Pravidla

Alnag
8.1.2010 12:34
Existuje výtečný překlad pravidel the Window, který naleznete na oficiální stránce - http://www.mimgames.com/window/. Ale doplňky okolo přeloženy nebyly. Je to trochu škoda...
Autorská citace #1
8.1.2010 12:34 - Jerson
K Window tu není žádná diskuse?
Autorská citace #2
8.1.2010 12:38 - Colombo
Myslím že byla, ještě za dob Fritzse.

Mi Window otevřelo oči, předtím jsem znal jen DnD, DrD a Shadowrun 2nd. Po přečtení Window mě to trklo, už dříve jsem se snažil při hraní DrD dotvářet si svá pravidla tak, aby to více odpovídalo světu a příběhu, než systému. Ale až po přečtení Window mě to opravdu trklo a posunul jsem se zase někam dál, k něčemu, co mi osobně víc sedí.
Autorská citace #3
8.1.2010 12:55 - Lotrando
ona je tu někde ještě jedna diskuze a článek o zkušenostech s hraním
Autorská citace #4
8.1.2010 13:02 - Jerson
Právě, já se jen divím, že není u tohoto článku. A je pořád stejně vtipné číst o Window některé sebenadřazující poznámky :-)

Jinak se vždycky ptám, kdo podle Window nějaké déle hrál, ale nikdy si nevzpomínám, že by mi to někdo potvrdil.
Autorská citace #5
8.1.2010 13:42 - Deathman
Je to dost nejasne
Ale zaujimave
Iba ta K30 je dost nestastne vybrana

I kdiz furt je mozne pouzivat generator hodu kostiek (myslim ze neni problem najit aplikaci v jave i pro mobil takze neni treba tahat notebook)
Autorská citace #6
8.1.2010 14:39 - Nachtrose
Deathman píše:
Iba ta K30 je dost nestastne vybrana


Tu mam taky :-) Ale iba jeden kus.
Autorská citace #7
8.1.2010 15:53 - sirien
Kdysi pradávno jsem vytvořil tohle. Na pohled to je funny, ale nejspíš by to bylo funkční...

Vždy se hází se 1d6 a 1d10, celkový výsledek hodu je 1d10 + 0 (1-2 na d6) / +10 (3-4 na d6) /+20 (5-6 na d6), tedy 1 – 30.

hodnoceníslovní hodnoceníúprava hodu
9 Neuvěřitelné -24
8 Hraniční -18
7 Vynikající -12
6 Dobré -8
5 Nadprůměrné -4
4 Průměrné 0
3 Podprůměrné +6
2 Špatné +12
1 Zcela neznalý +24
k tomu náležela tahle tabulka...

HodnoceníPřívlastky a příklady
NadlidskýVelmistr, Nadpřirozený, Nadlidský, Božský
Za hranicí lidských (často i magicky / technicky zvýšených) možností. Z mytologie Herkules
HraničníMistr, Úžasný, Skvělý, Geniální, Bezkonkurenční, Neuvěřitelný, Ohromný, Nesrovnatelný
Einstein, Hawking , Kasparov. Lidé s takovýmito schopnostmi jsou opravdu výjimeční, nepřehlédnutelní a velmi vzácní.
VynikajícíUznávaný odborník, Velmi dobrý, Velmi zkušený / dobrý, Extrémně talentovaný, Světově uznávaný
Světově uznávaní odborníci, většina vítězů světových mistrovství. Lidé s takovýmito vlastnostmi nejsou běžní, ale dají se naleznout.
Dobrý(Přirozeně/velmi) Talentovaný, Pozoruhodný, Dobrý, Zkušený, Odborník, Elegantní, Všeobecně uznávaný
Specializovaní odborníci, lidé pracující dlouhodobě v jednom oboru. Dost lidí má na této úrovni jednu nebo dvě schopnosti, většinou související s jejich povoláním nebo celoživotním zájmem
NadprůměrnýProfesionální, Zběhlý, Působivý, Zkušený, Zdatný, Nadaný
Valná většina lidí v oboru svého zaměstnání, absolventi VŠ s nějakou praxí, většina lidí má dvě nebo tři schopnosti této úrovně.
PrůměrnýKompetentní, (Poměrně) Slušný, Ne špatný, Odpovídající, Běžný
Silné koníčky a zájmy, nutná, ale věcně nepotřebná/nezajímavá znalost. Dlouhodobě aktivně provozované koníčky, většina postav bude mít několik obecných schopností této úrovně (např. řízení auta…)
PodprůměrnýPodprůměr, Fanda, Amatér, Začátečník, Nespolehlivý, Nešikovný
Koníčky a zájmy, začínající student oboru. Všechny postavy mají něco takového – koníčky pro krácení volného času, činnosti, jimž se krátkodobě věnovaly
Špatný(Velmi) Špatný,Nešikovný, Nekompetentní, Ubohý, Mizerný, Nulový
Obory, o něž postava jen zavadila. Všechny postavy mají dost takovýchto schopnosti, které ani nebudou zaznamenány na sheetu (každý umí trochu vařit, ví, jak vystřelit z pistole, ví, jaký konec meče patří do nepřítele)
Zcela neznalýZcela neznalý, Nikdy neslyšel/a o ZZZ
Jen málokterá schopnost se u běžných lidí nalézá na této úrovni, ale i takové se najdou – jen málokdo, kdo nikdy neseděl v Airbusu, Boingu nebo F16 by s nimi dokázal vzlétnout, nikdo na Zemi (pokud nebereme v potaz různé konspirační teorie) by nedokázal zacházet s mimozemskými technologiemi (pokud by neměly jen jediné velké červené tlačítko s podtrženými velmi výraznými znaky okolo, ale i pak těžko říci, co to má dělat)
pak taky tahle:

ObtížnostCílové čísloAutomaticky nejspíš zvládne i
0 Triviální 29Špatný
1 Rutinní/Snadné 26Průměrný
2 Běžné 22Nadprůměrný
3 Složitější 16Velmi dobrý
4 Namáhavé 12Velmi dobrý
5 Obtížné 8Vynikající
6 Velmi obtížné 4Neuvěřitelný
7 Vyčerpávající 0Neuvěřitelný
8 Extrémní -4Nikdo
9 Téměř nemožné -10Nikdo
Hod 1 je vždy úspěch. Padla-li na d6 2, jde o úspěch běžný, padla-li na d6 1, jde o úspěch kritický

Hod 30 je vždy neúspěch. Padla-li na d6 5, jde o neúspěch normální, padla-li na d6 6, jde o neúspěch kritický


Teda, já jsem v té době FAKT miloval tabulky...

ObtížnostPopis
TriviálníNehodná pozornosti, Primitivní
Věci nevyžadující téměř žádnou pozornost (zvednutí něčeho, podepsání se…).
Rutinní / SnadnéJednoduché, Nenáročné, Lehké
Běžné věci jako jízda autem ve volném prostoru, uvaření vajíček naměkko apod.
BěžnéNormální, Nezajímavé, Obyčejné, Obvyklé
Často opakované činnosti s minimální inovací, uvaření běžného složitějšího jídla, jízda autem skrz město
SložitějšíKomplikovanější, Obtížnější, Spletitější
Úkoly, které jsou pro postavu s průměrnou znalostí pod tlakem tak půl na půl, získání dat z neznámého počítače během pár minut
NamáhavéPracné, Únavné
Úkoly, které postava s průměrnou znalostí zvládá dost těžko, získání chráněných dat z počítače během pár minut
ObtížnéSložité, Namáhavé, Náročné, Komplikované
Úkoly, které má postava s průměrnou znalostí reálnou šanci zvládnout jen, má-li ideální podmínky, hackování do zabezpečené počítačové sítě
Velmi obtížnéVelmi složité, Velmi namáhavé, Velmi náročné, Velmi komplikované
Úkoly, se kterými má problémy i někdo zkušený a znalý. Vytvoření funkčního operačního systému, střelba v běhu na kličkující cíl
VyčerpávajícíŠíleně složité, Práce pro mistra, Pro normální lidi nezvladatelné
Úkoly, které postava s průměrnou znalostí nemá šanci zvládnout, střelba dvěma pistolemi při skákání hvězdy bez rukou
ExtrémníBláznivé, Krajní, Přemrštěné
Volné lezení na nejvyšší skalní štíty, přeskakování z letadla do letadla (za pomoci nastřelených lan a tak, samozřejmě…), Proniknutí do vysoce zabezpečené počítačové sítě (policejní).
Téměř nemožnéÚplné bláznovství, Šílené, Prakticky nezvladatelné
Krajní úkoly prakticky za hranicí lidských možností, splnitelné jen hrstkou vyvolených , proniknutí do vojenských počítačových sítí ovládajících nukleární střely
huf, už toho mám plný zuby, tohle už neformátuju:

Dodatek – ukázkový příklad dovednosti:
Střelba
Zcela neznalý je maximálně tak nějaký indián z hlouby Amazonského pralesa
Špatná je většina lidí, která ví alespoň to, že se musí pistoli natáhnout a zmáčknout spoušť
Podprůměrný je každý, kdo má doma malorážku, se kterou si na chatě občas zastřílí, nebo kdo si něco pamatuje z povinné vojenské služby
Průměrný je například běžný příslušník policie
Nadprůměrných je pár policistů a nějací vojáci
Dobří jsou vojáci, normální příslušníci jednotek URNA, policisté, kteří se o zbraně zajímají i sami
Vynikající jsou elitní členové zásahových jednotek
Hraniční jsou veteráni ze zásahových jednotek, kteří prošli desítkami bojů v první linii
Neuvěřitelné jsou některé postavy z knih Jiřího Kulhánka

Triviální je vyměnit zásobník
Rutinní je střílet na terč ve vzdálenosti patnácti nebo dvaceti kroků
Běžné je trefit se ve stoje s mířením do někoho, kdo od vás není dál než dvacet metrů
Složitější je trefit se do někoho bez míření
Namáhavé je střílet, když se sami kryjete před palbou
Obtížné je střelit někoho ve stresu bez míření do ruky se zbraní
Velmi obtížné je trefit tu zbraň, nebo přesná střelba dvěmi zbraněmi naráz
Vyčerpávající je trefit někoho na hranici dostřelu zbraně, střílet jen podle periferního vidění téměř za sebe nebo střílet v nevhodném pohybu (v saltu, při hvězdě)
Extrémní Je postřílet protivníky během brakedance (samozřejmě je nutné ověřit úspěch brakedance)
Téměř nemožné Je střílet s očima zalitýma krví, bez míření a plně automatickou zbraní jen jednou, navíc těžce zraněnou, rukou a chtít trefit všechny kulky ze zásobníku do přesně definovaného cíle
Autorská citace #8
8.1.2010 17:24 - Jerson
Siriene, to je brutální i na Window :-)
Autorská citace #9
8.1.2010 17:43 - sirien
staré dobré časy :D
V archivu compu se mi válí hromada starých prací. Počkej, až se dostanu k tomu zveřejnit asi deset let stará pravidla pro draky v DrD :D

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.07313084602356 secREMOTE_IP: 44.199.212.254