Lethrendisův průvodce fixlováním

Drazí přátelé,

rozhodl jsem se uceleně sepsat své názory na měnění výsledků hodů (fixlování!) v RPG. V diskuzi pod Sirienovým blogčekem vedle (doporučuji si přečíst také) se rozhořela poměrně agresivní debata, kde v nepřehledném prostoru jednotlivých postů, reakcí na ně a reakcí na ty reakce nutně dochází k redundanci a zkreslení. Je zřejmé, že na danou problematiku existují různé názory jak zastánců, tak i odpůrců. Já hovořím toliko za sebe a na základě své zkušenosti mnohaletého hráče a GM, své názory jsem měl možnost precizovat v té již zmíněné debatě, tohle můžete chápat jako jejich shrnutí a vysvětlení. Obracet se bude v textu na další GuMy, ale přečíst si to mohou samozřejmě i hráči postav. A jen malý spoiler na začátek, tohle je celé o pomáhání hráčům a tím i GuMům, pokud to myslíte jakkoliv špatně, pak vás odkážu nejprve sem, a pak pryč z téhle stránky.

V prvých částech této úvahy si probereme důležité otázky, zda a proč vlastně měnit hody. V těch dalších si ukážeme jak vlastně, kdy a v jakých případech, a proč to může být v nějakém okamžiku nejvýhodnější postup. No a na závěr, jak to udělat tak, by to bylo co nejefektivnější. Takže směle do práce!

Proč a zda vůbec…Nejprve je třeba vyjasnit si, zda vůbec měnit hody (fixlovat). Dotkneme se tím bodu, který je pro mnoho odpůrců kruciální. Když se totiž řekne „fixlovat“, naskáče spoustě lidem mnoho negativních konotací, podvádět by se zkrátka nemělo. V reálném životě mají tito odpůrci jistě pravdu. Jenže tohle není reálný život.

Ve většině TRPG her spolu hrají hráči a gamemaster (nebo GUM, Vypravěč, Pán jeskyně, jakkoliv mu budeme říkat). Nehrají přitom proti sobě, i když to tak někdy vypadá a někdy to tak pro zvýšení iluze nebezpečí pro postavy hráčů i má vypadat. Ve skutečnosti si hráči povídají o svých postavách (to spojení „o svých postavách“ je důležité, jsou to totiž právě ty postavy, kvůli kterým vznikl jejich herní svět) s GuMem, který jim popisuje ten svět kolem (takže méně důležitý). Kostky mají rozhodnout sporné situace. Postavy pak mají zažívat dobrodružství, takže musí překonávat různá nebezpečí a bojovat s opozicí. Za tu je odpovědný GM, který musí úroveň nebezpečnosti vyvažovat tak, aby dal hráčům pocítit výzvu, nicméně nechat postavy zvítězit. Ten svět je tam proto, aby postavy vyhrávaly, nikoliv aby umíraly. Smrti postav by neměly být příliš časté, to je pro většinu hráčů silně demotivující či frustrující, kvůli tomu to nehrají. To je také ten důvod, proč by se měl GM minimálně tvářit drsně, jako že postavám nic nedaruje, i když ve skutečnosti konstruuje příběh hry tak, aby postavy uspěly, nebo alespoň mohly uspět. Výsledkem má být zábava.

Zábava není, když je to moc snadné, zábava také není, ani když je to moc těžké. Tohle byste si v debatě měli vyjasnit ještě před začátkem první hry, jak to hráči chtějí. Drtivá většina hráčů miluje, když si může o své postavě potlachat. Mějte na paměti to, že s průběhem hry, která se daří, získávají hráči ke svým postavám „citový vztah“ (a to je velmi dobře, dokonce ideální stav), postava se z hromádky slov a číslic na papíře stává živým konstruktem v hlavě hráče a jakákoliv její újma bolí samotného hráče, smrt takové postavy chápe hráč jako prohru ve svém životě.

Na straně druhé ale, aby byla postava skvělá, musí růst na překonávání nebezpečí. Vybalancovat tuto optimální obtížnost je jeden z nejtěžších úkolů GuMa vůbec. Dlouhou dobu teď na to budeme při dalším čtení narážet, je to jedna z nejpodstatnějších věcí. Vlastně by se tento článek mohl jmenovat i „O vybalancování obtížnosti hry“. Je to svým způsobem i umění zahrnující improvizaci, čtení emocí, iluzionismus a další kejkle. Když k tomu umíte využívat různé psychologické triky na upoutání pozornosti, umíte pracovat s hlasem, budovat v lidech emoce, máte napůl vyhráno.

Kostky mají rozhodnout sporné situace, ale co když rozhodnou tak, že to zkazí někomu celý večer? Variantou je nenechat to rozhodnout kostky, řešit to nějakou okamžitou dohodou nad stolem. V tuhle chvíli to nehodíme jako normálně, protože… Ten déšť šípů nezabíjí, pouze vás pošle do bezvědomí… protože je to teď důležité a postava by mohla umřít? To spolehlivě rozbije ten pocit, tu iluzi, že postava překonává překážky. Dostala to zadarmo. Pro mnoho hráčů je přirozenější zkrátka spolehnout se na štěstí, a když to nevyjde… (průšvih, zkažený večer).

Jistě, každý je jiný, někomu nevadí s postavou umřít 3x za večer, jiný po takové smrti dva roky s partou nehraje. Takže si o tom fakt raději promluvte, ale pozor, mnozí hráči předstírají tvrďáky, nicméně smrt jejich postav je mrzí úplně stejně jako „hráče citlivky“. Vůbec radím se s hráči o hře bavit, probírejte s nimi, co plánují se svými postavami, k čemu chtějí směřovat, co by viděli rádi v budoucích dobrodružstvích. Také získávejte zpětnou vazbu, ptejte se, jestli se líbilo. A vůbec plkejte s nimi o jejich postavách. Pokud vám je hráč schopen hodinu v kuse vysvětlovat, kterak hodlá svou postavu postupně piplat do podoby udatného reka se skvělou pověstí ve svém kmeni, po takto strávené hodince si můžete být jisti tím, že by mu smrt postavy v pohodě nepřišla. Největší problém je to pak ve chvíli, kdy nějakou hloupou náhodou má zemřít postava, na které má být postavena celá kampaň (třeba když si chcete odehrát vzestup nějakého ztraceného prince z exilu a hned v prvním boji, co měl být triviální, vám princ umře). chcete epickou ságu, ale přitom zároveň chcete, aby to měl těžké, aby měla pak ta postava o to větší hodnotu.

Zde nastupuje měnění výsledků hodů. Je to flexibilní a mocný nástroj, který pomáhá GuMovi udržovat příběh v chodu, stanovit optimální míru nebezpečnosti a zamaskovat případné chyby své (to většinou), anebo necitlivého herního systému. Umožňuje GuMovi tvářit se nedobytně a vytvářet iluzi hry těžší, než ta ve skutečnosti je. I když to má určitá úskalí, není to samospasitelné – více v části věnované otázce kdy.

Zde většinou vyskočí odpůrci „fixlování“ a začnou tvrdit, že je to porušování pravidel hry, na kterých jste se u stolu dohodli. Mají do jisté míry pravdu, ale mějte na paměti, že jste se také dohodli, že se budete hrou bavit, a pokud by tomu měl nějaký hod kostkou zábavě překážet, je to chyba hodu a ne té zábavy. Vaše společná zábava je důležitější než jakákoliv pravidla, to se v nich většinou dočtete také, alespoň pokud jsou dobrá. Postavy jsou důležitější než ty pravidla. Svou hru si GM nastavuje společně s hráči, rychle poznáte, jak to cítí. Hovořte nimi o tom. V těch nejrozšířenějších stolních RPG hrách v tuzemsku je měnění hodů často dokonce explicitně zmíněno jako jedna z cest, například v DrD (1.6) nebo DnD (5). Takže se nebojte, že pácháte nějaký zločin.

Existují jistě i různé další cesty, jak předejít smrti postav, všechny staví na nějaké dohodě hráčů potlačující celkovou nebezpečnost hry (viz níže). Tím ovšem nabourávají tu iluzi překonávání nebezpečí, o které již byla řeč. Někomu to nevadí, jinému velmi. Pro některé je tahle iluze opravdu hodně důležitá. (Jen malá odbočka, hraní těchto her vytváří vesmír sám o sobě, ten je cele vystavěný na iluzích. Jen si vzpomeňte, jako nás, hráčích, smýšlejí nehráči: „Podivná individua, která, místo aby v hospodě rozprávěli o fotbalu a politice, si vyprávějí jakési vymyšlené báchorky o nesmyslech.“) Všechno jsou to iluze, i iluze nebezpečí, ve skutečnosti sedí všichni v bezpečí za stolem a nehrozí jim vůbec nic. GM manipuluje hráči téměř nepřetržitě, aby cítili emoce a prožívali zkušenosti, které jsou vybájené od základu. Oddělovat v RPG hře „dobré“ iluze od „špatných“ iluzí je poněkud kontraproduktivní, když to někdo dělá, je to ponejvíce otázkou jeho autostylizace.

Opět platí, že je třeba to mít vyjasněné – dobrý GM tohle většinou pozná už po první hře. A když si nejste jistí, tak to raději nějak opatrně nadhoďte a promluvte si o tom třeba „obecně“, co na stránkách D20 vykládal jakýsi podivný pták Lethrendis. Má mít GM i hráči v rukou nastavování obtížnosti (respektive její snížení) v průběhu hry? Může jim GM „nějak“ pomoci, když to jinak nejde? (Viz níže otázka kdy.) Je také třeba na rovinu říct, že když si jako GM vyhradíte právo případně změnit výsledek hodu, toto právo by měli mít i hráči, pomoci si sami a klidně také tajnou změnou hodu. Tedy pokud mají svěřit svou zábavu (a důvěru ve šťastný konec?) do Vašich rukou GuMů, měli byste učinit to samé a taktéž jim důvěřovat a nekontrolovat jim hody.

Tím hovorem se také jistíte i pro případ, kdy by vás hráči při změně hodu přistihli. Nemělo by se to stát, protože tím padá ta iluze o obtížnosti, ale když už se stane, stane se. Pokud jste na jedné vlně a GM hráčům pomohl, většinou to rádi přehlédnou, nechají iluzi plynout dál a rádi zapomenou. Pokud by měli potřebu to nějak rozporovat, klidně přiznejte, že jste v té inkriminované chvíli cítili, že je to tak lepší pro zachování zábavy, pro hru, pro příběh, pro ty hráče samotné. Znamená to však, že jste hráče nesprávně pochopili a je potřeba zařídit hru jinak. Třeba tak, že se pojede zcela otevřeně, fixlovat se nebude, nebo se zavedou jiné metody záchrany postav atp. Rozhodně není třeba nic zapírat ani hádat se, pamatujte, nikomu jste nic zlého neudělali.

Zle by mohlo nastat v případě, že byste hráčům změnou hodu uškodili a oni na to přišli. To by se cítili oprávněně poškozeni a sem také vede ten odkaz ze začátku. GM by postavám nikdy škodit neměl, pokud to dělá, nedělá dobře. Nicméně pokud tak už činí, rozhodně by to neměl činit tajně, naopak je v jeho zájmu hrát maximálně otevřeně, aby nemohl být jakkoliv nařčen ze zaujatosti. Pak si může založit ruce za záda a říct: „To ne já, to systém.“ Čili když už chce GM nějaké postavě ublížit (nebo ji dokonce zabít), má tisíc různých možností „legálních“. Nicméně pokud jsi, škodlivý GuMe, dočetl až sem, je na čase z tohoto článku vypadnout, zde už se nic nového nedozvíš :)

Kdy vůbec fixlovat a v jakých případech?Tahle pasáž je také velmi důležitá. Pokud se na problém podíváme trochu blíže, zjistíme, že nejlépe skoro nikdy. Takže si nejprve dáme menší výčet situací, kdy rozhodně nefixlovat, protože by to hru poškodilo.

Už byla řeč o tom, že hráči mají rádi, když jejich postavy překonávají nebezpečí. Nebo alespoň iluzi překonávání nebezpečí. Takže lze říct, že občasná změna hodu GuMem je tím mocnější, čím méně je používaná. Ergo snažte se, abyste fixlovat nemuseli. Existují cesty, jak poměrně přesně odhadnout, kolik poškození za jedno kolo dokáže nadělit boss postavám nebo i skupina řadových nepřátel. GM musí znát systém, ve kterém hraje, čím je zkušenější, tím mu to jde lépe. Pokud dokážete správně vybalancovat nebezpečí tak, abyste postavy prověřili a zároveň to nebylo „příliš“, iluze nebezpečí přestává být iluzí a stává se skoro realitou. A tak to má být.

Kostky mají svou moc, je to jeden ze zdroj napětí ve hře. O tom, kdy házet a jak využít hod tu někteří na serveru popsali stohy papíru. Pro naše potřeby si pouze řekneme, že ty nejdůležitější hody by měly být házeny veřejně, aby se mohli hráči ke kostkám pěkně modlit.

Takže pokud zahrnujete postavy smrtícím nebezpečím (tedy spoustou hodů, kdy při každém hrozí smrt), ze kterého je pak nutné je měněním hodů vytahovat, není to dobře. Záleží samozřejmě na zvoleném žánru hry, ale každý boj nemusí být smrtící, to není normální. Pokud je, a opakovanými zázraky z něj postavy vždy vyklouznou, stane se z toho rutina a nevyhnutelně se dostanete do bodu, kdy po vás hráči budou žádat přitvrdit, anebo si tak vlastně vytvoříte domácí pravidlo, o tom níže. Čím jsou změny nepatrnější a méně časté, tím jsou uvěřitelnější.

Dále závisí i na mnoha jiných proměnných. Důležitý je zvolený herní systém, v některých případech je měnění hodů GuMem zbytečné nebo dokonce nemožné (to když Vypravěč proti hráčům třeba ani vůbec nehází, nebo tahá karty apod.). Velké množství hodů s možností selhání a smrti navíc hází i sami hráči, s tím nemůžete udělat vůbec nic, snad jen nenutit postavy chodit nad propastí po laně o tyči :) Obecně lze však asi říct, že čím méně házení hra obsahuje, tím jsou hody důležitější a tím spíše by měly být veřejné.

A ještě kontext… obecně platí, že při hrách, kde nezáleží na smrti postavy, typicky na různých jednorázových testech apod., není třeba nikoho zachraňovat. Nebo ve hrách, kde se hraje nějaký typ „last man standing“. Taktéž ve chvíli, kdy si hráč pro smrt svou hrou prostě dojde – v takovém případě ho taktně upozorněte, že útok jediného bojovníka na celou armádu nepřátel není slučitelný se životem. Pokud si nedá říct, jeho problém. Naopak, kdybyste se nějak pokoušeli situaci zachraňovat změnou hodů, bude to působit nevěrohodně. A ještě jeden případ, kdy byste rozhodně neměli některému z hráčů pomáhat – kdyby to bylo proti nebo v konkurenci k jinému hráčovi. To už byste nebyli hodní, naopak nadržovali byste jedné straně. A to je ošklivé, nedělejte to. Když to shrnu, ve většině případů se fixlování použít nevyplatí.

Záchranná brzda

Kdy tedy fixlování použít? Ze své herní zkušenosti jsem vlastně přišel pouze na tři oblasti, kde mi to dává smysl. Tou první a nejdůležitější je záchrana postavy, to tu už ostatně mnohokrát bylo naznačeno. Je to právě to bolavé místo, kde (nejen začínající) GuMové udělají nejvíc přešlapů, smrti postavy uvázané do příběhu by měli litovat všichni u stolu a nejvíc GM, kterému to boří budoucí plány a zápletky navázané na tuto postavu.

Zejména ve hrách, které využívají systém úrovní a životů (typicky opět právě DrD nebo DnD), jsou na nižších úrovních postavy slabé. Mají málo životů a málo obranných schopností. Je to záměr designérů, ukázat, jak se z neznámé nuly stává velký hrdina. Bohužel to ale taky znamená, že zejména na začátku může postavu zabít kdejaká krysa, co za ní GM dobře hodí. (Ale zároveň je ten „zrod“ hrdiny na počátku zábavný, proto také začínáme nízko, že?). Tam se občasná změna hodu hodí nejvíce. Kostky mají tendenci chovat se podivně, zcela kašlou na zákony pravděpodobnosti, to ví každý zkušený hráč. Takže i pro ostříleného GuMa, který správně propočítá sílu opozice, může najednou přijít šok. Přičemž lépe se propočítávají bossové, kde těch hodů není zase tolik, daleko horší je postavit skupinku postav proti mase anonymních slabých nepřátel. (Dlužno dodat, že existují i herní systémy, které při dostatečné síle útoku umí vyhodit s nějakým nepravděpodobným hodem/přehazovanými hody kostkou i velmi extrémní výsledky, pak je vybalancování opozice opravdový ořech i pro hodně zkušeného GuMa.) Některé herní systémy navíc nutí hráče do stovek opakujících se hodů, přičemž riziko nějakého šíleného výsledku strmě roste.

Když pak postavy sílí, získávají další a další schopnosti, hráči si „osahají“ herní svět a naučí se, co je nebezpečné a co ne, nutnost změn hodů rychle klesá. Jakmile už postavy dosáhnou určité síly, je náhodná smrt poměrně nepravděpodobná.

Sluší se dodat (o odpůrci fixlování jistě dodají), že efektu „záchranné brzdy“ lze dosáhnout různými prostředky, změny hodů je pouze jeden z nich. Můžete si je do hry přidat formou domácích pravidel, i když váš herní systém konkrétní mechaniku neobsahuje. Ovšem tyto jiné metody všechny obsahují háčky, taktéž nejsou vše-řešící. Tím hlavním je to, že obecně snižují obtížnost hry, která byla nějak tvůrci nastavena. Patříte k těm, kteří si u počítačových her nastavujete obtížnost „hard“ (anebo ještě hůř, když to jde)? I za cenu různých obtíží, záseků a mlácení vztekem do stolu? Pak pro vás snižování obtížnosti není dobré, o tom už ostatně byla řeč výše. Kryté snížení obtížnosti (občasné zafixlování GuMem), které se navíc projevuje minimálně, je pro vás daleko lepší. Já osobně „easy“ nemám rád, kdyby mi to někdo navrhoval, odmítl bych.

Tato celková snížení obtížnosti lze zhruba rozdělit do dvou oblastí, jedná se o přidání dodatečných mechanik a pak také o celkové snížení nebezpečnosti herního světa. Dodatečné mechaniky většinou spočívají v různých záchranných hodech apod., jejich problém je v tom, že už základní herní systémy většinou nějaké podobné záchranné sítě obsahují. Například lze říct, že když postava spadne na nulu životů, není mrtvá. Ovšem většina her, co znám, stejně počítá s tím, že postava je nejprve vyřazena před vlastní smrtí. Příkladů by bylo možné dodat i více. V každém případě, natažení nějaké dodatečné záchranné sítě pod sítí danou pravidly je právě ono „easy“. Děkuju nechci.

Druhý způsob, jak snížit obtížnost, jsou různé dohody na tom, že v případě smrti v nedůležitých situacích nelze umřít apod. Ty pro zachování iluze nebezpečnosti pokládám za ještě zhoubnější – pokud řeknete, že v této bitce postava prostě umřít nemůže, automaticky tím nastává otázka, proč vlastně tuto bitku odehrávat, když se můžete všichni shodnout, jak postavy nepřátele pobily. Přičemž některé herní systémy jsou přímo založeny na tom, že se v nich nějaká havěť pobíjí, všimli jste si, kolik procent ve Vašich pravidlech tvoří boj a bojové schopnosti? Pokud hodně a máte to rádi, není pro vás žádné podobné změkčování boje vhodné. No a naposledy se jedná o různé domluvy na tom, že v případě smrti nepřátele postavy nepobijí, pouze zajmou a tak. Nebo je někdo pak vzkřísí, anebo něco takového. To ovšem zase může poškodit vymyšlený herní svět, zvlášť když je to začleněno nějak neorganicky. Už se vám někdy stalo, že poté, co vaše postavička umřela, najednou se objevil nějaký mocný čaroděj plný chuti křísit mrtvolku naprostého cizince ležícího ve škarpě? Jistě, lze to udělat, ale musí se to opravdu citlivě začlenit a vysvětlit, navíc jen těžko opakovaně. Jinak opět „easy“.

Opravy bossů

Druhý případ, kdy GuMové mění výsledky hodů, jsou boje s bossy. Znáte to asi, ne? Postavy se probojují přes nebezpečenství k hlavnímu záporákovi a má nastat TEN boj. Pro GuMa to znamená nutnost předem se dopočítat takových herních statistik tohoto bosse, aby dal postavám zabrat (aby byl nejlépe největší výzvou v dobrodružství), ale nechcete zase všechny pobít, že? Dokonce ani ne většinu party, ztráta každého jednotlivce bolí.

Pro mnoho zejména nezkušených GuMů je tohle problém. Ve většině herních systémů lze poměrně dobře naprojektovat průměrné poškození, co dokáže dávat boss za časovou jednotku. To pak porovnejte s průměrným poškozením, které dokážou způsobit postavy. Postavy by měly být bosse složit dříve, než on stihne zabít jednu postavu. Ve skutečnosti to lze spočítat ještě přesněji než v případě boje s hordou bezvýznamné potravy pro děla.

Je špatné, když je boss moc silný (pak je nutné případně i tahat za tu záchrannou brzdu popsanou výše), ale špatné je i to, když GM vytvoří bosse příliš slabého. To pak je poněkud… trapné. Hodně GuMů to řeší tím, že takto špatně připravenému bossovi mění výsledky hodů i staty a tím ho posilují nebo oslabují, podle potřeby.

Pro mě je posilování bosse už na hraně. Chápu, že to GuMové dělají pro zvýšení požitku hráčů ze hry, až konečně nechají bosse padnout. Ale fakticky tím postavám škodí, je těžké to nějak vysvětlit, když vás při tom přistihnou. Stejného efektu posílení bosse lze přitom docílit i bez měnění hodů, třeba tím, že do sebe boss kopne panáka nějakého léčivého odvaru, anebo nahodí nějaký „rage“ a dodatečně tak zesílí. Je to sice také změna statistik, ale daleko jemnější.

Zrychlování a vybarvování hry

Posledním případem, kdy lze s úspěchem použít fixlování hodů, je „urychlování“ hry. Některé herní systémy (opět typicky DrD a DnD) umí při boji se skupinkou středně silných nepřátel vygenerovat i několik set neustále se opakujících hodů, prokousat se tím je práce klidně na hodinu. A je to přitom boj, který v herním světě trvá pár minut.

V takovém případě doporučuji „zaokrouhlovat“ počty životů nepřátel tak, aby rychleji padali. Pokud se taková NPC blíží ke svému limitu, klidně ji odškrtněte, nikomu chybět nebude. Ještě větším vybočením může být změna dalších hodů na různé bojovnosti, pozornosti, obratnosti atp., v boji prostě nepřítel na chvilku strachy ztuhne, uklouzne po louži krve, zpanikaří apod. Říkám tomu „vybarvení“ útoku, prostě přidáte úspěšnému útoku něco navíc, co by normálně neobsahoval. Tak například lze při ohlášení velmi silného útoku říct, že postava zabila nejen jednoho nepřítele, ale útok byl tak silný, že klidně může nezmenšenou měrou pokračovat na druhého vedle. Jednou takhle náš válečník pobil tři skřety jednou ranou, hráč na to vzpomínal s potěchou ještě hodně dlouho.

Některé hry podobné postupy obsahují i v samotném základu (různé kritické útoky a pod), v jiných je to zase neefektivní. Ale hráče vždy potěší, když jim umožníte zamachrovat a zlikvidovat nepřítele nějakým epickým způsobem. Dělejte to poté, kdy vidíte, že nějakému hráči dobře padly kostky, když vám vítězoslavně ohlásí silný útok. Dejte mu to, co chce. Že přitom podvedete systém, to bude vadit málokomu. A může to oživit jinak poměrně dlouhý a nezáživný boj (ale zase to „vybarvování“ nesmíte používat pořád, jinak se vaše boje stanou podivným sledem bizarních událostí, a to také nechcete, že?).

Praktické rady, jak měnění výsledků hodů využívat maximálně efektivněZa prvé je třeba zopakovat, a to je asi nejdůležitější, opravdu se snažte toho využívat minimálně (myšleno hlavně té „záchranné brzdy“). Ne proto, že by to bylo nějak morálně špatné, ale proto, že tím sílí ta iluze nebezpečí a klesá tím riziko odhalení, a tím že hráči o tu iluzi přijdou.

Za druhé to musíte mít promyšlené dopředu. Pokud nemáte, a najednou zjistíte, že jste hodili nějaký opravdu ošklivý hod, možná nedokážete rychle zaimprovizovat a řečí těla dáte hráčům najevo, že je to špatné. Někteří holt neumí hrát poker. Takže je třeba na možnost i šílené náhody myslet a nebýt jí pak zaskočen, když opravdu přijde. Nechávejte hráče hlásit výsledky první, pak teprve protihodem reagujte, získáte tím čas.

Za třetí, nebuďte zase až moc rychlí. I když chcete nějakého hloupého kostlivce rychle smést ze stolu, musíte se na kostku, co hodíte, podívat, pokývat hlavou a pak teprve prohlásit, že má smůlu a končí. Jinak hráči rychle prohlédnou, že jim to vlastně dáváte „easy“.

Za čtvrté si udržujte vlastní prostor, kam hráči nevidí. Různá stínítka nestačí, optimálně když si prostě házíte někde stranou. Na důležité hody, které chcete hodit veřejně, si pak hráče sezvěte tak, aby na hod všichni viděli, je to skvělý prostředek ke zvýšení dramatičnosti. Já takhle zvu hráče na boj s bossy nebo na klíčové hody – dávám jim tím maximálně silně najevo, že TOHLE JE FAKT DŮLEŽITÉ a žádná záchranná síť není.

Za páté: Pokud se vám daří vytvářet iluzi nebezpečnější hry tím, že hrajete v 99% čistě a (skoro) nijak nepomáháte, jistíte se tím i proti případnému odhalení toho, že jste pomohli. Pravděpodobnost odhalení prostě klesá téměř k nule. A když už vás někdo jednou za tisíc let odhalí, mohlo to být jen přehlédnutí, ne? Pokud se hráči baví, nebude to chtít nikdo z nich řešit. Kdyby to ovšem opravdu chtěl někdo rozporovat, klidně to přiznejte, pamatujte, že jste neudělali nic špatného.

A na závěr, buďte na své hráče hodní :)
Napsal: Lethrendis
8.7.2019 13:49 - LokiB
Quentin píše:
BTW jen proto, že vám nějaká nepraktická technika nestihla zkazit hru (třeba protože ji DM používá zřídka) neznamená, že by bez ní vaše hra nemohla být lepší.


To je myšlenka z řady "to, že ti daná technika přijde nepraktická, neznamená, že kdybys ji dobře používal, byla by tvoje hra lepší".
Tady vlastně myšlenka dost na vodě :)
Ošidnost implikace s nepravdivým předpokladem je dobře známá ;)

Gurney píše:
Co tady celou dobu spousta lidí říká je, že cheatování dělá hru horší nebo ji minimálně komplikuje i když jste úplně normální skupina a fajn lidi.


No, ona to není taková spousta, aby to mělo nějakou váhu samo o sobě, čistě jen podle množství zastánců takové myšlenky.

Corny píše:
Ono to pak trochu vypadá, jako že my říkáme, že jízda se zhasnutými světly ve tmě může být poměrně nebezpečná, a vy tvrdíte, že je to v pohodě, protože jste se s nikým nikdy nesrazili, jelikož jezdíte pomalu a jen na osvětlených cestách a že pak jsou světla vlastně k ničemu.


Ono to taky vypadá, že říkáte, že jezdit s vypnutým posilovačem řízení je fajn, protože to zvládáte dobře a nikdy jste se nevybourali, zatímco jiní říkají, že je dobré si posilovat řízení zapnout, protože to ulevuje při řízení, člověk se míň unaví a zvládne i situace, které by jinak byly složité.

Tolik k metaforám ...
8.7.2019 15:08 - Corny
LokiB: Tak asi opravdu máme docela odlišný zkušenosti, páč já "posilovač řízení" nikdy k ulevování, menší únavě ani řešení složitých situací nepotřeboval a jsem docela přesvědčený o tom, že k tomu potřeba není :)
...ale pokud někomu vyhovuje a má ho řádně zamontovaný a ne nějak pochybně na tajňačku, tak proti gustu... :D
8.7.2019 17:53 - malkav
Corny: S tím co píšeš naprosto souhlasím. A dodávám, že pokud někdo použije jednou za XY sezení jednu úpravu hodu, tak to není tragédie, které by bylo potřeba předcházet nějakou složitou přípravou, protože jinak kazí hru svým kamarádům a hlavně je obelhává. Abys pochopil můj postoj ke zdejší diskusi, tak si projdi historii, jak se tu lidé vyjadřovali. Jak se tu osočovali z lhářů a určitě i vrahů, protože kdo lže ten krade a to už je jen krůček k zabíjení kamarádů ;) (nadsázka, pro rýpaly).

Vaše připomínky jsou naprosto relevantní. Že je někdo nechce přijmout a chce hrát po svém, to je taky naprosto OK.

Rozborku toho alkohol testeru v PM, to sem asi moc nepatří :)
8.7.2019 17:57 - LokiB
Corny píše:
Tak asi opravdu máme docela odlišný zkušenosti, páč já "posilovač řízení" nikdy k ulevování, menší únavě ani řešení složitých situací nepotřeboval a jsem docela přesvědčený o tom, že k tomu potřeba není :)


Bavíme se o tomto fenoménu?
"Posilovač řízení je hydraulické či elektrické zařízení, které snižuje ovládací sílu, potřebnou k otočení volantu. U vozidel, které mají zatíženou přední nápravu, je potřeba vyvinout velkou sílu na otočení volantem, zejména když vozidlo stojí nebo se pohybuje malou rychlostí."

To má podle mě dnes v podstatě každé auto :)
Ale jestli auto neřídíš, pak chápu, že se tě to netýká a tento příměr nepochopíš ... nevadí.
8.7.2019 18:26 - Lethrendis
Metafory jsou morem těchto debat. Čím šťavnatější, tím horší :)
10.7.2019 07:11 - efram
Jerson píše:
Asi takto - když mám nějaký problém a chci ho řešit, tak je mi celkem jedno, kolik dalších lidí ho má také a nechce ho řešit - zajímá mě, zda to řešení najdu. A zcela spolehlivě mě nasere, když mi někdo bude tvrdit, že takový problém neexistuje


Je ovsem zakladni problem v tom, zda jde opravdu skutecne o problem. A navto se nazory mohou opravdu ruznit. Podle me vetsina veci skutecnym problemem neni. Viz napr. ta ohniva koule.
10.7.2019 07:18 - efram
Corny píše:
Já ti nevím, a ty máš pocit, že ta řešení, která tu z naší strany padají, které se točí zejména kolem "Mluvte spolu", "Vzájemně se respektujte", "GM je hráč jako všichni ostatní, jen s jinými povinnostmi a jinou odpovědností", apod. a který tak stojí zejména na konverzaci, rovnoprávnosti u stolu a aby tomu i ta pravidla odpovídala


Tyhle rady vyctes v prirucce dnd 5e.tedy pokud si z ni nevytrhnes jedno okrajove pravidlo po jehoz precteni tu nekteri dostavaji psotnik.
10.7.2019 08:09 - Jerson
efram píše:
Je ovsem zakladni problem v tom, zda jde opravdu skutecne o problem. A navto se nazory mohou opravdu ruznit. Podle me vetsina veci skutecnym problemem neni.

Opravdu myslíš, že lidé, kteří se setkali s nějakým problémem a chtějí ho řešit ocení komentáře, že se o žádný problém nejedná?
10.7.2019 08:18 - efram
Myslel jsem to uplne jinak.
10.7.2019 08:33 - Corny
No jo, už to tu konečně vypadalo, že bude klid, ale někdo to prostě nevydržel...
10.7.2019 08:52 - LokiB
Jerson píše:
Opravdu myslíš, že lidé, kteří se setkali s nějakým problémem a chtějí ho řešit ocení komentáře, že se o žádný problém nejedná?


někteří jo. Protože jim to pomůže nahlédnout, že to ani pro ně ve skutečnosti problém nemusí být, záleží jak se k tomu postaví.

ale tak určitě, když někdo chce za každou cenu vidět hlavně ten problém a cítit, že má problém, tak ho to ujištění, že se o problém nejedná, spíše naštve ... :)
10.7.2019 09:17 - Aegnor
LokiB: takže, pokud někomu vadí, že má jejich GM příliš autoritářský přístup, tak by si měl říct, že jim to vlastně vadit nemusí a všechno bude ok? A pokud někdo i přes to vnímá GM, který je nad hráči, jako věc, které by se ve své hře rád zbavil, tak je to člověk který pouze zbytečně hledá problémy?

efram píše:
Myslel jsem to uplne jinak.

Je zajímavé, že tvé skvělé (+4) komunikační skilly tady na kostce neustále failují ...
10.7.2019 10:16 - Jerson
Loki, podobná otázka na tebe - myslíš, že lidé chtějí řešit nějaké problémy, nebo prostě hrát tak, aby se bavili?
Můžeš k tomu přistupovat různě, třeba místo problém říkat výzva, ale podstata zůstává stejná.

V daném případě je to GM, kterému při hraní umírají postavy hráčů, což mu nevyhovuje, případně to nevyhovuje ani hráčům, a tak hledá způsoby, jak tuto situaci změnit.
10.7.2019 10:17 - Corny
Já se docela snažím většinu lidí jako je třeba LokiB apod. neoznačovat za nějaké antikristy, protože fixlují a snažím se snad i docela objektivně k tomu nahlížet tak, že za určitých podmínek (tj. v dobré víře, nevadí-li to ostatním hráčům, apod. - což beru jako úplně samozřejmé minimum) je dice-fudging i docela pochopitelný, resp. pokud jim vyhovuje a považují to za dobrý nástroj a pomůcku, tak je to jejich věc, byť já za sebe to vidím spíš tak, že to tu hru ochuzuje a nic jí to nedává. Ale prostě se je snad i snažím nějak ten jejich názor neponižovat a nebagatelizovat a brát to trochu empaticky a spíš bránit to, proč my to třeba jako problém chápeme a proč to řešíme, třeba i vzhledem k negativním problémům z minulosti (pokud mi to nevychází, snad se v budoucnu zlepším).

Bylo by každopádně docela fajn, aby nám i ta druhá strana pokud možno nepředhazovala, že si ten problém vlastně vymýšlíme, chceme ho vidět vší silou tam, kde vlastně není, a že ty naše negativní zkušenosti z minulosti jsou teda asi jen výmysly. Bez toho se asi není čemu divit, že jedna strana se cítí pod útokem strany druhé a asi pak ta diskuze opravdu nelze vést nějak racionálně.
10.7.2019 10:28 - LokiB
Aegnor píše:
takže, pokud někomu vadí, že má jejich GM příliš autoritářský přístup, tak by si měl říct, že jim to vlastně vadit nemusí a všechno bude ok? A pokud někdo i přes to vnímá GM, který je nad hráči, jako věc, které by se ve své hře rád zbavil, tak je to člověk který pouze zbytečně hledá problémy?


Pakliže má někdo pocit "problému" se svým GMem, tak ho jistě bude chtít řešit. Ale jednou z prvních otázek by mělo být: "proč mi to vlastně vadí?" A skutečně si myslím, že přemýšlením nad tím, proč mi zrovna to a to vadí, se mohu posunout dál. ne vždy, ale někdy i třeba zjištěním, že problém je na mé straně a že bych s tím mohl něco dělat u sebe. A ne jen obviňovat stranu druhou.
Jo, je to o přístupu.

Corny píše:
Bylo by každopádně docela fajn, aby nám i ta druhá strana pokud možno nepředhazovala, že si ten problém vlastně vymýšlíme, chceme ho vidět vší silou tam, kde vlastně není, a že ty naše negativní zkušenosti z minulosti jsou teda asi jen výmysly.


Ale tak to není ... to k čemu vybízím, je normální zamýšlení se nad důvody vlastní nespokojenosti. To je zcela běžný psychohygienický postup. A člověka to může posunout.

Ne v tom (aby to zas nějaký chytrák nechtěl otáčet do toho, že "Loki tvrdí, že všechny problémy jsou jen subjektivní a dá se jich zbavit hlavně vlastní změnou"), že přestane problémy vidět, nebo že je bude hledat jen u sebe.

Jerson píše:
Loki, podobná otázka na tebe - myslíš, že lidé chtějí řešit nějaké problémy, nebo prostě hrát tak, aby se bavili?


Jersone, jako červená niť se mnoha tvými příspěvky, úvahami a komentáři line to, že jsi byl mnohokrát při svém hraní nespokojený. S GMy, se spoluhráči, s hráči, které si vedl.
Jediné, co říkám, je, že když se na ty situace podíváš i z jiného úhlu, ne jen tak, že tobě se dělo příkoří, tak tě to může posunout i ve vypořádání se tím, co jako problém pociťuješ.
A ne, neříkám, že všechny tvoje problémy jsou tvojí chybou, to jen pro pořádek.
Ani neříkám, žes nic z toho, co píšu, neudělal. Protože to nevím, to jsme tu od tebe buď nečetl, nebo to zapomněl, což je moje chyba.
10.7.2019 10:33 - Aegnor
LokiB píše:
Pakliže má někdo pocit "problému" se svým GMem, tak ho jistě bude chtít řešit. Ale jednou z prvních otázek by mělo být: "proč mi to vlastně vadí?" A skutečně si myslím, že přemýšlením nad tím, proč mi zrovna to a to vadí, se mohu posunout dál. ne vždy, ale někdy i třeba zjištěním, že problém je na mé straně a že bych s tím mohl něco dělat u sebe. A ne jen obviňovat stranu druhou.
Jo, je to o přístupu.

A samozřejmě, že nikoho z nás, kteří s tím máme blbé zkušenosti, nenapadlo se nad tím zamyslet. Samozřejmě že všichni hážeme problémy na ostatní a myslíme si, že jsme dokonalí. Hele, s tímhle jdi upřímně do háje.
10.7.2019 11:07 - LokiB
Aegnor: ťuk ťuk ... proč si musíš najít takový výklad, u kterého se můžeš cítit uraženě?

Aha, už vím: LokiB píše:
Jo, je to o přístupu.


Hele, jestli se chceš cítit uraženě, tak toho jistě dosáhneš, není síly, která by ti v tom zabránila. Prostě si svůj výklad najdeš.

Ve skutečnosti jsem odpověď na tento tvůj komentář již ve svém postu uvedl, a kdybys chtěl, tak ho tam i najdeš :)
10.7.2019 11:39 - Jerson
LokiB píše:
Jersone, jako červená niť se mnoha tvými příspěvky, úvahami a komentáři line to, že jsi byl mnohokrát při svém hraní nespokojený. S GMy, se spoluhráči, s hráči, které si vedl.
Jediné, co říkám, je, že když se na ty situace podíváš i z jiného úhlu, ne jen tak, že tobě se dělo příkoří, tak tě to může posunout i ve vypořádání se tím, co jako problém pociťuješ.

Jedním z mých životních postojů je to, že jen díky poukázání na slabá místa, na nespokojenost, nedokonalost, nefunkčnost a další podobné prvky je možné dosahovat nějakého zlepšení. Čistě technicky nepotřebuješ ke hře dobrého GMma, bavit se dá i u hry se špatným GMmem. Můžeš udělat ještě další krok a říct, že vlastně k zábavě nepotřebuješ ani RPG jako takové, že by ti něco jiného vyhovovalo víc, a přestaneš hrát. Případně i další krok, ve kterém si řekneš, že ti hry nic nedávají a místo nich se můžeš vzdělávat, pracovat, věnovat rodině a podobně. Znám řadu lidí, kteří udělali první, druhý, nebo i třetí krok. Třeba mí bývalí spoluhráči, které po letech sem tam potkám a oni říkají "Ty pořád hraješ RPG? Vzpomínám jak jsme hráli - měli bychom se někdy sejít a dát hru." Nedáme ji, protože přirozeně bych se stal GMmem a musel bych to celé zorganizovat a dostat je v jeden čas na jedno místo, abych jim poskytl zábavu, a to se mi tak docela nechce (když mám dost jiných hráčů, kteří jsou více aktivní).

Nicméně, už před lety jsem se rozhodl, že u této zábavy hodlám zůstat a že budu dělat kroky opačným směrem - tedy snažit se zlepšit svou hru, snažit se zlepšit hru svých spoluhráčů, aby se mi s nimi lépe hrálo, a snažit se zlepšit hru jiných GMmů, abych si s nimi mohl zahrát, a vytvořit jednoduchá pravidla, abych více lidem usnadnil vedení hry a mohli jsme si zahrát spolu. Nespokojenost s nějakým stavem je hnacím motorem mého života. Když někdo zdokonalím tak, že to už o moc víc nejde, tak do dané věci přestanou šťourat a užívám ji tak jak je a jak funguje.

A také si myslím, že kdyby se podobným krédem řídili i další lidé, tak máme okolo sebe hlavně samé téměř-dokonalé věci a postupy, které by byla radost využívat.
10.7.2019 11:57 - Lethrendis
Jersone, kdyby se podobným krédem řídilo více lidí, tak máme národ rejpalů, kteří se mají v podstatě dobře, ale jsou zásadně nespokojeni. Teda ne, že bychom ho už stejně neměli :)

Ale sám jen popichuju, všeho s mírou :)
10.7.2019 12:16 - Aegnor
LokiB píše:
Aegnor: ťuk ťuk ... proč si musíš najít takový výklad, u kterého se můžeš cítit uraženě?

Protože jsem očividně naprostý kretén a ten správný výklad tam prostě nevidím?
Nick:
Velikost okna: [1] [2] [3]
Zobrazit náhled Zobrazit náhled
Tagy:
Vaše IP adresa není z "bezpečných" adres. Příspěvek se odešlou pouze se správně opsaným kódem. Pokud nechcete opisovat kód, můžete se přihlásit (pokud nemáte účet, nejprve se zaregistrujte), nebo nám poslat informaci na PM a my Vaši IP adresu přidáme.
Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.27911806106567 secREMOTE_IP: 18.215.62.41