Kultura

Rytíř
29.8.2008 19:49
Online hraní
Diskuze o našich Kronikách i online hraní obecně.


ANKETA shrnuje nástroje s jejichž pomocí lze hrát online. HLASOVÁNÍ: +1 pokud byste nástroj určitě doporučili, -1 pokud se mu vysloveně doporučujete vyhnout. Nechat 0 u nástroje který znáte ale je to takové "eh... +-..." je správná volba.

Jak to vidíte s online/offline hraním dál?

Jedné otázce můžete přidělit max. 1 bodů.
Celkem můžete přidělit max. 2 bodů.
Hráli jsme naživo u stolu i během karanténykladné body3
Během karantény jsme nehráli, ale po ní budeme hrát naživo u stolukladné body4
Během karantény jsme hráli online a budeme hrát online i nadálekladné body5
Během karantény jsme nehráli online, ale po ní se chystáme hrát onlinekladné body0
Během karantény jsme hráli online, ale po ní budeme hrát naživo u stolukladné body12
Jiná možnost (podrobnosti napište do chatu)kladné body1

Online nástroje - kvalita

Jedné otázce můžete přidělit max. 1 bodů.
Celkem můžete přidělit max. 50 bodů.
(video) Discord (free, +€)záporné bodyneutrální postojkladné body16
(video) Hangouts (free)záporné bodyneutrální postojkladné body3
(video) Skype (free)záporné bodyneutrální postojkladné body0
(video) Roll20 (free)záporné bodyneutrální postojkladné body-7
(video) Zoom (€€)záporné bodyneutrální postojkladné body2
(video) jitsi.orgzáporné bodyneutrální postojkladné body3
(VTT) Roll20 (free, +€)záporné bodyneutrální postojkladné body9
(VTT) Fantasy Grounds (€€)záporné bodyneutrální postojkladné body4
(VTT) RPG Note Cards (fate.masac.cz)záporné bodyneutrální postojkladné body1
(drawing) app.diagrams.net (free)záporné bodyneutrální postojkladné body1
(drawing) awwapp.com (free)záporné bodyneutrální postojkladné body0
(drawing) excalidraw.com (free)záporné bodyneutrální postojkladné body4
Autorská citace #81
30.3.2020 15:44 - ShadoWWW
LokiB píše:
Nám se osvědčilo ve Skypu, že stačí, když si uživatel vypne kameru a zapne kameru, pak se přenos jeho obrazu většinou obnovil.

To jsme zkoušeli, ale pomohlo to tak ve třetině případů.

LokiB píše:
Skype má omezení v počtu účastníků i zobrazených (max 4 zvětšená okna další jen v malinkém náhledu).

Creators Edition má tu výhodu, že se dá propojit s OBS a jeho NDI doplňkem. To funguje tak, že během hovoru v tom doplňku vidíš NDI streamy kamer jako zdroje (tj. bez jmen volajících a v lepší kvalitě) a můžeš si je umísťovat na streamovací plochu na libovolná místa a v libovolné velikosti. OBS má také doplňek, který vytváří virtuální kameru, do které přenáší streamovaný obraz. Hráči pak ve Skypu místo tebe vidí to, co streamuješ (tedy sebe, tebe i hrací plochu).

Zoom toto omezení nemá a funguje ve dvou nastavitelných módech - buď jako Skype (což nechceš), nebo jako plocha, kde kamery volajících jsou rovnoměrně rozsmístněny. So OBS se to pak přenáší jako zdroj "Game obrazovka", kterou ořežeš pro každého hráče zvlášť. Není to tak pohodlné jako ten Skype CE, ale zas to netrpí chybami jako Skype CE.

Jinak NDI podporují všechny nové verze Skypu, ale jen z Creators Edice jde streamovat. V ostatních edicích vidíš při streamování jen černou barvu.
Autorská citace #82
30.3.2020 18:24 - ShadoWWW
Fanoušek DnD 5E udělal online gamebook, který si můžete zahrát i vy z pohodlí domova!
Autorská citace #83
31.3.2020 09:17 - Tarfill
Tak i já jsem poprvé v životě díky aktuální situaci odehrál jednu hru online.
A mám tip na pohodovou jednoduchou online aplikaci pro videokonferenci.
Když budete mít chuť, zkuste tohle:
https://meet.jit.si/

Zadáte jen název místnosti, pošlete ostatním odkaz a můžete jet hovory. Narozdíl od discordu se nám to vůbec nesekalo, dá se tam chatovat, video je v pohodě. Pokud nemá někdo webkameru, funguje to i přes mobil. A hlavně, dá se sdílet obrazovka.
Takže za mě tuto aplikaci rozhodně doporučuji.

K tomu si můžete hodit online program na kostky

http://rolldicewithfriends.com/

takže všichni můžou vidět, co házíte.

Jediný, co si každý v případě této kombinace komunikace musí dořešit, je soubojový přehled. Na to jsem použil program dungeonfog. Ten mi ale dlouhodobě nevyhovuje.

I tak ale, to online hraní pro jednorázové oneshoty v případě nouze není nijak špatný...
Autorská citace #84
31.3.2020 09:21 - Tarfill
Což mě napadá,
kdyby někdo do záhlaví diskuze udělal jakýsi sumář programů, které lze využít pro online hraní, bylo by to určitě fajn!
Autorská citace #85
31.3.2020 21:56 - sirien
vyrobil sem anketu s přehledem nástrojů kde můžete rovnou hlasovat o kvalitě (ideálně pouze, pokud daný nástroj znáte a máte s ním zkušenosti).

Ano, anketu lze doplňovat.
Autorská citace #86
31.3.2020 22:08 - ShadoWWW
Zoom je i free, ale to bys musel mít buď one on one, nebo skupinový videohovor každých 40 minut přerušit. Pokud chceš skupinový hovor bez přerušování, musí si GM zaplatit předplatné (hráči jsou vždy free).
Autorská citace #87
31.3.2020 22:13 - sirien
V tom případě ať pro něj hlasoval kdokoliv tak poprosim ať zahlasuje znovu, protože mi ZASE nefunguje editování jednotlivých položek ankety, tak sem to musel smáznout a nahodit znovu. (Nejvíc mě irituje že netušim, kdy a proč to přestalo fungovat...)
Autorská citace #88
1.4.2020 00:36 - Shako
sirien píše:
vyrobil sem anketu s přehledem nástrojů kde můžete rovnou hlasovat o kvalitě (ideálně pouze, pokud daný nástroj znáte a máte s ním zkušenosti).


Je někde vidět kolik lidi hlasovalo pro jakou možnost? A jak mám vyhodnotit skóre nula - znamená to, že pro to nikdo nehlasoval nebo to všem funguje průměrně a nebo to znamená, že to půlce lidem funguje výtečně, druhé mizerně?
Autorská citace #89
1.4.2020 00:54 - sirien
bohužel počet hlasujících to neukazuje, takže interpretace té 0 je nic moc, ale tak řikal sem si že pro hrubou orientaci to bude pořád lepší, než drátem do voka.
Autorská citace #90
1.4.2020 01:38 - Colombo
To tak když někdo nastavuje blbě ankety. IMHO systém by si měl pamatovat počet a typ hlasů pro každou položku. Jinak je to houby platný průzkum.
Autorská citace #91
1.4.2020 07:37 - fiska
Autorská citace #92
3.4.2020 10:37 - ShadoWWW
Dobrá zpráva: Kamery (Zoom) i Fantasy Grounds Unity už jedou zcela bez chyb a sekání, takže poladěno. Co nás včera vypeklo, bylo OBS Studio. Streamovalo jen zvuk a obraz totálně rozsekaný. A to jak u streamování, tak u ukládání videa na disk. Vypadá to, že jednovláknový proces OBS není úplně stabilní, když současně jede FGU. V noci jsem proto zkoušel XSplit Broadcaster a ten se zdá, že z hlediska vytížení a správy systémových prostředků je mnohem lepší. Bohužel jeho UI je dost primitivní a nenabízí některé věci tak intuitivně jako OBS. Přemýšlím ještě nad vMix Pro.

Máte někdo podobné zkušenosti s OBS, že by se vám sekalo výstupní video? Co jsem koukal na fórum, tak to není úplně neobvyklé. A máte někdo zkušenosti s jinými streamovacími nástroji než OBS?
Autorská citace #93
3.4.2020 17:39 - ShadoWWW
Zoom teď nabízí doživotní volání zdarma pro školy.

Teď si říkáte: nejsem škola, tak co?! Vtip je v tom, že stačí, abyste si vytvořili Zoom účet ze svého školního emailu a požádali o Zoom zdarma skrz tento formulář. Studenti a učitelé na vaší škole vás budou milovat. Od chvíle, co vám schválí vaši žádost, budou všichni, co si založí zoom účet z emailové domény dané školy, mít zoom účet zdarma. :-D Viz informace zde.
Autorská citace #94
3.4.2020 20:53 - ShadoWWW
Pěkné video, jak funguje Roll20 ve spojení s DNDB přes Beyond20. Jediná vada na kráse, že pro toto spojení musíte mít placenou verzi Roll20. Verze zdarma neumožňuej skriptování.
Autorská citace #95
3.4.2020 21:07 - Count
Začali jsme rovněž hrát online. Místo celovíkendovek večerní tři hodinky. Používáme neplacený Roll20, kde je mapa a figurky postav a dávám tam fotky příšer a NPC. Ale máme problém rozjet přes Roll20 audio a video. Zcela náhodně se nám daří se propojit, vidíme se, ale po opětovném připojení obraz i zvuk odpadne. Takže jsme přešli na Messenger, abychom se slyšeli. Největší přínos je, že hra rychleji odsýpá. Místo tlachání se jde hned k věci a tím, jak může mluvit jen jeden si hráči dobře předávají pomyslný mikrofon. Nevýhody jsou hlavně pro mě jako PJ. Nemohu mluvit s jiným hráčem, zatím co se v reálu ostatní domlouvají třeba na taktice, nebo řeší hádanky a taky je mnohem náročnější rozdělovat a držet spotlight tak, aby se někdo nezačal nudit. Však víme, že na Internetu jste jen jeden klik od vyrušení.
Autorská citace #96
3.4.2020 21:46 - ShadoWWW
My jsme na to kdysi používali TeamSpeak, kde v jedné místnosti (chat-room) byla běžná konverzace, a když PJ chtěl vzít někoho "na slovíčko", přepojili se na chvilku do vedlejší místnosti.
Autorská citace #97
4.4.2020 15:02 - LokiB
Zkoušel někdo z vás Astral?
Autorská citace #98
4.4.2020 16:20 - ShadoWWW
Osobně jsem ho nezkoušel, ale viděl jsem několik ukázkových videí o něm. Srovnal bych ho třeba s Tabletop Simulatorem. Pro mě je tento typ programů už příliš virtuální, respektive už příliš působí jako počítačová hra. Stolní hry na hrdiny a deskovky mají podle mě tu úžasnou věc, že umocňují osobní sociální kontakty. FG nebo Roll20 jsou pro mě ještě akceptovatelné, že i když jsou ve své podstatě virtuální, tak pouze virtuálně dodávají to, co přes webové kamery a mikrofony takhle na dálku dodat nejde (práci na společném stole). Astral a Virtual Tabletop už překračují mnou akceptovatelné hranice virtuálna pro stolní hru na hrdiny.

A další věc je míra učení (angl. learning curve). Člověk musí strávit hodiny učením, jak daný program funguje, a další hodiny přípravou map a celkového setupu. To je pro mě opruz. Jeden příklad z mé osobní zkušenosti. Miluji Campaign Cartographer a všechny jeho pluginy a strávil jsem stovky hodin, kdy jsem se ho učil, kreslil v něm mapy a experimentoval s různými mapovými styly. I když dodnes považuji CC3 za nejlepší RPG mapovací software, už ho nepoužívám. Zjistil jsem, že je pro mne mnohem praktičtější si vygooglit a stáhnout nějakou už hotovou mapu, kterou pro své hraní příležitostně použiji, nebo u vydaných dobrodružství je to ještě snadnější, že tam už ty mapy jsou a stačí je buď použít přímo z knížky, nebo je vytisknout z DDB. Mapou tak ztratím minimum času a mohu o to víc času soustředit na samotné hraní, nebo na jiné koníčky a aktivity. Osobně se už snažím vyhýbat všem RPG nástrojům, které po mě chtějí příliš mnoho času stráveného mimoherně.
Autorská citace #99
4.4.2020 17:01 - LokiB
ShadoWWW píše:
Zjistil jsem, že je pro mne mnohem praktičtější si vygooglit a stáhnout nějakou už hotovou mapu, kterou pro své hraní příležitostně použiji, nebo u vydaných dobrodružství je to ještě snadnější, že tam už ty mapy jsou a stačí je buď použít přímo z knížky, nebo je vytisknout z DDB


Ne že bych to nedělal, ale tedy to snížení vlastní kreativity za cenu ušetření času mě leckdy mrzí.
Virtuálno nepreferuju, rozhlížím se, co se lidem osvědčilo/neosvědčila. Roll20 jsem pár let používal, fantasy ground nemusím, ale často bych dal přednost tlustému klientu před webovou aplikací. Její používání má spoustu nevýhod (zoomování, překlikávání, pomalost zpracování atd atd)
5.4.2020 00:33 - Lethrendis
Mám za sebou první run v životě hraný přes net, byly to tři sezení zhruba po čtyřech hodinách. Za sebe musím říct, že jsem docela spokojen, hraní nebylo špatné. Je to jiné než osobní setkání, ale ne tak zlé, jak jsem se obával. Po netu hraju s novou partou, kterou skoro neznám. Za zmínku stojí, že pro ně to bylo taky nové.

Hráli jsme přes Roll20 + Discord. Udělal jsem víc GM přípravy než za posledních hodně let, hledal jsem obrázky, tokeny, stahoval a nakreslil svou první battlemapu, učil se ovládat program. Roll20 mi přijde docela neintuitivní a těžkopádný, ale asi si zvyknu. Přípravu určitě částečně využiju i příště.

Výhody: Obrázky při hře prostě pomáhají, hráči si rádi hrajou s figurkami, to jsem ani nečekal, že je to bude tak bavit. Posouvání scén pomocí obrazů a map se taky líbilo. Taky jsem měl pocit, že přes Discord (pouze hlas) se mi líp řídí spotlight. Ale to možná bylo jen vyspělými hráči, skoro je neznám, ale fungovalo nám to.

Nevýhody: Příšerná kvalita spojení. V Roll20 jsme to zkoušeli nejdřív ve dvou a fungoval obraz i zvuk. Když jsme to zkoušeli ve čtyřech a pak v pěti naostro, tak buď vůbec nic, nebo jen někdo něco, příšerně se to lagovalo a sekalo. Roll20 samotný měl problémy, někde jsem četl, že minulý týden dělali údržbu. Ani Discord nebyl v pořádku, často kolísala kvalita hlasu až do té míry, že jsme to museli restartovat. Videa se zastavovala a také padala. Nakonec jsme hráli bez videa a docela to šlo.
Nick:
Velikost okna: [1] [2] [3]
Zobrazit náhled Zobrazit náhled
Tagy:
Vaše IP adresa není z "bezpečných" adres. Příspěvek se odešlou pouze se správně opsaným kódem. Pokud nechcete opisovat kód, můžete se přihlásit (pokud nemáte účet, nejprve se zaregistrujte), nebo nám poslat informaci na PM a my Vaši IP adresu přidáme.
Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.22837710380554 secREMOTE_IP: 18.207.240.230