Kultura

alef0
3.8.2010 16:11
Uzamčeno: Nové číslo Drakkaru vydáno
Drakkar je internetový časopis zaměřený na fantasy obecně a RPG hry. Je vydáván jakou dvouměsíčník ve formě PDF souborů.

Náš projekt je koncipován jako otevřený. Přijít a přidat se k nám může kdokoliv – stačí se domluvit s některým členem redakce a napsat článek. Naše otevřenost spočívá i v tom, že kritika či pochvaly nás budou motivovat k lepší práci a pokusíme se přizpůsobit vašim požadavkům co možná nejlépe.

Jelikož se budeme věnovat především RPG hrám a fantasy, můžete očekávat teoretické články o hraní, seznámení s dobrými internetovými projekty, občasnou recenzi na knihu či film, doplňky ke hrám a dobrodružství.

Drakkar sdružil mnoho různých lidí; převážně hráčů RPG her, ale to není pravidlem. Jsou mezi námi i tací, kteří v životě žádnou hru na životní příběh nehráli. A naší spolupráci to nebrání.

Náš společný časopis si neklade za cíl být originální či jedinečný, ale být kvalitní a stát se každé dva měsíce vaším oblíbeným čtením.

Chtěl jsem dát příležitost autorům Drakkaru k propagaci na zdejším webu. Nicméně opakovaně se stává, že není propagován časopis, ale zejména je propagována nesnášenlivost, neschopnost pracovat s kritikou a negativní emoce. Myslím, že to není potřeba. A tak je tahle diskuze zamknuta a další diskuze na téma Drakkar nejsou žádoucí. Když se neumíte chovat, choďte jinam. - Alnag
Do této diskuze nemůžete odpovídat. Dikuze je uzamčena, nebo určena pouze pro členy skupiny.
23.11.2011 00:11 - alef0
Ja si cením, keď niekto povie, že "nemáme kapacity, radi by sme, sorry."

Inak o tých tagoch som nevedel.

Môj vzorec používania je taký, že prídem na d20.cz, pozriem do pravého panela, čo je nové a klikám. To isté robím aj na PHPBB.

To delenie hore na Články, Diskusie, atď. pričom každá z nich má podkategórie, mi príde zbytočné, lebo nikdy som v nich nenašiel ten článok, čo som hľadal -- to som musel použiť fulltext. Nehovoriac o tom, že tu sa prirodzene zlieva blog a článok a diskusia a exaktné delenie už nik netuší. Mne to príde ako snaha emulovať fóra, ale používateľnosť je zrejme malá -- ale nebrblem proti tomu.

Detto len bokom: projekty hore sú síce super, ale čo z toho, keď polovica z nich je v polokóme a niektoré ani nefungujú.

Skôr ma napríklad irituje, že sa nedajú presúvať príspevky a zahnojujú sa témy offtopicom (ako napr. táto).
23.11.2011 00:23 - Sosáček
Neni trochu brzo na "your mama" vtipky?
23.11.2011 00:24 - Sosáček
Alnag píše:
Napíšu to ještě jednou (pro případ, že to zaniklo). Já v zásadě akceptuji vaše výtky. Nicméně nemáme prostředky (lidské) na to to změnit. A ačkoliv to není protiargument...

Ja myslim ze to vetsina lidi bere a akorat se snazi vysvetlit tukanovi ze "vas problem ze nejste ja" je debilni argument, visjak.
23.11.2011 00:52 - Gurney
andtom píše:
Mámě se také jistě líbí koukat na vysoký úzký text na širokoúhlém monitoru

Mě se zase blbě čte text rozlezlý od jednoho okraje monitoru k druhému.
23.11.2011 00:53 - sirien
andtom: Tohle je naprosto nesmyslná reakce, promiň. Zmiňovalo se vyhledávání a sám jsi psal že by sme si měli poslechnout někoho kdo tu na to není zvyklý - no, tak já jsem si někoho kdo není zvyklý poslechl a Ty se rozčiluješ, protože mi ten někdo kdo nebyl zvyklý dal názor který se neshoduje s tím co jsi očekával. To taky nikam nevede.

Za vysoký a úzký text mi můžeš spíš poděkovat - když se připravoval Sunrise, tak jsem to byl já kdo chtěl mít text širší - původní návrh ho měl ještě užší než vidíš. A popravdě si nejsem úplně jistý, jak moc příjemně by se četl skutečně široký text - na PHP BB mě ty dlouhé řádky naopak často dost lezou krkem.

Znovu mlátíš okolo kritikou bez návrhu - kdyby ses rozhodoval podle vzhledu. Super. A kdyby ses rozhodoval podle vzhledu, tak kam pudeš? Na Alnagem odkázaný EnWorld? Nebo na rpg.net? RPG Fórum? Ani jedno mi lepší nepřijde, přinejlepším tak nastejno. O dracidoupe.cz ani nemluvě - popravdě jsem se na něm nikdy nezvládl skutečně zorientovat. Nebo třeba White wolf web? S nepropojenym mixem fór, galerií a wikin?

alef0 píše:
Ja si cením, keď niekto povie, že "nemáme kapacity, radi by sme, sorry."

Ale to platilo vždycky. Dokud měl Max čas a motivaci, tak tu naskakovaly featury jedna za druhou - jak šly nápady a připomínky, tak se zpracovávaly. Teď už Max delší dobu nemá čas, takže se hromadí nápady, které na aplikaci pouze čekají. Ostatně viz můj tři roky starý článek s přehledem vývoje za tehdy poslední dobu

Jinak blogy vznikly na přímý požadavek části autorů - některé věci prostě nejsou diskuse, ale na to aby se sepsaly do článku prostě z nějakého důvodu nestojej za to - blogy se zavedly jako přemostění tohodle prostoru, takže to že se na jedné straně tak trochu přelévají v články a na druhé v diskuse byl tak trochu původní záměr.
23.11.2011 01:52 - Nerhinn
No, tak třeba já jsem přišla odjinud a první kontakt s Kostkou byl silně nepříjemný. Jako časem jsem si zvykla, resp. se naučila orientovat... a pokud něco hledám, používám Google. Každopádně sem chodím kvůli obsahu. Estetika Kostky (záměrně neříkám design, protože ten je spojením funkčnosti a estetiky) je mi velmi příjemná a pokud jsem pouze pasivním čtenářem, daří se mi ignorovat ten zbytek. Tolik k těm hlasům, po kterých se tu volá.
23.11.2011 06:50 - noir
Krátce: Asi nejbližší je mi pohled Nerhinn. Vyhledat se mi nepodařilo téměř nikdy nic.
23.11.2011 07:36 - Jerson
Siriene, souhlasím se Sosáčkem.To že neznám dobře udělaný článkový web neznamená, že nevím jak by měl dobrý web (podle mě) vypadat. Návrhy na zlepšení jsem psal už třikrát do příslušného tématu, ale vzhledem k tomu, že změny stojí a padají s jedním člověkem a že tvorba webu je zjevně velmi náročná, smířil jsem se s tím co je. když hledám, obvykle neznám název a jen někdy autora (obvykle stylem "Alnag nebo ty", což je o dost složitější hledání než mít zadaný název. taky proto by mi stačilo mít na první straně vypsáno všechno nové i starší. pak stejně jdu po názvech. co nevidím,to si obvykle nepamatuju. a na mobilu nenajdu nic už tuplem.

Alefe - Vydávat Drakkar v pravidelných intervalech je podle mě blbost. tématická čísla se tak dělat nedají. třeba o ww2 by dokázalo psát tak šest lidí, ale chce to čas a obvykle je lepší vyjít z nějakého už napsaného článku/postu. prací redaktora by mělo být shromáždit nápady, oslovit lidi s konkrétním tématem a když bude mít dost článků, udělat tématické číslo. teď je třeba v kursu téma "středověké válčení". stačí kouknout do diskuse na RPGf a hned vidíš, kdo by jaký článek mohl napsat. nebo tvorba map.

sparkle - lidé dokážou pracovat celé roky na něčem, co nikdo jiný nechce. třeba Fatal nebo Void jsou dobré příklady. za drakkar sem tam dostanou pět až deset poplácání po zádech a to většině jako motivace k další tvorbě stačí. Mě třeba taky, jen mi musí někdo říct, co a kam mám napsat, sám od sebe to nedělám. a je mi jedno, že to je občas jen proto, aby se zapláclo místo, jako třeba před lety můj článek o systému dějových zvratů v Pevnosti/Dechu Draka. proto si taky myslím, že potenciálních autorů je dost, vlastně každý kdo na fórum napíše víc než jeden odstavec, kdo jim někdo musí říct.
23.11.2011 09:15 - Wild West
Sirien píše:
Pokud píšeš, že něco raději postneš do Drakkaru než na Kostku, pak to znamená, že Ti Drakkar přijde v něčem lepší - tzn. že tu je něco, co se dá na Kostce zlepšit nebo vychytat líp. Bohužel jsem z Tvých postů nevyčetl, co by to mělo být.


Zřejmě píšu čínsky. Měl jsem v úmyslu napsat (a mám podezření, že tomu rozuměli všichni kromě tebe), že na něco je lepší Kostka a na něco lepší Drakkar.

Kostka vítězí interaktivnější diskusí, kterou se snáze podaří nahodit. Pokud chci debatu, automaticky jdu na Kostku (na RPGF jen když to není článek, ale jen glosa).

Drakkar vítězí tím, že článek neskončí pohřben na věky věkův, takže neznámý šílenec ho jednoho dne může vykopat a jásat. Neb má víceméně charakter časopisu - jednotlivá čísla a v nich je to namaštěné od začátku do konce. Takže, například právě aktuálně, tam je nový článek. Důvody viz Argonantova glosa (mimochodem, dnes už neobyčejně vzácný úkaz).

O přehlednosti Kostky ti kromě mne napsalo, jak vidno, víc lidí a odborněji, takže asi nemá cenu plácat písmenka. Navíc je to podle mne off topic.

A zkus to nebrat osobně. Vem si, že píšu ještě i úplně jinam, než na RPGF, Kostku nebo Drakkar. A nepokouším se tím demonstrovat žádný světonázor.

Alnag:
Také tě miluju.

Vannax:
Díky za tuhle debatu.
23.11.2011 09:21 - Colombo
Wild West píše:
Důvody viz Argonantova glosa (mimochodem, dnes už neobyčejně vzácný úkaz).

:D
23.11.2011 09:25 - Wild West
Andtom - totální o.t. - možná by tě pobavila debata
http://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php?f=216&t=8764&start=0

která je ilustrací toho, kam se posunul můj pohled na jedno naše starší debatní mezitéma.

Taková hodně ujetá indie RPG hra...
23.11.2011 15:29 - Čindi
K Drakkaru, asi by se mi skutečně nejlépe líbil model Wotc, jak zmiňuje Alnag. Tak 2x články do týdne s diskusí a každý měsíc souhrné pdf.

No musím se přiznat tagů jsem si taky nevšiml, až teď tady v diskusi. Na vyhledávání asi nejlepší. Jinak ve firefoxu (8) mám tu tabulku tagů rozhozenou.
Jinak En World mi přijde hodně ošklivý.
23.11.2011 15:59 - alef0
K tomu tempu produkovania a odhadom reálnych schopností trhu vzhľadom na očakávania.


Štatistiky d20.cz zo všetkých príspevkov bez ohľadu na ich dĺžku:
* október: 12 (z toho 8 prekladov, 2 noticky o prekladoch)
* september: 3 články (z toho 1 preklad)
* august: 4 články (z toho 2 updaty o prekladoch)
* júl: 4 články (z toho 1 noticka o prekladoch)
* jún: 2 články (z toho 1 preklad)
* máj: 4 články
* apríl: 3 články
* marec: 6 článkov
* február: 8 článkov
* január: 7 článkov (z toho 1 preklad)

Ako vidno, d20ka vie vyprodukovať priemerne a dlhodobo 4 originálne články (nejakej nenulovej dĺžky) od mesiaca, obvyklý rozsah je 2 x A4.

Prehľad autorov (plusmínus 1) od začiatku roka, spolu 17:
Alnag: 27 + 7 blogov
Malfin: 7
Sirien: 6 + 2 blogy
ShadoWWW: 5
Pipux: 4
Dalcor: 4
andy: 2
Alek: 2
wlkeR: 2
Diarf: 2
Sethi: 2 + 1 blog
Skaven: 2 blogy
Nerhinn: 1
Argo: 1
noir: 1
Colombo: 1
Jerson: 1 + 1 blog
chrochta: 1
Gurney: 1 blog
Jezevec: 1 blog
Magus: 1 blog
Babu14: 1 blog
Gediman: 1 blog
Reidden: 1 blog
23.11.2011 16:04 - alef0
Štatistiky Drakkaru od začiatku roka:
* #24 - 12 článkov [78 strán]
* #25 - 11 článkov [79 strán]
* #26 - 6 článkov (1 preklad) [28 strán]
* #27 - 6 článkov [63 strán]
* #28 - 6 článkov [27 strán]

Prehľad autorov (od začiatku roka, plusmínus 1), spolu 22:
Ecthelion: 6
crowen: 4
Faskal: 3
alef0: 2
ilgir: 2
Sparkle: 2
PetrH: 2
Baelara: 2
Peekay: 2
Markus: 2
Miška: 2
Charles: 1
Scolex: 1
Boubaque: 1
Radim Trcalek: 1
Aljen: 1
Bajo: 1
Conlai: 1
Dušan: 1
Pieta: 1
Goran: 1
Mia Goldengirl: 1

-------------------------

Btw. všimnite si, že množina autorov Drakkaru a množina autorov d20.cz je doslova disjunktná, teda komunita autorov je rozdelená na dva pevne zakopané tábory :-)
23.11.2011 16:14 - andtom
Sirien píše:
Dokud měl Max čas a motivaci, tak tu naskakovaly featury jedna za druhou

Posedlost featurama. Stránka je pro neznalého nesrozumitelná, nepřehledná, nevíš kam jít. A přiznám se, že pocit neorientace zde mám i po letech.
Můžeš povzdechy lidí brát vážně anebo je můžeš ignorovat a vysvětlovat jim dokola úžasnost jako trotlům. Možná trotlama jsou. Možná ne.
23.11.2011 16:56 - Wild West
Alefe, já nějak nevím. Srovnávat něco, kde je důraz na debatu a něco, kde je důraz na články, mi připadá silně matoucí. Taky se můžeme dohadovat o těch překladech, kvalitě, užitečnosti pro RPG (Argonantus je celý off topic odjakživa, pokud vím).
Navíc nevím, co a jak si počítal, ale Argonantus píše na Drakkar i na D20 s podobnou nepravidelnou frekvencí, Jerson taky. A nevím, zda jich není víc - o té disjuknosti bych měl pochyby. V debatě je to ještě patrnější, jinak bychom se třeba my dva těžko mohli potkávat na různých portálech.

Že jsou komunity v pevných jádrech (core) rozhádané, to bych souhlasil; a není to žádné tajemství. S tím asi nic už nenaděláme. Spíš bych nepodceňoval ty, co v tom sporu nijak aktivně nejedou. Jsou ochotni se zapojovat do libovolných projektů, co je zaujmou.
23.11.2011 17:20 - alef0
Rátal som články od začiatku kalendárneho roka. Na d20.cz tie, ktoré sú zverejnené na hlavnej stránke, v Drakkare tie, ktoré vyšli v číslach od začiatku roka.

Rátal som články preto, lebo toto je debata o nich a ich generovaní obsahu a snoch o zdroji.

Rátal som články od začiatku roka, lebo 10 mesiacov dosť dobre ukazuje nejaké tendencie.

Rátal som absolútne počty, nerozoberal som nijak zvlášť ich dĺžku, ani kvalitu.

Nerátal som debaty, tie sa nedajú okvantifikovať.
23.11.2011 17:31 - Alnag
Alef: Ale ta tvoje statistika je trochu vadná. Protože např. Amazing Adventures vychází na pokračování. A tudíž 30 dílů mých zápisků (v rozsahu asi 400 ns.) tu je vyjde na 30 pokračování a ty to započítáš jednou. Smutné. Blogy jsi asi nepočítal vůbec, že?
23.11.2011 18:07 - alef0
Ako som písal, zobral som to, čo je na blogrolle.

To, že prebohaté zdroje typu Deníky úchvatných dobrodružství sú zalezené pod jedným linkom, resp. pod jedným rozbaľovátkom, je moja nevšímavosť kombinovaná s neprehľadnosťou portálu, na ktorý som prišiel až s tvojim upozornením, za čo ti ďakujem.

Žiaľ, ako pozerám, nedokážem identifikovať dátumy publikovania jednotlivých dielov, takže obávam sa, že je to ďalší bod do zoznamu TODO a ja nevygenerujem lepšiu štatistiku, pokiaľ ma niekto nenavedie, ako na ňu.

Blogy som nerátal, pokiaľ nie sú na centrálnom blogrolle, ďakujem, že hovoríš, aktualizoval som štatistiky, je to +19 príspevkov od začiatku roka.

Btw, ja by som bol veľmi nerád, keby sa to bralo ako útok na d20nu, či kohokoľvek. Berme to všetci ako pozitívny prehľad súčasného stavu, ktorý zoberieme do úvahy skôr, než budeme čakať, že sa tu magicky prifáznu z Pláne Písania zázrační chrliči textov.
23.11.2011 18:17 - noir
Hm, já si nejsem vědom, že bych psal nějaký text-kdes jsem alefe co uveřejnil?
Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.077454090118408 secREMOTE_IP: 3.135.195.249