sirien
14.1.2022 00:09
JaD tvorba: Bestiář
Google Drive

Typy bestiářů:
M = Mytologie - pokud možno věrné zpracování mytologických předloh do JaD bestiářů. "Pokud chci svět stylizovaný do X, tohle je můj základ".
P = Prostředí - Bestiáře pro konkrétní prostředí a jeho prokreslení. "Pokud chci hrát v Y, tohle je můj základ".
T = Téma - Bestiáře věnované nějakému žánrovému nebo příběhovému tématu. "Pokud chci hrát Z typ příběhu, tohle je můj základ".


Každý Bestiář by měl mít mezi 15-25 listy, tzn. 30-50 stránek v sazbě, ideálně tak něco mezi 15 a 25 individuálními potvorami (počítejte s nějakými těmi obrázky atp.)

Bestiář by měl obsahovat paletu CRek - od minionů přes střední monstra po dva nebo tři "bossy". Měl by obsahovat inspirativní střípky pro tvorbu světa (prostředí, ekologii...), vlastní popis monster z "jejich" úhlu pohledu (Volo style... ukazovat jejich perspektivu na svět) a možné zajímavé zápletky. Ideálně by se měly mixovat combat a non-combat encountery a užití monster.

Bestiáře na dané téma mohou mít více dílů - všechny ale musí mít stejnou osnovu obsahu. Jednotlivé bestiáře nemusí být kompatibilní! Pokud někdo zpracuje dryády v keltském stylu pro keltský bestiář a někdo jiný je zpracuje jinak pro slovanský, je to naprosto ok.




  • Městský bestiář
    • různé “levely” stráží. Různé formy pořádku (centralizovaný, gildovní, boháči…)
    • různí zločinci - kapsáři, zloději, vrazi, vyděrači/výpalníci, gangy…
    • obchodníci, zástupci gild - generátor osobností a přístupů
    • “Jack rozparovač” - běs. Popř. jiné urbanlegends - alchymista, krysodlaci…
  • Dungeon-crawl bestiář
    • Různí obří červi a jiné podzemní hnusky, masožravé houby...
    • Koboldi popř. jiní obyvatelé jeskyní
    • “Živý kámen” - útočící jeskyně…
  • Nepřátelské rasy
  • Námořnický
    • Různé mořské panny
    • Kraken
  • Slovanský bestiář (spojit s “lesním” bestiářem?)
    • Vlkodlaci jako bytosti - vlkodlaci jako alter-rasový rod (požehnání…)
    • Různé rusalky atp.
  • “Klasický” - Řecko-římský (+Egypt?)
  • Severský - ledoví obři atp.
  • Drakonomikon
    • Více dílů? Každý by měl pár různých kousků v jedné stylizaci prostředí (poušť, led, lesy…) nebo mytologie (čína, mezoamerika…)
    • Draci
    • Wyverny
    • Humanoidi (drakoniáni, půl-draci, degradovaní dragonborni, drako-koboldi…)
  • Nemrtví
  • Horor
  • ?? Vzušní (gryfové, pegasové, obří orli, supi… poletuchy… a podobná havěť)
Do této diskuze nemůžete odpovídat. Dikuze je uzamčena, nebo určena pouze pro členy skupiny.
Autorská citace #81
27.7.2022 21:40 - Maelik
nejsou ještě někde ty texty co se komunitně sepisovaly k JaD bestiáři úplně na začátku toho projektu?

tušímže se o to tehdy staral wlkeR
Autorská citace #82
31.7.2022 21:20 - Log 1=0
Sirien si na Discordu objednal Pravěký bestiář. Tak jsem ho nastatoval.

Anomalocaris 0
Jaekelopterus 0
Jaekelopterus 1/8
Repenomamus 1/8
Obří škorpion 1/4
Velociraptor 1/4
Ještěrec 1/2
Obří vážka 1/2
Obří stonožka 1
Pteranodon 1
Ještěrec Válečník 2
Plesiosaurus 2
Stegosaurus 2
Kostlivec Stegosaura 2
Noční lovec 3
Ankylosaurus 5
Helicoprion 5
Salamandr 5
Therizinosaurus 5
Triceratops 5
Ještěrčí Arcikněz 6
Apatosaurus 7
Zombie Tyranosaurus 8
Tyranosaurus Rex 8
Ještěrčí Arcimág 12

Jak vidíte, je toho hodně, ale jestli by něco echt chybělo, lze to doplnit/nahradit (a je tam pár fiktivních věcí, a%t to nejsou samá zvířata).
Autorská citace #83
31.7.2022 21:36 - shari
Přidala jsem seznam potvor pro jihoamerický bestiář. Je to mix mytologií, které se v té oblasti nachází, což nevím, jestli je dobrý nápad, ale pochybuju o tom, že bych dala dohromady dost potvor (a informací o nich) pro jednotlivé mytologie.

Informace budu postupně přidávat, rozhodně budou potřebovat textovou úpravu, aby to vypadalo, jako že to psal člověk.

Je možné, že některé příšery ještě vyhodím, přidám, nebo jim změnim CR podle toho, jak budu schopná dohledat bližší informace.

Traíra 1/8 (Hejno traír 3)
Los Chinamitos 1/4
Alicanto 1/2
Lama vikuňa 1/2
Muki 1
Bezhlavá mula 2
Iara 2
Luz Mala 3
Trelke-Wekufe 4
Alo Nsoxoi 5
Saci Pererê 5
Pincoya 6
Yasí Yateré 6
Curupira 7
El Silbón 8
Kanillu 9
Cucuy / Cuca 10
Millalobo 14
Boitatá 15
Caleuche 18
Autorská citace #84
31.7.2022 22:54 - Log 1=0
(Abychom byli na stejné vlně, Shari plánuje zjevně ty potvory dělat od nuly, a ty CRka jsou to, co jim teprve plánuje dát. {Mimochodem, můj obdiv.} Já hlavně refluffuju, a seznam CRek tu dávám, až když mám všechny statblocky hotové. Takže ty potvory u ní a u mě jsou v dost jiných fázích vývoje. Což nic proti tomu, jen na to chci upozornit, aby to někoho nezmátlo.)
Autorská citace #85
8.8.2022 22:08 - Log 1=0
Sirien říkal, že mu není proti srsti přidávat po vzoru WotC k bestiářům dodatečné Hráčské rasy, pokud budou mít formu a úroveň JaD Ras. Tak jsem ke slovanům přidal Dhampýra.
Autorská citace #86
13.8.2022 00:11 - Log 1=0
Udělal jsem do keltského bestiáře rasy podvrženců a odnesenců, a při tom mi došlo, že tam nemáme ty klasické keltské víly, tak jsem je rovnou přidal.
Autorská citace #87
18.8.2022 15:09 - Log 1=0
Do pravěku jsem přidal Ještěrce a Nočního lovce jako Rasy.
Autorská citace #88
23.8.2022 19:25 - Elfaxik
Přidávám tu seznam jakžtakž plného Hororového bestiáře, ještě ho budu muset dobalancovat a trochu doladit, ale monstra by se už neměla měnit, pokud nebude u nich nějaký vážný problém, nebo nebudou sedět k tématu.

Parokor ¼
Mladý Okusovač ¼
Dospělý Okusovač ½
Hladový šeptač 1,2,3,5
Psohlavec 2
Dusoplicník 3
Vodobr Rohatý 4
Zrcadlová závist 5
Běsoliška 6
Časosliz 6
Tělvacizira 7
Polosférický lovec 7
Posednutý 8
Mrazivec 9
Oživlý grimoár 9
Krasoměnka/Krasoměnec 10
Skogyma 12
Stínoděs 12 (mimo doupě)
Stínoděs 13 (v doupěti)
Dřímající hvězda 14
Mazorkor 16
Nebaymma 19
Morost 24 (bez obelisku)
Morost 26 (s obeliskem)
Autorská citace #89
27.8.2022 20:04 - Elfaxik
Docela jsem zkoumal CR systém a jak ho teď chápu, tak to pesimistický pohled na hráče bez magických předmětů a kteří se snaží specializovat na jeden druh zásahu.
Napadlo mě proto dát monstrům ještě jednu hodnotu podobnou CR, která by ukazovala, jak budou monstra tuhá, pokud hráči budou obcházet její odolnosti a zneužívat její slabiny. Napadlo mě to nazývat tuhost monstra (TM).
PJ by tak mohl mít lepší odhad, protože by mohl znát jak pesimistický, tak optimistický scénář souboje a nebo CR pro zkušené hráče (či metagamery).
Hodnoty, které jsou podle mě na to vhodné jsou v DMG pro rychlou tvorbu monstra (s. 274). (jenom bych zaměnil hodnoty OČ za hodnoty Záchranných hodů).
Napadají mě dvě varianty, jak určit tuhost monstra.
První by pouze počítatala s obraným číslem a výdrží monstra. (vzhledem k tomu, že některá monstra mohou být glasscanon, tak by to mohlo být zavádějící).
Druhá počítala jak s výdrží monstra, tak s jejími útoky.
Autorská citace #90
27.8.2022 21:19 - Chyba
Za mě zbytečný. Přidá to jen další orientační číslo, kdy PH pro bližší představu stejně musí projít způsoby útočení hráčů a konkrétní staty potvory.
Autorská citace #91
25.7.2023 00:43 - sirien
Plánuju do 2 tejdnů dodělat městskej bestiář jako základní vzor pro další bestiáře - spolu s tím bych pro zájemce rád udělal call kde bych vysvětlil co a jak tam je a proč právě takhle, jak to případně dělat jinak - a jak naopak ne a proč.

Kdyžtak kdo má zájem mi pls v týhle tabulce vyplňte kdy byste mohli - je to týden 7-13. srpna.
Autorská citace #92
25.7.2023 10:21 - Pan Bača
bohužel, jsme na dovolené mimo republiku :-(
Autorská citace #93
25.7.2023 11:08 - Log 1=0
Nedá se z toho udělat záznam?
Tedy, já věřím, že se zúčastním, ale obecně by se to mohlo hodit.
Autorská citace #94
25.7.2023 11:32 - sirien
Dá - pokud to někdo umí, já to nikdy nedělal. Nebo to pro zájemce můžu zopakovat někdy jindy, klidně třeba v září, ale měl sem za to že se na mě tlačí ať to je co nejdřív :D
Autorská citace #95
26.7.2023 02:06 - Chyba
Mám dobrý program na snímání obrazovky, tak pokud u toho budu, tak můžu udělat.
Autorská citace #96
1.8.2023 23:28 - sirien
Dobře, tak dáme pondělí 7. cca... nevim, zvládáte od 18 hodin?
Autorská citace #97
1.8.2023 23:30 - sirien
btw. asi bude dobrý pokud si ten Městskej bestiář předem aspoň letmo pročtete - kapitoly 0-4 jsou hotový, kpt. 5 by měla bejt hotová nejspíš zejtra.
Autorská citace #98
4.8.2023 22:55 - sirien
Jen takhle na víkend připomenu, že by bylo dobrý kdybyste si ten bestiář aspoň projeli, ať víte o čem pak budu mluvit :)
Autorská citace #99
7.8.2023 06:39 - Chyba
Na čem to proběhne? Discord nebo něco jiného?
7.8.2023 12:22 - sirien
jj, asi udělám call channel na JaD discordu, bude nejsnazší
Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.079830884933472 secREMOTE_IP: 3.139.90.131