Tipy a triky

York
25.7.2021 01:44
5 rad pro nováčky
Kdyby se vás úplnej nováček zeptal na 5 nejdůležitějších rad pro hraní libovolnýho RPGčka, co byste mu řekli? Můžete to rozdělit na 5 rad pro hráče postav a 5 pro vypravěče.
Autorská citace #1
25.7.2021 03:51 - LokiB
Nedokážu říc, jestli jsou "nejdůležitější", tyhle žebříčky nemám moc rád, ale jsou to určitě rady, které fungují pro mě :)

1. hlavní je se hrou bavit
2. hraní RPG je kooperativní činnost - snaž se se spoluhráčům pomáhat a snaž se, aby se i díky tobě bavili
3. důvěřuj Vypravěči a snaž se mu vedení hry usnadňovat. mnohá důležitá rozhodnutí při hře budete dělat společně
4. pravidla jsou kámoš - jejich cílem není hru omezovat, ale dát jí rámec, v rámci kterého bude hra skutečně hrou, proto je dobré je znát a řídit se jimi
5. tvoje postava je především tvoje - hraj takovou, jakou chceš. někdo se se svojí postavou potřebuje ztotožnit, někdo naopak hraje rád postavy k sobě zcela opačné. cokoli ti přijde jako zajímavé, vyzkoušej.
Autorská citace #2
25.7.2021 11:28 - malkav
Zdaleka to není univerzální a nemám to nijak hluboce promyšlené, ale jsou to první věci, které mě napadají.

1. Vyjasněte si, jaký svět chcete hrát. Dobré je připodobnit ke knize/filmu.
2. Seznam se aspoň rámcově s pravidly.
3. Svou postavu představ vypravěči. Můžeš tak předejít tomu, že si některé její dovednosti a nastavení světa vykládáš jinak, než vypravěč.
4. Je dobré si u stolu věřit, všichni se chcete bavit.
5. Don't be toxic, menší ústupek ve výsledku s největší pravděpodobností přinese větší zábavu i tobě.
Autorská citace #3
25.7.2021 15:23 - York
Loki: Nejde mi ani tak o žebříček, jako spíš abych vás neodradil. Pět položek snáz vymyslíš a napíšeš, než kdybych po tobě chtěl vyčerpávající seznam rad pro hráče a vypravěče ;-)

Rozjeli jste to každopádně pěkně, díky za to. Doufám, že se přidají další.
Autorská citace #4
25.7.2021 16:04 - sirien
York píše:
abych vás neodradil. Pět položek snáz vymyslíš a napíšeš, než kdybych po tobě chtěl vyčerpávající seznam

pls :)
Souhrn základních tipů: Vypravěči
Autorská citace #5
25.7.2021 16:09 - malkav
sirien: Nojo, a my lenivější napíšeme pět odrážek, co nás napadne jako rady pro hráče :)
Autorská citace #6
25.7.2021 16:12 - LokiB
sirien: je tam někde i odkaz na tipy a rady pro hráče? páč to byl zdejší námět, který tam řešený nevidím
Autorská citace #7
25.7.2021 18:36 - sirien
Rady pro hráče byly kdysi taky v plánu... ale zjevně sem se k jejich sepsání nikdy nedostal. Možná to ještě napravim :)
Autorská citace #8
25.7.2021 19:15 - ShadoWWW
LokiB: Pro Rady začínajícím hráčům si nalistuj Dech draka číslo 6/1999, kde začíná celá série, která končí až 3/2000. :-)
Autorská citace #9
25.7.2021 19:44 - LokiB
sirien: v pohodě, já jen že tím směrem to zatím šlo, takže tvůj článek je k tomu vhodně paralelní.

ShadoWWW: v roce 1999 ... hmm, to už jsem pár let DD nečetl, i když nějaké výtisky mám asi ještě někde v krabicích. takže dík, ale ta rada se nepočítá
Autorská citace #10
25.7.2021 20:44 - Jerson
Zrovna tyhle rady pro hráče v Dechu draka byly na prd, moc jsem z nich nepochopil.
Autorská citace #11
25.7.2021 20:47 - ShadoWWW
Počítá. Dal jsem ti tam odkaz na skeny, takže nemusíš lovit v krabici.
Autorská citace #12
25.7.2021 21:05 - LokiB
ShadoWWW: to jsi hodný, ale nemám zrovna nostalgickou náladu, abych kvůli tomu pročítal štosy starých skenů :)
Autorská citace #13
25.7.2021 21:09 - York
Moc tlacháte, málo radíte.
Autorská citace #14
25.7.2021 22:58 - LokiB
OFFTOPIC:
Hele Yorku, ještě ti tu kousek toho vlákna ukradnu (ale už jsem radil, takže tím se to nuluje :))

V DD 1994/02 a 03 je povídka Cesta do Valúzie od Davida Jeřábka. Což mi přineslo vzpomínky ... jednak byl David můj spolužák na ČVUT (rád vyprávěl o Das Schwarze Auge na PC (rok 1993)), druhak ta povídka byla na tehdejší dobu naprosto geniální. Vím, že vám to dneska asi už nepřijde, ale fakt to tehdy bylo strašně vtipné zjevení. A baví mě dodnes :)

Tak konec OT, omlouvám se Yorku ;)
Autorská citace #15
25.7.2021 23:14 - sirien
No dobře, že to si Ty, že tu kapitolu zrovna edituju a že jsme tady u nás doma na Kostce... tak tady máš text sample JaD z kapitoly Hraní hry :)

Jesykně a Draci, kpt. 8 píše:
JAK HRÁT DOBŘE

Hraní JaD je především o interakci s ostatními hráči – o společném vyprávění, o společné tvorbě, o navazování na nápady a popisy ostatních. Je to něco, v čem prakticky nikdo není špatný, ale v čem se přesto dá průběžně zlepšovat. Jako každá interakce, i tato má svou etiketu. Většina skupin si vytvoří vlastní návyky, které odpovídají jejímu hernímu stylu, ale některé věci jsou obecné a jejich dodržování z tebe udělá lepšího hráče:

Mysli na zábavu ostatních. Dělat to, “co by tvá postava udělala”, je obvykle super – dokud to není něco, co by zkazilo hru jinému hráči.

Zapojuj ostatní do své hry. Hledej příležitosti, jak někoho dalšího zapojit do svých scén. Neboj se k tomu ostatní hráče vybídnout přímo.

Rozvíjej vztahy své postavy s postavami ostatních. Snaž se provázat osobní příběhy a zájmy vašich postav. Pamatuj, že JaD nejsou příběh s jedním hlavním hrdinou, ale o skupině hlavních hrdinů.

Neber ostatním jejich silné momenty. Snaž se neskákat ostatním do řeči a když se to v zápalu hry stane, vrať přerušenému spoluhráči slovo hned, jak domluvíš.

Věnuj pozornost hře ostatních. Navazuj na ni a rozvíjej ji. Pamatuj si, co postavy ostatních kde udělaly nebo řekly, a vracej se k tomu zpátky.

Dělej jen tolik neherních poznámek, komentářů a vtípků, aby to ostatní nevytrhávalo z herní atmosféry.

Hraj nebezpečně. Dovol své postavě mít nedostatky a slabiny. Neboj se občas udělat divokou volbu, která není nutně rozumná, ale je napínavá a zábavná.

Neobviňuj sebe ani ostatní z toho, že kostky nepadnou. Nauč se obrátit neúspěch v zábavný moment, na který se dá herně navázat.

Neboj se vytvořit si postavu, která je jiná než ty. Zejména, pokud patříš mezi tišší lidi, může ti vytvoření průbojné postavy pomoci se do hry více zapojit. Neboj se zkoušet nové věci a způsoby hry. Ale také se zbytečně nenuť do věcí, které tě nebaví.

Bav se o hře s PH i s ostatními hráči. Udělej někdy pro hru něco navíc a zapoj se do přípravy.
Autorská citace #16
25.7.2021 23:29 - LokiB
sirien: palec nahoru :)
Autorská citace #17
26.7.2021 00:30 - ShadoWWW
LokiB: Přijde mi to tak i v dnešní době.
Autorská citace #18
26.7.2021 11:03 - Kirael
1. Nehrajte žádná náročná témata (rasismus, znásilnění, násilí na dětech...) pokud s tím nejsou všichni u stolu jasně o.k. (ale ideálně popravdě vůbec. Ale to je delší debata)
2. Pravidla jsou šablona, podle které můžou hráči a vypravěč kreslit. Není nutné je dodržovat do puntíku. Příběh je důležitější, než čísla.
3. Nenechte si nikým kecat do toho, jak hrajete. Pokud vás to baví, nepotřebujete nikoho, kdo vám říká, že to "hrajete špatně".
4. Vypravěč by měl dát hráčům šanci svět ovlivňovat a používat jejich nápady a návrhy. Nehnat je bezhlavě tam, kam chce on. Hra je spolupráce, nikoliv hráči vs PJ/DM.
5. Smrt postavy není trest ani nutně zlá věc. (Tady je to taky delší téma)

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.096094846725464 secREMOTE_IP: 34.230.84.106