Prostředí

sirien
8.11.2017 16:24
Autorská citace #21
13.2.2021 21:39 - Šaman
Jerson píše:
Rasismus mezi elfy a trpaslíky byl stálicí Dračáku od té doby, co si ho pamatuju, i když nebyl v pravidlech zmiňován vůbec a mechanika pro něj taky nebyla.

Rasismus - spíš nedůvěra - mezi elfy a trpaslíky je stálicí všech generických fantasy, protože Tolkien.

Konkrétní světy to mohou posunout, třeba v Zaklínači na společnou (až) nenávist nelidí proti lidem.

Aby to řešila pravidla, to už by musel být ten konkrétní svět, který navíc na tom rasismu stojí (v mnoha světech to je spíš volitelná zápletka).
Autorská citace #22
13.2.2021 23:13 - Lethrendis
Třeba ve fantasy Warhammeru - tam jsou elfové dekadentní ustřihovači vousů :)
Autorská citace #23
13.2.2021 23:20 - Corny
A mechanicky se to tam projevuje jak?
Autorská citace #24
13.2.2021 23:30 - Lethrendis
Uff, nepamatuju, řekl bych ale jenom fluffem.
Autorská citace #25
15.2.2021 22:28 - sirien
Jerson: pojďme si rasistické mechaniky vzít sem - myslim že k tomu můžu napsat dost, ale z bezpečnostních důvodů bych to nerad pitval v diskusi k tomuhle článku...
Autorská citace #26
16.5.2021 00:23 - sirien
Rozhodl sem se zrušit jeden článek, ale jsou u něj poznámky co asi nechci úplně zahodit, tady máte překlad. Jsou to koncepty zajímavých twistů nad tradičníma rasama:


Changing Gamers assumptions about Pathfinder (Part II, Races)

Lidé byli stvořeni dávným bohem, kterého později zradili a zabili, aby získali dar magie. Toto zapomenuté božstvo mělo bratra, který vyřkl strašlivou přísahu - žít v temnotě a ohni, dokud nebudou všichni zrádci uvrženi do věčného zatracení. Jméno onoho bratra? Asmodeus.

Lidé vzešli původně z prvních trpaslíků, kteří před věky dosáhli povrchu. Některé královské rodové linie jsou stále dost čisté, jejich potomci jsou obdařeni dlouhověkostí a dokáží dokonce používat trpasličí kouzelné předměty.

Trpaslíci byli původně zformováni a ukováni bohy hlubin. A to je stále zákon. Všichni trpaslíci jsou stvořeni z hlíny, kamene nebo krystalů jejich kněžími. Toto tajemství je svatým tajemstvím skrytým před ostatními rasami, i když trpaslíci ví, že jedno lidské impérium jej získalo - dokud jej trpaslíci nezničili. (Ano, naprosto to vykrádám z Dwimmermountu)

Trpaslíci jsou ve skutečnosti míšenci. Jsou potomky vyhnanců, kriminálníků a otroků, kteří utekli svým pánům a dosáhli Světlých zemí (povrchu). Aby přežili v oslňujícím světle a chladném počasí, trpaslíci se spojili s nejpočetnější rasou povrchu - s lidmi. Skuteční trpaslíci nikdy neopustili hlubiny a jsou stále hrdí, vážní a silní. Říkají si Duergaři ("Pravý lid") a nenávidí své příbuzné ze Světlých zemí.

Elfové kteří jsou známí lidem jsou ve skutečnosti půl-elfové/půl-lidé. Skuteční elfvé jsou cizí rasou chaosu, bezstarostné a amorální víly, které se spojily s bohy aby vyhnaly dávné nepřátele (démony, titány, před-lidské bohy... legendy jsou nejasné). Půl-elfové jsou jen lidé s malým zbytkem elfí krve.

Elfové jsou ve skutečnosti zhmotněné sny. Proto nemohou spát a musí kvůli odpočinku meditovat. Někteří věří, že první elfové jsou původem z dobrých snů lidstva (prvních lidských kmenů, kteří věřily v krásné bohy lesů, mýtin a jezer). Jiní věří, že elfové pochází z posledního snu boha. Elfové věří, že jejich duše se po smrti rozpustí v nicotu, pokud za svého života neovlivní život člověka, půlčíka nebo trpaslíka (úžasem, láskou nebo hrůzou), aby mohli dál žít v jejich snech.

Půl-elfové, také zvaní elfy poznamenaní, přátelé elfů nebo hvězdní lidé nejsou skutečná rasa. Jde o zvláštní a magický status, který získají ti, kterým požehnali elfí králové (nebo božstva) za jejich služby a obětavost. Většina "půl-elfů" jsou lidé prostě protože lidé jsou v současnosti nejrozšířenější rasou.

Gnómové jsou ve skutečnosti půl-elfové/půl-trpaslíci. Je to jejich střežené tajemství, protože se bojí, že kdyby se rozkřiklo, tak by jim trpaslíci i elfové vyhlásili válku (stejně jako sobě navzájem), aby se této "ostudy" zbavili. Gnómové mohou využívat předměty vytvořené jen pro elfy nebo trpaslíky (a zasahuje je vše, co zasahuje elfy nebo trpaslíky).

Gnómové nejsou skutečná rasa a musí unášet děti ostatních ras, aby vytvořili nové gnómy.

Orkové jsou ve skutečnosti elfové, kteří byli prokleti, když byl svět mladý. Když ork vypije elfí krev, tak na dalších 7 dní získá všechny elfí charakteristiky. Když orčí šaman vypije elfí duši (což je tajné Nekromantické kouzlo 5. Stupně), tak odstraní kus svého prokletí a stanou se hrozivými temnými elfy. Zda mohou podobné výhody získat i půl-orkové je stále nejasné. Orkové jsou stejně dlouhověcí, jako elfové, nicméně jejich společnost je tak násilná, že jen málokdo z nich přežije víc, než 50 zim.

Půl-orkové jsou ve skutečnosti stvořeni čarodějnictvím, protože orkové se nemohou křížit s jinými rasami. Problém je, že všichni orkové jsou zranitelní (-4 na záchrany) proti příkazům a mysl ovlivňujícím příkazům jejich čarodějných vládců.

Plčíci dokáží mluvit Propastštinou (Abyssal), což ví jen málokdo. Souvisí to s půlčickými mýty o jejich původu (zajímavé je, že většina legend neříká, kdo stvořil půlčíky, jen že jsou vždy 'okolo' lidí). Všichni půlčíci se velice bojí démonů (tento nápad přišel - pokud se nepletu - z omylu v jedné ranné playtestové verzi Pathfinderu, kde bylo psáno, že všichni půlčíci mluvili Abyssal).Tady je pár dalších zajímavých odkazů, co sem měl odložené po straně:

https://curiosityquills.com/limyaael/humans-in-fantasy-part-2/

http://www.terminally-incoherent.com/blog/2012/06/11/reinventing-fantasy-races-my-elves-are-different/

http://www.terminally-incoherent.com/blog/2012/04/25/how-to-think-like-an-orc/


What medieval weapons would ORCS really use? FANTASY RE-ARMED

What medieval weapons would ELVES really use? FANTASY RE-ARMED

What medieval weapons would DWARVES really use? FANTASY RE-ARMED

What medieval weapons would HOBBITS, GNOMES and GOBLINS really use?
Autorská citace #27
17.5.2021 09:29 - snekoun
To pojetí orků a elfů, mi připomíná knihu Zlomený meč od Paula Andersona. Jedno z nejlepších fantasy, co jsem kdy četl.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.14349293708801 secREMOTE_IP: 3.229.117.123