Kultura

ShadoWWW
29.1.2015 16:27
Odchod z WotC
Chris Sims a Jennifer Clarke odchází z WotC (zdroj). Nejspíš ne z vlastní vůle.

Chris Sims byl editor, zaměstnaný u Wizardů od roku 2005. V 5e pracoval na PHB, DMG i MM. V MM byl dokonce hlavní osobou zodpovědnou za bloky statistik.

Jennifer Clarke pracovala také jako editorka a u Wizardů byla mnoho let. Mimo D&D pracovala hlavně na Magic: the Gathering.

Tak to vypadá, že tradiční vyhazování se posunulo jen o měsíc. Pro jistotu jsem založil obecné téma, aby se dalo recyklovat i za rok...
Autorská citace #81
30.4.2020 22:59 - LokiB
sirien: které výroky myslíš?
jako jak se vyjádřil k té situaci?

to, co mu vyčítali, nebylo tak ani moc za výroky, ale za celkové chování.

jestli jsi koukal na ty předchozí linky, tak tam bylo facebookové vyjádření jeho přítelkyně, která ho nejdřív podporovala, a po nějaké době postnula to, co postnula.
Autorská citace #82
30.4.2020 23:11 - ShadoWWW
sirien píše:
G&S smazali Daeliny mytologický videa

A to jako proč???!
Autorská citace #83
30.4.2020 23:17 - sirien
Loki: ...to je zas shit že lituju že sem se ptal, natož že sem zapnul Google :/
Autorská citace #84
30.4.2020 23:18 - LokiB
přesně :) shit přitom teče ze všech stran ... holt internet, radši se držím svojí bubliny a nevystrkuju z ní nos.
Autorská citace #85
30.4.2020 23:21 - sirien
ShadoWWW: hej to je už starší záležitost, možná i rok nebo víc zpátky?

Nikdo neví, co sem zachytil tak ani Dael sama. Ta se to dokonce dozvěděla až z druhý ruky když se jí fanoušci ptali, že nějaký ty videa nemůžou najít. Od tý doby "využila příležitosti" a některejm těm příběhům udělala remake přímo u sebe na svym channelu, ale těch ztracenejch videí bylo pokud vim fakt hodně - desítky a desítky - takže všechny remake asi nemaj / mít ani nebudou.

EDIT: plus některý ty remakey sou v nějakym novym "dialogovym" formátu se kterym experimentovala a co jí co sem si všim fanoušci kvitovali, ale kterej se mě osobně moc nelíbí - ale jestli u něj zůstala víc netušim, teď sem jí zas nějakou dobu moc nesledoval /EDIT

Obecně co sem zachyt se lidi domnívaj, že to je nějakej random shit co udělali noví majítelé G&S po převzetí. Jestli někdo někdy zjistil proč přesně (nebo aspoň proč nejspíš) tak sem to minul.
Autorská citace #86
30.4.2020 23:47 - Corny
Bohužel už jde o trochu starší kauzu, takže vybavit si, co jsem kde před tou dobou četl a kde to je není úplně možné. Každopádně mě přišla ta obvinění docela konzistentní a kredibilní, navíc jich bylo hned několik a vzájemně se podporovaly. Podle toho, co jsem vypozoroval, se i velká část komunity docela shodla na tom, že se dlouhodobě choval docela otřesně, a o to víc ta obvinění sedí (každopádně dojem komunity sám o sobě je extrémně špatný a dost možná nic neříkající podklad, nanejvýš krajně nepřímé podtržení toho ostatního). Tady ten článek se zdá, že to bere trochu ze široka a má docela dost odkazů na podstatná svědectví a stanoviska: https://www.thefandomentals.com/new-allegations-against-zak-smith-spotlight-rampant-harassment-in-the-rpg-industry/
Já tomu věřím, samozřejmě s akceptací toho, že to není bez jakýchkoliv myslitelných pochybností (to asi v takových věcech na druhou stranu nebude nikdy, sexuální obtěžování je v tomhle docela problematické). Přiznám taky, že jsem spíš nakloněn tomu věřit obětem takovéhoto chování (přičemž prokličkovat se mezi tímhle a zároveň presumpcí neviny je docela choulostivé), zejména pokud mi to na toho chlapa popravdě docela sedí (a ano, je to dojem, přiznávám).

Jinak samozřejmě je blbost za jeho chování odsuzovat kohokoliv jiného, pokud o tom třeba nevěděli a spokojeně to trpěli (a i tak to zdaleka není téže intenzity, jako kdyby byli 'spolupachatelé'). Každopádně jestli třeba někdo tomuhle člověku třeba právě napráskal informace o lidech, co se proti němu ozvali, tak to rozhodně není košér a pak je nějaký postih na místě (pak se samozřejmě nabízí otázka přiměřenosti, na to asi nemám dost informací)
Autorská citace #87
1.5.2020 06:16 - Colombo
Píše:
Každopádně mě přišla ta obvinění docela konzistentní


Tak ony nejkonzistentnější bývají setkání s mimozemšťany a duchy.
Autorská citace #88
5.5.2020 18:51 - Bajo
Nevim jestli jste tu kauzu nekdo sledovali dost podrobne na opravnene vyhodnoceni. Cetli ty svedectvi (opravdu nekolik, vcetne jeho partnerky, ktera s nim zila 10 let), na zaklade kterych se to cele spustilo. A dostatecne znate Zaka S. ze OSR komunity (zpusob jakym vystupuje a jak se chova, vcetne tech perma banu na nekterych diskuznich forech apod.).

Pravdepodobnost, ze Zak S. trpi nejakou formou narcismu nebo sociopatie, pouziva manipulativni techniky, obklopuje se kruhem fanousku, ktere cilene postvava proti svym nepratelum (vcetne screenu z diskuzi, ktere to dokazuji) zeny vnima z velmi povrchniho, majetnickeho a sexistickeho pohledu, se zda byt dost pravdepodobnejsi vysvetleni te kauzy, nez ze ho nekolik jeho dlouholetych kamaradek, vcetne jeho dlouholete pritelkyne rozhodly ocernit. (S tim ze i pripustily, ze si za to mohly sami, protoze mu na jeho manipulativni chovani v kombinaci s velkym charismatem a systematickym nicenim jejich sebeduvery pristoupily a dlouho o tom mlcely). Po netu kolovali i screeny z osobnich konverzaci apod.

Nejsem zadny zasance meetoo apod. iniciativ, ale tohle byl opravdu jiny pripad, nez hystericke, falesne obvineni. Tady nebyla moc otazka, jestli to bylo opravnene, nebo ne. Nebylo to nejake jedno placnuti do vody. Ta obvineni se konsistetne vynorovala, ale spousta idi ho obhajovala. Nez otevrene promluvila ta jeho partnerka a nektere Zakovi blizke kamaradky.

A to rikam navzdory tomu, ze o jeho designerskem a umeleckem nadani nemuze byt pochyb. Sam od nej mam treba Vornheim a povazuji jej za nejlepsi city supplement ever made, mel jsem ho jako tvurce rad (uz ne tolik jako diskutera) a tohle pro me bylo opravdu zklamani.

Edit: A tlaku fanousku a vlivnych bloggeru necelili jen WotC, ale treba i Loftp (predni vydavatel na OSR scene), vcetne hrozby bojktu produktu a realnych financnich ztrat. LoftP se od Zaka nakonec taky officialne distancovalo, prerusilo vazby a zrusili vsechny projekty. A ano, je to uz vice nez rok stara zalezitost.
Autorská citace #89
5.5.2020 19:02 - sirien
Bajo: fair enough, nicméně pro mě to je pořád všechno z druhé ruky, takže se s dovolením podržím té zdrženlivosti v soudech, minimálně veřejně. A jen tak mimochodem - to, že se nějaká obvinění vynořují mnohačetně ještě taky nemusí nic znamenat - mnohačetná obvinění jsou tak nějak součástí logiky a procesu davového lynče (zvlášť s přihlédnutím k tomu, jak přecitlivělé a přehánějící dneska některé sociální bubliny dokáží být).

(Heh, jak se ta doba změnila. Byly časy, kdy sem neměl problém střílet podobné soudy od boku bez většího váhání, ale tehdy to tak nějak byla prostě moje věc - s tím jak se dneska podobný přístup mění v davové lynče se pro mě situace nějak obrátila, protože se podobného šílenství a z něj vyvozovaných/vynucovaných následků nechci účastnit ani omylem či nepřímo.)

Každopádně i pokud (! pokud) to tak skutečně bylo, tak jak sám píšeš - jeho charisma, manipulativní techniky atd. - v takovém kontextu mi připadá o to víc nefér jít po krku ostatním okolo, co ho třeba podpořili, protože se jím nechali oblbnout. (Jakože jasně, pokud Mike poslal ven nějaké informace co neměl... na druhou stranu vnímám cosi fakt špatného na společnosti, která netoleruje ani jeden přehmat.)
Autorská citace #90
5.5.2020 19:11 - Bajo
Jo, to je druha vec. Realie kolem odchodu MM nevim. Chtel jsem to sem jen postnout, protoze byly nejake pochybnosti ohledne opravnenosti tech obvineni.

Vsichni vime, jak to v USA dokaze byt v tehle vecech hystericke. Tak jsem jen chtel uvest na pravou miru, ze ac mnoho obvineni ze sexualniho zneuzivani je neopravnencyh a sam jsem velmi zdrzenlivy v jakychkoliv soudech, v tomto pripade to s velou pravdepodobnosti opravnene byt mohlo.

Jinak to urcite neni afera, ktera by stala za to se v ni vrtat a pitvat. Bylo to spis velmi smutne v rovine toho, co se muze dit mezi lidmi.
Autorská citace #91
7.5.2020 13:18 - Zarahel
Co tak čtu o Zakovi S. je ještě navíc jeden důvod proč bych se k tomu nevyjadřoval. Zak S. se dlouhodobě svou prací zabývá sexuálními tématy, pornem a "porn-artem" pokud se nepletu. To je IMHO velmi specifické prostředí, které bývá svázáno vesměs v úzkém hruhu - jak produkce, tak fan base a spolupracovníci. Také je součástí BDSM komunity, jak jsem pochopil, které jsou v některých věcech... dejme tomu specifické. A upřímně, pokud někde schytat obvinění a zároveň hledat osobu se socio poruchou, tak spíše v těchto vodách. Ono, toto prostředí konkrétně bývá nebezpečné hlavně svou podstatou - upřímně se divím, že v USA tyto subkultury ještě žijí. Snažit se o soudy na dálku je IMHO docela mimo.Tyhle aféry jsou v tomto prostředí běžné - oprávněně i neoprávněně. Tam jsou ty hranice trochu tenčí než obvykle... a stačí někoho opravdu naštvat a máte na krku to, co bylo třeba i partnersky bráno jako kýžené v určitou dobu. A upřímně, ne že bych jej chtěl hájit, je mi po tom putna, ale v těchto komunitách bych se přikláněl k tomu, že je trochu snazší někoho napadnout i když jste jen s prominutím "debil" coby člověk a někomu tak šlápnete na kuří oko. Být debil není zločin. V jistých kruzích je ale snazší udělat z jen nepříjemného člověka úplného úchyla... Asi je jasné kam tím mířím. (Kdo chce kam...)

Snad to není úplně žblept. Nikoho nehájím. Jen mi přijde vtipné, při vší té USA hysterii, že si firma nedává pozor kde se jejich tvůrčí mozky angažují - podle mne je to známé. Stejně jako u mnoha jiných lidí motajících se kolem DnD... Pro mne je to skoro jako nošení křížku po funuse...
Autorská citace #92
7.5.2020 13:54 - sirien
Zarahel: Trochu těžké poznat jestli "ty subkultury" označuješ za nebezpečné "věcně" nebo z hlediska rizik falešných obvinění. Budu předpokládat to druhé, protože to první by bylo v ostrém kontrastu k tomu "nesouzení na dálku" na které apeluješ (pokud teda nežiješ v USA a nejsi členem těchto subkomunit, samozřejmě, což nepředpokládám). A jako souhlasim s Tebou, taky mě to napadlo.

Že a proč tyhle subkultury v USA žijí má své dobré důvody a bylo by to velmi zajímavé téma na RPG Fórum.
Autorská citace #93
7.5.2020 18:21 - Zarahel
Sirien: Jo tak, ano, jak to čtu není to úplně zřejmé. Tvůj předpoklad byl správný. Označit tyto subkultury jako nebezpečné "věcně" by mi v mém případě přišlo dost mimo... v této oblasti je generalizování velmi nepříjemné.

Když jsme u subkomunit - mám takové tušení, že na území ČR se už objevily případy, které se trochu této problematiky dotýkaly. Co já vím, tyto subkultury jsou v ČR sice v menším měřítku, ale přesto stále aktivní.

Jo, k dalšímu rozebrání asi potenciálně zajímavé. To ano.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.081338167190552 secREMOTE_IP: 3.239.9.151