně porovnatelný co se škály týče, nicméně shodné je to, že to co jej dělalo hustým nebyly definované combat ability. Víc k tomu dodám až se ho třeba pokusí upižlat onlajn družina. Nicméně předpoklad je takový, že mechanicky budou potvory takřka identické, epickotvorné elementy přidají až hráči :)
5.8.2014 20:27 - Maugir
York píše:
...bestiáře ke dvojce. Mně to přitom přijde naprosto stupidní a nepoužitelné, nápady ve stylu "jak se může sojka zapojit do dobrodružsví" mě spíš ubíjí než co jiného.

Díky za zpětnou vazbu. Kdybys to chtěl nějak více rozvést (v příslušném vlákně, případně na rpgf, nebo PMkou (na rpgf)), budu rád:)
5.8.2014 20:36 - York
Maugir píše:
Díky za zpětnou vazbu. Kdybys to chtěl nějak více rozvést (v příslušném vlákně, případně na rpgf, nebo PMkou (na rpgf)), budu rád:)


Už jsem o tom určitě na RPG fóru psal, jen si nevzpomenu, ve které diskusi. Ono moc není co rozvádět - jsou to pro mě triviální a bezvýznamné problémy a zápletky, nemám pro ně použití. Nikdy jsem nehrál dobrodružství o sojce a ani to nemám v plánu. Pokud se podobný tvor nějak víc zapojuje do příběhu, tak jako familiár nějaké hráčské nebo nehráčské postavy a pak má mnohem složitější zájmy, cíle a motivace, než ty uvedené v bestiáři dvojky.
5.8.2014 20:38 - Nachtrose
Nechci Almimu neco vkladat do hlavy ci do ust, co nerekl, ale jestli on to nesrovnava spise aktualne s 13th Age. tam jsou creepy celkem jednoduse zapsany a kavetsina z nich ma nejakou prijemnou blbustku jako power navic ( znacne random, co se cetnosti pouziti tyce ).
5.8.2014 21:02 - Almi
Tak jsem po chvíli z cest a s chutí jsem si přečetl reakce. Děkuju za ně. Přiznám se, že jsem měl rád "tapovací schopnosti" potvor. A uznával, že jen málokterá z nich je po několikerém hraní skutečně zajímavá a originální. Přesto jsem se snažil nalézat zajímavé koncepty, které by právě hráče překvapovali.

Bohužel jsem v pozici, kdy už nemám týdny času na přípravu jednoho příběhu, který vypiluju k dokonalosti (jako třeba Alnag, kterýho za to obdivuju). Hry vedu hodně často. Jednu až dvě do týdne. Mám je rozdělené (nějaké hodně epic a vyprávěcí, jiné ale zase jen "ready made" - příprava minimální, hromada zábavy, nelámat si hlavu s příběhem - alá Encounters project). Oboje má svoje kouzlo.

..ale to neznamená, že si rád nepročítám bestiář, a nepřemýšlím, jak bych zajímavou hnusku nepoužil v příběhu, co s čím dá dohromady ten "woow" efekt hry či souboje, na který hráči budou ještě dlouho vzpomínat.

A to u potvor 5e zatím prostě nevidím. Jsou přesně takové, jak jste je popsali - dotvoř si sám. Co si popíšeš, to tam bude, ale když dojde na lámání chleba (či střet s pravidlovým právníkem), tak DM ostrouhá. Protože "udělej si sám" taktika nefunguje furt. Je to cesta do pekel stejně, jako obdobná mechanika v DrD2 "popiš si svůj útok" - jako, jednou, dvakrát i třikrát je to sranda, ale po padesáté? Bože chraň...

..a přitom řešení existuje - stačí se podívat na jakoukoli hnusku z bestiáře pro 13th Age a vidíte, JAK udělat potvoru, která bude ZÁBAVNÁ a přitom JEDNODUCHÁ. Že není třeba hromady powers, jak namítal sirien. Že to jde i jinak. Že se kobold sakra liší od goblina a ten zase od orka. Jedna věta stačí a hráči musí vymýšlet úplně jinou taktiku. I texty okolo přímo DMa inspirují. Přitom všechno je to jen o pár kouzlech s d20 kostkou. Nic víc. Šťávu tomu dodá sice popis vypravěče, ale ten text okolo, často jen pár slov, k tomu přímo DMa navádí a inspirují.. To u potvor v 5e, při vší úctě, nevidím.

wlKER si tu přesně správně stěžuje, že zapomíná používat powers a pak improvizuje. Ale já tvrdím, že dobrá potvora je napsaná tak, aby na její pochopení stačilo pár vteřin. A to nemyslím fluff text okolo.

I tak díky za reakci, zkusím ještě popátrat na zahraničních forech na tohle téma...

..bojím se, že je to prostě daň za tu proklamovanou "multiedičnost" 5e, bohužel :(

btw: Dnes jsem prošel balík věcí, co dostala Sparkle z Mephitu na Free RPG Day. Je tam toho dost, lecjaká obskurnost. Ale že bude úplně chybět cokoli k DnD 5e mne zaskočilo. Je to úmysl, arogance nebo prostě na vše kašlou? A přitom se to úplně nabízelo, jak opět trochu zpropagovat novou edici. Zvlášť, když Paizo s Pathfinderem, DCC a 13th Age (i další) se svými drobky do mlýna nezaváhali. Škoda.
5.8.2014 21:25 - Almi
Nachtrose: Hehe, právě. Zatímco 13th Age pro mne v současný době znamená pomyslný vrchol v "hnuskodesignu" (děsný to slovo, vím), tak 5e je na cestě někam dolů...což je škoda. Protože půlka mechanik potvor by se dala krásně ukrást i pro hru v 1e a 2e.

A random to není. Já miluju, když se netrefím, a stejně se něco stane. A nemyslím menší zranění, ale nějaká fajn scéna či situace.
5.8.2014 21:26 - sirien
wlkeR píše:
5E drak nic moc neumí - multiattack + dech.

Probohy co po těch dracích všichni pořád chcete? Je to drak. Už sem to tu jednou popisoval: velkej, mocnej, silnej, pancéřovanej, smrtící dech. Drak. Archetypální bytost.

To je fakt tak těžký zpracovat draka ve fantasy příběhu? Vážně je k drakovi potřeba padesát různejch kouzel a power, aby z toho šlo vytěžit zajímavej encounter?

Rvát k drakům hromady podobnejch prskavek mi přijde jako extrémně zoufalá znouzectnost. Pokud se někde objeví drak a to samo o sobě není "ou shit" moment, tak to už stejně nic moc nezachrání.


Almi: porovnával jsem to se 4e, 13th age neznám (DrD2 Bestiáře jsem byl doposud naštěstí také ušetřen... (pokud byste ho někdo měl v PDF tak se prosím podělte, zajímalo by mě na co si to tam York stěžuje))
Jako já neříkám, že 5e je popsaná nějak geniálně. Osobně sem docela zvědavej jak bude vypadat MMko. Nicméně když pak někde čtu že "drak má jen útoky a dech", tak mi to už přijde trochu těžce přestřelený.
5.8.2014 21:34 - Maugir
York: Díky za odpověď a upřesnění. Z předchozího jsem měl pocit, že Ti připadá stupidní a nepoužitelný celý Bestiář, tak mě to zaujalo. Pokud Ti nesedne jen těch pár stran s malými zvířaty, považuji to celkem za úspěch:)
York píše:
Už jsem o tom určitě na RPG fóru psal, jen si nevzpomenu, ve které diskusi.
To je možné, ale jsem dost zapomnětlivý, takže až to zopakuješ příště, bude to pro mě zase nové:) V každém případě díky za vyjádření.
5.8.2014 21:55 - York
Maugir píše:
Pokud Ti nesedne jen těch pár stran s malými zvířaty, považuji to celkem za úspěch:)


Nezaujalo mě nic z toho, co jsem z něj viděl. Celé jsem to nečetl. Těžkou hlavu si z toho ale opravdu dělat nemusíš, očividně jsem jeden z mála. Spíš by bylo divné, kdyby se nikdo takový nenašel ;-)
5.8.2014 22:09 - ShadoWWW
Tak ony ty potvory v Starter Setu jsou pořád ještě takové neúplné oproti skutečnému MM (z toho, co jsem měl možnost vidět). I Wizardi se netajili tím, že v době psaní Starter Setu ještě neměli zcela ujasněnou představu o finální podobě MM.

MM jde do tisku teprve touto dobou, takže už tu jasnou představu určitě mají, ale zatím na to mají informační embargo. Když se podívám např. na poslední playtest a finální verzi pravidel v Basic D&D, které je taky pořád ještě osekané, tak tam vidím jasný posun k lepšímu. Takže MM mě nechává v klidu. Vím, že design dělat umí.

Víc se o nestvůrách dozvíme už někdy kolem následujícího víkendu, kdy má být Basic D&D doplněný o věci z DMG a MM. Ale i tak to pořád bude osekaná verze a na všechna překvapení si budem muset počkat do listopadu.

Když vidím ukázky z PHB, tak tam vidím ještě posun oproti Basic D&D, takže ten posun v MM bude určitě taky, ale současně z Basic D&D už se dá ledacos vyčíst.
5.8.2014 22:17 - Nachtrose
Almi: kdyz spusteni zavysi od hodu kostkou, je to random. Na druhou stranu je pak aspon prekvapenej i DM co hezkyho ze se to stalo ;-)
5.8.2014 22:27 - Quentin
OFFTOPIC

Postněte sem někdo nějaké 13th age potvory :)

Jak už jsme tu kdysi řešili; mě se docela líbí potvory z dungeon worldu

Píše:
Fire Beetle Horde, Small
Flames (d6 damage ignores armor) 3 HP 3 Armor
Near

Special Qualities: Full of flames

Scarabaeus pyractomena! What a delightful creature—see how its carapace glitters in the light of our torches? Not too close now, they’re temperamental, you see. The fire in their belly isn’t just metaphorical, no. Watch as I goad the beast. Aha! A spout of flame! Unexpected, isn’t it? One of these creatures alone, if it comes up from below, can be a hellish nuisance to a farmstead or village. A whole swarm? There’s a reason they call it a conflagration of fire beetles. Instinct: To enflame

Undermine the ground
Burst from the earth
Spray forth flames


Gargoyle Horde, Stealthy, Hoarder
Claw (d6 damage) 3 HP 2 Armor
Close

Special Qualities: Wings

It’s a sad thing, really. Guardians bred by magi of the past with no more castles to guard. Their ancestors’ sacred task bred into their blood leads them to find a place—ruins mostly, but sometimes a cave or hill or mountain cliff—and guard it as though their masters yet lived below. They’re notoriously good at finding valuables buried below the earth, though. Find one of these winged reptiles and you’ll find yourself a treasure nearby. Just be careful, they’re hard to spot and tend to move in packs. Instinct: To guard

Attack with the element of surprise
Take to the air
Blend into stonework

Ty tři řádky na konci ti dají všechno, co potřebuješ k udělání encounteru. Žádné powery nebo složitý statblock.

Jinak jsou awesome i potvory, co fungují jako trap nebo puzzle. Třeba glass golem naplněnej jedem. Nebo gargoyle delám v domácí hře jako magické konstrukty, co útočí vždy na konkrétní trigger (gargoyle bránící pokladnici útočí na každého, kdo má v úmyslu krást, zatimco gargoyle u kostela útočí na každého se zbraní). Díky tomu se nikdy neohrají, hráči pokaždé musí znovu zkoušet, jak na ně.
5.8.2014 22:28 - ShadoWWW
PRVNÍ RECENZE PLAYER'S HANDBOOKU!
5.8.2014 22:30 - sirien
Maugir píše:
Z předchozího jsem měl pocit, že Ti připadá stupidní a nepoužitelný celý Bestiář

tak jsem (mnohokrát děkuji za rychlé dodání, mimochodem) randomně proscrolloval PDFkem a zastavil se na náhodné stránce... a fakt jsem se už dlouho nezasmál tak dobře jako když jsem viděl CELOSTRÁNKOVÝ popis domácí kočky bez JEDINÉ zajímavé věci.
Ehm. To není stupidní, to ze mě jako čtenáře dělá debila.

Ehm - cože? Ona má věnovanou ještě celou druhou stránku? (mimochodem, "bosorka" je slovensky, v tom českém textu to je jak palicí do oka)

...a přelistuju si někam dozádu abych mrknul na něco rozumějšího... a hele, kraken... ouvej, takovej chudáček podle všeho toho popisu, mám z něj dojem jak při sledování Harryho Pottera 3 když se mě režisér snažil vyděsit vlkodlakem, kterýho potkat v lese tak mu dám vizitku známý veterinářky. Popis jeho psychiky nedává ani fň smyslu mimochodem...

...náměty na příběh (minimálně u kočky a krakena) dost nic moc...
5.8.2014 22:30 - ShadoWWW
QuentinW píše:
Postněte sem někdo nějaké 13th age potvory :)


OK.
5.8.2014 22:33 - Nachtrose
tak treba:

13th Age píše:
OWLBEAR
Some wilderness tribes have an abnormal fear of both owls and
bears, a testament to the savagery of this preposterous hybrid.
Large 4th level wrecker [beast]
Initiative: +8
Rip and peck +9 vs. AC—15 damage, and until the end of the
owlbear’s next turn, the target is hampered (makes only basic
attacks) while engaged with the owlbear
Vicious hybrid: If the escalation die is even, make another rip
and peck attack.
Feed the cubs: An owlbear that scores a critical hit against a
hampered enemy tears a piece of the creature off (GM chooses
a limb) and will subsequently attempt to retreat with the prize
to feed its cubs. The torn-up enemy is stunned until the end
of its next turn.
Silent hunter: Owlbears are nearly silent until they strike. Checks
to hear them approaching take a –5 penalty.
AC 19
PD 17 HP 101
MD 13
Icons
Areas the High Druid cares about tend to have higher than normal
owlbear populations that the local High Druid followers know
how to live around without violence. Strangers aren’t so blessed.
The other icon with something of a claim on the owlbear is
the Archmage; if only because the owlbear is the most durable
example of the bizarre hybrids that wizards persist in creating
despite evidence that it’s not healthy for them or the world. The
Dire Wood outside Horizon? Full of owlbears.

ORC
Not all orcs are born. Some
spring from the bones of ravaged
mountains and the wreckage
of shattered forests like an
infection spread by destruction.
Orc Warrior
1st level troop [humanoid]
Initiative: +3
Jagged sword +6 vs. AC—6 damage
Dangerous: The crit range of attacks by orcs expands by 3
unless they are staggered.
AC 16
PD 14 HP 30
MD 10

GOBLIN
Of all the labor and battle undertaken by
evil slaves and minions, more is undertaken
by goblins than by any other creep or fiend.
Goblins may be uninspired and ill-tempered,
but they are able to work, willing to fight, and
prone to breeding at a bracing pace.
Goblin Grunt
1st level troop [humanoid]
Initiative: +3
Club +6 vs. AC—6 damage if the goblins and their allies
outnumber their enemies; 4 damage if they don’t.
R: Shortbow +6 vs. AC—4 damage
Shifty bugger: Goblins gain a +5 bonus to disengage checks.
AC 16
PD 13 HP 22
MD 12
5.8.2014 22:36 - Nachtrose
sirien píše:
(mimochodem, "bosorka" je slovensky, v tom českém textu to je jak palicí do oka)


bosorak a bosoractvi se v cestine taky nepouziva? ja mel pocit, ze jo...
5.8.2014 22:39 - sirien
ne, ani trochu. Většina mladších lidí mimo fantasy/RPG komunitu IMO ani nebude mít šajnu co to znamená.
5.8.2014 22:47 - ShadoWWW
Bosorka česky je divoženka.
5.8.2014 22:51 - Nachtrose
Slovnik spisovneho jazyka ceskeho píše:
bosorka, -y, bosorkyně, -ě, bosořice, -e ž. (sloven. driv. maď.) nář. čarodějnice: tanec vil a b-ek; má oči jako b.


takze ano, cestina to slovo zna, i kdyz jen treba jako narecove nebo archaizmus ( coz v pripade ladeni bestiare zase tolik nevadi )
5.8.2014 22:57 - Vojtěch
Takhle nějak vypadá ten 13th age oh, shit moment (tak na půl, jště jsou huge varianty se zábavnějším bincem, ale tenhle je tak nějak archetypální) + jedna random abilita z dračího menu průsšvihů.

Volcano Dragon
Large 7th level wrecker [dragon]
Initiative: +12
Vulnerability: cold

Fangs, claws, and wings +12 vs. AC (2 attacks)—18 damage
Natural 16+: The target takes 5 extra damage from a wing buffet.
Natural 18+: The target takes 10 extra damage from a claw strike.

[special trigger] Tail smash +12 vs. PD (one nearby enemy)—18
damage
Miss: 9 damage.
Limited use: When a nearby enemy attacks and rolls a natural
even hit against the dragon, the dragon can make a tail
smash attack against it as a free action.

C: Volcanic breath +12 vs. PD (each nearby enemy)—20 fire
damage, and 5 ongoing fire damage
Natural 18+: The target takes 10 ongoing fire damage instead of 5.
Burning skin: When an enemy is engaged with the volcanic
dragon at the start of its turn, it takes 5 fire damage.

Continuous breath: A volcanic dragon can use volcanic breath
1d3 times per battle, but if it does not use its breath weapon
on consecutive rounds, it loses its remaining volcanic breath
attacks for the battle.

Resist fire 14+: When a fire attack targets this creature, the
attacker must roll a natural 14+ on the attack roll or it only
deals half damage.

Escalator: A dragon adds the escalation die to its attack rolls.

Flight: A dragon flies reasonably well, powerful and fast in a
straight line though not as maneuverable as more agile flyers.

AC 23
PD 22 HP 220
MD 16
5.8.2014 23:00 - Maugir
Sirien: Dík za názor.
5.8.2014 23:08 - sirien
Nachtrose píše:
takze ano, cestina to slovo zna, i kdyz jen treba jako narecove nebo archaizmus ( coz v pripade ladeni bestiare zase tolik nevadi )

Ehm. To slovo se nepoužívá. Jakože vůbec. Češi co se nepotkávají pravidelně se slováky ho dost možná vživotě neslyšeli. Jestli je v nějakém našem slovníku, pak to je nejspíš přežitek z dob československa... "bosorka" není o nic "češtější" než třeba "cintorín".

ShadoWWW: spíš čarodějka, ne? bosorbaba je čarodějnice, bosorák je čaroděj... (???)

Maugir píše:
Sirien: Dík za názor.

Prosím nepovažuj to za názor. Otevřel jsem PDF, prolistoval pár stánek v úvodu a pak náhodně sescrolloval na dvě potvory, celkově jsem čtením strávil asi pět minut.
Je to reflexivní reakce na první dojem, nic moc víc. (a upřímně teď nemám ani čas ani chuť to číst natolik, abych si názor udělal - možná někdy v budoucnu pokud se budu fakt extra nudit / budu mít extra touhu prokrastinovat od nějaké super otravné práce)
5.8.2014 23:12 - ShadoWWW
sirien píše:
pokud se budu fakt extra nudit / budu mít extra touhu prokrastinovat od nějaké super otravné práce)

Tak to můžem čekat do konce týdne, ne? :-D
5.8.2014 23:31 - Vojtěch
Bosorka několikrát slyšeno v běžné mluvě. Středočeský kraj prosím.
6.8.2014 00:13 - Almi
Já svoje oblíbené hnusky zveřejnit nemůžu, neb je chci použít na Dálavě. Nicméně, ti, kteří prošli mlýnkem na maso zvaným Tajemná zahrada už vědí. Jen malá ochutnávka (tohle patří prakticky 0 levelové hnusce):

Puffball exploder: The first time each round
an aerial spore in the battle drops to 0 hp,
it explodes and 1d3 nearby non-fungus
non-construct creatures are covered in
spores and begin to choke. Until the end of
the battle, when a choking creature rolls a
natural 1–5 on an attack roll, it takes damage
equal to the natural roll. If a creature is
affected twice by this attack, the damage it
takes on a natural 1–5 doubles; if affected
three times, it triples, etc.

Spores: A creature choking from puffball exploder can use a
standard action to wash the spores off itself and/or cough
them up, preventing further choking effects until it’s affected
by puffball exploder again.

- tohle je příklad geniální designu. Mechanika, která rozesměje všechny u stolu a zároveň nepostrádá dramatický moment (nebo spíš pořádkou dávku zákeřnosti).

Dvě ukázky schopností zombií. Skvěle se mi podařilo díky nim vyvolat pocit "hromada mrtvých kolem nás a my nevíme, co dřív":

Smash +7 vs. AC—20 damage, and the zombie can only attack
using gutburst during its next turn
Natural 16+: Both the zombie and its target take 2d6 damage.

[special trigger] C: Gutburst +6 vs PD (up to 2 nearby enemies)—
The target takes 3 ongoing acid damage from a spray of stinking
zombified gut juice. The zombie takes 1d6 damage.

všimněte si - výše uvedené patří docela nízkolevelové zombii. Jednou dá silný útok (a při 16 a víc dokonce zapomene v ráně i nějaký ten kus sebe) a podruhé jen stříkající mozek ohodí všechny kolem...

a teď ukázka ze zombiího hejna:
Hand of the fallen: When a melee attack drops one or more Silver Rose
mooks, the hand of one of those zombies ends up severed from its
owner and latched onto a nearby enemy. The afflicted creature is
vulnerable to all attacks until the hand is removed, which takes a
standard action by that creature or an ally next to them.

- mechanika, která ještě zvýší stres.

A nakonec ukázka z finálního bosse nejzákladnějšího questu z příručky:

Fangs & claws & spikes +8 vs. AC — 11 damage

Unexpected attack: The dragon-thing rolls 3d20 for this attack
and uses the highest roll = lots of crits!

Dragonblooded mutant: Once per battle, the dragon-thing can
entirely negate the effects of one attack against it.

- všimněte si - "jeden" útok a dokáže vyvolat docela stres. Doplněk v podobě možnosti jednou za scénu ignorovat efekt to ještě doplní :)

Obecně - d20 hry používají 3 základní stavy: hit/miss a k tomu kritický zásah (a někdy i kritický miss). To, co umožnilo 13th Age dělat geniální a přesto jednoduché potvory, bylo zavedení dalších stavů, jako je sudá/lichá, natural 16plus a další jejich kombinace. Jednoduché, účinné. Proč tohle, sakra, neukradla 5e? I hráči 1e a 2e by to, myslím, přijali v pohodě.
6.8.2014 07:14 - ShadoWWW
Takto vypadá finální podoba odbornosti Great Weapon Master:

Great Weapon Master
- When you score a crit or drop a creature, you can make an attack as a bonus action.
- You can take a -5 penalty to attacks for +10 damage.
6.8.2014 07:35 - Nachtrose
V kombinaci se championem ( tak se ta varianta tusim jmenuje ) to bude celkem prijemne cleavovani :-)

Finalni verzi heavy armor mastery jeste nemas? ;-)
6.8.2014 08:28 - ShadoWWW
Heavy Armor Master Feat
+1 Strength, -3 damage from piercing, bludgeoning, slashing damage from non magical weapons
6.8.2014 08:38 - Nachtrose
Porad sympaticky, i kdyz uz ne tolik broken, jak ta alpha verze.
6.8.2014 09:09 - Quentin
Trošku to kazí, že je to jen proti non-magical. To bych z toho asi vyhodil, nějak mi to nedává smysl a bude kolem toho hromada hádek "Gryphoní pařáty jsou ale magické, když je to magical beast!"...
6.8.2014 09:29 - ShadoWWW
QuentinW: Kouzelné zbraně jsou v 5e jasně označené (včetně vzácnosti). Pařáty gryfů nejsou magická zbraň.
6.8.2014 09:34 - noir
Abych se zase projevil jako brblal: ty featy jsou v 5e taky pěkně naprd. Vypadá to sice hrozně efektně, ale v podstatě jsou úplně zbytečné a strašně nudné...
Třeba tyhle brnění: funguje to jen proti zbraním, tudíž se člověk musí furt soustředit, čím na něj kdo útočí - a co je zbraň. Ten resist je navíc skoro zanedbatelný, při těch čočkách, co mrchy nakládají. A na vyšších úrovních stejně budou mít důležití nepřátelé zbraně magické, takže je to zase nevyužitelné.
Úplně stejná trága byl ten, co negoval resisty u kouzel. Taky prakticky nevyužitelné... Proti imunitě to neudělá vůbec nic a resisty zase tak rozšířené nejsou.
Featy mají v 5e děsně příležitostné využití, taky je to návrat někam hluboko do minulosti. A to, že dávají +1 k atributu? OK, nic nudnějšího už tam nebylo?
6.8.2014 09:45 - ShadoWWW
noir: Nahoď sem feat z jiné edice, co je podle tebe zajímavý.
6.8.2014 09:59 - Quentin
Shadowww píše:
Kouzelné zbraně jsou v 5e jasně označené (včetně vzácnosti). Pařáty gryfů nejsou magická zbraň.

To je ještě horší!

Ta mnou navrhovaná hádka se aspoň týkala fikce. Takhle to bude akorát rules lawyering drama.
6.8.2014 10:06 - Nachtrose
Vzhledem k tomu, ze si v 5e muzes vzit +1 k atributu a nebo feat, je feat s atributem a ne zase tak uplne spatnym bonusem celkem sympaticky. Navic vetsina beznych hnusek pouziva zbrane a poskozeni se jim zveda spis poctem utoku. Takze proti dvema utokum je to -6 zraneni, proti trem -9 a nez se probijes podzemim k sefovi s magickou zbrani, tak se to hezky nastrada a klerikovi budes za kazdej usetrenej slot rozhodne sympatickej.
6.8.2014 10:19 - noir
Shadoww: Aby to bylo srovnatelné, tak třeba vůči tomu nudnému ignore resist featu nabízím čtyřkový:
Wielder of Piercing Flame: Firepulse ignores target’s resistance or immunity when you have combat advantage
-prostě je tam podmínka, která se dá poměrně realisticky naplnit, ale současně nutí hráče k nějakému taktizování.

Darkfire Warrior: Regain use of darkfire after reducing target to 0 hp
-případně drowí schopnost, která hezky pomáhá definovat drowí krutost. Hráč se prostě bude snažit, co to jde, dorážet nepřátele. Definuje to postavu, mění to přístup ke hře a dává to mechanickou výhodu, která funguje v nikoliv zanedbatelném počtu situací...

A co 13th Age:
Cackling Soliloquist (epic): Once per day, you can hog the spotlight when
using Cackling Soliloquist. When you do, you heal using a free recovery and steal the escalation die, keeping it all to yourself. Until the end of your next turn, you are the only creature—PC, NPC, or monster—that can use the escalation
die, and you treat the escalation die as if it were an 8. At the end of your next turn, return the escalation die to the table, one point higher than it was when you seized it. Make sure to remind everyone to be grateful they have it back.
-to je kurňa feat!

I stařičká 3,5 umí lepší featy:
Active Shield Defense
When Fighting Defensively while using a Shield, you do not take the normal –4 penalty on attack when you make an Attack of Opportunity.
When using an All Out Defense action using a Shield, you still threaten the area around you as normal and can make Attacks of Opportunity at a –4 penalty on the attack roll.
-zase něco, co se dá využít prakticky v každém souboji a reálně to něco dělá (vybral jsem ho abecedně, tudíž dost náhodou) - mění to postoj hráče k boji, kdy defenzivní boj najednou získává smysl...
6.8.2014 10:26 - ShadoWWW
noir píše:
Třeba tyhle brnění: funguje to jen proti zbraním, tudíž se člověk musí furt soustředit, čím na něj kdo útočí - a co je zbraň

5e zná pouze dva druhy útoků: weapon attack a spell attack. I například útok zuby či drápy je weapon attack.

QuentinW: To je tím, že gryf je obyčejné zvíře. (Podle playtestu; ve finální veri se zatím neobjevil.) Kdo nebo co všechno se bude brát jako magic weapon u nestvůr je zatím dost ve hvězdách, protože tam proběhlo docela dost změn.
6.8.2014 10:36 - noir
Shadow: Ok, to mnohé vysvětluje... Tak pak je to zjevně využitelnější, než jsem si myslel.
6.8.2014 10:40 - ShadoWWW
Design nestvůr se oproti poslednímu playtestu posunul ze všech prvků hry nejvíc a skoro nic se o tom neví. Jak budou dělané nestvůry v MM je ještě víc nejasné, než co bude v DMG. Snad něco uvolní v pátečním (nebo pondělním?) update Basic D&D, aby se bylo od čeho odrazit.
6.8.2014 10:49 - noir
Obecně mi přijdou ty featy blbě popsané. O ten armor se určitě hádat bude, stejně tak myslím Durable byl opsaný úplně hloupě a těžko vysvětlitelně...
6.8.2014 11:05 - Quentin
Shadowww: A displacer beast, drak, fire elemental, ghost? Kde začínají a končí magické zbraně? Tam kde designér řekne a napíše k tomu poznámku do monster manualu?

A to nemluvíme o normálních zbraních. Dokonale tenká čepel Zeleného Osudu to neprolomí, protože není magická, ale prokletá zbraň s trvalou disadvantage jo, protože na sobě má enchant?

Není mnohem jednodušším řešením houserule, že ten feat dává 3 damage reduction na slashing, piercing i bludgeoning, a žádný magický vylomeniny do bojovnický dovednosti necpat?
6.8.2014 12:01 - Naoki
funguje v 5e retraining?
6.8.2014 12:29 - ShadoWWW
Naoki: V tom smyslu a rozsahu, co byl v 4e, ne. U schopností to není proto, že si nevolíš jednotlivé schopnosti, ale jednou za čas celé směry, kterými se pak ubíráš dlouhodobě. Na změnu směrování je tu spíš multipovolání.

Jestli bude retraining u odborností nevím. Ale jestli ne, tak tam by imho neměl být problém se zavedením nějakého domácího pravidla.
6.8.2014 12:55 - wlkeR
Tak především featy jsou volitelná mechanika co nahrazuje +2 k Vlastnostem. To že nedělají žádný extra vylomeniny já osobně spíš vítám. Mám ve 4E bandu na lv 14 a jakmile začnou krom powersů řešit ještě "nedělá nějakej můj feat tohle a tohle?" tak bych je už ale vážně všechny zaškrtil.

Ta hodová mechanika 13th Age je opravdu kusem génia. Popravdě řečeno jsem jí párkrát nevědomky použil na různé crity a tak, rozhodně je to zajímavá možnost. Čas od času. Nicméně já jsem schopný zapomenout opravdu HODNĚ věcí. Proto mi ani nevadí, že drak má útoky jaké má, a ty různé ability z jiných zrojů zde popsané, byť popisně husté, by mi akorát přidělaly vrásky (a po 1-2 kolech bych je zapomněl používat).

A nakonec co se právníků týče - jedno z kardinálních pravidel: "Pravidla se nesmějí stavět do cesty zábavě." Když DM chce dát potvoře nějaký cool útok, tak proč ne. Když jím zákeřně vyhladí družinu, aniž by jí dal možnost to obejít, tak asi skončil. Vlastní design je holt riziková záležitost, ale třeba pro mně je to jeden z nejdůležitějších perků DMování. A na 5E potvory se mi zkrátka ty vrstvy našívají dobře, páč jsou to (dobře, zatím) prakticky kostry a troška sádla tu a tam jim jenom prospěje :)
6.8.2014 13:14 - sirien
V tomhle byl můj dojem ze 4e vždycky hrozně divnej. Obvykle sem naopak ten hráč co rozumí systému a vyzná se v tom co dělá co a jak co souvisí s čím... když jsme hráli s Alnagem&spol Ravenloft tak jsem byl totálně ztracenej a to sme měli tuším že 5lvl postavy - prakticky všechno okolo mechanik mi obstarávala Sethi, protože sem v tom byl totálně mimo.
Pravda je, že jakmile mi Sethi dodala do ruky finální sheet s koncovejma statama, tak jsem neměl problém s tím fungovat - powery, featy, skilly, všechno mi to bylo jasný a i sem viděl kde co koresponduje, takže sem neměl problém tu postavu poměrně efektivně odehrát, nicméně ta cesta od toho co chci hrát k tomu jak to mechanicky vystihnout pro mě byla totální black box (resp. na začátku sem si to zkoušel nastřelit, ale vzdal sem to - zvlášť potom co mi Sethi dodala "opravenej" charsheet na kterém vykouzlila asi trojnásobné bonusy ke všemu co sem chtěl mít namaxovaný).

Což je docela dost ironie, protože 7 let hraní Shadowrunu to bylo právě naopak - Sethi pravidla (oproti 4e dost jednoduchá) teatrálně ignorovala a starala se jen o to kolik má ve finální verzi kostiček a jak co funguje povzneseně nechávala řešit mě a Arfiho.
6.8.2014 14:10 - Almi
sirien píše:
Což je docela dost ironie, protože 7 let hraní Shadowrunu to bylo právě naopak - Sethi pravidla (oproti 4e dost jednoduchá) teatrálně ignorovala a starala se jen o to kolik má ve finální verzi kostiček a jak co funguje povzneseně nechávala řešit mě a Arfiho.


..důkaz evoluce ženy :)
6.8.2014 16:21 - Gurney
Když tak vidím čtyřkaře radit co by 5e potřebovala a co by hráči 0e-3e přijali v pohodě - myslím že není od věci si připomenout, že podoba 5e je z velké části daná veřejným playtestem. A fakt je ten, že většina lidí co se ho účastnila o 4e prvky nestála (i jen to dmg na miss byla hodně diskutovaná a mnohdy velmi negativně přijímaná věc). Nepřáli si taktickou hru, kde v první řadě záleží na mechanikách a fluff v zásadě nemá žádný větší význam. Nemluvě o tom, že člověk, který měl ve vývojovém týmu 4e zastupovat se nakonec přiznal, že už tý hry má až po krk (viz. někde začátek téhle diskuze). Že menšině komunity (navíc s dost vyhraněným vkusem, řekl bych) přijde nové DnD nudné je asi holt nutná daň za to že většině se líbí.
6.8.2014 16:25 - ShadoWWW
PHB se dostal do první desítky (na 8. místo) nejprodávanějších knih Amazonu, což je o 10 dní dříve než Starter Set.
6.8.2014 16:42 - Alwaern
ShadoWWW píše:
PHB se dostal do první desítky (na 8. místo) nejprodávanějších knih Amazonu, což je o 10 dní dříve než Starter Set.


Pozitivní zpráva, myslím si však, že část z těch lidí si to moc nezahraje. Stejně jako znám desítky lidí, co si koupili PHB 4e (doma nebo v zahraničí), přečetli, zahráli 1-2x a uklidili do police. Ale doufám, že aspoň část to chytne a zařadí se do RPG vláčku.
6.8.2014 16:53 - Alnag
Gurney píše:
Že menšině komunity (navíc s dost vyhraněným vkusem, řekl bych) přijde nové DnD nudné je asi holt nutná daň za to že většině se líbí.


Původně jsem chtěl komentovat celý post poněkud obsáhleji, ale snad upozorním jen na to, že to, zda se většině líbí nebo nelíbí je trochu brzo vysuzovat. Jak už tu podotkli i jiní, prodej PHB není úplně dobré měřítko. Spousta lidí si ho koupí, aby zjistila, co je ta hra vlastně zač. V době 40. výročí je D&D hodně vzpomínáno, řada lidí pro něm sáhne i z nostalgie.
A ačkoliv jsem tedy v té skupině s "dost vyhraněným vkusem", opravdu si přeji, aby D&D bylo znovu úspěšné. A aby stolní RPG jako zábava přetrvaly. A jediné obavy, které stran 5e mám jsou, zda toto přání dokáže naplnit.
6.8.2014 17:52 - Gurney
Já narážel spíš na ten velmi obsáhlý betatest. A vyhraněný vkus nebylo myšleno nijak pejorativně, ale prostě tak že 4e je imho hodně specifické rpg nejen ve srovnání s jinými edicemi D&D.
6.8.2014 17:57 - sirien
Gurney píše:
Nemluvě o tom, že člověk, který měl ve vývojovém týmu 4e zastupovat se nakonec přiznal, že už tý hry má až po krk

To je spíš otázka, jestli to nebylo víc na škodu než k užitku, protože zase že by 4e neměla nic co by mohla dát k dobru se mi taky nezdá...
6.8.2014 19:25 - noir
Gurney: Já tady vlastně žádný "čtyřkaře" nevidím, většina jich už přešla na 13ku... A já to mám hodně podobně jako Alnag - budu moc rád, když 5e bude co nejúspěšnější. Sice se mi nelíbí, ale když uspěje, tak to určitě oživí trh, vyvolá to větší zájem, do segmentu přitečou další peníze a třeba to pomůže i produktům, které se mě osobně líbí.
6.8.2014 21:34 - ShadoWWW
Malé shrnutí z obsahu PHB.

Ne moc povzbudivá odpověď od tvůrců Morningstar.

Morningstar píše:

Will the same content in Fifth Edition books be available digitally? Rules, lore, artwork, etc?

Mostly. The reality is that digital content works very differently than print. We’ll be able to provide all written content easily, that’s not a concern. However, artwork is another matter. Our goal is to make the digital version as beautiful as we can while preserving functionality–and at the moment, we can’t promise that the artistry of the physical books will be represented digitally in the same way.
6.8.2014 21:47 - Vojtěch
Mno, toto není nic extra špatného. SRD taky nebylo zrovna dobře ilustrované, nebo snad ano?
6.8.2014 22:02 - Alnag
Noir píše:
Gurney: Já tady vlastně žádný "čtyřkaře" nevidím, většina jich už přešla na 13ku.


Já bych se ke 4e klidně přihlásil. Baví mne víc než 13. věk.
6.8.2014 22:05 - Vojtěch
Já bych taky řekl, že 13th je dost odlišný na to, aby dokázal schramstnout celou 4E základnu beze zbytku.
6.8.2014 22:29 - wlkeR
ShadoWWW píše:
Malé shrnutí z obsahu PHB.


Aaaaa jdu otravovat svého dodavatele kde je moje kopie :D
7.8.2014 06:43 - ShadoWWW
Video s prolistováním Příručky hráče.

7.8.2014 08:48 - Merlin
Ačkoliv bych dokázal najít můj post před lety (a nejeden), kdy jsem na čtyřku dštil oheň a síru, tak se taky klidně přihlásím do skupiny s vyhraněným stylem :)..protože ji hraju a překvapivě s postavami, které jdou od 1 lvl už dvanáct. To se mi u moc postav nestalo :)
7.8.2014 08:59 - Babaj
_:)) njn to jete Merline neni tak smerodatny.. 4 ky maji strop 30 ale ty predchozi byl0 20.. takze vlastne jsme jeste pod hranici nasi umrtnosti :-))
7.8.2014 14:39 - ShadoWWW
PHB: Dodatek E: Inspirační čtení.

7.8.2014 15:22 - wlkeR
Toooo je program na další prázdniny. Pokud možno ty kde budu nezaměstnaný a bohatě sponzorovaný :D
7.8.2014 15:33 - ShadoWWW
7.8.2014 18:02 - Vojtěch
To budou figurky nabarvi si sám, nebo jsou to předlohy pro takové ty předbarvené plastové? Na ty to totiž vypadá až moc kvalitně.
7.8.2014 18:58 - ShadoWWW
Myslím, že budou barevný. GaleForce9 dělá dražší, spíš sběratelské figurky. Je to vyšší liga než klasické figurky od WizKidz (které jsou obvykle nebarevné).
7.8.2014 19:05 - Nachtrose
Na to ani moc koukat nemuzu. Bych delal jenom na figurky :-D
7.8.2014 20:38 - Malabar
Co jsem se díval na GaleForce9, tak figurky prodavají nesložený a nenabarvený.

Ohledně figurek co mají být v ICONS OF THE REALMS jsem našel tento "přehled".
7.8.2014 21:45 - Alnag
Figurky vypadají fakt božsky...
8.8.2014 06:36 - Nachtrose
Update basic rules bude predpokladam asi az nekdy v odpolednich hodinach. Nebo se pletu?
8.8.2014 07:40 - Merlin
Figurky jsou dělány profesionálně, stínováním. Včetně podstavců. Pochybuju, že se jedná o masovou výrobu. Spíš to bude "nabarvi sám".
8.8.2014 09:20 - wlkeR
Hej, našel jsem Strength saving throw (vlčí útok)! Ale je fakt že jich ta hra potřebuje víc.

Jinak k debatování magičnosti zbraní, řekl bych, že u příšer a NPC to bude uvedeno ve statblocku, buď v popisu konkrétního útoku nebo jako extra abilita. Pokud tomu tak opravdu je, kouzelnická hůl (taková ta databanka na kouzla) NENÍ kouzelná zbraň. Jus' sayin.
8.8.2014 12:18 - Vojtěch
Docela bych čekal, že hodně STR saves bude v odpovědi na nějaké pokusy o podraření, odstrčení a tak.
8.8.2014 12:32 - ShadoWWW
Vojtěch: Tam to není save, ale většinou konflikt (tvoje ověření Síly proti ověření cíle). U kouzel by to mohl být save.
8.8.2014 12:48 - sirien
držení se po pádu z římsy, zachycení a udržení padající knihovny dřív než mi rozmašíruje hlavu, blokace jakéhokoliv ztržení (např. potom co mě někdo grapne), blokace jakékoliv kouzelné prostorové manipulace (např. snaha odhodit mě poryvem větru)... pokud chceš do hry dostat STR savy tak to neni problém. Jako asi nejsou úplně nejčastější volba (DEX, CON budou nejspíš převažovat? INT/WIS pro magické záležitosti?) ale že by byly úplně mimo mi nepřijde. To by mě spíš zajímalo co budeš dělat s CHA saves(pokud to teda neni nějakej arbitrárně danej atribut pro divine magii nebo tak něco)
8.8.2014 12:51 - Quentin
CHA save - kdykoli hodíš jedničku na d20 a nechceš se ztrapnit :D

STR save nemusí být nejčastější. Síla je už tak dostatečně silnej stat.
8.8.2014 13:03 - shari
QuentinW píše:
CHA save - kdykoli hodíš jedničku na d20 a nechceš se ztrapnit :D

Tohle nemá chybu. :D
8.8.2014 13:17 - Nachtrose
QuentinW píše:
CHA save - kdykoli hodíš jedničku na d20 a nechceš se ztrapnit :D


tohle mi neco pripomina... O:-)
8.8.2014 13:17 - Malabar
Nevíte někdo jestli ty figurky od GaleForce9 budou i u nějakých českých prodejců?
8.8.2014 13:30 - Anduriel
Chtěl bych se zeptat někoho kdo už 5e zkoušel, jak je to s učením se nových skillů? Tak jak jsem to zatím pochopil, tak má postava skilly za background a povolání, a pak už se novým skillům neučí a učí se pouze s "tools". Pochopil jsem to správně? Nebo přidávání nových skillů řeší až PHB?
8.8.2014 13:44 - ShadoWWW
Tools jsou ale taky skilly. :) Nějaké další dovednosti by mělo být možné získat i odbornostmi (feats), co budou v PHB.

Nebo místo odbornosti si můžeš zvýšit vlastnost, což ti sice nezvýší bonus tak, jako zdatnostní bonus dovednosti, ale je to zas univerzálnější (pro víc dovedností najednou).

Pokud ti dvě věci dávají stejnou dovednost, můžeš si místo té duplicitní vzít nějakou jinou dovednost. Tady je taky vidět síla zázemí, že si můžeš vytvořit vlastní s vlastním mixem dovedností.
8.8.2014 14:08 - wlkeR
Já jen tak různě po internetech zachytil rozčarování ze silových contestů (nebo ověření atletiky) v místech, kde by dával smysl spíš save. Já sám jsem měl wtf moment u situace s pavučinami, kde to křičelo "STR SAVE! STR SAVE!" a néééé Atletika.

Něco na Charisma jsem zorvna teď dělal... Jo, už vim, náš oblíbený Nothic. Spíš než ověření Bluffu (o kterém člověk ani neví) byhc dal jako "resist" jeho tajemství-zřící schopnosti Cha save.

Věc není ani tak zařazení sejvů do vlastní hry, ale spíš jak minimálně se tato řekl bych klíčová mechanika objevuje v ofišl pravidlech.

Co se GF9 týče, zahlídl jsem v tom videu něco o limitované edici? Nicméně pokud se dostanou vně USA, asi první kdo o tom bude vědět bude Mephit (-> Sparkle). Dodavatel Blackfire něco málo od GF9 má, takže možné je všechno, jen velmi nepravděpodobné.
8.8.2014 14:19 - ShadoWWW
Silové záchrany: Mike psal, že je jich tam schválně málo kvůli vyvážení, protože silových ověření je zase hodně. Ale je fakt, že někde, kde by člověk čekal save, je check, a naopak. Já myslím, že někde to během životního cyklu edice ještě změní.

Figurky: Jo, bude to limitka.
8.8.2014 14:33 - Sparkle
Ty figurky od GF9 mám v objednávkovým listu, ještě jsem to neřešila ale zkusím si přes víkend udělat čas a spočíst cenu.

Pak jsou ještě ty předbarvený Icons of the Realms od Wizkids, z toho nám teďka dorazil 1 kus toho starteru s Drizztem, to jde přes Blackfire.
8.8.2014 16:26 - ShadoWWW
Goodman Games (vydavatel DCC) vydává na GenConu dvě dobrodružství pro D&D 5e. Giltterdoom a The Fey Sisters' Fate.

Giltterdoom píše:
Fifth Edition Fantasy #1: Giltterdoom
16 pages, $9.99, Michael Curtis

Fifth Edition Fantasy is here! This level 3 adventure module is fully compatible with the fifth edition of the world’s first fantasy RPG, and ready to play in your home campaign!

Centuries ago, the glitterdoom came to the dwarves of Steelhand Clan! This divine curse transformed the dwarves into hellish forms with an insatiable greed for gold. Now, a chance encounter breaks open long-sealed gates to unleash the glitterdoom again. Can your adventurers delve into the forgotten halls to confront the subterranean menace?

This all-new 5E adventure module includes a new dwarf sub-race and a new PC background!

The Fey Sisters' Fate píše:
Fifth Edition Fantasy #2: The Fey Sisters' Fate
22 pages, $9.99; Chris Doyle

A level 1 adventure for 5E, by Chris Doyle

The cries of battle echo in the rustic wilderness, as a pair of fey sisters defend the ancient Briarwood against invaders. When the town of Bur Hollow sends militia men to support their fey allies, they disappear without a trace. The adventurers must enter the Briarwood and save them!

This all-new 5E adventure module includes two new spells and a new PC background!
8.8.2014 16:30 - ShadoWWW
Prvotní recenze PHB na EnWorldu.
8.8.2014 19:03 - ShadoWWW
Podle Twitteru vydají update Basic D&D dnes, ale na začátku příštího týdne vydají další update.
8.8.2014 20:46 - wlkeR
Oproti Americe žijeme v budoucnosti, ale D&D dostvávme se zpožděním. Bloody unfair :(

Sparkle: A co ty od WizKids?
8.8.2014 21:40 - ShadoWWW
Pravidlový dodatek k Tyranii draků.
8.8.2014 21:58 - wlkeR
<3 Legendary akce *_*
9.8.2014 03:18 - Malabar
wlkeR píše:
Sparkle: A co ty od WizKids?


I od Wizkids bych něco bral :)
9.8.2014 08:15 - Alwaern
ShadoWWW píše:
Goodman Games (vydavatel DCC) vydává na GenConu dvě dobrodružství pro D&D 5e. Giltterdoom a The Fey Sisters' Fate.


Zdá se mi to, nebo jsou ty cenovky u těch dobdrodružství (i kdyby to byl printed softcover) trochu přemrštěné?
9.8.2014 08:20 - wlkeR
Figurky: Já chci armádu draků! Protože, um.... Na parapetu je ještě místo...

Další recenze PHB. Ale víceméně je o tom samém co ty předchozí. Možná jim Wizardi spolu s complementary kopií poslali i návod jak na ní napsat recenzi :D Wah já už chci mít svojí >.<

Dobrodružství: Já si cenovek v $ moc nevšímám, stejně s tím pak český trh provede nějakou vtipnou akrobacii. Na druhou stranu když už to mít chci, tak na cenovku nehledím a TEČKA. 3rd party dobrodružství mě ale nijak extra neberou. Poprvé beru ofišl dobrodružství, tak jsem zvědav.
9.8.2014 19:46 - ShadoWWW
zatím částečný low-res scan vy-víte-čeho
9.8.2014 20:42 - sirien
knock knock
who's there?
you know
you-know-who?
'xactly, harry, 'xactly...
???
9.8.2014 21:22 - Nachtrose
ShadoWWW: jeste mu tam stejne par stranek uteklo...
9.8.2014 22:03 - Vojtěch
Částečný...
9.8.2014 22:11 - Nachtrose
ja vim, ale naskenoval neco kolem 112 prvnich stran, jenze mu chybi i par z nich. 2 u klerika, 2 u druida, 2 nekde na zacatku, neco od paladina...
10.8.2014 12:46 - Almi
ShadoWWW píše:
Myslím, že budou barevný. GaleForce9 dělá dražší, spíš sběratelské figurky. Je to vyšší liga než klasické figurky od WizKidz (které jsou obvykle nebarevné).


..je to naopak. Wizkids dělají barvené figurky, GF9 (z nějakého pro mne divného důvodu) dělají figurky nebarvené = pro mne bezcenné. Vypadají krásně, ale nemám čas ani chuť ani prostředky je barvit :/
10.8.2014 18:08 - sirien
Gurney:
Píše:
http://hackslashmaster.blogspot.cz/2014/08/on-5e-backgrounds-prostitute.html

Píše:
d6 Ideal:
2. Lust/Hedonism: I fill my urges when and where I wish. (Evil)

...tak tolik k naší dřívější diskusi o tom, jak moc se dá osa Good-Evil překlopit na osu Altruism-Selfishness
10.8.2014 19:36 - wlkeR
Torturer's Kit lol.

"Jen" 13 a návod jak stvořit vlastní :)
10.8.2014 21:31 - ShadoWWW
Druhá (závěrečná) část recenze na Enworldu.
10.8.2014 21:43 - Alnag
I s rizikem toho, že budu označen za nepřejícího fanouška 4e, při čtení té recenze jsem si všiml (a to nejsem žádný expert) dvou drobných omylů.
- hláška "Sigil is back" (on nikdy nikam nešel, byl i ve 4E, proč to zdůraznění?)
- something never seen in PHB - mini monster manual. Kecy. Přesně takhle to bylo v prvním vydání PHB 3E, dotisk už to měl ale jinak.
10.8.2014 22:06 - sirien
já myslel, že celej Planescape šel ve 4e z cesty? (jakože ne že by ho "zrušili", a nikde k němu nedávali ani reference, ale měl sem za to že je bez podpory a novejch publikací)

(možná se pletu, nijak zvlášť sem to nesledoval)
10.8.2014 22:07 - ShadoWWW
Alnag má pravdu. Navíc označovat ten dodatek na konci jako mini monster manual pro mě nefunguje. Ten dodatek neobsahuje fluff, což je pro mě základní ingredience správného Bestiáře. (Něco jako oba Monster Vault 4e bestiáře nebo bývalé bestiáře z dob TSR.)

EDIT: sirien: Jo, nic k tomu nevydávali. Bylo o něm jen pár poznámek v DMG. Ale v 4e se nijak zvlášť nepodporoval žádný setting, kromě FR až v poslední fázi.
10.8.2014 22:25 - Vojtěch
Třeba se vrací ke Great Wheel kosmologii, od které 4E utekla spolu s tím, jak předělala alignment.
11.8.2014 13:10 - Sparkle
Tady máte ceník figurek, co jste chtěli:

Wizkids nabarvené

GF9 nenabarvené

Skladem budu držet asi jen starter těch nabarvených, plus pár boosterů, zbytek dovezu na objednávku.

Jo a kdyby někoho zajímalo co je to ten Attack Wing, to bude zas nějaká taktická figurkovka s DnD miniaturama. Ehm.
11.8.2014 13:20 - Nachtrose
Nelibi se mi, ze to je zase v random boosterech :-(
11.8.2014 13:26 - Sparkle
jj random boostery jsou zlo. Aspoň ten starter není random.
11.8.2014 13:46 - Nachtrose
Nicmene z tech GF9 figurek uz bych par sad mel vybranych... Ale to bych Ti nechal asi celou vyplatu :-D
11.8.2014 14:40 - Merlin
hmm...tak nevím..když běžely minulý figurkový sety, bylo jich tam tuším 8. Za nižší cenu, než tyhle se 4. Dost pochybuju, že budou nabarvené tak kvalitně jak je na obrázku.
11.8.2014 15:05 - wlkeR
Oj to vypadá složitě.
Kde jsou random boostery, tam je někdo prodávající za šílený ceny kusovky... Už se někde dá najít kompet seznam minisek?
11.8.2014 15:07 - ShadoWWW
Chybějící strany té knihy.
11.8.2014 15:29 - Almi
Tak teda, jsem ochoten koupit lecjakou šílenost, ale nesmím mít pocit, že mne okrádají. A přesně tenhle pocit mám jak v případě figurek od GF9 tak i Wizkids.

Smutné. Děkuji, ale možná si koupím starter set, ale - jak to zmínil Merlin - dávat takovou pálku za krabici 4 (!) náhodných figurek, kde nemám garantováno vůbec nic (můžu mít v balení draka stejně jako kobolda?!) je prostě nehorázná zlodějina.

Čím dál tím víc se podle mne ukazuje, že jediné, oč v 5e jde, je vyždímat prachy. A dělají tak hloupě (porovnej figurky pro Paizo k jejich Pathfinder světům/dobrodružstvím a další jejich produkty), že jim to snad nikdo soudný nekoupí. Zvlášť za situace, kdy tu chybí alespoň elementární zájem od hráčů figurkovek... fakt smutný :(
11.8.2014 15:52 - Sparkle
Taky mě překvapilo, že v nabídce není taková ta velká krabice, jak jsou v tom garantovaný všecky figurky. Možná se tam ještě objeví, budu to sledovat.
11.8.2014 15:59 - Quentin
Jsem jedinej, komu přijde, že se v 5e šíleně snadno a rychle healuje?
Stane se něco, když omezim healování pouze na 1-3 hit dice za long rest?
11.8.2014 16:11 - shari
QuentinW píše:
Jsem jedinej, komu přijde, že se v 5e šíleně snadno a rychle healuje?

Ve 4e je to to samý, taky když se vyspíš, jsi úplně zdravý. Tedy za předpokladu, že nikdo neobětoval slepici, aby tě proklel. Rozdíl, co se odpočinku týče, je akorát ten, že short rest je 5 minut, ne hodina.
11.8.2014 16:16 - Quentin
Taky jsme ve 4e hráli na 1-3 healing surge za noc (podle luxusu odpočinku)
:)

4e to snesla celkem ok.
11.8.2014 16:17 - ShadoWWW
QuentinW: Můžeš použít jednu z dřívějších variant z playtestu:

Pokud máte ráií ponurý, děsivý herní svět, zvažte jednu z těchto možností:
- Pomalejší obnovování životů: Na konci důkladného odpočinku si neobnovíš žádné životy, ale obnovíš si polovinu Kostek životů (minimálně 1), které můžeš utratit.

- Celkově pomalé obnovování: Na konci důkladného odpočinku se neobnovíš žádné životy, jen Kostky životů rovné 1 + tvá úroveň Odolnosti (minimálně 1), které můžeš utratit.
11.8.2014 16:18 - ShadoWWW
V DMG by se měly objevit další možnosti kolem životů, zranění a léčení, ale to bys čekal až do listopadu...
11.8.2014 16:23 - Quentin
A co powery jako třeba Second Wind u warriora? Tím se dá denně healnout hafo moc. Z toho asi udělám daily power, co?
11.8.2014 16:27 - Merlin
home made rules? hmm..hmmmm
11.8.2014 16:33 - wlkeR
Já second wind limituju na použití v souboji, a to jako v souboji, ne "jdu praštit tady veverku."
11.8.2014 19:05 - Malabar
wlkeR píše:
Už se někde dá najít kompet seznam minisek?


Našel jsem toto. Průběžně je to upravované.
11.8.2014 19:12 - Malabar
Obnovování životů mi přijde taky hodně rychlé.

Varianta

ShadoWWW píše:
- Celkově pomalé obnovování: Na konci důkladného odpočinku se neobnovíš žádné životy, jen Kostky životů rovné 1 + tvá úroveň Odolnosti (minimálně 1), které můžeš utratit.mi přijde dobrá.
11.8.2014 21:50 - wlkeR
malabar: Thx :)

Takže to vypadá, že krom boosterů budou i něco jako precony? Tz. TEORETICKY jde mít všechny figurky z balení se známým obsahem. Nebo aspoň většinu.
11.8.2014 21:50 - ShadoWWW
No, v naší družině je neustálý nedostatek životů i při klasickém obnovování. :)
11.8.2014 21:53 - ShadoWWW
Ještě jedno fanouškovské zázemí - vyděrač.
11.8.2014 22:03 - ShadoWWW
V záhlaví nejnovější částečná verze PHB.

EDIT: Nyní včetně všech featů.
11.8.2014 23:37 - ShadoWWW
UPDATE: Už 10 kapitol!
11.8.2014 23:48 - Alwaern
Bych se stavil, že někteří lidé v tom vláknu budou mít zítra zcela nepoužitelné tlačítko F5.
12.8.2014 06:17 - Nachtrose
Uz jr to kompletni, jenom bez zalozek.
12.8.2014 06:32 - ShadoWWW
jj, hotovo
12.8.2014 07:12 - ShadoWWW
Tarask z Bestiáře.
12.8.2014 10:30 - Almi
ShadoWWW píše:
Tarask z Bestiáře.


Konečně se wizardům podařilo jedno prvenství - udělat v pohodě porazitelného taraska...
12.8.2014 10:53 - wlkeR
Almi: Mi ani nepřijde. Nevim teda kolik je +n strop magickejch zbraní, ale přirozenej útok končí u +11 (+6 proficiency, +5 ability). Kouzla fungujou de facto jen aoe, pokud to dobře chápu (a proti nim má stejně výhodu), nu a kdyby dal focus fire na lv 20 nabušenýho (Odl 20/+5) válečníka a náhodou vším zasáhnul (netuším jaká šílená kombinace armoru/skillu/kouzel zablokuje +19 k útoku), tento je po 2-3 kolech velmi mrtvý [namláceno do kalkulačky s použitím pevných čísel].

Toliko řečeno, Tarask není moje oblíbená příšera a nemám v úmyslu jí použít. Zatím.

And meh. Needs more dragons :)
12.8.2014 11:03 - noir
Opět je zcela nudný. Vzali nejnudnější mechaniky tarraska ze všech edic a namíchali je do smrtícím způsobem nudného koktejlu. Něco jako tygří oko.
Nemá žádnou obranu proti "ustřílení" ze vzduchu, a dokonce, jestli vidím správně, u něj ani nevidím jeho legendární regeneraci... Vypadá to jako kdyby to sesmolil nějaký týden najmutý amatér o velké přestávce. Kdyby měl aspoň 666 životů...
12.8.2014 11:34 - wlkeR
Já tu jednoduchost vítám. Žádný otravný věci na který budu průběžně zapomínat (regeneration included) - nevím teda jak přesně budu pracovat s legendary actions, ale skutečnost, že je můžu nahodit na konec kola libovolného jiného tvora mě naplňuje pocitem zákeřného štěstí.

A pak je tu double damage proti objektům. Shodit na postavy (nebo pod nimi) věž? Plácnout ocasem a mrsknout po nich kus zdi? God yes!

Popravdě řečeno, dal bych mu ještě nějakou funny mechaniku jako Earthquake, ale tak kdo mi v tom zabrání?
12.8.2014 11:38 - noir
wlkeR: Myšlenka Legendary Actions mi přijde super, jen kdyby byly aspoň trošku legendary - tohle je jen další nudné plácnutí navíc. Prostě bude útočit furt a furt a furt. A furt lautr stejně. Legendary! Mechanika na ničení domů mi přijde jako zcela debilní, tak jak je tu popsaná. To jako bude DM trackovat ještě hpčka domů v okolí? Nebylo by jednodušší prostě napsat, že ničí baráky ve svém okolí a tečka?
12.8.2014 11:54 - Alnag
Mně spíš zaujalo, že na to, jak se chválili, kolik tam bude fluffu a jak to bude nejskvělejší MM ever, je tam fluffu zatraceně málo. :/
12.8.2014 11:58 - wlkeR
Což o to, standard domy jsou pro taraska difficult terrain :D Ale řekněme že použiju svůj oblíbený trik a zaútočím z nějaké pozice kde jsem z dosahu / se můžu schovat (třeba ta věž). Jenže tarask udělá omnomnom a já letím dolů, kde se pravděpodobně rozmáznu na hromadě sutin co zatím zavalila pár lidí, pokud možno z družiny. Again, its not the monster, its how you use it.

Alnag: Jo, doufám že bude mít ještě stránku, protože jinak docela wtf?
12.8.2014 12:13 - ShadoWWW
Taky doufám, že fluffu tam bude ještě aspoň stránka.

Mechanicky to chce posoudit v akci. Schopnosti nestvůr fungují trochu jinak než v 4e, víc improvizovaně (pro někoho výhoda, pro někoho ne).

V playtestu se ukázalo, že většina lidí nechce komplexní taktická pravidla a souboje trvají kratší dobu. Nestvůry nedělají 3-4 překvapivé powers za boj, ale většina by to tak stejně nechtěla.
12.8.2014 12:24 - Alnag
Jako nechci vám brát naděje, ale jednoduchá matematika říká, že spíš nebude, ale rád se nechám vyvést z omylu. Nicméně opravdu myslíte, že vyplácají na jednu nestvůru 3 strany? (To by se jim na těch 350 stran moc nestvůr nevešlo...)
12.8.2014 12:29 - wlkeR
No, tarask JE dost epickej. Story-wise. Ale popravdě řečeno bych spíš taky dal na tu druhou stranu ještě něco textu, nebo ten art udělal jako celostránkovou malbu, takhle to na mě působí dost divně, slušně řečeno. A tu stránku navíc by tam fakt mít měl, páč jináč bude EPIC, ale FAIL.
12.8.2014 13:11 - noir
Prostě je to úplně zoufalé, imho pro gm, který nemá nahráno hafo let, zcela nprd. STyl "tady máto hafo nudných čísel", ty skvělé nápady vás určitě napadnou samy" je přesně to, proč se těmhle pravidlům vyhnu obloukem. Kde je nějaká ta inspirace pro gm? Proč má hodinu luštit stat blok a přemýšlet, jak ten hnůj udělat nějak voňavým?

Teď se dívám na Tarraska v 13th age - a řadu těch problémových situací, na které ti 5e neřekne ani "Búúú", dává třináctka fajn rady. A je tam i ta mechanika na boření budov -a samozřejmě hezčí a lepší:
Leveler: When the escalation die is even, as a move action the
tarrasque can demolish any ordinary structure it can reach,
such as a house, castle wall, temple, or ship. The beast
automatically reduces the structure to rubble, rendering it
useless. Each creature on top of or within the structure is
subject to a collapse attack.
Collapse +18 vs. PD (each creature in/on the structure)—90
damage, and the target is stuck and takes 20 ongoing damage
(hard save ends both, 16+)
12.8.2014 13:47 - wlkeR
Já nevim, pro mně je prostě vymýšlení problémů stejná zábava, jako je potom pro hráče vymýšlení jejich řešení. Pravda ale, že množství doprovodného textu (a ilustrace, resp. její totální nedostatečnost) neposkytují novým lidem totálně žádné záchytné body.

Jináč ta 13th mechanika se mi nelíbí. Je moc mechanická. Jako svého času jsem to zbožňoval na 4E, že byly mechaniky na VŠECKO. Ale pak člověk hrál jako počítač. Jako hráč jsem si brzy zoufal, že na svý powersy nedokážu vymýšlet nové a originální popisy co se děje (prostě jsem nahlásil název powersu a hodil na útok). Jako DM jsem vždycky zapomněl na půlku abilit a co měl být epický souboj nakonec stejně skončilo jako hromada hlášek "použiju power X" a "v reakci na to" s tím, že byl nakonec mnohem snadnější než bylo záměrem. Jako ano, bylo to napsané velmi epicky, ale na úkor flexibility.
12.8.2014 13:54 - Merlin
tarask by měl být fakt děsivej. Což není (nemyslím obrázek, ten je pořád stejný). Nicméně, stále čekám na ten fluff aaa..nic. Zatím je to pro mne zklamání.
12.8.2014 13:58 - Quentin
Asi se k tomu vašemu QQ-trainu přidám. Zatim je to docela marný.
12.8.2014 14:09 - Nachtrose
12.8.2014 14:10 - Nachtrose
Jen se mi to zda, nebo by sel ukitovat? o.O
12.8.2014 14:14 - noir
Nacht: úplně snadno ne, ta jeho legendární akce mu dává pohyb jako reakci. Ale proti archerovi na pegasovi nemá šanci, když bude mít kluk dost toulců :)
12.8.2014 14:17 - Babaj
nac sahat tak daleko jako pegas :-)) stacikouzlo fly a dost casu na ray of frost :_))
12.8.2014 14:33 - Nachtrose
Ale k čertu... moje chyba, nevím proč, ale byl jsem v tom, ze postavy mají pohyb 60 stop... to je tak, když přemýšlím nad prací i Tarraskem zároveň. :-/
12.8.2014 14:33 - ShadoWWW
Na to má můj černokněžník kouzlo

užeň taraska:

Když sešleš toto kouzlo, pod taraskem do 100 stop od tebe se objeví konec pevné dubové klády. Kláda je zhruba uprostřed podepřená obrovským balvanem. V momentě, kdy kouzlo vyvoláš, se přesuneš 35 stop nad druhý konec klády a budeš sedět na přízračném hrochovi.

Tarask může reagovat zařváním "WTF?!", načež se svým přízračným hrochem dopadneš na konec klády a tarask se vznese do vzduchu. Pomocí své bonusové akce na něj může zaútočit na dálku.

Tarask na začátku svého tahu dopadne omráčený zpět na konec klády. Ty se vzneseš do vzduchu a pomocí své reakce můžeš na taraska zaútoit na dálku.

Na začátku svého dalšího tahu dopadneš i se svým hrochem opět na kládu, tarask se vznese do vzduchu. Pomocí své akce můžeš na taraska zaútočit a v bonusové akci na něj můžeš zařvat: "Tobě to ještě nestačilo?", nebo ustoupit pryč z klády.

Pokud to taraskovi ještě nestačilo, na začátku svého tahu dopadne omráčený zpět na konec klády. Ty se vzneseš do vzduchu a pomocí své reakce můžeš na taraska zaútoit na dálku.

(...)
12.8.2014 15:48 - Pepa
To je nějaký Tyrannosaurus rex?
12.8.2014 16:20 - sirien
Almi píše:
Konečně se wizardům podařilo jedno prvenství - udělat v pohodě porazitelného taraska...

No jako nevim, co na to tak koukám tak možná kdybys měl poruce smečku magicky nahypovanejch a suprově nasranejch prastarejch rudejch draků, tak možná...


noir: Důvodů, proč se těm pravidlům vyhneš obloukem (nebo toho co je posledním hřebíčkem do rakve a podobně) tu průběžně vyjmenováváš celou řadu... 5. edice jede na jednoduchosti, pokud si s tím neumíš poradit, smiř se s tím že v ní pro tebe bude nudný úplně všechno. Nějak mě míjí proč neustále opakovat že něco o čem jsi už X krát řekl, že není pro tebe, pořád není pro tebe...


Babaj píše:
nac sahat tak daleko jako pegas :-)) stacikouzlo fly a dost casu na ray of frost :_))

Pokud čtu ten popis správně, tak tohle by byla doslova sebevražda ray of frostem.


Jinak já jsem jako nikdy nebyl fanoušek taraska (vždycky sem z něj měl dojem "doprdele, přemunchkinovali jsme to a draci už nejsou výzva, musíme vymyslet něco úplně super-epic-mega-krutě-brutálně-šíleně-hustýho... hej, viděli ste včera Godzilu? Namaxujeme staty do stropu a dáme tomu imunity na všechno!) ale musím říct že Alnag má podle mě pravdu. Taky bych čekal že když už tam něco podobnýho, navíc s takovou tradicí, daj, tak k tomu bude nějakej fluffovej obsah co bude stát za řeč.
12.8.2014 17:12 - Assassin
Pro mne je přímo podstatou tarasky skrz všechny edice DnD její regenerace. Tady není zmíněna ani mechanicky, ani fluffově. Brát regen u tarasky jako otravnou lehce zapomenutelnou věc je asi jako brát tak ohnivý dech u rudého draka. Ale autor asi nesdílel můj názor a odsoudil tuto potvůrku k umlácení čepicemi.
12.8.2014 20:18 - Nachtrose
12.8.2014 21:38 - Malabar
Ty mozkomorové jsou super. Mě si ještě získala i Loth.
12.8.2014 22:11 - ShadoWWW
Assassin píše:
Pro mne je přímo podstatou tarasky skrz všechny edice DnD její regenerace.

Na tvém místě (kdyby ses teda někdy rozhodl hrát 5e :-)) bych zvážil pravidlo, co bylo v AD&D 2e. Tam všichni tvorové s Odolností 20 až 25 měli automaticky regeneraci. V té edici si mohly postavy naházet max. Odolnost 18 a úplné maximum pro nestvůry bylo 25; takže to odpovídá v 5e spíš rozsahu 25-30. Ale ta možnost domácího pravidla tu pořád je. :)

P.S. Tarask má Odl 30.
12.8.2014 22:32 - ShadoWWW
VYŠLA AKTUALIZACE D&D BASIC SETU!

Změny, kterých jsem si všiml v dokumentu pro hráče:
- Přesunuli některé tabulky, aby lépe korespondovali s okolním textem
- U důkladného odpočinku upřesnili, že když si postava obnovuje polovinu Kostek životů, vždy si obnovuje aspoň jednu kostku.
- Přidali zázemí šlechtice (noble).
- Přidali nějaké dodatky
- Ve klasické verzi předělali stránkování na jednostranné.
- Ve verzi pro tisk stále nejsou záložky :(

V bestiáři v dokumentu pro DM chybí obrázky, fluff i tarask. :(
12.8.2014 23:52 - Assassin
ShadoWWW: Už jsem se k holce přerostlé vracet nechtěl, ale když už mi doporučuješ houserulování... nejde ani tak o samotnou pravidlovou regeneraci, ta u Tarrasque nebyla ani ve 4e (ale tuším, že tam zas ovládala gravitaci), jako spíš nezničitelnost. Líbí se mi třeba i ta z Pathfinderu (mohl by mi někdo napsat, jestli ji má i ta z 13th age?)

Pathfinder Tarrasque:
Regeneration (Ex) No form of attack can suppress the tarrasque's regeneration—it regenerates even if disintegrated or slain by a death effect. If the tarrasque fails a save against an effect that would kill it instantly, it rises from death 3 rounds later with 1 hit point if no further damage is inflicted upon its remains. It can be banished or otherwise transported as a means to save a region, but the method to truly kill it has yet to be discovered.

Mně se myšlenka postavit střet postav s Taraskou na "jak a kam ji uklidit, aby nenapáchala více škod a všechno nesežrala*" líbí mnohem víc, než ji připravit jako čistě bojovou výzvu. Pokud bych chtěl družinu vystrašit, zvolím určitě jinou epickou potvoru, Taraska mi přijde jako jít na komára s tankem.

*https://www.youtube.com/watch?v=URN6VcJDFPI;t=28
13.8.2014 00:33 - Vojtěch
Staty z třináctky... přidej ještě 2 starny fluffu.

Tarrasque
Huge 15th level wrecker [beast]
Initiative: +20

Creature of Legend
The tarrasque can make one close attack and one melee attack each
round as a standard action. Note that flying is usually no defense
against the tarrasque, which is huge and powerful enough to
pluck or whack enemies out of the sky with surprising leaps.

All-enveloping toothy maw +19 vs. AC—155 damage
Natural even hit: The tarrasque grabs the target. It will swallow
a grabbed enemy in 1d3 rounds (see swallow whole).
Natural 16+: The tarrasque swallows the target immediately
(see swallow whole).

Immense spike, horn, or tusk +18 vs. AC—155 damage
Natural 16+: The target takes 9d6 extra damage and pops free
from the tarrasque as it’s hurled far away.
C: Earth-shaking, taloned claw +20 vs. AC (each
nearby enemy in a group)—155 damage
Natural 16+: The target is stunned (save ends).
Miss: The target is dazed (save ends).

C: Cataclysmic tail slam +18 vs. PD (each nearby
enemy in a group)—170 damage
Natural 16+: The target is vulnerable (save ends).
Miss: The target is dazed until the end of its next turn.
Amphibious: The tarrasque can swim
and breathe underwater (or it
holds so much air in its vast lungs
that it makes no difference).

Enormously bulky: The tarrasque is so huge that it ignores
opportunity attacks. In addition, normal-sized enemies are
like fleas to it, and disengaging from the tarrasque requires
only an easy save (6+), unless the target is grabbed.

Immortal: The tarrasque can’t be killed, save by the explicit will of
a god (and not some jumped-up local god, either) or, perhaps,
the sacrifice of a great icon. The tarrasque’s HP total indicates
the amount of damage required to make it disgorge swallowed
enemies and flee to go hibernate while it regenerates the damage
it suffered and decide if it wants to rampage again.

Inflexible: The tarrasque can’t easily fight foes that get onto its
back, and may not even notice them if they aren’t attacking
it. When it does tire of a passenger, it can either use its tail
slam attack (–2 attack penalty: on a hit, the target only takes
half damage and is knocked off the tarrasque [possibly falling
damage]; on a miss, the target takes no damage) or a drag attack
as a standard action, crushing the rider between its scales and
a mountainside or other high, hard obstacle.

Drag +21 vs. PD (each creature on its back)—130 damage,
the target pops free of the tarrasque, and the target is
hampered (save ends)

Legendary resistance: The tarrasque is immune to normal
conditions and effects (stunned, weakened, etc.), but it isn’t
completely impervious. Bypassing its resistances requires iconsupported
effort. A PC can use one 5 or 6 they acquired from
icon relationship dice rolls to overcome the resistance each time
they use an attack or power that would apply a condition or
effect upon the tarrasque. Of course, they must also provide a
story to go along with the reason the tarrasque is affected.

Leveler: When the escalation die is even, as a move action the
tarrasque can demolish any ordinary structure it can reach,
such as a house, castle wall, temple, or ship. The beast
automatically reduces the structure to rubble, rendering it
useless. Each creature on top of or within the structure is
subject to a collapse attack.

Collapse +18 vs. PD (each creature in/on the structure)—90
damage, and the target is stuck and takes 20 ongoing damage
(hard save ends both, 16+)
Swallow whole: Once a creature is swallowed, it goes inside one of
the tarrasque’s gigantic stomachs. It can still act while inside the
tarrasque, but it will have to deal with the beast’s stomach acid
that is splashing around. A swallowed creature must deal 400
damage to the tarrasque to force it to disgorge the contents of
its gullet, freeing the creature. During the tarrasque’s turn, it can
make a gullet digestion attack against the target as a free action.
Gullet digestion +19 vs. PD—80 acid damage, and 20 ongoing
acid damage
Miss: 5d12 acid damage.

Soft-ish innerbelly: The tarrasque doesn’t have scales on the
inside. It takes a –5 penalty to all defenses against attacks from
inside its gullet, though only melee and close attacks can be
made in there. The tarrasque’s insides are immune to acid
damage, however.
s - t
202

Nastier Specials
Fear: While engaged with the tarrasque, enemies that have 216
hp or fewer are dazed (–4 attack) and do not add the escalation
die to their attacks.

Regeneration 230: While a tarrasque is damaged, its malign
magical flesh heals 230 hit points at the start of the tarrasque’s
turn. It can regenerate five times per battle. If it heals up to its
maximum hit points, then that use of regeneration doesn’t count
against the five-use limit. With this power, the monstrosity is
likely unstoppable without a powerful magical artifact designed
specifically to bind, wound, or otherwise hamper the tarrasque.
Finding such a legendary item may be a quest in itself, made
more urgent as the tarrasque devastates the heroes’ homeland.

AC 31
PD 29 HP 2130
MD 25
13.8.2014 06:50 - ShadoWWW
Sfinga

13.8.2014 08:41 - ROBOcop
Prirucka pro hrace - sice CB ale vysoka kvalita + zalozky :-) zde
13.8.2014 09:19 - Alnag
No, možná, že tam k tomu taraskovi fakt bude víc, protože i sfinga vypadá, že je delší. Doufejme tedy.
13.8.2014 09:22 - Vojtěch
Tak Terezka byla vždycky taková jednoduchá potvora. Prostě přerostlý kyj. žádná složitost, jen brutální efektivita.
13.8.2014 10:02 - Gurney
ShadoWWW píše:
Sfinga

Nelíbí se mi. Řvaní mi moc připomíná čtyřkový powery :)

Btw byť mi přijdou potvory obecně fajn, čtyřkový bestiář měl hezčí obrázky.
13.8.2014 10:18 - Vojtěch
Mě tedy 4E bestiář vůbec nesednul. 3E byl daleko lepší, PF většinou taky.
13.8.2014 10:33 - hadrian
Vojtěchu a zahrnuješ do toho tvrzení i Monster Vault? Protože ten je pro mě luxusní.
13.8.2014 10:38 - noir
Sfingu nebudu komentovat, ale měl bych jiný dotaz: je někde v pravidlech nějak mechanika nebo něco, kde má vliv rozdíl mezi piercing/slashing/bludgeoning? Předpokládám, že to bude asi hrát nějakou roli u kostlivce, ale jinak mi to (zatím) přijde jako v ADnD, kde to taky jen zabíralo místo...
13.8.2014 10:43 - Vojtěch
Bral jsem základní. Monster Vault byl lepší, ale mě 4E nesedla. Docela slušný byl obrázkově také Dark Sun potvorář.
13.8.2014 10:47 - ShadoWWW
noir: Různé zbraně dělají různé zranění. Některé nestvůry mají odolání/imunitu/zranitelnost vůči jednomu či více z nich. Je to prostě jako jakýkoliv jiný typ zranění (ohnivé, bleskové atd.). Dá se předpokládat, že vyjde modul zaměřující se na větší simulaci boje, kde např. některé zbroje budou odolnější vůči některému typu zranění víc než jiné.
13.8.2014 10:48 - Beltar
Monsters of Nentir vale nebo jaks e to jemnovalo, byl uplně luxusní bestiář a pro 4.edici.
13.8.2014 10:52 - wlkeR
OMG ty Lair akce! Normálně sfingy nemusim, ani jsem nad nima nikdy neuvažoval, ale ta manipulace s časem vypadá epicky. Mohl by to být i quest sám o sobě.

Ilustrace se mi líbí víc než u Taraska, páč jsou dobře začleněný do textu. Abilit je tak akorát, a většina kouzel není combat-related, takže si nemusím moc lámat hlavu, že bych je nějak moc zapomínal (a když se postavy náhodou zdrcnou k sobě, mlask je plošňákem jako legendary akcí, bwahahaha).
13.8.2014 10:58 - ShadoWWW
Ve střetnutí se sfingou ale nejde ani tak o výši útoku a počet životů, jako o obtížnost položené hádanky. :)

BTW Uhádli jste už někdo tu hádanku "na papírku"?
13.8.2014 11:01 - noir
Shadowww: Jo, tomu rozumím, ale zatím jsem to u žádného monstra právě neviděl... Objevilo se to už někde?
13.8.2014 11:05 - noir
Shadow: Měsíc, ne?
Wlker: Lair akce jsou totální pakárna... Ale úplně moc. Začít si hrát takhle lacině a bez přípravy hrát s časovými paradoxy, to je cesta do pekla.
13.8.2014 11:06 - Me-dea
ShadoWWW píše:
BTW Uhádli jste už někdo tu hádanku "na papírku"?


Dětinsky snadné - SPOILER - .......... Měsíc

Add: Noir, sakra :-)
13.8.2014 11:06 - Assassin
ShadoWWW píše:
Uhádli jste už někdo tu hádanku "na papírku"?

Já jo:)
Ověřil jsem si správnou odpověď na netu.

Jinak sfinga se mi poměrně líbí, trochu doufám, že taraska i sfinga dostanou tu třetí stránku. Taraska pro fluff a sfinga pro staty gynosphinx.
13.8.2014 11:08 - sirien
ShadoWWW: tak teoreticky tam ta automatická regenerace při vysoká CON může bejt i jako ofic pravidlo, ne?


noir: mumly mumly, nech nás hádat, je nudná a vůbec se ti nelíbí, hru s takovouhle sfingou prostě nikdy hrát nebudeš...
13.8.2014 11:11 - noir
Assasin: U taraska jsem si s tím skoro jistej. On je v podstatě námětem na quest, při vší kritice 5e nevěřím, že by ho vypustili takhle. Už jen to, že poprvé vlastně není nesmrtelný, není tam pořádně popsaný ten základní fluff - a to, že z principu zabít nejde...
13.8.2014 11:14 - ShadoWWW
noir: Najdeš to jako damage resist nebo damage imunity u těchto nestvůr v D&D Basic Rules pro DMa: Awakened Shrub, Awakened Tree, Banshee, Flameskull, Gargoyle, Ghost, Grick, Mummy, Ochre Jelly, Swarm of Bats. Pak taky třeba u elementálů a dalších...
13.8.2014 11:18 - noir
Shadowww: Díky moc!
13.8.2014 11:23 - ShadoWWW
Tarask určitě bude mít aspoň jednu další stránku fluffu. Usuzuji tak z:
- Mike psal, že nestvůry v Bestiáři budou mít hodně fluffu a kvůli tomu museli dokonce rozšiřovat počet stran.
- Ukázka s taraskem (nebo taraskou???) není ofiko vypuštěná Wizardy, ale "ze známosti" vypuštěná EnWorldem. První oficiální ukázka je až sfinga.
- Když Wizardi vypuštěli ukázky povolání z PHB, taky vypustili vždy jen dvoustranu a to většinou hlavně s ilustrací než podstatnými informacemi. V ukázce třeba nikdy nezveřejnili důležité featy nebo bojovníkovy manévry, i když šlo o podstatnou věc pro fanoušky 4e.
- Přijde mi, že ukázku vypouští spíš jako lákadlo na prezentaci a ilustrace než na vypuštění důležitých informací. Kompletní fluff (který má být navíc mezi jednotlivými nestvůrami propojený) imho u žádné ukázky nestvůry nezveřejní.
- Mě mrzí, že Basic D&D bestiář bude mít asi jen statistiky a možná nakonec pár ilustrací. Pro mě je Bestiář ale hlavně o fluffu a ilustracích. Listovat holými statistikami mě nebaví.
13.8.2014 11:33 - wlkeR
ShadoWWW píše:
- Mě mrzí, že Basic D&D bestiář bude mít asi jen statistiky a možná nakonec pár ilustrací. Pro mě je Bestiář ale hlavně o fluffu a ilustracích. Listovat holými statistikami mě nebaví.

Buy zee book!

Anywho, ano, s cestováním časem jsem se už jednou spálil. Nicméně to bylo vesměs random. Sfinga minimálně není random encounter, a dovedu si představit quest založený na jejích schopnostech manipulovat časem.
13.8.2014 11:37 - ShadoWWW
Píše:
Buy zee book!

Mám to v plánu. :) Všechny core příručky. (Starter Set už mám :))
13.8.2014 12:00 - noir
wlkeR: Tak to napíšu ještě jinak.
Jedna ta powera nedělá nic - resetuje iniciativu, což je tak jako pohoda nic moc, ale hezký, A ty ostatní? Zcela ruší/mění/restartují kampaň.
Dohromady mi to vůbec ale vůbec nesedí - jako kdyby se v obchodě prodávaly současně kokain a dudlíky.
Navíc ty Lair powery jsou opravdu Campaign shaking - pokud má GM takové záměry, moc nerozumím tomu, k čemu vlastně potřebuje tu Sfingu...

Nicméně: rozhodně je to konečně něco zajímavého, něco nového, originálního a něco, o čem se dá vůbec diskutovat. V podstatě je to první nestvůra v 5e, která mě něčím zaujala - a docela hodně.

M.j. ta ilustrace je divná - neodpovídá popisu ani jedné sfingy. Přijde mi tam dodaná tak nějak navíc...
13.8.2014 12:27 - wlkeR
Rychlé proscrollování Basic Monster Manualem:
Crab. What? 1 bludgeoning damage klepetem? *představa přílivové vlny krabů která vyhladí družinu* Ok, deadly enough.
Flying Snake. O_o Aha kapesní coatl. #familiar #want
Giant Goat. Zabíjení lidí kozami už není výsadou Magicu.
Giant Sea Horse. Eh...
Giant Weasel. Ano! Tohle je osobní favorit díky (zde z kontextu vytržené) hlášce: "Řítí se na tě obří lasička." "Nezmění mi pohlaví, že ne?"
Sea Horse. WTF? Nejsou za to ani XP :(

No rozhodně tu vidím HODNĚ místa pro škrty, třeba většinu těch žvižátek co člověk použije tak maximálně jako familiáry, a ty jsou teď v PHB takže proč je cpát ještě do MM? Srsly. Taky těch giant zvířat je moc (ikdyž nic proti smrti obříma kozama. He he.)
13.8.2014 12:43 - ShadoWWW
Přerostlá zvířata jsou klasika prvních edic D&D. Smrt obříma kozama je sen každého lidového hrdiny. :-D
13.8.2014 12:44 - Babaj
myslim ze to nemusi byt ani lidovy a ani hrdina :-))
13.8.2014 12:59 - Vojtěch
To jsou jízdní zviřátka. Ve Wowkách trpaslíci jezdí na beranech, tak udělali něco pro gnónma asi (náhodou koza je fajn do skalnatého terénu, pokud se udrží na skále i s jezdcem, tak horalé je budou milovat) mořský koník je zse pro podvodní blbiny. Weasel byl už téměř ikonický oř koboldů v 3E.
13.8.2014 13:06 - sirien
noir píše:
jako kdyby se v obchodě prodávaly současně kokain a dudlíky.

pro vyčerpanou maminku a pro uřvané děťátko, naprosto logická kombinace...

Vojtěch píše:
mořský koník je zse pro podvodní blbiny.

ze všeh těch cool potvor na kterých se dá pod mořem jezdit (minimálně ve fantasy) je koník to úplně poslední, po čem bych šáhnul, ale tak jako když myslíš...
13.8.2014 13:28 - Vojtěch
Ty možná, ale tradičně na nich v několika starých dobrodružstvích jezdili tritoni a vodní elfové myslím. A protože se snaží oprašovat starou slávu... Jábych taky byl pro jízdní oliheň.
13.8.2014 13:46 - ShadoWWW
Jezdili na nich i vodní elfové na Asterionu. :-)
13.8.2014 14:02 - Merlin
a jezdí na nich Disneyho malá mořská víla....
13.8.2014 14:08 - wlkeR
Ano, seznal jsem že je tam něco pro každého, od tree-huggerů po fanoušky Jurského parku... A samozřejmě solidní dávka věcí pro střední třídu. Což ovšem neznamená, že když je to historické, dává to smysl.
13.8.2014 14:29 - Vojtěch
Tady to není o dávání smyslu, ale o umožňování těch samých blbin jako předchozí edice. Vzhledem k těm resurekcím starých dobrodružství se možná snaží dohodit staty ke kdečemu, aby nebyla nutná konverze svépomocí.
13.8.2014 14:37 - wlkeR
OK, ale ať si to dělaj v modulech a ne v bestiáři, který je mimo jiné určen i novým hráčům =_=
13.8.2014 14:44 - noir
Vojtěch: Mě to teda přijde taky zbytečný. Od bestiáře si slibuju potvory, který jsou využitelný a hratelný, respektive užitečný a ikonický. Mořská jízdní zvířata a x-variant giant monster jsou prostě na okraji normální hry - beru je jako výplň, která umožňuje MM nafouknout. Ale na úkor mrch zajímavých, originálních a zábavných...
13.8.2014 14:49 - ShadoWWW
Oni už na začátku definovali, že MM bude plný ikonických D&D nestvůr. V Basic D&D mě to neruší, když je zdarma. :) A ve Starter Setu, který je taky pro začátečníky, se snad neobjevily (?).
13.8.2014 14:54 - Merlin
ShadoWWW píše:
že MM bude plný ikonických D&D nestvůr


chceš říct, hnusek, co víceméně nikdy nikdo nehrál a pokud ano, tak jen jako "doplněk" v laboratoři šíleného alchymisty
13.8.2014 14:57 - ShadoWWW
Mně se líbí, že se se do MM vrátí hodně klasických cizích postav, jako nerůznější strážní apod. V MM 4e jich moc nebylo. Jen škoda, že je nedali už teď do Basicu.

EDIT: Objevili se ale v tom přídavku pro HotDQ; např. vrah, bandita, strážný, mág, šlechtic, kněz, zvěd, špion apod.

Co říkáte na to, že budou v MM i tvorové s dobrým přesvědčením (v 4e je vykopli nebo upravili na neutrální)?
13.8.2014 15:32 - wlkeR
Ju, NPC jsou fajn. I že dostali vlastní oddíl. Nevím teda jestli je to daný strukturou Basicu, ale doufám že struktura MM bude přehlednější - třeba že ty malý nepoužitelný critteři dostanou nějakou "animals" sekci, nebo že budou "varianty" á-la 4E. Na jednu stanu je fajn že "Giant Badger" je pod G a ne kostrbatě B jako "Badger, Giant" ale na druhou stranu i ten druhej způsob má něco do sebe a přirozeným způsobem seskupí potvory stejného typu.

Současný systém by nevadil v momentě, kdy má každá potvora svojí vlastní stránku. Což by se slibovaným množstvím fluffu mohlo i vyjít, až na to, že fakt nevim jak by to dokázali třeba u toho mořskýho koníka.

Btw, je tam mořskej koník a není tam veverka? Jak mám hrát druida bez veverky?!
13.8.2014 15:35 - Nachtrose
A v PHB veverka neni? V te sekci s mountama a familiarama.
13.8.2014 15:38 - ShadoWWW
Copak veverka, ale jmelí!
13.8.2014 15:56 - wlkeR
Není. WTF DnD? D:
13.8.2014 22:40 - Alnag
Nic proti obřím šnekům a podobným ultimátním 1e potvorám, ale uvědomte si, že MM má 350 nebo kolik stran. Z toho se zdá, že nestvůra si ukrojí 2-3 strany (soudě dle Taraska a Sfingy). To vychází tak zhruba na 150 potvor (a to jsem možná optimista). Když jako DM zvážím, které potvory využiji nejvíc (a tedy, které bych chtěl najít v prvním MM) tak obří mořský koník mezi nimi není. (Předpokládám možná nesprávně, že co je v Basicu bude i v MM, kdyžtak mne vyveďte z omylu, až tolik 5e nežeru).
13.8.2014 23:45 - Gurney
Ha, těch lair akcí jsem si u sfingy nevšiml! A když je noir nazývá cestou do pekla, tak mají určitě něco do sebe :D

EDIT: Jo, mají.
14.8.2014 08:13 - Jerson
Obrázky si nemůžu ukázat, co má sfinga za tak zvláštní manipulace s casem?
14.8.2014 08:21 - wlkeR
Alnag: Já myslím že tolik sežerou jen ty opravdu epické. Některé budou mít víc (draci všech věků a barev <3), ale u jiných není moc co pitvat.

(Jé, se pro to snažím najít oporu v Monster Vaultu a vidim ty quotes... Ty jsou absolutně boží, kéž by se objevily i v MM, ale to asi doufám marně).

Teď si navíc říkám, jestli se tam ta minihavěť familiárovitého druhu nedostala prostě z toho důvodu, že JSOU v Player's Handbook (právě jako mounti, familiáři atp) a nejsou v Basicu pro hráče. Trochu se modlím, aby tomu tak bylo.
14.8.2014 12:26 - wlkeR
UMBERHULK SMASH! Edit: Takže to vypadá, že quotes budou (ty papírky). Nice!

In other news: Tyranny of Dragons trailer! Podle popisu první, takže možná můžeme očekávat víc eye-candy?
14.8.2014 12:41 - ShadoWWW
Uber Hulk: Málo fluffu. :)

Ten trailer se mi líbí!
14.8.2014 21:41 - ShadoWWW
Bastards of the Coast

Wizardi na právě probíhajícím GenConu oznámili, že ti, co si koupili celoplošnou vstupenku (all-access pass), dostanou už teď na GenConu exkluzivně Monster Manual! Tak to jsem propásl! :-(

14.8.2014 21:45 - ShadoWWW
Jeden obrázek specielně pro Nerhin. :-)

14.8.2014 23:19 - wlkeR
Wellp, aspoň budou velmi brzy skeny :D
15.8.2014 06:20 - ShadoWWW
A teď tu mám speciální lahůdku. :-)
http://www.dndadventurersleague.org/adventures/

tiamatlives

Enjoy! :-) Jinak v MM je o dracích 33 stran.
15.8.2014 06:49 - Babaj
jaky ze je heslo?:-))
15.8.2014 06:50 - ShadoWWW
Obsah MM níže. Tarask je skutečně jen na 2 strany, které jsme viděli. :( Sfinga je ale na 3, takže jednu jsme ještě neviděli. Mořský koník je až v Přídavku A: Různí tvorové.15.8.2014 06:51 - ShadoWWW
Píše:
jaky ze je heslo?:-))

Mrkni ještě jednou na můj post. Není tak těžké ho najít... :)
15.8.2014 06:59 - ShadoWWW
Bulta

15.8.2014 07:42 - Merlin
koukám, že je tam obří obří obří žába.....možná by se některé věci nemusely reikarnovat
15.8.2014 08:32 - wlkeR
Některý monstra bych tam mít nemusel, ale většina je dobrá, I guess. + bodíky za rejstřík.

Tarrasque fail :(

Buletta se mi líbí jak mechanicky, tak flavorově. Tady thumbs up.
15.8.2014 08:39 - noir
sHADOWWW: Třetí strana sfingy má ilustraci gynosfingy, někde jsem ji zahlídl... Z tarraska jsem samozřejmě zklamaný, už jen proto, že jsem neměl pravdu :)
15.8.2014 10:02 - ShadoWWW
Novikny o Dungeonscapu (dříve označován jako projekt Morningstar).
15.8.2014 13:58 - ShadoWWW
Opět jedna D&D klasika - flamp.

15.8.2014 14:25 - Alnag
Koukám na toho Flumpha a říkám si, že se D&D Next snaží být hrozně "klasické", až je z toho cítit křeč. To je zrovna potvora, kterou si mohli ušetřit (a dát ještě stránku Taraskovi).
15.8.2014 14:59 - wlkeR
Indeed :(
15.8.2014 15:38 - noir
OMG...
15.8.2014 18:41 - ShadoWWW
PHB na 1. místě v žebříčku Amazon Hot Releases a na 3. místě v žebříku aktuálních bestsellerů všech knih!

V MM se těším na draky a na thri-kreena! (btw. jak byste ho přeložili?)
15.8.2014 21:34 - chrochta
Shadowww: Asi nijak (zjevně uměle vytvořený název). Ale protože připomíná kobylku, mohly by se "lidové" názvy (šarnům z FR se "jinak" říká shiftershade, shimmershadow, skulkingdeath a blackclaws) vztahovat k tomu.
15.8.2014 21:56 - hadrian
Thri-kreen - jasnej "Kudlan".
15.8.2014 22:34 - wlkeR
"Kudlan" +1, like a cojávimcoještě :D

A jo, chtělo by to preview draky >.<
17.8.2014 11:00 - Quentin
17.8.2014 11:26 - York
Random tables a Quentin ožívá ;-)
17.8.2014 12:04 - Gurney
Mě se hrozně líbí Feral.

Jinak docela koukám že i takovej ortodoxní OSR týpek jako -C dělá backgroundy pro 5e.
17.8.2014 21:09 - Anduriel
Co tak pročítám pravidla, napadá mě, objevuje se někde advantage na damage roll? A jestli ne, bylo to někde diskutované? Mě by to přišlo občas docela logické...
18.8.2014 03:26 - ShadoWWW
Anduriel: Neobjevuje. Výhoda/nevýhoda se vztahuje pouze k hodům k20, konkrétně hodu na útok, ověření vlastnosti (dovednosti) nebo záchrannému hodu.

Tato mechanika je obvykle situační, tj. platí jen v pro určitou situaci omezenou dobu. Dřívější edice dávaly číselný bonus, ale to zesložiťovalo počítání konkrétní číselné hodnoty. A to jen kvůli chvilkovému efektu. Tady je výhoda, že nic nepřepočítáváš, prostě jen hodíš dvěma k20, místo jednou.

U zranění hážeš jinými kostkami než k20. A zatímco při výše zmíněných hodech hážeš zpravidla jednou kostkou, u zranění hážeš často několika kostkami. I zde je ale v určitém smyslu podobná mechanika - kritický zásah, kdy si hážeš dvojnásobným počtem kostek. Kritický zásah je v určitém smyslu výhoda ke zranění.

Taková výhoda je ale hodně silná, takže se přisuzuje jen kritickému zásahu (5% situací). Jiné bonusy ke zranění se připočítávají obvykle díky zvláštních schopnostem. Růst životů v 5e není tak výrazný jako v předchozích edicích, proto hra nepřisuzuje žádné situační bonusy ke zranění mimo kritického zásahu. (Čti: byla by to moc silná výhoda.)
18.8.2014 10:18 - Quentin
Jeden BG dokonce od False Machine
BEASTS background for SAVAGES
18.8.2014 10:23 - ShadoWWW
Jak vidím, ty backgroundy se u fanoušků old-schoolu docela ujaly. Dokonce bych řekl, že na netu se díky nim vynořuje hodně old-school hráčů, kteří začali hrát 5e, než hráčů PF, který by začali hrát 5e.
18.8.2014 10:36 - Quentin
Jsem si skoro jistej, že jak týpek z False Machine, tak Courtney z H&S, 5e hrát nebudou.

Mají k tomu stejnej přístup jako já. Je to hezké, nemusíme se to stydět doporučit, ale sami to hrát nebudem.

BGs píšou, protože je to zábavné, využitelné ve všech edicích, a mohlo by to k nim nalákat nějaké 5e hyped čtenáře.
18.8.2014 11:06 - -aNDRe-
To: QuentinW A co teda hrají? Co hrají největší fandové a fajnšmejkři? Jiné DnD? Jinou RPG gamu?
18.8.2014 11:16 - Quentin
Courtney hraje nějakej ten Hackmaster nebo co. False Machine asi nějakou formu odnd. Ale jen tipuju.
18.8.2014 11:41 - sirien
Každopádně se zdá, že designeři uspěli - pokud blogy co se dřív věnovaly jiným edicím/hrám specificky teď tvoří i pro 5e (byť třeba jen aby nalákaly návštěvníky nebo píší jen o něčem konkrétním co je zaujalo), tak to skutečně propojuje komunitu a dělá to pro 5e faktickou reklamu.
18.8.2014 15:50 - Quentin
Tak, že by přecijen v tom MM bylo něco hezkého? Lair Effects jako byly u sfingy budou nejspíš u více potvor, teď se objevil Red Dragon a taky je tam má.
18.8.2014 15:53 - Quentin

18.8.2014 15:56 - ShadoWWW
Jé, můj oblíbený drak! :-D
18.8.2014 15:57 - noir
Hlavně tam poprvé vidím ten Regional efekt. Ten je hezký a příběhový, sfinga měla Lair Effekt zajímavější, tenhle je takový meh...
18.8.2014 16:01 - Quentin
Noir: Já jsem hlavně rád, že Lair effects a Regional effects jsou u velkých potvor regulérní položky. Udělá to hromadu vanilla encounterů o kus zábavnější.
18.8.2014 16:07 - ShadoWWW
Ani ne u velkých, jako u tzv. legendárních (většinou na vysoké úrovni).
18.8.2014 16:08 - noir
Quentin: To určitě jo. A hlavně se s dají ty efekty lairů kombit s jinými mrchami, což může hráče-šprty nepříjemně zaskočit :) Docela se těším na takového upíra a jeho kobku nebo na ilithidí Elder Brain. Taky mám (ze známých důvodů) radost, že se dají tyto efekty docela hezky a snadno mechanicky přenést i do jiných her :)
18.8.2014 17:19 - Almi
noir píše:
Taky mám (ze známých důvodů) radost, že se dají tyto efekty docela hezky a snadno mechanicky přenést i do jiných her :)..vidím, znamenám si.. ostatně, to je jeden z důvodů, proč sleduji tuhle diskuzi. Dobrých nápadů není nikdy dost :)
18.8.2014 19:22 - andtom
Noir, Almi: Přesně tak, i my při hraní Pathfindera občas zahrajeme pro oživění skill check a la čtvrtá edice a nestydíme se za to :-) Jo a taky používáme hlášku o tom, zda je někdo bloodied. Fajn věci.
18.8.2014 20:39 - noir
andtom: Jojo, když se dají některé prvky přejímat bez narušení rovnováhy, je to bezva...
18.8.2014 21:18 - ShadoWWW
Update Greyhawku pro 5e.
Twitter píše:
We are looking to fully update out new GHR Source Book this week with the addition of the 5th Edition PHB. Look out for that very soon!!!

zdroj
19.8.2014 06:58 - ShadoWWW
Vyšly první tři Expeditions. (h: tiamatlives)
19.8.2014 07:40 - Merlin
U draka jsou zajímavé efekty, nicméně jeho legendární akce mi přijdou...jak říká Noir...nudné.
19.8.2014 08:46 - Almi
Merlin píše:
nicméně jeho legendární akce mi přijdou...jak říká Noir...nudné.


Nezlob! :) Dívej se na to jako já - 5e není nic jiného, než nové vydání Dračáku. No, není to nostalgie? Sice to hrát asi moc lidí nebude, ale má to svoje kouzlo a hezky se o tom povídá. A já měl dračák vždycky rád a těší mne, že teď i sirienovi se líbí, takže je to hra, která skutečně spojuje lidi napříč edicemi i herními přístupy, což je hrozně fajn (na pokec u piva či na srazech), no ne? :))
19.8.2014 09:07 - ShadoWWW
Almi píše:
Dívej se na to jako já - 5e není nic jiného, než nové vydání Dračáku.

To mi nikdo neřekl! (zaskočený pohled) Mám v překladu předělat skloňování charismatu podle vzoru žena? ;-)) (just kidding)
19.8.2014 09:21 - -aNDRe-
Zdarec chlapi,

abych byl upřímný, tak mi jde hlava kolem z toho, jaké máte názory na 5e. Každý názor staví 5e do jiného světla. Chápu, že každý myslí jinak a má jinou fantasii, ale až takové protiklady přístupu k 5e? Ještě před 2 měsíci jsme s grupou hráli DrD 2 (cca. 2 roky a šlo mi to proti srsti), navrhl jsem opětovné hraní DrD 1.6 načež kamarádi vyrukovali s DnD 4 (5ku jsme nehráli, protože teprve teď vychází). Je 5e opravdu hodně vylepšené DrD ? Díky
19.8.2014 09:35 - ShadoWWW
Je to o tom, že D&D 4E je hodně odlišné od předchozích edic. Většina fanoušků D&D ho odmítla, proto po pár letech teď vychází pátá edice, která hodně navazuje na edice před 4E. Ve světě nová edice slaví velký úspěch.

V ČR je situace jiná. Mnoho návštěvníků D20 si 4E zamilovalo. A právě to, že se 5E vrací zpět do linie předchozích edic, vidí jako špatný krok. Je teda fakt, že 5E se ve světě líbilo i mnoha fanouškům 4E, ale 4E je prostě trochu jinačí.

Dá se to přirovnat k tomu, jako by v ČR vyšlo DrD3, které by v mnohém navázalo na DrD 1.6 a Plusko, ale fanoušci DrD 2 by řekli, že je to krok zpět.
19.8.2014 10:07 - noir
aNDRe: Většinu diskuze tady ber jako takové tu víc, tu méně přátelské pošťuchování mezi fandy různých edic.
19.8.2014 11:04 - Almi
ShadoWWW: Teď jsi mne hrozně hezky rozesmál. Máš úžasně pozitivní přístup. Jinak souhlasím s vysvětlení pro Andreho. Jen bych pro něj dodal:

DnD 4e byla opravdu hodně jiná, než předchozí edice. Obecně - přejdi na ní, pokud máš hráče, kteří mají rádi deskovky. Neplatí to úplně doslova (Sethi a Nerhinn potvrzují výjimku), ale zhruba tak to je. Souboje v nich jsou zábavné, ale trvají fakt docela dlouho a pokud není DM zkušený, tak se od cca. levelu 10 a výše docela zapotí.

5e je opravdu hodně old school. Fakt tak trochu dračák. Není to nutně na škodu, i když za pár mechanik bych fakt vraždil (jakého idiota napadlo zdvojnásobit počet kostek při kritickém zásahu? Kdo někdy čekal u stolu, než se to spočítá, tak ví, o čem mluvím - přitom mechanicky mohli říct - máš kritiku? Zranění vynásob dvěma a je to). Pokud se podaří tvůrcům na ten základ navěsit i trochu hezčí kabátek, třeba to přitáhne i hráče DnD 3e, kteří zatím zůstávají o hraní Pathfinderu od konkurenčního Paiza. Pathfinder je už na trhu nějaký ten pátek a je fakt vymazlený. Je k němu tuna doplňků, od pravidel, přes kartičky, tokeny, figurky a já nevím co ještě. Vše se dá dobře sehnat i v ČR. A nakonec - ty doplňky v pohodě použiješ i do jiných her.

U 5e zatím nikdo neví, co od ní pořádně čekat. A všichni jsou opatrní. I proto, že firma, která DnD vydává, už patří velkému hračkářskému koncernu Hasbro a tomu jde jen o prachy. Ne moc o kvalitu. A tím vším utrpěli všechny předchozí produkty. Proto třeba já, noir a další držíme palce, aby se to tentokrát povedlo a aby to neskončilo tak, jak to (zatím hrozí, že bude - viz nesmyslně předražené figurky, prodej licencí kdekomu atp.)

Hráči 4e (mezi které se třeba já počítám) pak přešli z velké části na 13th Age, což je hra od autorů DnD, financovaná komunitou přes Kickstarter, a která je takovým evolučním vylepšením DnD 4e. Je v mnohém 4e podobná (tak na 80%), ale má několik zásadních změn, které jsou (i) přenositelné v pohodě i do jiných her a (ii) neuvěřitelně zrychlují souboje a (iii) - jako DM oceňuji neskutečně cool zábavné a vtipné potvory (takže při čtení bestiáře pro 5e vyloženě trpím, ač je v jiných hrách miluju, i když ty hry třeba nehraju - typicky Numenera - nestíhal bych).

Pokud jsi ve 4e vypravěčem a zkoušíte hrát na nízkých úrovních, určitě si pořiď Monsters of Nentir Vale. Minimálně si ho prohlídni. Neprohloupíš. A přečti si Průvodce dějmistra, je i zde na webu v překladu ke stažení (obrovský dík za to komunitě a ShadoWWWovi s Alnagem zvláště). Je to úžasně napsaná příručka, myslím, že Ti taky hodně dá, ať už nakonec budete hrát cokoli.
19.8.2014 12:39 - Beltar
Almi: S poslední částí si s tebou dovolím nesouhlasit. 13th Age je mnohem podobnější 3.5 edici DnD nebo teď nové 5.edici než 4.edici.
13th Age se vrací k tomu, že některé postavy mají kouzla a jiné jen basic attack. A hlavně opouští mapu při boji. To kde přesně stojíš a kudy přesně jdeš a jak různé schopnosti a kouzla ovlivňují tuto situaci je to co dělá 4.edici tak odlišnou od ostatních.
4. edice je také víc rájem pro munchkiny, než by se kdy 13th Age mohlo zdát. Ve vymazlování postav a komb je 13th Age daleko za 3.5.

Podle mě je prostě 13th Age vylepšením Old Dnd s přidáním několika zajímavých prvků. Popravdě jediné co na těch pravidlech oceňuji je to, jak všude cpou schopnosti a vlastnosti, které vedou i nováčky k roleplayingu. Ať už jsou to quirky u kouzelných předmětů, které ti dají nějakou charakterovou vlastnost, nebo například talent Rogueho, který ti říká, vymysli si jednou za bitvu nějakou kchůůl věc, odvyprávěj ji a ona se stane - třeba zhoupnu se na lustru přes celou místnost a vykopnu toho nadupaného barbara z okna.
19.8.2014 13:02 - ShadoWWW
Mně se na 13th Age líbí některé mechaniky (např. eskalační kostka nebo Unikátní věc), ale jako celek se mi to líbí míň než 4E.

Co mě překvapilo, jak hluboko propadl 13th Age v Ennies. Získal jen jednu stříbrnou cenu v kategorii Best Rules, kde ho navíc předběhl Fate Core, který celkově získal 9 cen (st. Best Accessory, zl. Best Family Game, zl. Best Game, st. Best RPG Related Product, zl Best Rules, st. Best Supplement, st. Best Website (SRD), st. Product of the Year a Evil Hat st. jako Best Publisher). Nejlépe si vedla Numenera, která posbírala 10 cen (to ani nemá smysl vyjmenovávat).
19.8.2014 13:10 - noir
ShadoWWW: Je to tak, že 13 má prostě smůlu. Nevyniká ani tradicí jako DnD, ani masou hráčů jako Pathfinder, ani zvučným jménem a nádhernými ilustracemi jako Numenera. Je to takové šedivé dítko, které nikam nepatří. Moc nevěřím, že by se ještě za pár let hrála, ale mě osobně sedí úplně dokonale.
19.8.2014 13:14 - ShadoWWW
Překvapilo mě to hlavně proto, že po vydání se trochu předpokládalo, že se stane trojkou na trhu (po D&D a PF). Že by to mohl být takový PF 4E. Je teda fakt, že to bylo před odchodem Monte Cooka z WotC a ohlášením Numenery. Ale stejně mě překvapil ten odskok od Fate Core, který timto potvrdil svůj obrovský úspěch.
19.8.2014 13:37 - sirien
Almi píše:
5e je opravdu hodně old school

tohle je dost... pochybné.

Jako co se týče herního stylu, tak ano, ale ne nutně - co sem koukal lze pojímat i jinak. "Tradiční" by se hodilo víc.

Do se týče designu, tak to je naopak docela moderní hra, což mě osobně dost potěšilo (ukázka toho že i tradiční hra může běžet na moderních mechanikách bez těch přežitých game designových prvků které sem tam kdekdo pořád tak hrozně "vyžaduje" že "bez nich by to nebylo ono" a podobné nesmysly)

Almi píše:
jakého idiota napadlo zdvojnásobit počet kostek při kritickém zásahu? Kdo někdy čekal u stolu, než se to spočítá, tak ví, o čem mluvím - přitom mechanicky mohli říct - máš kritiku? Zranění vynásob dvěma a je to

mnoho z nás si naopak rádo užije ty kostičky. Rozhodně víc, než násobilku ;)
A jak píšeš, případná úprava je triviální.
19.8.2014 13:39 - -aNDRe-
Chalani, moc Vám děkuji za vodítka. Osobně se mi DnD 5 líbí, ale přemluvit kámoše teď po měsíční změně (2 setkání) bude oříšek.

to All: odkud jste? Je tady nějaký malý seznam aktivních přívrženců RPG s jejich místy pobytu? Bych zašel na pivko nebo si s někým zahrál. Jsem z Frýdku-Místku. P.S. nejsem Gay, ale heterouš :D :D
19.8.2014 13:52 - sirien
V sekci Komunita najdeš mapu skupin (ale bojím se že není 100% aktuální)

diskuse na setkání v Brně je tady: Povídací setkání

pro Prahu tu bývala taky ale nemůžu jí najít, nicméně v boxu aktualit si najdi srazy v Mephitu
19.8.2014 13:53 - Vojtěch
Letos to bylo hodně našlápnuté. FATE je hodně odladěný systém a zaslouží si to IMO. Numenera je taky zajímavá, i když podle mě na 13th nemá. Vyhrává spíš právě tím, jak moc se liší. Bude zajímavé srovnat settingy s The Strange, který už se mi tetelí na disku. 13th graficky je tak jako upozaděný, ale neurazí. Hlavně je zaměřený na ty, koho baví si s tím systémem hrát, protože se tam nechá opravdu vyblbnout.
19.8.2014 15:26 - York
sirien píše:
mnoho z nás si naopak rádo užije ty kostičky.


Jo, jenže je velký rozdíl mezi sčítáním hodnot na všech kostkách a spočítáním kostek, na kterých ti padlo víc jak X.
19.8.2014 15:42 - sirien
nejde o to jak je počítáš, de o to že s nima házíš :) (prostě útok 1d10*10 nemá tu váhu a ten pocit toho útoku co má 10d10 (o rozdílném rozdělení nemluvě))
19.8.2014 16:08 - York
sirien: Troll Navážka má na útok 21 kostek: 5 bojových, 4 rezervní a 12 dlažebních.
19.8.2014 16:22 - Vojtěch
Zaplať pánbůh za simulátor kostek včetně sčítání na debilátoru :)
19.8.2014 16:35 - sirien
York: LOL :D to je docela kvalitní hláška :D
19.8.2014 17:00 - Gurney
sirien píše:
nejde o to jak je počítáš, de o to že s nima házíš :) (prostě útok 1d10*10 nemá tu váhu a ten pocit toho útoku co má 10d10 (o rozdílném rozdělení nemluvě))

A není lepší způsob kde si to vyzkoušet, než v Almim milované 13th Age, kde level tvý postavy (tj 1 až 10) = počet kostek co házíš na zranění při každém útoku, nejen při kritikách. Jen že se zapoměl zmínit... :D

Píše:
...abych byl upřímný, tak mi jde hlava kolem z toho, jaké máte názory na 5e. Každý názor staví 5e do jiného světla. Chápu, že každý myslí jinak a má jinou fantasii, ale až takové protiklady přístupu k 5e?

Přesně o tom to je - o různých přístupech ke hře. Krom toho vychází nová edice už hrozně dlouho fungující hry, k tomu prostě edition wars patří :)
19.8.2014 19:28 - Vojtěch
Tomuhle ty říkáš Edition War? :D
19.8.2014 19:45 - sirien
No jasně že jo. Uznávám, je to relativně tichá válka, ale tak to se dalo čekat: musíš si uvědomit, že tentokrát to je mordorská férovka: 4 edice pod jedním praporem proti 4. edici, to nedává moc prostoru k nějakým velkým střetům...
19.8.2014 20:22 - Vojtěch
A já kde jsem ty lair akce už viděl...

13th Age Bestiary píše:
Red dragon lairs, which can be extensive with many tunnels,
caves, false leads, and obstructions, tend to be filled with burning
smoke, hot gases, lava, and similar effects that coil throughout
the area and seemingly don’t dissipate. In addition to poor
visibility, hidden pits leading to lava pools, and tunnels suddenly
exploding with flaming gases, many red dragons have a magical
connection to the smoke and fire they surround themselves with.
Through their innate magic, the dragons are able to make
faces and forms appear in the smoke to distract intruders, fill clear
chambers with choking smoke in a matter of seconds, and ignite
explosive geysers of hot lava or burning gases, all from a distance
as they watch over their hoard. A few know their smoke so well,
they can even track creatures as they move through the lair simply
by the distortions and currents that are created within the vapors.
These dragons always know when intruders have come.
Thanks to their fire resistance, red dragons are immune to
natural heat, including lava. Those that choose to lair in volcanoes
take special care in picking out the location for their hoard, since
the song of molten gold is dull and muddy, but the intermittent
pools and tunnels of bubbling molten lava dotting the complex
make all of the special care worth it. Is there anything funnier
than bursting up in the middle of a lava pool, spitting molten
stone at intruders, then swimming away to another pool to do it
again? Of course not!
19.8.2014 22:17 - ShadoWWW
Ukázka: Kostěný ďábel (PDF).

Aktuální článek o něm zde.
19.8.2014 22:31 - ShadoWWW
Shodou okolností na EnWorldu se aktuálně taky objevila diskuze D&D 5E Bestiář vs. 13th Age Bestiář.
19.8.2014 22:41 - Alnag
A kdo vyhrává?
19.8.2014 22:49 - ShadoWWW
To není o tom, jaká hra je lepší, ale že je to zkrátka jiný styl.

Je zajímavé, že 13th Age se nejvíc podobá 4E právě designem nestvůr. GM má u nestvůry spoustu různých powers a nemusí během hry moc vymýšlet, jak s nestvůrou zajímavě naložit.

Nevýhodou je to, že ač to v Bestiáři vypadá skvěle, ne vždy vznikne situace naznačená u power nestvůry a některé se zkrátka těžko během hry využijí. A některé powery, ač vypadají pěkně na papíře, se prakticky nikdy nevyužijí.

To, že 5E Bestiář jde jiným směrem, souvisí nejspíš se záměrem celkově odlehčené mohutnosti pravidel. Tedy ne to, že by designéři nedokázali navrhnout nestvůrám zajímavé powery, ale že je záměrně chtěli udělat mechanicky jednodušší.

Celkově je to o tom, že jak hráči (v podobě schopností postav), tak DM (v podobě schopností nestvůr) mají oproti 4E mechanicky jenodušší nástroje, u kterých musí během hry aktivně vymýšlet zajímavé a chytré využití.
20.8.2014 06:38 - Vojtěch
Koukal jsem na draka v 13th a počet schopností je stejný. Dech (párkrát) + návazné dmýchání plamene (2/battle), fear aura s plameny jako bonus a jednu náhodnou blbinu. Pak to samo létá, má resist na fire a přidá escalation. To je základní útok + 3-4 věci, na které u solo potvory moc nezapomenete. Tedy nic moc rozdíl.
20.8.2014 06:48 - ShadoWWW
PHB dorazil na 1. místo v žebříčku Amazon Best Sellers v kategorii All books! Wow!
20.8.2014 07:52 - Vojtěch
Heh... kdo to nečekal, při tom, jak očekávané to bylo? Zrovna nevím, že by vycházelo něco jako další díl Ohně a ledu, nebo něco jako Harry Potter AFAIK, takže měli pro tohle celkem v dobrou dobu.
20.8.2014 08:13 - ShadoWWW
Nemyslím, že to bylo docela očekávané, vzhledem k tomu, že žádná kniha žádné jiné edice a už vůbec ne žádné jiné RPG se nikdy nedostalo ani do Top 10. PHB 4E byla jen v první stovce, PF Core Rulebook ani v první stovce. Že se dostane do Top 10 se dalo čekat ve chvíli, kdy Starter Set obsadil 7. místo. Ale rozdíl mezi Top 10 a Top 1 je ještě hodně velký. Osobně jsem čekal, že když to půjde dobře, tak se dostane do Top 5, ale Nejprodávanější kniha Amazonu je fakt masakr.

BTW Harry Potter se dostal nejvýš do Top 3, nikdy ne na Top 1.
20.8.2014 08:37 - noir
Já to taky nečekal - já bych neřekal ani první desítku. Rozhodně je to obří úspěch a moc dobrá zpráva.
K drakům: někde jsem četl, že snad všichni draci mají v 5e defaultně kouzlení, něco jako cha-mod kouzel na den...
20.8.2014 08:55 - Quentin
Začínám váhat, že by jsme 5e přecijen hráli

Vidíte nějaký potíže s těmahle houserules?
- přes noc se nedoplňují životy, jen jeden hit dice
- fighter second wind dává temporary HP
- heal spelly jsou místo d8 jen d4 a/nebo mají nějakou nevýhodu či cenu (návrhy?)
20.8.2014 08:58 - noir
Q: Počkej si na DMG - tam určitě budou na tohle varianty... Zas tak dlouho čekat nebudeš :)
20.8.2014 09:03 - Vojtěch
Já to myslel spíš jak to vypadá s prodeji čistě na počty prodaných kusů, ne jen poměrově. 5E je určitě jeden z nejočekávanějších titulů tohoto léta, ale předehnal třeba právě Pottera na počet prodaných kusů? To je to co mě zajímá. Protože první sice je, ale zajímá mě, jakou má konkurenci, se kterou se momentálně porovnává. Taky mu myslím nahrává poměrně dlouhá pauza, kterou Wizardi měli ve vydávání, protože 4E měla nástup hned po Wizardím 3E maratonu, kdy sypali pořád jednu knihu za druhou, kdežto tady nechali šelmy hezky vyhladovět.
20.8.2014 09:22 - ShadoWWW
Píše:
- přes noc se nedoplňují životy, jen jeden hit dice

V tomto nevidím žádný problém. (Jen nezapomeň, že k HD se počítá oprava za Odolnost.
Píše:
- fighter second wind dává temporary HP

Tady bych jen zauvažoval, jestli by vymizely na konci boje (či po 10 minutách), po krátkém odpočinku, nebo po důkladném odpočinku. To chce otestovat u hry.
Píše:
- heal spelly jsou místo d8 jen d4 a/nebo mají nějakou nevýhodu či cenu (návrhy?)

Tady bych zauvažoval o dvou věcech:
- Léčivé slovo má v základu d4. Pokud omezíš přirozené i magické léčení, může docházet víc k TPK. Pokud omezíš přirozené léčení a počet obnonovaných životů u léčivých kouzel, pak bych zvážil, jestli do dobrodružství nezakomponovat víc léčivých (i jiných) lektvarů, než je běžné v klasických 5e dobrodružstvích.
- Léčivá kouzla jsou silnou stránkou klerika. Zvážil bych, jestli při těch omezeních neudělat z léčivých kouzel rituály. Klerik by za ně nemusel utrácet pozice kouzel, když by je vyvolával o 10 minut déle. To mi přijde jako dobrá kompenzace za oslabení účinnosti léčivých kouzel. Celkově to chce ale otestovat během hry. Hru to ale určitě nezboří.
20.8.2014 09:26 - shari
ShadoWWW píše:
Klerik by za ně nemusel utrácet pozice kouzel, když by je vyvolával o 10 minut déle.

Když vezmu v úvahu, že léčivý kouzla jsou jediný užitečný kouzla, co klerik má, tak je celkem jedno, jestli za ně bude utrácet pozice kouzel nebo ne, nic jinýho stejně nesešle... :<
20.8.2014 09:30 - Quentin
Shadowww: Mně ani tolik nevadí nějaký ten nouzový heal uprostřed boje. Kazí mi hru právě ty nekonečné healy mezi bojema. Potřebuju, aby při čtrnáctidenní výpravě do divočiny byly hit pointy seriózní resource. Jinak působí random encountery po cestě jen jako taková vata, když se celá skupina při večeři dofoukne do plna.
20.8.2014 09:40 - ShadoWWW
Quentin: Chápu, v tom případě bych po všech těch omezeních dal klerikovi navíc jeden kouzelníkův cantrip/trik. Nebo zrušit klerika jako povolání ve tvém světě.
20.8.2014 09:46 - Babaj
no nevim , ale uz jsem se za ty roky naucil, ze tak mohutne houserulovat v dost dulezitych otazkach pravidel se nevyplaci :-)
20.8.2014 10:08 - Quentin
Babaj: Proč ne? Dnd se houseruluje odjakživa. Skoro bych řekl, že je to součást dnd tradice.
20.8.2014 10:21 - York
QuentinW píše:
Potřebuju, aby při čtrnáctidenní výpravě do divočiny byly hit pointy seriózní resource.


Já to mám tak, že každá sada zranění se dá magicky léčit jen jednou (respektive opakované léčení se projeví jen když je to silnější kouzlo a i tak to doléčí jen ten rozdíl). Takže drobné škrábance nejsou problém, vážnější zranění léčitel pouze zmírní a musí se pak doléčit dlouhodobě.
20.8.2014 10:35 - Quentin
Koukám, že o houserulování 5e uvažuje víc lidí
http://dndwithpornstars.blogspot.cz/2014/08/converting-to-type-v.html
20.8.2014 11:33 - Beltar
My tohle jeden čas houserulovali tak, že se ti přes noc obnovily jen 3+Con Healing surgí. Docela to šlapalo.
20.8.2014 22:23 - Conlai
Já to asi ohouseruluji pomocí wounds/conditions, separátních od HP, jež by hrozily při failnutém save, který by se házel při sražení na 0 hp. V PHB (str.197, Describing the effects of damage) se píše něco v tom smyslu, že teprve když je postava sražena do bezvědomímá být útok popsán jako závažnější zranění, takže by to tématicky odpovídalo.

Vzniklo by tak otravné přetrvávající zranění mající handicapující efekt až do svého (určitý čas trvajícího) vyléčení.
20.8.2014 22:27 - Quentin
Conlai: To zní rozumně ;-)

Znamená to, že budeš taky zkoušet 5e?
21.8.2014 06:25 - ShadoWWW
Doplněno záhlaví.
21.8.2014 11:26 - ShadoWWW
V Kanadě si 5e fakt oblíbili. První dvě pozice na kanadském Amazonu v Best Sellers v kategorii All books drží PHB a MM. :-)
21.8.2014 12:09 - noir
A DM guide je na pátým místě, Hoard na sedmým. Z 10 top produktů jsou čtyři DnDčko :) Masakr, neskutečný. U Wizardů se budou rozdávat odměny, a zaslouženě.
21.8.2014 15:09 - sirien
Dva roky mravenčí poctivé PR práce, krůček za krůčkem, bodík za bodíkem připravovali půdu do které by mohli vnést výsledek dobrého designu - myslim že si svůj úspěch docela tvrdě vydřeli
21.8.2014 15:23 - Vojtěch
Já bych pořád radši viděl tvrdá čísla spíš než pořadí.
21.8.2014 15:36 - Alnag
sirien píše:
Dva roky mravenčí poctivé PR práce (...) myslim že si svůj úspěch docela tvrdě vydřeli.


A pak je tu samozřejmě to 40. výročí, které stačilo jen vysedět, což? :)
21.8.2014 16:21 - ShadoWWW
Spíš je nutné uznat, že bez příjmů z poplatků za DDI (od hráčů 4E) by to nešlo.

Co se týče výročí... DrD2 vyšlo k 20. výročí, takže to taky stačilo jen vysedět, což? :)

(Jinými slovy: vliv to určitě má, ale kdyby ta pravidla nebyla tím, co lidé chtějí, velmi rychle by se to rozneslo a ten úspěch by byl znatelně menší.)
21.8.2014 16:32 - ShadoWWW
Pomalu se objevují další produkty třetích stran pro 5E. Sasquatch Studios plánuje na rok 2015 dvě knihy. Dobrodružství Princes of the Apolcalypse navrhli Richard Baker, Stephen Schubert a David Noonan, známí z kickstartrového projektu Primeval Thule.

Adventurer's Handbook píše:

(March 17, 2015; hardcover; $39.95) -- A Dungeons & Dragons Accessory

Create Heroic Characters to Conquer the Elements in this Accessory for the World’s Greatest Roleplaying Game

Not inherently evil, elemental power can be mastered by those with both malevolent and benign intentions. The Elemental Evil Adventurer’s Handbook provides everything that players need to build a character that is tied directly into the Elemental Evil story arc, with skills, abilities, and spells meant to augment their play experience throughout the campaign. Additionally, valuable background and story information provides greater depth and immersion.

An accessory that expands the number of options available for character creation for the Elemental Evil story arc, providing expanded backgrounds, class builds, and races meant specifically for this campaign.

Provides background and setting information critical to having the greatest chance of success.


Princes of the Apolcalypse píše:

(March 17, 2015; hardcover; $49.95) -- A Dungeons & Dragons Adventure.

Abolish an Ancient Evil Threatening Devastation in this Adventure for the World’s Greatest Roleplaying Game

Called by the Elder Elemental Eye to serve, four corrupt prophets have risen from the depths of anonymity to claim mighty weapons with direct links to the power of the elemental princes. Each of these prophets has assembled a cadre of cultists and creatures to serve them in the construction of four elemental temples of lethal design. It is up to adventurers from heroic factions such as the Emerald Enclave and the Order of the Gauntlet to discover where the true power of each prophet lay, and dismantle it before it comes boiling up to obliterate the Realms.

A super-adventure for the Elemental Evil story arc, Princes of the Apocalypse provides everything a Dungeon Master needs to create an exciting and memorable play experience.

Fans of the DUNGEONS & DRAGONS Roleplaying Game can get a sample of what this product has in store for them through the D&D Encounters(TM) in-store play program.
21.8.2014 16:41 - Alnag
ShadoWWW píše:
Jinými slovy: vliv to určitě má, ale kdyby ta pravidla nebyla tím, co lidé chtějí, velmi rychle by se to rozneslo a ten úspěch by byl znatelně menší.


Nezlob se, ale, vždyť ta pravidla většina lidí vůbec neviděla. Je to předprodej (MM obzvlášť, ale PHB stále fakticky taky). Není tedy, co by se rozneslo. A předpokládat, že všichni ti lidé co to vytáhli na Amazonu tak vysoko čtou obskurní weby jako ENWorld je naivita. Ti čtou New York Times a jiné, kde vycházejí PR články ke 40. výročí a o tom to je.
Rozdíl oproti DrD je právě v tom, že D&D je v USA značka, která je skoro tak známá jako Coca-Cola, což se o Dračáku fakt říct nedá. A proto taky o 20. výročí Dračáku nepíše Mladá Fronta, zatímco o D&D psali snad všichni.

Pravidla 5e mohou být dobrá nebo nemusí, ale tohle hlasování peněženkou o tom vůbec není. To je zcela a pouze o síle značky, nostalgii, očekáváních atd.. Na kvalitu hry dojde později, až se ukáže, jakou má životaschopnost a kolik prodejů souvisejících produktů dokáže vydojit.
21.8.2014 16:49 - Sparkle
No a hlavně ta pravidla vyšla v létě, kdy je okurková sezóna a naprostá většina knižních vydavatelství pouští ven jenom druhořadý tituly. To je pak hodně jednoduchý dotáhnout to na top 1.
21.8.2014 17:50 - noir
Něco pravdy je na všem. Kvalita IMHO zatím tak důležitá nebyla, spíš výbornej marketing a taky abstinence. Už jen to, jak se o nové edici psalo na VŠECH významných webech a zprávy vydávaly všechny velké agentury, je pecka. A všechny v podstatě opakovaly mantru Wizardů o nejlepší edici, která slučuje hráče všech edic. Docela by mě zajímaly čísla oslovených i to, jestli si dělali W. tu kampaň samo, anebo si na to někoho najali.

Načasování je špičkové, vizuály produktu perfektní, prostě z tohohle úhlu paráda. Už jen to, jak obsadilo ty první místa prodejnosti, je samo o sobě další výtečná reklama. Když teď zafunguje brzy i nějaký počítačový produkt nebo ideálně vznikne seriál (což by mohl, vzhledem k úspěchu tištěného produktu), tak další dva-tři roky se W. nemusí o prodeje bát...
21.8.2014 19:02 - sirien
Alnag píše:
A pak je tu samozřejmě to 40. výročí, které stačilo jen vysedět, což? :)

Je 40. výročí, jupííí, letim si něco koupit... ehm, takhle to IMO zrovna moc nefunguje.

Alnag píše:
Ti čtou New York Times a jiné, kde vycházejí PR články ke 40. výročí a o tom to je.

Nepodceňoval bych vliv sítí. Zejména ne u hry která 2 roky jela na pravidelných PR článcích s tisíci čtenáři a která skoro 2 roky jela snad nejotevřenější betatest ever.

Každopádně mám jednoduchou otázku - psaly The New York Times i o 30. výročí? Protože 40. výročí není nic moc zvláštního, že ne? Neni to ani 10, ani 50... neni to ani 20 (stará dobrá triáda 1, 2, 5...)
30 a 40, to je prakticky nastejno. A já si nějak nepamatuju, že by v roce 2004 byl nějakej mega hype kolem 30. výročí a produkty WotC by letěly v žebříčcích stropem.


Jinak kolik je absolutní počet prodejů nehraje roli - roli hraje to, že tím, že se dostali na RELATIVNÍ pozici #1 (bez ohledu na to s kolika prodanými kusy) si zajistili další promo a další reklamu a další prostor v médiích.


noir píše:
jestli si dělali W. tu kampaň samo, anebo si na to někoho najali.

Osobně mi přijde že s tím jak byla ta kampaň community-based a jak spjatá byla s tím produktem, tak možná měli konzultaci, ale z velké části si to museli dělat sami...


noir píše:
Když teď zafunguje brzy i nějaký počítačový produkt nebo ideálně vznikne seriál

...koukatelný film?
21.8.2014 20:02 - Alnag
sirien píše:
Je 40. výročí, jupííí, letim si něco koupit... ehm, takhle to IMO zrovna moc nefunguje.


Ne. Funguje to tak. Hm... v 80. letech jsem hrál D&D. Hm... tady je o tom článek. 40. výročí. To bych mohl koupit dětem...

sirien píše:
Nepodceňoval bych vliv sítí. Zejména ne u hry která 2 roky jela na pravidelných PR článcích s tisíci čtenáři a která skoro 2 roky jela snad nejotevřenější betatest ever.


Jako sítí, které si posílají recenze produktu, který sotva vyšel a nikdo to pořádně nestihl hrát? Nebo si posílají PR články z NYT? Protože tomu prvnímu nevěřím a to druhé jen podporuje mou tezi. Co se týče betatestu... to máš krátkou paměť. WotC v druhé fázi test zavřeli. Pathfinder a jeho betatest ti nic neříká? O Paranoiě XP ani nemluvě. Navíc od betatestu k tištěnému produktu se leccos (jak jsem pochopil) změnilo. Sám betatest taky dost smrděl hlavně PR akcí.

WotC se samozřejmě snažilo spinovat 30. i 35. výročí (v obou případě už ale produkty byly rok venku D&D 3.5e resp. D&D 4e). Ale 30. výročí mělo docela slušné PR pokrytí a taky D&D 3.5e byla velmi úspěšná edice... ostatně většina hráčů Pathfinderu se rekrutovala právě z hráčů D&D 3.5e. A D&D už dřív mívalo slušný úspěch v Amazon žebříčcích, byť myslím ne takový jako teď. Že si to nepamatuješ možná víc souvisí s tím, že tě to tehdy nezajímalo, nemyslíš?

sirien píše:
Jinak kolik je absolutní počet prodejů nehraje roli - roli hraje to, že tím, že se dostali na RELATIVNÍ pozici #1 (bez ohledu na to s kolika prodanými kusy) si zajistili další promo a další reklamu a další prostor v médiích.


To nerozporuji.

sirien píše:
Osobně mi přijde že s tím jak byla ta kampaň community-based a jak spjatá byla s tím produktem, tak možná měli konzultaci, ale z velké části si to museli dělat sami...


No, community-based byla. Ale zase není sporu o tom, že si vybrali klíčové opinion-leadery a nějak s nimi pracovali (víme, že zapojili lidi z ENWorldu a RPGsite, aby jim pomáhali s designem a ti pak následně šířili dobré jméno nové edice).
21.8.2014 20:19 - ShadoWWW
Co jsem viděl, tak ty přední recenze přímo u příruček na Amazonu jsou od lidí, co to už hráli. Ve WPN obchodech to totiž vyšlo už 14 dní před Amazonem, na GenConu dokonce ještě dřív. Společně s PHB i dobrodružství HotDQ.

Betatest utli po roce a půl, půl roku před vydáním. Rozdíly jsou celkově spíš kosmetické. Čekal bych i větší. Největší je např. sdružení některých věcí do bonusové akce nebo přidání čaroděje a černokněžníka. Betatest PF si ale nepamatuju, takže je možné, že byl větší.

Mezi opinion-leadery byl třeba i můj oblíbený dungeon basterd. :)
21.8.2014 20:42 - York
Základ je nejdřív si zjistit, jaký názor má potenciální opinion-maker na váš produkt, a až pak ho požádat o spolupráci nebo recenzi :-)
21.8.2014 21:37 - ShadoWWW
Článek na CNN!
21.8.2014 22:18 - sirien
Alnag píše:
Jako sítí, které si posílají recenze produktu, který sotva vyšel

jako:
Tom: bla bla bla... má vyjít v páté edici
Jon: Cože? Ona má vyjít pátá edice DnDčka?
Tom: jo no. A popravdě zatim to vypadá docela hustě
Jon: užs jí viděl?
Tom: jen nějaké promo a betatesty, trochu retro ale jako dost dobrý myslim

Jon: Ahoj File, hele pamatuješ jaks s náma hrál DnDčko? Tak normálně Tom řikal, že má vyjít už pátá edice a že vypadá docela dobře.


Jen geeci jako my vyžadují určité informace - neurčitá šeptanda pozitivního ladění je mnohdy to nejlepší promo, co produkt může mít.

Alnag píše:
To nerozporuji.

sorry, špatnej formát, tohle už nemělo patřit k odpovědi Tobě

Alnag píše:
Ale zase není sporu o tom, že si vybrali klíčové opinion-leadery a nějak s nimi pracovali

smart move

Alnag píše:
Že si to nepamatuješ možná víc souvisí s tím, že tě to tehdy nezajímalo, nemyslíš?

Touché...


York píše:
Základ je nejdřív si zjistit, jaký názor má potenciální opinion-maker na váš produkt, a až pak ho požádat o spolupráci nebo recenzi :-)

To tady má bejt nějaká kousavá poznámka nebo co? :D


ShadoWWW píše:
Článek na CNN!

Koukám, že Wizardi se rozhodli na scénu vrátit s pěkně nahuštěnym PR-rituálem...
21.8.2014 22:21 - York
sirien píše:
To tady má bejt nějaká kousavá poznámka nebo co? :D


Ano, prosím ;-)
22.8.2014 00:03 - Vojtěch
Noir: Právě proto celková čísla možná nejsou důležitá pro reklamu a historickouspěšné oslavy, ale nám ostatním by napověděla, zda se tu bavíme o vítězi závodu plnokrevníků, nebo se jen děcka honila kolem stolu se smetákem místo koně.

A co se mantry Wizardů týče, tak co jiného můžou taky opakovat, když to většina z těch co o tom psali pořádně odzkoušené asi nemá. Pořádně recenzovat se to bude tak za měsíc, možná i za měsíc po tom, co bude core komplet venku...
22.8.2014 00:17 - noir
Vojtěch: Tak v Kanadě to poráží Hru o trůny i Divergenci, a to už jsou docela Arabové :)
22.8.2014 05:58 - Vojtěch
Poráží v současném prodeji tento měsíc, nebo v celkovém prodeji kusů? Porazit knížku tři roky po vydání by zase takový úspěch nebyl...
22.8.2014 10:07 - ROBOcop
Horda v lepsi kvalite a horda upravena pro tisk
22.8.2014 10:17 - Vojtěch
Jestli je to Hoard, tak je to Poklad, nikoli Horda (podívat se nemůžu, máme to tu blokované :))
22.8.2014 10:39 - ROBOcop
2Vojtech: Ja vim, je to pouze pracovni oznaceni :-)
22.8.2014 11:09 - Vojtěch
Ufff... já jsem raději opatrný u českých překladů.
22.8.2014 11:27 - ShadoWWW
Já myslím, že to byla spíš krycí přezdívka kvůli Googlu. Taky to tak někdy dělám.
22.8.2014 11:51 - woprock
D&D Adventurers League: Odkaz (heslo: tiamatilives)
spravne heslo je tiamatlives
22.8.2014 12:01 - kin
S krycímy jmény byla stejně nejlepší Sethi, ještě teď mám někde uložená pdfka do DnD4e co se jmenují "flowerpower" a "kybernetickasklizen" :)
22.8.2014 18:36 - Sparkle
Player's Handbook a Hoard of the Dragon Queen dorazilo do Prahy.
22.8.2014 18:46 - ShadoWWW
Fanouškovská tvorba: Vytvoření postavy z PHB pěti hody kostkou.

22.8.2014 19:46 - Vojtěch
A já furt proč se mi chtělo o víkendu do Mephitu...
23.8.2014 08:40 - ShadoWWW
5 důvodů, proč hrát D&D 5e.

Píše:
Player's Handbook a Hoard of the Dragon Queen dorazilo do Prahy.

Tento víkend se bohužel do Prahy nedostanu. :(
23.8.2014 08:54 - Gurney
Píše:
THAC0 is still, thankfully, dead.

:D
23.8.2014 19:46 - Vojtěch
Já už si pro to dojel. Zatím můžu pozitivně hodnotit matný pruh na kraji zadní strany, díky kterému knížka neklouže. Nejsem si jistý jak dlouho vydrží hřbet, protože se prostředek prohýbá při otevření. Vnitřek je graficky přïjemný líbivý s jednou výhradou. Na straně 73 je jakýsi pokus o tapiserii, který ale působí jako laciný počítačový výtvor a vysloveně do knihy nesedí. Vysloveně skvělý nápad jsou pak ilustrace u kondicí a tvarů kouzel. Taky je fajn, že jako u vydání 3E PHB je tu pár zkladních potvor, které fungují jako jízdní zvířata, companioni, summony a familiáři. Dá se s tím trochu hrát, ale hráč kouzelníka hlavně nemusí hrabat v bestiáři.
23.8.2014 20:01 - ShadoWWW
Vojtěch: Jaké povolání máš chuť si zahrát jako první? Respektive jakou postavu (rasa/povolání/zázemí) a proč?
23.8.2014 20:11 - Vojtěch
Jako první vytvořím barbar/rogue půl orka, kterého jsem hrál už v 3E a chci mít porovnání. Jinak jsem to pouze prohlížel, ale nečetl, tedy nechci hodnotit moc dopředu.
23.8.2014 20:44 - ShadoWWW
Záznam z třetího živého hraní Wizardů dobrodružství Lost Mine of Phandelver.
25.8.2014 20:41 - ShadoWWW
Old-school Aranea od Necromancer Games.
26.8.2014 18:20 - Quentin
Jak je na tom vlastně 5e s licencí?
26.8.2014 18:47 - Quentin
http://falsemachine.blogspot.cz/2014/08/non-magical-5e-characters.html

Tomu řikám krutá šikana sword&sorcery postav :D

když v 5e chceš nemagickou postavu, tak máš výběr jen z
Píše:
Barbarian – Berserker
Fighter – Old School Improv Fighter
Fighter – 4thy Asperger’s fighter
Rogue –Thief
Rogue – Assassin
26.8.2014 19:09 - York
Q: Z čeho je v takovém případě na výběr ve tvém D&D hacku? :)
26.8.2014 19:35 - Quentin
York: Na každym lvlu si vezmeš buď fighting-man (1d8hp a +1attack) nebo magic-user (1d4hp a +1mana). Při tvorbě postavy povyprávíš o backgroundu (cimz implicitně naznačíš, co máš za skilly) a vymyslíš si jednu special abilitu své postavě na míru (hrdlořez má cleave, barbar berserk, ranger peta, vynálezce vynalézání, elf telepatii etc.)

Ani se skoro nedá mluvit o povoláních. A ani to neni k diskuzi relevantní. Že ty jsi chtěl jen poprudit?
26.8.2014 19:54 - York
Q: Takže pokud chceš mít čistě nemagickou postavu, tak máš na výběr jen fighting mana a doladit ho musíš non-class abilitama a popisem.

Vyčítat class systému, že má málo class, mi přijde takové trochu podivné. Archetypální D&D čtveřice je warrior, cleric, magic user a thief a i s tím se vcelku dá vystačit, když si svoji postavu popíšeš tak, aby ti to sedělo. Naopak bych řekl, že čím víc to rozmělníš, tím hůř se bude hráčům vybírat, jaká class jejich konceptu nejvíc sedne.

Každopádně pokud si chceš stavět postavu zcela na míru, tak class systém prostě není dobrá volba, dovednostní systémy jsou v tomhle směru z principu věci lepší.
26.8.2014 20:11 - sirien
srsly?

V magických jsou... tři různí default magici (sorcerer, wizard, warlock), cleric, paladin, druid a bard. To je u mě 5. Že jde nemagika v nějaké variaci twistnout na magika - to není classa.

pak tam je jakési "mmmaybe" kde jsou 3 classy co jsou v podstatě nemagické, ale kolega bitchuje na detailech.

A pak jsou 3 čistě nemagické

Tahle čísla jsou překroucená tím že povolání která lze hrát obojím způsobem jsou zapsaná tam i tam a někdy několikrát, takže ten seznam vypadá opticky větší a víc vykloněnej.

V podstatě z toho čtu že 5e má non-magic, semi-magic, magic a could-be-magic-if-you-want classy že autor dostal hyserák, seškatulkoval si je aby to vypadalo ošklivě a tento hysterák o nesmyslu sem teď přeposlal člověk co nám sem opakovaně postnul anti-edition wars rant od Dungeon Bastarda, což tomu dává chutnou ironii... :D
26.8.2014 20:34 - wlkeR
Já především nepobírám, proč se ve hře Dungeons and DRAGONS řeší absence magie Oo;
26.8.2014 21:22 - Quentin
Siriene, já nechtěl, aby sis cvrnknul do textilu :D Napsal jsem to bulvárně pro pobavení. D&D3,5+ jsou všechny crazy high fantasy. Že je v 5e většina postav casteři neni ani překvapení, ani problém. Spíš jen postřeh ohledně žánru.
26.8.2014 22:40 - ShadoWWW
Mike Mearls ve svém obsáhlem rozhovoru pro EnWorld řekl o PDF:
Mike Mearls v rozhovoru píše:

Yea I was going to ask about that [pdf sales]…

You know we haven’t announced anything official yet, but I’d be surprised if we released the PDF to be exactly as the book. Because I think that we’ll sit down and look at a PDF format of the book and say well what’s the best format that could take? It really does make good sense to have it sort of stripped down and in a utilitarian layout.

Because you know what? I’m actually just using this because I just want to get some rules at the table. Maybe I just want to be on a plane or just sitting around and want a quick reference that’s a quick read and just the information I want. So what does that do to the [pdf] design? We strip out a lot of the art and make it utilitarian. Or we break it up and actually the ebook version is actually three books, we’ve broken it up into three parts, and each topic is now a separate book. So maybe I’m playing a Wizard, and I’m just using the Basic D&D, but I want more spells… so I’m just wanting the spell chapters, so maybe I spend 5 bucks or 2 bucks just so I have that indexed or bookmarked and can quickly reference my spells. You know, what is the usefulness of that? Just as a bibliophile wants the whole book as a physical artifact, the digital only user, well, what is the best way for them to get access to the game.

So there is nothing concrete yet, but those are just some of the possibilities being discussed?

Yea exactly. Especially with the Dungeonscape Tool that Trapdoor [technologies] is working on, and how they are going to approach things and what features they are going to have, could that kinda feed that need? Because we asked that it be iOS, Android, PC, so maybe you can just download the app and then buy the say Fighter packet and however we’re breaking it down, so are we really going to need to sell a separate PDF because actually the best way is to buy the tool, and the tool is also populating my database and I can make characters, then maybe I just don’t necessarily need the PDF. So a lot of it is just trying to figure out where things are with what they’re [trapdoor Technologies] is doing, and we just don’t want to rush into something and then you’re like but I just bought the PDF and then the tools came out, and now I’m paying twice for the same content, that would make you upset. So it’s really just figuring out what is the best thing for the gaming audience at this point.

Takže to vypadá, že spíš než PDF či měsíční poplatky za online nástroje zvažují, že si člověk jednorázově koupí balíčky pravidel, které chce, a bude je mít přístupné offline skrz aplikaci na Androidu, iOS a PC.
26.8.2014 23:00 - Gurney
Quentin píše:
http://falsemachine.blogspot.cz/2014/08/non-magical-5e-characters.html

Líbí se mi nad čím uvažuje. Asi je to tím že se mi fakt zamlouvala myšlenka d-dvackovýho Conana, kde byla spousta "martial" classů a jen jeden magickej (a ten byl stylově udělanej). A 5e by takový nějaký hack sednul mnohem víc než 3.5
26.8.2014 23:05 - wlkeR
ShadoWWW píše:
obsáhlem rozhovoru pro EnWorld

Link pls? Jsem líný googlit XD
26.8.2014 23:27 - ShadoWWW
27.8.2014 07:21 - sirien
Quentin: si z Tebe taky můžu udělat legraci, ne? Tebe bych snad z nějakého šílenství ani nepodezříval.

Každopádně osobně v tom nevidím ani žánrový problém popravdě. Tobě samotnému stačí jedna classa na všechno, tak co je za problém že tam je X class které třeba nevyužiješ?
27.8.2014 09:08 - Quentin
Sirien: On to tak ten týpek asi myslel - "hej, jestli chcete nemagickou classu, tak tady jsem je pro vás prohrabal a vypsal"
27.8.2014 09:54 - Gurney
Mě to docela připomělo jednu z věcí, která se mi fakt líbila (a narozdíl od většiny toho s čím přišla pořád líbí) na 4e - rozdělení na "martial" (btw nemagickej hit-and-run guerillovej bojovník bylo nejlepší pojetí rangera ever), "arcane" a "divine" zdroje schopností. 5e se bohužel tak trochu vrací k tomu třetiedičnímu bordelu, kdy na desátým levlu už je v podstatě každej caster a když nechceš, máš smůlu.

Kromě toho "Like a coke dealer sneaking into a Bat Mitzvah, 5e thinks everyone deserves a little magic in their lives." je fakt výborná hláška :)
27.8.2014 09:58 - ShadoWWW
D20 Conan byl můj nejoblíbenější 20 systém. Kdyby bylo něco takového pro 5e, buď přímo Conan, nebo třeba něco ve spojení s Mystarou či Birthrightem, bral bych to všemi deseti!
27.8.2014 10:30 - Gurney
Jo, d20 Conan je naprosto stylovej. Sice jsem ho nakonec nikdy nehrál a asi bych nebyl schopen dát víc než E6 variantu, ale vždycky si jednou za čas pohrávám s myšlenkou ho dát. Pak si ale řeknu řeknu, že bych to nejspíš rozjel a po dvou hrách vyhořel na tom jako moc je to D&D 3 a zase to odložím s tím že možná někdy...
27.8.2014 11:03 - York
QuentinW píše:
On to tak ten týpek asi myslel - "hej, jestli chcete nemagickou classu, tak tady jsem je pro vás prohrabal a vypsal"


Proti tomu žádné výhrady ani trollící připomínky nemám ;-)

ShadoWWW píše:
Kdyby bylo něco takového pro 5e, buď přímo Conan, nebo třeba něco ve spojení s Mystarou či Birthrightem, bral bych to všemi deseti!


Taky se do toho můžeš sám pustit, o systému 5e toho víš docela dost ;)
27.8.2014 11:08 - Quentin
Conan d20 je grandiózní.

Je v tom taková úžasná surovost, kterou bych si v d20 systému normálně nedokázal představit. Zloději působí mnohem víc jako hrdlořezové, štíty jsou jako hradba, lehké zbraně jsou přesné a elegantní, zbroje jsou těžké a válečník v plátech je na bojišti jako titán, obouruční zbraně jsou groteskně brutální...

Pro člověka, co hrál roky jen 3,5e, je přechod ke Conan d20 jako rozdíl mezi Xenou/Herculem a Ironclad/Braveheart. Jen namísto temné středověké atmosféry to má romantický a mystický nádech Hyborie plné pokladů, tajemství, překrásných žen, černokněžníků a hlavně dobrodružství!

Dlouhodobě bych to asi taky nezvládl, protože přecijen už jsem odchovanej na high fantasy a ty pravidla jsou celkem složitý (třeba co se statů nepřátel tejče), ale doteď na to s klukama rádi vzpomínáme.

Když by si někdo troufnul, tak to doporučuju hrát jako Conlai.
  • 1x měsíčně
  • Hrát celou noc
  • Za každou hru lvl up
  • Pokaždé start na úplně jiném místě/situaci/vybavení, než kde skončila poslední hra. Stejně jako Conanovi příběhy
27.8.2014 11:29 - ShadoWWW
York píše:
Taky se do toho můžeš sám pustit, o systému 5e toho víš docela dost ;)

Na své vlastní doplňky se chystám až od konce roku, až si prostuduju DMG, který vyjde (v USA) v listopadu.
27.8.2014 18:24 - Anduriel
Měl bych dotaz na lidi co už 5e hrají.

Jak se vám líbí, jak je oštřené trvání kouzel? Myslím tím to, že velká část kouzel má jako trvání "concentration" a "concetration" je zrušena (mimo jiné) v okamžiku kdy sešlu další kouzlo s trváním po dobu koncentrace.

Není pak hraní sesilatelů trochu stereotypní? Jako že na začátku nahodím nějaká kouzlo, buď defenzivní, support, nebo třeba i ofenzivní, a pak už se až do konce souboje snažím to kouzlo udržet?

Ještě jsem 5e nehrál, nicméně se na to chystám a jak se mi systém povětšinou zamlouvá, z této mechaniky jsem... nevím, asi mi přijde pro sesilatele trochu omezující.
27.8.2014 19:45 - wlkeR
Zatím jsem nehrál ani nepřemejšlel nad buff/CC sesilatelem, takže nevím. Ale přijde mi to jako lepší řešení než si pamatovat milion buffů co na sebe sešlu než naběhnu do boje, to je strašná otrava mi přijde.
27.8.2014 19:45 - ShadoWWW
Concentration, nebo-li soustředění, je nová mechanika této edice. Každý sesilatel může mít v jednu chvíli sesláno jen jedno kouzlo, na které se musí soustředit, ale to neznamená, že mezitím nemůže sesílat další kouzla, která nemají příznak "soustředění".

Ber to tak, že tato mechanika je opatření proti kumulativním výhodám. Tato kouzla dávají určitou výhodu, a kdybys ho na sebe seslala několikrát, tak bys získal neporovnatelně větší výhodu než jiní. V předchozích edicích se to řešilo obvykle složitými pravidly, co lze a co nelze sčítat, ale toto je mnohem jednodušší.

Ber to zkrátka tak, že v jednu chvíli může působit jen jedno tvé kouzlo, které má příznak soustředění, ale jinak můžeš sesílat jiná kouzla libovolně. kouzlo s příznakem soustředění skončí za těchto podmínek:
- Na konci doby trvání (duration)
- Když sešleš další kouzlo s příznakem soustředění (i stejné)
- Když tvůj počet životů klesne na 0, nebo když se staneš "neschopný" (tj. stav uvedený v dodatku A)
- Když tě zasáhne útok nebo někdo na tebe sešle účinek, který má v sobě napasné, že přerušuje soustředění. V tomto případě si hodíš záchranný hod na Odolnost se Stupněm obtížnosti 10. Pokud uspěješ, nic se neděje. Pokud neuspěješ, kouzlo skončí.
27.8.2014 20:38 - Anduriel
A to je to co se mi nepozdává. Na začátku sešlu jedno kouzlo se zajímavým efektem (řekněme "Slow") a pak už budu po zbytek boje dělat jenom direct damage pomocí různých magických střel a podobně.

Aniž bych zatím hrál, přijde mi to trochu stereotypní. S předchozích edic jsem byl zvyklý že sesilatelé mají k dispozici spoustu kouzel, pomocí kterých můžou docílit (v jednom souboji) spousty efektů . Tady to bude nejspíš jeden dva efekty a pak nějaký direct damage. (je taky pravda že mít přehled o všech různých druzích buffů v 3.5 bylo docela peklo)

Koukal jsem, že tu máte herní skupinu, tak mě zajímalo, ale jestli jste při hraní narazili na to z čeho mám obavu, nebo jestli je můj odhad špatný a hraní sesilatelů vypadá jinak.
27.8.2014 21:03 - wlkeR
Právě, ty efekty jsou prostě děsný když je jich hodně a každej gamer hodný toho titulu najde broken kombinaci během chvilky. Ono to jde když máš bandu wizardů (Wizards of the Sword Coast?), ale i tak není nemožný tu koncentraci sundat.

Řekl bych že prostě se uzavřelo, že Crowd Control je nechutně op a stackování buffů je zbytečná a game-breaking byrokracie (zejména s přihlédnutím k ploché progresi bonusů). Koncentrace je jednoduchá, elegantní mechanika která tomu zamezuje a navíc nutí kouzelníka nelézt do melee, což zrušení provokace aoo kouzlením trochu rozmělnilo. Mně se líbí a rozhodně bych kvůli ní nezanevřel na Hold Person a Invisibility. Kdybych někdy hrál classu co tohle má.
27.8.2014 21:14 - noir
IMHO koncentrace padne, respektive se objeví nějaké výjimky. Vsadím se,že do roka a do dne tady máme povolání/build/prestižku, která bude umět mít dvě/více koncentrací současně... Něco jako tříapůlkový Initiate of the Sevenfold Veil.
27.8.2014 21:23 - Quentin
Mně ta koncentrace přijde nice. Mág má v dnd hafo spellů a děsně to láká stackovat do aleluja. Ne, že by na tom bylo něco z principu špatnýho, ale je otrava sledovat trvání a počítat bonusy pěti spellů naráz.
27.8.2014 21:28 - ShadoWWW
noir: To bych si nebyl tak jistý. Přesně na toto se totiž ptali v nějakém dotazovém panelu, jestli se třeba neuvažuje o nějakém povolání či featu, který by to umožňoval, nebo jestli je možné to houserulovat.

Odpověď byla taková, že ne. Že je to jeden ze základních stavebních kamenů 5e, se kterým ten systém stojí a padá. (Další takový kámen je např. hard limit 20/+5 pro vlastnosti postav.) Ale díky tomu mohli udělat ty efekty působivější, protože věděli, že nepůjdou stackovat.

Anduriel: Co se týče kouzel, tak ty má asi nejrozmanitější kouzelník (wizard). Takže na tvém místě bych volil ho. Ale připrav se na to, že opravdovou rozmanitost získáš až na 3. či 4. úrovni. Ale oproti 3e je kouzelník docela rozmanitý (díky svým trikům-cantrips).

Čaroděj (sorcerer) má menší rozmanitost kouzel, ale zase je dokáže upravovat pomocí čarodějných bodů, což je taky fajn.

Černokněžník (warlock) má nejméně rozmanitá kouzla, ale zase se mu častěji obnovují a díky svým schopnostem je může upravovat podobně jako čaroděj (ale ne tak moc). Myslím ale, že tobě by černokněžník nesedl. Z trojice kouzelník-čaroděj-černokněžník nejspíš nejmíně.
27.8.2014 21:31 - ShadoWWW
BTW Dnes se mi dostala do rukou Příručka hráče. Valil jsem oči, jaká je to krása! Nádherný layout a grafika. Vypadá to mnohem lépe než cokoliv, co jsem o ní viděl na monitor. Je to fakt mistrovské dílo. Doporučuji shlédnout na vlastní oči, pokud máte možnost. Rozhodně je to velký rozdíl oproti PHB 4E.

České hry nechává na chvostu a i u zahraničních pátrám v paměti, co by se tomu vyrovnalo. Možná Grand History of Forgotten Realms, ale PHB má novější design.
27.8.2014 21:33 - Nachtrose
ShadoWWW: taky jsem si dnes vyzvednul balicek. :-)
27.8.2014 21:34 - ShadoWWW
Nachtrose: A co na to říkáš?
27.8.2014 21:35 - noir
Shadowww: Myslíš ten hard limit 20+5, co porušuje hned jedno povolání v základních pravidlech,které zvedá sílu na 24(nebo 25?). Ne, v tomhle nevěřím Wizardům ani za nic...
27.8.2014 21:44 - Nachtrose
ShadoWWW: nadhera. 4e PHB proti tomu vypada jak mazanice predskolnich ditek :-)
27.8.2014 22:02 - ShadoWWW
Píše:
hned jedno povolání v základních pravidlech,které zvedá sílu na 24(nebo 25?)

??
27.8.2014 22:05 - ShadoWWW
The Mines of Valdhum - PDF dobrodružství od Mithgarthr Entertainment pro D&D 5e.
27.8.2014 22:18 - Nachtrose
ShadoWWW: noir ma na mysli barbarovu lvl 20 class feature, ktera mu zvedne STR a CON o 4 na max 24.

Btw. 20/+5 zrejme od zacatku neni mysleno jako neprolomitelny hardcap. Ono totiz u Ability Score Increase je napsano "You can't increase the ability score above 20 using this feature"
27.8.2014 23:03 - wlkeR
Mnjo, tak lv 20 je taky někde úplně jinde než většina hry.
27.8.2014 23:08 - ShadoWWW
jo, tak lvl 20 class feature, tak to chápu. Tam se barbar musí srovnávat s kouzelníkovým kouzlem wish.

Ten limit 20/+5 je i u tvorby postavy.
27.8.2014 23:25 - Gurney
ShadoWWW: No já jsem popravdě upřímně zvědavej, jak moc se budou ty pravidla měnit a kam se budou postupem času posunovat. Protože jak tu hru čtu, tak je sice moc pěkná a lidem co jsou zvyklí hrát jednoduchý verze D&D se žádnými nebo jen minimem character optionů (a celkově jim nedělá problém rozhodovat o spoustě věcí téměř bezpravidlově) se samozřejmě líbí, ale pro skalní optimizéry tam prostě nic není a i s tím málem co tam je se to nejspíš někomu z nich podaří velice brzo rozbít. A pak bude zajímavé sledovat Mearlse a jeho tým, jestli budou mít (možná sebevražednou) odvahu poslat tuhle ne úplně malou část komunity do háje s tím že to není hra pro pravidlové právníky a lidi co jsou zvyklí ignorovat fluff a logiku v honbě za čísly nebo jestli se s povzdechem pustí do D&D 5.5, kde se věci pěkně zaškatulkují, vybalacují a "zpřístupní" (což samozřejmě v tu chvíli odradí spoustu lidí, kterým se ta hra na začátku líbila).
28.8.2014 00:04 - Alnag
Power creep tu byl, je a vždycky bude. Souhlasím s noirem... tyhle svaté krávy půjdou na porážku. Dřív nebo později. Víte co takových hlášek o neporušitelných věcech padlo třeba když vycházela 3,5e. Nebo 4e? "Nebudete potřebovat na magické předměty vak na golfové hole... anyone?"
28.8.2014 00:07 - Almi
G: Celou dobu si lámu nad tím, čím to, že je 5e tak oblíbená. Asi jsi kápnul hřebík na hlavičku. Je to vlastně indie hra. Nemá moc pravidel, spoustu si toho musíš domýšlet (jinak skutečně převládne stereotyp). V tomhle se podařil tvůrcům opravdu husarský kousek - nevědomky spojili dohromady hráče ne napříč edicema, ale hráče DnD a indie her. Což fakt smekám. Další bod k dobru v super marketingu.
28.8.2014 01:49 - Gurney
Almi: vidíš, a já bych zase řekl že bezkonkurenčně nejvíc "indie" edice D&D ever je 4e - pečlivě postavená na teorii, určená pro omezenou množinu herních stylů, simulaci háže do koše, takže to začínáme mít i pěkně koherentní, dokonce tu máme i fanboys přesvědčené že její principy jsou vrchol evoluce minimálně D&D ne-li rpgček vůbec ...škoda že to vydali Wizardi, jinak by z toho celý Storygames byly na větvi :)

(ne Almi, moje kladívko a tvůj hřebík se nenacházejí ani na stejném kontinentě, budeš muset svoje divoké teorie opřít o něco jiného)
28.8.2014 07:42 - noir
Gurney: Už je rozbito :) Hráči už našli kouzlo, kterým zabijou cokoliv - nějakej nekromantův jed, kterej dává stun na tři kola...
28.8.2014 08:19 - Nachtrose
Noir: mohl by ses vyjadrovat jeste o neco neurciteji? Zatim mi zabralo jen zhruba pul hodiny, abych dohledal co asi mas na mysli. Je radost diskutovat s nekym, jehoz prispevky jsou formulovany "nekdo, nekde, neco..."

Jestli mas na mysli 5th lvl nekromantske kouzlo Contagion a variantu Slimy Doom, tak na papiru zni hodne OP, ale to je v nasi hre i Sleep. Navic Contagion je disease efekt, ktery se jako disease da resistovat nebo odstranit. Ale musim uznat, ze predstava tri volnych kol utoku s vyhodou na draka je lakava. Jen jeste jestli se najde nekrous, ktery bude ochotny se ho dotknout...
28.8.2014 08:51 - Vojtěch
Mají tam taky spell storing weapon? Zatím asi ne, ale hnd by to bylo zajímavé kombo...
28.8.2014 09:00 - ShadoWWW
Noir: Mám pro tebe zajímavější tip: wall of force. Vytvoříš kolem nepřítele polokouli silové energie. Skrz tuto polokouli fyzicky nic neprojde. (Ti, co viděli seriál Under the Dome ví, o čem mluvím.) Pak sešleš pár ničivých kouzel, které budou mít výchozí bod uvnitř polokoule.

Řekl bych, že jsem tě trumfnul. :) Ale ve skutečnosti, co vypadá silně na papíře, tak během hraní zjistíš, že to má mouchy, na které jsi původně nemyslel a že to vlastně zas tak silné není. Tedy o nic víc, než prostě kouzlo 5. úrovně. Viz například spánek jako kouzlo 1. úrovně vypadá hodně mocně, ale když v praxi kvůli němu popadají tví spolubojovníci a nejsilnější protivník zůstane, tak si řekneš jen: "Ups, to jsem nedomyslel!" Podobně jako tebou zmíněné kouzlo a odvaha dojít až k nepříteli. Na nevýhodu wall of force už máš za domácí úkol přijít sám.

Co se týče "rozbitosti", tak to u mě není silná schopnost v určité situaci. Rozbitá schopnost je u mě taková, která lze použít imrvere na všechno a vždy je to lepší než cokoliv jiného. Něco jako "mocně" a "přesně" v DrD2 nebo kouzlo zmiz v DrD1. Určitě se něco v průběhu času objeví, co bude výrazně lepší než zbytek (v každé edici se něco objevilo). No a pak je na tvůrcích, aby to opravili a na hráčích, aby opravu přijali. O tom, jak bude probíhat opravování pravidel 5e je tu konec konců článek.
28.8.2014 09:01 - noir
Nachtrose: Pardon. Mě to teda při správným klíčování najde Google hned napoprvé, ale OK, beru to jako chybu. Každopádně podle té diskuze na ENworldu je to téměř neshoditelný, ale ruku za to do ohně nedám, ty pravidla úplně neznám...
28.8.2014 09:41 - sirien
Nachtrose: až někdy najdeš noira vyjádřit se konkrétně a k věci tak mě pingni, rád se na ten zázrak podívám.

Almi: Gurney Ti to vrátil docela trefně. Já Ti neberu že 4e fandíš a baví Tě, ale smiř se s faktem že 4e nastřelila úzkou skupinu hráčů s velmi specifickými požadavky a všechny ostatní těžce minula. Odklon od 4e je naopak návrat ke směrování mainstreamu.

Gurney: hele slíbený bylo že kombinace dorazí jako volitelná kompatibilní rozšíření. Popravdě to je to na co jsem celou dobu zvědavý nejvíc.
28.8.2014 12:18 - Alnag
Pánové, všichni přece víme, že nejulimátnější kouzlo starších edic D&D je Grease. A nejspíš jím bude i v 5e. Je to jen o šikovnosti. :)
28.8.2014 12:30 - noir
ShadoWWW: Jojo, v podstatě souhlas, však jsem to taky psal se smajlíkem. Nicméně ta kombinace Contagionu a nemoci se tomu Gamebreaking velmi blíží - prakticky vždy se vyplatí seslat právě tohle... Bez šance jsou i Legendary Monsters a není proti ní obrany.
28.8.2014 13:01 - Anduriel
noir: proč na ni není obrany? v prvé řadě jsou potřeba tři neúspěchy při záchranému hodu, každý v jednom kole...to dává zasaženému minimálně tři kola na to aby s tím něco udělal, teoreticky víc, protože nějaké kolo může uspět (a když uspěje třikrát, tak efekt vůbec nenastoupí) navíc léčivá kouzla (heal) paladinovo "remove disease" kouzlo zruší

jako jo, je to silný kouzlo,a když už nastoupí efekt nemoci tak se z toho sám nevyhrabeš, ne každý na něho najde obranu ale nepřijde mi zas tak ulitmátní... asi hlavně proto že uspět při záchraným hodu mi v 5e přijde obecně snažší než třeba v 3.5e (víc se hlídá/míň roste přehazované DC)
28.8.2014 13:09 - ShadoWWW
A ještě musí uspět kouzelník v hodu na útok. Což jsou hned čtyři hody, co musí vyjít v protivníkův neprospěch.
28.8.2014 13:23 - noir
Přečtěte si to kouzlo a nestřílejte na slepo. Efekt "dostane damage, je stunovaná" se dá shodit jen savem na odolnost - na který má cíl nevýhodu! :) Což se děje třikrát, pokud nesejvne ani jednou, tak to má nafurt... Takže stačí strefit kouzlo (nevím, jak v 5e funguje ten touch attack, ale v 3E to bylo triviální) a pak se jen smát...
28.8.2014 13:28 - ShadoWWW
Píše:
nevím, jak v 5e funguje ten touch attack

d20 + Oprava tvé sesílací schopnosti + zdatnostní bonus vs AC cíle.
28.8.2014 13:34 - Babaj
no hraju maga a muzu ti rict ze uz jen prijit k oblude , je adrenalin a jeste ho trefit je vetsinou hod na modleni se bohum :-)))) a dc na savy jsou oproti jinym edicim hodne maly a neovlivnis to moc dobre... jelikos svuj hlavni bonus muzes mit jen +5..... vypocet je 8+ bonus za kouzlici slil.. takze se mi vetsinou nestvury jen smeji :-)))
28.8.2014 13:35 - Babaj
mimo jine mozna mu staci i mene.. ani nemusi kritnout a polozi si te k noham jako malou hracku bez zivota. a pak se bude modlit aby ta nemoc nepropukla :-))
28.8.2014 13:36 - noir
Shadowww: Díky! Takže wizard na 12.levlu, kdy poprvé může to kouzlo seslat, trefuje toho ancient legendary mega rudýho draka na 12 na kostce. Hm, když si sežene Advantage (což je lehké jak facka), tak je to v podstatě triviální...
28.8.2014 13:44 - Babaj
C o n t a g i o n
5th-level necromancy
Casting Time: 1 action
Range: Touch
Component: V, S
Duration: 7 days

Your touch inflicts disease. Make a melee spell attack
against a creature within your reach. On a hit, you afflict
the creature with a disease o f your choice from any o f
the ones described below.
At the end o f each o f the target’s turns, it must make
a Constitution saving throw. After failing three of
these saving throws, the disease’s effects last for the
duration, and the creature stops making these saves.
After succeeding on three o f these saving throws, the
creature recovers from the disease, and the spell ends.
Since this spell induces a natural disease in its
target, any effect that removes a disease or otherwise
ameliorates a disease’s effects apply to it.

Blinding Sickness. Pain grips the creature’s mind,
and its eyes turn milky white. The creature has
disadvantage on Wisdom checks and W isdom saving
throws and is blinded.

Filth Fever. A raging fever sweeps through the
creature’s body. The creature has disadvantage on
Strength checks, Strength saving throws, and attack
rolls that use Strength.

Flesh Rot. The creature’s flesh decays. The creature
has disadvantage on Charisma checks and vulnerability
to all damage.

Mindfire. The creature’s mind becomes feverish. The
creature has disadvantage on Intelligence checks and
Intelligence saving throws, and the creature behaves as
if under the effects o f the confusion spell during combat.

Seizure. The creature is overcome with shaking.
The creature has disadvantage on Dexterity checks,
Dexterity saving throws, and attack rolls that
use Dexterity.

Slimy Doom. The creature begins to bleed
uncontrollably. The creature has disadvantage on
Constitution checks and Constitution saving throws.
In addition, whenever the creature takes damage, it is
stunned until the end o f its next turn.

******************************************************

asi myslis efekt toho posledniho ze? dalsi vec musi dostat dmg.... takze to chce kooperativu.. jinak si muzes ustlat :-))) pod jeho nohama...
ale jinak souhlasim ze je to silne.. ale ne ultimatni :_))
28.8.2014 13:44 - Anduriel
noir: máš recht, omlouvám se... když jsem to četl, tak jsem to pochopil tak, že efekt nemoci nastupuje až po tě třech neúspěších, po pečlivějším přečtení to ale skutečně vyznívá tak, že efekt nastupuje hned, a neúspěchy jsou tam jen pro to, aby se rozhodlo, jak dlouho nemoc bude trvat...

Pokud to tak je, tak je to skutečně trochu OP, obzvlášť ve srovnání s ostatníma kouzlama
28.8.2014 13:46 - Gurney
Nachtrose píše:
Je radost diskutovat s nekym, jehoz prispevky jsou formulovany "nekdo, nekde, neco..."

Tak romuhle zase já říkám "trefit hříbík na hlavičku".

A "v klidu, stačí abych se toho prastarého rudého draka/nemrtvého rytíře/želatinové kostky dotknul a všechno bude v pořádku" mi zní jako geniální poslední slova :)
28.8.2014 13:46 - Babaj
a nebo mate jinou verzi?
28.8.2014 13:53 - noir
Babaj: Co třeba ready akce mága s magic missile? Vypneš tím v podstatě úplně jakoukoliv mrchu na 3 kola, to je málo?
P.S: Tím neříkám, že ta hra je broken, špatná, nebo hloupá. Jen to, že OP kombo bylo objeveno. A zřejmě právě u tohohle poprvé uvidíme, jak budou vypadat v 5e errata.
28.8.2014 13:54 - ShadoWWW
Píše:
Díky! Takže wizard na 12.levlu, kdy poprvé může to kouzlo seslat, trefuje toho ancient legendary mega rudýho draka na 12 na kostce.

Ok. Řekněme, že se k němu přiblížíš a dáš mu ťafku s tímto efektem. Jakmile to uděláš, drak se na konci tvého tahu po tobě ožene ocasem (to může) a je čas udělat pá pá. A jestli na něj někdo zaútočí a zraní ho? Dračí dech v drakově tahu uděluje právo udělat pá pá další postavě.

Ale na některé menší nestvůry je to hodně silné. OK. Ale kužel mrazu dává zranění 8d8, nebo porovnej se sraněním zákeřného útoku (s výhodou) tuláka či brutálním útokem barbara na 12. úrovni.
28.8.2014 13:59 - noir
ShadoWWW: Mě ta debata i baví, jen bych rád, aby se používala fakta. Po úderu za 19 životů (víc dává i ten CR 1 Bugbear) se mág na 12.levlu ani nehne.
A drak nebude mít v dalším kole žádný tah, bude stunned...
28.8.2014 14:02 - Vojtěch
Nemyslí se tím náhodou damage z toho bleedu, nebo to není efekt?
28.8.2014 14:08 - ShadoWWW
noir: Jo, už to vidím. Tak to je fakt mazec. Na druhou stranu, kouzelník hraje ruskou ruletu. Protože pokud ten útok nedá, tak je v pr... Ale je fakt, že šance má dobré. Něco jako save or suck.
28.8.2014 14:16 - Babaj
no tady sanci nema.. ale hraje to na ty tri kola .... savy ten drak ma 16 con a kouzelnik mu bude stavet ikdyby mel inTeligenci +5+2 za proficienci bonus....... 15 :-))) takze ani disadvantage mu nepomuze :-) a jeste ho bude muset trefovat aby mohl stunovat.. takze pokud bude mit drak lepsi iniciativu.. tak potez ... ale zase srovnavame hrusky s jabkama... na 12 levelu kouzelnika bude potkavat jiny draky :-)
28.8.2014 14:22 - ShadoWWW
babaj: na 9. úrovni má zdatnostní bonus +4. Pokud si nebude vlastnosti nahazovat kostkou, tak člověk či elf kouzelník bude mít na 1. úrovni Inteligenci 16. Do 9. úrovně projde třemi zvýšeními vlastností. Takže v pohodě může mít Inteligenci 20/+5. Tj při útoku na blízko timto kouzlem bude mít k20 + 9 (= +4 + +5) vs. 19 (AC dospělého rudého draka). Čili kouzelníkovi stačí hodit 10, aby dal drakovi na tři kola neúspěch k ověření a záchraně na Odolnost. S magic missile od jiného kouzelníka pak toho rudého draka odstaví na tři kola.

EDIT: Teď jsem si všiml, že kouzelník získá kouzlo 5. úrovně už na 9. úrovni. Opraveno. Ve výsledku je to ale stejné.
28.8.2014 14:26 - noir
ShadoWWW: Právě. Zase je to můj osobní dojem, ale to kouzlo je svinstvo, který ničí challenging souboj něčím hrozně laciným. Force wally a tak mi zas tak nevadí, chcou trochu kreativity, třeba aby se do ní nedostal omylem nějaký spojenec, ale tohle je strašně nudně ultimátní...
Babaj: Stačí magic misille nebo něco podobného. Drak je solo mrcha, takže ho může drtit celá grupa. Při stunu jsou na něj advantage pro všechny, ne? Jinak ten proficiency bonus je nejmíň +4 na tom 9.levlu...
28.8.2014 14:31 - ShadoWWW
Píše:
Při stunu jsou na něj advantage pro všechny, ne?

jo.
28.8.2014 14:33 - ShadoWWW
Takže klasicky save or suck. Když kouzelník hodí aspoň 10, tak je machr. Padne-li mu 9 či méně... Zbytek asi znáte. :)
28.8.2014 14:40 - Me-dea
Jen taková otázečka, jak se ten kouzelník dostane na dotyk k drakovi aniž by zemřel? Resp. jak to zvládne v jednom kole? Když souboj s drakem bude začínat dejme tomu na vzdálenost 15 čtverců (75 stop).
28.8.2014 14:42 - shari
ShadoWWW píše:
Když kouzelník hodí aspoň 10

Ať tomu chcete věřit nebo ne, tohle může být u některých družinek nepřekonatelný problém...

Me-dea píše:
Jen taková otázečka, jak se ten kouzelník dostane na dotyk k drakovi aniž by zemřel?

Bude předstírat, že je jeho dobrovolný oběd a pak se pokusí zakouzlit a zdrhnout?
28.8.2014 14:42 - ShadoWWW
Me-dea: Tak ono úplně stačí, když začne boj s drakem ve vzduchu, že? :) Ale to jsou drobnosti. :) Základem je: jehně vycpané vápnem a dobře zahraná lichotka: "Haló, draku, mám tu pro tebe lahodný narozeninový dárek!"
28.8.2014 14:46 - Vojtěch
Me-dea píše:
Jen taková otázečka, jak se ten kouzelník dostane na dotyk k drakovi aniž by zemřel? Resp. jak to zvládne v jednom kole? Když souboj s drakem bude začínat dejme tomu na vzdálenost 15 čtverců (75 stop).


Přijde na to, jaký má cirkusové dělo dostřel...
28.8.2014 14:47 - noir
Me-dea: Co třeba (2nd level spell) Nystuls Magic Aura, která udělá z kouzelníka commonera úplně bez schopnopstí? Bez možnosti to nějak prohlídnout? Anebo Dimension Door? (lvl. 4)? Nebo tam dojede na Phantom Steedovi (rychlost 100 stop za kolo), kterého si vyvolá 3rd level? Oh, jak náročné... A to jsem si ty pravidla jen proletěl...
28.8.2014 14:48 - Me-dea
Snaha odlákat drakovu pozornost, zatímco se kouzelník - profesionální nekromancer plíží blíž, aby si na něj šáhnul - stunl ho (jej teď mě napadlo něco strašně sexistického), zatímco jej jistí další magic user s přípravenou missile ... dokáži si to představit jako dost epickou scénu. ... neviděla bych v tom problém. Je tam dost věcí, které se mohou pokazit a je to dost o štěstí.
28.8.2014 14:52 - Me-dea
Noire jasný, drak k sobě běžně nechává chodit commonery a nechává je šahat na sebe že? Dimensional door - drak má po mágově přesunu celé kolo mága slupnout. Nevím jak by dopadl cast a touch attack z pádícího koně ale asi jako ok.
28.8.2014 14:59 - Vojtěch
Spíš jestli tam je obdoba Spectral Hand. To bývalo lvl 2 necromancy kouzlo, co umožňovalo touch dávat na dálku...
28.8.2014 15:00 - Babaj
jinak vsude mas neco ultimatniho.. ono i v 4 kach ti staci par kouzel tipu sklenena zbran a aoslabeni a mas ze solo nestvury jen pytel na boxovani :-)))
28.8.2014 15:00 - noir
Me-dea: Magic missilu nebo něco podobného může mít každá druhá postava. Na tom fakt není nic epic. Kouzelník, který charguje z iluzorního koně, aby sáhl na draka, už samozřejmě je parádní. Ne Epic, to by vypadalo fakt jinak :)

Jinak commoner, který drakovi nese dar, výpalné apod. a drak v něm nemůže vidět nebezpečí, je možná jediný tvor, který se k němu může přiblížit...

Shadowww: nezapomeň na advantage - pokud furt platí, že funguje asi jako+5, tak je to ne 50/50, ale 2/3 šance na úspěch...
28.8.2014 15:04 - noir
Vojtěch: Jojo, taky mě to napadlo, ale neviděl jsem ho tam :)
28.8.2014 15:16 - -aNDRe-
Prosím Vás o malý názor. Jedna z abilit bojovníka je jeho bojový styl. Jedná se mi o bojový styl šerm. Píše se tam, že se počítá plus 2 DMG, když útočník bojuje se zbraní v jedné ruce a žádnou jinou zbraní. Štít není zbraň a proto je logické, to tento bonus se vztahuje na jednoruč (popř. jeden a půl ruč včetně štítu). Logika však nemá s pravdou a realitou nic společného, a proto se ptám jestli někoho napadá , že v rámci bojového stylu šerm má mít bojovník pouze zbraň a druhou ruku volnou. Díky:)
28.8.2014 15:21 - wlkeR
Tohle kouzlo v kombinaci s chainmail bikini už nepotřebuje vůbec nic :D Asi.

Jen přemýšlím, kam se ve vašich spekulacích vytratilo tohle?
Basic Rules píše:
Legendary Resistance (3/Day). If the dragon fails a saving
throw, it can choose to succeed instead.
28.8.2014 15:32 - Nachtrose
wlkeR: ono nejhlavnejsi polemika asi je, zda ten efekt propukne hned, nebo az po tech trech failech. RAW to vypada, ze efekt naskoci hned, i kdyz logictejsi a mene "broken" by bylo, kdyby naskocil ten efekt az po trech failech. Otazka je, zda by to zas nebylo prilis slabe...
28.8.2014 15:32 - Me-dea
-aNDRe- rules as writen imho může mít v druhé ruce co chce. Podmínka je jen, že musí používat pouze jednu zbraň v jedné ruce (tedy jednoruční asi). Navíc i šermíři používali puklíře nebo jak se ty malé štíty jmenují, ne?
28.8.2014 15:36 - Anduriel
aNDRe: pokud jsi názoru, že štít není zbraň, koukni se na libovolné video z letošního ročníku Battle of the Nations :)

co se týče pravidel, já jsem si to představil jako ty: Bojovník jednou rukou ovládá zbraň, druhou má prázdnou a používá ji k různým úchopům, pákám, vyvažování apod.

přišlo by mi to taky logické z toho hlediska, že každá ze skupin zbraní má svůj vlastní "fighting style", a jednoruční zbraň a štít by (kdyby styl šermu umožňoval používat štít) byla obsahem dvou stylů.
28.8.2014 15:44 - -aNDRe-
Anduriel: jelikož jsem prošel celoročním předmětem logika, tak v pravidlech DnD 5 není štít uveden jako zbraň a tudíž se toto pravidlo na šerm určitě nevztahuje! Jinak právě po shlédnutí HMB (Battle of nations v Chorvatsku jsem usoudil, že bojovat bez přilby proti takovým zaplátovaným tygrům nese rozlámanou lebku už jen tím štítem:)
28.8.2014 16:22 - Conlai
Já ten bojový styl chápu tak, že v druhé ruce může mít bojovník i štít (který, jak poznamenal aNDRe, není RAW zbraň).

Andurielova poznámka o používání šťítu jako zbraně podle mě fikčně do tohoto stylu také zapadá. Pokud bojuji jednoruční zbraní a puklířem nebo jiným štítem si pomáhám (navazuji soupeřův štít, ukrývám za ním své útoky atd(viz třeba tohle video) , je +2 k damage smysluplné přinejmenším stejně, jako když mám druhou ruku volnou.

Quentin: Opožděně, promiň: Jo, 5E budeme chci vyzkoušet, už mám objednaná PHB a o víkendu hrajeme.
28.8.2014 17:05 - Quentin
Conlai píše:
Já ten bojový styl chápu tak, že v druhé ruce může mít bojovník i štít (který, jak poznamenal aNDRe, není RAW zbraň).

Spíš to vypadá, že to tam je pro všechny ty duelisty (dueling fighting style), swashbucklery, perské prince apod. Štít bych do toho vůbec netahal.

Conlai píše:
Opožděně, promiň: Jo, 5E budeme chci vyzkoušet, už mám objednaná PHB a o víkendu hrajeme.

Tak dej pls vědět, jak ti to běhá. Jsi tu snad jediný, co hrál věci jako S&W a LoftP, tak bys mi mohl dát pořádné srovnání :)
28.8.2014 19:42 - ShadoWWW
noir: Výhoda funguje jinak. Přece 2k20 a vezmeš lepší hod. Ale získat výhodu proti drakovi je skoro nemožné.

wlkeR: Problém u tohoto kouzla je, že ten účinek nastane hned po zásahu útoku na blízko. Ty savy se hází až poté. Jasně, díky té jeho schopnosti určitě po 3 kolech účinek kouzla skončí, ale pořád jsou to 3 kola bez jakékoliv drakovy akce.
28.8.2014 20:34 - wlkeR
Dobře, ikdyž NĚJAKÝ cesty ven bych viděl (např. Lair actions se tváří, že se spustí i s incapacitated páníkem - zatímco u Legendary je napsáno, že nelze, u Lair tohle není). Na druhou stranu, solo encountery bych beztak řekl že budou vzácné.

Zkrátka: ano, dá se specializovat na určité případy, ALE stejně tak můžu tvrdit, že Fireball je op, páč jednou ranou vyhladí X goblinů. jako, DUH...
28.8.2014 21:07 - Almi
Speciálně pro Gurneyho a Siriena: Možná jste nezaznamenali, ale 4e už dávno příliš nefandím. I když si ji rád zahraju. V mém postu o ní nebyla ani zmínka. Překonala ji 13th Age, která pro mne představuje v současnosti vrchol. Zejména v porovnání s 5e. Proto se do 5e rád trefuju... mám s čím porovnávat a - upřímně - prakticky v ničem není 5e lepší (ano, asi grafiku základních pravidel má hezčí, to uznávám - cena za kickstarter). A můj post byl myšlen skutečně obdivně a upřímně. POdařilo se jim dosáhnout skutečně vynikajících výsledků. Marketing rules :)

Nicméně s povděkem kvituji, že dva tak dobří diskutéři museli použít styl argumentace, který napadá osobu pisatele, ne samotný obsah. I to je krásně oldschool a retro. Těším se na Vás na Dálavě, pánové... :D
28.8.2014 22:25 - noir
ShadoWWW: Myslím,že v 4e spočítali, že u Avengera, který vlastně na principu Advantage fungoval, odpovídá ten dvojí hod něčemu, jako je bonus plus 5 - tak jsem to myslel...Proč by se nemělo dát získat Advantage proti drakovi?

wlkeR: Že si jen děláš legraci, že jo? Právě jsem ti demonstroval, jak kouzlem pátého levlu zabiješ nejsilnější potvoru ve hře a ty jako protiargument použiješ použití kouzla 3 úrovně proti partě CR 1/4 potvor? Já nevím, ale pochopils z toho, že ten spell je (v dosavadní podobě) ultimátní zabiják důležitých nepřátel a hlavně zábavy u stolu?
28.8.2014 22:39 - shari
noir: nepočítáš ty náhod