Tipy a triky

Jerson
21.5.2020 14:05
RPG pro úplné nováčky
K založení téhle diskuse mě přiměl jeden příspěvek z Redditu popisující těžkosti člověka, který se má bez předchozích zkušeností pustit do vedení hry. V daném příspěvku šlo o maminku silně motivovaného hráče DnD, který hry stále vedl a chtěl si také zahrát postavu, nicméně díky svému natěšení má poměrně vysoká očekávání. Po přečtení pravidel a dalších jiných textů zjistila, co má a nemá dělat (tvořit svět, ne příběh, nechat hráče dělat rozhodnutí, ne každé setkání musí být boj, ... prostě celkem užitečné rady). Nicméně i po tom všem jí zůstává řada nezodpovězených otázek, jak to udělat, co udělat a kolik toho udělat.

Dostalo se jí rad, že si má stáhnout nějaký už hotový modul, ve kterém dostane vše potřebné, nicméně tahle rada není až tak užitečná, a už vůbec ne pro naše prostředí - nováček do modulu nevidí, těžko posoudí, který je dobrý a který nikoliv, přizpůsobivost preferencím hráčů je taky dost složitá, a navíc to znamená přečíst si další hromadu textu, dost možná mnohem větší, než ve hře skutečně použije, a nějak se s ní popasovat. U nás se přidá ještě celkem malý výběr česky psaných modulů.

Což mě přivádí na otázku myšlenou obecně - máte zkušenosti s tím, když někdo (dobrovolně nebo z lehkého donucení) začal vést hru opravdu od nuly, bez předchozích herních zkušeností, přičemž nešlo o vlastní zkušenost někdy ze začátku 90. let, ale z relativně nedávné doby, kterou jste schopni posoudit z pohledu zkušeného hráče, který se mohl i nemusel takové hry účastnit, a hlavně který dokázal posoudit, jak si tento nezkušený Vypravěč/GM vedl.

Druhá otázka je, zda máte nějaké RPGčko, ať už tištěné nebo na netu, o kterém víte, že nezkušený Vypravěč je podle něj opravdu schopen vést uspokojivou hru, ať pro nováčky, nebo zkušené a nadšené hráče, aniž by musel pátrat po dalších radách na netu? Na složitosti daných pravidel nezáleží, ale samozřejmě že jednodušší pravidla budou výrazně lepší.
28.11.2020 12:10 - York
Jezus: Myslíš, že když simulování dungeonu baví rodiče, tak nebude bavit jejich děti, když si to s nima půjdou zahrát?
28.11.2020 12:13 - LokiB
sirien: ale já jsem zvědav právě na ty myšlenky, nečekal jsem, že bys psal systém :)
28.11.2020 12:20 - York
Ad zjednodušování DnDčka a podobně: Velkou přidanou hodnotu vidím v tom, že jde o hru, která baví rodiče (těžko bude pro svoje děti zjednodušovat DnDčko někdo, kdo ho vůbec nezná, nebo ho nebaví). Plus ti rodiče maj zřejmě díky tomu slušnej vhled to toho, jak RPGčka fungujou, a maj zkušenosti s designem vlastního obsahu. Za mě rozhodně win-win.
28.11.2020 12:29 - Jezus
York: Myslím si, že dungeon je rpg jen pro určitou část hráčů a tudíž jen pro určitou část dětí. A určitě ne pro ty rodiče, co oslovují Jersona (to by žádnej dračákista neudělal :-D)).

Máš pravdu, že rodiče, které to baví, tím zvládnou bavit své děti. Ale ti nic nového nepotřebují. Buď si to dávno přizpůsobili, jak píšeš, nebo zkouší nějaké ty DnD Kids nebo co.
Nebo hrají Karak. Nebo Descent. Nebo Plyšovou hlídku... -> tato cílovka byla v zásadě uspokojena.

A samozřejmě pokud navrhneš dobrej jednoduchej vyprávěcí systém, půjde v něm hrát i dungeon. Akorát jinak (a z určitého úhlu pohledu některých hráčů možná i "lip").
28.11.2020 12:46 - York
Jezus píše:
Máš pravdu, že rodiče, které to baví, tím zvládnou bavit své děti. Ale ti nic nového nepotřebují.


Otázka je, jestli vůbec máš reálnou šanci oslovit RPGčkem pro děti rodiče, kteří sami RPG pozitivní nejsou...

Přijde mi přirozenější zkusit nejdřív ulovit rodiče a pak jim nabídnout zjednodušenou verzi, kterou si můžou zahrát s dětma.
28.11.2020 13:15 - Naoki
Za mě teda jako rodič který taky uvažuje o tom že brzy potomka zasvětí do RPG je mi jedno co by případný RPG pro děti bylo za systém nebo setting pokud by pro to nebylo dost Pick&Play dobrodružství a jiného materiálu.
Mám dost zkušeností abych si případně složitá pravidla upravil a nevyhovující setting přefluffoval, ale fakt nemám čas sedět a připravovat dobrodružství, nebo přemýšlet nad tím jak upravit existující setting aby seděl na věkovou kategorii. Dokud ten poslední bod bude překážkou, tak raději sáhnu po nějaké deskovce
28.11.2020 13:17 - Jezus
To ano, ale to už někdo dělá ne? Já reaguje primárně na poptávku, kterou hlásí Jerson.

Nicméně je fakt, že by se dotyčných rodičů mohl rovnou ptát, jak se o rpg pro děti začali zajímat. Sami něco hrají (co?) a chtějí něco jednoduššího pro děti? Nebo s tím přišli známí? Nebo děti (třeba starší) sami?
28.11.2020 22:18 - Jerson
Já jsem se zeptal. Vlastně jsem se zeptal na všechno možné - třeba jaké mechaniky použít, jaké pomůcky, jaké postavy, jak dlouho udrží pozornost při úvodu do hry, atd.
Nicméně momentálně je pro mě lepší věnovat čas psaní takové hry, než vysvětlování, proč by taková hra měla vypadat takto a ne jinak.
28.11.2020 22:42 - Jezus
Cool. Konzultuj, co potřebuješ a dostaneš hromadu věcí, co nechceš ;-)

Můžu se zeptat alespoň na to, co je přivedlo k tomu, že chtějí rpg pro děti? Hrají ho sami nebo je v tom internet... ?
28.11.2020 23:13 - Jerson
Aai půl na půl, část hraje a chce něco jednoduchého, část RPG nezná vůbec a chce to s dětmi zkusit.
Nick:
Velikost okna: [1] [2] [3]
Zobrazit náhled Zobrazit náhled
Tagy:
Vaše IP adresa není z "bezpečných" adres. Příspěvek se odešlou pouze se správně opsaným kódem. Pokud nechcete opisovat kód, můžete se přihlásit (pokud nemáte účet, nejprve se zaregistrujte), nebo nám poslat informaci na PM a my Vaši IP adresu přidáme.
Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.20944094657898 secREMOTE_IP: 18.234.247.75