RPG odborně

sirien
18.9.2018 11:41
RPG kroužky
Autorská citace #1
18.9.2018 11:42 - sirien
odtud

Jerson píše:
jen pro informaci, jak to vypadá v Budějicích s RPG.

Včera jsem byl v Domě dětí na úvodní schůzku pro RPG - přišlo tam asi 15 dětí ve věku tak 7 - 12 let, místo některých přišli rodiče, a začali hlásit, s jakým vedoucím chtějí hrát a kdy můžou (žádný z vedoucích nebyl přítomen, jen postarší paní, která to organizuje), až dali dohromady tři skupiny po pěti lidech. Loni prý bylo 40 dětí, ale část hrála s vedoucím, který se oženil a má dítě, tak přestali mít zájem úplně. Tedy úplně klasický syndrom rozpadu skupiny kvůli chybějícímu Pánovi Jeskyně (PJ), i když není úplně jasné, zda se tyhle skupiny rozpadly nebo hrajou někde mimo, ale podle mně nehrajou vůbec.

Nicméně - všichni hrajou Dračák, jedině Dračák a nic než Dračák. Asi po půl hodině přišel jeden vedoucí, tak jsem si po schůzce s ním a s tou organizátorkou povídal, a prý nabízeli i jiné systémy, ale tyhle děti chtějí jen Dračák, verze 1.6, a nic jiného. Loni jim zkoušel předložit jiný systém, ale to je nezaujalo - a hlavně říkal, že tihle hráči jsou zvyklí se vézt, prostě PJ všechno připraví, oni to projdou, a tak hrajou několik let s tím samým člověkem, dokud to dotyčný nepřestane zvládat. Přišlo mi to strašně smutné.
On sám, aby si zahrál, tak jezdí do Prahy a do Plzně, kde má další skupiny, ale i tam musí vést hry.

Každopádně jsem navrhnul, že bych mohl zkusit oslovit ty nehrající starší (cca 15 - 17 let) hráče a hráčky - v jedné loňské skupině prý bylo pět holek. A když jsem odešel, přišla mi SMS, že pár minut po mně dorazila skupina, která by chtěla hrát nějaký jiný systém, jak ji nejspíše dostanu na starost.
Nicméně - je to docela bída, čekal jsem větší zájem. To se pak nemůžu divit, že se mi nedaří sehnat hráče.


Zarahel píše:
Tak to zní pořád dost dobře...

Snažím se rozjet kroužek pro děti 13+ v Mariánských Lázních (Sice DnD5E) a zatím z toho mám jen podivnou pachuť zmaru. Do propagace vrážím spoustu času (sdílení, rozmluvy s lidma když to jde, mám plakát na každé škole, absurdně dokonce i v infocentru, docela líbivé webovky), na den otevřených dveří mi dorazil jeden kluk-nadšenec, který se mi přihlásil už před dvěma měsíci. Nedorazil v podstatě nikdo další. Úplně bez zájmu. Jen si lámu hlavu jak na to a jak je oslovit. Nejtěžší je vůbec je poprvé dostat, pak už to jde samo, ale Lázně jsou takové specifické. Sdílejí, lajkují, chválí ale nic z toho.

Přihlásila se mi skupina tří dospělých co měli zájem a ti nejsou schopni se vůbec domluvit na hodně, kdy se sejdou. Přišlo mi mnohem jednoduší dát dohromady 15 lidí v Plzni, kdy jsem všechno korigoval na dálku (už hrajeme půl roku.)

Nemáte někdo tip jak na propagaci kroužku? Nějak už ztrácím nápady (které by mne nezruinovaly).
Autorská citace #2
18.9.2018 12:36 - sirien
Thou Shalt Not Trade Against The Market

RPGčka (jak obecně typ hry tak konkrétní systémy) se nikdy v historii nešířily tak, jak to zkoušíte dělat, což je IMO poměrně zřejmý důvod, proč vám to nefunguje. (Popravdě mám trochu pochybnost jestli se tak kdy šířily jakékoliv hry, vč. sportovních.)

Vzásadě známe (z teorie napříč historií, z průzkumů a i z "tradiční moudrosti", resp. ne úplně krátké paměti, naší komunity) dva hlavní - a co do rozumného záběru tak v podstatě jediné - způsoby, kterým se RPG šíří:

  • Virálně, od člověka k člověku
    • Po jednotlivcích
      • Natáhnutím člověka ("chybí nám hráč, poptejte se kamarádů")
      • Vmáčknutím člověka ("hej já si tu vaší hru chci s váma taky zkusit")
    • Po "buňkách" (Hráč se octne v novém prostředí a - obvykle v pozici GM - kolem sebe utvoří novou skupinku z převážně nových hráčů)
  • Odpozorováním či odposlechnutím
    • Uvnitř geek komunity - obvykle průběžným "otíráním se" okolo v rámci konverzací, článků v časácích a na webech, referencích v MMO komunitě atp. ("pořád slýchám..." / "ještě sme nezkoušeli..." / "v herně zas hráli RPGčko...")
    • Mimo geek komunitu - obvykle na táborech nebo v rámci různých pionýrů, skautů... v menší míře asi i nějakých družin atp. (Typický vzor "hele na táboře sem viděl lidi hrát...")
.

Tohle samozřejmě může mít kombinovanou / nabalovanou formu, např. hráč si na táboře poshání pár lidí, udělá z nich krátkodobou buňku co tam popne do existence a na konci tábora zas zanikne... ale dva z pěti těch novejch hráčů pak u sebe doma / ve škole popnou dvě nový buňky.

Lidí co by k RPG přišli s tím, že by ničím nedotčeni někde viděli nějakou reklamu nebo je někdo koho moc neznají natáhnul do hry moc neznám. Vlastně se mi nevybavuje vůbec nikdo. I když víme, že minimálně řídce nějací takoví samozřejmě existují, ale je to podobná rarita, jako hráči, co si dou jen tak zkusit jinej systém protože o něm slyšeli / četli / zrovna vyšel... kterých je ve skutečnosti ještě míň, než to vypadá - z hráčů co průběžně zkouší nějaké jiné systémy a i je to baví a tak to z vlastní iniciativy dělá menší část, zbytek se spíš veze s tím jedním co to táhne. Podobně lidi co budou vůbec ochotní jen tak zkusit hru co vůbec neznají bude málo a z nich se většina poveze s onou iniciativní podmnožinou.



Co z toho vyplývá pro dětské kroužky... podle mě v zásadě dvě věci:

1) pokud si hráči nedotáhnou další hráče z řad svých kamarádů / spolužáků atp., tak si je asi musíte natáhnout osobně (v rámci nějakého přátelského vztahu, ne stylem "psst, hey kid, wanna kill some dragons?") Pokud nemáte poruce dost mladších bratránků a sestřenek nebo synovců a neteří, tak se asi hodí být učitel nebo vedoucí v nějakém spolku...

2) Hráče zvyklé na nějaký systém z kraje nejspíš nenatáhnete na jiný systém, pokud nebudete mít to štěstí a nenarazíte na nějakou skupinu těžce deprivovaných hardcore gamerů. Pokud chcete provádět konverzi, tak asi budete muset začít pracovat s tím na co sou zvyklí a pak to nějak převést nebo jim to zkusit představit v rámci nějakého mimořádného speciálu (sváteční, táborové, halloweenské, velikonoční atp. hraní, dotáhnout je na GameCon...)


Je mi jasné, že to nejsou úplně rady co byste asi chtěli číst, ale přijde mi, že je dobré si nejdřív ujasnit jak to obecně funguje než fabulovat nějaké vzdušné zámky o tom co by možná mohlo fungovat pokud by vesmír fungoval odlišně.
Autorská citace #3
18.9.2018 14:15 - Zarahel
Sirien píše:
Je mi jasné, že to nejsou úplně rady co byste asi chtěli číst, ale přijde mi, že je dobré si nejdřív ujasnit jak to obecně funguje než fabulovat nějaké vzdušné zámky o tom co by možná mohlo fungovat pokud by vesmír fungoval odlišně.


Ale vůbec ne. Dobře, že jsi to napsal. Všichni tak nějak víme, jak to doopravdy funguje, protože jsme si tím sami prošli (musel jsem vytvořit novou buňku pokaždé když jsem se stěhoval, a že toho bylo...) Jsou to věci, které člověk tak nějak ví... a vědět radši nechce.

Teď otázka, zda se dá tohle chování, které je typické nějakým způsobem obejít (Ono, snažím se oslovit lidi, v anonymním prostředí, které bych to rád naučil a ukázal: Hele, tohle je vlastně cool hra a zároveň nechci působit stylem: Psst, hey kid...) Něco jako zvaní cizích dětí na GameCony nejspíš nehrozí - i kdyby mne nakrásně rodiče z ničeho nepodezřívali, nikam je nepošlou, a v Mariánských Lázních je mrtvo - v podstatě nic zajímavého se tu neděje. Osobně tu nějak bojuju právě s tou mrtvostí města...

V případě, že bych měl na čem pracovat (jako třeba pokoušet se někoho konvertovat) to je už jiná... ale já tu stavím na zelené louce, cizinec v cizí zemi.

:DDD Tak já jdu teda na tu pajdu :DDD
Autorská citace #4
18.9.2018 14:27 - Jarik
Zarahel: Když spojím Tvůj a Sirienův příspěvek, tak...
... se skus nějak spojit s místní komunitou kolem Skauta. Ti vedoucí bývají mladí/snaživí/otevření novinkám-mají nějakou zkušenost.
Zajdi si s nimi na pivko/na čaj, pokecej o tom jak jim jde nábor nováčků do jejich oddílu.

Buď naverbuješ přímo je (protože pro ně přestaneš být cizinec), nebo ti sami někoho popustí (s rádců někdo chtěl RPG šířit, ale oni to moc nežerou, apod.).
Autorská citace #5
18.9.2018 14:47 - sirien
Jarik má point. Existují skupiny lidí kteří se aktivně snaží pro ostatní (zejm. mládež) nacházet nějaké zajímavé aktivity a alternativy trávení volného času - pokud nemáte sami potřebné postavení, nejsnazší je najít někoho kdo je věcem otevřený a ochotný spolupracovat. Namátkou:

- táboroví vedoucí, i když sezona je už teď v trapu... mimochodem v tomhle směru se co vim hodně angažovalo Prague by Night v rámci Mensa kempů kterým se co vím ne nadarmo mezi některými lidmi minimálně v minulosti říkalo letní RPG kempy. Možná sem můžu zkusit někoho z té komunity nasměrovat aby případně napsal nějakou zkušenost, zda se mi to podaří nevím.

- družinové vychovatelky

- vedoucí spolků (pionýr, skaut atp.)


Povšechně existují dvě možnosti jak z takových lidí těžit:
1) můžete ten nápad prodat přímo jim a počkat až to oni sami zorganizují
2) můžete je pro ten nápad nadchnout a počkat až vám oni seženou někoho koho to zajímá, ale sám by se cizím lidem neozval nebo koho pro to sami nadchli.

Celé to funguje na logice toho že máš jednu vrstvu "opinion makerů" na úrovni těch organizátorů volného času (řekněme, nevim jak líp je souhrně označit), ale ke komu se potřebuješ dostat je druhá vrstva opinion makerů na úrovni samotné cílovky (ty kchůl děcka co pro ostatní fakticky rozhodujou o tom jestli je víc cool hrát fotbal nebo ležet v knížkách a jestli sou deskovky zábava nebo otrava).


Propagace na blind v rámci nějaké nabídky kroužků, plakátu v DDMku atp. možná naláká už stávající hráče, ale to je tak všechno v co se dá doufat.

Každopádně pokud byste v rámci nějaké akce dostali možnost se nárazově propagovat (např. nějaký speciální den kdy si děti rozeberou namátkové aktivity na vyzkoušení popř. nějaká variace na téma "potřebuju v úterý zavřít školu, ale nikdo žádný volno nedostane, vymyslete si alternativní způsob trávení volného času" atp.) , tak to fungovat může (z logiky toho že ty ne/dobrovolně se účastnící děti si něco vybrat musí a zároveň ta jednorázovost to činí dost nezávazným). V takovém případě bych to asi doporučoval hlavně propagovat textově-obrázkovou obdobou cool filmového traileru spíš než přesným a synoptickým, ale v podstatě suchým popisem.
Autorská citace #6
19.9.2018 12:43 - Nerhinn
sirien píše:
Lidí co by k RPG přišli s tím, že by ničím nedotčeni někde viděli nějakou reklamu nebo je někdo koho moc neznají natáhnul do hry moc neznám. Vlastně se mi nevybavuje vůbec nikdo.

Hrála jsem RPG na počítači a možnosti mi přestaly stačit, tak jsem se k hraní dostala já. Překvapuje mě, že takových není víc. Obzvlášť, když se ty možnosti v poslední době u PC her spíš osekávají a soustředí se víc na akci...
Autorská citace #7
19.9.2018 13:02 - Šaman
No, jestli nemyslíš "dračák" po internetu, ale různá MMORPG, tak ta ani moc nepočítám mezi roleplaying games. Stejně jako třeba Diablo. Jsou to spíš bojovky, ty hry jsou založené na buildování postavy, nikoliv na příběhu. Když pak přišli hráči odkojení WoWkem na dračák, byli to ukázkoví munchkini (včetně mě) a trvalo docela dlouho, než se tenhle pohled trochu změnil. Stále ale vyhledávají gaming složku a bez ní to není ono.

Jinak z počítačových her za roleplay považuju jen pár singleplayerovek - Fallout (2D, New Vegas), Gothic, Risen, Zaklínači… Víceméně i obě Baldur's Gate. Třeba Icewind Dale už ale moc ne - to je isometrická lineární bojovka.
Autorská citace #8
19.9.2018 13:19 - Aegnor
Šaman píše:
Jinak z počítačových her za roleplay považuju jen pár singleplayerovek - Fallout (2D, New Vegas), Gothic, Risen, Zaklínači…

První Mass Effect, Vampire: the Masquerade - Bloodlines, Dishonored, Deus Ex ...
Autorská citace #9
19.9.2018 13:20 - sirien
Nerhinn: no, tím bys u mě spadla spíš do té kategorie "lidi z geek komunity" spíš než "lidi dříve nedotčení".

Ohledně toho že "vás takových" není víc - nevim, fakt neni? A pokud ne, pak to dost možná bude tim, že lidi sou sice otrávený tim jak se ty možnosti osekávaj, ale sou moc líný sami aktivně hledat jestli existuje nějaká alternativa.

EDIT: jinak diskusi o tom co z PC a MMO her je jak moc RPG si můžete ideálně přenést sem ;)
Autorská citace #10
19.9.2018 13:25 - Šaman
Aegnor píše:
První Mass Effect, Vampire: the Masquerade - Bloodlines, Dishonored, Deus Ex ...

Jj, rozumíme si. Prostě tam, kde je zajímavější co se stane a jak se to stane, než level a staty postavy, nebo složení družiny na final bosse.

sirien píše:
jinak diskusi o tom co z PC a MMO her je jak moc RPG si můžete ideálně přenést sem ;)

Ok, nehodlám v ní pokračovat. Jen mi šlo o to, že ne každý pařan onlinovek je materiál pro desktop rpgčka.
Autorská citace #11
19.9.2018 13:27 - Jerson
Ve chvíli, kdy lidé hrající "RPG na netu" ani netuší o existenci stolních RPG se ani nedivím, že jiný styl hry nehledají, protože o něm prostě neví.
A všeobecně si všímám, že v době googlu a netu v mobilu jsou lidé neschopní napsat heslo do vyhledávače a pročíst nabízené odkazy.
Schválně se zeptám těch mladších, jak se k hraní RPG dostali oni.
Autorská citace #12
19.9.2018 13:38 - ShadoWWW
U stolních RPG je podle mě stále základem osobní kontakt. Nejen při hraní, ale i shánění nových hráčů.

Osobně si ale myslím (z toho, jak sleduji komunitu stolních RPG v USA), že počítačové hry ve výsledku stolním RPG spíš pomohly, než že by je zabily. Prve se zdálo (první desetiletí 21. stol.), že počítačové hry svou konkurenceschopností stolní RPGčka zabily, ale teď se ukazuje, že jim pomohly tím, že co dřív většinová společnost vnímala jako geekoviny (hraní her obecně, fantasy), se stalo obecně přijímané. Ba co víc, mainstreamem. Hra o trůny a Stranger Things jsou toho důkazem.

A poslední roky stolní RPGčka opět nabývají ve velkém na síle. Za poslední 4 roky se trh se stolními RPGčky v USA znásobil. Ukázalo se, že jsou dobrým komplementem počítačových her. Že zatímco počítačové hry lákají grafikou a lepší simulací bojů, tak stolní RPGčka nabízí to, co počítačové hry ne: sociální interakci tváří v tvář, která se v době sociálních sítí zase stala vyhledávanou změnou. Dále pak vyšší kreativitu a improvizování (nejste natolik omezení GUI aplikace).
Autorská citace #13
19.9.2018 13:40 - sirien
Jerson píše:
Ve chvíli, kdy lidé hrající "RPG na netu" ani netuší o existenci stolních RPG

...protože lidé o kterých mluvíš maj víc než k tabletop RPG mnohem blíž ke kroužku tvůrčího psaní pro amatéry (a blíž než k tomuhle webu a jeho obsahu mají k ffDeníku nebo HP ff (popravdě spíš Twilight ff a sem si jistej že takovej web u nás je, ale nemám morálku ho hledat)). Deal with it.

Jerson píše:
A všeobecně si všímám, že v době googlu a netu v mobilu jsou lidé neschopní napsat heslo do vyhledávače a pročíst nabízené odkazy.

To je pravda zaznamenaná mnohými (vč. lektorů informatiky na středních a vysokých školách).

Na druhou stranu je otázka jak moc to je relevantní, protože viz výše #2. Tohle prostě není způsob, kterým by se historicky hráči (resp. jejich jakkoliv významná část) k RPG dostávala.

A podle mě to ani neni způsob jak by se ke své hře dostávali hráči čehokoliv, vč. sportů. Vlastně to podle mě neni způsob jak by se kdokoliv dostával ke svému koníčku, ať už je tím koníčkem cokoliv.
Autorská citace #14
19.9.2018 13:51 - Jerson
Tak já tomu celkem věřím, že u RPG je hlavní osobní kontakt a není tak důležité, co se napíše do příruček o vedení hry, jako spíše co ukáže Vypravěč svým spoluhráčům a potenciálním dalším Vypravěčům.

Nicméně byl jsem svědkem pár vtipných momentů, třeba
Vedoucí (paní okolo 60 let): "Ty jsi začátečník, nebo už pokročilý hráč?"
Desetiletý kluk: "Mám hraničáře na šestém levelu."
Jiný, mladší kluk: "Tak to je pokročilý."

Případně: "Podle jakých pravidel hrajou? Já jsem si nastudoval (Dračák) 1.6, ten mám naučený."
Vedoucí krčí rameny: "No, já tomu nerozumím, ale podle nich asi hrajou."

Navíc jsme potom řešili, že jeden z těch patnácti kluků chodí nejspíše jen kvůli kamarádovi, jinak je strašný hráč, vlastně ani hrát nechce a je schopen rozbít každou hru. Takže ten jeden instruktor prohlásil, že loni odmítl jednu skupinu vést právě kvůli tomu, že v ní byl tenhle kluk. Vyhodit ho nemůžou, protože pak by odešel i ten jeho normální kamarád a skupina by se asi rozpadla. A i v dalších skupinách fungují velmi silné osobní vazby (což mě tedy moc nepřekvapuje). Takže složit z patnácti kluků tři skupiny zabralo asi hodinu, ale jak skládali loni osm skupin ze čtyřiceti lidí, to si nedovedu představit, když do toho musí ještě zakomponovat volná odpoledne u jednotlivých účastníků i vedoucích.
Autorská citace #15
19.9.2018 13:55 - sirien
Ze zkušenosti z rozdělování lidí mezi vypravěče na opengaminzích na FF si troufnu říct, že rozdělit 40 lidí do 8 skupin může být jednodušší, než rozdělit 15 lidí do 3 skupin (je tam větší vůle a prostor pro kombinace, víc jedinců a párů které se dají hodit sem nebo tam podle potřeby k nějakým neúplným skupinám a ty tím doplnit atp.)
Autorská citace #16
19.9.2018 13:56 - Jerson
Siriene, já se s ním už smířil, ale víš jak - když hraješ fotbal na počítači, tak máš tušení, že něco jako fotbal na hřišti skutečně existuje, na rozdíl od házení kuřat na dřevěné stavby. Přeci jen různé zmínky o hraní RPG se objevují i v populárních seriálech nebo v článcích o PC RPG, tak bych čekal, že na existenci tohoto základu jejich zábavy narazí i hráči takovýchto her. A zjevně ne.

Jinak tě potěším, už jsem narazil i na zprávy o portálu, kde je možné zahrát si příběhy vlků (jako fakt vlků, nikoliv vlčích furry), a používají se tam číselné hodnoty vlastností a další pravidla, takže přechod mezi touto společně psanou fanfikcí a netovými RPG existuje :-)
Autorská citace #17
19.9.2018 13:58 - Jerson
sirien píše:
Ze zkušenosti z rozdělování lidí mezi vypravěče na opengaminzích na FF si troufnu říct, že rozdělit 40 lidí do 8 skupin může být jednodušší, než rozdělit 15 lidí do 3 skupin (je tam větší vůle a prostor pro kombinace, víc jedinců a párů které se dají hodit sem nebo tam podle potřeby k nějakým neúplným skupinám a ty tím doplnit atp.)

No nevím - když více než polovina hráčů říká "chci hrát jen s těmito třemi lidmi a tímhle PJ", tak mi to tak jednoduché nepřipadá. Na rozdělování lidí na Opengamingu jsem také několik let byl a tomuto domlouvání se to ani v jednom případě neblížilo.
Autorská citace #18
20.9.2018 07:14 - Jerson
Jen pro představu, tohle mi napsala moje patnáctiletá neteř z vesnice:

Píše:
Jojo znám to (RPG) sice jsem to nikdy nehrála ale vím tak nějak o co tam jde.
...
(Narazila jsem na to) různě v seriálech myslím že ve stranger things to bylo celkem rozebírané a tak no většina takových těch geek klučinů v amerických seriálech to hraje


Ne všichni koukají na seriály, to chápu. Ale že se někdo během osmnácti let života, z toho tak osm v nějaké fantasy komunitě, aktivně používají net a obvykle z velkého města, dokáže vyhýbat jakékoliv informaci o stolních RPG, to mi přijde téměř neuvěřitelné.
Autorská citace #19
20.9.2018 10:28 - Haplo
Hmm, co můžu říct za sebe, dostal jsem se ke stolním RPG přes skaut. Tedy někde, kde to (rozhodně) není hlavní náplní, ale vzhledem k fungování (alespoň našeho oddílu) se lidi sdružovali do družin podle "filosofického názoru" - když to řeknu vznešeně. Jednodušeji řečeno jsme byli podobného smýšlení a vzhledem k přirozenému dědění aktivit prováděných v družině jedni hráli fotbal, druzí lezli v jeskyních a my hráli dračák.
Kdybych ve skautu nebyl, tak bych se o RPG hrách dozvídal velmi stěží a těžko říct, jaký bych k nim měl vztah. RPG hry na počítači jsem začal hrát spíše kvůli tomu, že jsem hrál předtím stolní hry. A nakonec musím říct, že sice žiji v Brně, ale že bych zde "na ulici" narážel na něco, co mě seznámí se stolními RPG říct nemůžu. Když nebudu počítat místní zdroje, tak vím jen o lidech, se kterými jsem hrál v minulosti; i když to může být způsobenou omezeností mých informačních zdrojů.
Autorská citace #20
20.9.2018 11:02 - sirien
Jerson: Tak ono asi nejde ani tak o to se těm hrám "zvládnout" úplně vyhnout a vůbec o nich nevědět, ale o to, jakou o nich máš představu.

Jedno z prvních míst v mainstreamu kde sem viděl DnD bylo ve Freaks and Geeks (cz Machři a šprti). Bohužel, autoři zjevně neměli šajnu jak to funguje (popř. jak to natočit) a z celé DnD session tam bylo jen rozpačité sezení kolem stolu s tlachání o obsahu nějaké rozšiřující příručky s polobohy a démony.

Stranger Things jsou v tomhle mnohem dál, ale i ty Stranger Things ukazují přímo z hraní DnD v podstatě pouze bojový encounter nad gridem s figurkama a referují k nějakým bojovým atp. schopnostem - příběhové prvky tam zůstávají vágně na pozadí a pokud už RPG neznáš, tak nevím, jak moc si je tam zlvádneš domyslet / představit.

V podstatě jediné kde je RPG ukázané skutečně nějak realisticky je nakonec indie produkce Dead Gentleman (tj. profláklí Gamers, Gamers 2 a Gamers 3, nicméně mají i u nás míň známé kousky, třeba ten Shadowrunovej spin-off z Gamers 3 je fakt dobrej) A to už rozhodně neni zdaleka takovej mainstream co výše uvedené.

Takže ono sice dost možná víš o RPGčkách a máš nějakou matnou představu, ale to ještě neznamená, že si je představuješ "správně", v celém možném rozsahu nebo že z toho vidíš, co že by Tě to na nich mělo přesně bavit.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.065550804138184 secREMOTE_IP: 54.205.179.155