Kultura

9.2.2021 14:44 - RoVan
York no a vidíš, já to mám třeba v plánu, až ho dostanu do stravitelné podoby :) (právě kvůli tomu, jak kritičtí jsou tu lidé)
9.2.2021 14:45 - York
Sirien: Nikdy jsem netvrdil, že to nejde, jen že Kostka je na to extrémně nepříjemný prostředí.
9.2.2021 14:56 - sirien
York: ...a přesto realita dlouhodobě a opakovaně ukazuje, že Kostka je pro tvorbu jediné funkční prostředí okolo.

Smiř se s tim, že kreativita kvete v otevřené kritice a dravé snaze tvořit něco lepšího přestože to neni snadný, ne v miloučkých úsměvech a trofejích za účast.
9.2.2021 15:10 - York
Sirien: Realita neukazuje nic, protože na výběr jen jen Kostka a RPG fórum a to je z bláta do louže. Na obou serverech se najdou lidi s přehledem ochotní poradit, ale oba mají jako celek dost nepříjemnou atmosféru.

Jako jo, když existuje jen jedna možnost, tak je samozřejmě kontumačně nejlepší.
9.2.2021 15:15 - sirien
York: no, v tom případě nezbývá, než Ti zopakovat mou dřívější radu k tomuto tématu - pokud se Ti tu nelíbí, ctrl+w je ideální řešení.
9.2.2021 15:19 - Slaanesh
Corny píše:
York: Hele, upřímně, já nemám vůbec žádnou potřebu shazovat kohokoliv, kdo projeví snahu a zájem. Máš upřímný pocit, že to je Tento případ?


No já mám teda upřimný pocit, že to není tento případ, přestože předchozí strany obsahují delší komentáře a řeší se různá temata, zdá se, že jediné, na kterém jsi se zasekl ty, je slovíčko "oldschool".

Mám kamaráda, výborného grafika a webdesignéra...

Já: "čus, jako profík... při pohledu na následující web... http://www.d20.cz/ příčilo by se ti označení "oldschool" použité v kontextu s touto stránkou?"

On: "to d20 je archaický no ???? "old-school" je možná až moc shovívavé"

... rád bych podotkl, že JÁ jsem to pejorativně nemyslel, protože mám oldschool věci rád, jak jsi to myslel s tím trabantem a teslou moc nechápu, ale k věci to není. Pak už total offtopic, ale mne označuješ za trolla, bez zájmu o věcnou debatu, ač sám čistě jen trollíš, protože nemáš k debatě žádné věcné argumenty. Nemám co bych dodal, možná jen, že odevzdané povzdechy nad neochotou druhé strany věcně komunikovat po vlastním trollfestu dost nabourávají tu tolik budovanou vizi o upřimné ochotě věnovat se nějaké konstruktivní debatě, ke které lákáš, akorát nechápu, kdo tomu uvěří.
9.2.2021 15:37 - Log 1=0
Ach jo, mě už to tak nebaví číst:
"Oldschool" je název pro herní a designový styl, snažící se zrekonstruovat hraní v jeho počátcích, případně šířeji ty jeho prvky, které byly specifické nebo zábavné. Jestli se ji to daří je samozřejmě diskutabilní, ale spousta webů si dala do štítu, že jsou "oldschool" a myslí to takhle.

Popravdě, nevím, kdo trollí a kdo ne, to je věc jeho svědomí, ale věřím tomu, že minimálně část diskutujících skutečně pochopila tvé "odschool" takhle, a ne ve smyslu webdesignu. A je to mimo, protože oldschoolerů je tu minimum.

Mimochodem, seznámit se s různými herními a designovými styly je pro designera rozhodně dobrá věc, protože to umožní udělat hru použitelnější pro více skupin.
9.2.2021 15:48 - Slaanesh
Log 1=0 Narážel jsem na skutečnost, že se zde lépe vyhledává (než třeba na discordu), to je celé, to byl i kontext debaty, kdyby se hned všechno nepřeklápělo místo debaty v trolling, bylo by to vyřešeno hned a bez emocí.
10.2.2021 00:32 - Jerson
Slaanesh píše:
Toto mi na profesionálního recenzenta přijde dost slabé, jako jednoznačný projev jakési silné osobní antipatie "ta pravidla jsou tak špatná (tak je nemám rád), že by je nikdo neměl hrát" ... spoustu různých drobných náznaků jinde, aktivit na FB a podobně - jistě to děláš jen a jen v dobré víře pro dobro světa a všeho hráčstva, aby se nováčci nespálili a nezanevřeli na svět RPG nadobro (po jednom oneshotu? IMHO spíš věc Vypravěče, než systému a tak jako tak chyba daného jednotlivce, že má hned jasno, pokud se to vůbec děje) nebo nekráčeli dlouho po cestě, která je přece objektivně špatná ...


Není mi úplně jasné, proč do toho taháš osobní antipatie, a proč z mého vyjádření usuzuješ, že by (podle mě?) nikdo neměl hrát Dračí hlídku.

Nějaké čtyři měsíce jsem strávil vyptáváním se různých lidí na styl vedení Dračí hlídky. Postupně jsem zjistil, že můj první dojem byl špatný. DH ve svých pravidlech navádí PJje k ilusionistickému hraní, v Akademii Vypravěčů to už radí zcela otevřeně. Pořád se mi nepodařilo zjistit jiný postup, jakým PJjové můžou používat pravidla pro dovednosti. Samozřejmě, součástí ilusionismu je nemožnost říct, že jde o ilusionismus, takže jasné a výslovné potvrzení od PJjů nemám. Jen nejasné formulace, pokud něco.

Hráči DH ať si hrajou, co chtějí. Ale přijde mi skutečně nevhodné učit nové hráče ve věku 9 - 15 let tento styl vedení hry. Hlavně proto, že se vlastně nedá naučit. Nedá se odpozorovat, jak PJ vede hru, protože to PJ skrývá a v případě nutnosti lže hráčům. Považuju to za špatný způsob hraní her s kamarády. Ne že by nemohl být zábavný. Ale vytváří návyky, kterých se při přechodu na jiný systém dá jen těžko zbavit. Pro hráče přesná pravidla, a pro PJje GM fiat postupy. Dokonce bez jasných tabulek, kterých by se mohl přidržet.

Nicméně, to že bych do DDM pravidla doopravdy nevrátil mě nikdy ani nenapadlo a ani jsem ti nikdy nenapsal. Nepatřily mi, měl jsem je jen půjčené a tak jsem je vrátil - společně s pravidly Zapovězených zemí. Usoudil jsem, že bude lepší učit děti hrát přímo. A přeci jen i když si myslím, že DH novým potenciálním PJjům spíše škodí, pořád to není heroin, aby prokazatelně škodili všem. A i bez mého zásahu by se do Budějického DDM stejně DH dostala.

Píše:
... holt mě v průběhu sledování tvých reakcí i našich vzájemných diskusí opustila určitá důvěra ve 100% čistotu tvých úmyslů a tvého úsilí, jsem nahlodán, i když nechci, i když ti v mnohém fandím, ale všechno má svoje meze.

Moje úmysly jsou pořád stejně čisté. DH jsem si chtěl přečíst a zhodnotit, před přečtením jsem si myslel, že by mohlo jít o vhodného nástupce DrD, ne ideálního, ale použitelného. Nicméně nikdy jsem nebyl ochoten doporučovat pravidla, o kterých si na základě svých osobních i zprostředkovaných zkušeností myslím, že mají potenciál vytvářet špatné herní návyky. I důvod je pořád stejný - omezuje to okruh hráčů, se kterými můžu hrát já.

Nebudu komentovat vystupování kohokoliv jiného tady nebo jinde, teď a tady mluvím jen sám za sebe a jen k tobě.

Píše:
vidím i tu druhou stranu, kdy věcná kritika má takový ten nádech jízlivé nepřejícnosti, neskrývá v sobě touhu si trochu ukázat a kopnout, nebo se točí na kravinách jen aby jí bylo více, nebo stojí na různých fabulacích a předpokladech, co všichni chtějí a měli by hrát.

Na tohle se mi už chce odpovědět ošklivě, ale zkusím zůstat věcný.
Nemám potřebu do něčeho kopat jen abych si kopnul. Jízlivost je pro mě zbytečně složitý koncept, jsem rád, že zvládám použít ironii a sarkasmus. A důrazně se ohrazuju proti tomu, že bych kritizoval kraviny jen proto, aby kritiky bylo víc. Je to přesně naopak - uvědomuju si, že se kritici mých recenzí chytnou právě těch kravin. Jenže jsem založením pořád zkušební inženýr, takže prostě vypíšu všechny chyby a nejasnosti, na které narazím. Roztřídění podle závažnosti obvykle dělá někdo jiný, nebo to můžu udělat, když o to někdo bude stát. Občas o to lidé stojí. U DH o to nestál nikdo, tak nemám potřebu se vnucovat.
Nevím, co všichni chtějí a co by měli hrát, a ani mě to moc nezajímá. Mám ale celkem jasný názor na to, co by hrát neměli, nebo nemuseli.


Píše:
po Hlídce, tak jak je, je dost velká poptávka bez ohledu na to, co my si o tom myslíme.

Po Hlídce je poptávka, protože je (to) poptávka po DrD. Už třicet let, a hlavně posledních 20 let, kdy DrD už nevychází. Kdyby místo Hlídky byl stejně nazvaný systém s jinak postavenými mechanikami, poptávka by byla dost podobná.


Píše:
Neříkám, že i tak nemá chyby, ale je rozdíl mezi kritikou a hejtem a někteří to už nedokážou rozlišit.

Bohužel ten rozdíl není moc jasně definován, takže to každý vidí jinak. Tak či onak se snažím kritizovat pravidla, nikoliv diskusní oponenty.
10.2.2021 08:37 - MarkyParky
Slaanesh:

Já teda tuhle debatu sleduji jen s popkornem, ale začíná mi tě být docela líto jak ti dávají sežrat jistou... nevědomost... aniž by se ti to pokusili vysvětlit (teda až na Log 1=0).

Takže malé osvětové okénko:

RPG se dá hrát (a designovat) různými styly. Tyhle herní styly se označují různými celkem ustálené pojmy. Na komunitních fórech jsou sice lidi schopní se dlouhé debaty o jejich hranicích a specifikách, ale hrubou představu o významu má každý, kdo o RPG četl něco víc, než jednu hru.

Termín "oldschool" je jeden z těch nejprofláklejších, co znamená, viz výše Log 1=0.

Pokud v RPG komunitě někoho označíš za "oldschoolera", první, co ho napadne je právě tenhle význam. Protože to není nadávka, nebo hanlivý pojem, ale zažitý terminus technikus.

Důvod, proč se ti někteří tak škodolibě smějí, spočívá ve dvou věcech:
* v první řadě zrovna na tomhle fóru se oldschool moc neřeší, zdejší komunita preferuje jiné žánry. A poměrně silná oldschoolová komunita je na sousedním serveru (RPGF) . V prvním okamžiku to tedy vypadalo, že sis prostě spletl servery nebi herní styly.
* když z následné debaty vyplynulo, že jsi to myslel úplně jinak a tenhle fakt primární význam v RPG kontextu neznáš, tak to pak samozřejmě dodalo celému dialogu ještě třešničku na dortu.

Já třeba moc neschvaluju způsob jakým ti tu lidi dávají sodu. Evidentně RPG scénu do šířky neznáš a dělat si srandu z něčí neznalosti, aniž by mu to bylo vysvětleno, není úplně hezké. Proto asi Log a teď i já do debaty vstoupil.

Na druhou stranu - asi by k tomu nedošlo, kdybys tady ty sám psal a vyjadřoval adekvátně svým znalostem a zkušenostem.

Přijdeš mi jako člověk, který poprvé letěl sólo na rogalu za kopcem a teď vlítnul do letecké komunity a naváží se do pilotů letadel a vrtulníků nejrůznějších typů a kategorií, aniž by měl páru o navigaci, úkonech, typovkách a spoustě dalších prvků, které zná v letectví každý poučný amatér.

To, jakým způsobem jsi tu sodu dostal, asi hezké nebylo. Ale upřímně - nějaké usměrnění (i s vysvětlením) si po faux-pas s oldschoolem teda zasloužíš.
10.2.2021 08:53 - efram
MarkyParky

no offense, možná by teď mohl někdo poučit a umravnit i druhou stranu.
10.2.2021 09:19 - Naoki
díky za OT posty o Zeměploše, aspoň bylo něco zajimavého na čtení

York: jestli ti furt vadí chybějící online prostředí pro podporu tvorby tak jakožto programátor není pro tebe nic jednoduššího než takový vytvořit. Sám bych zvládl udělat copycat kostky za jedno odpoledne, a to progrmauji pouze 2 roky, tak věřím že ty se svými dlouholetými zkušenostmi to zvládneš taky a pravděpodobně i líp. Kdybys vzal ten čas cos věnoval psaní naříkajících postů a investoval ho do budovaní alternativního fora, tak už jsme ho tu mohli mít.
10.2.2021 09:35 - Slaanesh
Ad oldschool, phpBB fora a podobný styl jako d20 (vč. obecného designového pojetí) je prostě oldschool, řeč byla o schopnosti dohledat konkrétní post v historii aktivního kanálu discordu vs například tady. Použití označení mne známého herního stylu nemá v kontextu debaty žádný smysl, což musí být jasné každému, kdo má alespoň s odřenýma ušima tříciferné IQ a pokusil se alespoň o letmé přečtené debaty. Výraz 'oldschool' není rezervován pouze pro herní styl ttRPG, ale je možné, že úzký všeobecný rozhled přispěvatelů neumožňuje jinou interpretaci. Faux-pas jsou půlstránkové "poučné" posty zcela mimo téma.
10.2.2021 09:47 - Aegnor
Slaneeshi, čistě fakticky a objektivně - já v tom příspěvku (#533 pro ty, co ho nechtějí hledat) tvůj výklad, že jde o vyhledávání starých příspěvků, opravdu neviděl. Teď, když jsi ho zmínil, tak asi tuším, jak to mohlo být myšleno, ale pořád je to divné. Hlavně kvůli tomu, že opravdu netuším, co má společného stáří designu s dohledáváním starších informací.
10.2.2021 10:06 - Slaanesh
Já už bych tuto trapnou kapitolu opravdu uzavřel: "nějaké excesy bůhví koho na discordu zapadnou mnohem snadněji než žlučovitá toxicita trollparty kolem konkurenčního produktu zde na oldschool foru" - pokud tam někdo vidí nějaký logický důvod, proč implikovat, že "oldschool forum" znamená "fórum plné příznivců oldschool herního stylu", tím spíše v kontextu debaty (a reality d20), tak je problém v jeho hlavě, ne v mojí. Fora jsou vhodná pro zpětné vyhledávání, instant messaging apps nikoliv. Dalšího zoufalého slovíčkaření na toto téma se neúčastním.
10.2.2021 10:07 - Šaman
Efram, Marky, York:
Osobně jsem přesvědčený, že opravdu trolí a baví se tím, jak tu dělá bordel. A s tím webdesignem to taky nebude tak horký, viz citace.
Zeměplocha byla pokračování ve stejném duchu, což byla imho chyba - přistoupit na trolení a kontratrolit. Ale neměl bych strach o seriózního autora rpg (který si tu řekne o recenzi) jen kvůli tomu, jak se tu chováme k perverzním bohům Chaosu, kteří mají perverzní chaotický projev.
Slaanesh píše:
DH je svým zaměřením oldschool, d20.cz taky, eh?
10.2.2021 10:36 - Slaanesh
OMFG už!
"Ze staré školy" může narážet jak na design tak i na herní styl, tohle byl pátý post vzájemného nepochopení ohledně toho staromilství, protože mi nedávalo žádný smysl vztahovat to na terminus technikus, který v debatě neměl žádné opodstatnění. Takže zase slovíčkaření a hnědopišství a opakované ohýbání řečeného, aby se to vlezlo do šablonky "muhah, Slaanesh nevědět" <> => O aneb protlačíme kostku (tento výraz označuje těleso tvaru krychle, nikoliv přezdívku tohoto webu, aby zas nebyly dohady o jinotajích a skrytých či přenesených významech) kruhovým otvorem. Toto je epický trollfest (a kdokoliv si to zpětně přečte, aniž by měl osobní vztah k jednotlivým účastníkům, snadno rozliší, kdo se o seriózní komunikaci snaží a kdo ne) kterého se s vypětím všech sil neúčastním, děkuji ti, Šamane, že sis stoupnul do fronty :P
11.2.2021 11:19 - Zarahel
Šaman píše:
Osobně jsem přesvědčený, že opravdu trolí a baví se tím, jak tu dělá bordel.


V podstatě souhlasím, a nezapomenu zmínit fakt, že je neskutečně otravné to číst. Ale nemyslím, že trolí "schválně". Podle mne je trolení jen druhotným jevem, poté co se snaží zachovat tvář po projevu neznalosti - zcela očividně začal poté míchat pojmy cíleně, protože vysvětlení se mu dostalo a fail to byl čistě z jeho strany. A to mu také dle všeho došlo. Argumentace je křečovitá.

Šablona Slaneesh nevědět tedy opravdu funguje a zdá se mi legit.

Máte fakt trpělivost...
11.2.2021 11:34 - Šaman
Zarahel: Pšššt, nech to spát. Ono je to opravdu otravné pročítat, na tom se shodnem.
15.2.2021 12:48 - Slaan3sh
To je fakt kouzelné to tady číst. :D
Tak aspoň že se Rada starších shodla na tom co jsem si já určitě myslel aby se podařilo zamáznout jedno decentní diskusní zaškobrtnutí naprosto nesmyslně rozmazané na možná více než 3 stranách bohapustého offtopicu, na kterém mám zcela minimální podíl. Dobrá týmová práce to se musí nechat.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.083401918411255 secREMOTE_IP: 44.203.58.132