RPG odborně

Dalcor
26.11.2007 09:12
Dalcorovy úvodníky z Pevnosti
Nedávno tu proběhla diskuze na téma mé úvodníky v Pevnosti. Bohužel Pevnost mi je nedala k dispozici, pouze odkazy na připravovaný web Dechu draka (resp poprosila mě abych pouze odkazoval). Je to sice trochu diskutabilní rozhodnutí (já jsem majitelem práv, né Pevnost) ale budiž, nechce se mi až tak jít do sporu když o nic nejde. Tudíž tady jsou:


O světech

Systémová xenofobie

Společná komunita=utopie?
Autorská citace #1
26.11.2007 09:53 - Alnag
Takže Dech Draka bude mít web... hm, hmm...
Jinak ty úvodníky jsem četl s výjimkou toho posledního. A opravdu, jak se na to tak dívám, společná komunita je utopie. Myslím, že to vyvěrá z jádra lidské povahy, která se vždycky chce dělit na "nás" a "je".
Autorská citace #2
26.11.2007 10:48 - Argonantus
Dalcorovo téma "systémové xenofobie" je podle mne hodně vděčné a složité. Řekl bych, že tenhle termín by si zasloužil být zpopularizován. Viděl bych jeden problém RPG - na první pohled je to kolektivní zábava, ale ve skutečnosti jen pro mlou a uzavřenou skupinu lidí. Parta, která hraje RPG, nepotřebuje vůbec k ničemu žádné jiné party. Jde o malý uzavřený vesmír. Odtud je už jen nepatrný krok ke zkratku, že "ti cizí jsou ničemové".
Autorská citace #3
26.11.2007 10:50 - Dalcor
Já si myslím že je určité důležitá spojitost systémová xenofobie + spoelčná komunita.
A není třeba ani připomínat to že velká část těch kteřích se to týká řeknou "mě se to netýká".
Momentálně po mě Bouchi žádnej text nechce, ale určitě mě zase nějakej údernej úvodník napadne.
Autorská citace #4
26.11.2007 11:18 - Fibriso
takzvaný uderník. Ale docela dobrý...
s tou xenofobií je to spíše parketa lidí, kteří si přečetli pár řádek a prudí a vůbec tomu nerozumí (takzvaní Blbci)
to se mi stalo na DnDdayi, kdy se z jednoho mého hráče z druhého dne vyklubal Drdčkař, který ve výsledku usoudil, že DnD je lepší než Drd.
Autorská citace #5
26.11.2007 12:33 - Lotrando
- člověk je jenom opice, navíc teritoriálně zaměřená :)
Už nevím odkud to mám, ale vzpomenu si na to vždy, když narazím na podobné téma. RPG v tomto není osamocené, je to prostě dané lidskou přirozeností. Občas mám pocit, že tato "přirozenost" je v Čechách o něco silnější a pořád se soutěží, kdo dál dočůrá zatímco obsah jde mezitím do kopru. Jinými slovy, každej chce být kápo, bohužel málokdo chápe že kápo je jen ten o kterým si to myslí ti ostatní. Asi tak.
Autorská citace #6
26.11.2007 12:54 - Alnag
Lotrando: Úder přímo na samou podstatu, řekl bych.
Autorská citace #7
26.11.2007 13:02 - Dalcor
Jo jo. Není to jen o tom. U nsá všechno špatné dělají ti druzí, a to dobré jen já. Chybí pokora a obecná slušnost. Sice je krásné že nastupující generace je sebevědomá, ale zase na druhou stranu chybí jí slušnost. A to se samozřejmě odráží ve všech aspektech kultury - včetně kultury chování.
Autorská citace #8
26.11.2007 13:32 - sirien
O světech: Z českých hodnotím kladně spíš Tariu než Asterion, ale úvodník je to rozhodně pěkný.
Xenofobie: Gameconu přisuzuješ o dost větší potenciál než já, ale pointa úvodníku velmi hezká.
Společná komunita: Nejsem si jistý, jak moc lidé bez řidičáku pochopí jinak velmi trefnou poznámku s projížděním Prahou. Jinak ok...
Alnag: Web Dechu draka nepomůe vůbec nijak. Dech draka potřebuje:
Kvalitní autory (dnes: haha. Nejvíc mě tam dostávají lidé jako Sombra, u které mi přijde ne že by neměla co říct, ale že občas chrlí články jen aby crlila články, aniž by se nad tím zamyslela - naposledy mluvila o psychických poruchách v roleplayingu. Docela zajímavé téma, ale věcnost článku... eh. Populárně naučný článek slušný, roleplayingový nikoliv)
Oprostit se od stupidit české RPG scény a začít si uvědomovat něco z toho kde je západ. Kde jsou články o seriálovém roleplayingu? Literárním roleplayingu? Filmovém roleplayingu? Kde jsou články o práci se střihem v RPG? O nelineární časové ose při hraní (retrospektivní vložky a předvídání děje ze strany hráčů, geniálně zpracované třeba v InSpectres)?
Dech draka je svým obsahem sto let za opicema a dokud nezačne psát něco moderního, tak mu moc nadějí nedávám.
Autorská citace #9
26.11.2007 13:35 - Dalcor
Děkuji :) Jsem nekvalitní autor. Ale je pravda že na dané příklady se fakt nechytám
Autorská citace #10
26.11.2007 13:48 - sirien
Dalcor: No právě. A to je sakra problém. Někdo jako si Ty, někdo s dvanácti lety praxe, roky přítomnosi na RPG F a d20, někdo publikující a zajímající se by při pohledu na to co jsem napsal měl pokývat hlavou a říct: No jasně, seriálovej styl, ten je super, ale literární nic moc, žere příliš času a námahy, a na filmovej mám náladu jen někdy. Střihy jsou trochu problém pro nováčky, ale když se zvládnou... a nelineární časová osa je debilita pro lidi co v tom viděj něco víc...
...jenže Ty se nechytáš. Abych Ti řekl pravdu - u těhle pojmů se tak úplně nechytám ani já sám, některé vím, některé jsem hrál, ale třeb aliterární styl znám jen letmo a jen z doslechu.
Proč sakra? Na západě to jsou standardní herní styly. To, že to tu nikdo nezná mi dost vadí a popravdě to je jedna z věcí které tu chci zkusit změnit.
Autorská citace #11
26.11.2007 13:50 - Dalcor
Hmm - docela by mě to zajímalo - odkazy? (dO SZ případně)
Autorská citace #12
26.11.2007 13:51 - Argonantus
Dalcore, obdivujeme tě....
jenže komunita nemůže být založena na obdivování. Právě mám dojem, že se přesně tohle v malých komunitách občas zkouší, a pravidelně to krachuje. Komunita je vymezena tématem, zájmem o společnou věc. A ten možná vůbec neexistuje; respektive, je mnohem slabší, než se má za to.
Problém vidími i v tom důrazu na systémy; ježto systémy rozdělují a světy spojují (...), tak je jasné, co vede na celé čáře.
Autorská citace #13
26.11.2007 13:53 - Dalcor
Proč mě obdivujete? Já nechci obdiv, proto nic nedělám.
Autorská citace #14
26.11.2007 13:57 - Lotrando
Sirien: něměl bys aspoň odkazy na nelineární přístup? Hodně mě to zajímá. InSpectres jsem pohužel sehnal jen preview. Kdyžtak do PM, ať tady nečuníme debatu.
Autorská citace #15
26.11.2007 14:08 - Dalcor
Nebo vlastní téma
Autorská citace #16
26.11.2007 15:35 - Bouchi
Sirien: "Kde jsou články o seriálovém roleplayingu?"
V Dechu draka 5-6/2006.
Autorská citace #17
26.11.2007 15:54 - sirien
fakt?
wow... v tom případě díky za informaci, mrknu se a počtu si... jestli se omluvim za dezinterpretaci se uvidí teprve co je přečtu a ujistím se že to je to o čem mluvím v klvalitě kterou uznávám...
Nicméně si neodpustím ten šťouravý dotaz - co články o filmovém roleplayingu, literárním roleplayingu, o nelineární časové ose při hraní, články o střihu scén...??? Případně články o dodatečných prvcích které se objevily v různých jiných hrách (Fate pointy z FATE, viz moje recenze FATE na non.d20)
Protože to o čem mluvím je spíš díra a jeden dva články ji nezalátají. Je to dost škoda, protože zrovna Dech draka má ten potenciál... sice je teď jen v Pevnosti, co vím, ale to je možná ještě lepší - dostane se mezi víc lidí. Snad.
Autorská citace #18
26.11.2007 16:02 - andtom
Sirien: Řeknu o sobě, nebude to nic světoborného, nic IN, omlouvám se: Zajímá mě setting Kingdoms of Kalamar. Nejsem nijak rozladěný z toho, že se o něm v Dechu draka nepíše, nejsem rotrpčený z toho, že pokud vím, tak to zajímá ve zdejších zemích kromě mě jen Merlina a nezabývám se, jak moc se tento setting hraje na západě (btw. toto poslední je brnkání na hodně primitivní strunu lidské osobnosti). Proč bych to vše také dělal, někomu v tomto směru něco vyčítal.
Jsme v oblasti HOBBY. K čemu řešit: Proč nikoho nebaví to samé jako mě?, Proč se nehraje toto tamto makovým způsobem?, Proč se nepíše v nějakém časáku o xyz? a podobné otázky. Hobby komunita je IMHO o hledání spřízněných duší, ne o předělávání jejích členů na spřízněné duše.
Autorská citace #19
26.11.2007 16:19 - Argonantus
andtom:
to je dost dobrý, ta poslední věta... smím citovat, mistře?
Autorská citace #20
26.11.2007 16:47 - Bouchi
Sirien: Inu, hlavni problem je v tom, ze ty clanky musi nekdo napsat. Jenze jen velmi vzacne se stane, ze se mi nekdo ozve "hele, myslim ze by nebylo spatne, kdyby se v DD objevil clanek o tom a tom" (natoz aby se rovnou nabidl, ze ho napise). Nevim jestli je to tim, ze v leckom jeste podvedome drime predsudek "DD patri Altaru a Altar je zlo" ci necim jinym... Kazdopadne mi tim padem nezbyva nez vhodna temata a autory vyhledavat, k cemuz se primo nabizi RPG forum - ovsem zrovna v poslednim roce jsem z RPG fora stihal procitat asi tak desetinu toho co bych chtel a mel (to nema byt omluva, jen vysvetleni). Daji-li bohove, bude to pristi rok lepsi.
Nick:
Velikost okna: [1] [2] [3]
Zobrazit náhled Zobrazit náhled
Tagy:
Vaše IP adresa není z "bezpečných" adres. Příspěvek se odešlou pouze se správně opsaným kódem. Pokud nechcete opisovat kód, můžete se přihlásit (pokud nemáte účet, nejprve se zaregistrujte), nebo nám poslat informaci na PM a my Vaši IP adresu přidáme.
Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.20088601112366 secREMOTE_IP: 3.239.40.250