Kultura

Rytíř
28.10.2009 13:01
Nehrajeme to, co umíme; hrajeme to, co je nám v běžném životě nedostupné. Ale když už hrajeme, je hezké mít pocit, že to má hlavu a patu, že se člověk neztrapní před tím, kdo oboru toho mého "profíka" vážně rozumí. Dovoluji si vám proto předložit stručnou příručku, jak hrát lukostřelce tak, aby vám každej věřil, když jeho ústy prohlásíte: "Taky zabíjím mouchy. Šípem, v letu."
Autorská citace #1
28.10.2009 13:01 - Nachtrose
Píše:
...případně palcový prsten...


Smim se dotazat, co ze to je?

A jeste jeden dotaz: Pripraveni luku ke strelbe z prepravni pozice by jsi v DnD terminologii oznacil za drobnou, pohybovou nebo standarni akci, pripadne zalezitost na vice kol?
Autorská citace #2
28.10.2009 13:51 - PeCi
Rytíř píše:
"palcový prsten" (nevím jak se to překládá, říká tomu thumb ring), který je asi klíčový - právě díky němu mohli natahovat tak těžké luky (píše, že průměrný tah luků, které se mu dostaly do ruky, a to rozhodně nebyly ty nejsilnější, byl 119 liber), díky němu uvolnili tětivu podobně hladce jako pomocí dnešní spouště a v neposlední řadě mohli díky němu mít opeřní šípů takřka až do konce dříku, nepotřebovali prostor na prsty.


Použil som citáciu , nechcelo sa mi rozpisovať.......
Autorská citace #3
29.10.2009 16:02 - Rytíř
Palcový prsten je fakt kovový prsten, široký, s takovým trnem směřujícím dovnitř dlaně. Jinak viz citace :)

Nachtrose píše:
Pripraveni luku ke strelbe z prepravni pozice by jsi v DnD terminologii oznacil za drobnou, pohybovou nebo standarni akci, pripadne zalezitost na vice kol?


V rámci zjednodušení bych to nechal na celý jedno kolo, i když v reálu to imho potrvá dýl jak 6 sekund (pokud si dobře pamatuju, jak dlouho má cca trvat kolo v Dnd). Ale ne o tolik déle, aby to bylo nějak významný. Na ohnutí lučiště a založení tětivy musí mít totiž lukostřelec síly dost, jinak by s tím nemoh vůbec střílet... a samotný ten proces napínání technicky nijak náročný není.

EDIT: ještě mě napad možná lepší příměr, použitelnější - příprava dřevěného dlouhého luku na střelbu zabere cca stejnou dobu jako dva klasické výstřely...
Autorská citace #4
29.10.2009 17:14 - Jarik
Rytir> Nachtrose to asi myslel ve 4e.
Podle tveho popisu by to mohlo zabrat standartni akci, ale protoze se u toho nesmis pohybovat, tak by to mohlo odpovidat Standartni+Pohybove akci. Drobna akce by ti zustat mohla :)
Autorská citace #5
29.10.2009 17:24 - Nachtrose
Jarik: spravne, 4E. Omlouvam se, tak nejak to beru jako samozrejmost, pac jsem jinou edici nehral :-)
Autorská citace #6
2.11.2009 10:04 - Nachtrose
Pro vsechny, co se stejne jako ja, zamysleli co to vlastne onen Thumb ring je, tak jsem trosku zagooglil: Thumb ring
Autorská citace #7
2.11.2009 14:53 - sirien
chybí mi tam jedna podstatná věc - jak vlastně vypadá správný lučištnický postoj
Autorská citace #8
2.11.2009 15:41 - Alek
Něco málo tam je. Ono taky, co víc o tom říct? Možná ještě něco o rozkročení... Mně přišel víc složitej, než postoj, postup nátahu. To byla hotová věda, když jsem slyšel výklad k tomu luku, co měl Rytíř na Dálavě.
Rytíř píše:

  • míří se celým tělem, k cíli se vždy stojí bokem
  • střelba v jiné poloze než ve stoje je nepřesná a velmi namáhavá
Autorská citace #9
2.11.2009 15:59 - Rytíř
Sirien: Tak jako můžu ti ho tam dát, i s nákresem, jak máš mít nohy, ramena, lokty, hlavu... :) Tohle jsem považoval za spíš takovýho slovního průvodce. Když popisuješ, jak to má vypadat, stačí zmínit "mám správný postoj" a nemusíš říkat, jak konkrétně vypadá, že.

Nachtrose: zajímavý odkaz. Thumb ring, jak ho znám já, vypadal trochu jinak. Používal se totiž přímo na tětivu, nikoliv přes poutko. Ale tahle varianta vypadá dost dobře, je to možná ještě použitelnější než to, co jsem viděl já.. kdyžtak sem tu svou verzi postnu taky, pro srovnání. Je v knížce, musím to okopčit.

EDIT: aha, měl jsem si to nejdřív přečíst :) Podle toho textu to vypadá, že vylepšení s poutkem je vlastní iniciativa toho chlapa, aby se vyhnul nutnosti zakládat šíp z druhé strany luku, než je běžné u střelby přímo z prstů. To pak ano, to by sedělo ještě víc. Protože jsem zatím neslyšel o tom, že by starší než moderní luky používaly poutko na tětivě, takže mi to bylo trochu divný.
Autorská citace #10
2.11.2009 16:50 - sirien
Rytíř píše:
Tohle jsem považoval za spíš takovýho slovního průvodce. Když popisuješ, jak to má vypadat, stačí zmínit "mám správný postoj" a nemusíš říkat, jak konkrétně vypadá, že.

No, jenže v tu chvíli se někdo zeptá "jakej?"
Přijde mi že než říct "skočim tam a zaujmu správnej postoj" zní víc cool když ho aspoň nějak popíšu: "skočim tam, stoupnu si bokem, už v tu chvíli mám luk před sebou a táhnu tětivu k tváři..."

...

jak to je s tim zakládánim? Resp. kdy se zakládá na jednu a kdy na druhou stranu?
Autorská citace #11
2.11.2009 20:09 - Rytíř
ok, máš to mít :)

Šíp se zakládá vždy z opačné strany lučiště, než ze které držíš tětivu. Tětiva totiž po vypuštění dělá takovou osmičku, takže ve finále vyhne (alespoň na většinu doby letu, kdy míjí tělo luku) šíp právě na opačnou stranu, než ze který tětivu pustíš. Beru praváka, jo? Levák to má opačně.

pohyb tětivy po výstřelu


pohyb šípu po výstřelu


Když tedy držíš tětivu prsty, držíš jí zprava. Šíp tedy musíš dát nalevo od luku. Pohyb tětivy po vypuštění ti odchýlí šíp od těla luku a on se ho po výstřelu skoro nedotkne. Když používáš ten palcovej prsten, držíš tětivu zleva a šíp tedy musíš dát napravo..

Palcový prsten dle Payne-Gallweye


Jak se střílí s palcovým prstenem dle Payne-Gallweyho


Jinak ten šíp se kroutí celou dobu letu, připomíná pohyb hada. Správná délka a tuhost šípu mj. velmi, velmi ovlivňuje jak hladký ten let je - stačí o několik cm kratší šíp ze stejného materiálu (jeho tuhost totiž také hraje roli) a už při stejném výstřelu letí na 15m o cca 3cm jinam. Osobně odzkoušeno.. :) Zdá se to málo, ale při větší vzdálenosti se to násobí a pak už to je "zásah do hlavy/vedle". Jen kvůli délce šípu...
Jinak ten "hladký let" má vliv nejen na přesnost, ale i na dostřel. Ale to už je fakt vyšší dívčí.
Autorská citace #12
2.11.2009 22:43 - Rytíř
mno, tak jsem k článku dodal další stránku ohledně postoje.. a možná někdy jindy dodám i to co jsem dal výš včetně obrázků, když už to tu tak pěkně je.. :)
Autorská citace #13
3.11.2009 00:19 - sirien
děkuju :)
Autorská citace #14
23.4.2015 20:58 - ShadoWWW
Reflexní luky (video na Streamu)
Autorská citace #15
1.5.2015 14:59 - PetrH
Cirou nahodou neni zde nekde zapadly i clanek o kusich?
Autorská citace #16
1.5.2015 15:20 - sirien
Pokud vím, tak ne - Rytíř byl sám zapálený lukostřelec, pokud mi je ale známo tak nikoliv kušostřelec :) Nicméně možná se nějaké zmínky budou dát najít v jiných jeho článcích (klikni na jeho avatara a v jeho profilu pak na "Napsal X článků")
Autorská citace #17
1.5.2015 17:41 - PetrH
no Rytir vypada jako profik, urcite budu vykopavat dalsi clanky...
Autorská citace #18
1.5.2015 22:46 - Gurney
PetrH píše:
Cirou nahodou neni zde nekde zapadly i clanek o kusich?

Hádám že hledáš tohle (původně jsou to bylo článků několik a určitě je to máme i v html podobě, ale takhle je to pěkně pohromadě)
Autorská citace #19
1.5.2015 23:31 - PetrH
Gurney: ano to je ono, diky moc a moooc
Autorská citace #20
17.6.2017 05:43 - ShadoWWW
Tento mistrovský lučištník některé body desatera porušuje (a vysvětluje proč).
Autorská citace #21
17.6.2017 07:49 - LokiB
Hustej. pane ju, kolik to jen muselo zabrat času, než se to naučil... Ale teda, klobouk dolů
Autorská citace #22
17.6.2017 10:36 - Naoki
Trick archer
Autorská citace #23
22.6.2017 16:18 - -Sniper-
ShadoWWW: a koukal jsi an tu hromadu videí co vysvětlovala proč je Lars hodně mimo = respektive proč je velmi dobrý v trick shootingu, ale zcela nepoužitelný v battle shootingu?
Autorská citace #24
22.6.2017 16:34 - Aegnor
Já jsem si říkal, že tenhle attention seeking archer už zmizel v zapomnění internetu ... ale ono ne. Škoda :-)
Autorská citace #26
26.6.2017 09:31 - LokiB
Nějak mi z toho původního videa nepřišlo, že by Lars tvrdil, že je výborný v battle shootingu typu angličtí lukostřelci vs. francouzská obrněná jízda. Resp. všechno, co v tom videu má, se týká zcela odlišných situací, ergo kladívko, vyčítáte mu něco, co ani nepředstíral.

představa, že vždy chodili ozbrojenci převážně zakutí do plných plátů, nebo i jen v kroužkové zbroji, je dost mimo. tak se chodilo do války ... a ve válce speedshooting opravdu moc smysl nemá.

oproti tomu bylo celkem dost situací, kdys měl proti sobě protivníky sice ozbrojené, ale ne příliš chráněné.
ano, šíp, zejména pak z neplně napnutého luku, nemá až tak velkou zastavovací schopnost ... na druhou stranu, když je cíl zasažen včas, tak se nestihne k útoku ani rozhodnout / připravit

že to ve videu dělá co nejvíc na efekt je jasné. je to jen demonstrace určitých možností, ne vzorová sestava hodná následování a učení se :)
Autorská citace #27
26.6.2017 12:21 - Aegnor
LokiB píše:
vyčítáte mu něco, co ani nepředstíral.

Tvrdí, jak objevil starou lučištnickou techniku, která je efektivnější než cokoliv, co je v současnosti známé. Ne, vůbec nepředstírá :-)
Autorská citace #28
26.6.2017 12:51 - LokiB
Protože se motá více věcí dohromady ...
1. držení šípů v ruce je jedna věc - tam nic moc kontroverzního nevidím, má to vícero použití, které smysl dávají. Ne vždy, ne za všech okolností, pochopitelně. na olympiadě v lukostřelbě se to překvapivě neuživí, že

2. speedshooting ... ani tady nemám problém s tím, že ta technika se v určitých (zda už více omezených) situacích může hodit. A může postačovat na protivníky, kteří nejsou adekvátně vybaveni. Do války se nehodí. Omezené napínání luku má své jasné důsledky.
Jestli seš ochotnej po sobě nechat střílet bez brnění touto technikou, třeba když probíháš kolem, nechám na tobě.

3. trick shooting ... to je taková legrace, kterou neberu nijak vážně. skákat, dělat kotrmelce a další vylomeniny jak Gun-katy v Equilibriu ... to je ptákovina, zajmavůstka bez nějakého valného praktického smyslu. předvádění se ... na druhou stranu jako cirkusové číslo je to ok, trénování musel dát asi mrtě času.

pochopitelně, mnohem jednodušší je ohrnovat nos :D
Autorská citace #29
26.6.2017 12:54 - Haplo
Co se týče té rychlosti střelby, když jsem ještě byl v střelecké družině, kde jsme měli dlouhé luky, velitel nám říkal, že jedna z takových zkoušek anglického lučišníka byla, že dokáže mít ve vzduchu až šest šípů naráz. Tedy když je vystřelíte nejdelším možným obloukem. Kadence je pak asi jeden šíp za dvě vteřiny, což není zas tak špatné.
Zdroj vám bohužel nepodám, protože to bylo z nějaké publikace velitele, kterou samo sebou nemám.
Autorská citace #30
23.8.2023 12:44 - sirien
Píše:
střílet dva nebo více šípů najednou nemá smysl; nejenže nezamíříte, ale navíc nemají žádnou sílu


6 šípů naráz :)

Btw tenhle týpek má fakt dobrej channel plnej pro hráče lučištníků zajímavejch shortů, tak na ochutnávku na pohled machrovina co ale zjevně funguje:

Držení luku bokem / natažení za hlavu

Nebo

proč kuše nejsou nutně lepší - a vlastně ani (moc) silnější
Autorská citace #31
23.8.2023 13:02 - Jerson
Se silou šípů je to pravda - síla se rozděluje mezi více šípů. Pokud má luk tolik síly, že ji šípu nedokáže většinu předat, tak je špatně vybraný šíp vzhledem k luku. Na druhou stranu pokud má šíp tolik energie, že by dokázal člověka prostřelit skrz, může být klidně výhodnější použít dva šípy, které ve dvou lidech zůstanou trčet.

Ke kuším - asi jsem nikdy nečetl, že by každá kuše byla silnější než luk, ale že nejsilnější kuše můžou být mnohem silnější než nejsilnější luky, protože nejsou omezené přímo aplikovanou silou lidského těla.

Ale jinak je to střelec šikovný a vcelku sympatický.
Autorská citace #32
23.8.2023 13:37 - sirien
Nejde ani tak o to že by silná kuše nebyla silnější než luk, ale že kuše s nátahem 600lb nedá 5x silnější výstřel (a tím např průraznost) než 120lb luk, ale třeba jen 2x nebo možná 3x silnější. Taky nedostřelí ani těch 2-3x dál, ale třeba jen o čtvrtinu nebo polovinu dál (aerodymamika a rostoucí odpor vzduchu s rostoucí rychlostí tu střelu rychleji brzdí - např v DnD by dávalo smysl aby luky měly krátký dostřel třeba půlku celku ale kuše jen tu čtvrtinu atp).

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.10198998451233 secREMOTE_IP: 3.239.9.151