RPG odborně

Quentin
21.3.2019 11:17
Fictional Positioning (John Harper 50/50)
Nakousl jsem Fictional Postioning ve vedlejším tématu, tak zakládám tohle, abychom tam nespamovali. A rovnou sem kopíruju Harperovo vysvětlení z google+, než to tam google všechno smaže.

edit: přidán název citátu i do názvu diskuze, ať je vyšší šance, že se to na Kostce podaří dohledat i později (všichni víme, jaká je to magie :D )

Píše:
I got frustrated by some people on SG saying "Fictional positioning doesn't matter unless it affects your odds of success." Phooey on that, I say! I got so frustrated that I wrote a game to make my point.

50/50
A game of fictional positioning

When your character takes a risk and you're not sure which outcome should occur, do the following:
- Consider the situation at hand and how its details interface with the capabilities of the character.
- Take a coin. Think of a best outcome and assign it to 'heads'. Think of a worst outcome and assign it to 'tails'. Flip the coin.
- Describe the outcome, based on the result of the coin flip.

Example One
Rodrigo, master duelist of the Dardi school, is accosted by three young bravos in the street. They threaten to beat him if he fails to hand over his purse. Rodrigo's player says that he will draw his sword and kill them.

Rodrigo is armed with his side-sword, is sober, and well out of the reach of the three bravos. He is a master of deadly swordplay. The bravos are young, fierce, slightly drunk, and ready for violence, but not especially skillful.

To 'heads' we assign this outcome: Rodrigo kills the first bravo with a cut from the draw, punta riversa, then the second with a thrust to the heart. He is on his guard, ready to finish the third if the bravo makes the slightest move.

To 'tails' we assign this outcome: Rodrigo kills the first bravo with a cut from the draw, punta riversa, but misses the second strike as the second bravo tumbles backward in mortal fear, entangled in his own cloak. Rodrigo is on his guard, ready to finish the third if the bravo makes the slightest move.

-----

Example Two
Pietro, stable boy at the Two Owls inn, is accosted by three young bravos in the street. They threaten to beat him if he fails to hand over his loaf of bread. Pietro's player says that he will grab a stone from the ground and kill them.

Pietro is small and not especially strong. He isn't quick. He's never been in a deadly fight in his life. The bravos are young, fierce, and ready for violence.

To 'heads' we assign this outcome: Pietro fumbles with the rock, drops the loaf of bread, and takes only a savage kick to the ribs before the bravos saunter off, laughing and munching on his lunch.

To 'tails' we assign this outcome: Pietro hits the first bravo in the nose with the rock, enraging him. The bravos beat Pietro to a bloody pulp, leaving him unconscious and dying in the gutter.

-----

Example Three
Pietro, stable boy at the Two Owls inn, is accosted by three young bravos in the street. They threaten to beat him if he fails to hand over his loaf of bread. Pietro's player says that he'll be as compliant as possible, stare at the ground, and meekly hand over his bread.

Pietro is small and not especially strong. He is unassuming and non-threatening.

To 'heads' we assign this outcome: Pietro hands over his bread and the bravos take it, jeering. One of them feels bad about it, though, and sneaks back later to give Pietro his portion.

To 'tails' we assign this outcome: Pietro hands over the bread, and he's such a push-over that the bravos are emboldened. 'Sneak into the larder' they say 'and bring us a jug of wine to wash this down.'

-----

So, anyway, that's that. Fictional positioning matters, even in a game where every 'roll' is always 50/50. The fiction shapes the boundaries of the resolution. It may affect the mechanical odds of some outcomes but that isn't required. (That's a game design choice) Right? Right.

(I don't expect this is controversial, but lord, who knows?)
Autorská citace #21
10.2.2022 07:47 - Corny
Marky: Spíš bych řekl, které se nepromítá do mechaniky co se týče větší šance na jeden či druhý výsledek, ale přesto se do ní promítá tak, že má vliv podobu toho či onoho výsledku.
Autorská citace #22
10.2.2022 08:17 - Quentin
MarkyParky píše:
Tento příklad/článek není příklad vysvětlující, co je fikční pozicování.

Tento příklad/článek je příklad vysvětlující, jak dělat fikční pozicování, které nepromítá do mechaniky a přesto má vliv na výsledek.

Vůbec jsem nepochopil, co se snažíš říct. Můžeš to rozvést?
Autorská citace #23
10.2.2022 08:23 - Corny
Nerozporuje Marky to, jak je v úvodu toho článku napsáno "Nakousl jsem Fictional Postioning ve vedlejším tématu, tak zakládám tohle, abychom tam nespamovali. A rovnou sem kopíruju Harperovo vysvětlení z google+, než to tam google všechno smaže."? Tj. že to naznačuje, že to "vysvětlení" vysvětluje Fictional Positioning jako takový, což on asi částečně taky dělá, ale člověk bez jakýchkoliv znalostí se z něj asi moc nedozví "Co je to Fictional Positioning".
Autorská citace #24
10.2.2022 09:40 - Quentin
Já jsem se to z toho dozvěděl :D
Autorská citace #25
10.2.2022 16:07 - MarkyParky
Quentin: Ty nejsi člověk bez jakýchkoliv znalostí.

Jinak já nerozporuju, spíš dávám doplňující inforamci, která u tohohle článku často vede k desintepretaci či posunu diskuse k hádce o to, co je to vlastně fictional positioning.

Což není jeho účel. Corny píše:
Spíš bych řekl, které se nepromítá do mechaniky co se týče větší šance na jeden či druhý výsledek, ale přesto se do ní promítá tak, že má vliv podobu toho či onoho výsledku.


Může být, pokud interpretaci výsledku považuješ za součást mechaniky. Některé systémy to tak mají a dneska je moderní se tak dívat i na mainstream, ale historicky to tak ještě nedávno nebylo a tradiční TRka to tak nemají.

Tam bývá popis ve fikci fluf, co dodá GM až poté, co mechanika vyplyvne výsledek. A fictional positioning tam typicky bývá řešen přes situační bonusy nebo nějaké sub-mechaniky, které spouští.
Autorská citace #26
10.2.2022 16:18 - Corny
Popravdě mě nenapadá, za co jiného než součást mechaniky bych měl považovat "fictional positioning má vliv na to, jak daná situace dopadne". To není jen fluff a okecání toho, co hra vyplivne, ale přímo to, co "je vyplivnuto". tj. to má docela jasný hmatatelný mechanický dopad na hru. Jestli to okecáš jako "Rodrigo zabije prvního rváče" nebo "Rodrigo prvnímu rváči, který má 10 životů, dá 20 DMG" je už jedno.
Autorská citace #27
10.2.2022 21:04 - MarkyParky
Corny: Podívej se na mechaniku zelených blesků v DrD1.6.

Tam máš minimalistický zohlednenou fikční pozici na vstupu na úrovni "můžeš/nemůžeš mechaniku vůbec použít" podle toho jestli jsi v dosahu, máš magy a nemáš závazné oči.

A pak čisté mechanický výsledek, který fikční pozice nijak neovlivní.

A pokud PJ rullingem/interpretací nějaký přesah do fikce dodá, tak je to jeho rozhodnutí, nikoliv součást mechaniky.
Autorská citace #28
10.2.2022 21:15 - Corny
A to souvisí s nynějším případem, kdy se bavíme o vlivu fikce na výsledek situace (tj. ani o vlivu fikce na "vstup", ani o čistě mechanickém aspektu s fikcí nesouvisejícím) jak? Jde o to že "fikce má vliv na výsledek hodu" je vrozeně součást mechaniky, není to jen fluff nebo zcela s fikcí nesouvisející mechanika, kterou může GM "dokreslit".
Autorská citace #29
10.2.2022 21:45 - MarkyParky
Corny píše:
A to souvisí s nynějším případem, kdy se bavíme o vlivu fikce na výsledek situace (tj. ani o vlivu fikce na "vstup", ani o čistě mechanickém aspektu s fikcí nesouvisejícím) jak?


Já se nebavil o vlivu fikce na výsledek situace.
Já se bavil o (možné absenci) vlivu fikce na nastavení mechaniky. Stejně jako článek.

Moc nechápu, co se mnou vlastně řešíš.
Autorská citace #30
10.2.2022 21:53 - Corny
Původně jsi napsal, že článek je o tom, jak dělat "fikční pozicování, které se nepromítá do mechaniky a přesto má vliv na výsledek". Já na to reagoval, že v tom článku se pořád fikční pozicování do mechaniky promítá, byť ne ovlivňováním šance na úspěch, ale určitě ovlivňováním toho, jak ten úspěch bude vypadat. Tj. že to, co jsi napsal, není přesné. Ty píšeš "Pokud považuješ za interpretaci výsledku za součást mechaniky". Já tvrdím, že s ohledem na to co píše John ani jinak tu interpretaci chápat nejde, fikční pozicování má v tom případě jasný mechanický dopad na výsledek. Ty jsi pak nadnesl nějaký docela nesouvisející příklad s blesky... Aneb řeším s tebou to, že tvůj popis toho, o čem ten článek je, nebyl správný.
Autorská citace #31
10.2.2022 22:15 - Gurney
Musím říct, že by bylo hrozně fajn si aspoň někdy přečíst diskuzi, která by byla fakt o předkládané myšlence, a během chvíle se nezvrhla v hodnocení formy, slohu, jestli autor není moc konkrétní nebo naopak moc abstraktní, není moc agresivní nebo naopak nedává příliš mnoho disclaimerů nebo jestli píše dost srozumitelně i pro nováčky a jejich domácí mazlíčky. Jen takové povzdechnutí, nenechte se rušit...
Autorská citace #32
10.2.2022 22:24 - Corny
Anyway, nechme toho, on má Gurney pravdu, že tohle je vážně v zásadě bezobsažná debata o formě a ne o podstatě.
Autorská citace #33
10.2.2022 23:01 - MarkyParky
Dík.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.068687915802002 secREMOTE_IP: 44.211.117.197