4e w/o +1/2 lvl bonus

Zamyslete se na chvíli, co by se stalo s pravidly čtvrté edice D&D, kdyby se do ničeho nepočítala polovina úrovně. Hrdinové by se po úrovních stále zlepšovaly; pořád by dostávaly nové powery, featy a hlavně hit pointy; ale útoky, obrany a dovednosti by se přestaly zvedat do nebeských výšin.

+
Hlavní výhodou je že se by se výrazně "zploštil" power lvl skrze celou hru. Potvory s nižším lvlem by byly silnější, s vyšším naopak slabší.

+
Lépe by spolu ve skupině vycházely postavy různých úrovní.

+
Bylo by téměř nemožné dosáhnout neprorazitelných obran nebo autohitujících útoků. S nynějším systémem je fighter někdy kolem 10-12 lvlu nesmrtelný proti běžným městským strážím.

+
Hráči by měli snazší papírování.

+
Skilly by byly transparentnější, nebylo by třeba po úrovních zvedat DC. Klidně by se dalo vrátit ke klasickým tabulkám typu
Šplhání DC
lano 5
skála 10
stěna 15
hladký povrch 20-25

-
Některé tabulky v pravidlech by přestaly sedět; třeba u rituálů

-
Vypravěč by musel u všech monster odečíst od všeho 1/2 lvlu. Podle mě celkem dost práce

-
Bylo by malinko náročnější odhadnout náročnost encounteru a nejspíš by se musely upravit i čísla u zkušenosti

-
Sudé úrovně by ztratily kus svého sweetness a vůbec by některé hráče mohlo štvát, že se jim postavička pořádně nezlepšuje.



Sám se k tomu zatím neodvážím, ale myslím, že kdyby někdo chtěl hrát víc low-epix, sandboxově nebo sword&sorcery, tzn všeobecně více při zemi a realističtěji, tak by si tímhle mohl dost pomoci.

Názory?

(původně byl tenhle zásah Mytkův nápad, ne můj)


EDIT pro pochopitelnost:
Nevím, jak to bylo myšleno původně, ale mám pocit, že tahle úprava je ideální pro sandbox. 4e je psaná s tím, že se budou hrát připravená(nejlépe i publikovaná) dobrodružství, to umí a nemá s tím problém. Tahle úprava by mohla pomoct těm, kteří chtějí hrát klasický simulační sandbox (vysvětlení zde). Proto prosím nepište, jak je tohle pravidlo naprd, když hrajete tím prvním "as written" stylem.

Pro mě je hraní sandboxu bez téhle úpravy jako hraní Oblivionu - svět tam sice je, ale stejně se chová podle vaší úrovně. Hraní s touto úpravou by mělo být simulační v tom smyslu, že svět není na postavách závislý. Že stráže nejsou jednou lvl 3 soldiers a podruhé lvl 13 minions.
Napsal: Quentin
Autorská citace #1
19.8.2009 13:39 - Merlin
:) zásadně do pravidel nezasahuji (mimo natural 1 u skillů a u soubojů)....a už vůbec ne do jejich core.
Autorská citace #2
19.8.2009 13:45 - Almi
Chceš-li hrát při zemi, nedej postavám kouzelné předměty = máš to vyřešeno. Budou postupně umírat jak na běžícím pásu...

..osobně si myslím, že tohle se rozebíralo hoodněkrát na zahraničních webech a narušovat jednu ze základních mechanik 4e sice pobaví a přinese hromadu práce, ale hráče skutečně nepotěší.

Ty zmíněné "plusy" jsou přesně to, co by se nemělo stát.
Nestojím o to, aby potvory s nižším levelem byly tvrdší a naopak. Chci, aby jejich level odrážel jejich náročnost.
Chci, aby se hráči potkávali se zajímavými a odpovídajícími protivníky. Ne, abych proti nim pořád posílal "gobliny" a naopak mi starého draka sejmuly už na 11. levelu.
Hraju 4e protože je "heroes" a "filmová". Nestojím o to, aby postavy na 14-16 levelu byly zmláceny běžnou stráží. Jako DM musím být kreativnější při pacifikaci zlotřilých PC (ostatně, pokud něco takového DM vůbec připustí).
S tzv. autohitem pravidla na vyšších levelech počítají jak u postav, tak u potvor; nechci řešit, kde všude se mi co projeví a jak to opravit.
Hráči by určitě neměli snažší papírování, neb všechny programy pro tvorbu postavy by byly rázem pro kočku..

= prostě - totálně bych si rozhasil hru a pravidla..a to už rovnou můžu hrát zase DrD :o))))

Ale obecně se dá říct, že je to zajímavý nápad do hospodské diskuze ;-)))

(omluvte můj nemístný sarkasmus, skutečně se mi to nestává často)
;-)
Autorská citace #3
19.8.2009 13:48 - Merlin
no jo...a to jsem si myslel, že to stačí shrnout do jedné věty :) budu se taky muset rozkecat...někdy
Autorská citace #4
19.8.2009 14:01 - Blaine
Píše:
Vypravěč by musel u všech monster odečíst od všeho 1/2 lvlu. Podle mě celkem dost práce

To neni uplne pravda, musel bys odecitat uplne jina cisla.
POdivej se na str. 184 DM's Toolbox - jak se buduji monstra. A hlavne ne vzdy to je uplne pravda.
Píše:
Bylo by malinko náročnější odhadnout náročnost encounteru a nejspíš by se musely upravit i čísla u zkušenosti

O DOST narocnejsi. Musel by sis s tema cislama hodne pohrat. Coz jde dost proti tomu, proc hraju 4ed - a to je jednoducha priprava. A hlavne odpadnuti zbytecny prace behem hrani.

Píše:
Bylo by téměř nemožné dosáhnout neprorazitelných obran nebo autohitujících útoků. S nynějším systémem je fighter někdy kolem 14-16 lvlu nesmrtelný proti běžným městským strážím.

Obycejna mestska straz nema byt na vysokem paragonskem lvl problem. Mozna v jinych sferach a tak. Pokud chces, aby mohla straz trefit a aby ji fighter nezabil vzdycky, tak z nich delej miniony na stejnych lvl jako postavy. A obcas k nim pridej maga/drsneho sermire, kteri jsou hodne vyjimecni a neni jich mnoho.

Píše:
Hlavní výhodou je že se by se výrazně "zploštil" power lvl skrze celou hru. Potvory s nižším lvlem by byly silnější, s vyšším naopak slabší.
Nemyslim, ze by to byla pravda. Rovnovaha hry by byla tak rozhozena, ze tohle by rozhodne neplatilo. Ono se prece jenom neceka, ze hrdina na 12. lvl bude bojovat se stejnym goblinem jako na 1. lvl. A pokud tak by s nim rozhodne nemel mit zadny problem.
Autorská citace #5
19.8.2009 14:01 - Rytíř
Pro mě bylo právě tohle pravidlo jedním z hlavních důvodů, proč na 4e přejít... naše úpravy Dnd 3e totiž směřovaly přesně tímhle směrem - nač se počítat s kdejakým bonusem, když ve výsledku se tak projevuje právě úroveň?
Autorská citace #6
19.8.2009 14:02 - Blaine
Kruci, hrozne dlouho mi trvalo nez jsem to napsal a jeste ke vsemu zbytecne:)))

Souhlasim plne s Almim! Muj post ignorujte:)
Autorská citace #7
19.8.2009 14:06 - pipux
S útoky a obranami je to někdy pořádný cirkus. Postava na vysokém levelu zatluče nízkolevelovou postavu do země jednou ranou.

Nevýhodu DnD vidím v tabulkovém přidělování útoků a obran. Zkusme jednoduchý house rule: kdyby byly útoky a obrany omezeny z atribut (třeba velikost STR a DEX jako strop útoku a obrany?), dostal by Quentin svou low-fantasy a robustní příšery patříčný důraz.
Autorská citace #8
19.8.2009 14:09 - Quentin
Píše:
Chceš-li hrát při zemi, nedej postavám kouzelné předměty = máš to vyřešeno. Budou postupně umírat jak na běžícím pásu...

Smrt postav rozhodně není účel. Účel je mít možnost hrát sandboxově(volnost pohybu, imrpovizované dobrodružství) a přesto brutálně(tlupa zuřivých orků je tlupa zuřivých orků, ať už jsou postavy na 8 nebo 13 úrovni).
Mít možnost poházet po mapě potvory, questy a NPC a sledovat skupinu hrdinů (kteří můžou být na všelijakých úrovních, posbíraní z všelijakých her; např v rámci multikampaně) žít v tom světě.

Říkám, že se k tomu neodvážím, protože hraju taky filmově a gamisticky(tzn přesně spočítané encountery) a hlavně nemám koule na přípravu kvalitního sandboxu.
Autorská citace #9
19.8.2009 14:13 - Merlin
hmm..i pro mě je výhoda jistá jednoduchost. většinou přijdu na sessione. V hlavě mám myšlenku o setkáních a soubojích na dnešní den, pak si na dvacet minut sednu, nalistuju příslušné potvory, nachystám si bitevní plochu a jedééém. Nehodlám si nic připravovat, přepočítávat atd. zvlášť, když by bylo veliké riziko, že naruší stabilitu a vyrovnanost

pipux: ptám se proč? důvod tohohle homepravidla? omezit hráče? nemám důvod. zisk realističnosti? to přece nejde a ani o to nejde...
Autorská citace #10
19.8.2009 14:14 - Quentin
Píše:
POdivej se na str. 184 DM's Toolbox - jak se buduji monstra.

Na to jsem koukal, hned jak mi řekli, že takhle hrajou a vypadá to v pohodě. Potvorám se do všeho počítá celý lvl, což by se dalo rozdělit na 1/2lvlu na vyrovnání lvl bonusu postav a 1/2lvlu na magické předměty, zvýšení abilit a featy či paragony; tahle polovina by zůstala.
Autorská citace #11
19.8.2009 14:34 - Quentin
Btw Almi co hned takovej agresivní rant? :)

Nikdo neútočí na D&D nebo tvůj filmovej herní styl. Je to jen nevážná úvaha o tom, jak ve 4e hrát low-fantasy sandbox.
Autorská citace #12
19.8.2009 14:40 - Merlin
quentin: spíš jde o to, že jdeš proti elementární mechanice 4e. Je to něco jako, kdyby někdo chtěl zrušit v d20 hod d20 :)

edit: ne jdeš..myšleno teoreticky jdeš
Autorská citace #13
19.8.2009 14:51 - Blaine
QuentinW: A co se stane, kdyz to udelas? Nebylo by lepsi vyrabet ty "zbesile" orky tim, ze jim ty defence a vsechno zvednes? Nez to vsechno snizovat a bourat tak rovnovahu hry? Ano, neporostou vsechny veci, ale presne jak taky bylo kolikrat napsany, stejne jsou vsechny vyzvy delane tak, aby byly stale zajimave, i se zvetsujicimi se staty.
Proste mi prijde, ze z toho bude vic skody nez uzitku. A pokud bych chtel hrat "low-fantasy" tak si proste pripravim svet, kde nebude tuna magickych zvirat a tak, ale udelam to tak jak to je v MM2 ve vstupu s lidmi. Je tam vsechno od 5. lvl do 22.
Autorská citace #14
19.8.2009 15:27 - Lotrando
Zkusím se zaměřit na tvé cíle, jestli nějaké zbudou uvidíme :)

Píše:
+
Hlavní výhodou je že se by se výrazně "zploštil" power lvl skrze celou hru. Potvory s nižším lvlem by byly silnější, s vyšším naopak slabší.


síla postavy není ve velikosti útočného čísla, ale v paletě schopností. Více powers, powers s více než jedním efektem a kondicemi, více akčních bodů, více použitelných předmětů. Silnější komba, jistější komba atd.

Píše:
+
Lépe by spolu ve skupině vycházely postavy různých úrovní.


Naše postavy mají stejnou úroveň. Tohle vůbec neřeším a pravidla tomu nahrávají. Síla střetnutí se mění podle počtu postav v rozsahu lehká/střední/těžká a podíl získané zkušenosti je konstantní. Drobné odchylky neřeším zkušeností, ale předmětem, schopností atd. Co mi chybí je možnost přidat feat, skill training v CB.

Píše:
+
Bylo by téměř nemožné dosáhnout neprorazitelných obran nebo autohitujících útoků. S nynějším systémem je fighter někdy kolem 14-16 lvlu nesmrtelný proti běžným městským strážím.


autohit je by desing. na vyšších úrovních (paragon+) rozhodují kondice a schopnost se jich zbavit, ne to jestli zasáhneš nebo ne. Jaký smysl má potvora, která se třikrát z pěti netrefí? Budou si ji pak hráči vůbec pamatovat, nebo to bude jen statista co se připletl do cesty. Naopak u postav je občasné selhání hodu šance pro ostatní zazářit. Každý chvilku tahá pilku.

Píše:
+
Hráči by měli snazší papírování.


půl levelu není velký problém na přepočet.

Píše:
+
Skilly by byly transparentnější, nebylo by třeba po úrovních zvedat DC. Klidně by se dalo vrátit ke klasickým tabulkám typu
Šplhání DC
lano 5
skála 10
stěna 15
hladký povrch 20-25


to klidně používej. Hrubá skála je prostě na climb za 15, ať jsi epic nebo nemluvně. Paragoni, kteří umí šplhat přece takové zbytečnosti neřeší. Šplhají po hladké a mokré skále, protože to je výzva.


Pro mě je level relativní záležitost. Síla je v kombinaci možností a to se s úrovní zvětšuje. Proč se prát s obyčejnou stráží, to vyřeším pomocí nebojové výzvy a hodu na atletiku. Za každých +10 jeden mrtvej, klidně 4 jednou ranou. A nebo, jak bylo řečeno výše, udělej ze stráže miniony. Dej jim +2 level, ať je hned nesfouknou, dej jim taktiku a velitele, kterej ji spustí, dej jich tam víc, protože stráží je vždycky víc.

Včera jsem miniony použil několikrát. Hráčům bylo líto červených powers na miniony přesně do chvíle, kdy je spolu se svým leaderem obklopili a on jim dal 6x free attack a pak ještě jednou. A pak se zapotil i defender a málem lehnul. Přitom v dalším kole byli potvory vyřízený a zbyl jen ten leader, který nebyl minion.
Autorská citace #15
19.8.2009 16:02 - Quentin
viz. edit v prvním příspěvku
Autorská citace #16
19.8.2009 16:36 - Lotrando
důležitý je si uvědomit jednu věc. Potvora na prvním levelu má jednu či dvě power a pokud má dvě tak druhá je limitovaná. Potvora na vysoké úrovni má více powers a mnoho se jich obnovuje, nebo jsou podmíněné. máš potom více než jeden rozměr růstu schopností, více než jeden stupeň volnosti. Proto potvora, která je relativně posunutá na paragonskou úroveň, ale disponuje jen jedním at-will a jedním limitovaným powrem snadný cíl. Celé to řečnění o sandboxu je imho prostě jen o tom, že se na věc díváš skrze velmi úzký průzor level +/-.

Každopádně, odpověď na tvoji úvodní otázku je zřejmá. Zrušením půl úrovně změníš systém tak zásadně, že ti patrně přestane fungovat příliš mnoho věcí. Navíc vlastnosti v otázce umístěné pod plusovými znaménky získáš snáze jiným způsobem.

at last, but not at least - když mi to jde, udělám TPK na leckterém encounteru stejného levelu co má družina. Netuším co je na tom sandbox.

podle mě je špatně položená otázka. chceš to víc gritty/dirty (doufám ž ejsou to ty správné výrazy:) ).
Autorská citace #17
19.8.2009 16:45 - Čindi
Mě se by nějaká takováhle úprava tímto směrem líbila - směrem k pseudorealističnosti. Ale jsem na to hodně línej. Pokud to Quentine herně zkusíš, dej vědět jak to dopadlo.
Autorská citace #18
19.8.2009 16:57 - Merlin
jde o to, jestli to není příliš velký zásah do mechaniky hry. jestliže s tím prakticky všechny věci ve hře samotné počítají, tak tímhle zásahem musíš všechny věci předělat..
jak říkám, je to jakokdyby u systému d20 vypustili kompletně dvacetistěnnou kostku. je to základní mechanika, jde to i bez ní, jistě (3k6), ale není to už ono.

Mám obavu, že realističnost a to ani pseudo na žádné rpg fantasy hře nehledejte
Autorská citace #19
19.8.2009 17:02 - Colombo
Píše:
zisk realističnosti? to přece nejde a ani o to nejde...

Většina světů a pravidel je +- založená na realističnosti. Takže o to jde a jde o to hodně. Jde jen o to, jestli realističnost obstarávají více pravidla nebo hráč. Nedej bože, pokud je představa realističnosti hráče jiná než simulace realističnosti pravidel. Normálně se říká, tohle pravidlo ignorujte. Změnte si ho. Horší je, jestli je to DnD, kde je nerealističnost přímo součástí pravidel. A jak vy říkáte, rýpat do nich by znamenalo celkově je zničit.
Autorská citace #20
19.8.2009 18:02 - Merlin
Colombo: pravidla fantasy světů (nemluvím o future, sci-fi,...)podle mě nemůžou simulovat realitu (nemůžou obsáhnout všechny možnosti, pravděpodobnosti, je v nich magie - více čí méně zastoupená, jsou v ní nelidské rasy...). Realitu ti může simulovat kniha, kterou tak píšeš (pokud se jedná o historickou, moderní, prostě reálnou věc). Hry se mohou snažit svými systémy "přiblížit" zdání reality, aled nikdy reálné nebudou. Nikdy žádný souboj nebude odpovídat reálnému, žádný šplh nebude odpovídat reálnému....
Už se myslím ptám podruhé. Hrál jsi někdy nějakou RPG, nebo hraješ? Nebo se tvé doměnky opírají o teorie, které sis vytvořil bez skutečného otestování. To je jako např. se sexem, dokud si nezasouložíš (doplň si jakouchcešpraktiku), nemůžeš to probírat z praktického hlediska a ze skušenosti.
Autorská citace #21
19.8.2009 18:46 - kin
Jeden čas jsem o tomhle taky dost přemýšlel, ale nakonec jsem se na to...moc práce a stejně bych to tolik nevyužil.

Použil bych to při jednom dvou enkountrec se sedlákama, že by měli šanci něco hrdinům udělat...a to jestli vůbec.
Vlastně když to tak zvážim (jako nápad se mi to líbí), tak ta práce vložená do toho by vůbec nestála za výsledek.
Autorská citace #22
19.8.2009 18:50 - Colombo
Merlin: Příště čti. Naprosto ignoruješ můj post, úmyslně, viď? Moc ti šahám nasvatou bichli? Nemluvím o absolutní simulaci reality, ale o míře realističnosti.

Ano, hrál jsem RPG. Hrál jsem jich několik, shadowrun, wod, DrD, DnD 2. edice a bůh ví co ještě.
Neptal jsi se ani jednou.
Autorská citace #23
19.8.2009 20:36 - Merlin
Colombo: :) teď jsi mě rozesmál. zaprvé, nevím co je má svatá bichle, ty jo??? Zadruhé, měl by ses živit zkoumáním cizí mysli, když jsi schopen určit kdo a co úmyslně ignoruje. Vlastně je mi tě trochu líto...to ale nic nemění na faktu, že si s tebou popovídám :)
btw. to byla otázka, protže jsem se někoho v jiné diskuzi ptal, jeslti něco hraje, ať vím o čem se bavit. Tak jsem se zeptal, jeslti to nejsi ty. Ale chápu, máš mizernou náladu...jak by ne :) co řekneš, hned ti někdo setře....:P (nic osobního..na osobní výpady je aspoň pro mě ještě brzo. pro tebe sice ne, ale nevadí :).
Autorská citace #24
19.8.2009 23:13 - Lotrando
Bohužel se tu dostáváme hodně off-topic, ten sandbox style by si zasloužil vlastní diskuzi. V tom odkazovaném postu si autor dle mého dost protiřečí a dělá závěry tak jak potřebuje.

Na Quentina tak směřuje spíš otázka, k čemu se vlastně chce dobrat. Má ta hra být víc jako Conan d20? Což je modifikace trojkových pravidel, kterou jsem hrál a Quentin na ní taky chvíli ujížděl.

Kdybych chtěl něco takového, asi bych se snažil využít současné mechaniky nějak nově. Více zohlednit bloodied stav, více se zabývat třeba zásahy za cenu healing surge - následný ongoing 5/10. Těch možností je spousta a neupínal bych se na level/2.
Autorská citace #25
20.8.2009 08:02 - Quentin
Lotrando: Včera jsme se o tom bavil s jedním z mejch hráčů a došli jsme k tomu, že na svobodnej sandbox se hodi mít právě ten "zploštělej" power lvlm nebo používat normální pravidla, ale tak max. do lvlu 10. Když jsou pravidla nastavená, jak jsou teď a ty budeš chtít simulovat svět, tak se podle mě skupina často dostane do situace "Jdete doprava nebo doleva?" "Doleva." "Tak to jste mrtvy"(tzn. tam zije lvl 20 hydra, smula)

Různé úpravy woundů, bloodied stavů, krvácení apod. ddávájí hře takovou drsnější atmosféru, jako právě conan, ale neřeší ten hlavní potíž s úrovní.

Nakonec nám na téhle úpravě nejvíc vadilo, že v boji se postavy pořád pomalu zlepšují (powers, Hit points), ale ve skillech se to sotva hejbe, takže zloděj na první a desáté úrovni se budou lišit v polovině skillů jen třeba o jedna. (ale možná zase přeháním, pořád jsou tam magický předměty a featy)
Autorská citace #26
20.8.2009 08:11 - Almi
QuentinW: Byla to kombinace horka, oběda..a naprosto ujetý myšlenky, protože tohle téma je, přiznejme si, jen akademické slovní cvičení. Nikdo to nemůže brát vážně, pokud DnD skutečně nějakou dobu hraje. Lotrando to vystihnul velmi přesně. Schopnosti potvor prostě rostou i jinými směry, a v tom je ten fígl, i kdybys to krásně vše přepočítal.
Autorská citace #27
20.8.2009 08:56 - Lotrando
QuentinW píše:
skupina často dostane do situace "Jdete doprava nebo doleva?" "Doleva." "Tak to jste mrtvy"(tzn. tam zije lvl 20 hydra, smula)


V mém pojetí ta hydra bude level+5 družiny a encounter tak level+3, prostě těžký boj. V tebou popisovaném sandboxu bude patrně také těžká, ale nechceš hýbat s úrovní, kterou jsi si stanovil již dříve?

QuentinW píše:
Účel je mít možnost hrát sandboxově(volnost pohybu, imrpovizované dobrodružství) a přesto brutálně(tlupa zuřivých orků je tlupa zuřivých orků, ať už jsou postavy na 8 nebo 13 úrovni).
Mít možnost poházet po mapě potvory, questy a NPC a sledovat skupinu hrdinů (kteří můžou být na všelijakých úrovních, posbíraní z všelijakých her; např v rámci multikampaně) žít v tom světě.


Hmm, asi tě začínám chápat. Máte problém z důvodu přecházení hráčů? Pak je přepočítání vzhledem k nové družině zbytečná komplikace a nemůžete použít pravidlo pro udržování postav na stejné úrovni, jak to je při běžné hře. Rozumím pak i dříve zmíněné zbytečné administraci.

Za těchto podmínek se skutečně nabízí škrtnou opravu za půl-úroveň a nějak se vypořádat s následky. Zátěž se ale přenese z hráče, který má opravit pár čísel na DMa, který musí modifikovat všechny potvory.

Řešením může být i prosté povýšení postavy na nižší úrovni bez toho, aby dostala featy a powery. Dostaneš ji tak relativně tam kam potřebuješ, ale pořád bude o něco slabší, protože nemá dost zkušeností a přístup ke všem zdrojům jako plnohodnotná postava. Takový přepočet navíc uděláš na místě za 2 minuty.

Zůstává však ta relativnost úrovně, která může subjektivně snižovat význam takové změny a působit rušivě. Je to v podstatě přesně opačný postup než ten, který jsi navrhoval, ale výsledek je podle mě totožný. Možnost společné hry postav z různých kampaní.

Ještě ke skillům. Mě se na novém systému líbí následující vlastnosti.

- jednou investovaný zdroj (původ, feat, item bonus) neztrácí s úrovní svoji hodnotu
- některé činnosti se časem stávají samozřejmými, protože pro ně používám konstatní DC bez ohledu na úroveň.
- předchozí mi nebrání provést SC s DC podle úrovně, kdy je záměr komplexnější než pouhé ověření šplhání. Zůstává ale v platnosti pravidlo o hodnotě zdroje (feat, původ...)
- mohu se stát skutečným specialistou v jednom oboru - trainink+focus+bckground+item.
Autorská citace #28
20.8.2009 09:05 - Rytíř
Takže sandbox znamená, že DM vytvoří kulisy, svět se vším všudy, tedy něco jako: ve městě jsou stráže na 3 lvl s kapitánem na 6, lupiči ve skalách u cesty mají 5 lvl a jejich šéf 10, v bažinách je obří kanec na 12 lvl a ve vyhaslé sopce starý drak na 30. A pak vezmeš postavy, hodíš je tam a necháš je dělat co si zamanou? A když vlezou do sopky, drak je prostě sesmaží, protože mají 2 lvl?

Tohle se imho hrát dá bez větších úprav pravidel - ale chce to, aby hráči s tímhle přístupem počítali a změnili svý chování a předpoklady. Ještě si vzpomínám, jak sme takle mastili ve velkém (a ve hře, kde hraju postavu, to tak do značné míry platí pořád, mě tak napadá) :) Prostě si musí hráč zvyknout na myšlenku, že to co potká může velmi snadno být totálně nad jeho síly. Že mu DM nebude "pomáhat" a on bude tím pádem muset být mnohem opatrnější a být připraven na ústup.
V takové hře pak na 100% platí, že hrdinů jsou plné hřbitovy.. ale zas to může být zábava, je tam uspokojení jiného druhu, radost z vítězství, když se povede, je rozhodně větší, než u "klasické" hry, kdy jako hráč v podstatě vždy vím, že na to mám, protože DM to ošéfoval.
Autorská citace #29
20.8.2009 09:07 - Colombo
rytíř: hu, tak pro mne tohle znamená klasická hra.
Autorská citace #30
20.8.2009 09:29 - Quentin
Lotrando: Dík za příspěvek. Mimochodem tahle úprava pravidel se mojí skupiny netýka. My jsme to vyřešily tak, že jsme dohodnutí na max lvl 15 a svět je podle toho i obydlenej, takže ten powerlvl více či méně sedí. A hlavně nehrajeme klasickej sandbox, normálně nakupuju encountery za expy podle pravidel.

Rytíř: To je ono. Dřív se tak hrálo fakt hodně, a mě to pořád přijde hrozně ... no ... cool
Autorská citace #31
20.8.2009 09:34 - Lotrando
rytíř: ono je otázka co ošéfoval ten GM. V rámci pravidel 4E je TPK stále docela reálná varianta, stačí špatné načasování, nebo špatné rozhodnutí defendera. GM ti ošéfuje následující deadlock situaci, resp. se jí pokusí obejít, protože total party kill je rozhodně velký problém z příběhového úhlu pohledu (a ne, není to příběh GMa, alespoň v mých hrách ne).

V kampani kterou vedu jsou již dva mrtví (a mechanika jejich oživení je příběhová), na další dva z pěti si smrt několikrát sáhla a jen rozvaha a akceschopnost spoluhráče je dělila od definitivního konce. Smrt postavy je pro mě jako GMa výzva, chci ji zpracovat a využít v příběhu. I proto to není nutně konec, ale spíš nějaký přelom.

Z pozice hráče jsem naopak svou postavu poslal do bezvýchodné situace. A ne proto, že jsem ji chtěl zabít. Důvodem byla potřeba eskalovat nějak její vnitřní konflikt, tváří v tvář smrti. A když by GM (Almi) trval na SandBoxu, tak by byla patrně dnes už mrtvá.

Jsme ale hodně off-topic, opět. Diskuze není o stylu, ale o tom jak pravidla pozměnit, aby určitý styl podporovala.
Autorská citace #32
20.8.2009 09:46 - Merlin
V mé hře zemřela postava jenom jednou a to ji zabili ostatní po spoustě prasáren co udělala (po dohodě s hráčem).
Jinak byly postavy spoustukráte těsně nad hrobem a určitě se necítí bezpečně. Ví, že každý souboj může být poslední. Ví, že když se rozhodnou ignorovat stopy a náznaky a jdou někam, kde je smrtelné nebezpečí....je velká šance na jejich smrt
Autorská citace #33
20.8.2009 10:04 - Corvus
k hraniu so splostenou powerkrivkou levelov som svojho casu dost tiahol. nikdy som nemal rad ked nejaka prisera je po urcitom leveli zrazu uplne neskodna.

4e nemam nastudovane, ale myslim ze na takyto styl a aj celkovo sandbox hranie je uplne nevhodna. 3e sa dala na taketo pouzitie upravit, ale pri 4e som si neni moc isty, kedze je v nej ten obrovsky doraz na game balance, vyvazene encountre a moc postav rastie levelmi do neba.

inak ten 'oblivionsky sposob' encounterov level+-x je easy fix ale mne ide dost proti srsti.
Autorská citace #34
20.8.2009 10:17 - Quentin
btw v tom prikladu s tim fighterem jsem to spletl, s magickou zbroji je proti nim solidne neporazitelnej uz kolem 10-12 lvlu.
Autorská citace #35
20.8.2009 10:19 - Blaine
Corvus: myslim ze i 4ed by na to sla upravit. Ale bylo by to spousta zbytecny prace navic... A jelikoz je k tomuto zpusobu hrani jiste mozno si vzit nejaky vhodnejsi system, tak nema cenu se snazit na to 4ed upravit:)
Autorská citace #36
20.8.2009 10:30 - Lotrando
Blaine: nebylo a nemusíš, jen musíš použít mechaniky 4E. Mě pořád udivuje, proč někomu tak vadí relativní úroveň. Obhajoba z pozice postavy neobstojí, ta přece neví o levelech nic. Berte level jako systémovou záležitost, která vám pomáhá vytvořit vyváženou zápletku, poskládat postavu.

Vlastně si to celé dost protiřečí. zatímco dříve jsem při hře level znát musel, protože efekty na rozdílu úrovní založené existovaly, dnes je mi to putna. Je to jedno číslo na deníku, všude jinde je to automaticky započítané.
Autorská citace #37
20.8.2009 12:07 - Corvus
relativne levely protivnikov nemam rad lebo je to taky ojeb na hracov. zlepsuju sa mechanicky a pritom sa prakticky nezlepsuju lebo svet sa zlepsuje s nimi. jeden z dovodov preco neznasam oblivion.

kombinacia prudka powerkrivka + relativne levely protivnikov je pre mna ako hraca ta najmenej prijatelna moznost.

omnoho viac mi je sympaticka kombinacia plocha powerkrivka + pevne levely protivnikov. mi to pride take transparetnejsie.

ale ja nemam rad cely ten 4e koncept presne vyvazenych encounterov. posobi to na mna jak pocitacova hra. takze moj nazor asi nie je moc relevantny...
Autorská citace #38
20.8.2009 12:32 - Lotrando
Corvus: to není až tak o pravidlech jako takových, jako spíš o konkrétní implementaci. Nezbývá než do kola opakovat, že hodnocení útoku neurčuje sílu postavy. Ta spočívá v kombinačních možnostech.

Příklad: odmysleme si na chvíli opravu za úroveň a jím daný poměr sil. Upír tě i tak porazí, protože umí udělit kondici, které se nezbavíš. Prostě to neumíš, umí to až mnohem lepší šamani než jsi ty. A opakuji, že vůbec nezáleží na úrovni.

Příklad: ranger na 7 úrovni má k dispozici 3x encounter power. s akčním bodem je schopen eliminovat jeden cíl, prostě si škrtni tu potvoru, na které má quarry. Opět to příliš nezáleží na úrovni.


Pro mě je daleko cennější přístup 4E, která odměňuje chytrou hru. Musím se jen nově podívat na herní mechaniky a uvědomit si logické klamy, které nastražili předchozí edice.
Autorská citace #39
20.8.2009 12:39 - Sosáček
Ja bych ti pro styl hry kdy postavy nejsou po nejake dobe imunni vuci strazim a tlupa nepratel je pro ne nebezpecna doporucil jinou hru nez dnd, protoze dnd na to neni moc staveny.
Autorská citace #40
20.8.2009 12:41 - Argonantus
Colombo píše:
Většina světů a pravidel je +- založená na realističnosti

Merlin píše:
pravidla fantasy světů podle mě nemůžou simulovat realitu


Hlásím chybu v matrixu; tahle černá kočka už tu několikrát byla.
Autorská citace #41
20.8.2009 12:44 - Vaeranias
Colombo:
Tou realističností myslíš skutečně realističnost nebo uvěřitelnost? DnD ani další podobné rpg si myslím nečiní nárok na realističnost o nic víc než akční filmy. Nejsou to simulátory, realitu z toho nikdy nemůžeme dostat. Ale můžeme dostat uvěřitelný chod dobrodružství, a o to myslím jde. A jestli skočíš do pověstné propasti se slovy "však mám víc ejčpí než je maximální demáž stometrového pádu" nebo vyrazíš sám proti setnině v útvaru s kušema a píkama, tak jsi u každého DM v běžné kampani umřel a netřeba házet, protože tak velí zákon uvěřitelnosti :-).
Autorská citace #42
20.8.2009 12:53 - Colombo
Vaeranias: v tvém pojetí mezi uvěřitelností a realističností nevidím rozdíl. Zejména, co se týče akčních filmů. V oněch akčních filmech může zabít hrdinu i děcko s nožem, v DnD těžko, leda by mělo "powers" kill hero.
Autorská citace #43
20.8.2009 12:55 - Lotrando
Záleží na verzi DnD. Ve starších stačilo kouzlo Wish.
Autorská citace #44
20.8.2009 12:56 - Corvus
xx píše:
Ja bych ti pro styl hry kdy postavy nejsou po nejake dobe imunni vuci strazim a tlupa nepratel je pro ne nebezpecna doporucil jinou hru nez dnd, protoze dnd na to neni moc staveny.

moderne dnd na to nikdy nebolo dobre ani 3e a duplom nie 4e.

niektore implementacie povodneho d20 systemu ale hej (vid Warheart, ktory takto funguje)

..a myslim ze povodne oldschool dnd to podporovalo tiez (ale to len odhadujem)
Autorská citace #45
20.8.2009 12:59 - Lotrando
Corvus: ty už jsi jak Jerson :) Vždy tři posty od chvály svého systému. Nic ve zlým.
Autorská citace #46
20.8.2009 13:02 - Merlin
špičkový simulátor s XY vzorci pro "náhodné" vlivy může být realistický...RPG je zábavné, nikoliv však realistické (ať chceme či nikoliv), protože pak by přestalo být zábavným a jen pro výstřel z luku by bylo potřeba 2463,5 tabulek (jen výstřel) :)

Argo: se omlouvám...chybu napravím
Autorská citace #47
20.8.2009 13:08 - Quentin
corvus, sos: mno ... o tom by tahle úprava měla být.
Autorská citace #48
20.8.2009 13:12 - Sosáček
Merlin: to by bylo sloztejsi nez vypocet cesty na Mars. Spis mi pripada ze je to nesmysl.

Quentin: jasne, ale tech uprav mas stranku a stejne resis ze funguji divne a cast vubec (ty ritualy ktere zminujes).

Divam se na to jako ze muzes sice upravit nakladni auto s valnikem na improvizovany autobus (nebo vozit lidi v cisterne), ale proc nevzit uz hotovy autobus? Druhou stranou ale je, ze ty gamisticky boje se dost lidem libi, takze je dnd pro ne fajn, hm.
Autorská citace #49
20.8.2009 13:16 - Merlin
dopis: vážně? jistě, taky si myslím, že je nesmysl snažit se rpg simulovat realitu ;)
Autorská citace #50
20.8.2009 13:21 - Sethi
Budu se opakovat, ale...

Přijde mi, že si někteří to číslo, které má postava v sheetu napsané poblíž jména, příliš berou. Nevím, co by mělo být špatného na tom, že svět roste spolu s postavami - hlavní projev tohodle růstu ve 4e je přece růst postav do šířky (a to nejen těch se slabostí pro čokoládu). Relativní síla protivníků dává smysl - když byly postavy malé, městští strážní byli hrozně drsní a dokázali jim dát na hubu (měli tak o ty dva levely výše). Teď, když už postavy nějaký ten kus světa viděly a bojovaly se zlovolnými kurtizánami hraběte Buráka a vyjednávaly s nepochopenými přišerami s podzemních rozměrů, pochytily nějaké ty nové triky a stráži dokážou v klidu nabančit (strážní jsou o nějaký ten level pod postavami). Vážně je ta jedna číslice takovým trnem v oku, že vám nedá spát?
Autorská citace #51
20.8.2009 13:33 - Corvus
Lotrando píše:
Corvus: ty už jsi jak Jerson :) Vždy tři posty od chvály svého systému. Nic ve zlým.

chichi a vies ze som uvazoval ci ho spomenut presne aby som nevyzeral takto? :D
ale vies takto upravene dnd je moja parketa a preto sa po 100 rokov zucastnujem diskusie na d20.cz :)
Autorská citace #52
20.8.2009 13:46 - Quentin
sos píše:
jasne, ale tech uprav mas stranku a stejne resis ze funguji divne a cast vubec (ty ritualy ktere zminujes).

celá ta úprava je "hráči si nepočítají bonus za polovinu úrovně a vypravěč odečítá všem nepřátelům bonus za polovinu úrovně"

thats it. Rituály a pár tabulek u skillů jsou detail.

a propo, vypravěč co má koule udělat nějakej HC sandbox by s trochou práce navíc asi problém neměl :)
Autorská citace #53
20.8.2009 13:50 - Lotrando
Corvus: já bohužel zažil hráče co se bojí cokoliv udělat, proto mám zas radši pravidla, která trošku podporují opačný způsob hry a dávají tak trochu jistotu. ale to má každý nastavený jinak.
Autorská citace #54
20.8.2009 14:04 - Merlin
hele..asi budu za lamu...ale..co je to ten sandbox? to je krabice na písek???
Autorská citace #55
20.8.2009 14:10 - Nachtrose
Jak jsem to tu pochopil ja, tak sandbox je zpousta prace pro nejisty vysledek.
Autorská citace #56
20.8.2009 14:11 - Sethi
Pískoviště. Herní svět, který prostě... stvoříš se vším všudy a předhodíš ho hráčům, ať tvoří dál. Chtějí založit město? Ok... Mají pocit, že zabíjení je pod jejich úroveň a chtějí si místo toho vystavět vlastní gildu zabijáků, která odvede špinavou práci? Nebo by se radši věnovali řezbářství a ovládli trh s židlemi? Není problém.

Mezi MMO je příkladem takového sandboxu třeba Ultima, nebo chystané Mortal Online.
Autorská citace #57
20.8.2009 14:11 - Merlin
aha...to znám z práce :P

uši: aha, díky...tak to asi mám taky pískoviště, i když většinu písku tam vozím já, hráči si dělají jen bábovičky.
Autorská citace #58
20.8.2009 14:12 - Sethi
Po pravdě, přijde mi to nosné právě pro online světy obývané hromadou lidí - víc lidí, větší input, méně práce pro jednoho. Sandbox pro malou družinku mi přijde... no... přinejmenším odvážný.

By se z toho mohl vypravěč taky postavit na hlavu.
Autorská citace #59
20.8.2009 14:18 - Nachtrose
Podle toho Quentinova popisu bych za sandbox oznacil klidne jakekoli MMORPG. Treba i WoWko. Hlavne co se rozzonovani podle levelu tyce. Postava na urcite urovni vi, kam si troufnout muze a kde uz ji natrhnou sedinku. A mestke straze? Na vesnicich je postava casem preroste a nejsou problem, v hlavnich mestech cloveku nakopou i na maximalni urovni.
Autorská citace #60
20.8.2009 14:24 - Lotrando
To je právě to co nechce.
Autorská citace #61
20.8.2009 14:27 - Sethi
To ani ne - definice sandboxu v MMO skutečně znamená to, že můžeš ten svět přetvářet dle svých přání - stavět si domy, zakládat města, stavět doly, lomy, těžit dřevo. Pokud se nemýlím, WoW ti neumožňuje vybrat si místečko uprostřed plání a postavit si tam baráček.

Třeba taková EVE sandboxová je, pokud se nemýlím - třeba i v tom, že developerský vývoj děje hry přímo reaguje na to, co dělají hráči.
Autorská citace #62
20.8.2009 14:30 - Nachtrose
Ja to pochopil prave tak, ze chce. Aspon podle toho, jak se mu nelibi, jak svet roste s postavami.
Autorská citace #63
20.8.2009 14:31 - Sethi
Teď si nejsem úplně jistá, o čem je řeč, ale pokračujte, já se zase někde chytím.
Autorská citace #64
20.8.2009 14:33 - Quentin
Píše:
Ja to pochopil prave tak, ze chce. Aspon podle toho, jak se mu nelibi, jak svet roste s postavami.

Naopak, v sandboxu by měl být svět na postavách úplně nezávislý

Píše:
Po pravdě, přijde mi to nosné právě pro online světy obývané hromadou lidí - víc lidí, větší input, méně práce pro jednoho. Sandbox pro malou družinku mi přijde... no... přinejmenším odvážný.

By se z toho mohl vypravěč taky postavit na hlavu.

ti vypraveci, co bavi tenhle worldbuildyng, nebo jak to nazvat, si s tím jedním světem často vystačí a vystřídá v něm několik her, nebo rovnou multikampaní.

A ano, kdyby to bylo snadné a bavilo to všechny, tak by nevypadala 4e, tak jak vypadá :)

edit: ušisko: máš pravdu, to budování pevností, balení vesnických děvčat a závody v lukostřelbě se do toho sandboxu často dostanou až jako důsledek té hráčské volnosti. Ne každý den se musí do dungeonu.
Autorská citace #65
20.8.2009 14:39 - Quentin
Uši: když už mluvíš o onlineovkách; eve je sandbox, wow je přesně jako defaultně nastavená 4e
Autorská citace #66
20.8.2009 14:40 - Faire
Problém je v tom, že rozdíly mezi levely jsou příliš velké. Je třeba buď je brát relativně (a měnit je podle potřeby, záporák má při prvním utkání s postavami lvl 3, o chvíli později v případě potřeby lvl 6), nebo se vzdát jisté konzistence světa (právě způsob, který rozzónování, kterým se s tím vypořádalo WOW je přesně to, co jde proti normální logice, a co ve skutečnosti sandboxu brání).
Autorská citace #67
20.8.2009 14:41 - Sosáček
EVE mi ani nepripominejte. Whitewolfome melu udelat papirovy EVE rpgcko, a pak z toho seslo. Ksakru.
Autorská citace #68
20.8.2009 14:48 - Sethi
Co je defaultně nastavená 4e? Existuje něco takového v praxi? 4e je hromada plastelíny - jestli si z ní ten oný vypravěč postaví mapu s přesným určením levelů potvor vyskytujících se od základní vesnice až po top level dungeony, nebo jestli spolu s hráči vytvoří živý, pulzující minisvět (který nemusí být nezbytně závislý na postavách, ani v nejmenším), nemá s defaultním nastavením co dělat.
Autorská citace #69
20.8.2009 14:56 - Sethi
Faire píše:
záporák má při prvním utkání s postavami lvl 3, o chvíli později v případě potřeby lvl 6

Proč by měl být tohle problém? Vzhledem k tomu, že z prvního setkání vyvázl, lze soudit, že byl silnější - a sedí snad doma na zadku, pokud ho zrovna nehoní hrdinové, když viděl, že z toho souboje sám vyvázl jen tak tak? I on se bude snažit nabírat nové zkušenosti.
Autorská citace #70
20.8.2009 14:58 - Lotrando
uši: no právě, teď už na něj mají, chtějí zmlátit šedivý a ono to nejde :)
Autorská citace #71
20.8.2009 14:59 - Quentin
Uši1: Má. Živý pulzjící svět se s "as written" 4e dělá těžko. Minimálně hůř než třeba bez té poloviny lvlu

Uši2: Vhodnějším příkladem jsou právě ty stráže.
Autorská citace #72
20.8.2009 15:01 - Sosáček
ušiušiuši™ píše:
Proč by měl být tohle problém? Vzhledem k tomu, že z prvního setkání vyvázl, lze soudit, že byl silnější - a sedí snad doma na zadku, pokud ho zrovna nehoní hrdinové, když viděl, že z toho souboje sám vyvázl jen tak tak? I on se bude snažit nabírat nové zkušenosti.

Protoze to nekterejm lidem leze na nervy. U zaporaka mozna ne, ale u strazi jak rika kolega snadno.
Autorská citace #73
20.8.2009 15:05 - Colombo
viz ta hlavní záporačka od Hally v Order of the stick.
Autorská citace #74
20.8.2009 15:10 - Rytíř
Sethi, pro mě se v tomhle rovnostářském přístupu kdysi skrývala těžká frustrace. Tak já se honím, riskuju život v bojích s příšerami, o nichž si i děti bojí doma u pece povídat, vítězně zkrvavím celá podlaží nedobytných jeskyní... a když ověnčen slávou a starobylými artefakty přitáhnu domů, mám se pořád jako dřív bát toho, že mi místní šerif nabančí, když si večer v hospodě moc přihnu, tak jako to dělával kdysi?
No to snad ne. Mám bejt hrdina, čili pokud selže má moudrost a schopnost se ovládat, prostě tu hospodu vykydlim a nádavkem srovnám se zemí půl ulice, než mi dojde, že bych se měl krotit, protože prostě už je to jinak, vylétl jsem z hnízda, změnil jsem se..

Ta změna je snadněji pochopitelná číslama, v reálu probíhá na trochu jiné úrovni. Ale důsledek je stejný. Když se vrátí dospělej chlap tam, kde vyrůstal, najednou si dokáže tykat s chlapama, který ho před 10 lety tahali za uši a sekýrovali za pitomosti. A když udělal kariéru, může s úžasem zjistit, že oni mu na oplátku vykají a podlézají...
Autorská citace #75
20.8.2009 15:14 - Merlin
Quentin: ty si tou 1/2 levelu posedlej (nic ve zlým) a totálně tě irituje :D
Autorská citace #76
20.8.2009 15:17 - Nachtrose
QuentinW: mozna jsem natvrdlej, ale ty tvoje straze porad nejak nechapu. Pokud se jedna o poradkovou hlidku z balikova, ktera nebyla dal, nez u hranice lesa za vsi, tak ta mozna nakope postavam na prvnim - druhem levelu. Kdyz ale postavy projdou kosek sveta a okusi boj s kdecim, tak tuhle "straz" sfouknou osklivym pohledem. Zato palacova garda v hlavnim meste, ktera kdyz neni zrovna na strazi, tak cvici denne nekolik hodin, to bude vytuhly orisek i pro ostrilene hrdiny.

Nechces mi preci tvrdit, ze nocni hlidac z venkova ma byt schopny nakopat postavam, jenz odvratili invazi orku, rozprasili kosteje i s jeho armadou nemrtvych a kazde z nich se doma nad krbem skvi minimalne jedna draci hlava?

/edit: tak rytir byl rychlejsi :-)
Autorská citace #77
20.8.2009 15:17 - Lotrando
A proč jako hrdina řešíš místního šerifa? Přehlížím ho jak lány, nikde přece nemáš nařízeno nic o jeho schopnostech.

Základní nepochopení je v tom, kdy scalovat a kdy ne. Jak používat pravidla, abych dosáhl kýženého efektu.
Autorská citace #78
20.8.2009 15:18 - Sethi
Pořád nechápu, proč by byl takový problém využít prostě relativní nebezpečí - které funguje jak pro stráže, tak pro záporáky. Jen zatímco se stráže pohybují v průběhu získávání zkušeností (ve smyslu rozhledu a zážitků, ne těch čísílek, co způsobují zvedání jiných čísílek) po škále nebezpečí v rozsahu od "ne úplně radno si zahrávat" přes "jednou my, jindy oni" až po "ach ne, zase stráže, to je nuda," v případě záporáka půjde spíš o hodnoty od "lituju, že jsem se vůbec narodil" po vytoužené "myslím, že teď už máme nějakou šanci." Jestli se bavíme o pohybu mezi levely 3-7 nebo 10-25 je přece jedno.

Přijde mi, že se necháváte příliš svazovat čísly.

/edit: Píšete podezřele rychle.
Autorská citace #79
20.8.2009 15:25 - Quentin
  • vertikálně je lvl postavy, v tomhle případě defendera
  • horizontálně je lvl monstra
  • čísla v tabulce zobrazují kolik musí potvora hodit na dvacetistěnce aby zasáhla
  • tabulka vlevo ukazuje, jak je to bez přidané poloviny lvlu, tabulka v pravu ukazuje defaultní nastavení.
  • zelená čísla jsou ideální stav - boj s potvorou na svym lvlu, cca 75% obrana
  • červená čísla jsou stav, kdy má potvora minimální šanci na zásah


Celkový důsledek nebude takhle okatý, protože potvory mají pořád svoje powers a Hpčka, ale dá se říct, že hlavní efekt pro vypravěče je rozšíření repertoáru potvor vhodných pro každou úroveň.
Autorská citace #80
20.8.2009 15:27 - Lotrando
QuentinW píše:
že hlavní efekt pro vypravěče je rozšíření repertoáru potvor vhodných pro každou úroveň z ,co já vím, +/-5 na +/-7 a víc.


viděl jsi adventure tool?
Autorská citace #81
20.8.2009 15:29 - Quentin
ee, co to?
Autorská citace #82
20.8.2009 15:30 - Merlin
Hmm..ať přemýšlím jak přemýšlím...normální voják je v dnešní době víceméně vycvičen pro svou činnost a určitě dokáže civilovi dát přes papulu (než se ten začne cvičit), až se naučí trochu víc musada než normální voják a nebude se bát zvuku střely, může nabančit vojákovi. Ale těžko bez speciálního výcviku jen tak zmlátí jednotku seals nebo specnaz....(pokud není Chuck Norris)


Quentin: čísla jsou pro mě ve hře jen nutné zlo. To, že příšera nezasahuje na tomhle levelu tak často nebo s takovou úsoěšností...hmm..to je mi putna, vždycky záleží na dalších faktorech, jako je terén, souhra s jinou potvorou, štěstí...
Autorská citace #83
20.8.2009 15:34 - Quentin
Píše:
to je mi putna, vždycky záleží na dalších faktorech, jako je terén, souhra s jinou potvorou, štěstí...

Combat advantage je +2, to už ty čísla otlik nerozhodí.
Štěstí nikoho nezachrání, když hituje jen na natural 20.
Autorská citace #84
20.8.2009 16:05 - noir
QuentinW: Nemůže u monster trošku rozhodit rovnováhu, že každá druhá mrcha na vyšším levelu má nějaké ty aury, které zasahují automaticky?
Autorská citace #85
20.8.2009 17:05 - kin
Mě se na tomhle nápadu líbí to, že když se vezme pryč 1/2 mod za lvl, tak když potká parta vojáků lvl 5 postavu lvl 20, tak mají šanci mu nabančit, jelikož jsou v početní převaze, ALE stejnak ho nejspíš neporazí, jelikož on má lepší vybavení, více a lepších powerů a víc featů atd...

Pokud ho potkají v pravidlech jak jsou teď, tak ho ani nemají šanci zasáhnout a on na ně má autohit.

Takže shrnuto, lvl bude stále hodně důležitý, postavy na vyžších lvlech budou stále o dost silnější než nižší lvly, ale i ty nižší lvly budou mít aspoň nějakou šanci (s trochou štěstí a sehranosti) ho porazit, i když to stále bude většinou vyjímka...

(ale ne že bych nebyl spokojený s tím jak dnd4E funguje teď, jsem spokojený jak prase v hnoji :))
Autorská citace #86
20.8.2009 17:39 - noir
Mě se na tom nelíbí, že když tihle vojáci potkají Pána sedmi pekel, tak mu zřejmě nabančí taky...
Autorská citace #87
20.8.2009 18:00 - Quentin
Noir: například Balor má obranu i po odečtení poloviny lvlu stále 29AC a human guard má útok 9, human berserker 5. (Nemluvé o tom, že by jim pěkně sázela aura; + pořád by mu zůstalo jeho poctivých 624Hp)

Ale vím, co máš na mysli, taky jsem nad tím uvažoval. Např Hill Giant vypadá bez poloviny lvlu jako takové neškodné ořezávátko (má jen hodně Hp), ale žádné pořádné powers.
Autorská citace #88
21.8.2009 08:36 - Jerson
Přiznám se, že nějak nechápu problém se strážemi. Když jsme hráli fantasy, tak si hráči zpočátku stěžovali, že každý městský strážný a hospodský rváč je lepší než oni. A já jim říkal "počkejte, však je přerostete". Neměli jsme levely a městský strážný měl pořád ty samé paramery, takže po roce hraní na něj už postavy stačily a po třech letech zvládali dvojnásobnou přesilu - a tehdy jsem sim řekl "vzpomínáte, jak jste si stěžovali? Ale teď vám to vyhovuje, že? Rozhodně lepší, než kdybych tenkrát udělal stráže slabší a teď silnější." A hráči to odkývali.

Na druhou stranu si myslím, že i druhý přístup, kdy svět roste spolu s postavami má taky opodstatnění.
Autorská citace #89
22.8.2009 20:47 - Felouen
Jerson píše:

Na druhou stranu si myslím, že i druhý přístup, kdy svět roste spolu s postavami má taky opodstatnění.

To ano, ale je potřeba to umět, protože mi to připadá trochu těžší - aspoň z pohledu PC her, kde právě tento přístup byl dán do Oblivionu, čtvrtého dílu Elder Scrolls a podle mnoha hráčů tu hru naprosto zmršil - podle mého hlavně tím, že nejenom itemy vypadávající z příšer, ale i dokonce itemy co jsi dostal za splněné questy závisely na levelu (!!!). Jeho předchozí díl Morrowind právě toto neměl a měl ten první přístup.
Autorská citace #90
23.8.2009 18:03 - Jerson
Já klasická RPGčka na počítači nikdy nehrál, a fantasy už vůbec ne. Nicméně mi vyhovovalo, když protivníci byli v okolí startovní lokace slabší, opodál už z toho či onoho důvodu silnější a hra mě sice lehce naváděla na stále silnější a silnější nepřátele, ale nezakazovala mi jít klidně přímo do jámy lvové.
(Což jsem udělal v JA2, šel jsem nejkratší cestou do toho nejdrsnějšího sektoru, tím jsem proklouzl do podzemí, sebral automatickou raketovou pušku a až pak se vracel zpět - a užíval jsem si boje, protože když šlo opravdu do tuhého, dostal protivník Vysoce explozivní protipancéřovou střelou do hlavy a byl klid.

Stejně tak se mi líbilo, že v navazující kampani jsem mohl pokračovat už s nabušenou postavou, jen zbraně měla zase mizerné. A taky se mi to líbilo, protože jsem nemusel mlátit do klávesnice jako v první hře, kdy můj hrdina nedokázal na pět kroků dávkou z útočné pušky složit protivníka, ať jsem dělal co jsem dělal.

V levelovacím stylu se obvykle předpokládá, že s růstem postav roste i jejich vybavení (hlavně to bojové). Já mám naopak rád, když s už vycvičenou postavou musím používat zbraně pro začátečníky, třeba proto že nic jiného není, ale protože bojuju s hodně silným protivníkem co má navíc přesilu, tak musím taktizovat. Ale díky vycvičené postavě můžu taktizovat, zatímco kdybychto zkoušel s nováčkem, tak zkazím každý druhý pokus.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.13810896873474 secREMOTE_IP: 18.119.107.96