crowen, chrochta: ano, v zásadě souhlasím. Ovšem skandinávští sedláci byli o dost drsnější cháska než by vyplývalo z názvu. V létě sedlačili a jinak vyjížděli na vík, lovili otroky a získávali kořist :-)
Plnokrevných válečníků bylo málo; někdo je musel živit. Pokud se uvádí, že kolem roku 1200 byl poměr ve Francii 50 sedláků na uživení 1 rytíře, lze si představit, že ve Skandinávii a tamních podmínkách to bylo ještě horší (situaci patrně zmírňovala rozsáhlá možnost lovu a rybolovu).
Na vrcholu stál jarl, což byl titul dědičný; nad ním byl prakticky už jen král.
V Anglii v této době představovali hlavní sílu svobodníci, kteří tvořili základ vojska. Tato vrstva prakticky zanikla po normanském vpádu. Známé tituly jsou reeve (
http://en.wikipedia.org/wiki/Reeve_%28England%29) v mnoha variantách, z nichž z jedné (shire-reeve) vznikl sheriff; jinak reeve samotné se dnes překládá jako rychtář či fojt. Většina z nich znamenala nějakou úřednickou pozici ve městě či v přístavu, ale označoval se tak i držitel venkovského sídla. Staroanglické znění titulu je gerēfa (podobnost s německým gräf).
High-reeve (hēahgerēfa) je zván summus praepositus (tedy zhruba nejvyšší představený), opět úřednický titul, obvykle pro správce nějaké oblasti (
http://en.wikipedia.org/wiki/High-reeve).
Vyšším titulem byl ealdoman či ealdorman (
http://en.wikipedia.org/wiki/Ealdorman), v podstatě předchůdce earla, ovšem v této době spíše na úrovni vévody, resp. jeho římského předchůdce (opět se jednalo spíše o funkci). Dědičné tituly nebyly v této době běžné.