Prostředí

Dalcor
6.8.2007 16:26
Syndrom FR
Bratr momentálně řeší se svým Vypravěčem problémy které se vyskytují v jejich hraní a přivedl mě na zajímavou skutečnost, kterou bych nazval FORGOTTEN REALMS syndrom. Hrajete li FR, zjistíte že v každé i sebezapadlejší Dolní lhotě je bejvalej dobrodruh nejlépe na 15. úrovni. A Ať hajete sebehrdinštější hru tak vždycky vám dává rozkazy týpek kterej je pořád silnější... Nejedná se jen o d20 - bratr má čerstvou zkušensot s Exalted.

Jak se s tímto syndromem vyrovnávatě - hráči i vypravěči? Narazili jste na něj?
Autorská citace #21
8.8.2007 08:55 - wraiths
Merlin&Ratíř: me taky vyhovuje svet kdyz je pekne popsany a necim mne pritahne.
Rytíř a jinak nektery ty levely odvodis z dlouhyho hrani. alespon hraci kouzelniku to vzdy poznaji kdyz na ne nekdo hodi x blesku a neni to z hulky ci veci :-).
Merlin ja zas nevim kolik ma kostlivec zivotu, ale pro mne je to machr toho ja neutrilim :-)), na toho mam "svatou nohu" od rozbityho stolu z chramu Bana.
Autorská citace #22
8.8.2007 09:07 - andtom
Merlin: Jdu si konečně objednat Kalamar (měnil jsem adresu bydlení, tak kvůli doručování jsem to odložil na teď), ve speciální nabídce je Campaign Setting a Atlas jen za 30$, poštovné však činí něco přes 30$ :( Jestli máš zájem, dej vědět, objednám to a zaplatím to kartou 2x a o poštovné se pak podělíme. Dolar je už jen něco málo nad 20 Kč. Nebo pokud se chce přidat někdo jiný, tak se také ozvěte.
Edit pro případné zájemce: Campaign Setting a Atlas jsou na systému nezávislé věci, opravdu jen čistý setting, nemusí se to hrát v D&D nebo d20. Na d20.cz se o tom něco píše zde.
Autorská citace #23
8.8.2007 16:19 - bigbythewise
Rytíř napsal: Mam podobnej pocit jako Dalcor - kdokoli hraje FR, zná z hlavy úrovně všech nejmocnějších postav a chlubí se jejich silou kdykoli je to jen trochu vhodné.. :) Jako kdyby na tom měl nějakou zásluhu. Prostě dává znát, že patří do silného týmu, asi. :) A samozřejmě když máte do hlavy vryto, že Elminster má CR 45, tak aby někdo byl vedle něj alespoň trochu významný a životaschopný, musí mít no aspoň tu 15! takže tomu věřim, že se to jimi jen hemží, v těch velkých říších :))
Tomuhle se nerika syndrom FR, ale syndrom utrzkovitych znalosti. Kdyby tito lide opravdu znali FR (vedet urovne a CR mocnych postav opravdu neberu), tak by to videli a chovali se uplne jinak. Hraci proste chteji mit silne postavy za kazdou cenu a pak to se settingem a jeho epickymi hrdiny nema moc spolecneho. Tohle je opravdu az trapny zpusob obhajoby hracovy touhy po moci.
add Wish: Tohle kouzlo bych v *zadnem* pripade nepouzil v primem boji, kdyz ma tolik zajimavejsich moznosti pouziti. K ukoncovani encounteru tu snad mame kouzlo Gate. :o)
Autorská citace #24
8.8.2007 17:15 - Merlin
Andtom: že váháš! samozřejmě, že chci..objednej to a o poštu se šábnem...pošleš číslo učtu a přepošlu ti peníze
Autorská citace #25
8.8.2007 22:30 - Alwaern
Ad bigbythewise:Zajímavý náhled, ale když je někdo šťoural a zná spaměti úrovně postav (druho- i třeťoedičných), zřejme taky pochytil i něco kolem. Ale naštěstí se to mé skupiny netýká:)Ale uvádět jako důvod - ,,abych nějak vypadal u toho Elminstra, tak aspoň 15 úrovní,ne?" - je opravdu scestné...
ad Wish:Naopak, já bych ho v boji doporučil, ale jak znám hráče, ani jeden by to neudělal. Skulinka se dá najít v každém tvrzení a Wish má nepoměrně více použití než Gate, není-liž pravda?
ad Rytíř:6:1
Autorská citace #26
9.8.2007 08:27 - wraiths
Alwaern :Jozo jsi si jisty... ja treba vim ze Simbul ma tutovou 30ku. :-))
Autorská citace #27
9.8.2007 09:00 - Dalcor
Vsichni jsou to sračky před the Srinshee - když to vezmu kolem to ona a mladý Starym učili Elminstera čarovat na návštěve Myth Drannoru a to jí bylo pár tisíc let :)
A taková Smutná královna by taky s Elem vytřela podlahu.
Autorská citace #28
9.8.2007 12:10 - bigbythewise
Alwaern: Ano, Wish je mnohem vsestrannejsi, ale Gate je mnohem efektivnejsi a *bezpecnejsi* v boji a pokud chces ukoncovat encounter, je to lepsi i levnejsi reseni. Sila kouzla Wish totiz zavisi hodne na DM, kdezto Gate je velmi mocne kouzlo uz z RAW.
Autorská citace #29
9.8.2007 12:35 - Noir
Srinshee? Ph, Teraseer byl nemrtvý už 20 000 let, když ona ještě sbírala jahůdky v lese...
Autorská citace #30
9.8.2007 14:18 - Corvus
a moj tato prebije tvojho tata! :-)))
Autorská citace #31
9.8.2007 15:21 - Aeris
Ao owns you all :-)
Autorská citace #32
9.8.2007 23:11 - Enchantress
Celý život hrám a DMujem vo FR, a nemám pocit, že by som nejako často využívala hotové NPC. Jediný, kto sa pravidelne vyskytuje, je Gromph Baenre, Arcimág Menzoberranzanu, a aj to je iba čisto pre roleplayové dôvody a jeho štatistiky sa nikdy nedočkali použitia. Z mojej skúsenosti, vo všetkých settingoch sú úlohy pre PC´s väčšinou zadávané buď chudákmi po uši v problémoch alebo niekým silnejším, kto potrebuje ,ľudí pre všetko´. Snažím sa stereotypom vyhýbať, ale stáva sa mi, že mi hráči nadávajú na príliš silné NPC - pričom najsilnejší z nich má lvl. 21 a druhý najsilnejší 17, a to mám NPCčok nevyčerpateľné zásoby. Podľa mňa, dobrý DM sa bude snažiť do settingu priniesť nové nápady, a väčšina z nich sa prehnane nevenuje Elminsterom, Khelbenom Arunsunom a podobným zjavom. Taký je život - vždy sa nájde niekto schopnejší, rýchlejší alebo proste lepší. Ak by sa PC´s cítili všemocne, bola by to nuda. Čaro je v rovnováhe - aby sa necítili bezmocne, ale ani naduto.
Autorská citace #33
9.1.2009 23:48 - Lotrando
jaký je CR Elminstera po moru kouzel? :)
Autorská citace #34
10.1.2009 01:14 - Fibriso
furt stejne....

Aoa na vás, ten by vám to vysvětlil ručně stručně kdo je tady pánem....
Autorská citace #35
10.1.2009 08:58 - Malfin
Taky bych neřekl že ve FR používám hodně předpřipravené charaktery. A pokud ano tak spíše jako reálii :D Prostě tam je, něco postavám může říci, vyzařuje z ní zkušenost, ale do hlubšího kontaktu většinou s postavami nedojde. Další si vymýšlím sám.
Autorská citace #36
10.1.2009 10:55 - Lotrando
kubulínek: souhlasím, taky to radši používám takhle. Pravda je, že já ty settingy spíš vykrádám.

Fibriso: on je na tom ten starej páprda teď nějak bledě :)
Autorská citace #37
10.1.2009 11:30 - Malfin
A co je vlastně Elminster zač? V 3e i ted...
Autorská citace #38
10.1.2009 14:17 - Sosáček
ja mel za to, ze "syndrom fr" neni jen to, ze tam pobihaji i jini hrdinove nez postavy, ale v tom ze jsou nezajimavi, plytci, spatne vymysleni a v zasade gmpc, ne?
Autorská citace #39
10.1.2009 21:52 - Gurney
Myslím že podstatu "FR syndromu" naprosto dokonale vyjadřovala jedna npc postava co se dala potkat v Baldurs Gate 1, tuším v Beregostu: "Dřív sem si taky chodíval zadobrodruhovat, ale dnes už to nestojí za nic...

A pak se parta hrdinů nemůže divit že potkává týpky co by si je dali levou zadní, ale zrovna nemaj čas řešit takové poddružnosti, tak si raději někoho najdou :)
Autorská citace #40
11.1.2009 12:50 - Jerson
Když jsem hrál ještě fantasy, měl jsem tam taky pár silných postav, které skupina potkala - přesněji potkávala o něco častěji. Jako první byl mocný čaroděj, což ale zjistili až po půl roce - přesněji to začali mít podezření, že to někdo takový bude.
Druhá postava byl Smrtonoš, taky extra nabušený válečník, proti kterému by neměli v souboji šanci - ale stejně se dostali k tomu, že prvního čaroděje chránili před protivníky, když si jeho přítomnost vyžádal král, protože on sám by to nezvládl, a onoho mocného bojovníka jednou zarchaňovali ze skřetího zajetí a podruhé ho šli z vlastní vůle pomstít, když ho pár fanatiků zastřelilo (a to že se pozdději objevil znova je přesvědčilo, že to opravdu nebude jen obyčejný, i když velmi schopný válečník.

Podobně náhodou narazili na člověka, který byl vyvolený pro boj proti démonům, a párkrát se s ním i střetli, byť jen jednou v pěstním boji, ale ten rostl postupně s nimi.

No a poslední mocnou postavou byl démon se schopností předpovídat budoucnost, který jim dělal sluhu, protože se chtěl svému údělu vyhnout. Ten byl vysoko i v hierarchi démonů, ale taky ho šli zachránit, i když nakonec ta záchrana nespočívala v boji, ale ve svědectví před soudem.

Takže jsem taky používal mocná CPčka rozroušená po světě, ale ve více než polovině případů to byly postavy hráčů, které byly v dané sitauci "silnější", nebo prostě měli v těch důležitých chvílích kontrolu nad situací.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.083601951599121 secREMOTE_IP: 18.118.184.237