Kultura

Alek
9.8.2010 19:35
TV seriály
Hra o trůny se chystá do vysílání na jaře roku 2011. Jaká bude její konkurence? Poradí si HBO s vycházející hvězdou na produkčním poli stanicí Starz a jejími projekty Spartacus, Pillars of the Earth a zejména pak fantasy Camelot? V pozadí bude jistě číhat i projekt od tvůrců Tudorovců Borgias. Nebo bude největším oříškem sesterský projekt Boardwalk Empire? Či překvapí někdo jiný?

Vím, některé seriály se časově přímo nepotkají, ale to nemůže diskuzi nijak škodit a to tu tu jde hlavně. Takže se nenechte omezovat těmihle mými žblepty. :-)
20.9.2010 13:03 - Shako
Olorin píše:
Králičí speciální jednotky. :-D Škoda té japonštiny, s Anj dabingem by to bylo ještě lepší.


Japonstine tedy kulove rozumim, ale vzdycky mi vsechny serialy/filmy prisli zajimavejsi v japonstine nez s ang. dabingem. Beru to jakou soucast toho stylu...
20.9.2010 14:46 - Chmur
V Umučení se hovoří aramejštinou a v Apacalyptu, pokud vím, nějakým aztéckým jazykem.
20.9.2010 15:14 - Olorin
V Umučení se mluví hebrejštinou, aramejštinou a latinou (Pilát, scénka s bičováním), u Apokalypta vážně nevím, kultura předkolumbovské Ameriky jde jaksi mimo mě. :-D
20.9.2010 17:02 - Colombo
Chmur: pěkný pokus, až na to, že nic jako Aztécký jazyk neexistoval.
20.9.2010 17:53 - Chmur
Nejsem lingvista, pouze jsem si myslel, že šlo o jazyk aztéků. Nicméně jsem se mýlil a Olorin měl pravdu, šlo o nějaký jazyk mayů (jakýsi Yucatec). Na rozdíl od mnohých zde, jsem ochotný uznat chybu:-)
20.9.2010 18:03 - Olorin
Však mě je to jedno, jenom jsem psal, co jsem si přečetl jinde, taky nepoznám rozdíl mezi jazyky Mayů a Aztéků a aramejštinu taky nedokážu identifikovat. :-D
20.9.2010 18:17 - Chmur
Píše:
Však mě je to jedno, jenom jsem psal, co jsem si přečetl jinde, taky nepoznám rozdíl mezi jazyky Mayů a Aztéků a aramejštinu taky nedokážu identifikovat. :-D

Jasný. Já osobně mám celkem filmy v původním znění rád a je jedno, jestli se jedná o japonštinu nebo aramejštinu. Rád poslouchám cizí jazyky, i když jim nerozumím
20.9.2010 18:56 - Colombo
Chmur: bohužel, jedinné co mnoho lidí ví o střední americe je, že tam byli nějací krvelační Aztékové a pak nějaký ten Cortéz. To, že Aztékové nebyli žádný národ ani jazyková skupina, ale malý kmen, který mluvil Nahuatlem, standartním jazykem ve většině Mexica a později bohužel i hodně v Mayské oblasti, protože valná většina, nebo spíš prakticky všechny, vojska Corzéze byli indiáni mluvící Nahuatlem, a tak spousta jmen atp. které známe z moderní doby nejsou bohužel Mayská, ale v jazyku Nahuatl (pokud nejsou třeba Španělská).

Yucatec je taky jen jedním z jazyku celé Mayské jazykové skupiny, ale údajně jím mluvili právě staří, klasičtí, Mayové a psali jim (jedním z nářečí Yucatecu) i svoje nápisy (když byly zrovna v té fonetické podobě a ne piktografické, piktografie totiž žádný jazyk nepotřebuje). Dalším jazykem je známý K'iche (Quiche, spousta různým variant toho samého), kterým (už latinkou) je napsán strašně slavný Popol Vuh (kniha vladařova).

Ačkoliv, co jsem viděl nějaké videa na TyTrubka, tak ty se jmenovali "Takhle měli mluvit v Apocalyptu" a "Tohle je pravá Mayština, ne to z Apocalypta", takže si nejsem uplně jistý Gibsonem (přičemž tohle byla prakticky jedinná věc, která byla na tom filmu přitažlivá, jinak je to totální sračka).
20.9.2010 19:25 - Chmur
Přiznávám, že o indiánských jazycích nic nevím. Dokonce toho moc nevím ani o samotných indiánech. Doposavad jsem se bez toho obešel.
Poděkoval bych ti za poučení, ale jaksi jsem nepochopil jeho smysl. Opravdu si myslíš, že mě to obohatí nebo si chceš jen pohonit ego:-)??
Pokud si však myslíš, že to má pro mě smysl, tak ti na oplátku udělám přednášku na téma stelární teorie nebo charakteristika řádu Hymenoptera:-)Nerad bych ti zůstal něco dlužen. Můžeš si vybrat.
Film Apocalypto jsem viděl a nepovažuji ho za sračku. Je to prostě akční film zasazený do historické doby s krásnými exteriéry. Mně osobně se líbil. Historických nepřesnosti jsem byl díky své neznalosti ušetřen:-)
20.9.2010 19:34 - Colombo
Ano, chci si honit ego a myslí si, že tě to obohatí. Chci znát charakteristiku Blanokřídlých, respektive tu bohužel už znám, protože jsem z toho byl nucen udělat zkoušku.
20.9.2010 20:19 - Chmur
Vzbudil jsi mou zvědavost. Studuješ biologii či nějaký příbuzný obor?
20.9.2010 20:35 - sirien
...tak jen tak pro záznam mě ten výlet do lingvistiky středoamerických indiánů docela zaujal a myslím že i obohatil...
...nenechte se rušit
20.9.2010 21:11 - Nevada
Ale ano, nechte se rušit. A vraťte se k doporučením nějakých seriálů ;o)
20.9.2010 21:16 - Colombo
NCIS
20.9.2010 21:22 - Alek
Ono to je tady ještě o seriálech? ;-)

Já teď nic moc novýho doporučit nemůžu, doháním resty, takže si dávám Deadwood a True Blood. V Deadwoodu jsem dál, zaujal mnohem víc. Měl bych si pospíšit, dneska začíná House a HIMYM a za tejden Dexter. Což mi připomíná, že krom seriálový sezony mi zejtra začíná semestr - ještě že ty seriály mam. :-)
20.9.2010 21:28 - Chmur
Já naposledy sledoval Teorii velkého třesku. Díval jsem se na první díl seriálu Prava krev a přišlo mi to hloupé.
20.9.2010 22:20 - JimJam
Deadwood je už pomnalu klasika, jen je škoda, že skončil neplánovaně už po 3 sezonách. Myslím, že by si z něj mohli vzít příklad i tvůrci Game of thrones - Deadwood měl větší počet postav než obvyklé seriály (já napočítal asi 18-20 hlavních postav), ale všichni byli perfektně obsazení (nejraději jsem měl Brada Dourifa a Iana McShanea) a každá postava dostala svůj prostor a příběh, což není při tolika postavách a omezeném prostoru jen tak.
20.9.2010 22:21 - Blaine
Colombo píše:
NCIS

PANEBOZE JA KYVU NA COLOMBUV PRISPEVEK!
Nebesa padaji... svet konci.

Ale na tohle nemuzu rict nic jineho nez: Ano.
NCIS je serial, ktery stoji za ty hodiny stravene jeho sledovanim. A ma stale stejnou kvalitu, nekolisa, vetsinou nema moc hluchych dilu, i kdyz v posledni sezone mi na par dilech neco uplne nesedlo. Nahradil to spin-off NCIS: LA:)
20.9.2010 22:30 - Nevada
NCIS sleduju pravidelně, na novou sérii se hodně těším. Víc už snad jen na Castla.

The Big Bang Theory šla ve třetí sérii hodně dolů, udělali z toho víceméně klasickou vztahovku, parchanti.
20.9.2010 22:32 - Nevada
Teď přes léto jsem sledovala ještě Eureku - ta se po příšerné první polovině třetí série zase zvedla, a White Collar, který se mi taky dost líbí. První série byla takový lehčí nadprůměr, ale druhá mě chytla víc.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.082726955413818 secREMOTE_IP: 3.145.77.114