Tipy a triky

Trouba
2.2.2012 00:35
Jak začít?
Zdravím, tak jsem párkrát už v životě o dungeons and dragons zaslech a tak mě napadá, jaktože to není nepřekonatelnej hit? Nebo je? Nejvíc mě láká ta volnost příběhu a že to nikdy není to samé. Jaktože sem nepotkal (aspoň si to myslím) nikoho kdo to hraje? Každopádně... jak bych měl začít? d20, CPH, .. co to je? Je lepší začít dungeons and dragons původním nebo tím nejnovějším vydáním? Dá se to koupit v česku v kameným obchodě a stojí to za to, nebo je lepší si přečíst vaše přeložené pdfka? dá se to hrát po internetu? Děkuji moc za odpovědi, nebo nasměrování odkazem na článek nebo tak něco ;)
Autorská citace #21
2.2.2012 14:27 - Noldo2
Bajo No twl tak když i podle autorů DnD je "nakopat zadek skřetům" dobrý story, tak co na to mam říct?
Autorská citace #22
2.2.2012 14:31 - Bajo
Noldo2: takhle to tam samozřejmě nebylo napsané
Píše:
Monte je výborný DM a díky němu bylo dobrodružství zábavné a poutavé. Nakopali jsme zadky mnoha orkům a díky štěstí, odvážné taktice a dobrým nápadům jsme zvítězili.

ale pominu-li to, tak ano DnD obsahuje i důraz na boj, což nutně nemusí vylučovat příběh (pominu-li i to, co si kdo pod slovem příběh vlastně představí). Když by hráč Indyho po hře řekl:
Píše:
Monte je výborný DM a díky němu bylo dobrodružství zábavné a poutavé. Nakopali jsme zadky mnoha náckům a díky štěstí, odvážné taktice a dobrým nápadům jsme zvítězili.

Byl by to důkaz, že pro autora Indyho je nakopávání zadku náckům dobrý příběh?
Autorská citace #23
2.2.2012 14:35 - Noldo2
A je to tu zas... kouzelná definice "nemusí vylučovat příběh"... No more...
Autorská citace #24
2.2.2012 14:39 - Me-dea
Noldo, ale to neřekl žádný tvůrce ale hráč pozvaný na betatest.

Add: Pánové, minuli jste se s diskusí :-)
Autorská citace #25
2.2.2012 14:43 - Bajo
Noldo: je to tu zas, proto že jsi to postavil tak, že je to naopak: "musí vylučovat příběh" , tak se nediv, že někdo, kdo má jiné zkušenoti (i ve srovnání s jinými hrami), ti řekne: nemusí (i když připouštím že může).

A navíc, o zadkách nic neřekl autor, ale tester (pro upřesnění) a z toho co řekl nevyplývá, že hra byla pouze o nakopávání zadků. Osobně jsem to pochopil spíše jako nadsázku pramenící z nadšení z boje se skřety.

Ale asi tu neplevelme. Pravda.
Autorská citace #26
2.2.2012 15:03 - Colombo
Trouba: vykašli se teď na systém, primární je asi parta a styl/svět/doba, jakou by jsi rád hrál. Pokud nenajdeš vhodnou partu lidí, nemá vůbec smysl řešit systém. Ten je až vedlejší.

Jinak z nováčkovsky nejpříznivějších mi přijde asi WoD: Mortálové, kde hraješ v současném světě (nenutnost fantasy či sci-fi světů) za obyčejného člověka a kolem teme se najednou začnou dít prapodivné věci, podobně jako u nejrůznějších hororů či thrillerů. Od duchů, přes nemrtvé, posedlé, kultisty...
Autorská citace #27
2.2.2012 15:11 - noir
Me-dea: Rybářů je v ČR asi milion, před pár lety jsem k tomu tématu něco psal. Myslím, že to srovnání není úplně povedené :)

Noldo: "Nakopat zadek Trójanům" je skoro stejná myšlenka jako "nakopat zadek skřetům". A čoveče, je to hit už nějakých 2500 let :)
Autorská citace #28
2.2.2012 15:14 - Me-dea
Noire 1M je 1/10 populace. Nepřeháněj. Ale jestli myslíš kohokoliv, kdo kdy zkusil rybařit, tak to pak jo.

Osobně bych pro družinu začátečníků doporučila Stíny impéria nebo Dračí doupě 1, pokud nejsou dobří v angličtině. Pokud jsou bohatí, tak D&D4 a pokud ne, tak Pathfinder.
Autorská citace #29
2.2.2012 15:16 - noir
Medea: To je víc než katolíků, dárců krve, dobrovolných hasičů, učitelů nebo zemědělců.
Autorská citace #30
2.2.2012 15:33 - Trouba
No rozhodně bych nechtěl být DM nebo GM nebo jeskyní pán, nebo kolik názvů to ještě má :) Takže koukám je to jasný, najít partu a na hře se domluvit, osobně bych nejradši něco z 30./40. let, mafie, prohibice atd. existují takové?
Autorská citace #31
2.2.2012 15:37 - Noldo2
Trouba: Někde tu jsou zápisky z přesně takové hry co hrál myslím Sirien a Sethi, nebo kdo. Na to se nejlíp skutečně hodí World of Darkness, a asi podtyp Hunter. Když mi písneš nějaký kontakt do pošty, hodim Ti večer pravidla v českym jazyce.
Autorská citace #32
2.2.2012 15:40 - Gurney
Noldo2 píše:
A jestli chceš hrát spíš příběh, užít si roleplaying a charakterové vlastnosti postav, a neulítáváš na válčení s figurkama a taktických orgiích, tak bych se nezahazoval s DnD. Získal bys mnoho špatných návyků, kterých se těžko zbavuje.

Místní roleplayingový guru, vyznavač Správné cesty, osobní účastník hraní všech DnDčkových skupin v republice (nejmíň) a znalec všech edic Dungeons&Dragons se projevil :) (taky mu DnD sežralo kočku...)

EDIT:
Trouba: Na to by ten World of Darkness byl opravdu dobrý (pokud do toho nehodláš míchat nějaké nadpřirozené jevy a bytosti bohatě ti stačí základní World of Darkness Core Rulebook). Se skupinou to asi bude o něco horší, nevím o nikom kdo by hrál v hru z nějakého kriminálního prostředí dlouhodobě, alespoň bez toho aby do toho montoval aspoň nějaké upíry, magii nebo tak (tím neříkám že takové skupiny nejsou, jen to není úplně běžný motiv).
Autorská citace #33
2.2.2012 15:53 - Colombo
Trouba: skus Jersonovu Omegu.
Autorská citace #34
2.2.2012 16:22 - ShadoWWW
Colombo píše:
ersonovu Omegu

jj, ta je pro daný styl asi nejlepší. Zvážil bych i Střepy snů.
Autorská citace #35
2.2.2012 16:26 - Bajo
Střepy Snů jsou univerzální (jakékoliv propstředí, doba a žánr), příběhové a česky, ale nechci za ně lobovat :-) Ale nebudou určitě tak rozšířené jako třeba DrD.
Autorská citace #36
2.2.2012 18:34 - Krabičák
Tak dík všem :) myslím že další krok nadejde až budu vědět s kým hrát, pro jistotu sem napsal Noldo2 ten kontakt aby mi poslal WoD :)
Autorská citace #37
3.2.2012 14:03 - Jerson
Trouba píše:
osobně bych nejradši něco z 30./40. let, mafie, prohibice atd. existují takové?

Mafii a prohibici neřešíme, ale konec 30. let ano.
Autorská citace #38
3.2.2012 19:36 - sirien
Trouba: Šáhni prozačátek po něčem jednodušim. Pokud chceš hrát přelom 30/40 let, doporučil bych:
Čas pro hrdiny - k volnému stažení oficiálně zde - jednoduchá pravidla, elegantní, nicméně generická - pokud bys chtěl svět nějak zásadně přestylizovat (čarodějové na každém kroku, mutanti, X-meni nebo tak něco) tak by to chtělo lehké úpravy (nicméně autorem je Jerson kterej tu bejvá poruce, takže Ti určitě poradí)
FATE není nikdy k zahození (překlad druhé edice zde)
případně World of Darkness - zejména pokud bys do toho chtěl tahat mystično, okultno, nebo dokonce rovnou upíry, vlkodlaky, mágy a podobné záležitosti.


Jersonova Omega (nástupce Času pro hrdiny) už je stylově docela vyhraněná a spoustě lidem nesedí (dalším zase naopak ano), Střepy snů jsou zase velmi krajně stylizované a pravidlově také docela stylově vyhraněné, takže obojímu bych se pro začátek asi vyhnul.

DnD (/Pathfinder) je vpohodě, ale bez ohledu na edici kterou zvolíš to je poměrně pravidlově obsáhlé (takže toho bude hodně k učení a chvíli potrvá než se zorientuješ)

Z českých her:
DrD bych se na Tvém místě vyhnul velmi širokým obloukem - původní DrD je poměrně nepovedená kopie DnD, DrD+ je skutečně nepovedený počin (tvořeno matfyzáky - hrát to je matematicko-pravidlové peklo) a k DrDII se radši zdržím komentáře.
Hrdinové fantasy jsou o něco lepší než DrD, ale ne o moc (a mají hrozně malou základnu mezi stávajícími hráči)


Jinak to kdo danou hru hraje moc řešit nemusíš. Pokud se přidáš k nějaké existující skupince, tak se nejspíš přidáš ke hře v systému který už hrají a který Tě naučí, pokud seženeš nějaké hráče co s RPG zkušenosti nemají, tak na tom kolik lidí už co hraje nijak zvlášť nesejde.
Nick:
Velikost okna: [1] [2] [3]
Zobrazit náhled Zobrazit náhled
Tagy:
Vaše IP adresa není z "bezpečných" adres. Příspěvek se odešlou pouze se správně opsaným kódem. Pokud nechcete opisovat kód, můžete se přihlásit (pokud nemáte účet, nejprve se zaregistrujte), nebo nám poslat informaci na PM a my Vaši IP adresu přidáme.
Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.2518298625946 secREMOTE_IP: 3.219.31.204