Kultura

sirien
2.2.2015 04:03
Jaké RPG (aktuálně) hrajete?
Název zní jasně :)

Výsledky 2015-22 (17-18 jsou divné...)

Uvažujte poslední cca rok něco pravidelnějšího
(tj. jeden ukázkový one-shot spíš ne, víc one-shotů v daném systému nebo nějakou mini-kampaň už ano)

Můžete hlasovat až pro 5 systémů! (Pokud jste toho hráli za poslední rok víc, tak dopište do diskuse)

U druhé ankety - Ti z vás co mají vlastní systém A FORMALIZOVALI JEJ A ZVEŘEJNILI (tj. jmenovitě zejména Jerson a York) NEUVÁDÍ postlední možnost (ale spíše jednu z těch prvních)

Ankety na d20 jsou průběžně editovatelné bez ztráty výsledků, takže pokud jsem něco opomenul nebo by byla potřeba jiná úprava, tak si řekněte a opravíme za běhu.

Nebojte se své kliknutí v diskusi upřesnit (bude to zajímavé, ankety nelze spojovat, tak aspoň třeba uvidíme jak moc je vztah mezi konkrétním systémem a tendencím k jeho úpravám atp.)
Hlasovat může jen přihlášený uživatel.

Hrajeme:

Jedné otázce můžete přidělit max. 1 bodů.
Celkem můžete přidělit max. 1 bodů.
naživokladné body39
virtuálněkladné body2
obojíkladné body15

Pravidla bereme

Jedné otázce můžete přidělit max. 1 bodů.
Celkem můžete přidělit max. 1 bodů.
V podstatě as writtenkladné body39
Tak nějak dle pravidelkladné body15
Velmi "volně" dle pravidelkladné body1
Ten systém sme převorali k nepoznáníkladné body1
Ehm... systém... no...kladné body0
Ten systém jsme si vytvořilikladné body0

Co jste hráli ve 2023?

Jedné otázce můžete přidělit max. 1 bodů.
Celkem můžete přidělit max. 5 bodů.
oDnD / Oldschoolkladné body1
OSE / DnD Basickladné body7
ADnDkladné body2
DnD 3.Xe / PFkladné body2
DnD 4ekladné body0
DnD 5ekladné body26
Jeskyně a dracikladné body27
Pathfinder 2ekladné body2
13th Agekladné body2
Dungeon crawl classicskladné body2
Zapovězené zeměkladné body4
Fate 4e / FAE (/Rozcestí)kladné body6
Fate ep. I: SWkladné body0
Fate 2e / PIkladné body2
DrDokladné body0
DrD+kladné body0
DrDIIkladné body3
Cosi čemu říkáme "dračák"kladné body1
Dračák podle staré školykladné body2
Dračí hlídkakladné body3
Kouzlem a mečemkladné body0
Lone Wolfkladné body0
Vampire 5ekladné body1
Hunter 5ekladné body1
Werewolf 5ekladné body0
WoD (oWoD, nWoD, 20th, CoD...)kladné body0
Jiné WW hry (Exalted, Scion...)kladné body0
Shadowrun 1-3ekladné body0
Shadowrun 4-5ekladné body0
Shadowrun 6ekladné body1
Cyberpunk RED/2020kladné body2
Call of Cthulhukladné body3
WHFRkladné body3
WH40Kkladné body1
SWSEkladné body0
Star Without Numberkladné body1
Travellerkladné body0
Star Wars RPGkladné body0
Alien RPGkladné body5
GURPSkladné body0
Savage Worldskladné body1
Jiné d20kladné body0
Apocalypse Worldkladné body1
Avatar RPGkladné body1
Dungeon Worldkladné body0
Svět dračákukladné body0
Svitky hrdinůkladné body3
Příšera týdnekladné body5
Ironswornkladné body1
Jiný "World" (PbtA)kladné body3
Blades in the Darkkladné body3
Scum and Vilainykladné body1
Jiné FitD hrykladné body1
GUMSHOEkladné body1
Mouse Guardkladné body1
24xxkladné body1
Mouseritterkladné body1
Chuubokladné body0
Omegakladné body1
Omega Juniorkladné body2
Voidkladné body1
Vaesenkladné body2
Jiné - mainstreamkladné body0
Jiné - indiekladné body5
Vlastní (nezveřejněné)kladné body4
12.1.2020 00:20 - Corny
sirien píše:
A nebo to byli lidi co hráli DnD / WoD / GURPS (obvykle jedno z tohodle) a na DrD koukali z patra.

Takový taky znám a popravdě pak jejich kritiku, zejména u Gurpsů, beru dost s rezervou :D
12.1.2020 09:53 - MarkyParky
Člověka nějak naplní příjemně zjištění, že toho má rozehráno/naplánováno tolik, že 5 hvězdiček mu nestačí.

Ale zaklikal jsem tedy jen věci, co hraju v pravidelných kampaních.
12.1.2020 10:09 - LokiB
Jaké by asi byly výsledky, kdyby každý mohl dát jen jeden hlas ...
Je to pro většinu těch, kteří hrají DnD 5e, jejich "hlavní systém", nebo spíše ne? Jako zajímavé srovnání by to bylo.
12.1.2020 10:24 - MarkyParky
LokiB:
Jak poznáš "hlavní systém"?

Pokud hraju paralelně čtyři dlouhé kampaně, jednu v DrDII, jednu v DnD5E, jednu v ApocalypseWorldu a jednu ve Světu dračáku, co z toho je hlavní?

Pokud si k tomu si do roka dávám 2-3x víkendovou minikampaň v Chuubu nebo nějaké verzi Fate a k tomu vím, že když potřebuju výplňovku na jeden večer, s jistotou sáhnu po Polaris, Primetime Adventures nebo Fate zombících - jaký smysl by dávalo z toho vypíchnout jeden systém?
12.1.2020 10:50 - LokiB
MarkyParky píše:
Jak poznáš "hlavní systém"?

Pokud hraju paralelně čtyři dlouhé kampaně, jednu v DrDII, jednu v DnD5E, jednu v ApocalypseWorldu a jednu ve Světu dračáku, co z toho je hlavní?


U někoho to nepoznáš, i někoho ano. Když hraje 2x týdne Fate a jednou za měsíc DnD, tak to asi poznat jde, ne?

A u těch ostatních, prostě by se pro jednu možnost rozhodli, to není tak těžké, ve vícero volbách to děláš taky ;)

A jaký by to dávalo smysl ... byla by to jen zajímavá informace, já bych z toho nějaké zásadní závěry nedělal. se bojíš, že by některý tvůj oblíbený systém ztratil body a byl celosvětově zatracen na základě takového typu ankety?!
12.1.2020 12:14 - ShadoWWW
Roste počet těch, co hrají RAW. Znamená to, že se hrám daří lépe vystihovat herní mechanismy?
12.1.2020 12:19 - Lethrendis
U té možnosti se mi nezdá to spojení "v podstatě". To už pak není RAW, ale RAI.
12.1.2020 12:23 - LokiB
Lethrendis píše:
To už pak není RAW, ale RAI.


Proč? To vůbec nemusí být RAI, když si upravíš nějakou drobnost, která ti nesedí, ale jinak jedeš podle RAW. leda když si to I domýšlíš :)

ShadoWWW píše:
Roste počet těch, co hrají RAW. Znamená to, že se hrám daří lépe vystihovat herní mechanismy?


Nebo také už jsou lidé línější a mají času se věnovat velkým úpravám systému, tak se prostě smíří s příbližným RAW a upraví jen nějaké drobnosti. Možné je obojí, i to, že pravidla hráčům víc sedí, i to, že na to prostě dneska lidi víc pečou.
12.1.2020 12:36 - Šaman
ShadoWWW píše:
Roste počet těch, co hrají RAW. Znamená to, že se hrám daří lépe vystihovat herní mechanismy?

Anebo ty hry as written umožňují i výrazné úpravy :) Třeba Fate.
12.1.2020 12:50 - Jerson
A nebo už mainstream není DrD, které úpravy vyžaduje, aby se vůbec dalo hrát :-)
Ze souhrnného počtu odpovědí se to nedá poznat.
12.1.2020 13:46 - sirien
LokiB píše:
Jaké by asi byly výsledky, kdyby každý mohl dát jen jeden hlas

Zkreslené a nereprezentativní. Dál?

LokiB píše:
hraje 2x týdne Fate a jednou za měsíc DnD,

2x týdně 3 hodiny proti 1x měsíčně víkend pátek až neděle v plném tempu?

Četnost není všechno; délka, zážitek, preference mezi systémy i těmi hrami samotnými...

Navíc kdybych tam dal možnost jen jednoho hlasu tak Ty budeš první kdo se bude ptát "hm, a jak by to vypadalo kdyby lidí mohli hlasovat pro víc systémů?" :) což je jako legit, ale uznej, že mít tu dvě takhle dlouhý ankety lišící se počtem možných hlasů by nebylo úplně praktický...


ShadoWWW: oproti loňsku. Ano, taky sem si všimnul. Pokud to je někdo kdo loni dával že nehraje RAW a teď že jo tak by bylo super kdyby to rozepsal.
12.1.2020 14:07 - Šaman
Tak já pomalu šplhám od chaotic k lawful. Od Velmi volně dle pravidel /
Ten systém sme převorali k nepoznání které jsem dával dřív k Tak nějak dle pravidel.
Právě proto, že čím víc o Fate čtu, tím víc vidím, že i poměrně výrazné úpravy nastavení jsou stále Fate, jen jinak nastavené. Dokud nezavádím nové machaniky, tak jsem stále někde v definičním oboru Fate, který je hodně široký. Narozdíl od více specifikých systémů.
12.1.2020 14:29 - LokiB
sirien píše:
2x týdně 3 hodiny proti 1x měsíčně víkend pátek až neděle v plném tempu?


Upřímně nevím, co se tím snažíš ukázat :)
netvrdil jsem, že je vždy možné jasně říc, co je hlavní systém pro daného člověka. Ty zas děláš, jako by to nebylo možné nikdy, proč? snaha o relativizaci? :-o

sirien píše:
Navíc kdybych tam dal možnost jen jednoho hlasu tak Ty budeš první kdo se bude ptát "hm, a jak by to vypadalo kdyby lidí mohli hlasovat pro víc systémů?" :) což je jako legit, ale uznej, že mít tu dvě takhle dlouhý ankety lišící se počtem možných hlasů by nebylo úplně praktický...


jediný, co jsem na začátku řekl, že by to bylo zajímavý vědět ... mohl jsem napsat "bylo by to zajímavé zjištění pro mě, ale nikoho jiného by to asi nezajímalo".
stejně tak jsem nepsal "hej, siriene, tvoje anketa je blbá, předělej ji!"

Tak co tě pudí k těmhle reakcím? :) Popouzí tě to, že někdo jiný měl myšlenku, která ani neměla ambici nahradit tvoji myšlenku, ale doplnit ji o jiný pohled na stejnou věc? WTF? :)
12.1.2020 15:08 - sirien
Já myslim, že ty reakce minimálně tentokrát bereš nějak moc vážně :)

Chtěl sem jen ukázat, že samotná četnost nemusí být rozhodující a někdy když hraješ dvě hry je těžký říct, která je ta "primární", byť jednu třeba hraješ častějc. Plus že holt anketa má jen jeden sloupec (rozměr) voleb, takže do jedné ankety nenarvu naráz "co hrajete" a "co je vaše top preference" a mít na to dvě ankety by nebylo moc praktické.
13.1.2020 00:04 - MarkyParky
S tím hraním as-written se podle mě snoubí hned tři věci:

* Design vyzrál + dbá se na komunikaci s komunitou a betatesting. A tedy už se prostě ví, co funguje a co ne. Odpadají tím "house-fixy" a nutnost pravidla v podstatě "dodělat" doma do funkční podoby.
* Spousta rozumných volitelných pravidel umožňuje hru si customizovat a přitom stále být as-written.
* A nakonec různé systémy pokrývají široké spektrum preferencí a dávají při tom zážitek na míru. Takže když chcete hrát specifickým stylem, je snažší sáhnout po hotovém systému, co ho dává, než modovat nějaký, co na to není stavěný.
6.6.2020 21:15 - sirien
sice jsme teprve v půlce roku, ale já to tu tak jako propingnu...
12.1.2021 19:57 - sirien
Dávám vám tak týden na to aktualizovat si hlasy v anketách za minulý rok (2020) a případně nominovat změny v anketě na další běh.
12.1.2021 20:05 - ShadoWWW
Já navrhuji vyhodit DnD 4e, které už poslední čtyři roky nezískalo žádný hlas ani tady, ani u sousedů. Místo toho tam hodit novinky jako Zapovězené země, Lone Wolf: hra na hrdiny, Dračí hlídku a samozřejmě Dračák podle staré školy a Omegu Junior.
12.1.2021 20:07 - exi
Cyberpunk 2020/Red
12.1.2021 21:06 - sirien
ok, to vypadá jako návrhy co má smysl dát i pro loňskej rok, takže pro zájemce sem už do současné ankety doplnil:

- Zapovězené země (najdete za DnD)

- Dračák podle staré školy
- Dračí hlídku
- Lone Wolfa
(najdete za DrD)

- Cyberpunk RED/2020 (najdete za Shadowrunem)

- Omegu Junior (najdete za Omegou)

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.12057685852051 secREMOTE_IP: 3.235.75.229