Produkty

29.12.2021 11:51 - Pastýř
Čistě subjektivně, mi hned alchymista přišel dost silný. Ale je to subjektivní pocit po prvním přečtení. Dokud to neohrajeme, nedokážu domněnku potvrdit, ani vyvrátit.
Takže ptám se ze zájmu.

Z kterého povolání, jste měli ohledně vyvážení největší obavy vy?
29.12.2021 12:10 - Log 1=0
Spíš než z konkrétního povolání/oboru mám obavu, jestli nám neuklouzlo nějaké kombo.

Jinak zrovna alchymista byl při testování slabý a musel být posílen. Co ti na něm přijde silné?
29.12.2021 18:02 - Efferwyck
Vzhledem k ochote k zodpovidani mych stupidnych otazek mam pocit ze vam dluzim aspon zpetnou vazbu: dneska nam sice hrani nevyslo sesli sme se jen 2 misto 5ti protoze covid (jeden clen covid/karatena, druhej covid/nemocnice, treti covid prace - musel jit misto jinyho co je v karatene) ale stravily sme 4 hodiny plkanim z velka casti o JaD a tady je vysledek.
Co sme se oba schodli tak knizka je nadherana!
maly bezvyznamny plus za tri ruzne zalozky!
za nej vec oba povazujem skupinove zazemi a to jak napad tak provedeni!
vlastnosti -> priklady z rajcetem krasne vysvetlujou a sou vtipny.
strasna se mi libi barbar co ma skill tajemstvi oceli, tj parada!
alchymista - pyrofor vybornej! konecne si muzu zahrat malazkyho sapera co vyhodi do povetri vsechny parchanty nebo sebe :P

veci co mi uplne nesedi
bestiar mam proste fakt problem se v tom vyznat vite ze mate v legende dvakrat V? jednou jako zivoty /vydrz/ a podruhe jako velikost na prvni pohled sem tam koukl a vidim vydrz S to mi nedavalo smysl tak sem to prosel znova a v je i velikost super ted uz to dava smysl.
zivoty -> body vydrze pochopil bych zasahove body jako vernost prekladu ale to by se blbe sklonovalo ze jo, nechapu proc vynalezat znova kolo zivoty/HPcka sou podle me zavedenej a fukcni termin. jako neni to zadnej velkej problem jen me to chvili matlo nez sem to v hlave prepnul a sem si 100% jistej ze pri hre budem stejne dal rikat zivoty.
mestkej druid? wtf? to dava asi tolik smysl jako topic a palubni nastenkar na palube sovetskeho raketoplanu...

jo a jeste jestli budete delat nejakej dotisk tak do dalsi verze propasujte aspon stranku prikladu jak se co vyhodnocuje at se tu dalsi tatar jako ja nemusi ptat na blbiny. pokud vam pride ze tema prikladama to moc nabotna vyhodte mestkyho druida XD

ps. podle delky textu pro/proti to tak nevypada ale celkove se mi to hodne libi! kloubouk dolu za ty mraky a mraky hodin co to muselo sezrat!
29.12.2021 18:12 - Tarfill
Tomu říkám upřímný názor! :)
29.12.2021 18:27 - LokiB
Moji spoluhráři, kterým jsem JaD "představoval" (koupil si to tedy jen jeden, já je to doho jen uvrtal nápadem, aby to pořídili dětem), si stěžují, že JaD nemá "cool fantasy termíny", ale používá technikálie jako "oprava vlastnosti", "kostka obnovy", "body výdrže".

Cituji: "Přijde mi to hezky vymyšlené, leč občas velmi krkolomně napsané. A nerespektuje češtinu" resp. "Pravidla D&D, SW nebo i DrD jsem si rád četl jen tak. Tady to čtení chvílemi opravdu bolí."

Co je důležitější, celkově se to líbí a s dětmi to bude zkoušet hrát, říkal.
A holt na nezvyklé termíny si zvyknou.
29.12.2021 20:11 - Necromancer
Já si taky myslím, že termíny jako "bonus za sílu" a "životy" zní mnohem líp, než "opravy hodnoty síly"
a "body výdrže".
I když já to doma nemám, tenhle dojem mám spíš z toho komiksu, zkušebních textů a podobných před-výtvorů.
29.12.2021 20:29 - Log 1=0
Není oprava hodnoty vlastnosti, ale oprava vlastnosti. A mít opravu -1 je lepší, než mít bonus -1.

Body výdrže lépe vystihují co to je, totiž ukazatel toho, kolik ještě vydržíš.

A u takových termínů je to hodně o zvyku. Teď je na nějaké posuzování brzo.
29.12.2021 20:35 - strucky
Hele, pokud Vám lidi hejtí hlavně terminologii, tak se dá říct, že je celá/naprostá většina knížky vlastně super (a já za sebe říkám, že je), protože tyhle termíny jsou o zvyku a holt jsou jen jinak vžité, toť vše. To se poddá...
29.12.2021 21:20 - Jerson
Efferwyck píše:
mestkej druid? wtf? to dava asi tolik smysl jako topic a palubni nastenkar na palube sovetskeho raketoplanu...

To mě zajímá, proč by to nedávalo smysl?
29.12.2021 21:21 - Gergon
Přesně tak, městskýho druida považuju za jeden z nejlepších a nejzajímavějších oborů z JaD =)
29.12.2021 23:52 - Efferwyck
Jerson píše:
To mě zajímá, proč by to nedávalo smysl?


druid patri do lesa, jeste ho dokazu dat na savanu do tundry proste do prirody ale ne do mesta mezi baraky a lidi. Tim nezhazuju zadnej skill jeho /na to tomu urcite nerozumim dost/ jen mi to proste prijde uhozeny a nesedi mi to, DnD nemam moc nacteny takze nerikam ze do nejakyho sveta co je toho soucasti to nedava perfektne smysl ale v jakekoliv fantasy kterou sem cetl /si dokazu predstavit/ ja to proste je divny.
30.12.2021 00:00 - Corny
A přitom ve městě žije hrozná spousta zvířat, a to i třeba v tom moderním, a určitě i ve fantasy městě. Spousta ptáků, hlodavci, domácí zvířena, hospodářská zvěř, koně, atd. I ta zeleň tam je, tráva mezi dlažebními kostkami, keře, popínavé rostliny, plíseň, zeleně v parku, okrasné stromy, zahradní květiny...materiálu na zajímavou postavu tam je spousta. Nenechávej se svazovat stereotypem.
30.12.2021 00:28 - Jerson
To že druidi patří do lesa je (u nás) dračákovský výmysl. Možná je to původně výmysl z DnD, ale pořád je to výmysl.

Druidi v první řadě patří mezi lidi. Jejich starostí není příroda, ale lidé.
A když z této myšlenky vyjdeš a upravíš ji do "klasického" fantasy výkladu, že se nějakým způsobem starají o "přírodu", tak tu najdeš všude, kde najdeš lidi. I kdybys měl sci-fi drudi na vesmírných stanicích, tak pořád budou existovat nějaké hydroponické farmy, které by mohly být doménou druidů.

Kde jsou lidé, tam je i "příroda", ať už si pod tím představíme cokoliv. Takže pokud jsi přijal myšlenku druida v lesní doméně, a nevadí ti druid na savaně, tak z důvodů vypsaných Cornym je městský druid naprosto logickým rozšířením.

A když bys někdy viděl stromy rostoucí z domu přímo na hlavní třídě Glasgow, tak ve městě uvidíš i toho naprosto archetypálního dračákovského druida - objímače stromů :-)
30.12.2021 00:29 - LokiB
Druida můžeš brát jako "ochránce prostředí" nebo "spojeného s prostředím" a ta prostředí mohou být různá. I město je prostředí, stejně jako les, tundra, poušť nebo velehory.
30.12.2021 08:41 - MarkyParky
Do záznamu:
Termín "oprava vlastnosti" je ofiko termín už od první verze DrDO, žádný nový výmysl.
30.12.2021 09:53 - RoVan
LokiB píše:
Přijde mi to hezky vymyšlené, leč občas velmi krkolomně napsané. A nerespektuje češtinu" resp. "Pravidla D&D, SW nebo i DrD jsem si rád četl jen tak. Tady to čtení chvílemi opravdu bolí."

Tohle bylo v kontextu těch krkolomných, nebo ne cool termínů, nebo to bylo myšleno i stylisticky? Nějakou podobnou kritiku jsem zachytil i jinde a docela by mě zajímaly konkrétní příklady.
(Já jsem zvyklý číst pravidla a spíš mě v nich zajímá jednoznačnost a konzistence, stylistické chyby dost možná nevnímám.)
30.12.2021 10:53 - malkav
strucky: Já tu tedy žádné hejtění nevidím :) Terminologii si stejně hráči upraví podle zvyku a ti noví podle citu.

Jerson: Pokud se autoři odkazují na DrD nebo 5E, pak je celkem pochopitelné, že se čtenáři/hráči budou pozastavovat nad případnou rozdílností ve výkladu některých povolání. Osobně bych taky "krysaře" (nebo ochránce pouličních koček a psů) viděl jako pod-classu tuláka.
30.12.2021 11:12 - Jerson
Druid jako "správce různých prostředí" byl vytvořený v rámci Asterionu a aplikacemi pro DrD, včetně městského druida. Nevím kdy přesně vyšel, ale už to bude minimálně patnáct let, a celkem běžně na tenhle koncept narážím - už jen proto, že původní myšlenka druida jako správce hvozdu z DrD byla prakticky nepoužitelná a nehratelná.
30.12.2021 11:37 - ShadoWWW
Druidi jako lesní mágové (ala Krakonoš) a silně připoutaní ke hvozdu jsou výmysl DrD 1. V DnD to tak nikdy nebylo.

V ODnD se objevují jen jako nehráčské postavy. V 1E a 2E jsou to obory klerika zpracované jako něco mezi klasickým klerikem a mágem (magic-user). Druid jako samostatné povolání je až od 3E (rok 2000), ale i tam je to stále něco mezi bojovým klerikem a zvěromágem.

Ale i DrD odešlo od konceptu druida jako správce hvozdu. Už v Asterionu byl rozšířen na více prostředí, v DrD+ druid vůbec nebyl a v DrD II je něco mezi lovcem a čarodějem, ale nijak zvlášť svázaný s lesem.
30.12.2021 12:04 - Lethrendis
Třeba v SR jsou šamani městských totemů už od samého počátku, cca 30 let.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.081973075866699 secREMOTE_IP: 3.145.15.1