Kultura

sirien
18.9.2016 19:34
Knihy fantastiky
srsly, jak sme tu bez takovýhle diskuse mohli celý ty roky vůbec žít?
28.5.2020 11:43 - sirien
Četl. Co bys o tom rád věděl?
28.5.2020 13:12 - sirien
Sorry, už sem u počítače. Je to už nějakou dobu, co sem to čet, nicméně co tak pamatuju:

Eragon - ...čitelný. Je cítit, že to psal týpek v šestnácti (nebo tak něco) - je to eklektika nijak převratnejch věcí, co se mu líbily všude možně jinde, s osnovou původních Hvězdných válek napasovaných do fantasy (s draky místo lightsaberů). Na druhou stranu to je dobře udělaná eklektika docela vkusnejch věcí která je napsaná s nadprůměrnou řemeslnou obratností. Jako bonus tam má vlastní (pokud vím?) magickej systém, kterej je udělanej zajímavě a promyšleně a kterej v dalších knížkách dál rozvíjí.

Eldest - ...co pamatuju se mi líbil nejvíc. Trochu se urval od "opisování" odjinud a začíná víc tvořit svoje. Stinnou stránkou je, že to tím místy trochu trochu ztrácí řemeslné provedení, za mě to je ale přebité tím, že příběh začíná jít vlatním směrem a objevují se tam originální prvky - zejména zpracování elfů jako nesmrtelné kouzlící rasy, které je dotaženo dost do důsledků a ukázáno z první ruky. Taky se dál rozvíjí magie i s nějakými funny vychytávkami (myslim že ten joke s krajkama je v tomhle díle...)

Brisingr - původně to měl být závěrečný díl trilogie - a u toho mělo taky zůstat. Bohužel Paolini začal mít asi moc vztah ke svému tehdy životnímu dílu a začal psát víc pro sebe než pro čtenáře. Vybavuju si, že to mělo slušnej nástup, ale pak se to začlo rozmlžovat a čim dál do knížky začly bejt nějaký pasáže fakt únavný. Přibylo pár dalších nápadů a rozvinutí dřívějších, ale už ne tak moc - dost stránek se točí zbytečně moc kolem postav. Jedinej dobrej moment je pokračování té anti-klšeoidní love story. Vim, že dost lidí Brisingra nedočetlo.

Inheritance - :/ Jako dočet sem to protože sem přečet 3 předchozí. NEBYLO to takové utrpení, jako číst sedmýho Trottla, ale jako že by to bylo nějak záživný - dost věcí tam je takových samoúčelných nebo prvoplánovitých, je tam pokus o nějakou hlubší společensko/filozofickou reflexi některých prvků toho světa (magie ve společnosti, magie a právo, autorita vládců a draci...), ale moc to nefunguje - přišlo to moc pozdě a je to dost povrchní a popravdě ne moc dotažený. Na konci je pokus o hořkosladkej konec, ale vlastně moc ne, protože je hrozně cítit, že Paolini neměl vůli na to svejm postavám fakt tnout do živýho.


Pokud nemáš načteno moc fantasy, tak to nemusí bejt špatný. Zvlášť když ti je -náct a stihneš to dočíst zatimco ti je -náct. Jinak to žádný terno neni (a must-read rozhodně ne).
28.5.2020 13:59 - Demonica
Kniha Jonathan French: Šedí bastardi - náhodná koupě, ale příjemně překvapila. Velice dobře se četla, byla napínavá a nebyla předvídatelná. Můžu doporučit.
28.5.2020 15:42 - pilchowski
Demonica píše:

Zrovna to dočítám, borec to napsal na základě svého DnD světa, ve kterým hrál, je to tam někdy cítit (ve smyslu, že během té úvodní scény v hospodě - kde jinde - jsem to úplně viděl u stolu), druhej díl už má Host koupenej a překládá se, bude to dobrý.
28.5.2020 17:43 - gergon
Nemá někdo v nějaké elektronické podobě knihy z Forgotten realms jiné než ty co vyšly u nás? Eda Greenwooda? Elminsterovy příběhy? Klerický quintet, Hlubinu a podobné?
28.5.2020 17:56 - Pan Bača
gergon: viz pm
30.9.2020 09:52 - Tarfill
Demonica píše:
Kniha Jonathan French: Šedí bastardi - náhodná koupě, ale příjemně překvapila. Velice dobře se četla, byla napínavá a nebyla předvídatelná. Můžu doporučit.

Dal jsem na doporučení Demoniky a i já musím souhlasit. Včera jsem to dočetl. Je to parádní, oddechová a pěkně špinavá fantasy jízda...
1.10.2020 23:02 - strucky
gergon: Anglicky stačí? A snad je link na tuto sajtu v pohodě? Jestli ne, tak mě (nebo radši jen ten post, rád bych tu pobyl dál) smažte. :-D

Nekonečná studnice matrošů: The Trove
2.10.2020 09:57 - exi
Ad The Trove. Chlapci dostali geniální nápad (jestli teda za tím není něco jinýho) začít se propagovat na Twitteru a FB. Dostali hroznej shitstorm od vydavatelů a autorů, a jestli nejsou nějak dobře pokrytí, tak tu ten server taky moc dlouho být nemusí.
2.10.2020 11:13 - Ugy
Jo ten jejich pokus o propagaci na soc sítích mě taky dost překvapil. Plus mám pocit, že v tý nový verzi toho polovina chybí.
2.10.2020 16:34 - Nachtrose
Ja ho vyuzivam, ale je desne irituici, kdyz clovek potrebuje stahnout vicero kusu neceho, ze to musi klikat po jednom :-/
2.10.2020 18:40 - strucky
Ta nová verze je strašná, ano. Dosud jsem nenašel 'search'.

Nachtrose: Na to mají prohlížeče různé addony na "mass download". ;-)

K tématu. Zrovna jsem rozečetl to I, Strahd: The Memoirs of a Vampire, a je to zatím tak nějak lepší, než jsem původně čekal. Škoda, že tahle Ravenloft série není vůbec v ČJ, nebo se pletu?
2.10.2020 19:34 - Nachtrose
strucky píše:
Nachtrose: Na to mají prohlížeče různé addony na "mass download". ;-)


Poraď něco do chrome, jestli máš tip. Já to trochu zkoušel ( ná původní verzi té stránky ) a ta se celkem úspěšně bránila.
2.10.2020 19:52 - strucky
Nachtrose píše:
Poraď něco do chrome, jestli máš tip. Já to trochu zkoušel ( ná původní verzi té stránky ) a ta se celkem úspěšně bránila.

Hele to už je takových let, co jsem naposled něco takového potřeboval, že bohužel neporadím. Bylo něco, co detekovalo všechny odkazy na stránce a člověk si mohl odškrtat, co fakticky chce stáhnout - ale co to bylo, bohužel...
Nick:
Velikost okna: [1] [2] [3]
Zobrazit náhled Zobrazit náhled
Tagy:
Vaše IP adresa není z "bezpečných" adres. Příspěvek se odešlou pouze se správně opsaným kódem. Pokud nechcete opisovat kód, můžete se přihlásit (pokud nemáte účet, nejprve se zaregistrujte), nebo nám poslat informaci na PM a my Vaši IP adresu přidáme.
Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.28054308891296 secREMOTE_IP: 34.236.245.255