Sathel
22.7.2010 23:14
Do kina! (Praha)
.



AKTUÁLNÍ AKCE:
21.12.2012 17:27 - sirien
noir píše:
Na mě Hobit zafungoval stoprocentně.

Doteď jsem měl možná nějakou pochybnost o tom, že to možná Jackson nezvoral...

Alnag: Vešly se tam věci co tam být nemusely, ale hlavně spousta věcí byla děsně roztahaná k nezajímavosti. Jediný ostrý konflikt který jsem si tam užil byl střet Bilba s Glumem - všechny bitky, ať už honička k Roklince nebo útěk ze skřetích jeskyní a následná bitka na útesu pro mě byly naprosto bez napětí (jak ve 2D tak ve 3D). Celý úvod u Bilba doma byl rozkecanej a nekompaktní až to bolelo.
A přišlo mi fakt škoda, jak málo byly prokreslené postavy trpaslíků. Místo záběrů na krajinky tam mělo být víc scén k vykreslení těch postav.

A Radegast mě fakt iritoval. Xenoidní Arwen namísto Glorfindela z prvního LOTRa je proti tomu fakt slabý kafíčko, popravé mě to naprosto rozbouralo celou atmésféru a podruhé sem to rozdejchal jen tak tak protože sem věděl že se na to mám připravit.
21.12.2012 18:54 - hadrian
Sirien: jestli on nebude problém ani tak v Hobitovi, jako spíš v tobě. Buď to, nebo jsi také zdatný ve troll-fu. Neprokreslenost trpaslíků (a ty ostatní "nedostatky" co si zmínil) by ten, kdo ČETL Hobita rozhodně nevyčítal filmu.

Ale ono to asi bude rozlišným vkusem. Není zas taková strašná věc, že se to některým líbí moc, jiní to berou jako průměr a pak jiní to považují za propadák. Nedivím se, že lidem, co to nečetli v 90. letech se to moc filmově nelíbí.
21.12.2012 19:18 - Alnag
sirien: Dovol mi předeslat, že si uvědomuji, že jsi ten film nerežíroval ty a New Line Cinema udělala tedy fatální chybu a připravila se tak definitivně o možnost zapsat se s Hobitem do dějin filmové kinematografie.

Uvědomuji si také, že hlavní problém Hobita je v tom, že autor jaksi nepochopil, že jde o další díl Jamese Bonda a namísto akčního thrilleru se pokusil zfilmovat pohádku. Též jsem rád, že to tvoje srdíčko rozdýchalo, protože oba víme, že po tom dvojitém koronárním bypassu už není co bývalo. ;-)

A teď vážně... Hobit by snesl i střih na 2 hodinovou verzi, to bez keců. Trochu trapná je tam přítomnost Sarumana a Galadriel, protože to pak působí jako - ukážeme Vám všechny ty staré známé tváře, i když to nemá důvod. Obecně foreshadowing pro LOTRa je fajn, ale v případě Sarumana je to myslím na škodu, že už teď vypadá, že hraje pro druhou stranu. O kolik fatálnější by bylo jeho přeběhnutí k nepříteli, kdyby to byl on, kdo nyní vede boj proti nepříteli a ponouká ostatní.

A ano Radgast (nikoliv Radegast, to je zase jiný pišišvor) je možná lehce větší pošuk, než by musel být, ale to je taková pohádková hyperbola, řekl bych. Naopak úvodní rámující scéna s Frodem a starým Bilbem se mi moc líbila, stejně jako následný příchod trpaslíků.
22.12.2012 00:58 - Vojtěch
Hadrian: Jako nemyslím úplně v tomhle smyslu s šupinami, ale spíš mi jsou v trpaslíkování symatičtí Gloin a Ori třeba, kteří jdou víc do toho ilustrovaného stylu z obrázků, než třeba Fili a Kili, který je jen zmenšená verze člověka.

A co se formace týče, tak i malá skupinka dovede spolupracovat myslím lépe, než suma jedinců každý za sebe.
22.12.2012 08:51 - hadrian
Vojtěch: to máš těžký, mě se třebas nelíbí bambulovité červené nosy a nepovažuju to za rys trpaslíka, ale ochmelky - a na trpaslíky přece líh nepůsobí jako na lidi. Tohle asi bude otázka vkusu každého diváka a toho, jak vidí archetypálně trpaslíka (což je pro našince problém, aby neviděl toho sádrovýho ;-) ).

Formace - já psal o terénu, protože terén seskládaný očividně z teras (které jsou tvořeny obřími balvany) není uzpůsoben formacím - tam to prostě nešlo. Jinak dost bitev i ve středověku se nakonec rozpadla do podobné skrumáže. Holt neměli bitvu na placce v Rohanu, ale v horách. Ale to jsou důvody, který si "myslím" že měli filmaři v té scéně, možná to tak ani nemysleli :D.

EDIT: Ještě jeden problém máš s formací - asi se shodneme, že zbraně pro trpaslíka je sekera a válečné kladivo - to jsou zbraně se kterými se rozmachuješ a se kterými nemůžeš už z principu v realitě udělat jakoukoliv těsnou formaci - zabíjel bys totiž ve vlastních řadách.
22.12.2012 10:47 - Vojtěch
Stejně jako je u nich téměř archetypální štítová zeď...

A co se nosu týče, není potřeba bambule, ale trochu hranatější lebka by být mohla...

Ale co, budeme se tu zaobírat drobnostmi?
23.12.2012 14:11 - hadrian
Taktak, máš recht, tohle jsou drobnosti :)
23.12.2012 15:09 - Rytíř
Nazdar závisláci, přeju všem pěkné vánoce :)
na Hobita se chystám taky, ale u nás ho dávaj až mezi svátky... tak si musím počkat.
23.12.2012 18:23 - sirien
Alnag: No je očividné, že stejně jako udělala NLC chybu s tím že mi nesvěřila režii, udělali stejnou chybu, když Tobě nesvěřili střih a dramaturgii.

Film se sice jmenuje Hobit, ale zahrnuje i dění z Nedokončených příběhů - Galadriel a Saruman tam tedy patří, protože tvoří Radu Moudrých, jenž tou dobou rozhodovala o válce na jihu Temného hvozdu.
Saruman je už touhle dobou zlý (zatím ale hraje sám za sebe) a Gandalf si někde stěžoval, že to měl vidět už tehdy.

Radagast by mi nevadil jako nějaká ustřelená postava - ale tak jak byl to byla laciná a dost nezábavně nudná "komická" figurka co dělala hyperbolu tak maximálně parodizovanému Gimlimu z LOTRa.

Úvodní scéna s Frodem a následně příchod trpaslíků a tak jsou vpohodě. Jen jak se tam pak to dění roztahovalo napříč tou norou a jen se žvanilo nijak moc o ničem mi přišlo trochu otravný.


hadrian: Můj základní problém je v tom, že nejsem fundamentalistický typ fanouška co by toužil po filmu který je supervěrný předloze a skládá jí hold atp. Je to můj problém u Hobita stejně jako u Game of Thrones a dalších.
Film je odlišná forma vyprávění. Má věci navíc a má věci které nevystihne. Film má podle mě vypouštět věci z předlohy, které nejsou až tak podstatné a ve filmu nevyznívají a naopak má přidávat věci navíc, které se hodí nebo klidně i změnit ty části, které je potřeba změnit.

Geniální je v tomhle směru např. Stardust.

Takže ano - právě protože jsem četl Hobita to filmu vyčítám. Film měl se svými 3 hodinami na první 1/3 děje dots prostoru dát tam ty věci, které v knize chybí - jako třeba větší prokreslení charakteru trpaslíků.
Jestli někdo touží po tom skákat radostí z nudného filmu jen protože do puntíku kopíruje předlohu slovo od slova a popis od popisu, tak já se s ním prostě neshodnu.
24.12.2012 10:54 - hadrian
Sirien: já bych tu debatu utnul. Už mi vkládáš do klávesnice, co sem nenapsal a ještě to sugestivně dobarvuješ ("touží po tom skákat radostí z nudného filmu jen protože do puntíku kopíruje předlohu slovo od slova a popis od popisu, tak já se s ním prostě neshodnu", označení "fundamentalistický fanoušek").
Lidi co mají potřebu dávat nálepky všem a všemu... No napíšu to slušně - něco si kompenzují.

Užij si svoji "nezávislost" a hezké vánoce.

Všem: Přeju hezké vánoce a šťastný nový rok.
25.12.2012 03:20 - Nerhinn
hadrian: Nezlob se, ale ty jsi ten, kdo v diskusi o filmu zmiňuje, že vlastní všechna první vydání předlohy a znal ji dřív, než 99% populace ČR; pak je těžké nepodlehnout dojmu, že nehodnotíš kvalitu filmu, nýbrž převodu knihy.
Ostatně ona i věta "Nedivím se, že lidem, co to nečetli v 90. letech se to moc filmově nelíbí," je taková dost zvláštní a minimálně na mě to vše působí spíš, jako že se chlubíš tím, žes to četl první, než že bych v tom nacházela nějakou logiku.
25.12.2012 10:48 - hadrian
Nerhinn: Mohlo to tak vyznít, ale napsané to tady tak nebylo.
Šlo spíš o to, že když sem na to šel, tak drtivá většina publika byla cca lehce nad 20 let a slyšel jsem od nich hlášky typu - že to znají z komixu, že to mají z povinné četby atp. - a to je pak jasné, že celé téma a zpracování Hobita vnímají jinak než já. O to mi šlo - v 90. letech to četli ti - co to četli pro zábavu. POzději to četli ti, co to měli jako povinnou četbu.

A pokud už vnímáš jinak téma příběhu, tak pak i jinak hodnotíš zpracování - mě třeba ta "pohádkovost" bavila, dle reakcí mladšího obecenstva zase vadila.

EDIT: hehe, teď mi to samotnému zní jako páprdovské "za mejch mladejch let..." :D Berte to jako spíš zdůvodnění, proč se mi to líbilo a názor, proč se to nelíbí mladším.
25.12.2012 15:23 - Me-dea
Původně jsem nechtěla plenit vlákno pro domlouvání pražských výletů do kina svými dojmy, ale tak co ...

Za sebe musím říct, že se mi film sice líbyl, ale taky jsme u něj i s přáteli dost usínali. Hlavně před tím, jak se propadli k těm skřetům. Roklinka a tak, přišlo mi tam strašně moc zbytečných scén. Nevím, mám z toho dost rozpolcené dojny. Něco takového bych čekala od prodloužené verze. Asi se není čemu divit, když z původně plánovaných dvou filmů udělali tři.
Líbilo se mi, že oproti knize mi to nepřišlo tak moc pohádkové. Dodatky, Silmarion a podobné věci jsem nečetla, takže mě ve filmu pár věcí více/méně překvapilo a doplnilo příběh ... za cenu značného uspávání.

Hadriane přestaň se vychloubat. Nemyslím si, že tu na někoho uděláš dojem. Lidí, co četli Tolkiena protože chtěli, a ne protože to měli jako povinnou četbu, se tu určitě najde spousta.
25.12.2012 15:41 - sirien
hadrian: ...názor, proč se to nelíbí mladším... ...později to četli ti co to měli jako povinnou četbu... ...že to znají z komixu... ...lehce nad dvacet let...

Hipster please...
25.12.2012 19:24 - hadrian
Me-dea: Nevychloubám se a na nikoho nechci dělat dojem, a pokud to tak vyznělo, to je škoda. Psal jsem o tom jako o možném důvodu, proč se mi film líbil a vycházel jsem z toho , co jsem viděl a slyšel v kině.
25.12.2012 20:09 - noir
Hrozně nerad interpretuju cizí proslovy, ale přišlo i, že hadrian tady psal jen o tom, že filmový Hobit jinak působí na někoho, kdo má intenzivní vztah k předloze, a na někoho, kdo ji bere jen jako jednu z mnoha knih.

Milovníci a znalci Shakespeara taky berou poslední Bouři jinak než průměrný divák, který zná Shakespeara jen z gymplu nebi z jednoho představení. Je to prostě film mnoha rovin konzumenta - a jednu z nich zacílil prostě velmi dobře. Že si v téhle rovin vyžaduje víc znalostí (někdy až krapet moc) k tomu prostě patří.

A že sirien se u žádného tématu nedostane pod povrch a zůstává jen u (ne)líbivého šlupky, to je známá věc. Chtít po něm víc, to by bylo, jako chtít, aby přestal být sirienem. A to by pak zase přestala být legrace...
25.12.2012 20:21 - sirien
A kde hadrian vzal právo mluvit za každého, kdo má intenzivní vztah k předloze? Já mám intenzivní vztah k předloze. Byla to první fantasy, kterou jsem kdy četl - popravdě to byla první knížka, kterou jsem kdy skutečně četl a byla to první knížka kterou jsem četl opakovaně a knížka ke které jsem se pak ještě několikrát vrátil.
že Ty vidíš ve všem věci co tam jsou k nalezení jen pro různé intelektuální egomasturbanty a tudíž se Ti líbí i věci co za nic nestojí jen aby ses mohl tvářit jak jsi elitní protože v tom vidíš něco co ostatní ne (bez ohledu na to že tam nic není) je věc také známá - jen jsi doteď měl tu slušnost držet to u témat filmů a podobně a nesnažil ses to promítat do proslovů ostatních...
25.12.2012 20:46 - hadrian
Přijde mi, že teď už ani nejde o to s "čím a proč" se nesouhlasí ale s "kým (a jak ho deklasovat)" se nesouhlasí.

A mám ošklivý pocit, že sem k tomu taky sklouznul (ty sugestivní dovětky co sem vyčítal Sirienovi tam mám, byť skrytější, taky), za což se omlouvám. Neomlouvám se za své názory na Hobita jako film, pro mě dopadl lépe než sem čekal.

Jinak abych to ujasnil (a ze své strany uzavřel) - jde opravdu jen o můj názor vycházející z osobní návštěvy kina a vyslechnutí hovorů před a po představení (dlouhá fronta na kabáty). Na kolik procent je správný netuším, za axiom bych to nevydával.

EDIT: Siriene, samozřejmě nemám právo mluvit za všechny s intevzivním vztahem k předloze, ale já mluvil za sebe a svůj názor, nevidím problém.
Nazývat někoho "egomasturbantem" (kdybys zkusil napsat že je "samolibý", to by nebylo tak "cool", co?) nesvědčí o snaze diskutovat, ale tahat to do osobní roviny.
(diskuze, kde nejvíc prostoru zabere vyjasňování co kdo jak myslel, když napsal "X" je o ničem, takže na téma Hobit končím)

EDIT EDITU :D : samozřejmě sem tím nemyslel, žeby ve svém příspěvku byl Noir samolibý. Ach jo, tyhle flamewary. Tak radši dobrou, nebo se uedituju.
25.12.2012 23:47 - Alnag
Děcka, já chápu, že někteří z vás nedostali ty dárky, co si přáli nebo že jim leze na mozek, že jejich elfí hraničář má sex častěji než oni nebo co já vím, co... ale zkusme tu debatu zase stočit trochu věcným směrem pryč od toho ošklivého ad hominem, do kterého se nám to tu mění.
27.12.2012 09:07 - Ebon Hand
Hobit: z mého pohledu skvělá výprava a nádherné přenesení vizualizace fantasy světa do světa filmu. Erebor byl úžasný. Bohužel PJ (tahle dvousmyslnost možná značí další moji myšlenku) a střihač naprosto ztratili soudnost, nebo se moc zkouřili a chtěli tam mít všechno. Stopáž je příšerná a mělo to být o třetinu kratší. Je to rovnou prodloužená verze pro geeky místo kino verze. Také úplně neschvaluji, že místo dramaturgie filmu to má dramaturgii session.
Ale jako fanouškovi se mi to líbilo, bohužel předloha je pohádka, takže tomu chybí epičnost. A mě chybí Mordorští skřeti.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.073604822158813 secREMOTE_IP: 18.191.13.255