Tipy a triky

Jerson
21.5.2020 14:05
Existuje RPG pro úplné nováčky?
K založení téhle diskuse mě přiměl jeden příspěvek z Redditu popisující těžkosti člověka, který se má bez předchozích zkušeností pustit do vedení hry. V daném příspěvku šlo o maminku silně motivovaného hráče DnD, který hry stále vedl a chtěl si také zahrát postavu, nicméně díky svému natěšení má poměrně vysoká očekávání. Po přečtení pravidel a dalších jiných textů zjistila, co má a nemá dělat (tvořit svět, ne příběh, nechat hráče dělat rozhodnutí, ne každé setkání musí být boj, ... prostě celkem užitečné rady). Nicméně i po tom všem jí zůstává řada nezodpovězených otázek, jak to udělat, co udělat a kolik toho udělat.

Dostalo se jí rad, že si má stáhnout nějaký už hotový modul, ve kterém dostane vše potřebné, nicméně tahle rada není až tak užitečná, a už vůbec ne pro naše prostředí - nováček do modulu nevidí, těžko posoudí, který je dobrý a který nikoliv, přizpůsobivost preferencím hráčů je taky dost složitá, a navíc to znamená přečíst si další hromadu textu, dost možná mnohem větší, než ve hře skutečně použije, a nějak se s ní popasovat. U nás se přidá ještě celkem malý výběr česky psaných modulů.

Což mě přivádí na otázku myšlenou obecně - máte zkušenosti s tím, když někdo (dobrovolně nebo z lehkého donucení) začal vést hru opravdu od nuly, bez předchozích herních zkušeností, přičemž nešlo o vlastní zkušenost někdy ze začátku 90. let, ale z relativně nedávné doby, kterou jste schopni posoudit z pohledu zkušeného hráče, který se mohl i nemusel takové hry účastnit, a hlavně který dokázal posoudit, jak si tento nezkušený Vypravěč/GM vedl.

Druhá otázka je, zda máte nějaké RPGčko, ať už tištěné nebo na netu, o kterém víte, že nezkušený Vypravěč je podle něj opravdu schopen vést uspokojivou hru, ať pro nováčky, nebo zkušené a nadšené hráče, aniž by musel pátrat po dalších radách na netu? Na složitosti daných pravidel nezáleží, ale samozřejmě že jednodušší pravidla budou výrazně lepší.
19.10.2020 15:53 - sirien
Jerson píše:
měl by sis fakt vyzkoušet, co znamená vytvářet si účet na d20, když si chceš stáhnout DnD.

55 vteřin od otevření nového anonymního okna (ano, stopoval sem si to na mobilu). 11 kliknutí a 3 tabulátory (a pár úderů klávesnice na zadání loginu a hesla)

- 25 vteřin na založení účtu a přihlášení se - 4 kliknutí (a 3 stisknutí tabulátoru)
- 20 vteřin cesta do Nastavení a potvrzení souhlasu - 4 kliknutí
- 10 vteřin cesta k DnD překladům a jeho stažení - 3 kliknutí (ok, věděl sem, že je odkaz na Home - na druhou stranu Tvoje akvarijní rybičky maj direct link ve vedlejšim tabu).

...FYI sem to dělal poprvé po MNOHA letech.

Holt sem to asi chtěl udělat místo toho abych byl facebooková akvarijní rybička bez skutečného zájmu, co se Tě jen snaží odbýt všemožnými výmluvami.


Hra s hledáním problémů bez zájmu o řešení za účelem tvorby povzdechávací a stěžovací si diskuse, kterou už poněkolikáté hraješ, je Ericem Berne označována za patologickou. Fakt bys měl přestat.
19.10.2020 15:59 - York
sirien píše:
Fakt bys měl přestat.


Ne, to by fakt neměl. Uživatelská přístupnost a složitost získání toho, co zákazníka potenciálně zajímá, má hodně velkej efekt.


(Zrovna v tomhle případě teda je jasný, proč tam ty obstrukce jsou, takže chtít od Kostky, aby to změnila, je zbytečný. Ale obecně má v tomhle Jerson pravdu.)
19.10.2020 16:21 - sirien
York: já to napíšu bez servítků - tohle je už-ani-nevim-kolikáté (jen za nedávnou dobu asi tak třetí) kolečko, které probíhá v následujícím cyklu:

- Jerson přijde s žádostí o nějakou hru pro nováčky. (Někdy jen tak, někdy protože to chce nabídnout na místě X nebo ve skupině Y, někdy v návaznosti na nějakou diskusi...)
- Lidé mu dávají různé návrhy
- Jerson všechny tyto návrhy jeden po druhém postupně odmítá
- Lidé mu dávají další návrhy
- Jerson je dále odmítá. Důvody postupně gradují. Průběžně se začnou objevovat klasické bombové bonmoty ("lidé nemají rádi fantasy", "tohle používá divnou kostku", "tady je moc čísel", "tohle je moc složitý" aj.)
- Lidé co ještě netuší o co jde nebo mají neuvěřitelnou trpělivost zkouší dávat další návrhy
- Jerson je nadále odmítá, absurdita důvodů prolétává stropem, vždy se postupně ukáže, že cílová skupina se skládá nejspíš z duševně zaostalých jedinců kteří a) jsou naprosto neschopní použít cokoliv jiného než direct-download link a b) jsou naprosto neschopní přečíst text o rozsahu přesahujícím 1 normostranu, občas se dostane i c) je navěky odradí něčí křivý pohled jejich směrem
- Lidé ztratí trpělivost a diskuse umře.
- Jerson jí po čtvrt až půl roce oživí nebo začne novou, úplně od začátku


Pokud by Jerson SKUTEČNĚ stál o to vědět co má lidem nabídnout, tak nemusí oživovat jednu diskusi tady a druhou diskusi u sousedů - bohatě by mu stačilo přečíst si co mu lidi napsali v minulé iteraci tohoto kolečka, protože mu pořád píšou totéž (TATO diskuse samotná, založená Jersonem, půl roku zpátky - schválně nalistuj první stranu a čti výše uvedené kolečko od tehdejšího začátku)

Pokud by SKUTEČNĚ chtěl mít one-click download řešení pro tyto nováčky, tak místo toho aby furt v diskusích opakoval jak je hrozné, že žádný takový nemá k dispozici, tak by ty tři nebo čtyři PDF o kterých je pořád řeč hodil do sdílené složky na Mega nebo Uloz.to a ten one-click link by dávno měl.


Tady vůbec nejde o nějaké nováčky (kteří neexistují) nebo pohodlnost nebo cokoliv, tady jde jen o vyvlání další iterace diskuse o tom, jak je všechno hrozné protože to je nevstřícné pro nováčky (...kteří existují v Jersonově hlavě).

A sorry, mě už to nebaví sledovat ve stejném složení a se stejným obsahem podesátý.
19.10.2020 16:27 - York
Připravit si odkazy pro podobný případy a průběžně je udržovat aktuální zní jako good tip.
19.10.2020 19:05 - Chyba
K otrázce přístupnosti DnD na kostce: všimli jste si že SRD se dá otevřít i bez přihlášení.
Nick:
Velikost okna: [1] [2] [3]
Zobrazit náhled Zobrazit náhled
Tagy:
Vaše IP adresa není z "bezpečných" adres. Příspěvek se odešlou pouze se správně opsaným kódem. Pokud nechcete opisovat kód, můžete se přihlásit (pokud nemáte účet, nejprve se zaregistrujte), nebo nám poslat informaci na PM a my Vaši IP adresu přidáme.
Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.32877802848816 secREMOTE_IP: 3.219.217.107