Kultura

ShadoWWW
29.11.2018 15:52
[D&D 5E] Basic Rules - Základní pravidla
Wizardi nedávno aktualizovali své Basic Rules na verzi 1.0. Přidali jednoduché, ale originální ilustrace, lehce upravili layout a spojili všechna pravidla do jednoho PDF (i když jsou stále rozdělena na část pro hráče a pro PJ).

A u této slavnostní, jubilejní akce podle mě nevyužili potenciál.

Když se ohlédnu čtyři roky zpátky k příležitosti vydání Základních pravidel (tehdy jsem je překládal jako Dungeons & Dragons pro začátečníky), Wizardi je přirovnávali ke slavné Rules Cyclopedia, což bylo souhrnné vydání Basic D&D) a trojici knižních příruček (tedy PHB+DMG+MM) pak k AD&D.

Jen připomínám, že ve své době bylo BD&D velmi populární, některé příručky (teď se dívám na tebe Red Boxe) dokonce populárnější než příručky AD&D, ačkoliv TSR v té době mnohem víc tlačilo na popularizaci AD&D. Původní marketingový plán byl, že mladší hráči začnou na jednoduchých BD&D a později přejdou na složitější AD&D. Paradoxně se ale stával přesný opak. Noví, neznalí hráči chtěli rovnou "kompletní, neosekaná pravida" a šahali hned po AD&D, zatímco protřelí harcovníci, zvyklí na rules-light pravidla OD&D, kde spoustu věcí řešili u stolu nepravidlově, sahali po BD&D, které je tolik neomezovalo jako AD&D a dalo se hrát mnohem volněji.

Myslím, že i dnes je dost skupin, které by raději začínali na Základních pravidlech. Ať už začátečníci, pro které jsou tisícistranná pravidla děsivá představa, stejně jako někteří harcovníci, kteří rádi hrají volnějším stylem. Doufal jsem, že u této jubilejní příležitosti dodají do Základních pravidel třeba nějaké krátké dobrodružství pro začátečníky, nějaký odlehčený, kratší Ztracený důl Fandelveru (stačilo by něco na dvě tři sezení, možná i one-shot). A na začátek něco jako Solo Adventure z Mentzerových Basic Rules (1983) alias Jarikovo dobrodružství z DrD PPZ (1991), ideálně takové, ve kterém si hráč svými rozhodnutími i vytvoří svou první postavu. (Mimochodem, ten postup tvorby postavy v DnD 5E se mi fakt nelíbí. Pro děti-začátečníky je hodně neintuitivní a zasloužil by komplet přepsat.) Zkrátka něco, co by tvořilo zjednodušenou, ale ucelenou soustavu pravidel.

Přestože TSR ve své době tlačilo hlavně AD&D, BD&D bylo stále podporované v rámci své vlastní produkční řady. Škoda, že dnešní Základní pravidla taky nemají nějakou svou řadu krátkých, jednoduchých dobrodružství. Ale třeba se to změní. Letošní Černý pátek ukázal, že o novinky (Guild Master's Guide to Ravnica, Dragon Heist a Dungeon of the Mad Mage) nebyl takový zájem, jak se předpokládalo a jak bývalo zvykem u produktů dřívějších let. Zdá se, že pátá edice se dostává do bodu saturace, alespoň co se velkých dobrodružství týče (spousta skupin stále hraje nějaké starší a mnoho z nich mají v backlogu ještě několik dřívějších, co si chtějí zahrát). Wizardi asi budou muset brzy řešit, co má být náplní jejich produkčního katalogu. Sázejí na produkty z prostředí Magicu, ale tato sázka se zatím zdá více než nejistá. pár kratších dobrodružství pro Basic Rules by mohlo dodat páté edici šťávu. Osobně ale pochybuji, že to zabere.

Mimochodem, Starter Set se jim fakt povedl, stále se velmi úspěšně prodává. Možná i díky ceně. Na Amazonu byl na Černý pátek v přepočtu asi za 250 Kč. Ale i v ČR, kde je kvůli dovozu dražší, se stále dobře prodává.

Ale zpět k Základním pravidlům a Jeskyním a drakům. Skaven původně chtěl, aby v JaD byly jen věci ze Základních pravidel. Postupně, hlavně kvůli hraničáři, se ale došlo k tomu, že JaD budou obsahovat všechny rasy a povolání, co Příručka hráče. Ač jsem to zprvu bral za skvělou zprávu, zpětně toho lituji. Mytago si tím ukouslo větší krajíc, než dokázalo sníst. Kdyby se tehdy bývalo setrvalo u původního plánu, JaD už mohly vydány.

A co vy? Vystačili byste si jen se Základními pravidly? Znáte někoho, kdo hraje jen podle nich? Souhlasíte s tím, že jsou nováčkovsky přívětivější než PHB+DMG+MM?

Základní pravidla (ZP)

Jedné otázce můžete přidělit max. 1 bodů.
Celkem můžete přidělit max. 3 bodů.
ZP jsou nováčkovsky přívětivější než PHB+DMG+MM.záporné bodyneutrální postojkladné body-4
Znám někoho, kdo podle ZP hraje.záporné bodyneutrální postojkladné body-10
Vystačil bych si jen se ZP.záporné bodyneutrální postojkladné body-6
Autorská citace #1
29.11.2018 20:21 - Tarfill
Jaká hvězda je kladná a jaká záporná?
Já třeba nesnáším růžovou a tudíž je pro mě záporná automaticky tahle. Myslím si to správně?
Autorská citace #2
29.11.2018 20:33 - ShadoWWW
Ano. ;-) Bohužel celkově je tam vidět jen průměr. :-(
Autorská citace #3
29.11.2018 20:34 - sirien
si v západním nebo arabském světě?
odkud kam je orientovaná osa X?
jak se měněj ty tlačítka, když na to klikáš?
proč shadowww použil průměrné hodnocení s +-1 volbou místo toho aby dal otázku na ANO a otázku na NE aby se dala porovnat samotná čísla?
questions, so many questions...
Autorská citace #4
29.11.2018 21:04 - ShadoWWW
Jsem myslel, že plusové a mínusové hlasy se budou počítat zvlášť. Změním to, jak se dostanu k PC.
Autorská citace #5
29.11.2018 21:45 - LokiB
Tarfill píše:
Jaká hvězda je kladná a jaká záporná?
Já třeba nesnáším růžovou a tudíž je pro mě záporná automaticky tahle. Myslím si to správně?


Když si na hvězdu najedeš myší (což třeba na telefonu nejde :)), tak se ti pravda vyjeví ;)
Autorská citace #6
29.11.2018 21:46 - sirien
Ne, jedna varianta je že se zobrazí čistej součet a druhá varianta je že se zobrazí průměr.
Autorská citace #7
29.11.2018 21:51 - Log 1=0
Dávám 3x NE
První dvě otázky nepotřebují komentovat.
Třetí je...zajímavější.
Basic je jistě kratší, ale popravdě až takovou výhodu v tom nevidím. Hromadu pravidel, které jsem v životě nepoužil, vidím i v Basicu. Krácení je provedeno snad 100% na úkor hráčských možností. Což je zjednodušení... Pokud se chystáte hrát stylem World of Warcraft. Dostanete pomocníka, mlátičku, lékárničku a artilérii. Jasné, přehledné. A to samé na straně vypravěče. Bojový kalkulátor, nestvůry, poklad.
Možná si někdo myslí, že omezení co do tohoto herního stylu učiní hru jednodušší a přístupnější pro nováčky. Já si to nemyslím. Naopak si myslím, že pro začátečníka je i lepší dobrodružství, ve kterém se neháže kostkou v každé místnosti. Tedy pardon, scéně.
A pro tady tohle se Basic nehodí. Tedy, hráči to zvládnou, ale co chudák Pán jeskyně?
EDIT: V době odeslání postu ti byla anketa s otázkami: Stačila by vám Základní pravidla? Znáte někoho, kdo hraje jen podle ZP? Jsou ZP vhodnější pro začátečníky než PH, PPJ a B? nebo nějak tak.
Autorská citace #8
30.11.2018 08:30 - Tarfill
LokiB píše:
Když si na hvězdu najedeš myší (což třeba na telefonu nejde :))

Díky za upozornění, v tom přesně byl háček - až do teď jsem na to koukal jen na mobilu... ;-)
Autorská citace #9
30.11.2018 10:06 - ShadoWWW
Tak se mi podařilo anketu úspěšně rozbít. :-/

Siriene, nevíš, jak to opravit?
Autorská citace #10
30.11.2018 10:50 - sirien
Položka "zobrazení" musí být daná jako "podle zadání", v ostatních jsou při kombinaci s některými jinými vlastnostmi nějaké bugy

EDIT: bohužel jsi po cestě zjevně resetnul výsledky s čímž už nic nenadělám

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.18688178062439 secREMOTE_IP: 3.236.222.124