Babau14
16.12.2008 16:39
17.11.2009 21:21 - CaDaC
koukám, že je tu živo :) už chybí jen Petr
22.11.2009 21:52 - Bleška
Mám na DMa dotaz (zatím jenom jeden).
Jak je to v Norisu s toaletama? Vrtá mi to hlavou, protože ten můj dům má myslím tři místnosti, stejně veliké, zřejmě všechny obytné. Ani jedna není toaletou. A jestli se nemýlím dům druhé půlky družiny je řešen stejně.
22.11.2009 21:57 - Bleška
Další dotazy:
Dá se kouzlem uzdravení lehkých zranění vyléčit migréna? Bolest hlavy? Je nějaké kouzlo na běžnou nevolnost? Existují v tomhle světě brýle nebo je to vyloženě středověk? A i kdyby brýle nebyly, tak se snad horší zrak nějak řeší, ne? Co make-up? Je tu nějaká kanalizace nebo všechno plave v "ulicích"? Což myslím, že ne...
Zatím všechno...
22.11.2009 22:00 - Bleška
Existuje něco jako nemocnice/lazaret? Jak je to tady s lékaři?
22.11.2009 22:10 - Bleška
Jsou tu nemoci jako mor, malomocenství, černé neštovice? Jestli jo, léčí se pomocí kouzel? A co tam, kde si kouzelníka dovolit nemůžou? (asi to spadá do otázky, jak je to s lékaři...).
Co byčejné nachlazení, kašel, horečka? Já jako relativně bohatý hrdina si koupím kouzelný lektvar... Ale co ti chudí? Obyčejní...

P.S.: Ptám se proto, že jako nováček o tomhle světě vím strašně málo...
22.11.2009 22:19 - Bleška
Další dotaz:
Jak dostávám krev a špínu ze zbroje? Dokážu to sama bez skillu nebo potřebuji odborníka?
22.11.2009 22:20 - Bleška
Z čeho všeho se v tomhle světě dají udělat boty? (kromě Argaie a Cashira xD)
22.11.2009 22:32 - CaDaC
asi mu trochu ulehčim práci aby ho nepiclo až příde...

toto je řešení tvých problémů tak jak je chápu já a DnD:

1.WC
stoka ti teče pod okny a chodíš na nočník jak je to v téhle době zvykem

2.běžné obtíže
ano exituje kouzlo na tyhle problémy

3.nemocní
lékaře nečekej ale lazaret při klášteru je běžná věc, je to klasická náplň práce cleriků a paladinů a proto si uměj poradit i s nemocema o kterejch si psala. jsou na to dokonce specialně vybaveni, no a pak určitě trochu druidi a místní léčitelé

4. údržba
kouzlo mending nebo vlastní přičinění. vybavení se ničí jen když dojde k masivnímu poškození a pak už si sama nevystačíš

5. nejčastěji kůže, dále lýko, plátno, plech, dřevo, sklo, chlupy (huhů ostříháme si půlčíka)... víc mě nenapadá. jinak boty sou součást brnění nebo oděvu
22.11.2009 22:37 - Bleška
CaDaC: Díky, to mi jako vysvětlení stačí :)

Vlastně... Boty ze skla?
22.11.2009 23:39 - Noldo2
Já si dovolim napsat svoje názory:
zrak - se pokud vim nijak neřešil, ve fantasy si to mohou magicky dovolit jen movití
péče o nemocné - krom klášterů existovali i samostatné léčitelky, kořenářky, zaříkávačky, vědmy, atd.
běžné nachlazení, horečka a kašel - až do vynálezu antibiotik to nebyla žádná sranda...
make-up - obecně se vždycky vynález make-upu přisuzuje elfkám, jinak make-up pokud vim vždy existoval
péče o zbroj, zbraně (a všechno ostatní) - vyžaduje pravidelnou, prakticky denní údržbu, čištění a olejování (vlastně stejně jako střelná zbraň asi)
23.11.2009 08:04 - Babau14
Se vším souhlasím co se norisu týče je to s WC opravdu nočník a splašky v řece
23.11.2009 08:06 - Babau14
Zrak se dá zdokonalit jen těškoa proto se jedná spíše o záležitost mágů a knihovníků je možné zrak také žregenerovat pomocí magie je to však velmi drahá srande a pr běžného člověka snadné asi jako oživení.
23.11.2009 08:10 - Babau14
V Norisu je jeden lazaret je ale puze vojenský . Léčitelé jsou zde v podobě apatikářů a prodejců lektvarů a mastiček. Nejschopnějšími jsou ale kněží. Nemoci nejsou žádná sranda taková chřipka má obtížnost DC 12 a běžní člověk FOR 3 tak přežít nemoc není nic snadného. Jen tak pro představu těch lečitelů na celý Noris 40000 lidí je kolem 150ti
23.11.2009 08:27 - Fibriso
jestli žije v Norisu pár gnomů (pravděpodobně by ale stačilo pár trpaslíků s trochu jiným zaměřením než kovařina), tak by měly být k sehnání i brýle (ale nečekejte žádný zázrak)
ale nemyslím si, že by se nějak extra kazil zrak: televize není, ozonová díra taky ne, znečištění taky skoro žádné (když nepočítáme řeku v Norisu)
i dědula Glavos ještě vidí dobře...

Píše:
Vlastně... Boty ze skla?

nutno chodit velmi opatrně :D
23.11.2009 14:48 - Bleška
Všem díky za vyčerpávající odpovědi :). Ještě to ale asi nekončí, nejspíš ještě s něčím příjdu (doufám, že na vás nejdou mrákoty).
Jak to bylo v našem středověku vím, opravdu mě zajímalo jak to řeší DnD :).
23.11.2009 15:43 - Bleška
Fibriso píše:
ale nemyslím si, že by se nějak extra kazil zrak: televize není, ozonová díra taky ne, znečištění taky skoro žádné (když nepočítáme řeku v Norisu)


To je sice pravda, nebyly televize a to ostatní, co dneska kazí lidem zrak, ale zrak se ve středověku kazil přibližně stejně jako dneska. Lidé pracovali často dlouho do tmy, pořádné osvětlení nebylo. Jak se oči namáhaly, tak se unavovaly a doško ke zhoršení vidění. Také šedý nebo zelený zákal a jiné vady zraku nebyly neobvyklé.
Bohatí to řešili drahými kameny, např. smaragdy.
23.11.2009 15:44 - Bleška
Ad. brýle: Ptala jsem se hlavně proto, že např. v Sapkowskiho světě, což je defakto středověk, brýle existovaly.
23.11.2009 17:11 - Babau14
Expíky

Lirael ...2364
Zigbren ...2720
Kasire ...2620
Agbu ...2845
23.11.2009 17:41 - Noldo2
Čekal jsem pro Lirael zhruba tak dvojnásobek...
24.11.2009 11:45 - Fibriso
každopádně, jak to vidí babau tento víkend?

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.058414936065674 secREMOTE_IP: 3.16.69.1