Pravidla

Admin
11.5.2004 07:45
Chtěl bych začít hrát!
Chtěl bych začít hrát ADnD nebo DnD.
Nevím, co si vybrat, nemohl bys mi poradit? To, co píšeš na svých stránkách se mi nezdá dost postačující. V čem jsou rozdíly.
Jo a ještě něco... mohu bestie, povolání, předmety, dovednosti, atd. aplikovat z DnD do ADnD a obráceně? Děkuju
Autorská citace #1
11.5.2004 07:58 - Rytíř
No, je pravda, že srovnáním těchto dvou edic Dnd se u sebe rozhodně moc nezabývám... Podle mě je AD&D, tedy 2. edice Dnd, fosílie odsouzená k vyhynutí, takže s ní nehodlám ztrácet čas :))
Ale máš možná pravdu, že ne každému je to tak zřejmé. Nejsi totiž první, u koho jsem zjistil, že rozdíl mezi těmito edicemi nevidí nebo o nich vůbec neví a směšuje to.
Takže, myslím, že je jasné, co doporučuji - rozhodně 3e! Tedy, pokud vážně začínáš, tak konkrétně Dnd 3.5e, což je ještě o kapičku vymakanější než Dnd 3e, které u sebe překládám... V sekci Rozšíření a jiné jsem se snažil nastínit, v čem je rozdíl.
3e se totiž snaží zmírnit negativní dopady class based systému (herní systém založený na úrovních a povoláních) na vlastní hru tím, že zavádí několik herních mechanismů, které právě na povolání postavy tak moc závislé nejsou a mohou postavu poměrně významně odlišit. Navíc mi jejich systém souboje a vůbec všeho přijde intuitivnější a promakanější, než je ten prezentovaný v AD&D. Oproti 3e mělo ještě donedávna to Advanced Dnd vlastně jedinou velkou výhodu - totiž obrovské množství doplnujících knih, zdrojů a vůbec všeho.
Tím se dostávám k tvé další otázce - řadu věcí totiž při troše snahy opravdu můžeš převíst a použít jak v 2e, tak v 3e. Není to však tak úplně snadné a začátečníkům bych to rozhodně nedoporučoval. Samozřejmě s výjimkou dobrodružství a popisů světů, to je v naprosté většině případů možné použít rovnou a bez velkých úprav, protože ty hrdinské světy vyplývající z obou verzí Dnd si jsou sobě velmi podobné...
Ale knihy určené pro jednotlivá povolání se hodně odlišují, zejména zvl. povoláními, které se objevují až v 3e a hru notně spestřují (podle některých až příliš). A WotC jich chrlí tolik, že už je rozhodně z čeho vybírat.
No a na závěr se budu kapku opakovat - pokud se přece jen rozhodneš pro AD&D, tak se připravte na to, že možná už budete mít trochu problém ho sehnat. Na druhou stranu je pravda, že pokud se vám podaří na nějakého bývalého zažraného hráče narazit, nebude to asi tak drahé, jako kupování 3e knih... Ovšem pravda taky je, že s tím, co jsme už přeložili, se taky pomaličku podle mě už dá hrát! :)))
Autorská citace #2
24.7.2004 09:28 - Shinjikai-chan
Jo, podle těchhle pravidel jsme taky hrát začínali, i když jak tak teď projíždím PhP 3,5, mohlo by se přidat pár aktualizací. Jinak, jestli se mi poštěstí dostat tady práci (překládat 3.5 bestiář) a mít dost času na počítači, určitě to nebudeš muset převádět dlouho. Btw, ADnD je opravdu trilobit, ač toho materiálu nemám moc, DnD 3.5 vládne světu!

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.22501587867737 secREMOTE_IP: 3.237.105.210