Kultura

chrochta
7.12.2010 13:35
Autorská citace #1
7.12.2010 13:35 - Argonantus
1) Zapomnělo se na opravdu zásadní kulturní nerost - sůl kamennou čili NaCl. Díky soli se ve vnitrozemí Evropy začalo vůbec obchodovat, a vznikala síť cest, potažmo náznaky měst. Taková sůl nevypadá dnes nic moc, ale pytel soli byl v pravěku slušný majetek.

2) Stran kovů - starověk uznával klasickou "sedmičku" kovů, přiřazenou planetám - od středu sluneční soustavy zlato, rtuť, měď, stříbro, železo, cín, olovo.
Zlato a stříbro asi netřeba rozvádět, ale ty ostatní kovy byly užitečné a zásadní od toho starověku po celou dobu, vlastně až do současnosti. Měď a cín v podobě bronzi a mosazi vystřídalo časem železo, které je jako ta sůl - vypadá nenápadně, ale vlastně je rozhodující.

3) Málo se doceňují nepřímé efekty hornictví. Potřeba hlubších a větších štol a důlních staveb vytvářela tlak na matematiku a stavební inženýrství; v renesanci je souvislost mezi rozvojem hornictví, rybníkářství, námořnictví a astronomie, i když to není na první pohled patrné.

Před tím existovala ještě hlubší "průmyslová revoluce" 12-13 století, související s mlýny a katedrálami, a opět s hornictvím (u nás typicky stříbro; první pořádné doly.)

nejen užitečné nerosty, ale i samotná snaha je získat vedou k pokroku civilizace.
Autorská citace #2
7.12.2010 20:57 - chrochta
to Aronantus: Takový pytel soli je doteď na Sahaře slušný majetek :) A někde znali těch kovů víc - nebo alespoň měli pár názvů navíc (třeba "bedil") a našly se kousky nádoby z antimonu.

Původně to měl být cyklus několika článků, ale pravidelně mívám velikášské plány a pak mi do toho něco příjde. Další dva díly by měly být věnované chemikáliím včetně soli (ale je docela problém něco k tématu sehnat) a stavebním materiálům (carrarský mramor je holt carrarský mramor a hydraulické vápno "pasta di Praga" vyráběné L.F.A. Hergetem bylo žádané v řadě severomořských, baltských a možná i atlantických přístavů; tady je na vině čistě jen moje lenost), navíc i už zveřejněné by chtělo pár drobných úprav (u železa nezáleží jen na minerálu, ale HLAVNĚ na druhu a MNOŽSTVÍ příměsí - proto se z českého železa vyráběla exkluzivní litina, ale až do vynálezů francouzských bratrů Martinů, kterak ze železa odstranit ten zas..... fosfor, ocel ani náhodou).

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.14158201217651 secREMOTE_IP: 3.236.222.124