Kultura

chrochta
30.11.2009 12:50
Jde o zpracovaný výpisek ze stejnojmenné knihy francouzského historika J.-C. Schmitta. Já vím, sice nic moc, ale nemusí pršet, stačí když kape.
Autorská citace #1
30.11.2009 12:50 - pipux
Chrochta píše:
Ve 14.-15. století je fenomén revenantů natolik rozšířený a běžný, že vzniká celé odvětví odborné literatury zaměřující se na průběh komunikace s revenanty (mrtví se většinou nejprve projevují zvuky a musí se rituálem zviditelnit

A jak? Jakým rituálem? Zajímavé :)
O stoletá později by z toho mohl být problém :)

Chrochta píše:
Revenanti se objevují i v teoretické politické a alegorické literatuře. Román o Fauvelovi (1314) spojuje charakter alegorie (svět naruby) a knížecího zrcadla (naráží na skandál na francouzském královském dvoře - cizoložství manželek princů ohrožující legitimitu celého rodu). Je zde zachyceno šarivari, posměšný karnevalový rituál spojený s ohlušujícím rámusem mající posílit morální stabilitu

Rituál charivari (sňatek, kde je muž/žena podstatně starší, než protějšek ... a společnost dává najevo nesouhlas, hlídá si své hodnoty)? Není to spíše záležitost cca 16. stol, raného novověku?

-

Otázka: jaká jsou šance být zabit revenantem? (stalo se to vůbec někdy, nebo prameny jen straší?).

-----

Dobré; narozdíl od tebe si ze své recenze Revenantů nic nepamatuji, takže to pomohlo :) . Jinak pro laika článek dobrý, ale možná až moc těžko vstřebatelný (když se podívám do ČČH, má to podobnou strukturu nasardinkovaného textu ... nevím proč to tak je, člověku k orientaci pár podnadpisů, tučných písmenek a bodíků pomůže). Taky tomu chyběl nějaký motivační úvod :P

Mohl jsi to zkrášlit semtam nějakým obrázekem ;)


A taky možná stálo zato zmínit vývoj folklóru o revenantech v posledních letech. Fantasy je záležitostí moderny/postmoderny (50./60. léta 20. st.?) a s ní přichází "nový" revenant (viz obrázek) - nemrtvý, často zobrazovaný jako mocný posmrtný rytíř (určitá paralela s lichem, plným konstruktem fantasy, zobrazovaným jako mocný posmrtný klerik/mág).

-----

Co bude dál? Jaké máš další triky v rukávu?

Mám rozpracované poznámky o vývoji ideálu rytířství ... což by mohlo vydat taky na článek. To ale bude nuda, můžem se zaměřit na něco zajímavějšího ...

Tedy, mini-encyklopedii démonů! (ďáblíci, familiáři, inkubové a sukuby, démonické míšence, atp.) ... s obrázky, charakteristikami, dobovými pověrami, sociálními dopady a psychologickým výkladem. Viz tady (bez obrázků :( ). Co říkáš?
Autorská citace #2
30.11.2009 12:53 - Nachtrose
pipux píše:
Tedy, mini-encyklopedii démonů! (ďáblíci, familiáři, inkubové a sukuby, démonické míšence, atp.) ... s obrázky, charakteristikami, dobovými pověrami, sociálními dopady a psychologickým výkladem. Viz tady (bez obrázků :( ). Co říkáš?


Tohle bych si precetl rad.
Autorská citace #3
30.11.2009 13:03 - pipux
Ono se to dá pojmout různě ...

Démoni jako vyjádření pudů a emocí (potřeba kontrolovat sexualitu, hlad, zlost, ...)
Tedy i démoni jako sedm biblických hříchů ...
Zajímavé publikace :)
"Hodní" démoni?

Démonů je docela hodně; někteří zajímaví, jiní nezajímaví. A chce to víc "cool" ilustrace, než nějaké manýristické tluštíky se sloními hlavami. Teď jak to zpracovat, že?
Autorská citace #4
30.11.2009 13:04 - Sosáček
Aaaaaaaaaaaaaaa, dej ten obrazek pryc. To jsou TAKOVI zkurvysyni! At vsichni znovu a definitivne umrou.
Autorská citace #5
30.11.2009 13:08 - Nachtrose
Glitterhash píše:
To jsou TAKOVI zkurvysyni! At vsichni znovu a definitivne umrou.


Aspon je trochu zabava. Kdyz nemaj kolem sebe 10+ kostlivcu( coz ale vetsinou maj ), tak jsou uplne bezzubi :-)
Autorská citace #6
30.11.2009 13:13 - Sosáček
Dve slova: mass pull.

EDIT: ve skutecnosti pochopitelne zalezi na levelu. Na levelu 15 te revenant nevytrhne. Na levelu 8 zapomen :)
Autorská citace #7
30.11.2009 13:21 - pipux
Když mají kolem sebe 10 kostlivců ... je přece hezké, když si nemrtví zachovají urč. hierarchii. Jak to vypadá? Jako velmož a jeho družina ...

Glitterhash píše:
ve skutecnosti pochopitelne zalezi na levelu. Na levelu 15 te revenant nevytrhne. Na levelu 8 zapomen :)

A ve které hře, povíš? Uveď staty.
Autorská citace #8
30.11.2009 13:40 - Sosáček
Sam hazis obrazek revenanta z dragon age, tak mluvim o dragon age.

Revenanti v DA ... hmm.

ingame popis píše:
"An entire unit of men, all slain by one creature. I didn't believe it at first, your Perfection, but it appears that this is so. We have a survivor, and while at first I thought his rantings pure exaggeration... it appears to be no simple skeleton. The descriptions of the creature's abilities were eerily similar to those our brothers at Marnas Pell encountered almost a century ago: men pulled through the air to skewer themselves on the creature's blade, and attacks so quick that it was able to assault multiple opponents at once. No, your Perfection, what we have here is indeed a revenant and nothing less."

--From a letter to Divine Amara III, 5:71 Exalted.


Jsou tragicky nerozbitelni fyzicky a silene dobri s mecem. Nedaji se snadno zastavit, s nejakym srazenim na zem nebo omracenim nemas sanci. Zmrazit ledovou magii jdou, ale nezranuje je to, takze je to nanejvys zpomali. A umi telekinezi, kterou prevazne pouzivaji k tomu pritahnout si nejakeho otravneho carodeje rovnou na mec, a taky si stahnout vsechny kolem k noham a pak je rozsekat na kusy.

Nic moc.
Autorská citace #9
30.11.2009 13:50 - pipux
A za koho hraješ, že dostaneš na 8. lvlu nakládačku od revenanta? Nebude to špatně natvořenou postavou? :P
Autorská citace #10
30.11.2009 13:51 - Chrochta
to pipux: Tohle jsou skutečně zpracované výpisky z knihy a nikoli regulérní článek. Proto nic dalšího připravené nemám a článek končí v hluboké historii počátku 16. století. Rituál šarivari je skutečně dost starý, to se o něm jen dochovaly mladší zmínky. Démonologie by byla zajímavá, ale nic k ní nemám. Lady Candar kdysi publikovala něco k vlkodlakům a ďáblu v Dechu draka. Možná to bude někde na webu, možná by se šlo s onou dámou dohodnout na zveřejnění.

Z dalších snad zajímavých knížek, které čekají na přečtení, mám něco historicko-antropologického k magii (nevspomkínám si, kdo napsal) a sabatu (Carlo Ginzburg), možná by se našlo i něco k andělům a ďáblu (v křesťanství, judaismu a islámu). Přečtené, zkonspektované a poměrně nepublikovatelné mám Benandanty (opět Ginzburg).
Autorská citace #11
14.12.2009 23:41 - Lady Candar
Vyvolával mne zde někdo? ;)

Jen se obávám, že můj článek byl opravdu jen o Ďáblu jako takovém v různých kulturách a asi už ani nemám elektronickou verzi. :(
Autorská citace #12
20.12.2009 09:27 - Chrochta
Ve světě skeneru a OCR programu není převod problém :) Na požádání naskenuju, převedu a pošlu (mail se na netu nepochybně najde)...

Bylo by tedy možné pozvednout úroveň stránek a laťku pro autory článků jedním - dvěma články (myslím, že jsi napsala ještě něco o vlkodlacích - taky do Dechu draka)?
Autorská citace #13
4.5.2011 10:58 - otto
pozůstalí jsou sami jen ti,kteří si to zaslouží...
Autorská citace #14
10.6.2012 02:10 - Aldarion
Velice děkuji za článek, někam jsem zašantročil své výpisky a potřebuju si Schmitta před zkouškou připomenout, nečetl jsem ho zrovna včera... Vida, k čemu všemu se servery o RPG nehodí. ;)))
Autorská citace #15
11.6.2012 12:22 - DenGrasse
pipux píše:
Tedy, mini-encyklopedii démonů! (ďáblíci, familiáři, inkubové a sukuby, démonické míšence, atp.) ... s obrázky, charakteristikami, dobovými pověrami, sociálními dopady a psychologickým výkladem.

http://www.fext.cz/bestiar/index.htm

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.18278408050537 secREMOTE_IP: 3.236.231.61