Prostředí

sirien
7.2.2012 17:31
Zombie apokalypsa!!!
Místní diskuse začaly být trochu nudné - samé systémy a očekávané systémy a podobné nesmysly - u toho si člověk od státnic fakt neodpočině.

Takže - nové téma. Vypukla zombie apokalypsa. Co dál?

Co sehnat? V jakém pořadí priorit a proč?
Co udělat hned a co v blízké době?
Autorská citace #41
10.2.2012 10:02 - Wild West
1) Píše:
Standardní zombík je schopen prohrabat 1.5 metru slehlé půdy


Problém je, že pokud se bráníte proti fantazy konvencím, pak je logický důsledek jediný - lidstvo ani jedinec nemá sebemenší šanci (28 dní po té) a může si vybrat jen způsob a čas smrti. Metr a půl slehlé půdy při normální fyzice prohrabat nejde; když ho na tebe někdo hodí, je zcela bezpečně po tobě a i kdybys nepotřeboval dýchat (jako zombie, nebo měl pro účely pokusu dýchací přístroj), tak se ani nehneš.
Takže fošnou se samozřejmě živý ani mrtvý organismus neproláme. Dokáže to jedině Terminátor.

2) Druhá poznámka - vůbec si nejsem jist tou veskrze americkou představou "útěku na venkov". Evropa je docela nacpaná a venkov je docela hustě osídlený. S "volnými auty" bude zřejmě velmi rychle konec a pokud nefungují benzínovky, můžete na auta zapomenout jako na trvalý faktor. Stejně rychlý konec mohou vzít i obchody s potravinami, a to na venkově možná ještě rychleji, než ve městech.
Venkov býval soběstačný v potravinách díky tomu, že každý měl za barákem prase a hektar obilí. To dnes dávno není pravda; předpokládám, že po volných prasatech, kravách a brojlerech by byla velmi rychle sháňka.
Zahájit výsadbu pole a udržet obilí před různými hladovci není tak úplně sranda; a hlavně by bylo nutno přežít, než pole vyroste.

Takže si nejsem jist, zda není lepší zůstat sedět na zadku a opevňit fošnami svůj příbytek, kde alespoň perfektně znáš terén, než zkoušet velmi mlhavé štěstí na venkově.

3) metla - přehrada se v dohledné době neprotrhne; gravitační - tížná se neprotrhne vůbec nikdy (funguje jako když hodíš do potoka obrovský balvan). Myslím, že s ohledem na jiná nebezpečí tě to vůbec nemusí zajímat.
Jaderné elektrárny - totéž. Budeš mít úplně jiné starosti. Podle všeho se v jistém stádiu samovolně vypnou. Do té doby k nim dávno nepovedou dráty, nebo krachne něco jiného.

- elektrárny jsou celkově dost bez šance, pokud nemáš pod kontrolou malou vodní někde na dohled. A nebo sluneční panel na baráku, který ovšem nefunguje v noci. Elektrika je vůbec dost v pytli a je lepší na ni zapomenout.

Plyn je to samé. Je jen otázkou času, kdy něco krachne. Všechno centralizované krachne. Jednou z prvních starostí jsou kamínka blízko lesa. Horší a méně kvalitní alternativa je otevřené ohniště.

4) Vůbec je přežití vpodstatě návratem o pár civilizačních stupňů zpýátky, k méně náročným variantám. V optimálním případě někam do 19. století, v něčem dál.
Autorská citace #42
10.2.2012 10:17 - Kmet
Colombo píše:
Metla: moderní jaderné elektrárny jsou samoregulovací a zastavení funguje i bez elektřiny. Čím vyšší teplota reaktoru, tím více se zpomaluje reakce


No o tom by se dalo dlouze diskutovat a je to na trochu jiná fora a těžké OT :)
Rovnou navrhnu kompromis: "Jaderné elektrárny by se měli automaticky vypnout, ale je tu malá šance (hoď si k100), že to nepůjde podle plánu." (viz. níže).

Dobrý kompromis a úspora spousty času při flame diskuzy, ne? :)

Havarie_elektrarny_Three_Mile_Island

Co by mě ale také zajímalo jsou ty přehrady a chemičky.
Autorská citace #43
10.2.2012 10:27 - Wild West
Co je na přehradách zajímavého? Budou dál zadržovat vodu, třeba tisíc let jako stavby antického Říma, méně jisté ovšem je, že se v nich vydrží tak dlouho bez údržby vrtět turbíny a skoro jisté je, že krachne něco ve vysoce sofistikovaném systému jménem "přenosová soustava". Takže věřit, že bude v zásuvce elektrika ještě za týden nebo za měsíc je spíše naivní.

Na chemičkách také nic zajímavého neshledávám. Přestanou vyrábět přinejmenším proto, že nebude komu dodávat. Katastrofu není proč očekávat; a pokud k nějaké dojde, nemůžete jí zabránit.
Celá soustava civilizovaného obchodu, výroby a dodávek se zřejmě velmi rychle zhroutí.

Pravděpodobně můžete velmi rychle zapomenout na peníze. Zejména na ty virtuální, na účtech; zmizí zhasnutím elektriky. Prase za peníze bych asi určitě neměnil.
Autorská citace #44
10.2.2012 10:31 - Wild West
Jo, a pokud někoho rajcují přehrady coby zdroje vody.... tak sice neočkávám, že by taková Želivka zmizela z povrchu zemského, ale čekal bych potíže někde na trase, pokud vodárna nebude udržovat roury a čerpadla. je to v zásadě jednodušší a solidnější, než přenosový systém elektriky, ale krachnout by to mohlo taky.
Najděte si někde vlastní pramen... což v čechách není zas až takový problém.
Autorská citace #45
10.2.2012 10:38 - Metla
Ad Wild West.

Nešlo mi vůbec o využití elektráren nebo chemiček jako zdroje energie, ale o to jestli a jak brzo a případně s jakou razancí odejdou. V případě temelína nebo dukovan bude jejich případný bouřlivý kolaps znát po celé ČR i okolí. Naštěstí to není moc pravděpodobné, jak tu bylo napsáno.

Co se týče uhelných elektráren, tak u těch se vůbec nemluví o tom jestli můžou vybuchnout a případně co to provede.

Chemičky můžou také spolehlivě otrávit své okolí, a že něco může uniknout můžeme vidět ve Spolanech a v Ústí už teď. Podobně kogenerace a další.

A co se týče přehrad - přehrada vyžaduje intenzivní dohled - a po předloňských povodních na severu čech si myslím, že žádná přehrada není věčná. Chybělo hodně málo a dvě přehrady nad Chrastavou se provalili, (voda šla už přes korunu), nestalo se tak jenom díky tomu, že se před povodní odpouštělo a při povodni nakonec naplno otevřeli co mohli. Bez regulace by je to zvalo obě. Co mě zajímá je názor někoho, kdo tomu rozumí (laický odhad zvládám také :)) na to jak je reálné, že se to takové přehradě nechané bez dozoru stane při normálním jarním tání apod.

Autorská citace #46
10.2.2012 10:39 - Fibriso
takže de facto je lepší být mrtvý, a to tak že zcela a uplně.
Autorská citace #47
10.2.2012 10:40 - Colombo
Metla: budou se toho muset ujat bobři:P
Autorská citace #48
10.2.2012 10:44 - Merlin
A ze všech těchto důvodů opět říkám, že pořádnej kvér je nad deset aut :). Mám rád pádné argumenty.
Niméně, pokud by se někdo z vás projevil jako skutečně užitečný pro život (teoretiky jako Sirien si rovnou škrtám :))))), tak bych vás možná...možná vzal pod svá ochranná křídla. (Alnaga jen se šamširem)
Autorská citace #49
10.2.2012 10:45 - Vojtěch
Mno, osobně si myslím že zmbíci pomřou daleko dřív než myslíme. Nevím jestli se naučí pít a z potravy moc tekutin nebude, takže prostě vyschnou. Hladovět taky nevydrží dlouho, ale voda asi bude problém. Buňky bez vody odejdou...
Autorská citace #50
10.2.2012 10:47 - Metla
Ad wild west

Zjevně jsme se vůbec nepochopili. Od začátku mi jde o to narýsovat si nějakou představu podmínek v kterých se budou nacházet přeživší po takové události jako je zombie apokalipsa. Je mi celkem jasné, že elektřina odejde téměř okamžitě potom co se nákaza rozšíří. Stejně tak přestane fungovat voda a kanalizace (takže paneláky se stoupačkama a města bez zdroje vody budou těžce neobyvatelná - viz. spousta postapo knih).

Takže všechno uvedené - elektrárny, chemičky, přehrady a další mě zajímá z důvodu jejích potencionálního vlivu na velkou přilehlou oblast. Protržená přehrada dokáže zlikvidovat městečko po proudu, chemička otráví vzduch a vodu v okolním městě, kogenerace s unikem čpavku to samé, nevím co hrozí u uhelné elektrárny, ale výbuch jaderné má celkem představitelný efekt na celý kontinent (viz. černobil).

A že se přehrada neprotrhne bez údržby? Jenže ono se to už několikrát stalo.. Že neunikne nic z chemičky? Jenže ono se to děje každou chvíli.. a to tam jsou lidé co se tomu snaží zabránit.. atd.

Předpokládám, že tohle forum navštěvují lidé s širokým okruhem zájmů a spousta z nich jsou navíc vysokoškoláci, takže pokud má někdo hlubší znalosti o přehradách nebo chemičkách a uhelných elektrárnách, tak prosím o postřehy :) (Amatérské dedukce umím také :-).
Autorská citace #51
10.2.2012 10:56 - Wild West
Metla:

nevidím to tak. Přehrada je vpodstatě velmi primitivní zařízení, tří základních druhů - sypaná, gravitační a klenbová.

Gravitační je nejdůležitější, neb je to Orlík, Slapy a podobné velké exempláře. Ta je téměř nezničitelná, protože s tím úmyslem se taky v paranoidní studené válce dělala. Funguje, opakuji, jako velký šutr v řece - nemá na ní co "prasknout", protože i v případě prasknutí zůstanou ležet ohromné kusy betony v řečišti dál. Museli byste ji z podstatné části odpařit atomovkou, jinak ji zničit skoro nejde.

Klenbová prasknout a provalit se může, což se párkrát v historii stalo (Desná), nicméně jde o jen velmi málo exemplářů a místní katastrofu, ve srovnání se zombie apokalypsou naprostou marginálii.

Sypaná je nejjednodušší, nejčastější a nejstarší (skoro všechny rybníky), může se protrhnout a asi se bez údržby časem protrhnou všechny. Protržený rybník je protržený rybník, nic víc a nic míň - smete pár chalup pod hrází, ostatní budou mít mokro, těm opodál je to jedno. Vedle zombie apokalypsy samotné je to blbina.

Podobně je to s únikem chemie do vodního toku... no a co; Labe stejně nejde pít a hezky dlouho nepůjde. Otázka, že by nešla voda z vodovodu, je podle mne ndaleko napínavější, pokud nemáte v dohledu neobsazený pramen.


Merlin:
Pořádnej kvér je bezva... dokud nedojdou náboje. Což zase láká k obsazení vojenského muničáku... což nevidím moc reálně. Už jen proto, že tam bude pěkná tlačenice, neb to napadne leckoho.
Autorská citace #52
10.2.2012 10:58 - Tomík
Mimochodem 28dní poté je dost výjimka v zombie žánru. Ultrarychle zombie se většinou nevyskytují.

Pokud budeme brát tradiční zombie, jak jsou ve většině filmů a literatuře, tak půjde o stvoření schopné pomalé šouravé chůze - maximálně neobratného popobíhání, které má velice omezenou obratnost (nepřeleze plot) a velice omezenou inteligenci. Funguje mu většinou čich, sluch i zrak, takže při střelbě nebo používání aut se začnou stahovat zombie s širokého, dalekého okolí. (ve městě rozhodně nestřílet!)

Půjdeme-li dál, tak až na výjimky se neuvažuje, že by zombie měli potřebu pít nebo že by po dlouhém pobytu bez jídla zemřeli. Když už tak hybernují a jsou schopny se znovu probrat, když je poblíž jídlo.

Samozřejmě jsou velice agresivní, ale pouze vůči živým (liší se třeba jestli napadají jenom lidi nebo i zvířata). Další klasika je jejich konečná likvidace až po zneškodnění mozku (jinak jsou schopné plazit se i jako trupík). Virus tradičně přenášejí kousnutím (asi sliny) a po nějaké době od infikování dochází k přerodu v zombie (liší se jestli mezitím pokousaný "zemře" nebo rovnou přejde).

To jen abychom měli nějaký diskuzní rámec :)
Autorská citace #53
10.2.2012 11:04 - Wild West
Ještě jinak, k těm protrženým přehradám:
Velká povodeň má mnohem víc vody, než protržená přehrada. Například povodeň 2002 měla objem asi šestinásobku celé vltavské kaskády.

Takže velkou ničivost může mít pouze díky velmi náhlému protržení a vysoké vlně, bezprostředně v údolí, po velmi krátkou časovou dobu. To bych viděl jako velmi speciální místní problém někde pod Vranovem (klenbová hráz) nebo v Nechranicích (sypaná), a to v delším časovém horizontu - pokud se ho někdo vůbec dožije.

Netekoucí voda z kohoutku je možná s to pozabíjet daleko víc lidí, byť s méně filmovými efekty. A totéž je topení, pokud bude takováto zima.

Mimochodem, dle jakési americké studie pozabíjí z katastrof už dnes daleko nejvíc američanů sucho v létě. Bez nějakého kraválu a efektů.
Autorská citace #54
10.2.2012 11:07 - Merlin
Wild West píše:
Pořádnej kvér je bezva... dokud nedojdou náboje. Což zase láká k obsazení vojenského muničáku... což nevidím moc reálně. Už jen proto, že tam bude pěkná tlačenice, neb to napadne leckoho.

no..a v tom je obrovská výhoda mít přístup k většímu množství zbraní a nábojů, při omezeném počtu lidí:) pravda..pistole nejsou zrovna brokovnice, nicméně na začátek to rozhodně stačí...s pistolí už máš potom mnohem větší šancí se dostat k něčemu většímu.
A vycházím li z toho, že člověk je vlastně zvíře, tak u něj civilizační návyky zmizí hodně rychle.
Autorská citace #55
10.2.2012 11:09 - Metla
Ad Wild West - Přehrady a chemičky a další tě velice zásadně zajímají, pokud se snažíš o přežití a nějaké máš ve svém okolí. V takovém případě rizika z nich plynoucí můžou byt o dost větší než nějaká zombie apokalypsa :)

Podobně tě ovlivní, jestli bude řeka v tvé blízkosti pitná, když někde poblíž stojí chemička a jestli ti nemůže vítr přivanout nějaký jedovatý mráček. A co se týče výprav do města, tak tam je to naprosto zásadní.

A že se dokážou přehrady protrhnout, chemičky mají úniky atd. je zřejmé z mnoha příkladů od nás i ze světa. Takže Wild Westovi děkuji za informace, které si dokážu taky vygooglovat, ale nemusí už marnit svůj drahocenný čas ;)

Berte to tak, že si chci vytvořit nějaký setting pro takovou situaci :)
Autorská citace #56
10.2.2012 11:13 - Merlin
V souvislosti s toouto tématikou mne napadla jedna otázka...jste v nitru natolik civilizovaní a morální, že by jste pomáhali ostatním a "zachraňovali" civilizaci a zřizovali "spravedlivé" skupinky, nebo by jste se přidávali k těm, kdo je silnější, "bezohlednější" a "životaschopnější" , ač za cenu ztráty jistých svobod?
Autorská citace #57
10.2.2012 11:20 - Noldo2
Přesně, já si myslim, že pokud by došlo k rozpadu státu, Zombie by byly menší problém než bitky skupinek lidí mezi sebou...
Autorská citace #58
10.2.2012 11:25 - Tomík
Líbí se mi jak mají měšťáci pocit, že vypnutím elektřiny a vodovodu končí i na vesnici život :)

My (stejně jako většina sousedů) máme vlastní studnu, kotel a dříví dost na zbytek zimy. Vypnutá elektřina by znamenala jenom začít svítit svíčkama a večer nečučet do teho computeru a dělat něco užitečného :)

A myslím si, že bitky mezi skupinkami přeživších by nejspíš přišli na řadu až později. V první řadě budou lidé nejspíš těžce šokovaní a budou se snažit přežít. Teprve potom co se zbaví bezprostředního ohrožení od zombie začnou nějaké větší třenice.
Autorská citace #59
10.2.2012 11:25 - OzzKar
Metla píše:
Předpokládám, že tohle forum navštěvují lidé s širokým okruhem zájmů a spousta z nich jsou navíc vysokoškoláci, takže pokud má někdo hlubší znalosti o přehradách nebo chemičkách a uhelných elektrárnách, tak prosím o postřehy :) (Amatérské dedukce umím také :-).


bavíme se pořád o zombieeees? Naprosto reálných bytostech, které zatím jen nemají právo volit?
Autorská citace #60
10.2.2012 11:25 - Colombo
Noldo: jenže to předpokládáš, že samotné skupinky lidí nebudou mít problém s přežitím.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.10494017601013 secREMOTE_IP: 44.222.104.206