Kultura

sirien
16.12.2007 21:46
Filmy fantastiky
fantasy, sci-fi, hororové filmy - ty kvalitní, ať si zvedneme náladu zničenou ve vedlejší diskusi :)

ok, tady je seznam jmenovaných... nechci ho číslovat, protože myslím že kvalitní díla si nezaslouží nějaké degradování stupňováním. Aby nevznikaly hádky tak uvádím v pořadí tak, jak tu byly jmenovány
  • Šestý smysl (kultovní horor, kdo neviděl do konce, nic nechápe)
  • Pátý element (roztomilý lehce pojatý humorný sci-fi film)
  • X-men I a II (výborná zpracování komixu, s vykreslením hrdinů)
  • Excalibur (film který ukázal legendu jak má být)
  • LOTR (netřeba snad dodávat víc)
  • Batman (kultovní zfilmování kultovního komixu)
  • Hvězdný prach (Gaiman - pohádka)
  • Conan (výborné zpracování sword&sorcery archetypálního hrdiny)
  • Dvanáct opic
  • Pitch Black
  • Star Wars (ovlivnily budoucnost a ukázaly jak vypadá space opera)
  • Star trek (u někož i jako odpůrce musím uznat hodnotu)
  • Piráti z Karibiku (kteří hrdě obnovili kouzlo pirátských příběhů)
  • Willow
  • Beowulf
  • Johny mnemonic (ukázka světa Shadowrunu jak od autorů)
  • Nekonečný příběh (protože prostě Falco :) )
  • Souboj titánů (kdo neví proč, tak neviděl a měl by napravit)
  • Indiana Jones (za to že od doby IJ mají lidé rádi archeology)
  • Dračí srdce (protože všichni máme rádi pohádky, a tahle má stylovýho draka :) )
  • Duna (aby se lidé mohli navěky hádat o žánru)
  • Blade runner (za otevření tematiky transhumanspace)
  • Kruh (já ho neviděl, ale jiní se u něj prý fakt báli :) )
  • Galaxy Quest (božská parodie na Star trek a všechny SF fany)
  • Návrat do budoucnosti (jediné filmy o cestování v čase které berou v potaz paradox)
  • Matrix I (jaká SMŮLA že NIKDO NIKDY nenatočil nějaké to pokračování...)
  • Jáson a Argonauti (za nejspíš první smrtelně rychlé kostlivé válečníky)
  • Terminátor (protože tahle postapokalyptycká sci-fi prostě JE)
  • Alien (horor který žánru přinesl spoustu nových prvků a geniálních myšlenek)
  • Predátor (kultovní akční duel mezi jedním MZáckým lovcem a Arniem)
  • Total recall (akční sci-fi klasika)
  • Sin City (Některé umění má prostě fakt styl)
  • Drakula (můžete se pohádat kterej z nich :) )
  • Faunův labyrint (neviděl sem, ale všichni až na Jersona pějí chválu)
  • Minority report
  • Hvězdná pěchota (o tom jak vypadá militantní svět)
  • Immortal
  • Iron man
  • Mad Max
  • Serenity/Firefly (opravdu skoukněte nejdřív Firefly, ten film sám o sobě sice je dobrej, ale neni na konci seriálu pronic zanic. Podorbnosti zde)
  • Jestřábí žena
  • Hvězdná brána
  • 13. Warior (čs: Vikingové)
  • Highlander I a III
  • Equilibrium za gun-katu a styl
  • Ghost in the Shell Protože kreslené nebo ne, kult je kult
3.2.2024 20:51 - Jerson
Když skončilo ulozto, není nějaká neveřejná stránka, ze které se dají stahovat filmy? Už mě nebaví, jak Netflix i HBO mají mizerný výběr, a navíc často ještě v angličtině. Když si chci se synem pustit Hvězdný prach, tak nemůžu.
4.2.2024 02:11 - LokiB
Stvořitel (The Creator) je ... taková prvoplánová agitka v úžasných kulisách. Jako mohla z toho být nová klasika, něco jako Blade Runner v opačném gardu, ale bohužel. Scénáristé a režisér se rozhodli, že jasně překreslí rozdělení na hodné a zlé, a to takovým novo-americko hloupým způsobem.
Asi není náhoda, že hodní jsou černoch a asiaté, zlý jsou povětšinou běloši (resp. všichni zlí jsou běloši). Ale i to bych zkousnul, taková je doba, kdyby scénář neněl nesmyslné dějové díry v jinak zajímavě a s velkým potenciálem pojatém světě.
Když už se podesáté uteče na poslední chvíli, tak mě to přestalo bavit.
podobně pak čtvrtý airstrike.
A ždímání emocí až na půdu.

80 milionů dolarů budget ... a asi si to na sebe nakonec vydělá, ovšem kasovní trhák to není ... dolary jsou vidět v každé scéně a vizuálně je to za mě opravdu špička. Podobně s technickými nápady si u toho celkem vyhráli a někdo přemýšlel, takže to vypadá jako reálná budoucnost.
Bohužel schopnosti hlavní A.I. zbraně jsou pekelně nevyužité. A přitom s tím si šlo pohrát nejvíc.
4.2.2024 04:06 - sirien
Jerson: *eyeroll* 1337x.to + qBittorrent.
5.2.2024 20:51 - crowen
jj, Creator bol trochu sklamanie, a pritom taky potencial by to malo
6.2.2024 00:00 - Log 1=0
Chudáčci

No, je to steampunk (nebo něco podobného) s Frankenstainovsko-Moreauovskou vědou, takže to sem patří. A má to ve skutečnosti docela zajímavý pohled na motiv šíleného vědce.

No, je to relativně fajn film. Rozhodně zajímavý na sledování, bavil jsem se u toho, všechno v něm vlastně funguje jak má, jsou v tom zajímavé nápady. Ale nezanechává ve mě zas takovou stopu. Lehký nadprůměr, tak 7/10 za mě.

Dobře, tohle nejsou ty informace, podle kterých se rozhodovat, jestli na to jít.

Ten film je Divný. Zámněrně a cíleně divný. Má divnou zápletku, divné prostředí, divný děj. Ale zase nesklouzává do totální absurdity.
Taky se tam používají divné filmařské prostředky. A je do vlastně samoúčelné. Ale na druhou stranu se to děje tak často, že to skutečně dodává tomu filmu další vrstvu divnosti.
A je hodně sexuální. Ale sexualita je tu podávána s takovou naivní samozřejmostí, že vlastně není šokující nebo dráždivá. Ani úchylná. Jen vlastně trochu divná.

No, a otázka je, jestli se rádi díváte na podobné filmy. Já celkem jo.
6.2.2024 08:05 - Necromancer
Jerson: fastshare
10.2.2024 11:08 - LokiB
Marvels .... ne, ne, ne, ne! ZKusil jsem 15 minut, ale zde fakt nejsem cílová skupina. Tou jsou asi indické teenage dívky, i když připouštím možnost, že současné inematografii nerozumím natolik, že se to třeba může líbit i čínským staříkům, bůh ví.

O filmu samotném toho tak moc říc nemohu, než že je to (tedy to co jsem viděl), taková slátanina bez logiky a smyslu, vše jen pro efekt a snahu o dětské emoce.

Většině sci-fi fandů by asi mohla stačit už scéna, kde mocně hučí vesmírem prolétavající lodě a slyšíme jejich pulzující motory a štíty. Ve skutečnosti je to to nejmenší.

Ok, třeba je tohle styl oddychových komiksovek, které lidé budou chtít, já jen doufám, že ne. Jdu si raději na google films znovu půjčit D&D movie, abych si spravil náladu :)
11.2.2024 14:02 - Fibriso
LokiB: cilova skupina možná jsi, ale ten film je prostě fakt hroznej....
taky jsem se na něj podíval, a taky sem to nedal... ne nadarmo má hodnocení 40-50%
3.3.2024 23:29 - Dukolm
Duna: Část druhá - i přes poměrně velká očekávání jsem byl spokojen to je skoro jako zázrak.
9.3.2024 19:50 - sirien
DUNA 2

Po těžkém zklamání z jedničky sem na to šel s přenastavenými očekáváními - tj. jako na vizuálně úžasnej film se super obsazenim, ve kterém bude předloha (naprosto zbytečně) zploštěná do čistýho 2D prostoru a celej příběh bude osekanej o cokoliv co by ho jakkoliv ohnulo pryč z té nejpřímější možné linie (tj. "vizuální doplněk ke knížce" popř. "Duna pro CGI loving idioty", aby to pochopili i amíci).

A ok, takhle to je docela dost dobrej film. Hrozná škoda toho zploštění, ale tak co - třeba to za dalších třicet nebo čtyřicet let někdo zvládne znovu a konečně dobře.

Byly tam věci/změny, které se mi vlastně fakt líbily.

Větší prostor pro Chani a její větší vykreslení (i když to že fremeni mají běžně ženské fedaykinky je v ostrém kontrastu k logice původního lore, ale holt zeitgeist a vlastně to docela zaniklo v šumu).

Trocha dodatečné hloubky pro fremenskou společnost (kulturní rozdíly uvnitř fremenů, divide na severní a jižní klany...)

(btw. tady musim dát ... asi ne úplně kredit, ale určitě uznalé povšimnutí za to že se s tim Villeneuve nesral a natvrdo vykreslil fremeny nejen jako araby, ale i s muslimskými hinty, i víc než sám Herbert - vlastně to asi ani nebylo nutný, možná by bylo i zajímavější zkusit to udělat jinak, ale bezpochyby to v dnešní době chtělo odvahu.)

Samotnej ending byl hezky filmově zdramatizovanej a to odlišné úplně finální rozuzlení dává vlastně větší smysl, než to Herbertovo původní (...s ohledem na návaznost dalšího knižního dílu).

Byly tam věci/změny, co mě i tak zklamaly.

Celá linka imperátorovt motivace s tím že Atreidé našli způsob jak vycvičit vojáky silnější než jsou Sardaukaři je dropnutá. Přitom imperátora tu je víc než v knížce, dokonce svoje motivace v jeden moment obhajuje, stačila by jedna věta navíc.

S tím souvisí i to že je dropnutý celý plot toho že Paul a Jessica (...a Gurney) fremeny skutečně vycvičí v Atridovském stylu, což podtrhuje proč pak projdou i sardaukarama jak nůž máslem. Opět, ta jedna dvě scény by se tam místo nějaké té minuty záběrů na poušť úplně na pohodu vešly.

Totálně dropnutý linky vzájemných intrik a vražd mezi Harkoneny. Baron tam nahraje jako-atentát na Feyda - když ho pak Feyd konfrontuje tak by stačilo aby baron řekl "yup, to máš za ten pokus o vraždu s otravou mýho milence" místo filmovýho "yup, to byl real fight jako dárek k narozeninám". Fakt že Rabban byl baronem nastrčenej rovnou se záměrem aby failnul a Feyd tam pak mohl přijít jako "spasitel" tam je taky naprosto dropnutý (přitom opět, stačila by jedna věta v některém z těch rozhovorů co tam s Feydem mají).

Alia efektivně zcela absentuje. Oběvuje se v Jessičiných referencích (kdy v půlce případů není jasné jestli jí Jessica fakt tlumočí nebo jde o její figure of speech) a pak v jedné krátké scéně jedné Paulovy vize (kde mám podezření byla nechaná jen jako fan-servise a i to jen protože se hodila pro snazší info-dump expozici). Popravdě, její výměny s Paulem a to jak mu dělá kind-of-průvodce celou mystickou linkou v kontrastu k Jessice mi tam tak nějak smutně chyběly.

Nejsem si jistej jestli to nebylo v jedničce (myslim že ne), ale úplně chybí vysvětlení té mystické linky - co je vlastně kwizatz haderach (ve filmu to asi třikrát zazní jako náhodné oslovení Paula, ale není vysvětleno - opět mám dojem že to tam je jen z povinnosti jako fanservis), proč Bene Geserit potřebuje vyšlechtit jednoho speciálního jedince, proč to musí být muž, proč to Jessica failnula když porodila syna... Celá scéna kdy tam Paul vypije tu červí vodu tím totálně ztrácí hloubku/pointu.

edit: jo a imperátor coby zvadlej děda působí jako fakt příšerná parodie /edit.


Byly tam věci, co byly fakt weird.

V knize asi 5 let trvající pobyt Paula mezi Fremeny (kdy stihne mít syna and shits) tu je nekomentovanej - ale zatímco film vlastně naznačuje, že mohlo jít o roky - Jessica je celou dobu těhotná, tzn. celý to je zfouklý za nějakýho půl roku (nebo má Jessica faaaaaakt dlouhý těhotenství). Což působí fakt weird - v kontextu Paulova tréninku, začleňování mezi fremeny... Mám z toho feeling že to původně mělo být roztažené na knižních pět let, ale pak se Villeneuve rozhod že Alii vůbec nechce představovat protože by to byla další posdtava kolem které se toho vlastně točí příliš než aby šla pohodlně odsunout, tak je lepší jí dropnout úplně.

Celkově

viz výše. Jakože s velmi nízkými očekáváními co do zfilmování obsahu (tj. toho co dělá Dunu tou kultovní Dunou - což fakt neni ježdění na červech a pouštní scenerie) to je fajn film. To bohužel zahrnuje v podstatě všechny výtky co sem měl k jedničce.

Bohužel, bez toho obsahu Duny tomu stejně něco chybí. Celé to je takové - až sterilní. Člověk vidí víc jak dvouapůlhodinovej film, ale po konci v hlavě nezůstanou žádné výrazné nebo silné obrazy ani, wow momenty. Typicky scéna kdy Paul jede na červovi - technicky výborná scéna, ale i když si jí člověk užil, tak tak nějak nezanechala přetrvávající dojem.


Duna 3

Vzhledem k tomu předělanýmu endingu to končí s tím že je docela dobrá naděje že může být i třetí díl.

Vzhledem k tomu že ta jedna další knížka co sem čet je dost křečovitej shit (a vzhledem k tomu že další film se asi odehraje ještě před ní?) by to vlastně konečně mohl být Duna film ze kterýho bych nebyl zklamanej.
13.3.2024 20:09 - Šaman
Pěkné shrnutí, proč původní SW a Andor mají větší sílu, než Disney SW. Prakticky to patří spíš do Scénáristiky jako názorná ukázka "show, dont tell", ale je to celé o SW, takže sem.
STAR WARS De-Infantilized (It Works)
14.3.2024 21:52 - Aegnor
Duna, část druhá. Moje pocity shrnu velice stručně. Ten film jsem určitě viděl, ale zanechal ve mně pouze pocit, že to končí ve dvou třetinách zápletky.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.074839115142822 secREMOTE_IP: 107.23.85.179