Kultura

Gurney
10.11.2014 22:20
DrD, Asterion, Taria - co by jste přenesli do své hry?
Bez ohledu na ne vždy ideální systémové provedení obsahuje Dračí Doupě (classic) a jeho settingy množství originálních myšlenek a nápadů, ať už je to kosmologie, nestvůry nebo třeba zajímavý fluff. Které z nich považujete za natolik dobré, že by jste je ve svých hrách použili i dnes?

Nápady jak vaše oblíbené DrD rekvizity zpodobnit v 5e, Fate nebo jiných systémech rovněž vítány!
Autorská citace #1
10.11.2014 22:38 - sirien
Ohledně Tarie - ono tam toho ve skutečnosti nic moc není. Zajímavý je ten koncept země vyrvané drakům (nicméně samotné pojetí draků nebo to, jak lidé tu zemi získali, už ne), je tam pár dobrých námětů z historie (třeba ten nájezd temných barbarských šamanů nebo ta válka o jižní ostrovy s těmi vodními šmejdy a vůbec ta politika dvou zemí kolem nich, vč. pirátství a společné správy) ale jinak je Taria nuda, nuda, nuda, klišé, klišé, stereotyp na stereotyp. Na Tarii jsou hodnotné ty Charlesovy scénáře ke hrám.


Asterion je zajímavější případ - stejně jako Taria to je samá nuda, klišé a stereotyp, jenže díky rozsahu se tam mezitím válí různé perly.
Rozhodně bych vyzdvihl celý koncept a popis nekromancie a vlastně i její historii (pravidlová implementace pro DrD už je nanic), hezký je koncept upírů jako navrátivších se zlodějů těl. Ostatně ono i třeba Mniši Svaté Trojice nebo Dunsari (Dusnari... jedno z toho) jsou docela cool.

Svého času mě tam trochu zaujal i popis rozdílu magií (lidská akademická vs. zpěvná magie lesních elfů), i když nutno zmínit, že tam nikde nedošlo k skutečnému vyjádření těch rozdílů nad rámec fluff popisu.

Pro hráče DrDo tam je VELMI zajímavé zpracování různých prostředí pro druidy - doménou druidů se tak stává v podstatě jakákoliv podoba přirozeného prostředí včetně pouště, skalisek, hor...

Koncept tvárnosti činů (nevyužil bych, ale je to docela originální) (a ostatně záporáčtí drakolidé jsou zajímavé postavy)

Koncept myšlenkových bytostí (ve skutečnosti takový WoD spirit realm na fantasy steroidech, ale to není nic proti ničemu)

(pouštní elfové vypadají cool, ale jsou to ve skutečnosti zoufalí nigga-hippie fremeni - kterýkoliv skutečný fanoušek Duny by je zpracoval značně stylovějc)


(je tam toho asi víc, ale už to je věčnost co jsem to četl tak se mi to tak z hlavy nevybaví)
Autorská citace #2
12.11.2014 09:39 - ShadoWWW
Když se řekne Taria, představím si "definice vesnického dobrodružství". Z hlediska fluffu tam není nic moc originálního, ale ukázková dobrodružství a jejich náměty jsou velmi unikátní. Nevím o ničem podobném v rámci D&D. Líbí se mi také řemeslné zpracování těch dobrodružství, například mapy, které jsou velmi jednoduché, se zajímavými detaily.

Asterion je naprosto unikátní projekt hlavně svou obsáhlostí. Takové české Zapomenuté říše. Obsahuje spoustu klišé, ale některé fakt zajímavé nápady. Největší perlou jsou Nemrtví a světlonoši, což je nadčasová příručka opravdu světové kvality.

Na Asterionu se mi líbí ten postupně se vyvíjející konflikt:
- Na začátku (v 1. hlavním modulu a Dálavách) je to o tom, že hlavní záporák je Khar (zvaný Démon) se svými drakolidmi, ale Khar už dávno (poněkolikáté, ale snad už nadobro) zemřel a z jeho říše zbyly trosky někde daleko na jihu, které už rozhodně nemají sílu expandovat. (Něco jako Rusko po rozpadu SSSR. ;-)) Kharem se straší malé děti, ale reálnou hrozbou už není. Spojenecká království severního kontinentu (zvaného Lendor) by sice ráda zakončila své vítězství mohutným rozprášením zbytku Kharových džav, ale momentálně se zmítá ve vnitřních sporech a na vojenské tažení nemá sílu.
- Lord Firun využívá sporů starých království a na jižním konntinentu (zvaného Tara, kde se více méně odehrává celý děj tohoto settingu) podněcuje vzpouru a osamostatnění některých měst, nově zvaných Svobodná města, v čele s městem Albireo. Vypadá to jako demokratické zřízení na Asterionu (ala USA).
- U postav se předpokládá, že se zpočátku budou pohybovat kolem Albirea a budou vyrážet do jeskyní, ve kterých budou nacházet poklady z dob arvedanů, zaniklé civilizace dávného mocného národa lidí (ala Atlantiďané), kteří byli kdysi poraženi Kharem. Arvedané kdysi dávno přiletěli na Asterion z Modrého měsíce (tato informace je hráčům tajná), ale už se nedokázali dostat zpět. Arvedané ovládali magii mnohem lépe než současní magikové a jejich artefakty, zapadlé v jeskyních a ruinách, dodnes čekají zaprášené na objevení.
- O několik let později lendorská království zase urovnají spory a zatočí se Svobodnými městy, které padnou.
- Vzchopí se ale i Kharovy džavy. Drakolidé se mezi sebou pobijí (ala Cézarův triumvirát) a ten nejschopnější (možná dva nejschopnější, teď už nevím) začnou podnikat výboje na sever Tary, kde jsou po pádu Svobodných měst kolonie lendorských království.
- Dojde na menší šarvátky, ale nic většího. Zdá se, že Kharovy džavy jsou stále výbojnější a bude potřeba podniknout vojenské tažení na jih.
- Stane se ale něco nečekaného, Kharovy se opět podaří proniknout do světa smrtelníků skrze opanování cizího těla. Je to jakýsi stav opanování, ale ještě ne úplného obživnutí. Je naštvaný, že drakolidé, jeho bývalé "děti", mu nijak nepomohli s návratem a se zbylými drakolidmi zatočí. Pak sjednotí síly zla a vyrazí do boje proti severním královstvím.
- Dojde k velké bitvě, ve které jsou Kharova vojska rozdrcena, ale Kharovi to nevadí. Vlastně to plánoval. Masivní krveprolití byl jeho pečlivě naplánovaný rituál, díky kterému může zcela obživnout.
- Nakonec se ukáže, že Khar Démon vlastně nebyl až tak zlý a celé to bylo trochu jinak, než se to běžně vykládalo.

Vyvíjející se konflikt mění i feeling světa. Na začátku je to hodně středověce laděné, méně fantasy. Skřeti ani jiná havěť se téměř neobjevují, silná magie je pohřbená v ruinách arvedanských měst daleko na jihu a hlavním nepřítelem jsou divoši, kteří se brání kolonizaci Tary, a různé vlivové skupiny. Občas také nestvůry v jeskyních či arvedanských ruinách. Postupně se hlavním nepřítelem stanou lendorská království, která stále více usilují o svržení Svobodných měst. Po pádu Svobodných měst se stále více objevují skřeti jako hlavní záporáci. Nakonec to vyvrcholí konfliktem s hlavním záporákem Kharem.
Autorská citace #3
12.11.2014 09:47 - ShadoWWW
Taria by se dala do 5e přenést jednoduše. Stačí odehrát předpřipravená dobrodružství a pak pokračovat v jejich duchu. Jediné, co je v dlouhodobém hraní jiné, je rychlost levelování. D&D 5e předpokládá, že při hraní jednou týdně dojdou postavy na nejvyšší 20. úroveň asi za rok. Při hraní Tarie je možná lepší postupovat pomaleji (dávat méně ZK) s koncem na 10. úrovni.

U Asterionu je největší problém jeho jiná kosmologie, tedy jak skloubit D&D 5e kosmologii s kosmologií Asterionu. Jinak je to imho OK. Stačí jen dodělat krolla apod., ale to není zas až tak těžké. Když jsem u toho krolla, na Asterionu jsou dva druhy krollů. Dvě podrasy, řečeno slovy D&D 5e. Jedna je klasická DrD a druhá má regeneraci.
Autorská citace #4
12.11.2014 11:53 - Gurney
sirien píše:
...ta válka o jižní ostrovy s těmi vodními šmejdy a vůbec ta politika dvou zemí kolem nich, vč. pirátství a společné správy

Nevíš v kterém modulu to bylo?

sirien píše:
Rozhodně bych vyzdvihl celý koncept a popis nekromancie a vlastně i její historii (pravidlová implementace pro DrD už je nanic), hezký je koncept upírů jako navrátivších se zlodějů těl. Ostatně ono i třeba Mniši Svaté Trojice nebo Dunsari (Dusnari... jedno z toho) jsou docela cool.

Už delší dobu mám v plánu si přečíst Nemrtvé a světlonoše. Už roky na tuhle příručku slyším v podstatě jen samou chválu a to od lidí, kteří už DrD dávno nehrají.

EDIT: viz Shadowww :)

sirien píše:
Koncept myšlenkových bytostí (ve skutečnosti takový WoD spirit realm na fantasy steroidech, ale to není nic proti ničemu)

Je to to samé jako Nevidění? Protože nedávno jsem na netu uzmul nějaké DrD bestiáře a zrovna tohle mi přišlo správně zlý, už proto že snad kromě mágů s nima nikdo nemůže nic moc udělat. Což do heroic fantasy moc nezapadá a v rukách PJ/GM začátečníka to může být docela zabiják zábavy, ale působí to takovým pěkným dojmem že generic DrD je narozdíl od D&D v jádru docela crapsack world

ShadoWWW píše:
...Asterion

Wow, takhle podáno zní ten metaplot dost dobře. Ještě za dob DrD jsem četl nějaké věci k Asterionu (pamatuju si z toho hvozdy, skřítky a strašně husté drakolidi; krom toho obálka k Z hlubin zelené a modré ve mě vždycky vzbuzovala dojem, že přesně tohle chci hrát... jenže jak jsem se dozvěděl, bylo to pro vyšší levly a člověk si to nejdřív musel zasloužit :) ale nějak jsme z něj nakonec odehráli snad jedno nebo dvě dobrodružství.

ShadoWWW píše:
Při hraní Tarie je možná lepší postupovat pomaleji (dávat méně ZK) s koncem na 10. úrovni.

U Tarie asi jo. U defaultního DrD/Asterionu mi naopak přijde že power level 20 lvl (5e) postavy je zhruba tam kde u 36 lvl DrD postavy. Navíc archetyp na 3. levlu (DnD) zhruba odpovídá tomu jak se na 5. levlu (DrD) rozdvojují classy.

ShadoWWW píše:
U Asterionu je největší problém jeho jiná kosmologie, tedy jak skloubit D&D 5e kosmologii s kosmologií Asterionu.

To se projeví snad jen v high level spellech ne? A možná lehce v pojetí Clerica, pokud bys ho chtěl zachovat.
Autorská citace #5
12.11.2014 13:40 - ShadoWWW
Píše:
U Tarie asi jo. U defaultního DrD/Asterionu mi naopak přijde že power level 20 lvl (5e) postavy je zhruba tam kde u 36 lvl DrD postavy. Navíc archetyp na 3. levlu (DnD) zhruba odpovídá tomu jak se na 5. levlu (DrD) rozdvojují classy.

Úplný souhlas.
Píše:
To se projeví snad jen v high level spellech ne? A možná lehce v pojetí Clerica, pokud bys ho chtěl zachovat.

U klerika ani ne. Ten je naopak díky doménám velmi snadno přenositelný. (5e je první D&D, které dovoluje hrát dokonce i klerika-ateistu bez jakýchkoli omezení schopností. Klerik si prostě místo boha vybere jako doménu určitý filozofický směr.)

Je to o menší či větší úpravě kouzel, ale také o nestvůrách. D&D má nestvůry víceméně pevně navázané na kosmologii. Asterion má jen 3 sféry (materiální, stínová a vnější), takže je potřeba se zamyslet, kam umístit jakou nestvůru, aby to dávalo smysl. Ocituji z knížky:
Hlavní modul píše:

• Inteligentní nemagické bytosti jsou vždy pouze humanoidní. Pokud má být inteligentní jakýkoliv jiný tvor, musí se jednat o bytost ze Stínového světa. Pomocí magie lze vytvořit jen omezenou náhražku či simulaci myšlení. Musíme se tedy rozloučit s mluvícími knihami, sochami či ústy ve zdi.
• Veškeří magičtí tvorové jsou myšlenkové bytosti. Jediný způsob, jak se na Asterionu může objevit taková nestvůra, je její příchod ze Stínového světa.
• Skřeti jakožto nejrozšířenější „nepřátelská“ rasa nejsou samostatnou odrůdou, ale vznikají přeměnou z lidí a jiných ras, konkrétně z jejich nejzvrhlejších příslušníků. To je třeba brát do úvahy hlavně při tvorbě skřetů jako cizích postav (bývají mimo jiné silnější a schopnější než průměrný člověk a než průměrný fantasy skřet). O dracích platí zhruba totéž (ovšem dobří draci samozřejmě nevznikají ze zvrhlíků).
• Z vlastních postav se teoreticky mohou stát skřeti či hrdinové. K tomu by ale nemělo dojít v normální družině, která nesměřuje za určitým velmi vyhraněným cílem. Velmi by to totiž přeměněné postavy zvýhodnilo a porušilo tak rovnováhu ve hře.

Jak už zmínil Sirien, na Asterionu je tzv. Řád, který z extra dobrých jedinců dělá dobré draky, ze špatných skřety a z extra špatných zlé draky. U hráčských postav se to ale v podstatě neprojevuje.
Autorská citace #6
12.11.2014 13:58 - ShadoWWW
Asterion je impozantní hlavně tím, že má podrobně popsaný téměř celý kontinent. Postavy se mohou více méně libovolně pohybovat kamkoliv, je to jeden velký sandbox. PJ má všude popsanou krajinu, mapy, cizí postavy a náměty na dobrodružství. Asterion exceluje v kulisách (tzv. "big picture"), tedy obecném náhledu na fungování světa a děje v něm. PJ dostane v modulech hodně inspirativního textu a námětů na zápletky, konkrétní dobrodružství si už ale musí vymýšlet a vést sám. V tom je trochu paradox a ne každému to může vyhovovat. Na jednu stranu Asterion klade nároky na zapamatování si všech těch informací (aspoň zhruba) a zároveň klade nároky na improvizaci (protože dává jen hrubé mantinely). V tom Asterion nemusí každému vyhovovat a vyhovuje vlastně jen PJům-maniakům do sandboxu. (V tom dobrém slova smyslu. ;)) Co se mi líbí, že Asterion rozvíjel živou kroniku, tedy že autoři přicházeli s novými informacemi, co se kde stalo. Člověk to nemusel použít, ale byla to dobrá pomůcka pro klepy v hospodě a svět se netočil jen kolem postav, ale družina byla jen kolečkem v celém systému. Ve světě se děla spousta věcí i mimo působení postav a celý svět se pořád někam vyvíjel.

Taria je v tomto jiná. Kulisy jen velmi hrubě nastiňuje a pak Pána jeskyně provede za ruku několika dobrodružstvími. Pro začínající PJ určitě lepší způsob, který na něj neklade takové nároky a improvizovat ho naučí. Na druhou stranu ten svět nepůsobí zas tak živým dojmem a více méně se jedná o railroadový setting (i když velmi dobře zpracovaný a jedna zápletka má obvykle několik různých řešení), který se nerozvíjí tak zásadně jako Asterion.
Autorská citace #7
12.11.2014 15:11 - sirien
Gurney píše:
Nevíš v kterém modulu to bylo?

Základní modul, kapitola o historii.

Ta kapitola o historii je vůbec awesome ukázka ignorance původních autorů - "současnost" Tarie je snad to nejnudnější a nejnezajímavější období ever a hrát v něm je totálně o ničem v porovnání s různými jinými historickými obdobími. Jen tak z hlavy si vybavuju:
- invazi dark-šamanistických barbarů (vznikající a sotva stabilizovaná civilizace vs. dark-blood magic barbaristická anarchie)
- periody bojů o ty jižní ostrovy (pirates ftw!)
- ta brutální válka se sousední Urgurou, kdy se Urgura probila takřka do středu celého poloostrova (war, war! WAR!)
- ta pasáž se zešílenejma druidama kdy takřka spojili Severní a Jižní hvozd (tohle je hodně o DrD věcech, ale šlo by to přestylizovat a překlopit... native rebellion vs. winning occupants!)
...a pak různé lokální konflikty, třeba ty hádky o ty hory osídlené high elfy a alchymisty atp.

Gurney píše:
Už delší dobu mám v plánu si přečíst Nemrtvé a světlonoše. Už roky na tuhle příručku slyším v podstatě jen samou chválu a to od lidí, kteří už DrD dávno nehrají.

N&S byly fakt epicky silnej modul kterej kvalitou hravě konkuruje i překonává západní standardy.
Základní book Asterionu působil suše, N&S tomu ale dali krutopřísnej promise že ten základ je jen takovej fundament další tvorby co bude naprosto awesome. Bohužel, ten promise nebyl nikdy naplněný a všechny další moduly už padly hluboko pod úroveň N&S a nikdy se k ní zpátky vlastně ani nepřiblížily.

Některé ty sourcebooky byly... zajímavé a na úrovni, to zas ne že ne (třeba Temní bohové se mi osobně líbily), nicméně už to prostě nemělo tu progresivitu co měly N&S.

Gurney píše:
Je to to samé jako Nevidění?

Vůbec ne. Je to něco jako WoD Shadowrealm (životní prostředí závislé na emocích, pocitech a jejich rezonanci) zkombinované s tak trochu grim Faerií.

Máš Stínový svět, paralelní svět - celý svět, něco jako "astrální planetu", která je velmi volně navázána na Asterion - různé geografické body A a SS mohou souviset, nicméně jejich vazba je individuální, geografie A a SS jsou odlišné a nejsou v přímém překryvu.
SS je životně závislý na A.
Emoční rezonance A se může kumulovat a nakonec dojít do bodu, kdy vytvoří průrvu, kterou je schopna projít některá ze Stínových bytostí. Ta se okamžitě po průchodu stává 100% Asterionskou entitou - získá fyzické tělo (není-li z podstaty nefyzická, ale takových moc není) s biologickým fungováním (obvykle mají - zejména nižší z nich - i všechny biologické potřeby jídla, pití, spánku...)

Stínové bytosti jsou vázané na svou emoci (nebo kombinaci emocí) a podle toho se chovají (vyhledávají onu emoci, vyvolávají ji, brání ji... žijí z ní, chovají se podle ní).
Podle emocí - zejm. jde-li o specifičtější kombinace emocí - lze Stínové bytosti i tak nějak kategorizovat (například stínoví nemrtví mají nenávist+strach - ano, nekromanté mají skutečně velmi chutné mučírny, Světlonoši - antiteze nemrtvých - zase "naděje+láska")

Stínový svět má samozřejmě vlastní skutečně geografické realmy příslušné určitým emocím, různí čarodějové nebo guruové do něj dokáží vstoupit (warning, danger inside, enter on your own responsibility, insurance doesn't apply)

Je to doclea elegantní koncept. Vytváří dost limitací, na druhou stranu ale má zase hromadu potenciálu.

Píše:
Wow, takhle podáno zní ten metaplot dost dobře. Ještě za dob DrD jsem četl nějaké věci k Asterionu (pamatuju si z toho hvozdy, skřítky a strašně husté drakolidi

Skřítci sou super nudná a super otravná variace na Japonsko. Fakt zoufalá.

Drakolidé ve skutečnosti nejsou moc zajímavý prvek světa, ale jsou to zajímavá NPCčka - ty jejich individuální životní příběhy a osudy jsou fakt hezké pseudo-povídky uvnitř Asterionu a prakticky každého jednoho z nich jde krásně nenávidět nebo s ním soucítit, popř. mu fandit.
V "současnosti" žijí z deseti pouze čtyři, Ryam je takovej boring klaďák, ale to jak se k tomu dostal je docela epic tale, Zyl je správnej záporák-odpadlík, ten alchymistickej génius je fakt ukázka super-tragického romantického příběhu a ten psionik co je u Khara, ale vlastně na něj už dost jebe je zase dobrá ukázka depresivity.
ShadoWWW píše:
Asterion je impozantní hlavně tím, že má podrobně popsaný téměř celý kontinent.

Upřímně - chápu, že to je impozantní a cool, ale mě osobně by jako Vypravěči ta detailnost každého čtverečního kilometru dost iritovala a překážela. Ta úroveň zoomu v níž je popsaná Taria mi vyhovuje víc.
Kromě toho, geografické moduly Asterionu jsou spíš z toho slabšího. (i tam jsou samozřejmě perly, třeba... Rillanon? To město nad pouští... je fakt dobře dekadentní město ve kterém by šla odehrát třeba celá kronika a vůbec bys z něj nemusel vylézt... bohužel zbytek toho prostředí a tedy i sourcebooku je dost o ničem, samý zprzněný fremeni a poznámky o Zylovi na jihu, jenže popis Zylovy domény tam už neni)


Píše:
Jak už zmínil Sirien, na Asterionu je tzv. Řád, který z extra dobrých jedinců dělá dobré draky, ze špatných skřety a z extra špatných zlé draky. U hráčských postav se to ale v podstatě neprojevuje.

abychom byli přesní, Řád světa je o hodně obsáhlejší dokument. Taková Sbírka zákonů.
To o čem je řeč je Tvárnost činů, což je součást Řádu (asi jako... trestní zákoník?).

A posloupnost pro dobro je člověk-hrdina-drak, posloupnost pro zlo je člověk-skřet-drak.
Přičemž Tvárnost teda vulgárně nadržuje světlé straně, takže ne že by to byla úplně 100% neutrální karma.


Ohledně historie: celou jí neznám (opustil jsem Asterion někdy v dnešní půlce?), ale že Khar ve skutečnosti není záporák, ale klaďák jak svině bylo jasné už v momentě, kdy vyšel sourcebook o bozích. Celá ta slavná kladná 17tka jsou normální anarchisticky-diktátorský šmejdi co ani sami nezvládají dodržovat Řád světa který přísahali chránit, když se bohy stali. Khar na druhou stranu frajersky poslal k čertu samotného Stvořitele a následně se vždycky držel svýho.
A mimochodem, že rozjebal Arvedany bych mu ale vůbec nevyčítal, protože z toho co sem se o nich stihnul dočíst to byli takový změkčilí dekadentní hippie-pokrytecký socky až to bolelo, já bejt na Kharově místě tak tu jejich civilizaci s chutí smetu taky.
Autorská citace #8
12.11.2014 15:44 - ShadoWWW
Když nad tím tak přemýšlím...

V každém z těch modulů lze najít nějakou perlu, ale počet perel se různí a většinou jsou obaleny spoustou nezářivného balastu. Například u těc skřítků: Místo aby řekli skřítkové = "Japonci", nebo aby tam dali něco zajímavého, tak tam na mnoha stranách rozepisují jejich kulturu, přičemž vše jsou fádní fakta, která si představí každý, když se řekne "Japonsko". Jediná perla v tom modulu byla, že hlavní vezír kul pikle proti císaři a jeden z nich byl vlkodlak, ale svou vlkodlačí identitu před ostatními skrýval (aspoň myslím, že to tak nějak bylo, už je to dlouho, co jsem to četl). A byla tam rozkreslená docela zajímavá zápletka těch intrik na císařském dvoře.

To, co dělá N&S unikátní, je jejich neotřelost. Ten modul nemá žádný fádní text a je plný perel. Je originální a přitom se nesnaží být originální za každou cenu (ad absurdum), jak je tomu jinde.

Druhý nejlepší modul je asi Falešná apokalypsa, ale tam je toho fádního balastu už znatelně víc.
Autorská citace #9
12.11.2014 15:50 - ShadoWWW
Mě mrzí, že ty astaré asterionské moduly už nejsou dostupné a asi nikdy nebudou (nikdo vlastně neví, kdo je držitelem práv). PDFka v tabletu by se hodila a inspirovala by i hráče nových RPGček.
Autorská citace #10
12.11.2014 17:07 - sirien
ShadoWWW: hlavně N&S má libový NPCčka. Vieen, Betridal, Coriven, všichni ti šéfové nekromantických frakcí (jeden super-šílenej psychopat vedle druhýho), ten životem zdeptanej lovec nemrtvejch... ta smrtka co před stovkami let naučila Vieena nekromancii a všechno tím v podstatě odstartovala... co NPC, to perla.

Slabá část N&S jsou ty S - jak ty nemrtví dostali hrozně cool nádech a jsou z nich (těch inteligentnějších) i zajímavá NPCčka, tak ty světlonoši jsou tak hrozně light&fluffy až to bolí. A Oblačné město je stylizační zoufalost.
Sakra sou to pořád stínové bytosti vedené svojí emocí... já bych je nastylizoval jako sympatické fašisty, Oblačné město jako na esoterických drogách ujíždějící růžouvoučkou totalitu... TO by byli stylový nepřátelé nemrtvých.


PS - mám u sebe původní (první) Asterion (před revizí, jeho "současnost" je v minulosti oproti revidovanému modulu který se posunul na úroveň do té doby vydaných modulů), Dálavy, Nemrtvé a Světlonoše, Do Hlubin Zelené a modré, Falešnou Apokalypsu a... bleh, ten pouštní modul.
Nijak zvlášť je nepotřebuju ani nepoužívám - nehodlám se jich vzdávat (zatím), ale kdyby je někdo chtěl půjčit tak můžete pingnout.
Autorská citace #11
12.11.2014 21:28 - Gurney
ShadoWWW píše:
Je to o menší či větší úpravě kouzel, ale také o nestvůrách. D&D má nestvůry víceméně pevně navázané na kosmologii.

Jednak bych moc nesouhlasil s tím že má D&D kdovíjak pevně navázané nestvůry na kosmologii - ok, aboleth je z Far Realm, ale mechanicky se to nijak zásadně neprojevuje. Kdybys ho chtěl dát na Asterion, byl byla by to původně myšlenková bytost s naprosto stejnými staty, jen by se lišil fluff a předpokládám že by existovaly nějaké spelly, které by ho dokázaly byhodit zase zpátky do Stínového světa, kde by pozbyl tělo (příklad, teď ignoruju že by se tam stylově možná příliš nehodil). Spousta tvorů v D&D bestiáři je navíc dost generických - všichni ti kostlivci a další nemrtví, draci, zvířata a jejich "dire" varianty, to všechno můžeš klidně použít i v DrD (když přidíš nějaké ty detaily že je to 50/50 jestli se rozpadnou po srmti svého tvůrce a tak).

A krom toho, zrovna jsem se koukal na DrD bestiář a převést potvoru z DrD do DnD 5 není nic složitého. Životaschoopnost v podstatě dělíš dvěma (zaokrouhleno asi spíš nahoru) a máš HD (ok, vychází to sice jenom 1-18 a tudíž to není úplně košer pro lvl 30+ potvory z DrD, ale než se tam dostaneš, už si stejně budeš dělat potvory v klidu sám), z toho pak už určíš proficiency bonus. Pět z šesti statů už máš v podstatě vypasáno v DrD stat blocích - bonus z Str máš v ÚČ, z Dex v OČ; Con, Int, Dex tam jsou přímo jako hodnoty (akorát je blbý že DrD používá co se bonusů k abilitám týče takový hybrid mezi 3/4/5E a Moldvayovou variantou Basic D&D, ale to je otázka +/- jedničky).

ShadoWWW píše:
Asterion je impozantní hlavně tím, že má podrobně popsaný téměř celý kontinent. Postavy se mohou více méně libovolně pohybovat kamkoliv, je to jeden velký sandbox. PJ má všude popsanou krajinu, mapy, cizí postavy a náměty na dobrodružství. Asterion exceluje v kulisách (tzv. "big picture"), tedy obecném náhledu na fungování světa a děje v něm. PJ dostane v modulech hodně inspirativního textu a námětů na zápletky, konkrétní dobrodružství si už ale musí vymýšlet a vést sám.

Já mám k tomuhle takový ne úplně dobrý vztah. On ten svět obvykle vypadá strašně vymakaně a máš na to hraní jakoby celý kontinent, ale když pak připravuješ samotnou hru, zjistíš že postavy něco čtyři sezení řeší v oblasti, které je věnovaná jedna stránka obecných keců a ty si v podstatě všechni musíš udělat sám - cool stuff z druhé strany kontinentu ti v tom nijak nepomůže. V tom se mi naopak víc líbí ta Taria, která se zabývá podstatně menší oblastí, ale řeší co v ní dělat. Zas teda nevím jak je na tom s těma dobrodružstvíma, ale obecně mám stejně radši inspiraci k dobrodružstvím než dobrodružství samotná.

ShadoWWW píše:
Mě mrzí, že ty astaré asterionské moduly už nejsou dostupné a asi nikdy nebudou (nikdo vlastně neví, kdo je držitelem práv). PDFka v tabletu by se hodila a inspirovala by i hráče nových RPGček.

Příručky které nikdo nemůže znova vydat, znovunalézání kola a nezájem vydávat pdfka, protože "lidi kradou" k české rpg scéně už asi bohužel patří :(

sirien píše:
Ta kapitola o historii je vůbec awesome ukázka ignorance původních autorů - "současnost" Tarie je snad to nejnudnější a nejnezajímavější období ever a hrát v něm je totálně o ničem v porovnání s různými jinými historickými obdobími.

Že historie je zajímavější než současnost je bohužel docela častá chyba, obzvlášť u settingů napsaných "od stolu". Kdyby aspoň použili nepříliš originální (ale funkční) trik že velká válka, nikdo nevyhrál a následuje studená válka, kde se všechno řeší přes low-level agenty, prostředníky a žoldáky (jako jsou třeba PC)...

Jinak některé věci z Asterionu se dají najít na netu, na zbytek naštěstí mám kamaráda-sběratele. Ale uznávám že je škoda, že to nejde sehnat jako 5$ pdf jako jdou třeba staré D&D věci.
Autorská citace #12
13.11.2014 19:35 - chrochta
Původní Taria měla zajímavou nejenom minulost, ale i přítomnost a budoucnost: proběhl státní převrat, kdy starý kníže byl předhozen lvům (doslova) a nový kníže – nepocházející z rodu Carradů – zavedl monoteismus (víru v hada-stvořitele Woodaga). Díky kontrole armády ovládl skoro celé knížectví. Nedostal se k trpaslíkům (je tedy bez stříbrných dolů) a na Sever (kavalerie tedy postrádá kvalitní koně), brání se hned tři hlavní města provincií (a blokují dopravu na třech důležitých vodních cestách), ve Vraních horách zuří regulérní partyzánská válka (dodávky železa a mědi tedy trochu váznou), elfové z jihu poloostrova zachovávají ostražitou a ozbrojenou neutralitu a Urgura samozřejmě chce využít situace a posunout o pár (desítek) kilometrů hranice. Carradovského pretendenta kromě toho drží v „ochranné vazbě“ jeden velmi, velmi nezávislý správce a zemí se pohybují tanuiští emisaři, houževnatě sledovaní nejspíše jak stoupenci druidů tak agenty Společenstva, místní formy mafie zkombinované s obchodní korporací.

To je docela "iné kafe", ne?

Jinak se mi na Asterionu líbí kus mechaniky kněží. Myslím tím to, že pokud je kněz zbožný a účastní se všech povinných i nepovinných slavností a svátků, získá více kouzel (je sakra rozdíl, pokud se modlí někde sám, účastní se mše v chrámu větší osady s 20-30 dalšími lidmi nebo participuje na oslavě významného svátku v důležitém středisku víry).
Autorská citace #13
13.11.2014 20:40 - sirien
Chrochta: ani ne. Obyčejné převzetí moci a převrat provázející období částečné anarchie. Chybí tomu jakýkoliv epic drive, který naopak v těch historických událostech najdeš hned několikrát.

EDIT: ad Asterion a kněží - jo, pár těhle myšlenek dobrejch, celková implementace hodně nic moc. Na těch Aplikacích pravidel DrD je hrozně moc vidět, že ty týpci uměj tvořit svět, ale game design není jejich silná stránka (Aplikace pravidel pro DrD z N&S je mimochodem taky dost nudná)
Autorská citace #14
13.11.2014 20:46 - ShadoWWW
Píše:
ale game design není jejich silná stránka

Toto je o Asterionu známé. Sami autoři o tom psali, že je baví psát fluff, ale aplikace ne. Aplikace psal myslím snad jen jeden člověk a ten dělal jen to.
Autorská citace #15
13.11.2014 22:57 - Jerson
Plikace pro DrD byly taky pro Asterion nouzové řešení
Autorská citace #16
14.11.2014 00:04 - Bouchi
Gurney píše:
Příručky které nikdo nemůže znova vydat, znovunalézání kola a nezájem vydávat pdfka, protože "lidi kradou" k české rpg scéně už asi bohužel patří :(

Nejde o problém práv (ani "krádeží"), ale o problém technický.
Ty nejstarší asterionské příručky byly sázené v nějaké staré Ventuře, instalované na Win98 a s použitím Type1 fontů. (Přičemž tiskárně se nedodávalo tiskové PDF, ale jednotlivé stránky se tiskly zrcadlově na pauzák.)
Občas bylo dost peklo to vůbec na ten pauzák vytisknout, protože sazba si dělala co chtěla a nezřídka se jen tak zničeho nic přestránkovala, což rozhasilo půlku příručky.
Plus tam byly i problémy s češtinou (zlobilo ť a ď).
Tj. neexistují ani tisková PDF (protože nikdy neexistovala), která by se dala použít jako základ pro vytvoření nové sazby.
Autorská citace #17
14.11.2014 02:36 - sirien
sou někde aspoň nějaké soubory? Pokud ano, možná by je stačilo dát ven a počkat, až nějakej comp-geek bude toužit to mít a potřebnou práci s konverzí udělá jako službu komunitě sám...
Autorská citace #18
14.11.2014 06:37 - ShadoWWW
Oh, to je horší než u toho DrD. NICMÉNĚ. I tak by to šlo udělat! ;) Respektive já bych to zvládnul udělat. Jediná otázka zní, jestli by byla poptávka a jestli by měl Altar zájem.
Autorská citace #19
14.11.2014 18:50 - Gurney
chrochta píše:
Původní Taria měla zajímavou nejenom minulost, ale i přítomnost a budoucnost...

Nj, ale to je spíš takové minimum k tomu aby se tam na pozadí něco zajímavého dělo. Že jsou zrovna "těžké časy" a několik stran proti sobě válčí a intrikuje, to najdeš ve skoro každé fantasy od Game of Thrones po Dragon Age. Zajímavý to začne být ne když postavy dojdou do města kde svrhli knížete, zajímavý je když předhodí toho starýho zmetka lvům, jestli chápeš co myslím.

Bouchi píše:
Nejde o problém práv (ani "krádeží"), ale o problém technický.

Měl jsem dojem že když se řešily pdfka k DrD2, byly spíš nežádoucí, ale můžu se plést. Tím lépe, o překážku míň...
Autorská citace #20
14.11.2014 20:39 - Bouchi
Gurney píše:
Měl jsem dojem že když se řešily pdfka k DrD2, byly spíš nežádoucí,

Tak to fakt netuším, kde jsi ten dojem vzal.
(Navíc jsem už pátým rokem u Pirátů a kdybych odmítal e-verze, velmi rychle by mi to spolustraníci omlátili o hlavu.)

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.22661113739014 secREMOTE_IP: 3.238.99.243