Kultura

sirien
18.9.2016 19:34
Knihy fantastiky
srsly, jak sme tu bez takovýhle diskuse mohli celý ty roky vůbec žít?
6.5.2022 20:55 - Log 1=0
Z prvního postu to vypadalo na vážně míněnou sci-fi s přesahem.
V těžších spoilerech platí pafyzika pod úrovní průměrné béčkové space opery.
To nezní jako moc lákavá kombinace.
6.5.2022 22:30 - LokiB
co z toho ti přijde jako pafyzika? roztažení protonu do více dimenzí? nebo jeho poslání urychlovačem? :)
7.5.2022 00:25 - Log 1=0
Popravdě, už u soustavy, kde si hvězy navzájem předávají planetu, aniž by po prvním, přinejlepším druhémk takovém procesu neskončila v některé z hvězd, případně odletěla někam na okraj soustavy nebo vnějšího vesmíru, jsem pocítil silný diskomfort. Ten zbytek kraději ani kkomentovat nebudu.
7.5.2022 07:43 - sirien
Ve skutečnosti je ta knížka lepší, než to asi vyznělo. Část mojí frustrace je nejspíš způsobená moc velkými očekáváními z "legendy" která jí předchází. Ta fyzika je myslím z části poplatná tomu co zrovna trendovalo v době vzniku (což bylo zrovna jedno z období kdy superstruny vypadaly cool a ne jako kravina), ale víc mi tam vadilo spíš zasazení než ta fyzika samotná.

Jakože obecně to je spíš na straně toho že bych to spíš doporučil.
7.5.2022 16:38 - Log 1=0
No, já neříkám, že znám teorii strun nějak dobře, ale ospravedlnění pro dysonovy sféry z rozbalených protonů v ní moc nenacházím.
7.5.2022 23:31 - LokiB
Tak je to sci FI ... ta fyzika je upravená pro potřeby fikce, ohnutý pravidla, však to znáte ;) nejde o to, mít to podle MIT skript.

Strunová teorie pořád ještě vypadá cool. Resp. M-teorie. Nějaká část populárně-vědecká pro masy vyčpěla, když nedokázala během pár let přinést efektivní výsledky, ale na čistě vědecké úrovni má zastánců pořád dost.
Jasně, současný svět se spíš bude vracet k teorii placaté země, protože je pro masy srozumitelnější, než nějakých 11 dimenzí, hologramový vesmír, atd.
Pravda je taková, že před strunovou teorií byla fyzika zaseknutá, nemohla se moc pohnout dál a struny tomu daly celkem slušný šťouchanec, což bylo jedině dobře.

Nakolik se blíží tomu "jak to je" se nikdo neodváží spekulovat. Problém je, že se pomocí lidských pojmů a lidského chápání snažíme popsat něco, co je v principu "o mnoho levelů jinde". Naše teorie budou vždy neúplné, nedokonalé a jejich cílem bude zejména hledat praktické využití pro to, co jsme schopni "aproximovat" (pro nedostatek jiných pojmů).
Že není atom, ale ani proto či elektron "kulička", je asi dnes celkem jasné (ve smyslu "shody"), jestli to lépe popisuje matematický objekt struny ... se ještě neví.

Takže bych rozhodně nad strunovou teorií nelámal hůl (a to říkám z pozice někoho, kdo se strunovou teorii ve fyzice na vysoké škole přišel do styku, ale chápe ji jen velmi velmi povrchně ... no, spíš k ní přičuchnul, než by ji opravdu chápal, upřímně řečeno :))

Log: fakt to chtěli použít jako Dysonovu sféru? to mi z popisu nepřišlo ... jakože Dysonova sféra není jen "jakýkoli obal planety".

Myslel jsem, že se k TBP už dostanu, ale teda Spasitel Duny není snadné sousto ... bych chtěl vidět, kolik lidí by dneska bylo schopno přežvejkat se zaujetím. Vleče se to, vleče.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.13563013076782 secREMOTE_IP: 3.235.24.113