Produkty

xandie
7.4.2008 07:58
Překvapení, zděšení, hádky, zkoušky, a... aneb jak se malý hráč k The Window dostala...
Autorská citace #21
8.4.2008 20:28 - Lotrando
Pravidla musí plnit svoji úlohu, nejlépe v intencích autorova záměru. Množství her se snaží řídit kde co a přitom nezvládá plnit ani svou základní úlohu. Jedna z možných definic, bez ambicí na teoretickou správnost, je vytvořit rámec ve kterém se hráči pohybují, se kterým se ztotožní. Když pravidla řeší co hráči žádají, jsou to správná pravidla.
Jako příklad bych uvedl dva protiklady.
DnD, které velmi dobře řeší figurkové bitvy ve kterých je kladen důraz na hrdiny. Ti pak poskytují další možnosti v podobě vývoje postavy (jako základního prvku RPG), dávají ale prostor i pro další, ne tak do hloubky zpracované roviny hry.
Naproti tomu The Shadow of Yesterday klade velký důraz na řešení konfliktů (nebo komplikací, viz. Alnagův dnešní článek) a prakticky rezignují na hlubší popis boje.
Co bych The Window možná vytkl, je absence nějakého hlubšího mechanismu pro řešení nějakého konfliktu/komplikace/premisy. Možná jsem četl moc rychle, možná je to součástí placené verze. Netuším, ovšem DnD i TSoY v podobě placených verzí mám a proto se mi mohou zdát lepší, hlubší, zajímavější.
Pravidla potřebujeme pro to, aby nám pomohla nastavit rámec, ve kterém se v rámci hry pohybujeme. Jsem velmi skeptický ke hrám bez pravidel. Stejně tak i k hrám se špatnými pravidly, které sice řeší, při jaké, výsledku se má znovu házet kostkou, na zajímavé nápady však ve skutečnosti rezignují.
Autorská citace #22
8.4.2008 20:39 - Bajo
2 Lotrando: Mluvis mi z duse.
Autorská citace #23
8.4.2008 21:33 - Jack
Lotrando: Placená verze Window není (alespon jsem na ni nenarazil). A más pravdu hlubší mechanismi opravdu chybějí ovšem zase na druhou stranu všechny mechanismi jsou tam na stejné úrovni "Důležitosti". A i to je pro mne plus.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.053519010543823 secREMOTE_IP: 54.81.58.140